Hierop nam de heer burgemeester het woord In zijne eervolle betrekking zeide spr. had hij het zijn plicht geacht aan deze vergadering deel te nemen en hier een enkel woord in 't mid den te brengen. Wie hem kende, zou gevoelen dat hij dit alleen deed uit diep be3ef van den ern9t des oogenbliks. Toejuiching't Is ernstig, ja maar daarom te meer is het tijd tot han delen en bedaard overleg, en het is een hoogst gelukking verschijnsel dat hiertoe zoo ter geschik ter ure, zulk een initiatief wordt genomen. Reeds nu bestaat er behoefte aan hulp. Vele milieiens toch zijn opgeroepen, die in het huwelijk waren getreden, omdat zij in de laatste jaren van hun diensttijd waren en er zich niets voordeed, waar uit men kon veronderstellen dat het vaderland hun dienst nog zou noodig hebben. Thans reeds hebben hunne achterblijvende gezinnen bijstand noodig. En nu, er zal ook geholpen worden. Want in alle geval is het te verwachten dat deze ver gadering ten dien opzichte een gunstigen invloed zal uitoefenen. Wel is waar, wat hier bedoeld wordt is geen gemakkelijke zaak, indien onver hoopt het Vaderland meerdere gewapenden te hulp niooht roepen. Maar het is in alle geval eene edele zaak, en Rotterdams burgerij zal ook daarin wel weer toonen dat zij, zonder onderscheid van rang, stand of godsdienst, de banden weet ineen te slaan, als het te doen is om iets goeds, iets schoons, iets edels tot stand brengenLangdurige toejuiching). Vervolgens werd door den Voorzitter voorge steld, dat er eene commissie van 50' leden zou worden benoemd, die zich in verschillende sub- commissiën zou verdeelen en een uitvoerend bestuur kiezen. Hierbij werd de wensch te kennen gegeven, dat de commissie zou bestaan uit personen, waarvan eenige speciaal met zaken van militie, andere met zaken van schutterij, van armbestuur, enz. bekend waren en die allen, zonder aanzien van rang, stand of godsdienst tot hunne taak zouden worden geroepen. Wegens het bezwarende van zulk eene dadelijke keuze, werden de elf onderteekenaars der oproeping tot deze bijeenkomst (zijnde de heeren A. C. Cramer, H. W.. De Critter, F. Dekker, J. H. Hoo- geweegen, E. L. Jacobson Lzn., H. Van der Lin den Dz., Mr. Mi Mees, Hk. Muller Szn., L. Pincoffs, A. Van der Pot en J. De Regt) tot eene commissie geconstitueerd, met uituoodiging om nog 39 leden aan zich te assumeeren en alsdan volgens het aangegeven denkbeeld te handelen. De heer bur gemeester werd vervolgens tot eere-voorzitter be noemd, en tevens werd aan de vergadering kennis gegeven dat de heer Viruly Verbrugge, lid der Tweede Kamer, uit's-Hage, zijne sympathie voor de zaak had te kennen gegeven, onder toezegging zijner medewerking. Hetzelfde bericht was ook ingekomen van de heeren C. P. Tieleen H. Wey- mans Ligtenberg. Ten slotte werd nog aangegeven, dat het in de bedoeling lag: 1°. Eene inzameling te houden van giften in eeos en van wekelijksche bijdragen; 2°. wanneer er geene ondersteuning meer noo dig is, de overblijvende gelden ponds ponds gewijze aan de gevers te restitueeren 3". als beginsel te stellen dat de commissie haren werkkring zal bepalen tot Rotterdam, (hoewel hierop aan de overzijde der Maas wel licht, eenige uitzondering zal kunnen gemaakt worden.) Het eerste en derde werd goedgekeurd. Om trent het tweede werd besloten, nog geene defi nitieve beslissing te nemen. Eindelijk verdient nog te worden vermeld, dat er, volgens mededeeling van een der aanwezigen, hier ter stede bij eenige dames sprake is van eene dergelijke werkzaamheid als de hier bedoelde, tot ondersteuning van achterblijvende gezinnen. Voor zoover hierover in deze vergadering ge sproken is, bleek dat het zeer wenschelijk werd geacht zulk eene dame$-vereeniging, indien zij tot stand komt, in aansluiting met de thans be noemde en aan te vullen commissie werkzaam te zien. Boskoop, 20 Juli. De oorlogsverklaring van Frankrijk aan Duitschland heeft ook den handel dezer gemeente gestremd. De verzendingen naar die landen houden op en de stilstand, daardoor veroorzaakt in het vertier, werkt nadeelig op alles en belemmert ook de geregelde geldcircu latie. Utrecht, 20 Juli. De commissie van hetCentr. Israël. Weeshuis heeft het daarvoor bestemde gebouw tijdelijk afgestaan aan de stedelijke regee ring voor huisvesting van militairen, van welk aanbod onder dankbetuiging gebruik zal ge maakt worden. De Buurkerk, door heeren kerkvoogden afge staan, is gereed gemaakt voor de ontvangst van troepen. Amersfoort, 21 Juli. Van het regiment rijdende artillerie alhier in garnizoen, vertrekken heden nacht 4 batterijen per extra-treinen van den Cen- traalspoorweg, onder kommando van de kapiteins Sortoy Veeren, Taets van Amerongen, Gerard Van Sijzen en De Milet van Coehoorn, respectievelijk naar's-Hage, Alkmaar, Velp en Haren bij 's-Bosch, terwijl 2 eskadrons huzaren uit Limburg morgen of overmorgen hier in garnizoen komen. De reserve der schutterij is opgeroepen, ten einde met de actieve dagelijksche oefeningen te houden. De hooioogst iu deze environs overtreft alle verwachtingen, zoowel wat qualiteit als quanti- teit betreft; voor vele belangstellenden is dit eene goede troost in deze zorgbarende tijdsomstan digheden. Zwolle, 20 Juli. Een jongmensch, dat zich eergisteren van hier verwijderde met eene waarde van 18,000 aan effecten en bankpapier, is giste renavond te Harlingen door de rijkspolitie gear resteerd, zijnde nog in het bezit der geheele som. Hij is per spoor hier gevankelijk binnengebracht en terstond door den rechter van instructie in verhoor genomen. Hengelo, 20 Juli. De hier gevestigde vereeni- ging „Twentes Weerbaarheid" heeft heden aan 'li. M. den koning per telegram medegedeeld, dat de meeste harer leden zich ter beschikking van den minister van oorlog stellen, voor het geval hunne diensten mochten worden verlangd. Groningen, 20 Juli. De Groningsche studenten zijn dóór den Senaat van f. i. p. opgeroepen, om zich te oefenen in dén wapenhandel. Aan hen die met de vacantie niet iü deze stad zijn, is bij missive van de oproeping kennis ge geven. Het korps scherpschutters heeft in de ver gadering van gisterenavond besloten, vooreerst binnen Groningen te blijven, maar bij dreigend gevaar zich dadelijk beschikbaar te stellen. Vele nieuwe leden treden toe. l.u.. n;i., in I|I |i i i Gemengde Berichten. Onder de uittrekkenden uit 's Gravensande is er een, die in de vorige week een geheel buis gezin verontrustte. Van Zaterdag op Zondag komt de dochter van een geacht ingezetene aldaar van boven, en vertelt dat „een polderjongen" beproefde over den tuinmuur te klimmen. „Gekheid, gedroomd," was 't antwoord. De vrouw des huizes moest er toch even uit. Maanlicht. De man volgt en ziet een kerel achter een boom. De dochter ziet hem langs den muur loopen. De man kleedt zich een wéinig en grijpt een eind hout als wa pen. „De polderjongen" sluipt langzaam voort tot bij éen der ramen van 't huis. Nu treedt de man op. Blootsvoets naar de voordeur, de grendel weg, de deur opengerukt. Verschrikt de kerel op den loop. De man hem achterna met: „de hersens sla ik je in!" 't marktveld over. „De polderjon gen" liep en schreeuwde „moord!" De ander: „hebben, krijgen zal ik je!" Eindelijk haalt de man hem in en pakt hem bij den kraag, terwijl de nachtwacht mede toeschoot met een: „sta, of 't gaat er door I" De vrouw des huizes was in- tusschen gevolgd, uit vrees dat haar man van achteren aangevallen zou worden. De verdere huisgenooten maken een schreeuwend leven, waar door de buren op de been komen. En nu? Geen polderjongen was 't. Voor dief en overklimmer gegrepen, bekende hij een bezoek te hebben wil len brengen aan zijne geliefde, de dienstmaagd, bij wie hij, dit kwam 's nachts reeds uit, her haaldelijk in stilte den nacht bad doorgebracht. Eergisteren had in eene herberg te Utrecht een gevecht tusschen een burger en eèn artillerist plaats. Beidén waren dronken en havendén elk ander op eeüe vreeselijke wijze. Toen ten slotte den artillerist een paar flinke sneden met een mes over zijn gezicht waren toegebracht, eindigde het gevecht; een onhandige vriend van den ge wonde nam een flesch jenever, en goot die over de toegebrachte wonden, wat niet weinig de pijnen vermeerderde, en den lachlust van de ook niet bijzonder nuchtere omstanders opwekte. Woensdag-morgen te halfacht had te Groningen een milicien-verlofganger van het 8ste regiment infanterie, opgeroepen om z;ch bij zijn korps te vervoegen, vóór zijn vertrek nog het geluk1 Zich in den echt te kunnen begeven. Een uur later begaf zich de jeugdige echtgenoot, na een teeder afscheid van zijne bijna troostelooze vrouw ge nomen te hebben, welgemoed en zijn plicht bewust, naar 't spoorwegstation, om zijne stand plaats Utrecht te bereiken. In het huisgezin van de wed. K. te Gouda heeft loodvergiftiging plaats gehad door drinkwater, dat met looddeelen bezwangerd was. Eene der doch ters ia zeer hevig; aangetast en bijna geheel verlamd. BUITENLAND. Binnen weiDige dagen zullen de legers van de ZuidDuitsche Staten marschvaardig zijn en ver- eenigd worden onder het opperbevel van den Kroonprins van Pruisen. In ieder van deze staten zijn de buitengewone gelden, door de regeeringen aangevraagd, toegestaan. De oorlog door Frankrijk aan Duitschland ver klaard is dus een nationale oorlog door geheel Duitschland ondernomen. Eene droevige tijding is uit New-York aange komen. De heer Prevost-Paradol, die onlangs als Fransch gezant naar Washington vertrok, is plot seling overleden, volgens enkele geruchten aan eene beroerte, volgens audere zou hij zich zelf van het leven hebben beroofd. Twee zonen van graaf Von Bismarck hebben als vrijwilligers bij het 1ste huzaren-regiment dienst genomen. Algeheele onzijdigheid van Oostenrijk, geen gewapende onzijdigheid gelijk bij den Krim-oorlog, is het wachtwoord; dat thans door alle toongevende partijen in Oostenrijk en Hongarije met nadruk vooropgezet wordt. Alle. dagbladen en politieke vereenigingen spreken dien wensch uit. Pruisen en Frankrijk hebben aan den Zwit- serschéfi bondsraad ^schriftelijk geantwoord, dat zij de onzijdigheid van dit land stipt zullen eer biedigen. Italië schijnt nog altijd besloten te zijn zich onzijdig te houden; Iutusschen üeëmt de regeering voorzorgsmaatregelen tót bewaking der grehzeb. Drie divisiën, sterk 16000 mah, zullen in het noorden van het land geconcehteerd worden. Odk is er sprake om de Po door een leger van 3085000 man te doen bewaken. Het Vaderland, een Deensch blad, zegt opzich- tens den oorlog: „Wij Denen kunnen voor het oogenklik niets anders doen dan rustig afwach ten wat er komen zal, terwijl wij vertrouwen op onze vaderlandlievende, bekwame en voor zichtige regeering, die zeker op het geschikt oogenblik zal doen hetgeen vereiseht wordt. De Köln. Zeittung meldt nit Trier dd. 19 Juli Hedenmorgen te drie uren werd er1 te Saar- briicken plotseling alarm geblazen. Een bataljon van het 40"» regiment infanterie en drie eska drons van het 7*» regement Ulanen snelden da delijk de voorposten aan de grenzen Saarbrücken ter hulp. Een Fransch regiment jagers had de grenzen overschreden en rukte voorwaarts. De laatsten vuurden uit hunne karabijnen op grooten afstand. Dp wakkere zonen van de Rijnprovinciën lieten zich niet afschrikken. Zij maakten zich ge reed om den aanval af te slaan, dooh de jagers trokken terug en werden door de ulanen op Fransch grondgebied vervolgd. De ontmoeting liep zonder bloedvergieten af. De döor het Wetgevend Lichaam goedgekeurde voordracht tot verhooging der rechten op de kof fie, thee en cacao, luidt als volgt Voor koffie uit landen buiten Europa worden die rechten ge bracht op fr. 100 per 1Ó0 KG.' en uit de entre pots op fr. 105. Voor cacao uit landen buiten Europa op fr. 50 per 100 KG., en uit de entre pots op fr. 60. Voor thee uit Indië op fr. 100 per 100 KG., en van elders op fr. 160. Die rechten zijn niet onderworpen aan de opcenten. De con siderans luidt als volgt: „Yen einde het evenwicht in het budget te behouden, ongerekend de oor logskosten, stelt de regeering voor de rechten op de koffie, cacao en thee weer als vóór de verla ging in I860 vast te stellen, daar de ondervin ding heeft bewezen, dat die verlaging den ver bruikers volstrekt geen voordeel heeft opgele verd." Te Keulen zijn den 194_" dezer v-ijf Fransche spionnen gevat. In de nabijheid van Keulen zijn eenige villa's, die by een eventueelen aanval op de stad hin derlijk zouden kunnen zijn voor de verdediging, door de Regeering onteigend, waarna terstond met de slechting is aangevangen. Te Saarbrücken is de brug van Duitsohe zyde vernield. De Keulscbe brug is ondermijnd. Graaf Bismarck heeft, namens het bureau van het Staatsblad in Illinois, per telegraaf bericht ontvangen, dat aldaar eene som van 200 thaler is uitgeloofd voor den Duitschen soldaat, die het eèrst, al ware 't maar een Franschen vlaggestok, verovert. In Baden is de mededeeling van beriohten our: trent de krijgstoerustingen enz. verboden op eerte boete van hoogstens 500 gulden en gevangenis straf van I tot 6 maanden. De Marseillaise, het blad van den heer Roche- fort, is eergisteren, voor het eerst na zijne schorsing door de rechtbank, weer verschenen; doch het i9 onmiddellijk in beslag genomen. De algemeene maatschappij der omnibussen te Parijs heeft 1700 paarden tot buitengewoon ma tige prijzen ter beschikking van de regeering ge steld. Volgens den Echo du Parlement moet het kanon gebulder, dat uit zee, ook te Scheroningen, ver nomen is, het gevolg zijn van eene ontmoeting tusschen het Pruisische eskader, onder bevel van prins Adalbert van Pruisen, dat Plymouth verla ten heeft om zich naar Kiel te begeven en eene Fransche flotille, die zich ter vervolging van dat eskader ip zee heeft begeven. De koning en de koningin van België woon den Dinsdag-avond het concéft bij, dat door het muziekkorps van het Park te Amsterdam, in den Zoölogischen Tuin werd gegeven. Het Nederland- sche en het Belgische volkslied werden gespeeld. Men riep Leve HollandI Leve BelgiëI De koningen de koningin weiden met onbeschrijfelijke geest, drift toegejuicht en onder het zingen van de Brabangonne door de opgewonden menigte naar hunne rijtuigen teruggeleid. Volgens den Morning Post zijn Zaterdag te Man. Chester voor Fransche rekening 80,000 geweren besteld. Het Gouvernement zal natuurlijk den uitvoer beletten. De Times dringt bij den handel in de meest ernstige bewoordingen aan om ziek vooral te wachten voor het verzenden van oor- logs-contrabande. Voor ha.t belang des vaderlands moet thans het eigenbelang achterstaan. Te Hanover is in eene volksvergadering ras ruim 6000 personen besloten, goed en bloed voor Duitschland ten offer te brengen. De aldaar ver schijnende anti-Pruisische Volksieilung verklaart ten volle in te stemmen met het gevoelen: dat de Franschen zeer teleurgesteld zullen zijn in de verwachting van sympathie te vinden bij de be volking der geannexeerde provinciën. TELEGRAMMEN. Weenen, 21 Juli. De Turksche gezant alhier spreekt ambtshalve het uit Konstantinopel gemelde bericht tegen, dat de reserve van het Turksche leger zou zijn opgeroepen. Purys, 21 Juli. De Bank heeft het disconto verhoogd tot 4 pCt. De regeering van Beieren heeft Zwitserland verzocht de bescherming van Beierens onderda nen in Frankrijk gedurende den oorlog op zich te nemen. Ue.iFroarv zegt dat generaal Douai plotseling overleden is. De Pruisen zouden Mainz en Keulen ontruimd hebben en Coblenz benevens de linie vaja den Ryn bezet houden. De heer Prevost Paradol is gistereu te New- York gestorven, ten gevolge eener slagaderbreuk. De regeering van Baden beeft in antwoord op een vraag; der Fransohe regeering verklaard, dat zij er nooit aan heeft gedacht onontplofbare ko gels te gebruiken. De Pruisen, die zich eerst schenen te verzame len tusschen Luxemburg en de Paltz, schijnen nu hunne troepen naar de vestingen, vooral Co blenz en Mainz, terug te trekken. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Jules Favre eene interpellatie ingediend over dè vraag of de zitting zou gesloten óf verdaagd Worden. De interpellatie werd echter afgewezen. De pré sident |as toen een toespraak voor, waarin hij de hoop uiisprak op het welslagen der FrenzcM wapenen. Hij werd eenstemmig en levendig toe gejuicht. De zitting werd tot Zaterdag gesloten. Berlijn, 22 Juli. Polen en Oostenrijk wan trouwende, trekt Rusland behalve in het kamg te Calisch, ook troepen samen in een kamp te Skierniewice. Het troepenvervoer is reeds aange vangen. De gouverneur Berg zal te Calisoh het bevel voeren. De keizer zal Vrijdag met vorst Gortschakoff te Warschauw komen en een revue houden. (Port. Tel.) Weenen, 22 Juli. Volgens zekere berichten is de Russische minister van Bujtenlandsche Zaken, Prins Gortschakoff, niet te Parjjs geweest, maar bevindt hy. zich nog altijd te Wildbad. De hedenmorgen uitgekomen bladen deelen uit Munchen mede, dat de Oostenrijksche regeering zich tot die van Beieren heeft gewend bh) "dich tingen over het afbreken van het spoorwegver keer over Passau naar het Bodenmeer; de Oos tenrijksche regeering verlangt dat deze maatregel zal worden opgeheven, als schadelijk voor 4® materieele belangen van de Oostenrijksche on derdanen, inzonderheid met betrekking tot de richting van het Bodenmeer. Volgens telegrafische berichten in de Köln, Zeil. waren eergisteren bij Borkum twee Fransche oorlogschepen gezien. Volgens telegrafisch bericht van de Köln. Zeil. over de zitting van den Noord-Duitscheu Rijks dag hebben de Duitschers te St.-Louis in Amerika 1 millioen dollars toegezegd tot ondersteuning ven de aanstaande invalieden, weduwen en weezen, De Rijksdag is gesloten. Londen, 22 Juli. In bet Lagerhuis beeft Glad stone op eene interpellatie van Horsman gezegd, dat het gouvernement niet weet, in hoeverre de koning van Pruisen genoopt is den prins van Hohenzollern tot de intrekking van zijn candi- datuur te bewegen. De minister zeide verder, dat Rusland en Oos tenrijk al het mogelijke gedaan hebben om deD vrede te handhaven. In antwoord aan Seymour zeide Gladstone, dat het gouvernement geen reden heeft ory te gelpoven dat er een geheim tractaat tusscbeD Frankrijk en Denemarken bestaat; hij zeide ook nog, dat van Frankrijk en vaq Pruisen de ver zekering ontvangen was, dat de neutraliteit yen Beigië, Nederland en Luxemburg geëerbiedigd zou worden, „zoqlang die neutraliteit oprecht was, en niet door de andere oorlogvoerende partij geschonden werd,"

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2