-ors mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. „Aanstaanden Woensdag, 13 Juli, zal de Utrecht- sche volksgaarkeuken geopend worden, en zullen de spijzen aldaar verkrijgbaar zijn. Het nut van dergelijke inrichtingen is zoo herhaaldelijk in 't licht gesteld, dat wij wel niet behoeven te ver zekeren, dat wij met genoegen dit bericht opne men, en een woord van hulde er bijvoegen voor de commissie, die deze zaak alhier ter hand ge nomen, en in korten tijd haar plannen tot uitvoe ring heeft gebracht." Tot zoover het Utrechtsch Dagblad. Inderdaad, wij zouden met voldoening een be richt in dien geest voor onze stad schrijven. Eenigen tijd geleden werd met dit doel eene circulaire verspreid, onderteekend door mannen, die een op gevat plan niet zoo licht laten varen. Zij behoor den tot de kern der burgerij, wel een bewijs hoe men het nut van deze inrichtingen beseft. Inmid dels gaan dagen, weken en maanden voorbij, en wij weten niet veel meer dan dat er een plan bestaat. Het ware inderdaad wenschelijk dat de com misse iets van zich liet hooren. In de Zaterdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Groningen is o. a. eene voordracht ingekomen van curatoren van het gymnasium, tot de vaste aanstelling van twee verleden jaar provisioneel aangestelde prseceptoren, de heeren W. De Jonge en H. Hermans, litt. candidateu. Daar de raad geene bezwaren tegen deze voor dracht had, werd tot opzending aan den minister besloten. Bij resolutie van den minister van financiën van den 9den Juli 1870, n°. 76, is het ontvang kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en acc. te Valkenswaard (Noord-Brabant), waaraan een vast traktement van f1200 'sjaars benevens 300 voor bureaukosten is verbonden, gerangschikt in de achtste klasse. De luitenant ter zee der 2de klasse Jhr. S. F. T. De Vaynes van Brakel, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 16den Juni in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan Th. Bac, gewezen adj.-comm, der 2de kl. ter prov. griffie van Noord-Holland, verleend een pens. ten laste van den Staat ten be drage van 113 'sjaars. Z. M. heeft pens. verleend ten laste van den Staat aanNicolaas Daniel Kroese, gewezen hoofdon derwijzer te Hindelopen, ten bedrage van f 479 'sjaars; Reinier Teunis Blom, gewezen hoofdon derwijzer te Leusden, ten bedrage van f 333 'sjaars; Gerrit Hendrikus Van Hoften, gewezen hoofdonderwijzer te Rossum, ten bedrage van f466 'sjaars. Bij besluit van den Ssten dezer, N'. 25, heeft Z. M. goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot lsten luit. (naar o. v. r.), den 2den luit. H. Van Herwerden, van het wapen, thans op non-activiteit, mitsgaders: bij het 1ste reg. den 2den luit. H. A. Brocx, van het 6de reg.; bij het 2de reg., de 2de luits. G. C. Arntzenius en F. L. J. Battaerd, van het korps; bij het 3de reg., den 2den luit. F. B. A. Carré, van het korps; bij het 4de reg. de 2de luits. A. D. Petter, van het 6de reg., benevens J. Hamming en J. H. Alma, van het korps; en bij het 8ste reg., den 2den luit. W. E. Klapp, van het korps. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het personeel der mil. administratie, tot lsten luit.- kwart. (naar o. v. r.) bij het reg. gren. en jagers, stelligden aanslag, achten wij het noodig, de lezers derhalve eenigermate met de plaatselijke gesteld heid bekend te maken. Reeds in de verte toonde een toren, die van vijf hooge zuilen boven de omringende boomen heerlijk uitstak en door den grooten vergulden haan den kasteelbewoner aanwees, van welken kant de wind kwam, dat hier iets groots, iets buitengewoons voor den tijd, moest gevonden worden. De klok op den toren wees nauwkeurig het uur aan in overeenstemming met den zonnewijzer, die tegen het zuidelijke gedeelte was aangebracht. Deze toren vormde om zoo te spreken het mid delpunt van het kasteel. Rondom den toren wa ren de kolossale zijvleugelen aangebracht, die ieder met een torentje pronkten op den uithoek, ter wijl het geheel van talrijke schietgaten was voor zien, zoodat men in dit kasteel met eene behoor lijke bezetting niet behoefde te vreezen door een leger, zooals de twistende partijen in die dagen on derhielden, overvallen te worden. In het midden der zijvleugelen, die eene groote ruimte besloegen, vond men de plaats van het slot. Alles wat wij tot dusverre beschreven, was zeer goed onderhouden: de grootste eiken deuren waren als bezaaid met nagelkoppen en de duimen den 2den luit.-kwart. J. C. Vaupel Kleyn, van het 1ste reg. inf., gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot Hoog- deszelfs ordonnance-offic., den lsten luit. S. M. S. De Ranitz, van den staf der inf., werkzaam bij de normaal-schietschool. H ellevoetslüis, 9 Juli. Heden heeft met goed gevolg de beproeving onder stoom van het kolo niale vaartuig Argus op de reede alhier plaats gehad; zoo ook die der nieuwe ketels, aangebracht in het koninklijk stoomjacht. Dilft, 11 Juli. Van de 105 sollicitanten zijn er heden 75 opgekomen, om te dingen naar de va cante betrekking van hoofdonderwijzer aan de stadsschool aan den Verversdijk alhier, waaruit heden een twaalftal zal worden opgemaakt, die later weder tot een vergelijkend examen zullen worden opgeroepen. Apeldoorn, 10 Juli. De kapiteiD Lafors van het reg. grenadiers en jagers, die gedurende lüi jaar belast is geweest met de instructie van de ko ninklijke scherpschutters van de Veluwe, is gis teren naar zijn regiment teruggekeerd. De onder officieren en manschappen zagen hem met leed wezen vertrekken, daar hij bij hen zeer bemind was wegens zijn rondborstig karakter. Kamp btj Hilligbn, 10 Juli. Gisterenavond ont lastte zich een zwaar onweder boven de leger plaats, gevolgd door malschen regen, die tot laat in den nacht aanhield. Hoe verkwikkend een on weder ook werkt, het heeft ook zijne keerzijde. Zoo hadden verscheiden tenten veel te lijden van de rukwinden en begonnen zich als luchtballons te verheffen. De eerste, die in de lucht vloog, werd door den luitenant De P. bewoond, die, door den kletterenden stortregen gedwongen, in het midden van den nacht de wijk in eene andere moest nemen. Dat zulk weder nadeelig op de ge zondheid werkt, is zeer natuurlijk, en 's morgens waren er dan ook veertig zieken meer dan den vorigen dag. Zwolle, 11 Juli. Zijne Excellentie de minister van binDenlandsche zaken is hedenmiddag van Kampen alhier aangekomen, om het terrein van den waterweg van Zwolle naar zee in oogen- schouw te nemen. 's-Hbktogsnbosch, 9 Juli. Tot groote ergernis van circa 4000 niet-Katholieke inwoners dezer hoofdstad, heeft telken jare, doch sedert 3 jaren in toenemende mate, van 7 tot 16 Juli, op aan drang der geestelijkheid een zoogenaamde om gang plaats. Geestelijken, banieren of vaandels zijn er even wel niet bij te vinden; 't is een afgebroken op tocht uit duizenden samengesteld, sommigen bloots hoofd en van paternosters voorzien. Des avonds van 9 uren tot halftwaalf trekken on overzienbare rijen langs de straten, en houden biddende op een drietal punten der stad, geknield stand tot ergernis en tot ongerief van voor bijgangers. Het is voor de eer der hertogstad te hopen, dat aan deze bedekte processie door het gemeentebestuur of de politie eindelijk een einde gemaakt worde. Breda, 8 Juli. Hedenmorgen te 8 uren rukten van hier naar de Galdersche heide, 3 bataljons inf., 1 esk. huzaren, 3 batterijen artillerie, bene vens het korps cadetten, vergezeld van een tal hoofd- en andere officieren te paard, ten einde groote manoeuvres in het vuur uit te voeren. Gemengde Berichten. Een door zijn oom onterfd vrijdenker beklaagde zich daarover bitter, en dreigde met een geding tegen de geldigheid van het testament. Men vindt echter een tweede testament, waarbij hij eenig erfgenaam wordt verklaard. Na pro herinnerden aan de stalen handen der ijzeren eeuwnog voor weinige jaren was eene nieuwe klok of bel op het kasteel aan den hoogen toren aangebracht, om in geval van nood den onder- hoorigen het teeken te geven, dat hunne spoedige hulp vereischt werd. Alle ramen waren voorzien van nieuwe ijzeren tralies, terwijl de poort, van de binnengracht, die tot het kasteel toegang verleende, reeds bij het eerste gezicht eerbied inboezemde voor het- gene daarachter voor den nieuwsgierige ver borgen was. De poort had aan eiken kant een zwaar ijzeren hek en in het midden een valluik, om den vijand, die het eerste hek mocht vernietigd hebben, on der het valluik den laatsten slag te geven. Alvorens deze poort te bereiken, moest men nog eene breede en diepe gracht overtrekken; maar hoedanig. De valbrug was zoodanig ge maakt, dat het niet wel mogelijk was, die over te gaan. De brug kwam daarenboven uit op een muur, die overal de buitengracht omringde en op wiens scherptoeloopenden bovenrand stukken glas waren gemetseld. In dezen muur was ter plaatse van de brug eene ijzeren deur gemaakt. Dit was, in weinige woorden gezegd, de uit wendige toestand van het kasteel Ittersum. Van binnen heerschte de grootste pracht; tal- forma alles onderzocht te hebben, verklaart hij dit stuk zoo authentiek mogelijk. En nu wil hij nog staande houden, dat hij niet van onze partij is, zeide de abt X die er bij was; ziet maar eens hoe hij aan het Nieuwe Testament gelooft! Het volgende zal zeker niet der aandacht van de vereenigingen tot bescherming der dieren en den afgevaardigde De Casembroot ontsnappen: Een der vertooners van „vermakelijkheden" op de Heldersche kermis heeft een salamander, die konijnen verslindt. Voor het oog der toeschouwers wordt een konijntje gedurende eenige oogenblik- ken aan de woedende beten van zijn vijand over gegeven, en daarna, ten blijke van de moordda dige bestrijding en foltering, het gewonde diertje den volke vertoond. Bij een spiegelgevecht, op de heide te Breda gehouden, zijn twee infanteristen zwaargewond. De een heeft bij een charge der cavalerie eeu slag van een paard tegen het hoofd en tegen het been gekregen de andere ontving een bajonet steek in het hoofd. In een vaartuig, geladen met steenkolen, lig gende op de Turfmarkt te 's-Gravenhage nabij de Brouwerstraat, was in een der laatste nachten een lek ontstaan. In dat vaartuig lagen ter ruste man, vrouw en eenige kinderen. Gelukkig dat de man ontwaakte en bemerkte wat er gaande was, daar het water reeds zijne kooi had bereikt. Als een wakker schipper redde hij eerst vrouw en kinderen, die reeds onder water lagen. Met vereenigde krachten ging men toen aan het pompen en mocht men het daaraan danken, dat het vaar tuig boven water bleef. Den volgenden morgen vroegtijdig werd de lading gelost, spoorde men de oorzaak van het lek op en werd het gestopt. Zoo werden vrouw, kinderen, schip en lading door de tegenwoordigheid van geest van den schipper en den ijver zijner equipage gelukkig behouden. BUITENLAND. HET SPAANSCH-PRUISISCH VRAAGSTUK. De nieuwstijdingen die de telegraaf heeft aan gebracht geven den stand van zaken al meer en meer een ingewikkeld aanzien iets is zeker, n.l. dat alles neerkomt op onzekerheid. Wel heeft de minis ter van buitenlandsche zaken in Frankrijk gespro ken; zijn rede vindt men onder de telegraphische berichten. Maar wat heeft hij nu eigenlijk gezegd: niets, niets. Die woorden, wat zullen zij teweeg brengen? Spanning, daling der fondsen, malaise in deri handel, anders niets. Een gelukkig ver schijnsel wordt merkbaar, de drang voor het behoud van den vrede wordt met den dag grooter. Dat dit grooten invloed zal uitoefenen op hen, die het in handen hebben om met Europa's lot te spelen, is te hopen. Intusschen zou voor het oogen- blik reeds veel gewonnen worden indien de wensch vervuld werd van een van de leden van den Parijschen vredesbond. „Ik wensch niemand kwaad toe," zeide volgens de Figaro, dat lid, „maar ik ben er zeker van dat indien prins Leopold iets overkwam, dit de zaken heel wat zou ver eenvoudigen 1 Die wensch is zeker niet christelijk, maar daar het algemeen belang door zijne verwe zenlijking niet weinig zou worden gebaat, mag men dien door de vingers zien. Het treurigste is evenwel dat de pleidooien voor den vrede vaak in dezelfde bladen een wed loop houden met de berichten over voorbereiding tot den oorlog. En die van de laatste kathegorie zijn nog al Spaansch. Wat ons bovendien vreemd voorkomt, is dat de Fransche regeering, die anders haar Journal Of/iciel zoo menig démenti liet uit- deelen, thans een onverklaarbaar stilzwijgen be waart en dat nog wel bij mededeelingen van dezen inhoud: „Voor aanstaanden Maandag zullen wij van rijke zalen, de eene grooter en sierlijker dan de andere, toonden, dat de eigenaar een man was, die zich gunstig onderscheidde van de kasteelbe woners van dien tijd. Er was buitendien eene wapenkamer, waarin allerlei verdedigingswapens, in de beste orde gerangschikt, bewaard werden. Geen reus, evenmin een dwerg, zou daar tever geefs eenen hem passenden maliënkolder gezocht hebben. De omringende en tot het kasteel behoorende bosschen getuigden van den rijkdom van den eigenaar. Reusachtige eikeboomen verhieven hunne groene toppen boven ander houtgewas, afgewisseld door zeer goed onderhoudene lande rijen, waarop de dienstboden ijverig bezig waren, het koren van hunnen goeden meester, wanneer het des zomers rijp was, te maaien en in te oogsten, en kwam de vroolijke lente aan, het zaad huns meesters aan de vruchtbare aarde toe te vertrouwen. Aan de uitgebreide bosschen grensde eene heide, waarop de schapen en lammeren dartelden, op gepast door een paar herders met hunne getrouwe honden, die zich slechts behoefden te vertoonen, om de af wijkende schapen in allerijl den weg te doen kiezen naar de groote kudde. Het was thans echter winter: sneeuw en ijs bedekten de plaats, waar anders de vroolijke een schitterenden vrede verzekerd zijn of ons Ir, 1611 een noodzakelijken oorlog voorbereiden! De maa^ schalk Leboeuf is klaar. De generaals, die in i departementen een kommando voeren, zijn bela)ert geworden met eene nauwkeurige inspectie va^ de depots, magazijnen, arsenalen, artillerieparke p in hunne onderafdeelingen aanwezig. Ook zij,erj de brieven, waarbij de verlofgangers worden o; geroepen om zich bij hunne regimenten te vet voegen, gereed. Op het eerste teeken kunne^ 150,000 soldaten den Rijn overschrijden. De Oos telijke vestingen zijn sedert de Luxemburgse!^ quaestie door de regeering met groote zorgvu|0g digheid verbeterd en worden in allerijl met de^j, noodigen krijgsvoorraad voorzien. Ook de leger,gj,, organisatie voor een veldtocht is geheel gereei p De bevelhebbers van de vier voornaamste korr-00, mandementen zijn aangenomen en de keus dt)ag bevelhebbers over de legerkorpsen is bepaald. B.e^ bekende generaal Trochu behoort tot de laatsterje Ook het plan van den veldtocht zeiven is gipr( reed, doch wordt geheim gehouden. De cavale j rie wordt van paarden voorzien en 18 officiereqD| der intendance zijn naar Hongarije vertrokketfg( om hooi op te koopen, 't welk door de maai schappij der Oostelijke spoorwegen zal worde aangevoerd, welke tot dat doel zeshonderd gens in gereedheid heeft. Niet minder werkzaar is men aan bet ministerie van marine, zooda)00 werkelijk alles in den vollen zin des woordje klaar is." Inderdaad, dit zijn zoovele feiten als woorder[0t Het is de Gaulois, een blad dat nog wel eens de hoogte is, waarin een en ander te lezen staal^ En het Journal O/Jiciel zwijgt. rofl Neen toch nietHet bericht dat de keizer eei,aj brief heeft ontvangen, waarbij Pruisen Z. H,e^ kennis geeft van de bevalling der gemalin vai^g, den kroonprins van eene prinses. ,on De Duitsche bladen kloppen nog steeds op hetne, zelfde aanbeeld. Zij handhaven de ontkentenqag dat Pruisen zich met de Spaansche trooncandi f datuur ingelaten heeft, en werpen al de veraut- woordelijkheid van een oorlog op Frankrijk. Dt Kölnische Zeitung gaat daarin voor en de overige bla-(jrj den volgen. En dat dit blad goed ingelicht was en isjjc moge blijken uit het feit dat de Pruisische re(pt geering thans officieel aan de vertegen woordigeriqc] van het Noord-Duitsche verbond heeft doen weten no dat de verbonden regeeringen en vooral Pruiseqia, er zich tot dusver van onthouden hebben om in I vloed uit te oefenen op het verkiezen van eetjvt koning in Spanje en op het aannemen of weiLet geren der aangeboden kroon. aa( Intusschen zijn er ook berichten natuurtv'op van Fransche zijde, dat het thans boven alleipre twijfel verheven is dat prins Leopold niets ge daan heeft zonder koning Wilhelm en zijn pre mier. Wat is nu waar? En mocht het eens blijkec^a' dat Pruisen aan alles vreemd is, brengt ons dii dan een stap verder? Is het niet waarschijnlijk'" dat vrede of oorlog thans afhangt van het al ofai niet handhaven van de candidatuur van prin>'ai Leopold? Wij houden het er voor dat slechts dit 1 het culminante punt is van de diplomatieke OD-jp: derhandelingen te Ems. bli Frankrijk. Wl De Figaro van heden behelst het volgendel>ai Bij het ter perse gaan vernemen wij dat dtiei Fransche regeering hedenavond te 5 uren eeiiiti dépêche uit Ems van den heer Benedetti on:'11 vangen heeft, een dépêche in cijferschrift, di('ai weinig hoop op eene vredelievende oplossinf^e liet. De koning van Pruisen zou zich eenigsziK)ul meegaande getoond hebben omtrent het Spaanse!"111 incident, maar veel minder omtrent de waarbor-in gen die hem gevraagd zijn, te wetende stiptilai uitvoering van het Prager vredestractaat. ma Zonder de reserve, die wij tot dusver in achiPai genomen hebben, uit het oog te verliezen, mee-®8' rei maaier of hoopvolle zaaier de belangen zij ui10 meesters behartigde: dorre struikjes verhieven801 zich hier en daar op de anders door grazende'8" kudden en zingende herders vervroolijkte heidelet Het lover was door de oostenwinden van den7ul; trotschen eik en den groenen beuk gevaagd alle?et was dor en kaal. Alles was rustig op het kasteel '- want het was Kerstfeest. 'al Geene hamer- of bijlslagen werden in het bosch111 gehoord: men zag geen mensch bezig. Alleen de'lei dieren van het kasteel lieten nu en dan hunnen'P natuurklank hooren. De trotsche haan vereenigde'et bij vermeend gevaar, door zijn gekraai zijne i hoenders, om met gezamenlijke krachten detaei vijand af te weren. Vroolijk kondigde hij den dajlal aan bij de eerste lichtstralen, die hij in zijneVa waakzaamheid ontwaarde. )ai Plechtig stak de torenspits uit boven de dorre j boomen en scheen op eene geheimzinnige wijze den toren van de kloosterkerk van het over dej^ heide gelegene Windesheim te groeten. Honden, anders zoo waakzaam en vroolijk doo: rft] hun geblaf of hun springen rondom hunnen mees- ter, honden zag men gedurende het Kerstfeest van het jaar 1516 niet op het kasteel Ittersum. Wordt vervolgd.) 'ei m

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2