deze vraag„Waarover maakt men al dit alarm En tot welk resultaat komt het blad? „Dat die tijding van Frankrijk naar Duitschland is overgewaaid; dat men hier te doen heeft met eenSpaansche aangelegenheid, waaropDuitschland geen invloed kan uitoefenen en waaraan het zich niet gelegen laat liggen. Wanneer er een land in Europa is, waarmede Duitschland niet te ma ken heeft, dan is het voorzeker Spanje. En dit is zoo waar, dat als men in Duitschland wil uit drukken dat iets vreemd is,, men dan zegt: „Dat komt mij Spaansch voor." Al zou een zoon of een broeder des konings van Pruisen tot koning van Spanje gekozen worden, dan zien wij er voor Pruisen of Duitschland geen heil in. Maar wat men ook van familiebetrekkingen van monarchen in den tegenwoordigen tijd den ken moge, het grappigste van alles is, dat er geen grond voor al die agitatie is, want de koning van Pruisen is in het geheel geen bloedverwant van den candidaat voor den Spaanschen troon. De in Zuid-Duitschland regeerende vorsten van Hohen- zollern-Sigmaringen en Hechingen mogen vol gens oude traditiën met het Pruisisch konings huis éen oorsprong hebbenof voor deze, bui ten den naam, ook onwederlegbare documenten bij te brengen zijn, dat weet alleen de graaf v. Alcantara, de geschiedschrijver van de familie Hohenzollern. Zeker is het dat er tusschen die kleine vorsten tot het Katholieke geloof behoo rende, en liet Protestantsche koningshuis van Prui sen sedert eeuwen geen verwantschap bestaat of bestond en hun eerst sedert 1869 uit hoffelijkheid de titel van Pruisische prinsen werd verleend. Geheel anders staat het met de verwantschap van prins Leopold met den keizer aller Franschen. Napoleon III is een eigen neef van de moeder van prins Leopold. Zijn moeder Hortense, en Stephania Beauharnais waren zusters, en Lode- wijk Napoleon was bovendien met zijn tante Stephania door de innigste vriendschap verbonden. De quaestie van de bloedverwantschap is dus gekkenpraat. Slechts de ijverzucht van Frankrijk tegen Pruisen wegens Sadowa, kan het op hol geraken van de hoofden te Parijs verklaren. Shakespeare zegt ergens: „wat hangt van een naam al niet af?" maar bier zien wij, dat alleen de naam van Hohenzollern de Franschen blind en dol maakt en hen doet denken aan een oor log met Pruisen, omdat een bloedverwant van Napoleon I, die met het Pruisische koningshuis in het geheel niet verwant is, misschien tot ko ning van Spanje zal verkozen worden. Doch wat helpt het, de opgewonden Ifranschen tot reden te brengen? Zij verbeelden zich zoo gaarne dat een Bismarck de Spaansche revolutie met Prui sisch geld aanges token heeft: eene evengroote be lachelijkheid als dat hij een Pruisischen prins, d. w. z. een Hohenzoller vorst van Ruuienië ge maakt heeft. Toevallig weten wij hoe het met deze laatste quaestie is toegegaan. Zij werd zonder voorwe ten van Von Bismarck klaar gespeeld en toen de jeugdige prins hem een bezoek bracht en om raad vroeg, zeide B. „Eiei, een luitenant van de huzaren met een vorstenkroon, dat komt niet eiken dag voor 1 nu, bekommer u maar niet om Z. M. Pak maar toe!" Pruisen heeft noch een Pruisischen prins op den troon van Rumenië geplaatst, noch van diens wankelenden troon eenig nut getrokken. Ook van de verheffing van een prins van Hohenzol lern op den Spaanschen troon zou het niets geen voordeel kunnen behalen integendeel, het nadeel ligt voor de hand, daar de reeds bestaande Fran- sche ijverzucht slechts nieuw voedsel zou worden gegeven. Wij kunnen dus oprecht en van gan- scher harte den wensch uitspreken, dat de Span jaarden zich een anderen koning kiezen, hoewel wij de Spanjaarden de wet niet kunnen voor schrijven. En buitendien, wat raakt het ons?" O Tartuffe! Spanje. De Kiln. Zlg. berekende gisteren aldus het aantal stemmen dat prins Leopold in de Spaansche Cortes zou kunnen behalen. De vol strekte meerderheid in de Cortes bedraagt 179. Nu zijn onder de 356 leden 70 republikeiue_n, 15 Carlisten en 7 Alfeonistendeze 92 zijn dus' van zelf tegen Leopold. De liberale Unie, wier can didaat de hertog van Montpensier is, telt 70 tot 80 leden. De overblijvende 185 moeten Leopold dus hunne stemmen geven, wel zijn daarvan 60 voor Espartero's candidatuur, maar deze hebben Prim vroeger de verzekering gegeven, dat zij, wanneer hun wensch niet te verkrijgen was, wel de regeering bij een ander aannemelijk plan wilden ondersteunen. Op een groot deel van hen zal Print dus kunnen rekenen. Voorts zijn er onder de leden van de Unie ook verscheidenen, die gezegd hebben het ntonarchiale beginsel hoo- ger te stellen, dan hun candidaat, en alzoo wel licht ten slotte mede zullen gaan. België. De inwendige toestand van dit land is nog altijd gistend, en dit zal er niet beter op worden nu de ontbinding der Kamer een feit is, wel nog niet officieel afgekondigd, maar toch door hen die dit hebben te beslissen, openlijk verklaard, en wel in eene bijeenkomst van de clericale le den van den Senaat en de Kamer op II. Dinsdag ten huize van het senaatslid, de markies De Ro- des. Het is de Bien public, een klerikaal orgaan dat van die bijeenkomst een verslag geeft, waar aan wij het volgende ontleenen: De vergadering was zeer talrijkde geheele rechterzijde van het parlement was er, op enkele uitzonderingen na, tegenwoordig, en de weinige leden die door ongesteldheid op eenige andere onvoorziene omstandigheid verhinderd waren die bijeenkomst bij te wonen, hadden daarvan door brieven of telegrammen kennis gegeven. Al de ministers waren aanwezig. Na eene openingsrede door den markies De Ro- des, betuigde de baron d'Anethan, minister-pre sident, namens zijne ambtgenooten aan de leden vergadering dank voor hunne bewijzen van sym pathie, aan het nieuwe kabinet geschonken. De ministers zouden alles aanwenden, om tot eene oplossing te geraken, in overeenstemming met de wenschen der natie en 's lands belang. Vervolgens werd eenparig verklaard en erkend, dat de ontbinding van de beide Kamers door de omstandigheden dringend gevorderd werd. Daaruit ontstond eene discussie tusschen de ver tegenwoordigers van de onderscheidene provin ciën over het tijdstip waarop de ontbinding zou bepaald worden. Men werd het eens dat dit zoo spoedig mogelijk zou moeten geschieden. Het ministerie scheen deze meening te deelen, maar het behield zich met het oog op de prero gatieven der kroon voor, om het tijdstip der ont binding en der nieuwe verkiezingen nader te bepalen. In het verdere gedeelte van de bijeenkomst had de heer Jacobs, minister van openbare wer ken, gelegenheid om te verklaren, dat de ministers niet wilden dat hun komst aan het bewind voor het land een raadsel zou zijndat zij echter, al vorens een programma te geven, de kroon moesten raadplegen, maar dat zij, binnen weinige dagen na het besluit tot ontbinding der Kamers, hun gedragslijn zouden blootleggen. TEESPBEIDE BERICHTEN Er heeft zich te Rome, onder het voorzitter schap van den kardinaal Lucien Bonaparte, eene commissie van 25 prelaten, van verschillende nationaliteiten, gevormd om in hunne diocessen giften in te zamelen tot herstel van de zware verliezen, die het Katholicusmus door den brand te Pera geleden heeft, waar het hotel van het apostolische vicariaat, de daarbij behoorende kerk, het paleis van den Armenischen patriarch, het seminarie met zijne bibliotheek en drukkerij, een Armenisch vrouwenklooster en verscheidene huizen, die de voornaamste bezitting der gemeente uitmaakten, in de asch zijn gelegd. Nederland wordt in die commissie vertegenwoordigd door den aartsbisschop Schaepmann, België door den bisschop van Luik, Frankrijk door den aartsbis schop van Bourges en den bisschop van Avignon. De processie van het Wonderdadig Sacrament, die te Brussel eerstdaags zou worden gehouden bij de 500ste verjaring van het wonder der bloe dende hostie (naar de legende doorpriemd door Joden, welke deswege de gruwelijkste straffen tegen heiligschennis ondergingen), zal niet plaats hebben. Daarvan is afgezien, en wel op een bevel uit Rome, en volgens de Echo mede op aanzoek van het ministerie, hetwelk vreesde dat die plech tigheid eene aanleiding tot botsingen op de straat zou worden. De Pre'curseur d'Anvers deelt mede dat verleden Zaterdag in het ilaison des Brasseurs te Brussel eene meeting gehouden is om over de meer bedoelde pro- cessiën van gedachten ta wisselen; de zaal was stampend vol. Een der sprekers verklaarde dat zij, die de processiën zouden trachten te belem meren, „wel eens bij hunne 6igene begrafenis tegenwoordig zouden kunnen zijn I" Op hetzelfde oogenblik deed zich een vreeselijk gekraak hoo- rende estrade, waarop de spreker zich bevond, verdweende leden van het bestuur tuimelden eveneens naar beneden; verscheidene personen, die naast hen plaats genomen hadden, onder gingen hetzelfde lot. Men snelde natuurlijk dade lijk ter hulp; het bleek dat het houtwerk, te zwak voor den last, bezweken was; niemand was ern stig gekwetst; alles bepaalde zich tot lichte kneu zingen. Of nu dat ongeluk, volgende op de bloed dorstige taal. des sprekers, door de ultramontanen als een mirakel zal worden beschouwd? Er zijn tegenwoordig te Parijs valsche bankbil jetten van 1000 franken in omloop. Die biljetten, uitmuntend nagemaakt, zijn kenbaar aan het papier, dat wolliger is dan van de echte. Ook zijn valsche goudstukken met de beeltenis van Napoleon III in circulatie. Zij gelijken volkomen op de echte, en hun klank is goed. Zij zijn ech ter lichter in gewicht. Dit is het eenige waardoor zij te onderscheiden zijn. De burgemeesters en gemeenteraden in het ko ninkrijk Polen hebben last ontvangen om geld op te zamelen ten behoeve der oprichting van een gedenkteeken voor den Kozakken-hetman Bohdan Chmielnicki, te Kiew. Deze held was, bij zijn leven, een van de bitterste vijanden der Polen, en had goed en bloed voor hun bekamping veil. Men kan zich dus voorstellen, met wat liefde en willigheid de bevolking gaven zal offeren ter vereering van zijn nagedachtenis! Omtret het dragen van zwarte kleederen zijn thans te Warschau de volgende bepalingen af gekondigd 1°. slechts na het afsterven van naaste bloedverwanten mogen rouwkleederen gedragen worden 2". adellijke familiën mogen, in het be doeld geval, gedurende een jaar in rouw gehuld gaan3". voor personen uit den burgerstand is een rouwtijd van 6 maanden vastgesteld4». aan de mindere standen is het dragen van rouwge waad ten eenenmale verboden. Van het Zoutmeer is een telegram ontvangen, meldende, dat den 15dc* Juni, toen een trein van den PaciGc-Railway de Plata-rivier naderde, de machinist een bende van ongeveer 800 Indianen op de lijn ontdekte. Toen de trein naderde hie ven zij een gehuil aan. Aangezien de machinist vreesde, dat zij den trein wilden aanvallen, zette hij de machine aan. De trein snelde door de bende heen en doodde 13 Indianen. Natuurlijk vreest men, dat dit feit niet zal strekken om de veiligheid van de lijn te vermeerderen. Mgr. Peruy, apostolisch vicaris in het Heinel- sche rijk, heeft juist het eerste deel voltooid van een Fransch-Chineesch woordenboek, dat een toon beeld is van taalkunde, en de bewondering op wekt van alle geleerden, die eenigszins bekend zijn met de verbazende moeilijkheden, welke de heer Perny had te overwinnen. Behalve dat het intellectueele werk alleen den moedigsten en ijve- rigsten man zou doen terugdeinzen voor de reu zentaak, had de vicaris bovendien nog groole materieele moeilijkheden te overwinnen. Hij moest al de vormen en letters gieten en daar de Chineesche taal 80,000 verschillende Iettervormin- gen heeft, kan men zich voorstellen, welke vol harding en stalen vlijt de vicaris noodig had vóöïdat het eerste dikke deel geschreven, gezet en gedrukt was. En dit reuzenwerk voltooide hij in zijne kleine cel van het zendinglocaal. De gemeenteraad van Griiz heeft eenstemmig besloten, om aan het ministerie een adres aan te bieden, waarbij verzocht wordt, aan soldaten het dragen van wapenen buiten den dienst te verbieden. In de Belgische Kamer is eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer Van den Broucke de Terbecq, afgevaardigde voor Dendermonde en die reeds tijdens de vereeniging met Nederland in de Staten-Generaal zitting had. TELEGRAMMEN. Berlijn, 7 Juli. De Norddeutsche Zlg., de ver klaring besprekende, gisteren door De Grammont afgelegd, merkt op, dat zij eerst uit diens rede definitief heeft vernomen, dat prins Hohenzollern Prims aanbieding van de Spaansche kroon heeft aangenomen. Zij begrijpt niet, hoe Ollivier er toe kwam om van oorlog te spreken, en vraagt met wien oorlog gevoerd zal worden. Met Spanje, om dat het, de onzekerheid moede, zich een koning geven wil? Zulk een oorlog «ou onverstandig zijn, want hij zou te voorschijn roepen wat De Grammont vermijden wil, vermits dan eene vreemde mogend heid over den Spaanschen troon zou beschikken. Nog onverstandiger zou het zijn, wauneer Olli vier een oorlog met Duitschland bedoelt, want de laatste vier jaren hebben bewezen dat de trans formatie van Duitschland slechts een nationaal doel beoogt en dat Pruisen zijne particuliere be langen ondergeschikt maakt aan de nationale behoeften. Het artikel besluit aldus: „Wij gelooven de vredelievende ontwikkeling der dingen met gelijk vertrouwen te kunnen tegemoet zien als Ollivier." De overige bladen, die tot hiertoe niet gespro ken hadden, behelzen ook nu niets. Parijs, 7 Juli. In het Wetgevend Lichaam vroeg de heer Raspail den minister van binnen- landsche zaken waarom verscheidene leden van de Association Internationale waren gearresteerd en waarom de openbare vergaderingen van die asso ciatie te Parijs en Lyon verboden waren? De minister Chevandier antwoordde, dat men, wat de arrestatie aanbelangt, moet wachten op de uit spraak der rechtbank wat het verbod om verga dering te houden betreft, verzekerde de minister dat dit gemotiveerd werd door het belang van de openbare orde. De heer Picard verlangde mededeeling van de verklaringen en correspondentiën, die sedert gis teren tusschen het Fransche en het Pruisische Kabinet gewisseld waren. De heer Segris ant woordde, dat hij voor zich nog geen nadere be richten had outvangen, maar dat de Regeering de berichten zou mededeelen ten geschikter tijd, onder voorwaarde dat die mededeeling niet strekken zou tot verergering van een staat van zaken, waarvan de regeering een vreedzame uitkomst zoekt. De heer Picard nam akte van deze verklaring. De heer Plichon protesteerde tegen het houden van zoo danige discussie in afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken. Favre herhaalde het verzoek van Picard en verlangde dat de Kamer terstond den dag zou bepalen voor de interpel latie van Cochery. Ollivier verzocht uitstel van discussie. Favre riep toen uit: „'t is éen ministerie van beursspeculanten!" Heftige beweging). Favre wordt tot de orde geroepen. Ollivier herhaalt, dat de regeering alle berichten, die zij zal krijgen, mededeelen zal, als zij 't goed oordeelt, en dan zal zij niet aan anderen het privilegie laten om een dag voor de interpellatie te vragen. Het land kan van de ferme en waardige houding der re geering zeker zijn. Zij zal niets verzuimen om het land licht te geven. Favre wenscht, dat de Kamer en het land door de gebeurtenissen niet worde verrast, zooals bij den Mexicaanschen oorlog. Het incident werd toen gesloten verklaard. Madrid, 7 Juli. De berichten uit Parijs heb ben hier een levendigen indruk gemaakt. De Tiempo kondigt tegen aanst. Zondag eene groote manifestatie aan tegen de candidatuur van vreemdelingen, onder den kreet: leve Spanje! Het gouvernement heeft aan de permanente commissie uit de Cortes een brief toegezonden van prins Leopold, waarin deze verklaart de kroon te zullen aannemen, indien de Cortes hem kie zen. Ems, 7 Juli. De koning heeft hedennamiddag gewerkt met den gezant te Parijs baron Werther en den geheimen legatieraad Abeken. Werther blijft nog zoowat acht dagen hier. Parijs, 8 Juli. In den Conslitutionnel leest men het volgende Zoodra de regeering de overtuiging heeft bekomen van den onwil van het Spaansche ministerie, zal zij de diplomatieke betrekkingen afbreken. Wat Pruisen betreft, het gouverne ment zal zich niet laten tevreden stellen door ontwijkende antwoorden. Het is niet voldoende te zeggenPruisen is vreemd aan deze gebeurtenis; Pruisen behoort aan den prins Von Hohenzollern zijne machtiging te weige ren, evenals Lodevvijk Filips dit deed aan den hertog van Nemours voor Belgiëevenals Engeland en Rusland aan prins Alfred en den Hertog van Leuchtenberg voor Griekenland; even als Napoleon III aan prins Murat voor Napels. Het blad zegt voorts, dat het gouvernement in onderhandeling is getreden met de groote mogend heden, die sympathie voor Frankrijk aan den dag leggen, en zich bereid toonen oni te Madrid en te Berlijn werkzaam te zijn in den geest van ver zoening. Florence, S Juli. Do Opinione meldt als gerucht, dat de prins Von Hohenzollern zijn candidatuur voor den Spaanschen troon zou hebben inge trokken. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 8 Juli. Koffie. Met vasten handel. De afdoeningen der week waren belangrijk, n.l. 2113 balen Padang per St.-Jan, 500 balen Java per Evanell, 1300 balen per Evanell, 569 balen per Henri Joseph, 2000 balen Macassar per Hellet)oelsluis en 600 balen per Noach III. De afloop der 4052 balèn Java en 500 balen Macassar was als volgt: 928 balen Java per Arie Schtffer 28 q a 32 ets., 1329 b. Java per Noach III 31% a 33% e,, 146 b. Java per Johanna Maria 20% a 27% c., 516 b. Java per Arie Schcffcr 22% a 30% c., 364 b. Java per Prinses Amalia 19 a 23 c., 170 b. Java per L. J. Enthoven 26 c., 402 b. Java per Noach III22 a 25 c., 400 b. Macassar per Vrachlzoeker 22% a 25% c., 100 b. dito dito 23 c., 116 b. Macassar per Noach III 30 a 34 c.; van het laatste partijtje werden 4 koopen opgehouden. Suiker. Ruw en geraffineerd. De markt ver keert in kalme stemming door gebrek aan aan biedingen de toon is niet ongunstiger. Thee. Zonder handel dan voor behoeften. Rjjst. Zeer stil en niet dan tot lagere prijzen te verkoopen. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Met iets meer handel; vooral de puikste soorten werden gevraagd en vonden daar voor eenige partijtjes koopers. Indigo. Tot geheel vorige prijzen werden 45 kisten verkocht. Potascli. Petersburger loco, 713 25, Juli- Augustus allading 712.50. Katoen. In flauwe stemming zonder noemens waardige verandering in do noteering. Wol. Met eenige omzettingen tot vorige prijzen. Petroleum. Zeer vast met neiging tot verdere rijzing bij groote omzettingen. Disponibel 725.50, zeilende per Columbia f 25.75, Augustus-levering 726.25, September f26.25, fZ6.50, October 726.50, Augustus Shipment 726.50. Oliën. Raapolie contant f 50.25; Sept.-Dcc. 7 46.25; Lijnolie contant f 37; Sept.-Dec. f 37; Patentolie contant 754.50, 754.25; najaar 750.75. Granen. Zeer flauw gestemd, bijzonder voor Rogge. Handel gering, bijna zonder koopers. Meel. 1ste qual. 719.50, 720.25; 2de qual. 717, 718; 3de qual. 714.50, 15.50. Keizersmeel 724, /2S,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3