N». 3209. Vrijdag A°. 1870. 29 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE DING-DINGBANK VAN ITTERSUM. LEIIISCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidtn per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. AizonderLyka Nommers0.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER ADVKRTKNTIKN. Veor iederen regel 0.15 Grootere letters naar de plaatsruimte die beslaan. Lelden, 28 Juli. Gisterenavond hield de commissie, die zich hier ter stede gevormd heeft ter voorziening in de behoefte en ter ondersteuning van gezinnen van hen die dienstplichtig zijn, hare eerste vergade ring. Overeenkomstig het in de openbare bijeen komst van Zaterdag 11. uitgesproken verlangen, werd de heer wethouder Stoffels verzocht, zich als voorzitter aan het hoofd der commissie te stel len. Ter vervanging van den heer L. P. C. Dries- sen, die voor de Zaterdag 11. op hem uitgebrachte benoeming had bedankt, werd de heer H. N. Veefkind verzocht deel der commissie uit te ma ken en zich met het secretariaat te belasten. Tot penningmeester werd benoemd de heer A. H. Eigeman; al de benoemden lieten zich de op hen uitgebrachte keuze welgevallen. Na bespreking van verschillende wegen waar langs de Commissie haar eerste doel, het inzame len van geiden, zou kunnen bereiken, werd be sloten daarin met den meest mogelijken spoed te bandelen en de middelen te gebruiken, die daar toe in de hierachter geplaatste advertentie wor den aangewezen. Morgenavond vergadert de Commissie opnieuw en zet de werkzaamheden, aan hare veelom vattende taak verbonden, voort. Het zal onnoo- dig zijn hierbij te voegen dat wij haar den best mogelijken uitslag op al hare pogingen toewen- schen en vast vertrouwen dat ieder ingezeten er gaarne het zijne toe zal bijdragen om, naar ver mogen, de zaak te steunen. Naar wij vernemen, is hier reeds eene afdeeling van de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden zoo goed als geconstitueerd. Wij hopen spoedig in staat te zijn nadere bijzonderheden mede te deelen. Naar uien aan het U«niel*bUd schrijft, bedraagt thans het totaal aantal inteekenaren op den bijbel voor Prinses Marie 12,800. Burgemeester en wethouders van Loosduinen brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Raad is besloten, dit jaar geene kermis te doen plaats hebben. Onze landgenoote de Hjarige Rachel Van Lier heeft op het concours van het conservatoire te Parijs, door de jury met eenparige stemmen den hoogsten prijs in het, pianofortespel, zijnde de me daille d'Honneur, behaald. Van de 30 mededing sters was zij de jongste. Naar men verneemt, heeft de heer Dr. G. F, Pop, gepensioneerd inspecteur van den genees kundigen dienst, thans praktizeerend geneesheer te Haarlem, zich ter beschikking gesteld van Z. E. den Minister van Oorlog, wanneer zijne genees kundige diensten in gemelde garnizoensplaats nut tig of noodig mochten geacht worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft van den consul-generaal der Nederlanden te Pa rijs, onder dagteekening van 25 Juli jl-, de vol gende berichten ontvangen, betreffende den toe stand van den handel en de nijverheid in Frankrijk. De eigenaars van de te Bordeaux in entrepot zijnde koopwaren hebben zich gehaast, na be kendmaking van de wet houdende verhooging der invoerrechten op koffie, thee en kakao, met 1 September aanstaande, onmiddellijk te voldoen de volgens het thans bestaande tarief verschuldigde rechten op die goederen. Twee Nederlandsche schepen, welke zich op dit oogenblik in de haven van Bordeaux bevin den, zijn in lading voor Rusland. Tegen het najaar zal voor Nederlandsche sche pen ruimschoots gelegenheid bestaan zich te Bor deaux te bevrachten. De consul te Cette deelt mede dat het vervoet van goederen langs de spoorwegen sinds eenige dagen heeftopgehouden; de lijn van Parijs-Lyon- Middellandsche Zee neemt hoegenaamd niets meer ter verzending aan, terwijl de zuiderlijnen (Bor deaux en Spanje) zonder eenige garantie en zon der bepaling van tijdstip van aflevering de te verzenden goederen in ontvang nemen. Vandaar langs beide lijnen eene groote opeenstapeling van goederen, welke, over het algemeen, in de laatste oogenblikken verzonden, door te groote hoeveel heid niet geborgen kunnen worden en aau vol maakt bederf zijn blootgesteld bij de thans heer» schende hitte. Daar de Nederlandsche handel veeltijds gebruik maakt van de spoorwegen ter ontvangst van goederen uit Cette en omstreken naar Nederland, zoo komt het wenschelijk voor, de Nederlandsche handelaren opmerkzaam te ma ken op deze omstandigheid, ten einde hen voor groote verliezen te vrijwaren. Ten einde zich te dekken voor de gevolgen van de verhoogde invoerrechten op koffie, kakao en thee, welke met 1*. September in werking treden, heeft de handel te Havre zich, eveuals die te Bordeaux, gehaast volgens het thans be staande tarief de invoerrechten te voldoen van 60,000 balen koffie, hetgeen bewijst dat het geld in dien tak van handel niet schaarsch is, daar de rechten, op die hoeveelheid te voldoen, bijna 2 millioen franken bedragen. Geene verzending van goederen heeft te Straats burg plaats. De spoorweglijnen zijn voor het vervoer van troepen door de Fransche regeering in gebruik genomen, terwijl de communicatie met Duitsch- land over den Rijn gestremd is, eensdeels uit hoofde van de militaire maatregelen en ander deels daar de Groothertogelijk Badensche regeering de spoorwegbrug over den Rijn heeft doen sprin gen. Ondanks de groote onzekerheid, welke sedert de bekendmaking van de candidatuur van den prins van Hohenzollern voor den Spaanscben troon tot aan de oorlogsverklaring alhier geheerscht heeft, heeft de handel te Parijs daaraan op eene op merkenswaardige wijze weerstand weten te bie den, daar geene faillieten tot dusverre alhier zijn voorgekomen, terwijl vooral nét de oorlogsver klaring de beurs eene vrij vaste en weinig afwis selende houding heeft aangenomen. De voorraad geld in de Fransche Bank aan wezig is zeer groot, en ten einde den te grooten uitvoer van goud te voorkomen, waartoe sedert eenigen tijd door onderscheidene Duitsche huizen pogingen werden aangewend, heeft de Bank be paald dat de inwisseling der bankbiljetten niet meer in goud, doch in zilver en in coupons van 50 franken zal geschieden. De liquidatie van den 31""> dezer wordt aan de Beurs met gerustheid te gemoet gezien, en men vertrouwt dat deze geene nadeelige gevolgen zal hebben. Over het algemeen is de toestand van den handel alhier zoo gunstig mogelijk, en is het te voorzien dat de oorlog, indien deze slechts van korten duur is, voor den handel niet dat nadeel zal opleveren, hetwelk onder andere omstandigheden noodwendig het gevolg zou zijn, en dat de commercieele operatiën na de sluiting van den vrede dadelijk eene zeer groote uitbrei ding zullen verkrijgen. Ter uitvoering van Zr. Ms. besluit van den 21"" dezer, houdende dat ten dienste van het leger eene vordering van paarden krachtens den inhoud van het 2d« lid van art. 30 der wet op de in kwartiering enz. zal plaats hebben, zijn door den minister van oorlog de militaire officieren aange wezen die deel zullen uitmaken van de commis sie bedoeld bij art. 17 van het Kon. besluit van 29 Maart 1867 {Slaattblad iV'. 18). Naardien wel geene andere paarden voor den dienst zullen worden goedgekeurd, dan die welke al dadelijk bij het wapen waarvoor ze zijn be stemd, kunnen worden gebezigd, komt het den min. wenschelijk voor dat naar de keuringsplaat sen geene andere paarden worden gezonden dan van den leeftijd van 6 tot 8 jaren, iets wat zoo wel in het belang van de eigenaren der paarden als van het Rijk is. Nopens de overname en Verzorging der paarden is door den min. bepaald, dat de paarden, die goedgekeurd en overgenomen zijn, voor 's Rijks rekening gestald en gevoed zullen worden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van 115, door een ingezeten van een landplaatsje in Gelderland tot voldoening van verschuldigde belasting inge zonden. Bij beschikking van den minister van Koloniën van den 27""' Juli 1870, lit B, n'. 7, is de heer C. A. G. Van Everdingen, burgemeester van Sprang en Vrijhoeve Capelle, gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, ten einde, na aan komst aldaar, te worden benoemd tot hypotheek bewaarder. Bij Koninklijk besluit van den 23"" Juli jl., nV 21, zijn, ten vervolge op dat van den 7d" April 1869, n°. 23, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der krijgsverrichtingen in de Passumah-landen in de maanden Mei tot Oc tober 1866 en in Mei 1867, terzelfder zake alsnog benoemd tot ridder der 40» klasse van de Mili taire Willemsorde, de officier van gezondheid der l,u klasse A. Cochius en die der 2d' klasse H. D. Roskes, beiden van het leger in Neder- landsch Indië. Z. M. heeft de benoeming van Jhr. Mr. W. H. De Beaufort, burgemeester van Haarzuilens en van Ouden-Rijn, tot secretaris dier gemeenten goedgekeurd. Z. M. heeft met ingang van den lsten Augus tus aanstaande, benoemd tot adelborsten der 1ste kl. bij de Nederl. marine, de navolgende adel borsten der 2de kl. bij bet Kou. Instituut voor de marine te Willemsoord, als: A. G. J. Kroel, O. N. A. De Groot Stilïrij, J. M. üteers, G. De Fre- inery, H. Velthuyzen, J. D. baron van Wassenaer tot Catwyck, J. O. Jeekel, A. W.F. C. Van Woer den, J. G. Snethlage, G. M. Titsingh, J. H. L. J. baron Sweerts de Laudas Wyborgh, A. Voormo len, W. Römer, A. O. Van der Bande Laeoste, Jhr. H. M. Speelman, S. K. Öybrandi, J. G. Roo senburg, J. Cardinaal, J. B. Dukkers, O. Pels Rijcken, C. Meybooin. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der cav., tot 2den luit.: bij het 3de reg. buz., de wacbtui.-tit. D. Blaauw, van het 1ste, en J. C. J. Beck, van het 2de reg. huz., mitsgaders J. K. Thierry de Beye, van het korps; bij het 4de reg. huz., de wachtm.-tit. F. J. Van der Puit, van het 1ste, mitsgaders B. W. A. A. baron Van Dedem en Jhr. C. F. A. Roëll, van hel 2de reg. huz.; bij het wapen der art., tot 2den luit., bij het 3de reg. vest.-art., de serg. P. H. Opzooiner, E. Stop- pendaal en N. A. F. Beyuen, allen van het korps. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel der militaire administratie te benoemen: tot 2den luit.-kwartierin. bij het 1ste reg. inf., den serg. F. A. Thomése, van het bat. uuu. en sapp.; bij het 2de reg. inf., den serg.-tit. M. P. J. G. Brou wer, van het bste reg. inf.; bij het 4de reg. inf., de serg. H. D. Tuyueuburg, van het 6de reg int., en F. G. E. Franssen, van het 5de reg. int'.bj het 6de reg. inf., den serg. J. J. T. Vau der Eist, van het korps; bij het 2de reg. huz., den serg. W. J. J. C. De Rechteren vau Hemert, van het lste reg. vest.-art.lot 2deu luit.-aduuuisir. van kleediug en wapeningbij het 3de reg. vest.-art., den schrijver serg.-maj.-lit. A. L. Dijkman, van het reg. gren. en jagers; bij het reg. rijdende urt., den serg. T. Kley, van het 2de reg. inf.; in hun nen rang over te plaatsen bij het reg. gren. en jagers: de lste luit.-kwartienu. VV. H. Vau der Meer, van het 2de reg. huz., en E. VauGeudt, van het 4de reg. inf. Amsterdam, 26 Juli. De Commissie tot ouder- steuning der onverzorgd-achtergebleven betrek kingen van miliciens bestaat uit de heereu Den T'ex, voorzitter, W. J. Aukersmit, R. Barge, Mr. E. Boas, A. H. Van Bosse, Mr. C. A. Chais vau Buren, C. P. Van Eegheu, Jhr. Mr. O. iiartsen JGz., Mr. J. Jaeger, G. H. Kuiper, Mr. J. L. De Oorspronkelijke Geschiedkundige Novelle DIT Dl TI/din van KaML V. DIRDE HOOFDSTUK. Vervolg.) De heer van Ittersum begreep weldra zijne bedoeling: hij geeft den jager, die nog altijd op zijD post stond, een wenk, vat twee dezer ke rels bij den kraag, sleurt ze tegen elkander en werpt ze op den grond. De jager werpt eene vrouw, die hem op hetzelfde oogenblik bij de keel wilde grijpen, op de twee mannen en slaat met zijn verroesten sabel op dit drietal waar hij ze slechts raken kan. Hij wordt echter spoedig door hen bij de beenen gevat en op den grond gesteurd, waar hij eenige geduchte slagen met den roet op de borst ontvangt. Een algemeene strijd was nu begonnende sche pen en de zijnen vochten als leeuwen, grepen alles aan, en dreigden ieder met den dood; de roovers daarentegen waren op eene verwering voorbereid en maakten een dapper gebruik van hunne wapens. De schepen, die reeds een belangrijken houw op zijn hoofd had ontvangen, grijpt in de eene hand den koevoet, in de andere het daarnaast geplaatste geweer en maakte zulk een geweld, dat de andere dieven ter hulp moesten komeD, om den koevoet en hun geweer, de beste wapenen die zij hadden, niet te verliezen. Evenzoo deden de bedienden van den schepen, zoodat nu allen, man tegen man, handgemeen werden. Wonnen de kasteelbewoners eens een weinig grond, het oogenblik daarop volgende moesten zij eenige schreden terug, om op hunne beurt de dieven weder terug te drijven. Ruim een kwartieruurs duurde deze worsteling: eenigen waren reeds gevallen als lijken, doch verrezen na eenige rust als opnieuw ten strijde bezield, en waagden zich weder onder de vechtenden. De geheele kamer lag vol bloed van de wonden, die zij elkander toegebracht hadden. Eindelijk trokken de roovers af, of liever werden de deur uitgedrongen; doch thans begon een nieuw ge vecht, dat echter van korten duur was. De groote dog, dien de Herculoërs bij zich hadden, was bij toeval buiten de deur gebleven en niemand had den tijd gehad of was bij machte geweest, die te openen. Thans echter stoof hij tusschen de strijders en op den jager los; deze zag den sprong van het dier en gaf hem een slag, die hem drie keeren in het rond deed draaien en daarna ter aarde vallen. Hoezeer hij spoedig opsprong, was zijn slrgdlust getemperd: ook waren de Herculoërs buiten de kamer gedrongen. Al strijdende nameu zij hun aftocht aanop de binnenplaats gekomen zijnde, ontdekte de schepen tot zijne ontsteltenis, dat hij moordenaar was van twee personen, daar vijf mannen en éene vrouw binnengedrongen waren, en nu slechts vier mannen zich vertoonden in den maneschijn. Aan teruggaan viel evenwel nog niet te denken eerst moesten de roovers buiten het kasteel ge dreven zijn. Zij lieten zich echter niet drijveneens overwon nen zijnde, begon hun moed te falen, zoodat zij zich haastten, de door hen opengeslotene groote poort te bereiken, om van daar over het ijs de vrije natuur weder te genieten. Met den meesten spoed snelde de schepen nu naar de zaal, waar het gevecht had plaats gevon den, om te zien of de achtergeblevenen nog leef den: gaarne zou hg dit gewild hebben, om uil hunnen mond te vernemen, al ware het op de pijnbank, wie de medeplichtigen waren, die hun leven en hunne vrijheid aan eene overhaaste vlucht te danken hadden. Hij had die kamer echter uog niet bereikt, toen de minne met de wanhopigste slem hem vroeg, of hij hun het pasgeboren kind ontno men had. Wie beschr.jft de woede, de wanhoop van den schepen! Zijn pasgeboren kind zou door de roo vers gestolen zijnl Niemand had toegang gevon den tot de kamer, waar het zich bevond eu toch was het wegl Hij had in het heetst van den strijd niet ge zien, dat een man en de vrouw de kasteeloewo- ners beurtelings omsingelden, oin zoodoende uit het oog te geraken. Zij haddeu gehoord, welke beveleu de schepen gegeven hadzij wisten dus waar het kind te vinden was eu hoe zij laugs den linkervleugel van het kasteel de binnenplaats konden bereiken. „Hen naijlen met den inee3teu spoed en die vervloekte roovers vernielen, mgn kind uit huuue gevloekte handen terughalen!" klouk de3 sche pers bevel. IJlings, «onder alvorens zijne echtgenoote te willen zien, was hij met de ztjuen aau de groote poort. In alle richtingen doorliep men de geheele

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1