bestemd, van middernacht tot des morgens 7 uren op. Tusschen Wurtenberg en Frankrijk is alle tele grafisch verkeer afgebroken. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot 2den luitenant bij het leger in Oost-Indië: bij het wapen der infanterie, de cadetten G. W. Beeger, E. K. A. De Neve, J. G. H. Van der Dussen, B. A. Van Gelsdorp, A. J. Hamerster, P. F. T. Van Veen, T. Soeterik, G. De Lang, W. P. A. Brocx, A. De Willigen, H. Ovink, E. W. Bischoff van Heemskerck, F. G. Smits, W. Boissevain en W. H. Smits; bij het wapen der artillerie, de cadetten D. lloreau, G. A. Kusky, H. F. L.Jans sen en A. N. C. Van der Sloot; bij het korps genie en sappeurs, de cadetten J. H. Bik, J. P. De Die en M. P. M. Kuyl; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luitenant bij het wapen der artillerie van de landmacht in West-Indië, den cadet J. R. G. De Veer, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Katwijk a/Zee, 25 Juli. Ds. G. J. Vos, predikant te Zevenhuizen, heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. 's-Gravenhage, 26 Juli. Naar men wil, zou het voornemen bestaan, in eene openbare godsdienst oefening, op aanstaanden Donderdag in de Hoog- duitsche kerk te houden, 's Hemels bijstand op Pruisens wapenen af te smeeken. Wij hopen dat dit gerucht ongegrond zal blij ken; maar mocht dit niet het geval wezen, dan vertrouwen wij dat van overheidswege de noo- dige maatregelen zullen genomen worden om de uitvoering van dit voornemen te beletten. Zulke openlijke demonstratiën ten gunste van éene der oorlogvoerende partijen, in eene open bare, onder het toezicht der Regeering staande vergadering, achten wij toch in strijd met het standpunt van neutraliteit, door Nederland aan genomen. Daarom is het plichtmatig ze te voor komen en wenschelijk is het bovendien ten einde niet, door demonstratie eenerzijds op heden en tegen-demonstratie anderzijds morgen, eene irri tatie tusschen de bewoners van ons laud aan te kweeken, die in strijd is met den onzijdigen geest, waarvan allen, die zich op Nederlandschen bodem bevinden, hetzij dan vreemdeling of land genoot, in het openbaar behooren te doen blijken. (Dagblad.) Gouda, 22 Juli. Donderdag-namiddag omstreeks 5 uren heeft men in de rivier den lJsel alhier drijvende gevonden het lijk van een in deze ge meente vreemd manspersoon, tamelijk van lengte, naar gissing oud 50 jaar. Het was gekleed met zwart pilo broek, zwart lakensch vest, zwarte das, blauw boezeroen, militair hemd en dito on derbroek, gemerkt Z 16 2028, dimetten hemdrok, lage schoenen met riempjes en zwart wollen kousen. In een der broekzakken bevond zich een blauw beursje, waarin 4.72nog een ander beursje, waarin twee brillen, waarvan een met een touwtje om het hoofd moet worden gedaan, een rood bonte zakdoek en een der biljetten, ver spreid door de heeren Bahlmann C'. Mededeelingen omtrent dit lijk zullen gaarne Ontvangen worden bij den heer commissaris van politie te Gouda. Arnhem, 25 Juli. Hedenochtend te 9 uren hield de luitenant-generaal Knoop, bevelhebber in het hoofdkwartier Arnhem, eene groote inspectie over het garnizoen. Van het Sint-Walburgsplein laDgs de binnensingels tot aan den oprit van het nieuwe Stationsgebouw vormde het voetvolk als het ware éene gewapende lijn in dubbel gelid. De beide bataljons van het tweede regiment infanterie vormden den rechtervleugelhet achtste regiment infanterie het centrum, en de beide kompagnieën mineurs en sappeurs den linkervleu gel. De batterijen veld-artillerie waren op het Willemsplein en het eskadron huzaren op het Nieuwe plein geschaard. De bevelhebber werd vergezeld door een staf van hoofd-ofiicieren en begroet door de muziekkorpsen der beide regi menten infanterie. Eene talrijke menigte was getuige van dit militaire schouwspel. Na afloop der inspectie werden de officieren aan den generaal voorgesteld, die hun eenige vaderlandlievende woorden toesprak, welke met een luid Leve de koning 1 werden begroet. Daarna defileerden de troepen voor hunnen bevelhebber en maakten een marsch door de stad. Groningen, 23 Juli. Het Groningsche stud.- korps heeft zich geconstitueerd om den wapen handel te beoefenen. De commissie is gekozen en bestaat uit de HH. Havinga Oortwijn, Ebbinge Ellens en De Jonghe. 32 leden hebben zich nu aangegeven. Men verwacht grooter toetre ding, als aan de oproeping van het korps ook door buiten de stad vertrouwende leden zal vol daan zijn. 's-Bosch, 25 Juli. Gisteren zijn de officieren van de dd. schutterij en van het garnizoen in de groote zaal der sociëteit Casino voorgesteld aan den be noemden gouverneur der vesting den HEG. heer Delprat, kolonel der artillerie. Het regimentsvaandel van het 5d" reg. inf. is hedenmorgen door den kolonel Van derSchrieck, kommandant der eerste afzonderlijke brigade, hoofdkwartier 's-Bosch, met de gebruikelijke mili taire honneurs overgegeven aan den luit. kolonel Pottgieter van Laar. Vrijdag waren al de miliciens der met ver lof zijnde lichtingen opgekomen, geëquipeerd en marschvaardig en verlieten de eskadrons huzaren en de l,te en 2de bataljons van het 5de reg. infan terie deze stad eD vesting om kantonnementen te gaan betrekkeniedereen was opgetogen over het krijgshaftig vertoon onzer krachtvolle en moe dige jongelingschap, die tot verdediging en be schutting der neutraliteit van ons vrij vaderland oprukte; daardoor is voorloopig het gebrek aan localiteit tot berging van troepen opgehouden en dus ook de huisvesting zonder voeding bij de in gezetenen. In den nacht van Donderdag op Vrij dag kwamen hier speeiaal treinen per spoor aan, die troepen vervoerden, welke onmiddellijk door de stad marcheerden; Vrijdag zagen wij onze stad passeeren eene complete batterij van het reg. rijdende artill., waarvan de manschappen door hunne flinke militaire houding aller bewon dering opwekten, en des avonds eene voltallige batterij veld-artillerie en in den nacht van Vrij dag op Zaterdag kwamen wederom per speciaal- treinen bataljons infanterie aan, die eveneens de stad doortrokken. Bij den laatst aankomenden trein is het ge beurd, dat een onzer soldaten uit den waggon viel, terwijl de trein in gang was, zonder zich te be- zeeren; onmiddellijk begon ons mannetje uit al zijne krachten te roepenhou hee, ik moet ook mee! Men hoorde hem werkelijk, liet stoppen en nam den gevallene op, die daarna den waggon weder beklom alsof er niets gebeurd was. KOLONIËN. BATAVIA, 10 Juni. Door den gouv.-generaal van Nederlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot pres. van den raad van justitie te Makasser, Mr. W. A. Engelbrecht; tot ads.-res. van Benkoelen, Jhr. W. K. L. Van Hogendorp; tot 3den subst.griff. bij den raad van just, te Batavia, Mr. J. Doorniktot comm. op het kantoor van den ads.-res. van Meester Cornelis, J. H. Kim; tot res. van Amboina, D. Boes Lutjens Jr.; tot lid in den raad van just, te Soe- rabaya, Mr. L. P. Gips; tot controleur 2de kl. bij de land. inkomst, en cultures, Jhr. H. A. De Geer; tot notaris te Soerakarta, P. J. Serlé; tot transla- teur voor de Fransche taal te Batavia A. N. Cla vier; tot lsten comm. op het res.-kant. te Muntock A. K. H. Klokke; tot id. op het bureau van den gouv. van Sumatra's Westkust J. Van Thiel; tot id. op het res.-kant. in de Lampongsche districten J. E. Gimberg; tot lid van de plaatselijke school commissie te Modjokerto E. Langeveldtot lsten comm. bij het dep. van fin. J. W. Dersjant; tot 2de comml: A. A. v. Delden en J. H. Andeweg; tot 3den comm. W. R. De Grevetot algem. pakhuism. bij 's lands algem. pakhuizen te Sama- rang A. N. H. De Vogel; tot comm. op het res.- kant. te Samarang B. C. v. d. Worm; tot boek houder J. G. Walter; bij de algem. rekenkamer, tot 1ste comm. D. C. Helderman, J. A. Kal, J. A. E. Schenck, P. L. Otten, J. B. Pieck en L. M. Obdam; tot 2de comm. G. E. Coorengel, H. E. A. Redeker, C. P. Muller, A. L. D. Ande weg, J. W. Van Stenis, P. Cobet, J. W. Jagtman, H. W. M. Th. Aalstius den Appel, A. De Bruin G. Geesdorp, T. H. L. Messerschmidt, H. A. Meppelink, J. H. Lok en A. B. J. Heymantot 3de comm. C. Moesman, A. H. Van den Worm, J. Die penhorst, P. E. Klein van Willigen, W. F. H. Calicher, J. Warnars, A. L. F. Van Sorgen, W. F. H. Van den Dungen Gronovins, W. F. Hauber, G. Cantervisser, C. H. J. Waersegers, S. F. J. De Scheemaker, J. Blomhart en J. G. E. G. De Dieu Stierling tot lid bij den raad van just, te Macas- ser G. Langenberg; tot lid bij de plaats, school- comm. te Samarang J. Lijnen; tot lid bij id. te Poerwakarta E. Ketjentot buiteng. subst.-griffier bij de rechtb. te Demak J. N. Burgerhoudt; tot id. te Riouw E. A. Halewijntot kweekei. aan de openb. lag. school te Amboina W. Soselisa; tot 2den hulponderw. bij id. te Pekalongan, J. J. Geelhoed; tot postcomm., chef van het postk. te Magelang, J. G. C. Jarman; tot id. te Ngawi, C. H. C. P. A. J. Vau Zuylen; tot id. te Patjitan, Q. M. B. Regensburg; bij de kinacult. op Java tot opz. 1ste kl. H. A. Wouters; tot id. 2de kl. R. H. A. Frank; tot id. 3de kl. J. G. F. Nauman en P. Hartman; tot lsten klerk bij de dir. H. L. Veit, te Bandong; bij de burgerl. openb. werken tot opz. 8de kl. C. R. Gligoor; bij de afd. tele- graphietot leerling-telegrafisten, P. P. E. J. v. Epen en T. L. Persijn, te Soerabaya en Weltevreden. Geplaatst: Te Tjiamis de opz. 1ste kl. W.P. Brandes. Aangesteld: Als gedelegeerde, ter vervan ging van wijlen den heer T. Ament, ten einde de belangen van het algemeen te vertegenwoor digen bij de Ned. Ind. levensverzekering- en lijf rente-maatschappij te Batavia, de heer F. J. P. Storm van 's Gravesande. Belast: Met de waarneming der betrekking van leerling-telegrafist, G. De Raadt, te Soerabaya. Werkzaam gesteld: Bij het hoofdbureau van den hoofd-ing., chef der afd. telegr., de be noemde tel. 1"* kl. M. C. A. Kobizsch. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, onder toek. van wachtg., de comm. op het kantoor van den ads.-res. van Meester Cornelis T. J. W. Lit- zon op verzoek, eervol, de buitengew. subst.-griff. bij den residentieraad te Riouw W. Greve; id., met behoud van recht op pens., de opz. 1ste kl. bij de cult, in het gouv. Sumatra's Westkust F. W. Kornmano; wegens vertrek, de buitengew. subst.-griff. bij den landraad te Indramayoe Jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt; wegens id., als lid bij den raad van just, te Makassar, D. C. J. A. Ponse; op verzoek, als lid bij de plaats, schoolcomm. te Samarang,. B Van Zutphen; wegens vertrek, als lid bij id. te Poerwakarta, W. A. Van Weideren; bij de kina-cultuur op Java, eervol, E. A. Van Honk, opz. 1ste kl. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den president van den raad van justitie te Makassar, Mr. A. Makkers. Ingetrokken: Het besluit van 17 Sept. 1869, N°. 13, waarbij de gewezen postcomm., chef van het postkantoor te Anjer, M. Boon, uit 's lands dienst is ontslagen. Militair Departement. Benoemd: Tot adj. bij het garniz.-bat. der Wester-afd. van Borneo M. Van der Laan. Bevorderd: Bij de milit. administr., tot on der-intendant 1ste kl. in de 3de milit. afd. op Java, J. Milder; tot lsten luit.-kwartierm., A.J. Cochius; bij den milit. geneesk. dienst, tot officier van ge zondheid 2de kl.: bij het garniz. te Onrust, J. H. D. L. Sanger; bij het groot milit.-hospit. te Wil lem I, E. C. Van Minkelen; bij den geneesk. dienst der Moluks'che eilanden, G. Fischer, van dien dienst; bij dien dienst in de Wester-afd. van Borneo, J. S. Cremer. Geplaatst: Bij het groot mil. hosp. te Wel tevreden, J. Timmermans; bij het 8de bat. inf. de 1ste luit. A. P. A. A. F. baron De Bounam de Rijckholt; bij het 4de bat. de kapit. J. v. Krie ken; bij het 6de bat. de 2de luit. C. H.F. Riesz; bij het 11de bat. de 2de luit. L. L. A. Mauren- brecherbij het 12de bat. de kapit. F. A. J. Perié; bij het 13de bat. de kapit. E. J. Valckenaer; bij het garniz.-bat. der Westerafd. van Borneo, de lste luit. A. Rozenraad. Gesteld: Bij de cavalerie op non-act. de 2de luit. A. Uyt den Boomgaard; bij de artill. op non- activ. de 2de luit. E. W. Hamester. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als adj. bij het 3de bat. iDf. G. F. K. Filet; id. de mil. apoth. 2de kl. J. B. Nagelvoort. Departement van Marine. Benoemd: Tot boot- mansmaat bij de equipage-werf te Soerabaya, A. P. Berkhuysen; tot machinist-leerl. 2de kl., C. Stolk en W. F. Baumann. INGEZONDEN. DE KERMIS is begonnen. Zij maakt een groot contrast met de gruwelen van den krijg, die elders reeds een aan vang heeft genomen, met den zorgvollen toestand, de gedrukte stemming waarin duizenden hier te lande verkeeren. Hier en daar heeft men reeds besloten de ker mis voor dit jaar niet te houden. Naar ik hoor zal er ook in Rotterdam geen kermis zijn. Hier was de kermis niet te keeren. Toen de ontzettende tijding kwam, was men reeds bezig toebereidselen te maken. Ik ben van oordeel dat het Gemeentebestuur de kermis niet heeft kunnen voorkomen, maar het anders zeker gedaan zou hebben. Maar toch kon het nog iets doen, in het belang van zeer velen onzer medeburgers misschien, iets waardoor het den wensch van alle weidenkenden zal vervullen. De kermis heeft zich zeer stil ingezet. Na het geen de heer Van Heukelom in dit blad gezegd heeft van de fabriekarbeiders, hebben wij van hunne welgezindheid de beste verwachtingen. Wij zijn te zeer overtuigd van den goeden zin der geheele burgerij, dan dat wij ditmaal voor de gewone kermistooneelen van ruwheid en brood dronkenheid zouden vreezen. Toch zou ik aan het Gemeentebestuur willen vragen en ik houd mij overtuigd dat bijna allen hiermede zullen instemmen of het niet mogelijk zou zijn te bepalendat alle plaatsen van publieke vermakelijkheid te middernacht ge sloten moeten zijn. Ik zeg dit vooral met het oog op den kermis-Zaterdag. Dan wensch ik, dat de kermis Zaterdag a. s. onherroepelijk geëindigd zal zijn. Eindelijk wake de politie zooveel mogelijk voor ergerlijke tooneelen van dronkenschap en zede loosheid laDgs de straten. H. BUITENLAND. het ooblociiooheel. (Ontleend aan de Köln. Zeit.) Saarbrücken, 23 Juli. Hedenmorgen heeft nabij Gersweiler (op een half uur afstands van den Iin. ker Saaroever) een treffen van Pruisische en Fransche troepen plaast gehad. Volgens door ons ingewonnen berichten is het volgende voorge- vallen Eene talrijke afdeeling Fransche troepen verscheen, uit het bosch komende, in de onmii. dellijke nabijheid van genoemde plaats en zond tirailleurs uit, die stuitten op een patrouille van acht man, van het 40ste regiment fuseliers. Het onmiddellijk gewisseld geweervuur had ten gevolge, dat 9 Franschen gedood werden, terwijl aan onze zijden zelf niemand gewond werd. De vijand schoot tusschen Louisenthal en Bur- bach op een met militairen bezetten spoortrein, die op weg naar Saarbrücken was. Een kogel verbrijzelde het glas van een coupée, zondei iemand te treffen. Een telegram uit Saarbrücken van 24 Juli meldt aan de Koln. Zeitung: Bij Forbach staat eene Fransche legerafdeeling. In den vroegen morgen van heden had er bij Gersweiler eene nieuwe schermutseling plaats. De Franschen werden teruggeslagen met een ver lies van tien man. Wij hebben geen dooden te betreuren. Het naaldgeweer heeft zich tegenover het Chassepot uitmuntend gehouden. Gisterenavond werd in de nabijheid van Saarlouis door Fransche douanen op eene Pruisische cavalerie-patrouille geschoten en werden twee paarden gewond. He den bemachtigde eene kompagnie van het achtste Rijnsche regiment infanterie n*. 70, het tolhuis te Schrecklingen en nam de kas mede. De douanen zijn gedood of gevangen genomen. Aan onze zijde werd de luitenant Von Alten van het 70ste regi ment gewond. Vijf Fransche deserteurs hebben zich bij onze voorposten aangemeld. Frankfort, 25 Juli. Zaterdag-avond had bij Hagen bach in den Paltz, een kort voorpostenge vecht met Turkos plaats. De Turkos werden over de grenzen ternggedreven. In eene correspondentie over de Fransche wape nen wordt aan de Köln. Zeitung nopens de mitrail leuses het volgende medegedeeld De constructie bestaat uit 20 a 30 of meer ge- weerloopen (achterladers), te zamen vereeuigd tot een bundel, die in den vorm van een dikken kanonloop op een affuit rust en overigens als een gewoon kanon kan bewogen worden. De loopen worden door eene mechanische bewerking gela den en afgevuurd. De patronen liggen te dien einde in een kastje aan het achtereinde van den loop in rijen gerangschikt. De mechanische be weging om ze van daar in den loop te brengeo, wordt teweeggebracht door een kruk. Er wor den slechts eenige loopen tegelijk afgevuurd. Zoo dra zij tot een zekeren graad van hitte zijn ge raakt, wordt de bundel of kanonloop gedraaid, en komen er andere loopen aan de beurt. De draagwijdte staat gelijk met die van den ach terlader voor de infanterie. Het kaliber van eiken loop is evenwel iets kleiner. Als het me chaniek goed bewerkt is en vlug behandeld wordt, kunnen binnen weinige oogenblikken duizend kogels worden verschoten. Maar het practische gebruik van het wapen heeft eigenaardige bezwaren. Ofschoon het in vorm, zwaarte en grootte nagenoeg met de kleine veldstukken gelijk staat, is de beweging toch niet zoo gemakkelijk als bij deze. Het vereischt veel paarden. Het is ook slechts met zeer veel moeite uit elkander te nemen, en bovendien is het me chanisme niet alleen van een ingewikkelden aard, maar ook ieder oogenblik aan ongelijkmatigheid en storing onderhevig. Op een zwaar terrein is het ondoenlijk met zulk een stuk de kolonne infanterie, waarbij het behoort, geregeld bij te houden. In vele gevallen, waarin de infanteristen met goed gevolg de geweren kunnen losbranden, kan de mitrailleuse van geen dienst zijd. Hare bediening vordert een zeer speciaal personeel. En wil men eenige kogelbuien op den vijand neerslingeren, dan moet er ook een zeer groote voorraad patronen zijn, waardoor het verroer bemoeilijkt wordt. Als de mitrailleuse werd geladen met patronen als die voor het Chassepot-geweer, dan zou de infanterie ze bij hare gewone ammunitie kunnen aanvoeren. Maar dit vervalt, nu het zoo goed als ontwijfelbaar is, dat men voor de mitrailleuse eene bijzondere soort van metalen patronen noodig heeft, die een afzonderlijk transport vereischten. Het wapen kan ook niet werken zoolang het slechts eenigermate in beweging is. Het verhin dert tevens de vrije beweging der infanterie- kolonne en kan, bij opeenhooping van eigen troe pen, voor deze gevaarlijk worden. Een infanterist kan na elk schot aan zijn geweer eene andere richting geven, maar niet zoo snel kan dit met de mitrailleuse geschieden. Deze moet voor elk schot langzamer gericht worden. Dit is met een gewoon kanon ook wel het geval, doch een kanon heeft eene geheel andere werking en draagwijdte. Met een goed gemikt kanonschot zal men dan ook veelal meer schade aanrichten, dan door het afvuren van een duizendtal mitrailleuse-kogels. Wel is waar, zoo oppervlakkig zou men zeggen, dat met de mitrailleuse bij groote infanterie-ge-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2