IV0. 3190. Donderdag A°. 1870. 7 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE DING-DINGBANK VAN 1TTERSÜM. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel.j 0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, O Juli. De tijding dat een' Hohenzollern de kroon van Spanje is of zal worden aangeboden, heeft te Parijs eeue groote ontsteltenis teweeg gebracht. Een lid van de Pruisische koninklijke familie te Madrid zou toch zooveel beteekeneu als een nieuwe mach tige bondgenoot voor Duitschland. Is in 1866 reeds een Hohenzollern als vorst van Rumenië geko zen, en is zoodoende de Pruisische invloed in het Oosten van Europa versterkt zoo thans een broeder van dezen vorst Karei den troon van Spanje bestijgt wat vermag Europa dan nog tegen Duitschland? Zullen, zoo vraagt men, de Hohenzollerns ge roepen zijn, om voor Duitschland te worden, wat de Bourbons vroeger voor Frankrijk waren? De prins dien de hooge waardigheid wordt toegedacht, is prins Leopold van Hohenzollern, kolonel in Pruisischen dienst, oud 35 jaar, en sinds 1861 gehuwd met prinses Antonia van Por tugal, uit welk huwelijk hij drie zonen heeft. In Frankrijk heeft, gelijk wij zeiden, het be richt groote ontsteltenis teweeg gebracht. Het ziet een nieuwen vijand aan zijne zuidergrenzen ver rijzen, zonder direct zich daartegen te kunnen verzetten. Den Spanjaarden kan onmogelijk het recht ontzegd worden om voor koning te kiezen, wien hun goeddunkt. En mochten dus de Cortes, het zoeken moede, en blijde eindelijk een ko ning gevonden te hebben, prins Leopold de kroon aanbieden, er zou voor Frankrijk niets overblij ven, dan zich te schikken in zijn lot. Want wel luidde het eerste bericht, dat deze aanbieding, zonder medewerking van de Cortes zou plaats hebben, maar latere tijdingen spreken dit tegen. Het zou ook al zeer vreemd zijn, zoo, juist nadat de wet is tot stand gekomen, waarbij bepaald wordt op welke wijze de Cortes de keuze zullen doen, Prim een coup d'etat zou wagen, en zelf deD koning, een in Spanje onbekenden koning, zou proclameeren. Kan Frankrijk dan direct deze keuze niet be strijden, het zal wel niet nalaten indirect mid delen te gebruiken, om zoo mogelijk het dreigende gevaar af te wenden. Reeds ziet een Fransch correspondent van de Indépendance onlusten en een nieuwen burgeroorlog in het verschiet, wan neer de Spaansche regeering aan haar volk, dat zoo trotsch is op zijn nationaliteit, een vreemde ling tot koning wil opdringen. En daarom roept hij geheel Europa op, om zijn invloed aan te wenden, dat dit voorkomen worde. Aan den vrede van Europa kan deze keus ook zeker niet bevorderlijk zijn. De minister van oorlog, ontwaard hebbende dat twijfel is gerezen omtrent het berekenen van den diensttijd tot het verleenen van onderschei dingsteekenen voor trouwen dienst, aan militairen, die met degradatie gestraft zijn geworden, heeft ter kennis van de betrokken militaire autori teiten gebracht, dat in het algemeen de dien sten vóór eene ondergane degradatie bewezen, onverschillig of de betrokken militair tijdens die degradatie al dan niet met een onderscheidings- teeken voor trouwen dienst versierd was, even tueel niet meer bij het verleenen van die onder scheidingsteekenen in rekening mogen komen. Volgens bepaling van Z. M. zullen voortaan twee klassen voor de kapiteins van den genera- len staf ingesteld worden. Voor die der eerste klasse, waartoe de vier oudste kapiteins in rang zullen behooren, wordt het jaarlijksch traktement bepaald op 2400 en voor die der tweede klasse, waaronder de vier overige kapiteins zijn begre pen, op f 2100 'sjaars. Z. M. de Koning heeft het beroep van den ge meenteraad te Maastricht, tegen het door Gede puteerde Staten van Limburg brengen op de ste delijke begrooting voor 1870 eener som van ƒ7400, benoodigd voor eene tweede invoering der schut- terijwet, afgewezen. Te Delfzijl, Groningen en Paramaribo zullen consulaten van den Noord-Duitsehen Bond ge vestigd worden. Een brief door den eerstaaD wezenden ingenieur bij de overbrugging van het Hollandsch Diep, den heer Van den Bergh, den 28,,en Juni tot den minister van binnenlandscbe zaken gericht, wordt heden in het Handelsblad openbaar gemaakt. De strekking van dezen brief is, om op verzoek van den minister te berichten in hoever en op welke wijze de aannemer van den bovenbouw der brug over het Hollandsch Diep aan zijne verplichtin gen voldaan heeft. Het antwoord van den inge nieur is het volgende: „De aannemer heeft tot dusver op zeer voldoende wijze aan zijn ver plichting voldaan. Het gemaakte werk kan den toets doorstaan van het gestrengste onderzoek. De hulpinrichtingen te Amsterdam en te Wil lemsdorp zijn uitmuntend. De werkplaats te Am sterdam, opzettelijk voor den brugbouw gemaakt, is eene der schoonste inrichtingen van dien aard met meer voortvarendheid zou daarin wellicht wel het dubbele werk zijn te verrichten." Burgemeester en wethouders alhier doen ,te weteu, dat thans de nieuwe Dummering geregeld is voor de huizen in de navolgende straten Kort Rapenburg, Bloemmarkt, Aalmarkt, Maars- maussteeg, Vischinarkt, Botermarkt, Papengracht, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Pieterskerk gracht, Pieterskerkstraat, Pieterskerkhof, Bocht van Guinee, Kloksteeg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Langehrug, Vliet, Koepoortsgracht, Garenmarkt, Oude Singel, Oude Vest, Haarlemmerstraat, Apo- tbekersdijk, Stille Rijn, Oude Rijn, Paardensteeg, Vrouwesteeg, Donkersteeg, Jan-Vossen-steeg, Mare aan beide zijden, Beestenmarkt, Steenstraat, Hoog straat, Nieuwe Rijn, Oude Heerengracht, Haven, Kalvermarkt, Heerengracht, Hooigracht en Hoog- landsche kerkgracht, waarvoor de porseleinen cijferbordjes verkrijgbaar zijn, terwijl omtrent de volgorde der nummers de noodige aanwijzing op het Raadhuis zal worden gedaan. In de maand Juni zijn binnen deze gemeente geboren 107 kinderen, als 50 zoons en 57 doch ters; overleden: 166 personen, als 14 mannen, 19 vrouwen, 64 zoons en 69 dochters, daarenbo ven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 26 paren. In de inaand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kannen worden: A. S. Stempenius te Brussel; V. v. d. Heyden te Luik; F. W. Dames te Giessen; H. Löwenstam te Dus- seldorf; J. J. Dorsman, Bain, beiden te Parijs. Het dochtertje van B., wonende op den Vliet, huppelde hedenmorgen naar den waterkant om eenige doeken uit te spoelen en een emmertje water te scheppen. Misschien was de kleine meid wat te vlug, want zij viel met bovengenoemde voorwerpen in de gracht. Gelukkig kwam juist zekere P. S., van Rijswijk, uit een op de hoogte waar het meisje lag te spartelen, gelegen woning. Gelukkig lag daar ook een schuitje, waarin hij kon stappen om het meisje bij haar kleertjes te grijpen, zoodat het dan ook spoedig weder op het droge was gebracht. Gisterennamiddag vertoonden zich in deze stad eenige Zigeuners met vrouwen en kinderen, als mede twee beren. Waarschijnlijk kwamen zij van Utrecht, waar zij eergisteren door de politie buiten de grenzen der gemeente werden gebracht. De dappere krijgers van Guinea, d. w. z. de gedecoreerde officieren van de Koopman en de Am- stel, hebben Maandag de eer gehad op Soestdijk bij HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik te dineeren. Voor hen die zich naar Amsterdam begeven, bestaat thans gelegenheid de prachtige schilderij verzameling van wijlen den heer Dupper te Dordrecht, te bezichtigen. De lokalen van het rijksmuseum zijn gisteren voor het publiek ge opend en ten bewijze van de groote belangstel ling diene, dat reeds achthonderd personen van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt. De Exploitatie-Maatschappij heeft een maatre gel genomen, dien wij aan de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappij ter navolging aanbevelen. Zij heeft namelijk bepaald, dat alle retourbiljet ten, die gedurende de maanden Juli, Augustus en September des Zaterdags worden uitgegeven, geldig zijn tot op den volgenden Maandag, zelfs tot en met den laatsten trein van dien dag. Omtrent dit laatste nieenen wij, dat bet publiek hetwelk gewoonlijk van de Hollandsche IJzeren- Spoorweg gebruik maakt, zich reeds tevreden zou gevoelen indien de biljetten slechts tot den eersten of tweeden trein op Maandag zouden geldig blijven. Moge dan ook deze wensch niet tot de pia vota blijven behooren. De Staats-Courant bevat het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken van de werk zaamheden aan het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut, verricht van 1 Juni 1869 tot 31 Mei 1870. Van de artillerie-instructie-komp. te Schoon hoven zijn weder 11 korporaals naar verschil lende regimenten verzonden. De kompagnie is echter weder met 7 jongelingen aangevuld. De onlangs te Amsterdam opgerichte Maat schappij van gemeente-krediet voorziet blijkbaar voor de gemeentebesturen in eene lang gevoelde behoefte. Reeds onderscheidene gemeenteraden toch hebben voorstellen van het dagelijksch be stuur goedgekeurd, om met die Maatschappij lee- niugen aan te gaan en nog dezer dagen heeft de gemeenteraad van 's-Bosch met algemeene stem men besloten, eene leening van f 420,000 met die Maatschappij te sluiten tegen 5 pCt. gedurende 65 jaar, waarin de aflossing van het kapitaal is begrepen. Er heeft zich te Utrecht eene commissie van uit voering gevormd, ten einde den hoogleeraar Op- zoomer bij gelegenheid van de viering van zijn 25jarig professoraat, een blijk van hoogachting te geven. Zij is samengesteld uit de HH. Van der Wijck, van Groningen, Lamping en De Veer, van Rotterdam, Van Duyl en Jorissen, van Amster dam, Schuller tot Peursem en Kerdijk, als ver tegenwoordigers van de studenten aan de Utrecht- sche Hoogeschool. Op de agenda voor de algemeene vergadering van ouderwijzers in het 9de district van Zuid- Holland, die gehouden zal worden te Meerkerk den 16d011 Juli a. s., komen ter bespreking de na volgende punten voor: a. De emancipatie der vrouw, met betrekking tot het onderwijs; b. Het lezen van couranten in de school; c. Hoe behoort in een school van 70 of 80 leer lingen het rekenonderwijs te worden ingericht door hem, die daarin als onderwijzer alleeD staat? d. Onderwijzersjaarwedden, in verband met het geen dienaangaande is overwogen in eene onder wijzersvergadering, in Januari dezes jaars te Lei den gehouden e. Hoe moet de natuurkunde in de lagere school worden onderwezen? Te Utrecht zal vanwege de Zangvereenigingen een concert voor de ramp te Bodegraven plaats hebben, waarop O. a. ten gehoore zullen worden gebracht stukken van Heinze, Hol en Coenen. Z. K. K. Prins Hendrik heeft eene bijdrage van f50 gezonden. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in het loopende Oorspronkelijke Gesahiedkundige Novelle UIT DE TIJDEN VAN KAREL V. EERSTE HOOFDSTUK. Wie mijner lezers heeft ooit den naam Herculo hooren uitspreken? Het is dan ook slechts een gehucht, in de provincie Overijsel, twee uren van Zwolle, aan den Usel gelegen. De naam duidt genoegzaam aan, dat deze vereeni- ging van boeren- en arbeiderswoningen van zeer ouden datum is; en dit niet alleen, onwillekeurig denkt men aan Hercules, een naam, die gebruikt wordt, om kracht, sterkte aan te duiden. Dit zou u doen denken, dat do buurtschap Herculo haren naam draagt, wegens het sterke menscheDras, dat aldaar aangetroffen werd, of de wonderen, die men met het oog op lichaams kracht daar aan den dag legde, Gij bedriegt u echter, waarde lezerde aflei ding van den naam is van geheel andere betee- kenis en zeer gemakkelijk te raden voor dengeen, die met de plaatselijke gesteldheid aldaar be kend is. De rivier de IJsel, die langs dit, gehucht loopt, neemt zulke draaiiDgen, dat mes, moest thans nog een naam aan deze gemeente gegeven worden, de naam Herculo zeker zeer gepast zou zijn. Ik heb deze kleine beschrijving noodig geacht, om mijnen lezers een denkbeeld te geven van het Herculo der 19d0 eeuw. Gelijk ik reeds zeide, wonen hier boeren en ook daglooners, welke laatsten vooral door hun nen arbeid bij de boeren of in de steenovens in het zweet huns aanschijus hun brood eten. Het zijn echter allen zeer arbeidzame menschen, die over het algemeen liever hard werken dan door lediggang in schulden te vervallen of den kost niet te winnen voor hnn gezin, gelijk het den Nederlandschen burger betaamt. In den tijd, waarvan ik zal spreken, was het geheel anders in deze streek gesteld. Oproer, onlust, moord en doodslag waren aan de orde van den dag. Karei van Gelder verspreidde schrik en ontsteltenis onder de dorpelingen, zelfs onder de inwoners van steden. Het was in dezen tijd, omstreeks het begin der zestiende eeuw, dat Herculo enkel bewoond werd door dieven, deugnieten, moordenaars en doodslagers. De stroohutten, die men er aantrof, op eenige hoogte langs den IJsel gebouwd, waren als door eene en dezelfde familie bewoond als kinderen van hetzelfde gezin was het hun toeleg, hun werk, hun bestaan, op de naburige steden eu doipen hunne roof- eu moordzuchtige blikken te werpen, en zich te verrijken met het goed van anderen. Over dag zag men niet dan zeldzaam een hun ner buiten de deur; zij sliepen dan. De nacht was hun dag. Had bet gezicht hunner hutten op zich zelf reeds een somber aanzien, dit werd nog verergerd door het houtgewas, dat als eene wildernis er om groeide, en waarin niet zelden eenige kleine hokjes voor de geiten als verborgen waren. Wanneer een reiziger bij geval dit gehucht moest doortrekken, bleef hij onwillekeurig voor het eerste met riet of stroo gedekte gebouw stil staau, bezag het eikenhouten kruis, dat aan den weg was geplaatst, bad een Vader Onzer voor de ziel van den ongelukkige, die daar vermoord was, en met eenen angstigen blik op deze akelige streek spoedde hij zich voort. Men schroomde het gehucht in al zijne deelen te bezoeken: niemand kende al de inwoners, ofschoon zij voorzeker niet 70 in getal waren. Zelfs de goede pastoor van het nabijgelegen dorp VVindes- heim, tot wiens parochie ook Herculo behoorde, ontmoette niet zelden wezens, die hem geheel vreemd waren. De brave man schudde dan beden kelijk het hoofd en dacht: „voorzeker een Her- culoër." Niemand wist derhalve eene beschrijving te geven van hun huiselijk leven. Hunne middelen van bestaaD, hun gedrag bleven steeds een raad sel, ofschoon van tijd tot tijd slechte geruchten van hunnen zedelijken toestand verspreid werden. Als RoomscbgezindeD, of liever als Christenen want de Hervorming, die deze benaming ter on derscheiding van de Protestanten noodzakelijk maakte, was nog niet begonnen vierden de Her- culoërs, welke overigens hunne leefwijze ook ware, getrouw de Zon- en feestdagen, tenzij iemand den algemeenen aanvoerder kennis gaf van eenigen diefstal, roof of moord, die, wierde de aanslag uit gesteld, minder kansen van geluk aanbood. In dat geval was hun geen dag te groot ofte heilig. De grootste stilte en naar allen schijn eene lof waardige vroomheid werd in dit gehucht opge merkt op Kerstavond van het jaar 1516. Niemand zag men buiten de deur: als brave Christenen schenen zij de gedenkwaardigheid van dezen dag

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1