HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. kwijnenden toestand verkeert, en zich daarom '°eivliefst verre van alle oppositie houdt. Het streven 'a van het Italiaansche volk naar eenheid, en het ev' waggelen van den wereldlijken pauselijken stoel v was eene geduchte nederlaag voor de macht van r=f het katholicismus, want het voorwaarts streven eeD van 't Italiaansche volk is de vernietiging dier vreeselijke macht, die als een middeleeuwsch "j schrikbeeld bleef bestaan. De rijzende golf katholicismus genoemd had ten tijde van Gregorius VII haar hoogste v punt bereikt en rolt van dien tijd af weer terug. 1 m Frankrijk gevoelt zijn benarden toestand en ü0; bij de pogingen van Napoleon om zijn wankelend bestuur te schragen, stapelt hij de eene dwaling 01 op de andere. elil Na dit alles behoort er juist geene groote pro- >et fetie toe, om te voorspellen dat Duitschland i 11 binnen weinige jaren als een eenig Duitschland daar zal staan onder den machtigen schepter van 3n Pruisen, maar niet slechts als het tegenwoordige Duitschland, maar va let- „Das ganze Deutschland wird es sein, wi So weit die Deutsche Zunge klingt!" Geen Duitschland onder het krachteloos ge- de vvorden Habsburger Huis, maar onder het in >0E. macht toenemende Huis van Hohenzollern (of en toen reeds de zienersblik ook een Hohenzoller tei' als candidaat voor den Spaanschen troon gezien 'lc zou hebben.) n' Frankrijk zal zich verzetten; het geldt hier e v toch de eer der nationaliteit en de heerschappij Dei over de Duitsche provinciën, den Elzas en Lotha- der. ringen! an Frankrijk zal Napoleon de teugels van het be- }'e° wind ontnemen; er komt een ander geslacht aan ■n0E de regeering, en het zal met zijne bondgenooten, 1 te Oostenrijk en Italië, een hardnekkigen strijd te- idnlggn Pruisen en zijne geallieerden voeren. Het :rÜ' tooneel des oorlogs zal aan gene zijde van den enl' Rijn zijn. De oorlog zal twee jaar duren en it il Frankrijk zal het onderspit delven; hetFransche de leger is niet meer het „eerste", de uatie niet meer ;er8! de „groote", daarbij kan Frankrijk niet meel de op zijne bondgenooten rekenenOostenrijk wordt tie- door Rusland onderdrukt, Italië ontbreekt het aan 1 ee macht. ikt Door het vredes-tractaat dat gesloten zal wor- netl den, zien wij als in 't perspectief onzer profetie Europa in zijn transformatie voor ons. Evenals nst, de Elzas en Lotharingen met Duitschland, wor- ran den Bohemen en Moravië met het moederland ver- s si eenigd en Oostenrijk staat, behalve de Duitsche izol landen, zijne Poolsche provincie aan Rusland af en ziet zijne macht beperkt tot zijne niet-Duitsche -Joon bezittingener vormt zich een nieuwe staat Lang naar Hongaarsche snede, met een nieuwe dy- beti nastie; een Slaven-rijk, waar het katholicismus bij zijn leger opslaat! ziji Frankrijk verliest nog, behalve de Duitsche pro- ïrsb: vinciën, Corsika aan Spanje; de Fransche bezit- lerhi tingen in Afrika scheiden zich af en vormen een e sts souvereinen vrijstaat. In Italië heeft eene revolutie tkei plaats, die den geheelen val der Kerkelijke Staat taal ten gevolge heeft. den In het Westen ontstaat een souverein België, ;eni bestaande uit Holland, België, Luxemburg en ïzarc Limburg. (Het verwondert ons dat die moderne nte» profeet daar niet bijgevoegd heeft: onder Prui- 'rui; sen 1) Denemarken wordt voor zijn bijstand ankr met het bezit der Fransche bezittingen in Zuid- lim Amerika schadeloos gesteld, intieï Deze omkeer van zaken zal grootsch en diep ede ingrijpende zijn; eerst dan zal het vertrouwen in ide Europa terugkeeren. jr li Paus Pius IX is de laatste der pausen, met we- ;n d reldlijk gezag bekleed. Het katholicismus zal wor- tarlr den wathetwezen moet: een geloofsleer,maar geen ge- Spa loofssouvereiniteit en uit den mystieken geloofsdwang ini zal zich volkomen godsdienstvrijheid ontwikkelen, waarin alle andere vrijheden begrepen zijn en Mi waarnaar de volken sedert eeuwen, maar meestal 3n i op verkeerde wijze, gezocht hebben. Met een op- ryuli merkzamen, onbevooroordeelden blik voor hetgeen 3rtjv er om ons heen geschiedt, en wanneer men oor deelkundig de gebeurtenissen der laatste jaren wil nagaan, zal men deze profetiën niet meer k, n onbegrijpelijk noemen of als fabelachtig beschou- et t wen. aaii België. ;P De Moniteur behelsde een koninklijk besluit van S Juli, waarbij de beide takken der verte- lu'° genwoordiging ontbonden, de nieuwe verkiezingen sf" tegen den 2den Augustus uitgeschreven en de Kamers :n 1 tegen den 16d8n Augustus opgeroepen worden. sf' Dit besluit gaat vergezeld van een rapport dei- ministers aan den koning, hetwelk het programma e't' van het kabinet inhoudt. Het vangt aan met er voc" op te wijzen dat de verkiezingen van den 14de" ■*s Juni eene veelbeteekenende wending in de open- mt bare meening aantoonen, die men niet mag voorbij zien en wier uiting het vorig ministerie zijn n ontslag deed nemen. Het nieuwe ministerie heeft de opdracht onder het voorbehoud aan vaard, dat het 't land zou raadplegen. De uitspraak der natie zal worden ingeroepen over W-) de gewichtige en ernstige vraagstukken, waarop haar aandacht reeds gevestigd is. Het kabinet wenscht allen onvruchtbaren partijstrijd te ver mijden en in het bijzonder dien, welke het geweten raakt. Het wenscht alle vrijheden en rechten vol gens den geest der grondwet te ontwikkelen en zal met vastberaden en verstandigen tred den weg van den vooruitgang bewandelen. Voorwaar sclioone woorden, inaar zij zijn versleten. Hetzijn al gemeenheden, waarmede gewoonlijk ieder nieuw ministerie schermt. De eenige opmerking, waartoe zij aanleiding geven, is, dat zij in den mond van deze ministers, gekozen uit de meest gepronon ceerde clericalen, min of meer een waas van schijnheiligheid hebben. De volgeude verklaringen hebben een meer bepaald karakter en zoo iets van beloften. Zij lui den aldus: „De politieke bedrijvigheid wordt heden al te uitsluitend vereenigd in het centraal gezag. Het gemeente- en provivciaal leven aanmoedigen, door het vermeerderen der administratieve attributen van de provincie en de gemeente, zal een der bedoelingen zijn van het nieuwe Kabinet. „Wij zullen alle mogelijke middelen opsporen, om de lasten te verminderen die op de bevol king drukken, zonder evenwel in 't minst de wanorde in de openbare diensten te brengen. „Wij zullen onderzoeken op welke wijze 't best partij te trekken is van de gestadige vermeerde ring onzer ontvangsten, vooral met het oog op de vermindering der belastingen, vooral van die welke de volksvoeding treffen, en de uitbreiding aan de werken van openbaar nut te geven, die den voorspoed van het land zoo machtig ontwik kelen. „De aangevangen of gedecreteerde werken zullen worden voltooid. Zij, die in 's lands belang worden geëischt, zullen ook worden uitgevoerd. Eene groote uitbreiding zal aan de buurtwegen worden gegeven, die van zulk groot belang zijn voor onze buitengemeenten, en aan de groote wegen, die strekken tot verfraaiing der steden en der gezondheid bevorderlijk zijn. „Het Kabinet, zich bezorgd toonende nopens de rechten en de belangen der bevolking, zal geene beambten benoemen, dan die hare taal verstaanhet zal niet vergeten dat het aan al de Belgen gelijke rechten verschuldigd is. „Het verleenen der posten zal met onpartijdig heid geschieden. De openbare bedieningen moeten nooit tot loon strekken voor politieke diensten. Al wie eerlijk en bekwaam is, moet aanspraak kunnen maken, om zijn land te mogen dienen in al de ofïicieele betrekkingen. „De roeping van het kabinet, Sire, wij kunnen het niet genoeg bevestigen, zal zijnvereenigen erji niet te verdeelen; het wil een nationaal gou vernement en geen gouvernement eener partij wezen. Het zal trachten den wensch te verwe zenlijken, vroeger door Uwe Majesteit uitgedrukt, van „de geschillen gematigd te zien, door den geest der nationale broederlijkheid, die al de kin deren der Belgische familie rond hetzelfde vaan del vereenigt." „Dit zal, Sire, onze politiek zijn. De laatste ver kiezingen hebben haar afgebakendwij vragen haar aan het oordeel des lands te mogen onder werpen." TEESPREIDE BERICHTEN. Men vertelt te Stuttgart, dat de onderhandelin gen met den prins van Hohenzollern, in Sigma ringen, het vaderland der vorstelijke familie, heb ben plaats gehad. Op den 13d8° Juni was de prins met zijne familie van daar naar de badplaats Rei- chenhall vertrokken. De Sigmaringers waren dus zeer verbaasd, hem den 17d0,> reeds weder terug te zien en wel in gezelschap van zijn vader den Vorst. Terzelfdertijd werden te Sigmaringen ver scheidene voorname Spaansche heeren gezien, die voorgaven dat ze de fraaie omstreken kwamen bezichtigen. Ten slotte ging 't den Sigmaringers niet anders als vele andere liedenzij vernamen uit de dagbladen, wat eigenlijk het bezoek der Spanjaarden in hun stadje te beduiden had. Het proces van de leden der Internationale, be schuldigd, van deelneming aan een geheim ge nootschap, is eindelijk afgeloopen. Vier der be schuldigden zijn vrijgespoken, onder anderen Assy, de bekende leider der werklieden te Creuzot. De zeven voornaamste organisateurs der Parijsche afdeelingen van de Internationale zijn elk veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en tot 100 franken boete. Wat de overige 27 beschuldigden aangaat, zij zijn slechts veroordeeld wegens deel neming aan eene niet veroorloofde vergadering van meer den 20 personen. Geen enkel incident heeft bij het voorlezen van het vonnis of bij het verlaten der gerechtszaal plaats gehad. De gebroeders Seitze, die dezer dagen bij hunne aankomst in Engeland met het stoomschip Otlowa in hechtenis waren genomen, onder beschuldiging eenige Amerikaansche huizen te hebben opgelicht voor 00,692, doll, zijn door het Engelsche gouverne ment in vrijheid gesteld omdat men tevergeefs wachtte op instructiën uit New-York. Den dag na hunne invrijheidstelling ontving de regeering bericht dat een hoofd-ambtenaar van politie on derweg was met de noodige stukken. Het En gelsche gouvernement gaf daarop last de gebroe ders opnieuw in hechtenis te nemen, doch de vogels waren gevlogen. Men onderstelt dat zij zich naar Duitschland hebben begeven. Zij zijn hou ders van verschillende wissels op Duitsche ban kiershuizen. In Amerika reisden zij onder de namen Philip Wallig en George Kent. TELEGRAMMEN. Parijs, 9 Juli. De heer De Grammont gaf gis teren in tegenwoordigheid van verscheidene diplo maten de verwachting te kennen, dat de prins Von Hohenzollern geen kroon zal willen aannemen, die bevlekt zou wezen met het bloed van de Pruisische, de Spaansche en de Fransche natiën. Benedetti zoo luid het gerucht word' heden te Ems verwacht. Madrid, 9 Juli. De Imparcial bevat eene ver klaring van Sagasta aan Mercier de Lostende. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken be klaagt zich daarin, dat Frankrijk achtereenvol-, gens alle candidaten tegenwerkte, om den prins van Asturië te begunstigen. Hij ontkent dat Spanje de Pruisische politiek gediend heeft. Hij betreurt de gevoeligheid van Frankrijk en verklaart, dat Spanje zich beijveren zal, om door gepuste mid delen de zaak tot een gewenscht einde te bren gen, zonder dat evenwel de begeerte naar vrede de waardigheid en het recht des lands zal doen vergeten om zich geheel onafhankelijk eene re geering te geven. Madrid, 10 Juli. De Spaansche regeering heeft hare diplomatieke vertegenwoordigers gemachtigd kategorisch te ontkennen, dat de candidatuur van prins Leopold in een Frankrijk vijandigen geest beraamd was, of dat Prim zich tot Von Bismarck gewend had, om de toestemming des konings van Pruisen te verkrijgen op onderhandelingen, die uitsluitend met Leopold gevoerd zijn, zonder dat aan Von Bismarck daarvan kennis was gegeven. Eene nota, waarin alle aanvallen op Prim weerlegd worden, is aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden gezonden. Brussel, 10 Juli. De Moniteur Beige ontkent for meel, dat de koning van België zich te Londen met onderhandelingen over de troonsbestijging van den prins van Hohenzollern zou hebben in gelaten. Parijs, 10 Juli. Na de beurs was de Fransche rente 69.25 en de Italiaansche 51.15. Men verzekert dat De Grammont en Ollivier zich naar St.-Cloud begeven hebben. Men wacht tegen den avond eene dépêche van Benedetti. Men verzekert dat het antwoord van Prui sen morgenavond verwacht wordt. Ingeval het niet aankomt of niet voldoende is, zullen er Dinsdag belangrijke mededeelingen aan de Ka mer worden gedaan. (Te twee uren.) De onderhandelingen tusschen Parijs en Ems duren voort. Men weet nog niets omtrent eene oplossing der quaestie. Fr. Rente 69.95. Naar de France verzekert, heeft de Engelsche ambassadeur aan het hof van Parijs, Lord Lyons, de verwachting te kennen gegeven, dat de Fransch- Pruisische quaestie in der minne zal bijgelegd worden. Hetzelfde blad meent te weten, hoe de Pruisische zaakgelastigde, gisteren in een salon, zich op zeer verzoenende wijze heeft uitgelaten. Londen, 10 Juli. De Observer zegt, dat de re geering geene officieele mededeeling heeft ontvan gen betreffende de candidatuur van prins Leopold van Hohenzollern voor den Spaanschen troon. Madrid, 9 Juli. Ten gevolge van het ernstige van den toestand is de regent te Madrid aange komen. Hij had een langdurig onderhoud met den Franschen gezant. Men verzekert dat de regent den heer Mercier zou gezegd hebben, dat hij als constitutioneel regent zich ten regel had gesteld zich niet aan te kanten tegen de beslui ten der ministers, vooral niet in de keus omtrent den troon-candidaat. Wecnen, 10 Juli. De minister van buitenland sche zaken heeft door het Spaansche kabinet, on der reserve, mededeeling ontvangen van de can didatuur van den prins van Hohenzollern. Hij heeft geenszins verholen dat deze mededeeling een onaaugenamen indruk op hem maakte, aangezien door dit incident de vrede van Europa in gevaar kan worden gebracht. Parijs, 11 Juli. De Constilutionnel meldt, dat de heer Benedetti het protest van het Frausche gouvernement aan den koning van Pruisen heeft medegedeeld. De koning heeft uitstel gevraagd. Het. Fransche kabinet heeft daarop aan den heer Benedetti doen weten, dat het gevraagde uitstel slechts van zeer korten duur kon zijn. Naar het blad verzekert, is het thans boven allen twijfel verheven, dat de koning van Pruisen den prins van Hohenzollern heeft gemachtigd tot het aan nemen der Spaansche kroon. Brnssel, 11 Juli. De Moniteur zegt, dat de bé- wering als zou het Belgische gouvernement een gunstig antwoord hebben gegeven op de mede deeling van het Spaansche kabinet, betreffende de candidatuur van Von Hohenzollern, van allen grond is ontbloot. Londen, 11 Juli. Bij Carlisle heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen een sneltrein en een goederentrein. Vijf personen zijn gedood en dertig gewond. De heden verschenen ochtendbladen sporen het Fransche gouvernement tot gematigdheid aau en wenschen, dat de mogendheden vriendschappelijk tusschen beiden treden. Madrid, 10 Juli. De Imparcial schrijft aan voor zorgsmaatregelen tegen de Carlisten de beveleu toe, welke gegeven zijn met opzicht tot het on middellijk onder de wapenen roepen der lotelingen, hunne kleeding en wapening en de instructiën, met betrekking tot het bezetten van sommige strategische punten in het noorden. Parijs, 10 Juli. De Constilutionnel zegt, dat het gouvernement hedenochtend de eerste de- peche van Pruisen heeft ontvangen. Het ka binet van Berlijn verklaart zich volkomen be langeloos in de zaak der candidatuur van den prins van Hohenzollern. Het blad meent, dat de Fransche regeering niet geneigd is om zich met dergelijk antwoord tevreden te stellen; het is zeker dat de koning van Pruisen den prins van Hohenzollern tot de aanvaarding zijner can didatuur heeft gemachtigd; en het kabinet van Berlijn kan een conflict vermijden, door den ko ning van Pruisen te bewegen zijne machtiging in te trekken. De Fransche gezant, zegt het blad, is uitgenoodigd om in dien geest te spreken. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 11 Juli. Bij kon. besl. van S de zer n". 17 is de heer S. Witteveen, op zijn ver zoek eervol ontsl. uit zijne betrekking van ontv der dir. bel. en acc. te Huizum c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Bij kon. besl. van 8 dezer n°. 18 is de heer Mr. L. VV. A. Besièr commies ter secr. van het munt-college, aangewezen als de ambt., die, ge durende een aan Jhr. Mr. M. M. Van Asch van Wijck adj. secr. bij het munt-college, verl. verlof voor den tijd van zes weken, in geval van afwe zigheid van een der leden van gemeld college, diens plaats zal vervullen, bij de behandeling der on derwerpen bedoeld bij de artikelen 3, 7 en 10 der wet van 1 Juli 1850 Staatsblad N°. 25.) Aan het locaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland is heden aanbesteed1°. de uit voering der vereischte vernieuwingen en herstel lingen aan de rijks rivierwerken, langs de Boven-, Beneden- en Nieuwe-Merwede, behoorende tot de werken der Merwede en Killen, in de proviuciën Zuid-Holland en Noord-Brabant, met het onder houd daarvan tot en met 30 Juni 1871, in vier perceelen2°. de aanleg eener telegraaflijn met éen draad van den bestaanden kokerpaal op het ter rein van de sterrewacht te Leiden, langs den zui-de lijken singel tot aan de Hoogewoerdspoort, verder langs den rijks grooten weg der l"8 klasse N°.5 door de gemeenten Soeterwoude, Hazerswoude, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Rietveld en Woerden en daaraansluitende aan den rijksdraad op het terrein van den rijnspoorweg, met het onderhoud daarvan tot 31 December 1870. 3°. het onder profil herstellen van een gedeelte der be- kading in de richting der Nieuwe Bedijking op den rechteroever der Nieuwe Merwede onder de gemeente Dubbeldam, behoorende tot de werken der Merwede en Killen, in de provincie Zuid- Holland. Minste inschrijvers waren N». 1". perc. I, den heer A. Den Adel, te Dalem, voor f 4000 perc. II, de heer K. Both, Cz., te Sliedrecht, voor f 13100; perc. III, de heer R. Both, Cz., te Slie drecht, voor f 43050; en perc. IV, de heer A. Volcker, Lz., te Sliedrecht, voor/T3400;N°. 2. de heer C. J. Sterolf, te Roosendaal, voor f 2904,65 en voor N°. 3. de heer A. Volcker, Lz., te Slie drecht, voor f 13,400. Heden is de inschrijving voor de geldleening ten behoeve van Musis Sacrum alhier geopendt Naar wij vernemen wordt er veel belangstelling in deze zaak aan den dag gelegd en beantwoord zij wel aan de verwachting. Op den Loosduinschen weg is gisterenavond een rijtuig bespannen met een paard, en waarin vier personen gezeten waren, omgeslagen. De oor zaak daarvan is toe te schrijven aan eeno wilde koe die al voortloopende tusschen de wielen van bovengenoemd rijtuig was geraakt! De pas sagiers kwamen met den schrik vrij, terwijl het rijtuig eenige schade bekwam. Amsterdam, 11 Juli. Rogge, stemming onveran derd, Petersburg 200 op tijd; dito 105 c. z./k. Galatz 210 op tijd; dito 205 c. z./k. Levering, stemming iets flauwer, October 197, 196, 197, 198. Raapolie, vliegend 45najaar 42U, 42 Lijnolie, vliegend 33H, najaar 83# a 33fe. Boek weit, stemming slap. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den lOden Juli. A. Cbaudron jm. 46 j. en J. De Laaf jd. 51 j. A. Win* terkamp wedr. 62 j. en C. M. Scrlier wed. 51 j. II. De Pree jm. 31 j. en J. Van Belle jd. 35 j. A. Van der Beek jm. 29 j. en C. Verhoeven jd. 80 j. R. Sinia jm. 30 j. en C. M Bakker jd. 26 j. Mr. J. Sickenga jm. 24 j. en W. F. C. C. J. baronesse van Heemstra jd. 22 j. J. J. Hermans jm. 31 j. en J. T. Van Leeuwen jd. 25 j. Naar men ons mededeelt, heeft prins Mehe- med Tewfik-pacha van Dr. J. G. Popp, prakti- zeerend tandmeester te Weenen, een elegaDten koker met het beroemde Anatherin-mondwater tot eigen gebruik aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3