get gepantserd eskader van het Kanaal ligt 11 sedert Zondag op de reede strijdvaardig en ge- DSt reed oni op het eerste bevel het anker te lichten. et| De directeur der marine te Brest heeft aan- 1schrijving ontvangen om de examens van de adel- a' borsten die den 5"" Juli zijn aangevangen, te ver- e haasten. In deze aanschrijving zegt de minister voorts, datJ in geval van oorlog, de dertig eerste adel- ttc horsten tot luitenants ter zee bevorderd en op de Tf-r vloot zullen ingedeeld worden. tab' a» De vice-admiraal Bouët Willaumez zal het be- lio; vel voeren over het eskader voor.de Oostzee. evt di Aan de Liberté is het volgende ontleend: ns. Er heerscht eene buitengewone drukte op alle va spoorwegen van het groothertogdom Baden. Op tro; ieder station, van Kehl tot Stahl, Appenvecher, t a Ooss tot Rastadt, is de weg als het ware ver- 'eri sperd-door transportwagens voor de troepen. De va: wagens zijn reeds alle gereed voor manschappen en □it paarden. Alles doet veronderstellen dat de troe- lia: pen zich ten noorden van het groothertogdom :rzi concentreeren, en wel tusschen Rastadt en Mentz. str Het aantal waggons waarover de Duitsche Maat- C schappij op dit punt kan beschikken, is zoo groot ée dat men in een dag van de eene naar de andere ffe: grens van het groothertogdom 35000 man en 5000 as: paarden kan vervoeren. lei Een ander schrijven meldt ons dat die talrijke vi waggons op de Zuiderstations, bestemd zijn om se: de Badensche troepen onmiddellijk naar Rijn- va Pruisen over te brengen. I Men verontrust zich uitermate over de aanwe- ,ië zigheid van het Belgische leger in het kamp te Beverloo, op korten afstand van de Pruisische lie grenzen. Dit leger zou wel eens door eene Prui- ed sische legerafdeeling verrast kunnen worden. gf Te Rastadt zijn de geheime wapentuigen der di, artillerie beproefd. )o> De miliciens worden dagelijks in den wapen- (ji handel geoefend. at, De landbouwers hebben eene aanzegging beko- ,q[. men dat zij alle trekpaarden ter beschikking van ei de militaire autoriteiten moeten houden. u Het ministerie van oorlog heeft te Mulhousen ru eene bestelling gedaan van honderdduizend ellen 1: katoendoek, om binnen acht dagen af te leveren l: te Straatsburg, Metz en Rijsel. oi oi De Figaro ontvangt uit Algiers de tijding, dat in het staand leger bevel heeft ontvangen om zijn et bataljons en eskadrons op voet van oorlog te St brengen. en De Turcos en Zouaven zullen zes regimenten en drie bataljons leveren, het vreemden-legioen .ai éen regiment en vijf bataljons en de Afrikaan- d< sche jagers vier regimenten en vier eskadrons, ot Deze regimenten hebben order ontvangen om Ijs zich naar de havens te begeven en nadere beve- it len af te wachten. OJ België. De algemeene vergadering van liberale asso- i'l ciatiën, Woensdag te Brussel gehouden en waarop niet minder dan 41 steden vertegenwoordigd vva- t, ren,-heeft tot gevolg gehad dat de vergadering zich heeft vereenigd met het programma der Antwerp- sche associatie, nadat het hier en daar eenige wijziging had ondergaan. Dientengevolge zullen doctrinairen en progressisten, door middel van de liberale associatiën, bij de naderende verkiezin gen, de volgende beginselen in hunne banier schrijven: i 1'. wijziging van de kieswet in dien zin, dat li voor de provinciale- en gemeenteraden ieder kie- i, zer zij, die eene mate van kennis bezit, bij de wet te omschrijven; 2". uitbreiding van het lager onderwijs, ten einde ieder in de gelegenheid zij, dè mate van - kennis te verkrijgen of te onderhouden, die door de wet aan den kiezer tot voorwaarde wordt 1< gesteld li 3". volstrekte afscheiding van Staat en Kerk b al dadelijk moet de wet op het onderwijs wor- den herzien; secularisatie van alle soorten van i onderwijs; i4°. secularisatie van de begraafplaatsen 6°. opheffing van de vrijstelling aan geestelijken 1 verleend ten aanzien van de militie; 6°. billijke verdeeling van de militaire lasten; 1 vermindering dier lasten, voor zoover dat ver- eenigbaar zal blijken te zijn met 's lands verde- diging 7°. alle ambtenaren, zonder onderscheid, zullen t de Vlaamsche taal moeten kennen en van die 1 taal gebruik moeten maken tegenover ieder die 1' het verlangt. Er is voorts besloten dat de candidaten der liberale associatiën in den loop der twee eerst- S volgende zittingjaren de noodige voorstellen zul- 1 len moeten doen, om de denkbeelden, in ditpro- 'f gramma neergelegd, te verwezenlijken. Ha deze verzoening, die aan een tweespalt 1 een einde heeft gemaakt, welke bij de laatste verkiezingen de liberale partij het onderspit deed delven, kan men de nederlaag van de cle- ricalen bij de aanstaande verkiezing, het gevolg der Kamer-ontbinding, voor zeker houden. Eerkeiyke Staat. Rome tijeft het niet gelukkig. Maanden lang was het concilie schier de eenige zaak, waarop Europa het oog gevestigd had en het moest stree- lend zijn voor de vaderen, te weten, dat zij het -middelpunt aller aandacht waren. Het dogma, van welks afkondiging de paus en de bisschoppen zulke groote verwachtingen koesterden, en anderen zulke noodlottige gevolgen duchten, was het brandpunt der hedendaagsche geschiedenis. En ziet, op het oogenblik zelf waarop het lang en fel bestreden vraagstuk tot kerkelijk dogma is 'verheven, let niemand meer op Rome. De ge ruchten van oorlog overstemmen het besluit der vaderen; het concilie is plotseling verdrongen en uit de mode, op den avond, voor dat de ultra- montanen hunne overwinning behaalden indien het eene overwinning heeten mag. Tegenover de 450 bisschoppen toch die voorstemden, waren er 88 die er zich tegen verklaarden en 62 half- mannen, die noch voor noch tegen zijn. Wie niet voor ons is, is tegen ons, leert de kerk, en krach tens die leer mag men het aantal tegenstanders op 150 stellen, tegenover 450 voorstanders. Alzoo éen vierde, uit de meest ontwikkelde bisschoppen bestaande, heeft zich niet vereenigd met de leer, dat de paus onfeilbaar is. Door het besluit van den 13d,n Juli door het concilie genomen, is de klove tusschen het gezond verstand, het maatschappelijk belang en de Ro- meinsche curie nog een weinig wijder geworden. De toekomst zal leeren, wie daarbij het meeste voordeel heeft. TELEGRAMMEN. Madrid, 13 Juli. Het gouvernement heeft aan de vertegenwoordigers in den vreemde mededee- ling gedaan, dat het Spaansche gouvernement ge noegen heeft genomen met het besluit van prins Leopold van Hohenzollern om van de candidatuur af te zien. Parijs, 14 Juli. De zitting van het Wetgevend Lichaam was zeer geagiteerd. In de conferentie zaal waren de gesprekken zeer levendig. Tegen 4 uren kondigde men aan, dat de belangrijke mededeelingen zouden gedaan worden, toen men vernam dat eene nieuwe dépêche in cijfers van Benedetti was ontvangen, welke zoo groot was dat de mededeelingen, die eerst na kennisneming van den inhoud dezer dépêche konden plaats hebben, werden uitgesteld en de zitting verdaagd tot morgen te éen uur. De keizer verliet de Tuilleriën te 6 uren en keerde naar St.-Cloud terug. De menigte ontving hem met luide toejuichingen en oorlogzuchtige kreten. De rente is 67. In den Senaat heeft Rouher medegedeeld, dat de regeering voornemens was mededeelingen te doen, maar tegen het einde der zitting liet de regeering aankondigen, dat zij die mededeelingen eerst morgen zou doen. De keizer is kwartier over twaalven aan de Tuilleriën aangekomen. Men verwacht heden belangrijke besluiten en meent dat in het Wet gevend Lichaam mededeelingen zullen gedaan worden. De geruchten omtrent oneenigheden tusschen den heer Ollivier en den hertog De Gramuiont zijn ten eenenmale verzonnen. Even ongegrond is het gerucht, dat er tusschen andere leden van het kabinet oneenigheid is ontstaan, en dat verschei dene hunner willen aftreden. Het kabinet is zoo eenstemmig als het ooit geweest is, en stelt zich alleen ten doel om den vrede van Europa te ver zekeren en tevens 's lands eer en waardigheid te handhaven. Berlijn, 14 Juli. De Norddeutsche Ztg. verzekert, dat de heer Varnbuhler, wijzende op het tegen het diplomatiek gebruik aandruisend gedrag jegens Pruisen, van keizer Napoleon ten ant woord heeft bekomen, dat het tegenover Pruisen niet om eene op zich zelve staande quaestie te doen is. Men heeft sedert 1866 de keizerlijke re geering gehekeld, omdat zij het nationaal prestige tegenover het buitenland zou compromitteeren. Zulk een toestand kan niet voortduren. De Norddeutsche Ztg. meldt uit Erns, dat de heer Benedetti de regelen van diplomatiek verkeer dermate geschonden heeft, dat hij den koning op eene wandeling over de hangende aangelegenheid geïnterpelleerd heeft en hem verklaringen heeft willen afdwingen. Nog zegt het blad, dat in de havens van Cher bourg en Brest 14 zware pantserschepen worden uitgerust, en dat het daarom geen verwondering behoeft te baren, wanneer men er op bedacht is om de Noord-Duitsche havens tegen de bedreiging door deze vaartuigen, te beveiligen. De generaal Von Moltke is te Berlijn aange komen. Prins Gortschakoff is naar Wildbad af gereisd. Men zegt dat de Fransche regeering geëischt heeft, dat de koning van Pruisen een afzonder lijk schrijven aan den keizer zou richten, om zich te verontschuldigen. Londen, 14 Juli. Algemeen gevoelt men zich hier verlicht door de laatste berichten. Ten ge volge van het vooruitzicht op de handhaving van den vrede, heeft gisteren in Trinity-House de cor poratie der City een feestmaal gehouden. Vier ministers hebben hieraan deelgenomen. De minis ter Cardwell heeft in zijn toast gewezen op de zekerheid van vrede voor Engeland ten gevolge der heldendaden van 's lands troepen. De tijden zijn voorbij sprak hij waarin de eene natie, wegens hare jaloezie, onverschillig is voor de ongelegenheden eener andere natie. Hij hoopte dat de donkere wolken in den politieken horizon ook verder mogen verdwijnen. De hertog van Argyll verklaarde bij afwezig heid van graaf Granville, dat deze had medege werkt om een oorlog te voorkomen, die onder de tegenwoordige omstandigheden niet gerecht vaardigd zou zijn. Ofschoon Engeland niet in de zaak betrokken was, waren echter de wenschen van Granville niet zonder gevolg gebleven. De Times hoopt, dat Frankrijk met Pruisen en andere mogendheden gemeenschappelijk de quaes tie der Spaansche dynastie op vriendschappelijke wijze tot eene beslissing zullen willen brengen. Parijs, 15 Juli. Heden om een uur heeft de regeering de toegezegde mededeelingen aan den Se naat en het Wetgevend Lichaam gedaan. De toe stand werd daarin blootgelegd, en dit bericht eindigde met een oorlogsverklaring aan Pruisen. De verklaring was gegrond op eene circulaire van den Pruisischen koning aan zijne gezanten in het Buitenland die 1°. de beleediging, aan Be nedetti aangedaan, bevestigde; 2°. de terugtrek king van Hohenzollern weigerde te bevestigen; en 3'. hem zijue vrijheid heeft teruggegeven de kroon aan te nemen. Op de Boulevards werd om halftwaalf de rente op 65.50. genoteerd. Brussel, 15 Juli. Volgens de Indépendance is in staatkundige kringen het gerucht in omloop, dat uit aanmerking van den slaat van zaken in het buitenland, het besluit betreffende de ontbinding der Kamers zou ingetrokken en het parlement spoedig worden bijeenroepen. Parijs, 15 Juli. Gisterenavond heerschte op de boulevards een buitengewone agitatie. Een ont- zaglijk groote menigte was op de been; men zong de Marseillaise, het lied der Girondists en het Chant de départ, en de kreten werden aangeheven van „Leve de Keizer! Weg met Pruisen! Leve de oorlog! Naar Berlijn! Weg met Von Bismarck!" Een manifestatie van gelijken aard had in de studentenwijk plaats. De Conslilulionnel betoogt, dat maarschalk Prim ijverig in de weer is, om tot een vredelievende oplossing te geraken en dat zoowel het Spaansche kabinet als Olozaga insgelijks al hunne pogingen inspannen tot behoud van den vrede. Het blad besluit zijn betoog met de verzekering, dat van den kant van Spanje alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. Rente 67. PARUS, 15 Juli. De rcgcerlng heeft heden aan het Wetgevend Lichaam en den Senaat aan het slot van hoogst gewichtige mededee lingen gezegd dat Frankrijk aan Pruisen den oorlog heeft verklaard. Reeds heden in bulletin verspreid.) BERLIJN, 15 Juli. Ret bank-dlsconto ls op acht pCt. verhoogd. De Noord-Dultsche bondsraad ls op morgen bijeengeroepen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 15 Juli. Koffie. Voortdureud in vaste stemming. Afge daan werden 513 balen Macasser per Batavia tot geheimen prijs en 314 balen per Eoanell. De MalaDg- soorten blijven begeerd. Suiker. Ruwe. De markt blijft vast; bij gebrek aan aanbiedingen vonden er geene afdoeningen plaats. Geraffineerd. Met weinig kooplust. Door de politieke verwikkelingen is de omzet zeer beperkt. Thee. Vast. De handel bepaalde zich geheel voor behoeften. Rijst. Dit artikel verkeert in eene gedrukte stemming. x Specerijen. Vast. Afgedaan werden 16 vaten en 2 kisten Noot, benevens 20 vaten Foelie, aan gevoerd per de schepen Nederland en Courly of Lanark. y nichten. Zonder handel. Indigo. Deze week vonden 60 kisten tot onver anderde prijzen koopers. Reekrap. De fijne soorten waren gevraagd tot onveranderde prijzen, doch wordt weinig aange boden. Potasch. Geheel als voren. Katoen. In gedrukte stemming zonder omzet tingen van eenige beteekenis. Wol. Zonder handel. Tin. Flauw gestemd. Banca nominaal f76.75, Billiton f76. Petroleum, Prijzen onveranderd maar tamelijk nominaal wegens de politieke omstandigheden. Oliën. Raapolie contant 50; Sept.-Dec. f 46.75; Lijnolie contant f 37 Sept.-Dec. ƒ36.76, f 37; Pa tentolie contant ƒ51.25. Granen. Flauw gestemd met weinig handel. Reel. 1ste qual. ƒ19.50, 20.25; 2de qual. (11, 18; 3de qual. ƒ14.50, ƒ15.50. Keizersmeel ƒ24, 28. Recht zaken. In de correctioneel© zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 15 Juli 1870, zijn veroor deeld A. v. V. te Woerden, wegens overtr. der pl. bel. op de honden, tot eene geldboete van ƒ6 of sub- sid. gev. van ld. A. A. te Lisse, wegens mis handeling, tot eene gev. van 6 d. G. C. te Leiden, wegens idem, tot eene geldboete van ƒ1 of subsid. gev. van ld. L. R. te Rijnsburg, wegens injurie, tot eene geldboete van 8 of subsid. gev. van 1 d. J. C. J. en J. De K. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij in verbinding, ieder tot 3 m. cell. gev. C. N. B. te Leiden, wegens het niet behoorlijk bewaren van vergiften, tot eene geldb. van 1 of subsid. gev. van 1 d. STATJEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. YOORLOOPIG VERSLAG der COKMISSIE van RAPPORTEURS over het out werp van wet tot afschaffing der doodstraf. 1. Bij den aanvang van het onderzoek dezer ge wichtige voordracht werd de tijdigheid van hare in diening in de eerste plaats overwogen. Een aantal leden kon zich daarvan niet overtuigen. Zij achtten- het niet doelmatig, in afwachting van eene herziening van het Wetboek van Strafrecht, eene zoo radicuie verandering in ons strafstelsel te breDgen. Uit het oogpunt van tijdigheid werd het weinig rutioneel ge acht de artikelen der burgerlijke strafwet aan te ha- lea, waarop de doodstraf wordt bedreigd, en die straf," welke in het stelsel dier strafwet past, weg te neinenu Daarmede wordt volgens sommigen een onverant woordelijke greep in het bestaande stelsel gedaan, la de tegenwoordige toestand onregelmatig te achten,- het schijnt beter dien nog eemgen tijd te latea be staan, dan tot zulk eene greep in het bestaaude over te gaan. Het tijdstip tot de afschaffing der doodstraf is met goed en geschikt gekozen. Dit blijkt al dadelijk uit de beweging, welke dit voorstel in den lande heeft verwekt. Men kon geen gegronde redeu vinden, waarom deze twistappel juist nn opgeworpen moesk worden. De herziening der strafwet is sedert lang- reeds voorbereid. Hare overweging zal het alleen ge schikte tijdstip aanbieden voor de beslissing van dit geschil. In alwachtmg daarvan had men dan liever, zoo er iets gedaan moest worden, de wijzigingen der strafwet, m 1854: aangevangen, zien voortzetten en uitbreiden, zonder nog over het al of met laten be staan van de doodstraf uitspraak te doen. Er is geen gevaar io gelegen daarmede nog te wachten, vermits die straf reeds feitelijk afgeschaft is. Men Bchijnt zich door eene wettelijke afschaffing een naam te willen maken niet alleen binneu, maar vooral ook buiten slands. Vele andere leden deelden in deze bezwaren niet. Is de voordracht goed, dau kan zij ook tijdig wor den geacht: want goede voorbeelden worden nooit te vroeg genomen. Het was wel te voorzien geweest dat zoodanig voorstel bij een groot deel van de be volking veel sensatie zou teweegbrengen. Daarom zou men op het indienen daarvan met hebben durven aandringen. Maar nu eenmaal eene beslissing deswege noodig was geworden, zou de verwerping een nog meer verkeerden indruk maken en daurtoe moeten leiden, dat met de uitvoering van doodvonnissen we der een aanvang wierd gemaakt, welke nu sedert tien jaren niet meer geschied is, zonder dat daaruit ge wichtige bezwaren zijn ontstaan. De tegenwoordige toe- staud wordt ook door de tegenstanders van het ontwerp erkend onregelmutig te zijn. Daarin ia volstrekt voor ziening noodig. YVauneer zal de tijd daar zijn om tot afschaffing van de doodstraf over ie gaan 'i Altijd zal de exceptie van ontijdigheid gemaakt kunnen worden. Eerst uioet men omtrent het al of met blijven be staan van de doodstraf een beginsel vaststellen. Op dien grond kan dan eene vruchtbare herziening van het strafstelsel gevestigd worden; anders zou die op dit aangelegen punt telken reize schipbreuk kunnen leiden. 2. De feitelijke toestand, zoodanig als die sedert tien jaren hier te lande bestaat, is met betrekking tot de doodstraf onhoudbaar te noemen, want, bij herhaling door den rechter uitgesproken, wordt die niet meer ten uitvoer gelegd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat vooral de rechter uit dien toestand moet worden gered, vermits ziju aauzieu en gezag daaronder al te zeer lijdt. In dien ieitelijken toestand ligt dan ook voor velen eene beweegreden om het wetsontwerp aan te nemen. Volgens sommi gen zou de Kamer, door verwerpiug, uitspreken dat het recht van gratie verkeerd was toegepast en dat er weder doodvonnissen voltrokken moesten worden. Andere leden konden zich met zoodanige beteekenis eener verwerping vaa de wet niet vereenden. Deze kon geene andere zijn dan dat er mogelijkheid van toepassing der doodstraf zou blijven bestuuu, zonaer dat die volstrekt zoude moeten geschieden. Het van de zijde der voorstanders van hetwetsontwerp ge bezigde argument dat men door verwerping der wet eene inderdaad afgeschafte doodstraf weder invoert, werd door Sommigen onjuist geoordeeld. De doodstraf kan niet weder ingevoerd worden; zij is nimmer af geschaft, noch rechteos noch feitelijk. Zij blijft be staan, zoolang zij niet wettelijk opgeheven is. Deze leden hebben de houding van den minister van justitie ter zake van dit wetsontwerp afgekeurd. Volgens hen is hij verplicht de bestaande wet te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. Rij mag geen voet geven aan het denkbeeld, dat hij eene metterdaad bestaande wet in een onhoudbaren toestand zou willen bren gen. Vele leden achtten het ondenkbaar dat de tegen woordige toestand zou kunnen blijven bestaan. Daarin moest volgens hen noodzakelijk verandering komen. Het is veel beter den feitelijken toestand tot een wettelijken te brengen en tevens te regelen. Som migen beschouwden dit als eene ware ramp. In den tegenwoordigen toestand blijft althans voor den mis dadiger nog de vrees bestaan, dat de doodstraf uit;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3