irre kiien wij in staat te zijn te kunnen zeggen, dat la'le stand van zaken op dit oogenblik zoo gespan nen mogelijk is. Zoowel te Berlijn als te Parijs 'bereidt men zich op een oorlog voor, die voor 'Seide landen onvermijdelijk schijnt te zijn. De koning van Pruisen heeft 's namiddags Ems Verlaten. °i Napoleon III moet vast besloten zijn het bevel 'e,iver het leger op zich te nemen en de keizerlijke neirins zal in den generalen staf opgenomen worden. ^Wij zouden van verschillende troepen bewegin gen kunnen gewagen, die reeds plaats gehad of vulog zullen plaats hebben; maar het ligt in den deiard der zaak dat wij dit als een verboden ter rein beschouwen. ie® Deze onze gedragslijn is overigens slechts de orr'Oorboiie van een wetsontwerp dat heden (Maan dag) het Wetgevend Lichaam zou worden aan geboden, en waarin zal worden bepaald hoever terie bladen mogen gaan in het vermelden en be spreken van toebereidselen tot den oorlog, alt Deze wet zou denzelfden dag aan de goedkeu ring van den Senaat onderworpen en onmiddellijk Afgekondigd worden. aal Spanje. de Uit Madrid wordt d.d. 9 Juli aan de Indepen dence geschreven: lar „De Gacela (officieel orgaan) behelst, aan het Aoofd van het officieel gedeelte, de volgende me- Aedeeling De regeering van Z. H. den Regent van het Aoninkrijk langs officieelen weg haar verlangen 1 l'e kennen gegeven hebbende om binnen den kortst aalnogelijken tijd de quaestie van de candidatuur roor den troon van Spanje aan de beraadslaging eeiran de constitueerende cortes te onderwerpen; gebruik makende van de rechten, die mij bij de vaivet toegestaan zijn en in overleg met de vaste ommissie, bepaal ik de bijeenkomst van de Ka- l'elner op den 20,(o° van deze maand, des namid- ;ni:lags te twee uren. 'dl Paleis der Cortes, 8 Juli 1870. "at- MANUEL RUIZ ZORRILLA. D' Op uitzondering van drie of vier bladen be- J'aitrijdt de pers eenparig de Pruisische candidatuur. 1 'sklen kondigt zelfs tegen morgen een grooten re>ptocht aan, die de geheele stad doortrekken en !er'iich naar het Prado zal begeven om voor het :eononument, opgericht ter nagedachtenis aan de se»iiachtofl'ers van Murat, eene manifestatie te houden. De Regent, maarschalk Serrano, zeer bezorgd ceojver den indruk, dien de candidatuur van prins Leopold in Frankrijk heeft gemaakt, is gisteren nacht van San-Ildelfonso alhier aangekomen en i' op het oogenblik dat ik deze regelen schrijf, 11® presideert hij den ministerraad." &e VERSPREIDE BERICHTEN. pre- Het geneeskundige blad the Lancet verzekert, ^e,lat John Bright zeer in beterschap toeneemt, (jj. Binnenkort zal Gladstone een lijvig Blauwboek lyiin het licht geven, dat een opgaaf zal bevatten I 0van de Engelsche staatsinkomsten en uitgaven .inyan Willem III af tot op den tegen woordigen tijd. dit Iedere dag leidt tot nieuwe ontdekkingen ten onopzichte van het beruchte baby-farming proces. Het blijkt meer en meer, dat de „engelenmaaksters" Waters en Ellis haar droevig en menschonteerend handwerk op groote schaal dreven. Bij het on derzoek in de woningen dier vrouwen had de po- eenitie een groot aantal lombardbriefjes gevonden jnt-sn weldra bleek dat het allen bewijzen waren divan in pand gegeven kinderkleedingstukken. Al lingiie zaken zijn door de politie in beslag genomen siD,om als bewijzen ten processe te dienen. Uit een lSChhuiszoeking, ingesteld bij een pandjeshuishouder joi.in de voorstad Brixton, ontdekte men dat de beide ipipangeklaagden in de maanden Mei en Juni een magazijn van kinderkleedingstukken hebben ver spand, bestaande uit hemdjes, rokjes, omslagdoek- iee.es, schortjes, luiers enz. Vele dier kleedingstuk- een zijn van de fijnste qualiteit; op sommige jm)ntwaarde men het wapen van de orde van den ,enkouseband met het motto uHony soit qui mal y ](je)emeeen aantal luiers waren gemerkt met j,jeiet wapen der St.-Patrics-orde met het motto: leD;uis separabit 178S; andere kleedingstukken waren llegemerkt met een gravenkroon boven de initialen eel5. Dit alles werpt een somber licht op de mo raliteit bij de hoogste klasse des lands. Een groote g^iinderpaal bij het gerechtelijk onderzoek is, dat jfilechts zeer weinige dier ontaarde moeders zich oej)p de roepstem des rechters aanmelden, om als ^{jetuigen tegen Waters en Ellis op te treden. jne Zondag is te Antwerpen met groote plechtig- lecaeid de eerste steen gelegd van het gedenkteeken, Jaglat op het graf van den Vlaamschen dichter Jan jneVan Rijswijck wordt opgericht. Duizenden be langstellenden namen aan de plechtigheid deel. Engeland heeft den heer De Lesseps eene na- 'Aionale hulde gebracht. De Londensche maat- ichappij voor kunst, handel en fabriekwezen heeft ïem hare gouden medaille toegekend. De prins 001'an Wallis heeft haar den vicomte, onder het >6S' uitspreken eener redevoering in het Fransch, over- ran landigd. Een aantal schrijvers en componisten, waaron- j Ier Hacklander, Bauernfeld, Mosenthal, Heijse, uftchner enz., hebben alle dramatische schrijvers en componisten uitgenoodigd tot eene algemeene vergadering te Neurenberg op 20 September aan staande, om te beraadslagen over de oprichting van een genootschap van dramatische schrijvers en componisten, in den geest der Fransche So- ciété des auteurs dramatiques. Een Katholiek geestelijke in de provincie Prui sen heeft zich bij den minister van eerediensten onderwijs beklaagd, dat het districts-bestuur hem de betrekking van school-inspecteur heeft onthou den. De minister heeft hierop geantwoord, dat die autoriteit daartoe ten volle bevoegd is. De adressant had gewezen op zijn „recht als geeste lijke en als Pruisisch ingezetene" om in openbare vergaderingen vrij te spreken over de aangele genheden van het onderwijs, en de minister heeft hem op dat punt gelijk gegevenmaar onder opmerking dat dit op de zaak niets afdoet, want dat de regeering het recht heeft, en ook verplicht is, om te zorgen dat eene staatsbetrekking alleen wordt opgedragen aan hen, die zij meent hiertoe haar volle vertrouwen te moeten schenken. Bij den boekhandelaar Hotten, te Londen, is eene uitvoerige levensbeschrijving van Charles Dickens ter perse. De minister van buitenlandsche zaken heeftin de zitting van het Fransche Wetgevend Lichaam van 9 dezer medegedeeld, dat hij tot dusver geen dépêche ontvangen had, waardoor het treurig be richt nopens den te Tientsin gepleegden moord wordt bevestigd. Volgens het Journal Ojjiciel is het bericht betreffende dien moord uit Point de Galle aan eenige Engelsche kooplieden gezonden; men wist echter niet met zekerheid op te geven, van wien het afkomstig was. De minister had onmid dellijk aan den gezant te Petersburg gevraagd, of per Siberische telegraaflijn een bericht van dien kant ontvangen was; het antwoord van den ge zant luidde ontkennend. TELEGRAMMEN. Parijs, 11 Juli. In de zitting van het Wetge vend Lichaam heeft de heer De Grammont gezegd, dat het gouvernement zich kan voorstellen dat de Kamer en het land ongeduldig naar mede- deelingen omtrent den stand van zaken uitzien. De regeering beaamt dit ten volle, doch is in de onmogelijkheid thans de definitieve besluiten open baar te maken. Zij wacht op het antwoord waar van deze besluiten afhankelijk zijn; tot nu toe evenwel schijnen alle Kabinetten onze grieven als billijk te beschouwen, zegt de minister. De re geering hoopt weldra in de gelegenheid te zijn het ongeduld te bevredigenthans doet zij een beroep op vaderlandsliefde en den gezonden po- litieken zin der Kamer, ten einde te verzoeken zich tevreden te stellen met deze onvolledige me- dedeeling. De heer Arago vraagt den heer De Grammont of de vragen, die door het Fransche Kabinet ge daan zijn, slechts betrekking hebben op het bij zondere incident van de aanbieding der kroon van Spanje aan prins Lodewijk van Hohenzol- lern door generaal Prim; indien de vragen meer gecompliceerd waren, dan zou men verplicht zijn dit te beschouwen als een voorwendsel alsof Frankrijk den oorlog wilde. De heer De Grammont weigerde te antwoorden. Het incident eindigde hiermede. Berlijn, U Juli. Het ministerie van buitenland sche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van den Noord-Duitschen Bond medegedeeld, dat de federale gouvernementen en vooral Pruisen zich onthouden hebben invloed uit te oefenen op de keuze van een koning van Spanje. Zij zullen zich in de toekomst ook van inmenging onthouden, hetzij de gekozen candidaat weigert of aanneemt, aangezien zij de zaak beschouwd hebben als iets wat Spanje uitsluitend aangaat; deze houding wordt geëischt als men achting koestert voor de onafhankelijkheid van Spanje. Deze zienswijze is het Fransche gouvernement bekend; een con fidentieel onderzoek der quaestie is echter belet door den toon waarop zij in het openbaar werd besproken door het Fransche ministerie. De Nord-Deutschc Zeitung zegt dat het oor logstumult van Frankrijk aan deze zijde van den Rijn geen weerklank gevonden heeft. Het blad laakt nogmaals op de meest positieve wijze de verklaringen van den hertog De Grammont; hij, zoo zegt het, had moeten weten dat Pruisen volstrekt geen invloed heeft uitge oefend op de gedane keuze van een candidaat voor den Spaanschen troon, dat Pruisen derhalve ook niets doet om die tegen te werken, ten einde zich niet te vernederen. Pruisen heeft dus geene rechten en ook geene verplichtingen. De quaestie is, dat men twist wil zoeken waar geene redenen bestaanals dit inderdaad het doel is van den heer De Grammont dan mag hij zich wel twee maal bedenken voordat hij er toe overgaat. De Vossische Zeitung zeide dat de minister van buitenlandsche zaken tegenover de candidatuur voor den Spaanschen troon geene verplichtingen op zich neemt, die later met bloed en staal ge boet zouden moeten worden. Dit stemt volkomen overeen met de meening van de regeering, zegt de Nord-Deutsche Zeitung. De Kreuueilung zegt dat Frankrijk de Spanjaar den dreigt ingeval de Cortes prins Leopold van Hohenzollern verkiezen en dat het Pruisen dreigt, wanneer het toelaat dat de prins op den troon komt. De heer Ollivier heeft zich beroepen op Europa bij de verdediging zijner legitime rech ten als de keuze van den prins van Hohenzol lern in strijd is met het legitime recht van Frank rijk, dan moet Frankrijk den souverein van Spanje worden. Frankrijk is de eenige mogendheid, die pretendeert in Spanje een koning te kunnen in- stalleeren. Londen, 11 Juli. In de zitting van het Lager huis heeft de heer Gladstone verklaard, dat hij op vriendschappelijke wijze zijn invloed zooveel mogelijk zal aanwenden, ten einde een conflict te vermijden, dat zou kunnen voortspruiten uit de candidatuur van den prins van Hohenzollern. De heer Otway voegde er bij, dat het gerucht, als zou Engeland gunstig gestemd zijn voor die candidatuur, van allen grond ontbloot is. Florence, 11 Juli. De Opinione zegt dat de dépêche uit Cairo, betreffende het gebeurde te Ashab op de westkust van de Roode Zee, onjuist is; dat er tusschen Italië en Turkije over den afstand van Ashab onderhandeld wordt, en dat het gebeurde die onderhandelingen niet zal doen afbreken. Parijs, 12 Juli, De keizer is van St.-Cloud te Parijs aangekomen. Op de beurs liep hedenmiddag algemeen het gerucht, dat de onderhandelingen te Ems tot eene vredelievende oplossing hebben geleid. De Fransche rente bleef op 70, Italianen 52. Er heerschte eene groote agitatie. Londen, 12 Juli.) In eene circulaire, door den Spaanschen minister van buitenl. zaken, onder dag- teekening van 7 dezer, aan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland gezonden, met betrek king tot de candidatuur van prins Leopold van Hohenzollern, wordt gewezen op de noodzake lijkheid, welke voor Spanje bestaat, om een einde aan den voorloopigen toestand te maken en aan het werk der revolutie zijn beslag te geven. De on derhandelingen, zegt de minister, zijn rechtstreeks met prins Leopold gevoerd de waardigheid van Spanje schreef voor, om zonder eenigen invloed van een buitenlandsche mogendheid te handelen; geen enkel buitenlandsch belang is dan ook bij deze on derhandelingen gekend. De maarschalk Prim had de volmacht der regeering; alleenlijk heeft hij het initiatief genomen. Prins Leopold heeft geheel zelfstandig gehandeld en daar hij nergens elders tot den troon gerechtigd is, kan deze candidatuur volgens den minister, geen moeilijkheden doen ontstaan noch in de betrekkingen van Spanje met het buitenland, noch in die van de mogendhe den onderling. Florence, 12 Juli. Op de vraag van eenige afgevaardigden met betrekking tot de quaes tie der Spaansche trooncaudidatuur, tot die van Rome en het door den minister Ollivier aan eenige leden van het Wetgevend Lichaam gegeven antwoord, heeft de minister van bui tenlandsche zaken te kennen gegeven, dat eene discussie over de buitenlandsche politiek hem op dit oogenblik ontijdig voorkwam, doch dat hij de volgende korte opheldering kon geven: Met betrekking tot aan den heer Ollivier toe geschreven woorden, had de hertog De Grammont aan den heer Nigra te kennen gegeven, dat de lezing der Fransche dagbladen betref fende de Fransche bezetting van het pauselijk grondgebied, onjuist was. De minister voegt er bij, dat het gouvernement het oogenblik niet geschikt heeft geacht om deze quaestie te berde te bren gen. Wat de zaak van den prins van Hohenzol lern betreft, de regeering voegt hare pogingen bij die van de mogendheden, die het meest be lang hebben bij de handhaving van den Euro- peeschen vrede. Hiermede is dit incident afgeloopen. Marktberichten. Rotterdam, 11 Juli. Tarwe met matigen aan voer; flauw, vorige prijzen. Haver 10 c.; blauwe Erwten 50 c. per hectoliter en Boekweit f 5 per 30 hectoliters lager. Overige artikelen als voren. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 Julij 1870, 'snamiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Benoeming van een hulponder wijzer 2do klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor jongens. 2°. Onderhandscho verpachting van den tol aan het Zijlhek en de Spanjaardsbrug. 3°. Verordeningen voor het genot van duinwater. 4°. Adres van J. Bijleveld, houdende verzoek om pensioen. LAATSTE BERIOJHTJEUV. Zooeven ontvangen wij uit de residentie het volgend Bulletin, dat Het Vaderland heden aldaar heeft verspreid „s-Gravenhage, 12 Juli. Gisterenavond na het afdrukken der Courant ontvingen wij van onzen particulieren correspondent te Brussel het bericht, dat aldaar maatregelen werden genomen met het oog op het uitbreken van een oorlog; men hoopte te Brussel evenwel nog dat de zaak in der minne zou geschikt worden. Zooeven echter zendt dezelfde correspondent ons de volgende telegrafische mededeeliug: Gisterenavond zijn aan het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken officieele berichten ontvangen van bedenkelijken inhoud. Ten gevolge daarvan zijn de hoofdambtenaren bij het Departement van Oorlog te tien uren naar het Departement teruggeroepen, en hebben zij gedurende den ge- heelen nacht gearbeid." PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN HET BOSCH TE 's-GRAVENUAGE. Woensdag 13 Juli, des avonds te 7 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. N'. 1. Magyar Indulo, Marche Hongroise, Ko- vats José. 2. Ouverture: Pique Dame, Suppé. 3. Kunstler-Leben, Walzer, Strauss. 4. Hommage a la mémoire de Grétry, Fantaisie, Von Calck. No. 5. Chant des Guelfes, illustrations musica- les, pour musique militaire par Dunkier, Litolff. G. Entr'-Acte No. 2, zu dem Drama: Rosamunde, Schubert. 7. La Parisienne, Introduction et Polka de Concert, Dunkier. 8. Fantaisie sur l'opéra de Thomas: Slignon, Dunkier. Hedenmiddag hebben de heeren officier en substituut-officier van Justitie, zich andermaal naar Voorschoten begeven, ten einde nasporingen te doen nopens den jachtopziener Van Zanten, die nog niet teruggevonden is. In Brack's Doelen Hotel te Amsterdam is af gestapt Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden 's-Gravkniiage, 12 Juli. Bij Kon. Besluit van den 10d'n Juli n°. 24 zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Gouda, de heer C. Van den Brandeler, thans commies der posterijen van de 1ste kl.tot commies der posterijen van de 1ste kl. de heer J. A. Z. graaf Van Rech te ren Limburg, thans commies der posterijen 2de kl.; tot commies 2de kl. de heer H. J. H. Bouwmees ter, thans commies de posterijen 3de kl. Bij Kon. Besluit van denzelfden datum n°. 26 is de heer G. J. Naber, thans ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Beusichem (Gelderland), benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Noordwijk c. a. Voorts is het ontvangkantoor der direc'.e belastingen eu accijnzen gevestigd te Beusichem, opgeheven en gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingeu en ac cijnzen te Kuilenburg, onder voortdurend beheer van den legen woordigen titularis den heer A. L. Van der Niepoort. Bij Kon. Besluit van den 10d8n Juli n°. 27 is de heer W. H. H. Bovy, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnzen te Sittard, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Roermond c. a. De heer Borttelle, Fransch senaatslid, is heden middag bij H. M. de koningin, op het huis Ten Bosch, ten gehoore ontvangen. Hedenmorgen heeft Z. Exc. de heer Asquirino, Spaansch minister bij het Ned. hof, gevolgd door den heer Pizarro, secretaris van legatie bij het Spaansche gezantschap, de residentie weder ver laten. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben heden een aanvang ge- maaki met' het onderzoek fier vvetsontWerpen, thans aan hare overwegingen onderworpen. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Dinsdag 12 Juli. Voorzitter de Commissaris des Konings, Mr. J. Loudon. De Voorzitter geeft kennis dat onderscheidene leden hem schriftelijk hebben bericht, verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen en deelt eveneens aan de vergadering mede bericht te hebben ontvangen van Gedep. Staten van Noord- Holland, dat de behandeling van het gemeen schappelijk reglement voor Ainstelland door de Provinciale Staten van dat gewest is uitgesteld tot den 21"e" dezer maand. Eindelijk doet de Voorzitter voorlezing geven van een tweetal adres sen bij de Staten ingekomen, waarvan een be handeld zal worden gelijktijdig met het voorstel omtrent de havenwerken van Middelharnis en waarvan het ander wordt gerenvoyeerd naar Ged. Staten, als behoorende tot hunne competentie. De vergadering gaat alsnu over tot de behan deling van de volgende o. a. aan de orde gestelde onderwerpen 1°. Het praeadvies van Ged. Staten tot verhoo ging van subsidie tot verbetering der Gouwe-kaden. De heer Hoog juicht het voorstel over het alge meen toe, maar geeft Ged. Staten in overweging alsnog eene wijziging der begrooting voor 1S70 en eene kleine verandering in de ten vorigen jare vastgestelde verordening omtrent de Gouwe-kaden aan de Staten voor te stellen. De Voorzitter ant woordt, wat het eerste punt betreft, dat bij Ged. Staten geen ander voornemen bestond, en wat het tweede punt aangaat, dat dit alsnog door Ged. Staten in overweging zal worden genomen. Het voorstel tot verhooging van het subsidie voor het onderhoud der Gouwe-kaden wordt bij acclamatie aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3