vestigd, dat alle belangen, die bij den weg betrok ken zijn, zich krachtig zullen moeten vereenigen om dien tot stand te brengen, maar ook dat het tot stand komen zoo goed als verzekerd is, wan neer al die belangen zich vereenigen. Men uit dan ook den wensch, dat het comité de ondersteuning zal vinden, waaraan het behoefte en waarop zijne onderneming aanspraak heeft, eene ondersteuning, die te krachtiger kan wezen door de bij uitzondering gunstige voorwaarden, waarop hier voor eene spoorwegonderneming geld wordt gevraagd. Een enkele in wiens gemeente de wijziging der wet op het armbestuur groote voordeelen schijnt te beloven, vraagt of aan het daardoor vrijvallend geld eeu nuttiger bestem ming kan worden gegeven, dan het ten nutte van nijverheid en landbouw te besteden. De gemeeute zou van hare belangstelling kunuen doen blijken en den aanleg van een ook voor haar nuttig werk kunnen bevorderen, zonder dat haar offer haar eenige inspanning behoefde te kosten. Gisterenmorgen is in de Broerenkerk, onder het gehoor van Ds. Vermeer, eene buitengewone gift voor de armen van f 200 gecollecteerd. De algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, zal dit jaar (eerste of tweede week van Septem ber) te Zwolle worden gehouden. Deventer, 4 Juli. De regen, die in de laatste dagen gevallen is, heeft zulk een weldadigen in vloed op de weilanden in de omstreken uitge oefend, dat het vee er thans volop te grazen heeft, terwijl de prijzen van het hooi aanmerkelijk dalen. Als een voorbeeld diene, dat dit product, hetwelk in de vorige week nog voor f 30 a f:35 per 500 kilogrammen verkocht werd, thans niet meer dan /"15 a ƒ17 kan opbrengen. Lonneker, 1 Juli. Het bericht, onlangs door enkele bladen medegedeeld, dat in deze gemeente volstrekt geen belangstelling zou bestaan voor den ontworpen spoorweg van Zwolle naar Almelo, en dat het verzoek van het spoorwegcomité om ondersteuning van die onderneming met het oog op den geldelijken toestand der gemeente zou zijn afgewezen, schijnt voor het minst voorbarig te zijn geweest. Veeleer schijnt het besluit door den gemeenteraad in deze zaak genomen, zoo te moeten worden opgevat, dat de raad indefinan- tiecle omstandigheden der gemeente een beletsel vond, om zich reeds dadelijk krachtig ten gunste van dat werk uit te laten. Immers het belaDg, ook voor deze gemeente aan dien spoorweg verbonden, wordt algemeen erkend. Voor industrieele inrichtingen, waaraan zij rijk is, ligt dat belang voor de hand, maar ook het landbouwend gedeelte van deze aanzienlijke ge meente zou er zeer door worden bevoordeeld. Van het tot stand komen van den weg is een beduidende invloed te verwachten op het perso nenverkeer, op den boterhandel en op regelma tigheid en goedkoopheid bij vervoer en aanvoer van levensmiddelen. Een punt, dat hier vooral belangstelling opwekt en verdient, is de gele genheid tot gemakkelijken aanvoer van hooi, die langs dezen weg wordt geopend. Voor eene ge meente waar de graslanden schaarsch zijn en toch op den aanfok en het aanhouden van goede paarden en een goeden veestapel grooten prijs wordt gesteld, is ieder middel belangrijk, dat strekken kan om het hoofd beletsel tegen dien aan fok gebrek aan hooi op te heffen. Wij meenen dan ook dat de zaak bij ons ge meentebestuur eene levendige belangstelling op wekt en nog steeds in overweging is. De wensch van dat bestuur, om haar ook met andere be langhebbenden te bespreken, is alleszins loffelijk. gJBtRCEN-OP-ZooM, -t Juli. De werkzaamheden tot het slechten van de hoofdwallen en het dempen der droge gracht tusschen de Wouw- en Bosch poort met de poterne Faasdoener, het groote bastion Pucelle, de ravelijnen Wassenaar en De- dem, alsmede de ongeslecht gebleven deelen der courtines William-Pucelle en Pucelle-Coehoorn in den bedekten weg en eeu deel van het gla cis, in de maand December a. p. met kracht aan gevangen, zijn genoegzaam ten einde gebracht en drie nieuwe wegen aangelegd. Alles is daar her schapen in een ruim open veld, wat eertijds zoo merkwaardig was als een kunstgewrocht van den beroemden Coehoorn en hoogstbelangrijk als punt van aanval in het Zuidelijk frontier der vesting tegen Breda en Antwerpen. Groot is de massa gave en gebroken steenen van die werken afkomstig, waarvan minstens een veertig scheepsladingen bonken voor bestorting en zeeweringen bestemd naar Moerdijk en elders verzonden werden, terwijl er nog millioenen schoongemaakte steen, geschikt voor steenwegen en fundeeringen, op het terrein aanwezig zijn. De officier van gezondheid 2d" klasse C. Ripping, van het 3de regiment infanterie alhier, is op verzoek voor een jaar op non-activiteit ge steld. OosTERwirK, 3 Juli. In de maand Augustus van het volgend jaar zal hier een internationaal muziekfeest plaats hebben, waarvoor nu reeds groote toebereidselen worden gemaakt. Gr e me ngde Berichten. Men meldt uit Katwijk a/ Zee dd. 3 Juli: Hedenvoormiddag is alhier aangespoeld het lijk van een onbekend man, in vergevorderden staat van ontbinding. Op de laatste tentoonstelling van schilderijen te Rotterdam wordt een jongmensch aan eeu schilder voorgesteld. „U zijt ook een artist?" vraagt deze hem. „Om u te dienen, mijnheer." „En wat is uw specialiteit?" „Beestenschilder, mijnheer„Hebt u hier ook iets ingezonden?" „Het portret van mijn vader, mijnheer." Historisch Zaterdag-namiddag, omstreeks halfzes, geraakte een man, werkzaam aan de fabriek van de hee- ren Berger, Jonker Zn., in de Groote Bikker straat te Amsterdam, met zijn rechterhand in eene machine, waardoor die hand gedeeltelijk verbrij zeld werd. In den nacht van den 29"CI1 op den 30"'el1 Juni jl. had te Elshout een droevig voorval plaats, waar uit de noodzakelijkheid om gevaarlijke en groote honden vast te houden ten duidelijkste blijkt. In eene aldaar gelegene weide, toebehoorende aan den landbouwer H. Van Hoorn te Drunen, bevonden zich twee schapen en twee runderen, zijnde de een eene tweejarige vaars en het an dere een eenjarig kalf. In den vroegen morgen van 30 Juni kwam de eigenaar dier schapen en runderen in bedoelde weide en ontwaarde onmid dellijk dat de beide schapeu en de tweejarige vaars waren gedood en de schapen daarenboven bijna gansch verslonden, terwijl het eenjarig kalf mede zoodanig was gewond, dat het, vol gens verklaring van den heer P. F. Michels, vee arts te Ileusden, aan de gevolgen der hevige beetwonden bezwijken zal. Zoowel uit het voetspoor als uit de toegebrachte beetwonden kan met zekerheid worden afgeleid dat door honden deze gruweldaad is gepleegd, in welke meening men nog te meer versterkt wordt, daar door verschillende personen uit die gemeente in den vroegen morgen vau 30 Juni twee groote houden, hoogst waarschijnlijk af komstig uit de gemeente Drunen, in de nabijheid van gezegde weide gezien zijn. Moge dit tot waar schuwing van de gemeentebesturen dienen om het losloopen van gevaarlijke en groote honden zooveel mogelijk te beletten. In den nacht van gisteren heeft de dochter van een geacht landbouwer R. S. te Staphorst zich door ophanging van het leven beroofd. Wat haar tot deze wanhopige daad gebracht heeft, is onbe kend. Vrijdag-avond is in de buurtschap Assendorp op de Meppelerspoorlijn eene koe, die aan haren geleider ontsnapt was, overreden en geheel ver morzeld. Dezer dagen had te Oirschot een vreeselijk on geluk plaats; een geacht landbouwer dier ge meente, een man van ongeveer zeventig jaar, zou voor den eersteu keer zijn jong paard in de kar spannen; aanvankelijk ging dit buitengewoon goed, zoodat hij er geen zwarigheid in zag, om zich op de kar te plaatsen, terwijl zijne zonen, een paar stevige knapen, langs het paard gingen, om met een paar sterke toornen het paard te geleiden: doch het duurde niet lang of het dier verschrok, raakte op hol, en kar en paard met den eigenaar, welke zich nog altijd op de kar bevond, stortten in een sloot of kuil, met het on gelukkig gevolg, dat de man reed6 eenige oogen- blikken daarna overleed. Een man aldus verhaalt de Liberie was sedert eenige weken door een ernstige ziekte aan getast en had de crisis bereikt, waarvan zijne da gen afhingen. Alleen de slaap had de genees heer gezegd een onafgebroken slaap van ver scheiden uren, kon hem redden. Zijn vrouw, angstig aan zijn legerstede gezeten, durfde nauwe lijks ademhalen; de bedienden, door lang nacht waken uitgeput, hadden zich verwijderd. Het was middernacht geslagen, een deur was open gebleven om versche lucht binnen te laten. In de stilte van den nacht hoort de wakende echtge- noote eensklaps naderende voetstappen, en eenige oogenblikken later treedt een man een dief de kamer binnen. De vrouw verschrikt niet, zij is slechts op éen zaak bedacht, namelijk het ge vaar waarin haar echtgenoot verkeert, en de be doelingen van den onbekende gissende, wijst zij hem den zieke met den vinger aan en dien ver volgens aan hare lippen brengende om stilte af te smeeken, reikt zij hem met de andere hand haar beurs en sleutels. Tot hare verwondering neemt de dief geen van beide aan; uit het veld geslagen of wellicht betooverd door den moed en de liefde der vrouw, verwijdert hij zich, zonder een wo ning te bestelen, die door zulk een bewijs van zielskracht voor hem heilig was geworden. BUITENLAND. Fraulirjjk. Naar aanleiding der debatten in het Wetgevend Lichaam, aangaande het beginsel van ontwape ning, schrijft een Belgisch blad o. a. het volgende: De politieke horizont is overal kalm en stil, en zou een tijdvak van duurzame rust beloven, indien niet éene, doch bijzondere oorzaak van wantrouwen bleef bestaande voet van oorlog waarop de legers in Europa blijven ingericht. Wel wordt nu en dan het vraagstuk der legervermin- dering opgeworpen, doch zij, van wie die voor dracht zou moeten uitgaan, om algemeen toege past te kunnen worden, zijn daartoe niet te be wegen. Frankrijk is blijkbaar nog geenszins gerustge steld omtrent zijne binnenlandsche veiligheid en schijnt ook Europa's politieke atmosfeer nog niet zuiver te achten. Op aandrang van het ministerie is het verzoek door de prinsen van Orleans, aan het Wetgevend Lichaam gericht, verworpen en de Kamer zelfs met ontbinding bedreigd, voor 't geval dat zij dat verzoek zou willen toe staan. (Dit laatste is bepaald tegengesproken.) Neen, de kalmte die er heerseht is niet als duur zaam te beschouwen, en de. herhaalde verzeke ring „l'Empire c'est la paix" niet onvoorwaardelijk aan te nemen. Europa moet het verlies betreuren van een als een onmisbaar vereischte beschouwt voorliet inwendige van eene vergaderplaats, aan den open baren eeredienst gewijd. Om het aanstaande en onherstelbaar verlies, dat de kunstgeschiedenis zal treffen, zooveel mogelijk te vergoeden of al thans te verminderen, heeft de commissie dei- Kon. Academie de taak vau het vervaardigen van nauwkeurige omtrekken aan een bevoegde hand opgedragen. Leiden, 3 Juli 1870. C. Leemans. De nieuwste Amerikaansche uitvinding is een preekstoel, met een reusachtigen toestel, waardoor een ieder die hardhoorig is de preek even dui delijk kan verstaan als de beste hoorder. Dit wonderwerk is het eerst in toepassing ge bracht in een kerk die 't laatst te Chicago ge bouwd is. Het mechaniek bestaat uit gehoorbui zen. die naar verlangen kunnen geleid worden waar men wenscht. EeD hardhoorige behoeft slechts een klein werktuig, dat aan de buis be vestigd is, aan zijn oor te breDgen om geen woord van de preek te verliezen. staatsman, in wien de vrede steeds een der warmste voorstanders vond: lord Clarendon, Engelands minister van buitenl. zaken. Hij was een boezem vriend van den keizer der Franschen en door hem kwam het bondgenootschap tot stand, dat hem mocht overleven. In 1868 met Gladstone weder aan het bestuur van 's lands zaken terug geroepen, waren alle pogingen van dien uitste kenden staatsman gewijd aan het behoud van den vrede tusschen de groote mogendheden. Europa verkeerde toen in een schrikwekkende crisis; de geduchte Oostersche quaestie, de drei gende spanning tusschen Frankrijk en Pruisen, de aanspraken van Italië op Rome, de democra- tisch-socialistische bewegingen enz. dreigden ons werelddeel in vuur en vlam te zetten. De hou ding van Engeland door Clarendon vertegenwoor digd, wendde dat gevaar af. Al die groote vraagstukken, al die elementen van oorlog zijn ingesluimerd, maar toch worden de groote mogendheden nog altijd door een zeker wantrouwen in het behoud der algemeene vei ligheid weerhouden om tot ontwapening over te gaan. Zou Frankrijk ook de bedoelingen van Pruisen wantrouwen, en is daarin ook wellicht dereden te zoeken dat Frankrijk zijn 1,200,000 man onder de wapens blijft houden? Dit is alles wel niet gaaf aan te nemen; want alles duidt toch aan, dat Pruisen, ten spijt van Frankrijk, Duitsch- lands eenheid langs vreedzamen weg zal weten te voltooien, en daartoe zal Pruisen niet tot Zuid- Duitschland behoeven te gaan, maar zal Zuid- Duitschland wel tot Pruisen komen. Bismarck is Napoleon te slim. De meeste Parijsche dagbladen hebben gis teren en heden hun eerste kolom gewijd aan be schouwingen over de beslissing van het Wet gevend Lichaam ten aanzien der petitie van de prinsen van Orleans. De Moniteur Universel vat de indrukken van dit debat aldus samenHoewel de Kamer de prinsen van Orleans tot eenvoudige burgers had kunnen terugbrengen, heeft zij hen als pretendenten ge handhaafd de toekomst zal moeten uitmaken of zij daaraan goed heeft gedaan, juist met het oog op de belangen die zij daardoor meende te behar tigen. De Liberté behelst op de eerste bladzijde de namen van de eenendertig afgevaardigden, die tegen de afwijzende conclusie van de commissie hebben gestemd. Zij meent daarmee genoegzaam hare denkwijze over de voorstemmers aangeduid te hebben. De Pays legt er zich op toe om hen, die als imperialisten bekend staan, o. a. de generaal Le- breton, en hem, die voor den terugkeer gestemd hebben, in het nauw te brengen. Binnenkort, zegt de Moniteur, zal de mi nister van buitenlandsche zaken, de hertog De Grammont, bij het Wetgevend Lichaam de cor respondentie overleggen, die tusschen Frankrijk en Rome over het concilie gevoerd is. Hetzelfde blad meent uit goede bron te kunnen verzekeren, dat de discussie over de onfeilbaarheid nog deze week zal gesloten worden. België, De Koning heeft reeds de nieuwe ministers beëedigd. Daarna werd er kabinetsraad gehouden. Waar schijnlijk is daarin besloten tot de volgende me- dedeeling in het oflicieele dagblad, de Moniteur: Onderscheidene dagbladen behelsden artike len, die aangemerkt konden worden als het programma van het ministerie. Deze artikelen dragen niet het minst oflicieele karakter. Het ka; binet erkent geen ander orgaan dan de Moniteur." Algemeen is men van oordeel dat deze bekend making gericht is tegen een artikel van het Jour nal de Bruxelles, het hoofdorgaan van de clericale partij, dat als de eerste daad van het kabinet de ontbinding der Kamers had aangekondigd. Turkjje. Uit Pera wordt geschreven: Het feest, dat ter gelegenheid van de besnijde nis van den prins Jussuf Izzediu, diens broeder Mahmud Dschelladin en Saladin Efendi (zoon van den troonopvolger) en drie andere prinsen van de keizerlijke familie, den 20""1 Juni begonnen is, zal ongeveer veertien dagen duren. Ope- ratiën worden uitsluitend bewerkstelligd door Turksche geneesheeren, waarvan er reeds vijftig aan het werk zijn, om dit godsdienstig voorschrift op 16000 knapen van 812 jaren toe te passen. Alles geschiedt op kosten van den Sultan. De feestelijkheden zijn niet zoo luisterrijk alsinlS4S onder Abdul-Medschid, omdat de tegenwoordige staat der geldmiddelen dit niet toelaat. De fees ten zijn evenwel niet van pracht ontbloot. De plechtigheid in het paleis vond plaats in tegen woordigheid van den groot-vizier en andere waar- digheidsbekleeders, die volgens de gebruiken kostbare geschenken aan de besnedenen en de geneesheeren moeten aanbieden. Kadri Pascha ontving 15000 pd. sterling als toelage voor de besnijdenis der Prinsen, de overi gen ontvingen als maximum 200 pd. sterl. Zoowel in het paleis, als in de kazerne Gümüschsu, die voor de besnijdenis van de 16000 jongelingenis ingericht, worden dag en nacht publieke verma- tot nog toe in ons vaderland bekend zijn geworden. Boven tegen den noordelijken wand, drie borst beelden van aanzienlijke rijk geldeede mannen, die in bijna levensgrootte, als met elkander in gesprek, of tot de toeschouwers hunne woorden richtende, zijn voorgesteld. Tegen den zuidelijken wand, een tafereel met de heilige Catharina, vergezeld van eene andere heilige, wier beeld echter bijna geheel uitgewischt en daardoor onkenbaar geworden is. Ook deze beelden ongeveer levensgrootte. Maar vooral zeldzaam en in alle opzichten merk waardig is een derde tafereel, aan welks ontbloo ting ik gedurende eenige uren mede deelnam, insgelijks tegen den zuidelijken wand, waar die aan het schip aansluit. Op eene oppervlakte van ongeveer tweeëntwintig vierkante meters, levert het eene zeer uitvoerige en rijke voorstelling van de geschiedenis der 10,000 martelaren, die onder de keizers Trajanus en Antonius in Syrië hunne gehechtheid aan het christelijk geloof met den dood zouden geboet hebben, en wier lijden en verheerlijking op den 22s,™Juni door de Roomsch Katholieke Kerk herdacht worden. Uit de ver slagen, door de hierbovengenoemde commissie in druk bekend gemaakt, heeft men vernomen, dat jhr. mr. Victor de Stuers in de Kerk van het voormalige Minderbroeders-klooster te Maastricht, eene muurschildering met de voorstelling van dezelfde gebeurtenis ontdekt, aan den dag ge bracht, gereinigd, doorgetrokken en afgeteekend heeft. Die schildering, niet alleen om de zeldzaam heid van het onderwerp, maar ook om de in vele opzichten uitmuntende bewerking van hoog be lang, onlleent nog eene veel grooter waarde aan een opschrift, waarin de tijd van hare vervaar diging vermeld wordt. Het Bathmensche tafereel onderscheidt zich zoowel door volledigheid, als door eenigszins gewijzigde opvatting, maar vooral ook door het bijwerk, waaronder de vrij uitvoe rige voorstelling van eene stad met hare kerken en andere gebouwen. Naar eene voorloopige be schouwing, zou ik, uit de kleeding der afgebeelde personen, het werk tot de eerste helft der XV<ie eeuw meenen temogen brengen, zoodat wij hier een kunstvoortbrengsel van reeds een viertal eeuwen oud ons teruggeschonken kunnen achten. Mocht het nu slechts verder behouden blijven Het tegendeel is maar al te zeer te vreezen de onverbiddelijke witkwast zal ook hier hare verwoestende dwinge landij doen werken, en de bedenking, dat in de voorstelling niets te vinden is, waardoor aan de stichting en het godsdienstig gevoel eener Protes- tantsche gemeente eenige afbreuk kan geschieden, zal niet genoeg opwegen tegen den smaak die in ons land vooral dergelijke witte kalkbedekking

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2