tot kapit. J. Dijkmans, thans lsten luit.; tot lsten luit. W. Van Traa, thans 2den luit.; tot 2den luit. H. J. Van der Leeuw, thans sergeant. Z. M. heeft aan H. J. Van Deinse, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griflier bij het kantongerecht te Middelburg. Z. M. heeft aan Mr. D. J. M. P. Mulder, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te 'a-Hertogen bosch. Z. M. heeft met ingang van den lsten Augustus 1870, benoemd tot telegrafist der 2de kl. J. G. J. Bonarius. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. E. C. Ton- net, van het 7de reg. inf., tijdelijk op pensioen te stellen en dat pensioen te verleenen voor den tijd van vijf jaren, ad f450 's jaars. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het lste reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. C. Roelants, van het korps ;_bij het 2de reg., tot maj. den kapit. Jhr. J. F. W. De Geer, van het reg. gren. en jagers; bij het 4de reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. P. G. Van der Ploeg, van het korps; bij het 6de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. N. H. A. Camp, van het 7de reg.; bij het 7de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit.- adjud. G. H. Niermans, van het korps, benevens de lste luit. W. A. baron Van Lynden, van het 3de, en C. O. Van Kesteren van het 6de reg.; tot lsten luit. (n. o. .v. r.) deu 2den luit. J. Scheur, mede van het 6de reg.bij het 8ste reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2deu luit. J. K. Wijmans van het korps; ter zake van tijdelijke ongesteld heid tot nadere beschikking op non-act. te stellen den maj. F. A. P. E. De Tourton Bruyns, van het 2de, en den kapit. W. H. M. C. baron Sweerts de Landa3, van het 6de reg. inf. Amsterdam, 27 Juli. Zaterdag en eergisteren verkeerden de straten en stegen tusschen de Oude Schans (stille zijde), Rapenburgerstraat en Joden Breestraat in eene soort van opgewondenheid. Eenige jongens, behoorende bij de thans opgeroe pen zeemilitie, kwamen van de daar wonende meisjes afscheid nemen, dat wil zeggen, zij kusten op wilde en woeste wijze de hun onbekende schoone dochteren van Sara. Daarover ontstaken de respectieve ouders of voogden, broeders, vrijers en mannelijke en vrouwelijke familiebetrekkingen in toorn. Een gevecht ontstond. Van beide zijden groeide de massa aan. De beleedigende partij kreeg versterking uit de Jonker- en Ridderstra ten, de verdedigers werden op hunne beurt door vrienden geholpen. Men vocht met messen, en zooals het gerucht wil, heeft er bloed gevloeid, en zelfs een persoon gevaarlijke wonden bekomen. Gisteren herhaalden die tooneeleu zich, doch in mindere mate. Een twintigtal politie-agenten had eergisternamiddag te 4 uren de korte Houtstraat bezet, om een onverhoedschen aanval van den verwacht wordenden vijaud te voorkomen. De vijand schijnt zich echter in zijn legerkamp te hebben versterkt, en de oorlog is ten minste voor het oogenblik geëindigd. Franschen en Pruisen hadden niet verwóeder kunnen vechten jammer echter dat diiar de politie niet veel zal kunnen uitrichten. Ook gisteren schijnen de vijandelijkheden te zijn voortgezet. In den nacht van Zondag op Maandag heeft eene sterke politiemacht wacht gehouden. {Noorden.) Hellevoetsluis, 26 Juli. Omtrent de berichten van kanonschoten, dat hier en daar op onze kusten gehoord worden, moet men wel in aanmerking nemen, dat het tegenwoordig de tijd van exer citiën met geschut te water is, en dit natuurlijk thans meer geschiedt dan anders het geval is. Zoo hoort men thans hier weer geschut, doch dit is hoogstwaarschijnlijk of bijna zeker van de monitor ie Tijger, die zich thans te Brouwershaven bevindt. 's-Gravenhage, 26 Juli. Uit het verslag van het yerhaudelde in de twaalfde vergadering der hoofd commissie tot het nationaal gedeukteeken, den 15den dezer alhier gehouden, blijkt o. a., dat aan Z. K. H. namens de hoofdcommissie en bij monde van den voorzitter van orde, Mr. J. Heemskerk Azn., aangeboden is een van zwart hout, stijl Louis XV, gebeeldhouwd tafeltje, met een massief blad van serpentijn marmer, groot over kruis 55 centime ter, dragende op een uitgeschulpte onderlaag van Caliloruisch marmer, zinspelende op de strand vlakte bij het zeeduin, de gedenknaald te scheveningen, nagebootst op een twintigste van de ware afme tingen, gehouwen van een massief blok Afrikaan- scheu onyx. Het tafeltje is het werk van de meu belmakers Gebr. Stulterheim alhier; het geheel is geteekend, ontworpen en eigen hanaig uitgevoerd door den steenhouwer D. Van Diggelen, denzelf den die in 1815 voor de aannemers Schroot en Devillers de naald te Scheveuingen had gehouwen. Z. M. de koning heeft gisteren-namiddag de exercitiën van een deel der schutterij bijgewoond en zijne bijzondere tevredenheid over die oefe ningen aan den kommandant kenbaar gemaakt. Hedenmorgen heeft Z. M. de koning de cava lerie geïnspecteerd, en te acht uren bevond de koning zich weder te paard gezeten in de Malie baan om bij de exercitiën van het tweede batal jon grenadiers tegenwoordig te zijn. Tijdens de rust heeft de koning den majoor Engelen, kom mandant van dat bataljonbegiftigd met het officierskruis der orde van de Eikenkroon, terwijl Z. M. aan het korps officieren mededeelde dat de kapitein Jhr. J. F. VV. De Geer, van het derde bataljon, benoemd is tot majoor bij het korps. Z. M. betuigde zoowel bij de cavalerie als bij de infanterie, zijne bijzondere tevredenheid zoo over de houding der manschappen als over de uitgevoerde krijgsbewegingen. 's-Gravenhaqe, 27 Juli. Er heerscht heden van het vroege morgenuur tot laat in den namiddag eene buitengewone militaire bedrijvigheid, die vooral in de richting van deu Delftsehen weg naar het Plein werd waargenomen en tot allerlei ge ruchten aanleiding gaf. Op verschillende tijdstippen toch reden, blijk baar als ordonuauces dienstdoende, brigadiers der artillerie en cavalerie in marsch-tenue in vollen draf door de straten. Vooral is die dienst druk in de weer op den stations-weg alhier. Naar men verneent is de commissie, welke zich hier ter stede gevormd heeft ter voorzie ning in de behoefte en ter ondersteuning van gezinnen van hen, die dienstplichtig of vrijwillig in dienst zijn, samengesteld als volgt: Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deyuoot, burgemeester; F. V. A. ridder De Stuers, adjudant-generaal van Z. M. den Koning; R. J. graaf Öchimmelpenninck van Nijen- huis, grootmeester van het Huis des Konings, Zr. Ms. commissaris bij den Nederlandschen Weer baarheids bond; Mr. J. P. Vaillant, wethouder; Jhr. H. C. A. VerHuëll, lid van den gemeente raad, oud-luit.-kol. der dienstd. schutterij; J. F. Cuypers, fabrikant; A. P. Godon, oud-Oost-lndisch hoofdambtenaar; Gilles Grevink, fabrikant; E. Kann, kassier; Mr. Th. Van Stolk, advocaat; P. F. VV. Mouton, architect, en F. N. De Charro, lid van den gemeenteraad. ScnEVENiNGEN, 26 Juli. Gisterenavond te 11 uren kwam aan het Groot Stedelijk Badhuis alhier een detachement infanterie, dat op verkenning was uitgeweest, eenige oogenblikken van de ver moeienis uitrusten. De directie bood deu afgematten manschappen eenige ververschingen en alles aan wat hen we der in een geschikten toestand kon brengen oui hun marsch te vervolgen. Utrecht, 26 Juli. In eene gisterenavond gehou den algemeene vergadering van de Utr. Vereen, tot bevordering van's Lands Weerbaarheid, is aan de aanwezige leden, voor zoover zij niet reeds ten gevolge van militie-of schutterij-plichtigheid onder de wapenen moeten komen, de vraag gesteld: of en op welke wijze zij bereid zijn, het Vaderland in tijd van nood te dienen? Allen, die vrij over hun persoon kooden beschikken, verklaarden zich bereid óf tot aansluiting bij het legér of bij de schutterij, óf wel tot het verrichten van localen dienst, dat is tot verdediging van de stad en hare omliggende forten. Zij die wegens te jeugdigen leeftijd niet zonder toestemming hunner ouders konden besluiten, 'verklaarden zich toch ook nage noeg allen, voor zoover zij toestemming zouden kunnen bekomen, bereid om zich op eene of an dere wijze nuttig te makeo voor het Vaderland. Twee leden stelden zich beschikbaar als zieken verplegers voor het Roode Kruis. De geest, die er beerschte, was zeer opgewekt en met den grootsten bijval werden de toespra ken aangehoord van de vaderlandlievende man-, nen, die de aanwezigen op het liooge gewicht der tijdsomstandigheden wezen en de weerbare man nen aanmoedigden, om nu vooral hun plicht te doen. D.) Deventer, 24 Juli. Men is sedert eenige dagen druk bezig om eene verbinding door de telegraaf van het paleis het Loo met deze stad te maken. De lijn loopt niet door de rivier, doch eindigt aan de overzijde. Wij vernemen dat in een der localen van de uitspanning „het wapen van De- veutcr" een hulpbured, waarschijnlijk uitsluitend voor Rijksuienst, zal worden geplaatst. Groningen, 24 Juli. Als navolgenswaardig voor beeld deeleu wij mede, dat een der buitengewone leden van de Weerbaarlieids-vereeuiging alhier aan haren president de beschikking heeft gegeven over eene volledige uniform met bewapening, uit te reiken naar zijne keus aan een lid der vereenigiug, die door trouwe opkomsten bekwaam heid zoodanige erkenning verdient. (G. Cl.) NECROLOGIE. Dr. I. LEOMDËI V VV I'Il.V VI.. Friede oei urn eeinen Grabotein herl Sanfter Friede Gottes! Ach, oie haben Einen gutea Maan begraben, Und rnir war er mehr. Met deze gewaarwordingen scheidde schrijver dezes van het graf van den zoo vroeg ontslapen vriend, en velen voorzeker, die den man, wiens naam hier boven staat, in zijn leven mede van nabij gekend hebben, zullen volgaarne met deze woorden instemmen. Want zoo iemand dan verdiende voorzeker van puaaq den naam van een goed mensch in den volsten zin van het woord. Wie toch, die den overledene io zijn huiselijk leven heeft kunnen gadeslaan, weet niet met welk eene teederheid en innigheid hij aan echtgenoote en kinderen gehecht was, welke liefde en welken eerbied hij voor zijn grijzen vader koesterde en welk een goed hart hij steeds aan zusters en verdere bloedverwanten toedroeg, immers geen grooter genot kennende, dan hen op eenige wijze genoegen te kunnen doen! Wie van zijne vrienden, en van dezen niet alleen, maar ook van zijne talrijke patiënten van iederen rang of stand, heeft ooit, hetzij in lief of in leed, hartelijke belang stelling, oprechte deelneming en onvermoeide hulp vaardigheid in van traag gemist? Maar niet voor het goede, voor liefde en vriendschap en voor zijn plicht als geneesheer alleen, ook voor het schoone en ware, voor kunst en wetenschap, klopte het hart van den overledene met warmte. Of wie is er, die sedert eene reeks van jaren bij iedere gelegenheid eene leveudiger belangstelling voor den bloei der toonkunst in ons midden heeft aan den dag gelegd en daarvan nog zoo onlangs, bij het groote muziekfeest alhier, kennelijker blij ken gegeven heeft dan van praag, toen hij in weerwil van zijn drukken geneeskundigen werk kring met zooveel ijver en geestdrift in het belang dezer feestviering werkzaam was Over van praag als geneeskundige te spreken, zij de taak van hen, die hem als zoodanig naar waarde weten te schatten, maar zooveel weten zijne nadere vrienden, dat hij, niettegenstaande zijne drukke praktijk, geen oogenblik ophield de theoretische beoefening van zijn vak met ijver voort te zetten en dat hij geene ook nog zoo groote opofferingen placht te ontzien, wanneer het er op aankwam, zich die hulpmiddelen aan te schaffen, die hij noodig oordeelde, om op de hoogte der we tenschap te blijven en om dat gedeelte van zijn vak, waarvoor hij eene zoo bijzondere voorliefde koes terde, t. w. de operatieve heelkunde, overeenkom stig de vordenugen dezer kunst te kunnen uit oefenen, - en bij onze stadgeuooleu in het algemeen is er maar éeue stem, dat Leiden in van praag niet alleen een zijner bekwaamste geneesheeren, maar ook een heelkundige verloren heeft, die slechts door weinigen in deu lande geëveuaard werd. Zijn naam zal dan ook bij ons zeker nog lang iu gezegend aandenken blijven. S. k o L o rv i je rsr. BATAVIA, 10 Juni. In een artikel over de nieuwe subsidie van 175,000 door den gouverneur-generaal aan de Indische spoorwegmaatschappij toegestaan, ze»t de Java-Bode, na een scherpeu aanval op den Mi nister van Koloniën, het volgende: „Toch is de teleurstelling, welke Indië thans ondervindt, al is het uit een ander oogpunt, groo- tendeels te wijteu aan den gouv.-gen. Niemand kon beter weten dan hij, op welke (laat ons zeggen) hersenschimmen de voorstellingen rustten, welke aan het ontwerp tot wijziging der concessie en tot uitbreiding van het gewaarborgd kapitaal eene meerderheid in de Tweede Kamer verschaft hebbenniemand had met meer gezag het opper bestuur kunnen waarschuwen, zich evenmin van zijn stuk te laten brengen door de angstkre ten van de in de engte gedreven aandeelhouders, als zich te laten blinddoeken door de schijnbe- cijferingen van een, ouder deD invloed der ver legenheid zelve, dubbel vindingrijk geworden raad van beheer. Zelfs de heer De Waal zou het niet licht gewaagd hebben, dergelijk protest van den opperland voogd te verduisteren of te verzwakken. Doch de heer Mijer heeft de wetenschap, welke hij zoo gemakkelijk had kunnen verkrijgen, óf in den wind geslagen, óf voor zich zeiven gehou den; hij heeft alleen oog gehad voor de dankbe tuigingen, welke het comité van bestuur hein als vriend en beschermer eener toen reeds kranke maatschappij aanbood; hij heeft zich gestreeld gevoeld door de gedachte, dat de lijn Batavia- Buitenzorg nog vóór ultimo December 1871 gereed zou komen. Wie zal het misprijzen in een Gou verneur-Generaal, dat hij zijn bestuur gaarne gekenmerkt ziet door het tot stand komen van groote werken van openbaar Dut? Dat hij den dank der nakomelingschap Dajaagt, en daarin zijn besten troost voor den ondank der tijdgenooten vindt? Doch alles aan die zucht op te offeren is overdreven. Zoo de heer Mijer het opperbestuur in tijds bekend had gemaakt met hetgeen aan niemand in Indië onbekend behoefde te zijn, zou hij zijn Minister van Koloniën een poos minder genoegen gegeven, maar het algemeen belang be ter behartigd hebben. Wordt nu zijn krediet dooi de Tweede Kamer goedgekeurd, het zal niet ge schieden uit overtuiging, maar alleen omdat de Kamer en de Minister den moed niet zulleD heb ben, en niet zullen mogen hebben, de geheele schuld op hem te werpen. De generaal Verspijck is bij het departement van oorlog geplaatst. Aan den kolonel der artil lerie Kelleruiann, chef van het wapen, is een tweejarig verlof naar Nederland verleend. Bij het wapen der infanterie zijn twee kapiteins tot majoor, vier eerste luitenants tot kapiteins, acht tweede luitenants tot eersten luitenant en elfl onderofficieren tot tweeden luitenant bevorderd. E Samarang. In eene vergadering, die lJunige. houden werd op het lustslot Tegal Goudoh, m de meeste welwillendheid door Z. H. den So;. soehoenau te dien einde afgestaan, hebben zeterfl landhuurders eenparig en bijna zonder discussie;11 besloten om der Spoorweg-Maatschappij een vo«.H schot, op vracht van f 60,000 aan te bieden, mm I het comité zich verbond om binnen twee maat-l den een gedeelte der 3de sectie, namelijk SolJ| Delangoe, in exploitatie te brengen, en bijdJI dessa Poerwodadie een temporaire halte te zette;H Per telegram is aan de Regeering verzochJ 53 haar goedkeuring voor die schikking te verlet-p". nen, en de Handelsvereeniging heeft heden besloH ten dat verzoek te ondersteunen. De Regeering zal tegen die overeenkomst, diiH| in geen enkel opzicht haar beding bij het vei leenen der f 175,000 schaadt, wel geen bezws ren hebben. (Aoc.) Samarang, 24 Mei. Wij vernemen uit goed; bron dat de Controleurs-requestranten builen di twee bekende besluiten nog een derde hebbe: ontvangen, waarin hun wordt aangezegd dat, ah El ze nog eens stout zijn, zij uit het binnenlandscU, bestuur zullen worden verwijderd. Er schiet dien heeren dus niets over, en wij P.j raden hun dit in gemoede aan, dan gelijk stouti jongens aan hun vader, nederig excuus te vrage: en te beloven, voortaan heel zoet te wezen Deze handelwijze zou tevens het voordeel heb ben van als compensatie eens een goed voorbeek f te geven aan de regenten en andere inlandsch; hoofden, wien door het requestreeren vroeger in mers zulk een slecht voorbeeld gegeven werd! (IV. Bal. Hand.). Troow- en Geboorteberichten. GeKmwdx C. J. Stolp met J. C. Overdijk, Amboina. - L J. B. Winterateyu met de moeder van zijn zoon. J. J. 11 Limburg Brouwer met W. L. C. Jacometti, Batavia. H. l] Bonset met J. Hicks, Samarang. J. N. v. d. Worm met W. C. Mierop, Japara. R. üe LaDnoy met E. C. De Haan, Sc* rabaya. W. O. v. d. Sluys Veer met S. R. Stecker, Soen- baya. J. A. Schuller met C. J. Moritz, Samarang. J. W,I Alexander met C. H. Pagalottee, Samaraug. J. P. Schaltz mti D. A. M. v. d. Smissen, Samarang. BevallenM. E. A. Prijn, Noordziek Z., Padang-Sidem- poean. J. M. C. Veldhoedt, HuijdcnB D., Samarang. N.J, Deltour D., Pasoeroean. C. Rhemreo, Mückeler D., Willen I. C. H. Van Blommeatein, Van Thielen D., Melambong, by Salatiga. L. F. VV. Fikenscher, Gijsbcrs Z., Batavia. C. fl. De Bont, Fubrhop Z., Solo. J. C. Schallig, Andreas D., Sa« marang. L. J. Kargel Z., Samarang. S. Pijloo D., Sami- raDg. H. Schill, Schmalbausen Z., Batavia. A. H. VanSteyn van Hensbroek, Sorbier Z., Getas. F. L. Reader, Crena D„ Willem I. M. G. VV. Cannegicter, Schol te D., Parengan. E. R. Salmon, Vas Dias Z., Tocmpang (Res. Pasoeroean). C. VV. Eschback, Zoydel D., Batavia. W. A. Raoibaldo, Van Weel- deren D-, Pekalongan. A. VVijthofF, Swart D., Pasoeroean. C. Valkert, Versteegh Z., Soekamanlie. J. Maier, Herklots Z., Singapore. C. GUI D., Soerabaya. J. Boedree D., Soera- baja E. Frank, Sioo Z., Soerabaya. Echtgenoote van T. Wie- land Z,, SamaraDg. Struijck, Gilberij D., Samarang. E. Brumsteede, Bcynon D., Serang. A. M. A. Staal, Fromberj 1)., Batavia. E. J. C. VYijnandt, v. d. Eb Z., Samarang. S. C. Van Casand, Biems D., Samarang. E. Cook, In 't Veld Z., Soerabaya. H. S. J. Koot Z., Gatie. M. E. H, Bode,' - De Gottin D., Samarang. Gemengde Berichten.. Te Almelo is een milicien-verlofganger, die I 's morgens te halfzeven op weg moest naar zijn garnizoen, des nachts even over twaalven nog gauw 1 getrouwd. Omtrent den brand aan de overzijde der Maas, schrijft men uit Charlois, van 24 Juli: Het droge dok van de heeren Van Zeylen en Dekker, in de nabijheid onzer gemeente, op Rol- terdamsch grondgebied liggende, geraakte heden- L namiddag omstreeks 4 uren in brand. De brand- spuiten van Charlois en Katendreclil waren spoe- dig er bij tegenwoordig, doch het vuur had reeds te groote vorderingen gemaakt om het te kunnen L stuiten. De beide machinekamers stonden geheel I in vlam. Kort na de aankomst van gemelde spuiten verscheen de burgemeester van Rotterdam op het f terrein, en gaf bevel dat spuiten uit Rotterdam zouden ontboden worden. Niet lang daarna kwa men er zooveel toesnellen, dat er genoegzame bluschmiddelen bij de hand waren, en de spuiten van Charlois en Katendrecht konden terugkeereu. Men heeft het dok zooveel mogelijk laten zin- ll ken, doch bij het afzenden dezes staat het boven- I gedeelte nog iu brand. Op de daarnaast liggende scheepstimmerwerf I van den heer Rijkee, tracht men het daar in aan- I bouw zijude schip tegen het overslaan van den brand te beveiligen. Gisterenmorgen zijn aan de werf van den heer I Christie, onder Schoonderloo, twee jongelingen, 1 aldaar werkzaam en zich badende in de nabij heid der rivier de Maas, verdronken. Hunne lij ken zijn spoedig daarna opgevischt. Eergisteren vielen te Utrecht twee kinderen van een schipper over boord iu de Oudegraclit. De moeder, dit zieude, sprong, ofschoon zij in zwangeren toestand verkeerde, in het water, ten einde hare kiuderen te redden. Dit lokte vele toeschouwers, waaronder twee mannen, die al daar werkzaam waren, welke zich onmiddellijk te water begaven en het geluk hadden de drie drenkelingen te redden,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2