3200. Dinsdag A°. 1870. 19 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". «"DE DIXG-DINGBANK VAN ITTERSUM. EIDSCH DAGBLAD. 50 if: li a fj PRIJS DEZER COURANT. valier-fcy Evoor Leiden per 3 maanden •75a/, Franco per post ivenlj' v j(l Afzonderlijke No mm era 3.00. 3.85. 0.05. /"7.6oJ uks/i: I i Alle belangrijke telegrammen betrekkeiyk #tuk' en Oorlog en den stand van zaken ln Europa, a/1J£ ere) OITIA, COXCORDIA, de NIEÜWE SOCIE- 'kl /FEIT en het LEESMUSEUM gezonden en voor 12.( 00 a Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJTS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. allen van heden af aan de Sociëteiten AMI- ns Bureau aangeplakt ivordcn. tl. pe 1.27' /o.: Lelden, IS Juli. Naar wij vernemen, houdt zich eene commis- t l ie van officieren van de vier regimenten huza- en zich onledig met den aankoop van 1000 iinaarden. Eenige officieren van het depot-eskadron huza- "en alhier in garnizoen, waren heden bij onze talhouders druk in de weer voor het aankoo- ,,Jien van trekpaarden. De Leidsche Studentenvereeniging tot vrijwil- ige oefening in den wapenhandel heeft alle le ien dezer vereeniging opgeroepen zich zoo spoe- lig mogelijk naar Leiden te begeven, ten einde le oefeningen bij te wonen, terwijl alle leden van iet Leidsche Studentenkorps die nog geen lid zijn, lringend worden uitgenoodigd zich bij de vereeni- ;ing aan te sluiten en zich daartoe op te geven jij den heer De Vos van Nedeweer Cappel, M. Praeses, te Leiden. Zondag-middag heeft er een langdurige buiten gewone Ministerraad plaats gehad. Hedenmorgen s ten paleize des Konings een Ministerraad ge- jouden, die door den Koning werd gepresideerd in waarbij Z. K. H. den Prins van Oranje tegen woordig is geweest. Uit 's-Gravenhage vernemen wij, dat wel de 'Slaals-Courant thans opheldert, dat op eene gedane vraag de Nederl. regeering verklaard heeft, de neutraliteit van ons land te zullen in acht ne men, maar zij vermeldt er niet bij, dat de vraag Ier Pruisische diplomatie is geweest of wij ons .u staat rekenden onze neutraliteit te handhaven, ■laar haar gouvernement anders bereid was ons met een paar regimenten tot dat doel te hulp je komen. Op die welwillende vraag is het be leefde officieel bekend gemaakte antwoord ge geven. (Arnh. Ct.) Grootvorst Wladimir passeerde gisteren per ge wonen trein onze stad om naar de residentie .terug te keeren van een bezoek aan de stad Zaan dam, waar de Grootvorst het huisje van Czar Peter den Groote bezichtigd heeft. Men bericht van gisteren uit hetLoo: Te éen ■uur hebben de scherpschutters voor het Paleis des ^Konings eene ovatie gebracht; te twee uren is Z. M. -onder luid betoon van deelneming der ingezetenen, naar 's-Hage vertrokken. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat aan Z. K. H. den prins van Oranje het opper- .bevelhebberschap over het Nederlandsche leger •is opgedragen, terwijl voor het bevelhebberschap over de drie legeraldeelingen zijn aangewezen de luitenant-generaal Engelbregt, de generaal- majoor Von Kellner en de luitenant-generaal Knoop. Z. K. H. de Prins van Oranje zal, naar men verneemt, a. s. Woensdag met zijn staf naar Utrecht vertrekken. Men verneemt dat door den bedaarden spoed, waarmede verschillende maatregelen door den chef van den generalen staf, den kolonel Booms, worden verordend, een gunstigen indruk op de officieren des legers wordt teweeggebracht. Naar wij vernemen, heerscht er aan 's Rijks werf te Nieuwediep eene groote bedrijvigheid. Men verzekert dat de ramtorenschepen Prins- Hendrik, Slier en Krokodil voor den dienst zullen worden in gereedheid gebracht. Hen N. D. Cl.) Eenige officieren van den generalen staf van het leger, die op non-activiteit waren gesteld, zullen, naar men meldt, in actieven dienst her steld worden. Aan het Ministerie van Marine heeft, naar wij vernemen, gisterenmiddag een groote conferentie plaats gehad, waar, naar men zegt, gewichtige besluiten zijn besproken over de bewegingen onzer oorlogsvloot. De hoofdingenieur der marine, de heer L. K. Turk, is gisteren naar den Helder vertrokken. Men deelt mede dat de officieren, onderofficie ren en verdere manschappen van de korpsen van het leger, die zich met klein verlof afwezig be vinden, onverwijld hunne korpsen zullen moeten rejoigneeren. Aan de ingezetenen te Groningen is aangezegd dat van hedenmorgen 5 uren tot hedenavond 8 uren geen vuur in de huizen mag worden ont stoken, omdat alsdan het kruit, dat buiten de stad in de kruithuizen ligt geborgen, binnen de stad in het kruithuis nabij de kazerne zal wor den gebracht. - Allerwege is het hier zeer levendig. Inkwartiering wordt van regeeringswege reeds voorbereid. De minister van oorlog, die met den insp.-gen. der fortificatiën j. 1. Donderdag de in aanbouw zijnde forten te Vechten en in den Ruigenhoek in oogenschoutv nam, heeft aan denkomm.inde lste stelling te Utrecht, den luit.-kolonel Van Thye Hannes, zijne hooge tevredenheid te kennen ge geven over de juistheid, waarmede de bouwing heeft plaats gehad. De minister heeft de forten tot in hunne kleinste bijzonderheid bezichtigd. De N. Roti. Ct. meldt dat de officieren van het korps Kon. scherpschutters te Rotterdam zich ter beschikking van het dep. van oorlog hebben ge steld, onder verklaring van tot de verdediging van bet vaderland te willen medewerken, onverschil lig bij welk korps van het leger of der schutte rijen, en in welken rang ook, des gevorderd als gewoon soldaat. Men deelt mede dat er bevelen zijn uitgevaar digd, om bij de schutterijen voorbereidende maat regelen te nemen en al dadelijk de ongehuvvden en weduwenaars zonder kinderen, van den lsten ban, in afzonderlijke bataljons of kompagnieën te vereenigigen. Binnen enkele dagen zal de gelegenheid wor den opengesteld, om zich bij alle korpsen van het leger als vrijwillig voor onbepaalden tijd te en- gageeren. Naar men verneemt zijn alle vestingen in staat van verdediging gebracht. De vesting Delfzijl wordt met kracht in staat van verdediging gebracht. De Rijnspoor geeft niet verder dan tot Arnhem plaatskaartjes uit. Uit Vlissingen ontving het Hbl. bericht, dat gisteren een Engelsch linieschip daar zou verschij nen en dat zes fregatten als uiterste wacht op de Schelde zullen post vatten. Het bericht dat de schietwedstrijd op de Wie- selsche Heide niet zou doorgaan, wordt door het U. D. tegengesproken. Het bestuur van den Weer- baarheidsbond meent integendeel, dat het wen- schelijk is, juist in de tegenwoordige omstandig heden, met kalmte ook dat werk tot bevordering der algemeene volksweerbaarheid zijn gang te laten gaan. Uit de Rijnstreken verneemt men, dat aldaar in den omtrek van Coblenz en Neuwied groote toebereidselen gemaakt worden voor het verza melen en inkwartieren van een zeer groot aan tal manschappen; men spreekt van 200,000 man. Te Bingerbrück stonden gisterenmorgen 37 loco motieven ouder stoom voor het vervoer van troe pen. Alle spoorwegen staan sedert Zondag onder militair beheer. Het Koning-regiment huzaren uit Bonn is gis terenmorgen onder groot enthousiasme der Bonner bevolking naar Aken vertrokken. Uit Antwerpen verneemt men het volgende: Het reservekorps, belast met de verdediging van Antwerpen, zal staan onder het kommaüdo van den luitenant-generaal Chazal. Generaal Renard is benoemd tot komrnandant- generaal van den staf van het Belgische leger. Naar men zich herinneren zal, werden, tijdens den oorlog van 1866, door de Pruisische regeering de dienstplichtige ambtenaren van de verschillende spoorwegen wel opgeroepen, om zich naar hunne korpsen te begeven, maar onmiddellijk weder gedetacheerd ter plaatse, waar zij werkzaam waren. Het algemeen belang toch en allereerst dat der landsverdediging eischte, dat deloopende dienst op de spoorwegen niet tot stilstand kwam. Men verwacht dat onze regeering ten aanzien van de dienstplichtige ambtenaren bij. de spoor wegen dergelijke maatregelen nemen zal. (Hbl.) Men leest het volgende in het Handelsblad van gisteren „Hedenochtend zijn te Amsterdam telegrammen ontvangen, volgens welke Rusland den oorlog ver klaard heeft aan Frankrijk, eu eene oorlogsver klaring van Italië aan Frankrijk ophanden is." En in bet Nieuws van den Dag: „Bij sommige handelshuizen te Amsterdam zou een telegram zijn ontvangen, dat Rusland en Italië de Pruisische zijde zullen kiezen." In den Précurseur van Antwerpen vinden wij voorts een telegrafisch bericht uit Aken, van 16 Juli, luidende als volgt: „Rusland is het eens met Pruisen." Het Weekblad van het Recht behelst eene tweede naamlijst van hen, die tot de Juristenvercenining zijn toegetreden. Het totaal dier lijst beloopt 179 leden. De eerste lijst (4 Juni) telde 100. Het voor- loopig comité bestaat uit 21 personenderhalve totaal der leden op 8 Juli 800. De Rijkstelegraafkantoren te Arnhem, 's-Her- togenbosch, Maastricht, Nieuwediep en Utrecht blijven, tot nadere kennisgeving, des nachts open. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de marine te Willems oord en overeenkomstig het door de commissie voor bet afnemen van het examen ingediend pro- ces-verbaal van rangschikking, zijn door den mi nister van marine, met den 1'"° September aan staande, benoemd tot adelborsten der 3de klasse bij voormeld instituut, de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: L. Adriani, R. Betz, O. A. De Brautv, J. H. Calmeijer, F. C. Granpré Molière, Jhr. D. Van Heemskerck van Beest, J. D. Heyning, P. A. R. Hennequin, H. G. Herderschee, W. P. A. M. Kluit, D. A. Kraijenhoff van de Leur, P. T. M. Van Leeuwen, H. P. Netsclier, W. A. Palm, H. Ru dolph, B. H. C. S. Snethlage, Jhr. J. A. G. Van der Staal, J. D. Wolterbeek. Bij Koninklijk besluit van 11 Juli 1870, n°. 28, is aan J. Verhaar, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat der lste klasse, verleend een pen sioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 798 's jaars. noordwijkzehoot, 16 Juli. Ónze gemeente is in de laatste dagen met velerhande bezoekingen be zocht geworden. De wed. L. moest 2 goede paarden missen, ge veld door het hemelsch vuur; men vond ze over elkander heeDgevallen, nog met het gras in den mond dat ze grazende gezocht hadden. Alleen de manen waren eenigszins geschroeidanders waren geen sporen van vernieling te ontdekken. In den loop der week overleed een onzer flink ste boeren, de jonge V., aan eeDe bezetting op de borst, die hem in een paar dagen ten grave sleepte. Heden reed E. O., landbouwer alhier, vau de Leidsche markt huiswaarts; de huisvrouw van P., huis- en rijtuigschilder alhier, reed inet hem mede. he I u Oorspronkelijke Geschiedkundige Novelle uit de tijden van Kaeel V. 66A iter! f burl derde hoofdstuk. Vervolg.) 6' Niet lang duurde echter de bange onzekerheid eene stem liet zich hooren, eene forsche, manne- 9; lijke stem, die zich wijd en zijd liet hooren en hunne vrees weder verdubbelde, doch voor kor sten tijd. -,it „Wilt gij het alleen hebben?" klonk deze stem. g"; „Ja," was het minder luid, doch met vastheid uit- "^gesproken antwoord. Te gelijker tijd zagen zij den man den hoed af- 3k- nemen en daarin van de plaats, waar het vuur gebrand had, eene menigte geldstukken leggen: na dit verricht te hebben, ging de verrijkte lijnen weg. Dit was alles het werk vaD een oogenblik. Even spoedig waren de Herculoërs door den klank der geldstukken van hunnen schrik beko men: in haast ijlden zij denman na, die het ech ter op een loopen zette, zoodra hij zich door zoo veel mannen gevolgd zag. De zware last belette hem echter, vooruit te blijven spoedig hadden een paar Herculoërs hem ingehaald, die, nadat zij bevonden met een gewoon mensch te doen te hebben, bem binnen weinige minuten vasthielden, om zich van zijneD schat meester te maken. De gelukkige vinder liet zich echter zijn buit niet zonder verdediging ontnemen hij moest echter toegeven, zoodra Henna genaderd was en hem zoodanig bij de haren vasthield, dat het hem onmogelijk was, eenige bewegiog meer te maken. Hiermede waren de Herculoërs niet tevreden: nevens het geld moesten zij het middel weten, om zoo spoedig aan zulk een schat te komen. De vreemdeling, die het niet had kunnen be letten dat zij hem den hoed en daarmede al het geld ontnamen, was echter niet aanstonds gene gen, ook zijn middel over te gevendit wist hij, hij kon daardoor nog meer schatten vergaderen. Na eenig aarzelen begonnen de Herculoërs toe bereidselen te maken om hem aan den boom te haDgen, aan wiens voet de schat gevonden was. Dit deed den in het nauw gebrachte besluiten, zijn geheim te openbaren; immers, hij was reeds in het bezit van onderscheidene hoeven en be hoefde daarenboven niet te vreezen, dat bij, al wisten het ook een aantal auderen, niet even goed als anders groote schatten zou meester worden. Hij was daarbij vast overtuigd, dat op vele, zeer vele plaatsen schatten in den grond verbor gen waren, die op deze wijze weder iD omloop werden gebracht. Hij begon hun dus te zeggeD, dat hij, zoodra hij een vuur om middernacht zag branden, eenig voorwerp daarin wierp: dezen keer had hij zulks met eene bijl gedaan, die hij hun in den helde ren maneschijn in den boom aanwees, waarin zij met veel kracht was geslagen. „Op hetzelfde oogenblik," vervolgde hij, „roept eene stem, en vraagt, of gij het alleen wilt heb ben of met anderen; zooals gij antwoordt moet het geschieden. Maar zorg vooral," ging hij na eene kleine pauze voort, „dat gij, zoo gij den schat niet dragen kunt, hem niet over den grond sleept. Waar het geld of het voorwerp, waarin men het draagt, den grond aanraakt, kan de eerste honderd jaren en éenen dag niets hoege naamd groeienvandaar zooveel dorre paden op anders vruchtbare landen," Met belangstelling hadden allen hem tot dus verre aangehoordgaarne hadden' zij hem geloof en vertrouwen geschonken; zij hadden immers gezien, dat hij de geldstukken maar zoo had ver zameld, gelijk hij hun vertelde. Hij moest hun echter den volgenden nacht zij zouden dan juist om middernacht daar terugkomen door voor beelden op de hoogte brengeD, mits zij hem hunne hulp beloofden, wanneer hij met buren of vijan den uit de verte twist mocht hebben. Dit werd gereedelijk beloofd, en op den vol genden nacht werd de bijeenkomst bepaald. De Herculoërs zouden rijk en gelukkig worden I Juist toen zij scheidden van den van zijn geld beroofden man, sloeg de klok van het kasteel éen uur. Door den zonderlingen loop van aller vreemdste omstandigheden hadden zij hun doel, het kasteel Ittersum, vergeten. De vreemdsoortige hond speelde allen nog door het hoofd. HeDna, die met de zorg over het geroofde geld belast was, was thans trotscher dan ooit. Zij naderde Nol, die bezig was allen met eene gebrande kurk zwart te maken, ten einde onbekend te blijven wanneer zij tegen alle verwachting ergens ont moet werdeD. „Geef my ook een paar streken met de kurk," riep zij. (Wordf vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1