N0. S198. Zaterdag A°. 1870. 16 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". s® DE DING-DINGBAM YAiN ITTERSUM. vand Utre^ó j LEIDSCH DAGBLAD ïdeo PRIJS DEZER COURANT. aam» yoor Leiden per 3 maanden en Franco per post "Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaao. Leiden, 16 Juli. Reeds hedenmiddag hebben wij ineen bulletin /edJnze geabonneerden het gewichtig en wijs be- aljaluit van de Nederlandsche regeering bekend ge laakt, dat wij hier nogmaals laten volgen „De Nederlandsche regeering heeft zoowel te *roc>arijs als te Berlijn te kennen gegeven, dat zij 'de,ij een onverhoopten oorlog de strikste onzijdig- :n, vueid zal in acht nemen. Tot handhaving daarvan, ugusi'Ullen, zoo noodig, voorbereidende maatregelen vorden genomen." Vurig hopen wij, dat, indien onverhoopt de rrees voor het ontbranden van het oorlogsvuur nocht verwezenlijkt worden, deze daad van ver- itandig beleid onzer regeering, alle gevaren, welke 3ebl /oor ons dierbaar vaderland uit de vervvikke- iugen kunnen voortvloeien, moge afwenden I De heer G. W. Vreede oppert iu liet Utrechtsch Dagblad het denkbeeld, om eene buitengewone vergadering van de Tweede Kamer te beleggen, waarin eene vertrouwelijke gedachtenwisseling kan plaats hebben, des noods in comité-generaal. De minister van buiteulandsche zaken zou dan 26jonze verhouding tot Frankrijk en Pruisen, tot België en andere mogendheden kunnen bloot- leggen. Te gelijk zou de meerderheid der Kamer haar afkeer van ieder bondgenootschap vastbe- raden en waarheidlievend kunnen uitspreken. „En al zou de aansluiting aan België, enkel uit zelfbehoud, onze neutraliteit in de waagschaal stellen, elke alliantie met eene zoo groote mili- taire mogendheid als Pruisen of Frankrijk, is in haar wezen op den voet van gelijkheid volstrekt ondenkbaar en een wisse stap tot latere inlijving, kwolijk bedekt onder het vernis van eene vrij- willige overeenkomst, met al de hatelijke en drukkende gevolgen van een dienstplichtigheid 20; zonder einde en van eene cijnsbaarheid, die ons onbarmhartig en roofgierig in geld en manschap 6"izou uitmergelen. Eene edele Natie laat zich niet dwingen. Dan toch veel liever met België de een- 43)heid van het vrijgeboren Nederlandsche volk groot- moedig en heldhaftig gehandhaafd." 42i c De Raad van Ministers is gisteren tweemaal buitengewoon vergaderd geweest. Er loopt een gerucht dat onze Regeering voor- nemens zou zijn om de Kust van Guinea te doen verlaten. 4i De heer Van Bosse zou trachten zijn ambtge noot van koloniën te bewegen een daartoe strek- kend voorstel aan den Koning te doen. De zaak zou slechts vertraagd worden door de onderhan- delingen met Engeland over den aanvoer van arbeiders uit Britsch Indië naar Suriname. 11 (Arnh. Cl.) Op de beurs te Amsterdam heeft het oorlogs- gevaar enorm gewerkt, evenals op alle andere beurzen. Een paar kleinere huizen hebben door de daling der fondsen reed9 hunne betalingen gestaakt. Had eergisteren 't bericht van de weige ring van den prins van Hohenzollern om de candidatuur aan te nemen, de fondsen niet aan merkelijk doen rijzen, men had waarschijnlijk van meerdere beursonheilen vernomen. (U. D.) Men verneemt dat de kweekelingen aan de militaire geneeskundige school te Amsterdam, order gekregen hebben, zich met de vacantie voorloopig niet uit de hoofdstad te verwijderen. Voor de verkiezing der Tweede Kamer te Middelburg worden reeds nu verscheidene namen genoemd. Onder hen verdienen Mr. C. J. Pické, raadsheer in het gerechtshof van Zeeland, en Prof. J. T. Buys uit Leiden melding. Wanneer de inwoners van dit district, zonder er op te letten dat Prof. Buys geen Zeeuw is, dezeD ge leerden, praktischen en trouw liberalen man naar de Staten-Generaal afvaardigden, zouden zij aan andere provinciën een uitstekend voor beeld van doorzicht en liberaliteit geven. Of Mr. B. C. Oau, de burgemeester vau Zierikzee, zich eene keuze zou lateu welgevallen, schijnt niet bekend. Van reactionaire zijde noemt men baron H. A. A. Collet d'Escury. (Noorden.) De Courrier de la Heuse verneemt dat gisteren morgen een kordon Belgische troepeu langs de Hollandsch-Belgische grenzen van Bilsen af is opgesteld. Burgemeester en wethouders alhier doen te we ten, dat de commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den lld8° April 1827 (Staatsblad N°. 17), beüoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrij stelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raad huis dezer Gemeente, op Vrijdag den 22"e,> Juli aan slaande, 's namiddags te half zes. De manschappen vau onderscheidene kompag- nies van de bataljons van het vierde regiment infanterie, alhier in garnizoen, zijn heden van het Kamp bij Milligen teruggekeerd. Zij werden opgewacht en binnen de stad geleid door de mu ziek en de 6taf van het regiment. In het hotel De Zon te Arnhem, is Woensdag afgestapt de grootvorst Wladimir van Rusland, met een gevolg van 15 personen. Gisteren te twaalf uren heeft Zijne Keizerlijke Hoogheid zich naar het Loo begeven. De grootvorst reist incognito. Aan de school van Z. M. den koning te Appel doorn wordt, wegens de warmte, 's morgens van 7—9 en van 1012 uren les gegeven. Men zal zich herinneren, dat op de jongte alg. verg. van het Schoolverbond, dergelijke regeling van de schooluren, met het oog op bevordering van het schoolbezoek, is besproken. 't I> te wenschen, dat bekend worde, of ook in da; opziebt de proeve te Apeldoorn eenig re sultant oplevert. (U. D.) De bekende Duitsche tooneelschrijver de heer Roderich Benedix, van wiens hand ongeveer 100 blijspelen zijn gekomen, verkeert thans, op 71ja- rigen leeftijd, in behoeftige omstandigheden. De Garlenlaube heeft eene inschrijving geopend om Cen auteur gedurende zijne laatste levensjaren die gemakken te verschaffen, waarop hij met het oog op de diensten, welke hij aan het Duitsche too- neel heeft bewezen, zooveel aanspraak heeft. In de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: Mej.C. Broek- meijer, J. Delfos, A. Exalto, F. Roneheti, P. Kie- wiets, J. Verlinden, L. Okkers, Mej. A. Reuther, S. H. Bertels C°., Mej. M. Van Zeeuw, J. H. C. v. d. Veldeo, J. M. Kors, allen te Amsterdam; G. Dederding te Berlijn H. v. d. Heilt, W. Bleijie beiden te Bodegraven; C. Bal J.C.Mzn. te Goes; v. d. Biezen te Gorcutn; J. J. Hermans te Gouda; Bruyn, H. Neuteboom, vrouw Robbers, allen ie 's Gravenhage; A. Jongbloed te Groningen; G. Mesman te HillegomPietje Jaspersen, Cornelia De Looze, beiden te Leiden; M. Schieriks te Rot terdam; Legerstee te öliedrecht; H. Heys te Zeg waard; Burgerhoud te Utrecht. De minister vau biunenlandsche zaken, gelet op art. 14 der wet van 1 Juni 1865 (Slaalsblad a". 59), heeft goedgevonden te bepalen, dat de openbare examens vau hen die eene akte van bevoegdheid als leerling-apotheker wenschen te verkrijgen, een aanvang zullen nemen: te's-Her- togenbosch, op 26 Juli e. k.; te Amsterdam, op 18 Juli e. k. Door den Hessen-Darinstadtschen commissaris voor de Rijnvaart is medegedeeld, dat eerst daags een tweede spoor zal worden gelegd op de reeds bestaande pilaren der ijzeren brug over den Rijn te Mainz; dat de noodige maatregelen zul- .en worden genomen om daardoor zoo weinig mogelijk de vaart te belemmeren en dat stoom schepen steeds daar aanwezig zullen zijn om vaartuigen en vlotten kosteloos door het openge bleven vaarwater te boegseeren. (Slaals-Couranl.) De luitenants ter zee der 2de klasse D. J. W. A G. Coops, E. D. Kits van Heyuingen, J. H. Beuker Andreae en V. C. Dijckmeester, laatst jehoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, 5n van daar den 7den dezer in Nederland terug gekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit jesteld. Haarlem, 14 Juli. De gemeenteraad heeft de jaarwedden der onderwijzeressen aan de meis jesschool van f 800 op 1uoo gebracht. Mr. W. F. A. De Graaff, thans alleen belast met het onder wijs in het boekhouden, is benoemd tot leeraar in de volkshuishoudkunde en het boekhouden, met verhooging zijner jaarwedde van ƒ100 tot ƒ300; Dr. J. E. Dibbits, die in 1869 weder voor een jaar aangesteld werd tot leeraar in de schei-, wis- en natuurkunde, op eene jaarwedde van ƒ1600, is definitief tot leeraar in die vakken be noemd. Delft, 14 Juli. De gemeenteraad alhier heeft den heer P. A. Korenaar eervol ontheven van het onderwijzen der werktuigkunde en techno logie aan de burger-avondschool, en voorts aan die school benoemdtot leeraar in de werktuig kunde en technologie Dr. Tb. Knottenbelt; tot leeraar in het handteekenen den beer J. C. d'Ar- naud Gerkens, en tol leeraar in het rechlhjuig teekenen den heer C. Muisken. (D. C.) Gouda, 14 Juli. Het openbaar examen aan de rijks hoogere burgerschool alhier werd de drie vorige dagen gehouden. Het publiek toonde slechts zeer weinig belangstelling. Aan den leerling der hoogste klasse J. F. H. Roll werd het diploma der schoot uitgereikt. Hedenmorgen vroegtijdig heeft de heer K. Mars, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, zich met de leerlingen der beide hoogste klassen per spoortrein naar 's-Hage begeven, met bet plan om op de Scheveningsche duinen een bota nische wandeling te doen. Schiedam, 14 Juli. Tot lid van den gemeente raad is gekozen de heer A. Rijnbende met 283 van de 535 uitgebrachte geldige stemmen. Utrecht, 14 Juli. Naar men verneemt, bevon den zich hier gisteren de minister van oorlog met den inspecteur-geueraal der fortificatiën, beiden vergezeld door hunne adjudanten, ten einde de nieuwe forten om deze stad in oogenschouvv te nemen. FitEDERiKSOORn, 13 Juli. In eene zeer talrijke vergadering van de afdeeling Generaal Van den Bosch der Maatschappij van Weldadigheid, giste ren avond hier gehouden, werd den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, namens de afdeeling een album aangeboden, als eeu eenvoudig, doch wel gemeend bewijs van erkentelijkheid voor het on langs door hem genomen besluit om zijne betrek king als directeur van Maatschappij van Welda digheid te blijven bekleeden, toen hem een meer lucratieve werkkring werd aangeboden. Met warmen dank werd dit blijk van achting en toegenegenheid door den heer Jongkindt Co ninck aanvaard. Maastricht, 13 Juli. Van hier en omstreken zijn wederom 21 jongelingen naar Rome vertrok ken, om dienst te nemen bij het pauselijk leger. Tilburg, 14 Juli. De directeuren en afgevaar digden van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid deden gisterennamiddag een rijtoer naar den Wonderberg bij Oisterwijk. De tweede zitting van het congres had heden te halféen plaats. De secretarissen der verschillende afdeelingen van het congres brengen rapport uit van het daarin verhandelde, waarna het congres werd gesloten. De tweede zitting der algemeene vergadering werd hierop onmiddellijk door den voorzitter, den heer Van der Boon Mesch, geopend. Daarin werd beslist over de uit te schrijven prijs vragen. Tevens was aan de orde het benoemen van drie directeuren in de plaats der volgens de 170. ilre 9 r *V '3t' li:r fl Oorspronkelijke Geschiedkundige Novelle A uit de tijden van kirel V. tweede hoofdstuk. Vervolg.) Ue toon waarop de jager deze twee woor den uitsprak en de bewegiDg, die hij begon te maken, deden allen in hem den persoon zoeken, die der zake kundig is. Naar de linkerzijde boven zijne heup wijzende, ging hij voort: „Hier plaatst men een groot mes van essenhout, dat daartoe in den maneschijn is gedroogd en vóór St.-Jan gehakt. Met een houten hamer, waarvan de steel op Kerstavond van den bast moet ont daan zijn, slaat men nu op dit mes; en door de onderlinge aantrekking tusschen milt, maneschijn en Kerstavond springt de milt los, schiet in de maag en wordt daar verteerd." „Deze kuur heeft Odo dan ook zeker ondergaan vroeg eene stem uit den kring. „Dat is zeker," antwoordde de jager, „anders zou hij niet zoo kunnen loopeu." „Nu nog iets, jager, - de milt afbrandeD, hoe gaat dat in zijn werk?" vroeg de pluimgraaf. „Dat is ook waar," riepen eeDige stemmen te gelijk, „dat niemand het hard loopen lang kan volhouden, die de milt nog heeft, dat hebben wij zeiven dikwijls ondervonden. Nu weteu wij, dat de milt afgesneden wordt, maar het afbranden „Wel, eenvoudig,", antwoordde de jager, „dat geschiedt met..vuur of met kokend water: het moet niet zoo gemakkelijk gaan als snijden, doch het eigenlijke wordt niet gezegd: het moet eene soort hekserij zijn. Gaat bij u zeiven na: zonder heksen kan er geen vuur of kokend water bij de milt komen, zonder de darmen te verbranden." Hoewel het allen leed deed, niets van het ver branden der milt te hooren, konden zij zich ech ter zeer goed vereenigen met de zeer eenvoudige verklaring van den jager. Deze begreep, dat hij het gesprek eene andere wending moest geven, anders zou ieder voor zich middelen bedenken, om de milt te verbranden: deze zouden dan voorzeker aan zijn geacht oordeel worden onder worpen, en noodzakelijk ware dan zijne onkunde in dezen nog meer uitgekomen, Hij vatte dus het woord op en begon: „Nu wij toch over deze dingen spreken, hebt gij nooit ge hoord dat een kind somwijlen met een rood kruis ter wereld komt?" Allen zwegen, overtuigd dat hunne gesprekken over ja of neen toch mets zouden geven en hunne nieuwsgierigheid niet konden bevredigen. De jager maakte zich deze rust ten nutte, om goede woorden en uitdrukkingen te kiezen, ten einde deze zaak zijnen hoorders duidelijk voor oogen te stellen. Hij begon weder, terwijl allen de oogen onafgewend op hem gericht hiel den en met open mond zaten te luisteren. „Zulk een kruis zit op het borstbeen van het kind." Deze verklaring beviel den meesten niet en allen zwegen nog stil, hopende dat de jager er wel eene geschiedenis aan zou verbinden. „Nu," vervolgde de jager, „zulk een kruis kan geluk beteekenen, een zegen, een voorspoed, die het kind en ook de ouders altijd en overal zul len vergezellen, maar ook," en hier nam hij eene uitdrukking aan en maakte gebaren als iemand, die plotseling uit een zoeten droom ge wekt en tot de naakte waarheid gebracht wordt, „maar ook is het wel eens een teeken van bloed, dat rood kruis: bloed, oorlog, strijd, overal waar het kind zal verschijnen." Hier hield de jager stil, voornemens het gesprek op deze wijze niet voort te zetten, daar hij door de gemoedsgesteldheid, die hem bij de laatsle woorden overviel, allerlei rampen en onheilen zou verhalen, die voorzeker niet zouden passen bij het geboortefeest, dat zij gezamenlijk vierden. Nauwelijks zweeg hij, of de klok van het kas teel sloeg acht malen, doch de klank van het an ders zoo heldere metaal was zoo dof, dat hij op het kasteel nauwelijks hoorbaar was. Gelijk wij reeds hebben aangemerkt, was er de laatste dagen veel sneeuw gevallen, die zich op de klok zal gehecht hebben, waardoor de klank noodzakelijk dof moest worden. Daaren boven woei er nu een harde wind, die den klank zeer in de verte hoorbaar maakte. Aan deze omstandigheid dacht men niet: de jager vooral, die reeds van droevige voorteekens was begonnen te spreken, meende in den klank der klok eene aanleiding tot keuveling te vinden, ten einde zijne toehoorders, die reeds een hoogen dunk hadden van zijn verstand en zijne onder vinding, nog meer met hem ingenomen tc doen zijn. „Hoe akelig en dof klinkt die klok," begon hij weder. Niemand twijfelde of hij zou weder iets bijzon ders daarvan weten, doch hunne nieuwsgierig-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1