I N°. 3204. Zaterdag A°. 1870. 23 Juli. LEIhSIH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lieiden, 33 Juli. Welgemoed en opgeruimd vertrok hedenmorgen het eerste gedeelte van de troepen alhier in gar nizoen, naar Schagen en Alkmaar. Dat er volk op de been was, behoeft nauwelijks gezegd te worden, en dat de mannen van het vierde re giment de beste wenschen werden toegeroepen evenmin. Met genoegen zagen wij onder de vele burgers, die op het plankier van het station het vertrek der troepen bijwoonden, onzen geachten burge meester, Dr. Van den Brandeler, en de heeren wethouders Stoffels en Hubrecht. Dit verhoogde zeer de belangstelling die officieren en manschap pen ondervonden. De geest die deze bezielde was uitmuntend. Toen de muziek voor het vertrek de volksliederen speelde, zongen de troepen uit volle borst mede en menig hoezee weerklonk door het luchtruim. Hopen wij dat de taak van ons leger zich moge bepalen tot bewaking van onze grenzen, maar zouden onze troepen tot hare verdediging moeten overgaan, dan twijfelen wij geen oogenblik of de Hollandsche jongens zullen schitterend toonen, dat zij nog de handen uit de mouwen kunnen steken. En al zijn de manschappen van de infanterie- regimenten over het algemeen klein, toch zouden zij het spreekwoord „klein maar dapper" niet be schamen. Evenwel, wij herhalenHet is te hopen dat het zoover nooit zal komen. En daarom voor het heden slechts een hartelijk vaarwel en tot wederziens aan de vertrekkenden. De gepensioneerde officieren van gezondheid Dr. A. Gobee en J. F. Le Rutte hebben hunne hulp aangeboden voor de waarneming van den geneeskundigen dienst in de garnizoenst-infir- merie alhier. {Dagblad.) I Het heeft Z. M. den Koning behaagd den ko lonel Schönstedt, kommandant van het 7de reg. inf., te benoemen tot grootofficier van de orde der Eikenkroon. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, zal Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden bij het hoofdkwartier van Z. K. H. den Prins van Oranje wordeD geattacheerd. De ministerraad is gisteren bij herhaling bui tengewoon vergaderd geweest. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende eenige requesten, waarbij door of ten behoeve van miliciens wordt verzocht dat zij van de op komst onder de wapenen vrijgesteld of met ver lof gezonden mogen worden, brengt ter kennis van de adressanten, dat in de tegenwoordige tijds omstandigheden aan hun verzoek niet kan wor den voldaan. Het hoofd-comité der Nederlandsche Veree- niging het Roode Kruis, te 's-Hage, hield Dinsdag avond eene bijeenkomst, naar aanleiding van de tijdsomstandigheden. Het besloot, onze landgenooten aan te sporen tot het oprichten van comité's in de verschil lende gemeenten, hetzij op zich zelve of meerdere gemeenten vereenigd, hetgeen geheel in overeen stemming is met den wensch des konings, uitge drukt bij gelegenheid der tentoonstelling, in het vorig jaar aldaar gehouden. Ook meent men eene oproeping te mogen ver wachten tot opgave van persoonlijke hulpaanbie dingen en de toezending van hulp- en verplegings- middelen aan het hoofd-comité of de gevestigde comité's. De heer M. A. Perk te Breda heeft zijne dien sten aan het Roode Kruis aangeboden en zich tevens bereid verklaard als veldprediker op te treden. Naar men mededeelt is ook de heer De Roo van Alderwerelt in actieven dienst hersteld en als majoor met een kommandement belast ge- Worden. De voornaamste bepalingen van het wetsont werp tot invoering eener inkomsten-belasting zijn de volgende: Er wordt een directe belasting geheven van het jaarlyksch zuiver inkomen van elk ingezeten des Rijks, die daarvan niet is vrijgesteld. Vrijgesteld zijn in gemeenten van minder dan 6000 zielen zij die minder dan ƒ400, in gemeen ten van meer dan 5000 doch minder dan 50,000 zielen zij die minder dan 500, in gemeenten van meer dan 50,000 zielen zij die minder dan ƒ600 inkomen hebbenvoorts vreemdelingen, als con suls toegelaten en geen ander beroep uitoefenende. Jaarlijks wordt bij de wet op de middelen be paald, hoeveel pCt. de belasting zal bedragen. De ingezetenen, die van 400 tot f 100.000 in komen hebben, worden in 22 klassen gerangschikt voor elke ƒ20,000 of onderdeel van deze som bo ven de ƒ100.000 inkomen éen klasse hoogerjhet minimum van inkomen, door elke klasse aange wezen, strekt tot grondslag voor de belasting. Elk jaar wordt door of namens den ontvanger aan de woningen der ingezetenen een biljet van aangifte afgegeven, waarop de vragen voorkomen, waarvan de juiste beantwoording voor de toepas sing der wet noodig is, en welke de belastingschul dige volledig en nauwkeurig moet beantwoorden. Het onderzoek en de beoordeeling der aangifte en de classificatie der belastingplichtigen is opge dragen aan een commissie van classificatie, be staande uit het college van zetters en een Rijks ambtenaar van de directe belastingen. Het aan tal leden der colleges van zetters wordt ver meerderd. Behoudens enkele uitzonderingen zijn de leden der commissie tot geheimhouding verplicht, ten aanzien van hetgeen in de uitoel'eniDg van hun ambt omtrent de bijzonderheden betreffende het vermogen en inkomen der belastingplichtigen te hunner kennis komt. Het recht van patent wordt afgeschaft. Voor het jaar 1870 bedraagt de belasting pCt. van het jaariijksch zuiver inkomen. Deze belas ting is verschuldigd in twee gelijke termijnen, 30 Nov. en 31 Dec. 1870 verschijnende. De Memorie van Toelichting van dit wetsont werp hebben wij nog niet ontvangen. Men schrijft aan het Utr. Dbl. uit Deventer: Onze stad krijgt langzamerhand 't aanzien van eene vesting in staat van beleg. De wallen zijn met kanonnen beplant; 't kruitmagazijn is van den noodigen voorraad voorzien. Projectielen zijn aangevoerd. De artillerie is van den vroegen morgen tot den laten avond aan 't werk. Alles wat haar in hare vrije bewegingen belemmeren kan, wordt ontruimd, tot zelfs het geboomte om gehakt. Wat buiten de vesting den vijand tot schuilplaats zou kunnen verstrekken, fabrieken, huizen, enz., heeft aanzegging ontvangen om zich op ontruiming voor te bereiden. De schepen, die op 't kanaal liggen, worden naar den lJsel ver jaagd en zelfs is er aan den overkant der rivier een rijkstelegraaf-bureau opgericht en een nieuwe lijn in aansluiting met Amersfoort en Holland aangelegd, ten einde de correspondentie met Holland niet te laten verbrekeD, als vreemde troepen onze stad mochten zijn binnengedrongen. Het 4de reg. huzaren is nog altijd hier, doch eiken dag ziet men hun vertrek te gemoet. Wij zijn anders niet van militaire macht verstoken. Het instructie-bataljon, onder bevel van den overste Kempees, is bij de ingezetenen ingekwartierd en maakt dagelijks militaire promenades om de stad, ten einde deze vesting van alle kanten te leeren kennen. Naar men zegt, zal dit bataljon hier blijven tot dekking der IJselliuie. De schutterij en weerbaarheid is ijverig werkzaam. Laatstgenoemd korps deed gisterenavond, toen er te 9 uren een felle brand uitbrak, goeden dienst. Van 't excercitiepiein kon het zich in al lerijl begeven naar de terrakottafabriek van den heer Hamer, buiten de Noordenbergpoort, die in lichtelaaie vlam stond. Gelukkig, dat er geen wind was. 't Onheil ware anders niet zoo goed afgeloopenwant de voorraad water was niet zoo groot en gracht en iJsel liggen verre van de fabriek verwijderd. De brandweer spaarde in- tusschen geen moeite. Burgemeester en weth., benevens de militaire macht, waren dadelijk op hun post, en het is aan de vereenigde pogingen van allen mogen gelukken, de rechtervleugel van de fabriek geheel te behouden. De oorzaak van deze ramp is nog onbekend. Tegen middernacht was dank zij de goede zorgen der autoritei ten alles afgeloopen. Gisteren hebben zich bij het korps Koninklijke Scherpschutters te Rotterdam aangemeld 68 vrij willigers, zoodat sedert vier dagen dat korps met 145 man is versterkt. troepen zijn heden naar de hun aangewezen standplaatsen vertrokken. Een handelshuis te 's-Gravenhage heeft van een fabrikant te Kehl het bericht ontvangen, dat voor het oogenblik, ten gevolge van den daar bestaanden oorlogstoestand, alle handel en nijverheid er stilstaan. Uit dit schrijven blijkt verder het volgende „Het is ook niet waarschijnlijk dat de arbeid weder zoo spoedig zal kunnen hervat worden, daar deze plaats, op slechts een half uur van Straatsburg gelegen, sterk door het oorlogsge vaar bedreigd wordt, zoodat dan ook alle tilbare goederen reeds grootendeels van hier verwijderd zijn. „De vijandelijkheden kunnen iederen dag be ginnen; het verkeer met Frankrijk is geheel en al afgesneden, en wij zien de gebeurtenissen met de grootste spanning te gemoet. Men hoopt even wel, en deze meening is hier dan ook algemeen, dat het conflict spoedig zal beslist worden. „Daar de troepenbewegingen alle naar het noorden plaats hebben, verwacht men dat in die richting een beslissende veldslag zal geleverd worden." De hertog van Chartres bevindt zich te Am sterdam. Hij komt eiken dag op het Leesmuseum (waar hij door een der leden van het bestuur is geïntroduceerd), om de Fransche bladen te lezen. {Koorden.) Van de zijde der Pruisische ambassade is, op een daartoe gerichte vraag door landgenooten die op reis wilden gaan, geantwoord, dat het onge raden was vooreerst dat gedeelte van Duitschland te bezoeken, waar troepenbewegingen plaats hebben. Heden hebben de divisie-brigade en verdere kommandanten hunne functiën aanvaard. Alle Ten einde het personeel van de Rijkstelegraaf niet meer dan volstrekt noodig met buitengewonen dienst te bezwaren, wordt bepaald dat de nacht dienst, waar die in het belang der verdediging of om andere gewichtige redenen wordt gevor derd, zal worden gehouden door het stellen van een vertrouwd persoon op het kantoor, die, wan neer zich afzenders van telegrammen, regeerings- zaken betreffende, aanmelden, of wanneer be richten met de telegraaf zijn te ontvangen, den telegraaf-beambte in zijne woning waarschuwt. Zulke nachtdienst, kortheidshalve hulpnacht dienst te noemen, wordt tot nader bevel gehou den te Delfzijl, 's-Herlogenbosch, Maastricht, Nieuwe- diep en Venlo. Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam hebben doorgaanden, Arnhem, Groningen en Utrecht tot nader bevel gewonen nachtdienst. De minister van marine door Zijne Majesteit den Koning gemachtigd zijnde tot het buitenge woon bijeenroepen van de manschappen der zee militie, brengt ter kennis van de betrokken auto riteiten en van de zeemiliciens van de lichting van 1869, die zich thans met onbepaald verlof bevinden, dat zij voor of uiterlijk den 26sten dezer zich behooren te bevinden aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, liggende te Wil lemsoord. Voor vooveel die plaats meer dan 30 mijlen van hunne woonplaats verwijderd is, zal hun door de zorg van den burgemeester der gemeente het gewone reisgeld worden verstrekt. De luitenant ter zee der 2d« klasse N. J. Brun- ger, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, cn den 17d"n dezer van daar in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Ooststellingwerf J. L. Klijnsma. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Sas- senheim benoemd Mr. J. N. A. Bucaille. Z. M. heeft aan den heer Mr. D. J. M. P. Mul der, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris der Nederlandsche Regeering voor het sluiten eener overeenkomst omtrent de rege ling der Rijksgrenzen tusschen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, en in diens plaats benoemd den heer J. A. Van der Burgh, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Z. M. heeft met ingang van 1® Augustus 1870, aan den heer Mr. C. J. Van Bell, adjunct-commies bij het Departement van Koloniën, als gevolg van de opheffing zijner bedieniDg, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking, met behoud van aanspraak op wachtgeld, overeenkomstig het bepaalde bij de 1ste alinea van art. 1 van het Koninklijk besluit van 24 Juli 1869 {Staatsblad n°. 142). Amsterdam, 21 Juli. Naar men verneemt, heeft de burgemeester eenige ingezetenen dezer stad uitgenoodigd zich met hem in commissie te ver eenigen om te trachten door vrijwillige bijdragen te gemoet te komen aan de behoeften der be trekkingen van hen, die door de tegenwoordige tijdsomstandigheden tot militairen dieDSt geroepen worden, en mitsdien genoodzaakt zijn hunne fa milie onverzorgd achter te laten. 's-Gravenhage, 21 Juli. Z. M. de Koning was hedenmorgen, tijdens het bijwonen der oefeningen van het Koninklijke 's-Gravenhaagsche scherp schutterskorps, vergezeld van den kolonel van het Oost-Indische leger De Braband. De heer W. A. Van Rees, dezer dagen door Z. M. benoemd tot lid van de Algemeene Reken kamer, is, na de gevorderde eeden in handen des konings te hebben afgelegd, heden als zoo danig plechtig geïnstalleerd. Heden werd voor het Hof in Zuid-Holland behandeld een diefstal van vee uit de weide door den arbeider J. B. Tijken, laatst woonachtig te Zoetermeer, in den nacht van 16 op 17 Mei jl. onder Zoeterwoude gepleegd. Het gestolen wit ooischaap werd verkocht voor ƒ16, doch bij de ontdekking van den diefstal werd reeds spoedig de dief gearresteerd en het ontvangen geld bij hem gevonden en dadelijk aan den veldwachter over handigd. Mr. Terpstra requireerde ten deze de veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. Mr. De Veer, die voor den besch. op trad, gevoelde zich gelukkig te wijzen op verzach tende omstandigheden. Hij deed een beroep op de welwillendheid van het Hof en concludeerde tot toepassing van eene lichte straf, zoo mogelijk eene eenzame opsluitiDg. 's-Gravknhage, 22 Juli. Z. M. de Koning heeft hedenmorgen vroegtijdig de kazerne van het re giment grenadiers en jagers bezocht en zich ver volgens naar de Maliebaan begeven, ter bijwoning van de oefeningen der manschappen van dat regi ment. Z. M. heeft het korps verschillende krijgs bewegingen doen uitvoeren. Gedurende den rust tijd heeft Z. M. de officieren doen bijeenroereu en heeft zijne tevredenheid betuigd, en een der officieren met het ridderkruis der orde van de Eikenkroon begiftigd. Het fraaie muziekkorps deed zich bij afwisseling hooren. Eene talrijke menigte was tegenwoordig. - Op gisterenavond te halfnegen waren de Haagsche scherpschutters opgeroepen tot het ver nemen van belangrijke mededeelingen. Zeer ve len hadden aan die oproeping gehoor gegeven en zich naar het plein van de voormalige Armen- iDrichting begeven. De kommandant van het korps, de heer baron Van Hardenbroek, gaf hen daar kennis dat reeds de officieren en onderof ficieren zich ter beschikking des Konings hadden gesteld en hoe dit door den Koning was aange nomen. Hij vertrouwde dat nu ook het korps zich als éen man ter beschikking zou stellen, om, als het noodig is, op de eerste roepstem uit te trekken. Om zich daartoe bereid te verklaren, lag eene lijst ter teekening, die weldra voorzien was van de namen van bijna alle aanwezigen. Geen enthousiasme van 't oogenblik, maar gezette, ernstige overweging was het die de meeste scherpschutters deed teekenen, in het volle vertrouwen dat niet dan dringende noodzakelijk heid des Konings wil hen van hunne woonplaats zou doen scheiden. Ook heeft zich reeds eene jonge dame aangeboden om mede, waarschijnlijk als marketenster, uit te trekken. Rotterdam, 21 Juli. Naar aanleiding eener adver tentie van eenige onzer stadgenooten, is heden na middag in de zaal Verscheidenheid en Overeenstem ming eene vergadering gehouden, tot beraming van maatregelen om te voorzien in de behoeften der achtergebleven betrekkingen van hen, die voor den dienst des Vaderlands zijn of zullen worden opgeroepen. Het aanzienlijk getal ingezetenen, die tot deze vergadering waren opgekomen, strekte tot een voldoend bewijs dat dit denkbeeld den welverdienden bijval had gevonden. De heer L. Pincoffs, door de onderteekenaars der annonce tot waarneming van het voorzitter schap uitgenoodigd, opende de vergadering met eene uiteenzetting van haar eigenlijk doel.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1