HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. een schrede voorwaarts te voeren, die van liever lede ondermijnt. Waarlijk, het keizerrijk zou er eer in hebbeD kunnen stellen en zich versterkt hebben, indien de prinsen van Orleans weder hun burgerrech ten hadden kunnen uitoefenen. Wat zouden de gevolgen van den terugkeer zijn geweest? Immers niets anders dan dat Frankrijk een paar Franschen meer zou geteld hebben, want het gedrag van de prinsen in hun ballingschap heeft getoond dat zij geen eerzuchtige bedoelin gen koesteren. Maar bovendien, een keizerrijk dat pas een steun heeft bekomen van 7 millioen stemmen heeft bekomen, behoeft niets te vreezen. België. De ministerieele crisis is opgelost. Het liberaal ministerie is door een clericaal ministerie vervan gen. Het aangeboden ontslag van de heeren Frère- Orban, Pirmez, Bara, Van der Stichelen, Jamar en Renard is bij koninklijk besluit van 2 Juli aange nomen en tot leden van het nieuw kabinet zijn benoemd de heeren: baron J. J. d'Anethan, tot minister van buitenlandsche zaken; P. Cornese, tot minister van justitie; baron Kervijn de Let- tenhove, tot minister van binnenlandsche zaken P. Tack, tot minister van financiën; V. Jacobs, tot minister van openbare werken, en de generaal- majoor Guillaume, tot minister van oorlog. De eerste is lid van den senaat, de overigen, uitgezonderd de minister van oorlog, zijn leden van de Kamer van afgevaardigden. De levensvatbaarheid van dit bewind gaat hand aan hand met de noodzakelijkheid eener ontbin ding. Het is immers een feit dat de liberalen in de Kamer, de clericale partij, hoewel deze aanmer kelijk versterkt is, nog met een tweetal stemmen overtreffen, terwijl de liberale meerderheid in den senaat dezelfde is gebleven. Tracht het kabinet zon der ontbinding het roer van den staat in handen te houden, dan is dit Juli-ministerie zijn leven geen dag zeker. Welke gevolgen eene ontbinding zal opleveren is moeilijk te voorspellen, tenzij de oneenigheid tusschen de beide liberale fractiën hersteld worde. In dit geval zou het wel eens kunnen zijn, dat de clericalen, bij een trouwe opkomst van de liberalen veel meer terrein ver loren, dan zij nu gewonnen hebben. Japan. Onlangs hebben in het Japansch parlement belangrijke beraadslagingen plaats gehad over een voorstel, dat strekte om het nationaal gebruik, de harikari" genaamd, af te schaffen. Dit bekend nationaal gebruik bestaat in het opensnijden van de buik. De adel en de militaire stand be zitten daartoe alleen het recht en vandaar het privilegie om twee zwaarden te mogen dragen, ten einde zich het leven wanneer dit te druk kend wordt te benemen, of om bij eene veroor deeling en het vallen in ongenade zich daar van vrijwillig te berooven. De voorsteller wenschte wel de „harikari" te behouden voor die geval len, waarin men zich den levensdraad moest afsnijden op last van den Souverein, dus als een straf, maar drong er ten sterkste op aan, dien zelfmoord af te schaffen om zich aan een onteerend vonnis te onttrekken. Meer dan 170 leden voerden het woord; alle namen de verdediging van dit nationaal gebruik op zich. De slotsom was dat slechts drie leden voor de afschaffing en tweehonderd er tegen 6temden. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar de Bombay Gazelle meedeelt, hebben eenige Britsche kooplieden op Ceylon het denkbeeld ge opperd, om een inschrijving te openen tot het aanbieden van een stoffelijk huldebewijs aan Ferdinand De Lesseps. De Gazelle is met dat plan zeer ingenomen. „Wij gelooven niet," zegt zij, „dat eenig handelslichaam, van Bombay tot Shan ghai, achterlijk blijven zal in het bijdragen tot een geschenk, dat het dankbare Oosten De Les seps hoopt aan te bieden." In navolging der geestelijkheid in het aarts bisdom Praag, heeft ook die te Küniggratz eene verklaring ouderteekend, dat zij het ODfeilbaar- heids-dogma voor de katholieke kerk nadeelig en voor de gewetens der jkatholieken hinderlijk acht. De Grieksche regeering heeft voor den brand te Konstantinopel 30,000 drachmen geschonken. Omtrent de openbare veiligheid in de omstre ken van Ravenna luiden de berichten zeer treurig. Na het vermoorden van generaal Escoffier scheen het, alsof het beter zou gaan, maar weldra wa ren moord, diefstal en roof weder aan de orde van den dag. In den omtrek van Luga hebben in 10 dagen acht beroovingen plaats gevonden, bij Faenza zes enz. Wandelaars zijn genoodzaakt, (zich goed gewapend tot gezelschappen van 15 tot 20 man te vormen. Ook in Kalabrië beheerschen de roovers het platteland. De verkondigers van de algemeene republiek worden heimelijk door de „zwarten" ondersteund. In Cosenza is een kanunnik gevangen gezet, die een bende repu- blikeinen organiseerde. 4 In Pruisen is de vraag naar correspondentie- kaarten zeer sterk. Nadat de uitgegeven 2 mil lioen verbruikt waren, heeft de hoofddirectie der posterijen weder 154 millioen stuks aangevraagd. Thans zullen ook correspondentiekaarten worden uitgegeven voor portvrije correspondentie. De vrouw Waters, de bekende kindermoord ster, directrice van de Baby Farming, waarvan wij vroeger breedvoerig gewag maakten, zal we gens manslag terechtstaan. In het bosch van Saint-Germain is een hevige brand uitgebroken, die een dreigend aanzien heeft verkregen. Detachementen cavalerie zijn derwaarts gezonden om het brandend terrein af te zetten. Te Beauvais is de groote tapijt- en de- kenfabriek der heeren Gebr. Tétard afgebrand. De schade bedraagt ruim een millioen franken, maar erger is, dat achthonderd werklieden voor langen tijd van werk zullen zijn beroofd. De fa briek toch was verzekerd. Op de reede van Saint-Pierre, op het eiland Martinique, heeft zich het zeldzaam geval voor gedaan, dat een aldaar liggend schip gestolen is. Op klaarlichten dag, terwijl de gezagvoerder en de matrozen aan wal waren, heschen dieven de zeilen en vertrokken. De gezagvoerder, wien men dadelijk waarschuwde, zag tot zijn smart zijn schip verdwijnen. In ons vorig nummer namen wij ouder de gemengde berichten een voorval op tusschen wijlen lord Clarendon en een verbannen prins. Toen wij dit aan den Figaro ontleenden begrepen wij dadelijk dat met dien prins niemand anders dan Napoleon III bedoeld werd. Die veronder stelling wordt heden op eene zonderlinge wijze bevestigd. De Figaro, die niet eens den naam van dien prins genoemd heeft, behelsde gisteren eene dagvaarding om wegens het opnemen van deze anekdote voor de correctioneele rechtbank te ver schijnen wegensbeleediging van den per soon des keizers. La France voegt bij het bericht nopens de ter aardebestelling van Barbès het volgende: „Het stoffelijk overschot is bijgezet in een voorloopig graf, in afwachting van de voltooiing van een ge- denkteeken, dat op de begraafplaats zal worden opgericht, waarvoor de grond door den overledene is aangekocht." De werkstaking onder de timmerlieden en met selaars te Hamburg duurt voort. Enkelen ver klaarden echter weder te willen werken, maar bevreesd te zijn voor geweldaddigheden van den kant der anderen. Eenige ingezetenen hebben zich nu tot den Senaat gewend, om de goedge zinde werklieden in hunne goede voornemens te steunen, en deze heeft een strenge verordening tegen alle samenscholingen, aanrandingen enz. uitgevaardigd. Toch gingen de andere werklie den met hunne ongeregeldheden voort, ten gevolge waarvan botsingen met de politie ontstonden: vele arbeiders werden daarbij gewond, op straat gearresteerd of uit hun woningen gehaald. TELEGRAMMEN. Parijs, 2 Juli. Het Wetgevend Lichaam heeft met 174 tegen 31 stemmen de orde van den dag aangenomen, ten opzichte van het verzoekschrift der Prinsen van Orleans. Brussel, 3 Juli. Er is nog geen besluit genomen tot ontbinding der Kamer van Afgevaardigden. Florence, 3 Juli. Het officieel orgaan spreekt het gerucht tegen, betreffende de aanwezigheid van nieuwe benden op Sicilië. De Kamer van Afgevaardigden heeft het handelstractaat met Spanje goedgekeurd. Weenen, 3 Juli. Het officieel orgaan bevat een telegram uit Warschau van 2 dezer, waarin bericht wordt, dat de keizer van Rusland den aartshertog Albrecht ten gehoore heeft ontvangen en hem het grootkruis der Militaire Orde van George heeft verleend. Wijders deelt het blad de keizerlijke besluiten mede tot benoeming der heeren Holzgethan en Petrino, de eerste tot minister van financiën en de ander tot minister van landbouw. (Tot nu toe waren beiden ad interim met die portefeuilles belast). Voorts een besluit waarbij de hofraad Stremayer tot minister van onderwijs wordt be noemd. Rome, 3 Juli. Het concilie gaat voort met de beraadslaging over het vierde hoofdstuk van het schema over het primaat en de onfeilbaarheid van den Paus. De aanhangers der onfeilbaarheid dringen op de sluiting der discussiën aan. Indien men daaraan niet toegeeft, kan de discussie nog wel een maand duren. Londen, 4 Juli. Het Kabinet is aldus gew ijzigd Graaf Granville volgt Clarendon als minister van buitenl. zaken op; lord Kimberley wordt minis ter van koloniën in de plaats van Granville; lord Halifax lord-zegelbewaarder, in plaats van lord Kimberley. Forster, ondervoorzitter van den raad van onderwijs, wordt kabinets-minister. Parijs, 4 Juli. De Constilulionnel, vermeldende dat agenten van Prim de kroon van Spanje aan geboden hebben aan een prins van Hohenzollern, die haar aangenomen heeft, zegt evenwel niet te weten, of Prim op zijn eigen verantwoordelijk heid gehandeld of eene lastgeving van de Cortes of van den regent ontvangen heeft. „Wij wachten nadere opheldering af zegt het blad om een oordeel te vellen over een feit, welks belang Die- mand kan ontgaan. Indien, gelijk alles doet ver onderstellen, Prim zoDder lastgeving gehandeld heeft, dan verkrijgt het geheele incident slechts den omvang eener intrige; maar als integendeel de Spaansche natie dien stap goedkeurt of aan be veelt, dan moeten wij dien in de eerste plaats beschouwen met al den eerbied, dien de wil eens volks, dat zelf zijn bestemming regelt, verdient. Maar al eerbiedigen wij de souvereiniteit van het Spaansche volk, wij zouden een gevoel van ver wondering niet kunnen onderdrukken, dat wij den schepter van Spanje zien toevertrouwen aan een Pruisischen) prins, den kleinzoon van een prin ses Murat, een naam die aan Spanje door smar telijke herinneringen verbonden is." Kerkelijk: INieirws. Hervormde Kerk. Beroepen: te ScheveningenL. Kan de Beer te Arnemuiden; te Wageningen: A. H. Duvat Slothouwer te Kralingen te DirkslandE. A. G. Van Hoogenhuyze te Heino; te KockengenE. A. Lasouder te Berkel en Rodenrijs; te Idsegahui- zen: L. D. Westerloo te Wons c. a.te HantumS- H. J. De Wolff te Dalfsen; te Enter: W. Callen- bach te Bergschenhoekte Valkenswaard: J. A. Lublink Schroder te Poederoyen en Loevestein; te Vrouwepolder: W. A. Van Beusekom te Vin- keveen en Demmerikte Spijk: H. J. Den Boer te Giesen-Oudkerkte Oosterwolde (Gelderland) J. H. Guldenarm te Oosthem. Aangenomen te Kolhorn, door J. H.L.Bou- man te Eenigenburg. Bedankt: voor IJselsteindoor N. Osti te Hattem; voor Sprang: door W. J. Geselschap te Delfshaven. Zestal te Pingjum: A. H. Van Dam, A. J. Kloos, Dr. H. U. Meyboom, M. C. Muller, J. H. Van Setten en Dr. Van der Tuuk, respectievelijk predikanten te Makkinga c. a., Hippolitushoef, Scherpenzeel c. a., Etershem c. a., Purmerland en Noordwolde. Toezegging van Kattendijke: aan W. De Link, cand. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt: voor Edam: door A. Snellen te Winterswijk. GEVEILDE PEUCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag den 2dan Juli ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercksen: N°. 1. Een huis en erf aan de Zuidzijde van de Hoogewoerd op den hoek der Krauwelsteeg, Wijk III, N°. 446 en 446rood, Sectie D, N°. 827. Kooper J. Vallentgoed, Mr. timmerman alhier, voor f4S10. N°. 2. Een huis en erf aan den hoek van het Steenschuur en Levendaal, Wijk III, N°. 702C, Sectie D, N°. 868; in bod, gebracht op f1800, en niet gemijnd. N". 3. Een huis en erf aan een hoek van de Hooglandsche Kerkchoorsteeg Wijk VII, N°. 8786, 879 en 889, Sectie I, N°. 1326; in bod gebracht op f 1000, en niet gemijnd. STATEN-GENERAAL. Bewaarsclio len Het voorloopig verslag van het sectieonderzoek der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot regeling der inrichting van bewaarscholen is verschenen. Slechts 51 leden (van de 80) namen aan het onder zoek van dat ontwerp deel, en het moerendeel van die leden sprak een ongunstig oordeel over do wet uit. Zou de Rijks wetgever zich in deze aangelenheid mengen, iets wat slechts enkele leden gerechtvaar digd achten dan mocht die inmenging niet verder gaan dan tot het aangeven der eischen, waaraan de inrichtingen uit een hygiënisch oogpunt moesten beantwoorden; alsmede het geven van een enkele vingerwijzing omtrent de behandeling der kinderen en het regelen van het toezicht, zoo met betrekking tot het personeel, dat daarmede belast is, als de be voegdheid, die hen toegekend zou worden. Doch de groote meerderheid achtte de Staatsbemoeiing hier ge heel misplaatst; de grondwet heelt die inmenging met gewild, en met het onderwijs mocht deze regeling niets gemeen hebben. Maar aan den anderen kant waren anderen tegen het stelsel gekant om enkele inrichtingen in het leven te roepen tot het bewaren van kinderen. Tegen het betoog van de wenscbelijkheid der voor schriften en van toezicht ter bevordering der gezond heid, voerde men aan, dat de zorg daarvoor gerus- telyk aan het geneeskundig staatstoezicht en de ge meente-autoriteit kon worden overgelatende bestaande waarborgen zijn voldoende, en door deze wet zouden degenen, die thans de regeling en het toezicht waar nemen, in hun ijver verflauwen. Maar bovenal zou de publieke, vrijwillige en belangelooze medewerking van thans, zoo niet onmogelijk, dan toch zijdelings teruggehouden worden; eu juist daaraan hebben hier te lande de bewaarscholen hun goeden toestand te danken. Ook werd door sommigen gevreesd, dat door de voorgedragen regeling velen afkeerig van de bewaar scholen zouden worden, en daardoor tevens het veld van den onderwijsstrijd eene uitbreiding erlangen kon. De toestand van de bewaarscholen is tegenwoordig niet zoo ongunstig, als men zich dien voorstelt. Om dit te staven, drong men op overlegging van de des- betreflende rapporten aan. LAAÏSTJE BEUICHTJEN. 's-Hage, 4 Juli. Heden werd aan 's Rijks Tele graaf Bureaux aanbesteed het herstellen en ver beteren van 's Rijks telegraaflijnen langs den Rijn-spoorweg tusschen Amsterdam en Utrecht, Utrecht en Arnhem, Utrecht en Rotterdam en Harmeien en Breukelen, alsmede langs den Neder- landschen Centraal Spoorweg tusschen Utrecht en Zwolle; in vier perceelen. Voor het 1ste, 3de en 4de perceel was de minste inschrijver de heer C. Bosman te Arnhem voor f1594, 896 en f666 en voor het tweede perceel de heer F. D. Brandts te Arnhem voor f974. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland; gelezen eene circulaire van den heer minister van binnenlandsche zaken van den 20sten Juni 11., houdende mededeeling van beschouwin gen betreffende de gewijzigde armenwet, die blij kens Koninklijk besluit van den 16den dezer Staatsblad n°. 93), den 15den Juli aanstaande in werking treedt, hebben den 2Ssten Juni jl. be sloten, de voormelde circulaire, die reeds het licht gezien heeft, door middel van het Provin ciaal blad, te brengen ter kennis van heeren Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in deze Provincie, met uitnoodiging om bij de in voering dier gewijzigde wet die circulaire te raadplegen, de daarin gegeven wenken nauw keurig op te volgen en mede te werken tot hare goede uitvoering. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad (kamer van vacantie) heeft in de zitting van heden conclusie genomen in de zaken van 1°. P. J. Nitermans tegen een arrest van het Hof in Limburg, waarbij hij was veroordeeld wegens het toebrengen van verwondingen enz. en 2°. den Proc.-Gen. bij het Hof in Noord-Brabant, waarbij J. W. Christan is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, het onbevoegd leveren van genees middelen. Adv.-Gen. Smits concludeerde in de eerste zaak tot verwerping en in de laatste oor deelde hij dat de gereq. onbevoegd was en voort durend 6/eef om geneesmiddelen af te leveren, omdat hij zich had nedergezet op eene plaats waar reeds meer dan een apotheker was, en concludeerde mitsdien tot vernietiging van het arrest, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te 's-Bosch en veroordeeliug van den gereq. overeenkomstig de conclusie van den proc.-gen. bij genoemd Hof, zijnde 2 geldboeten a 11. In beide zaken is de uitspraak bepaald op 19 dezer. Heden is in het locaal van het departement van Binnenlandsche zaken geopend de vergade ring van inspecteurs van het geneeskundig staats toezicht. Op het Scheveningsche strand is een ilesch gevonden waarin een papier is geplakt, waarop geschreven is: 15' Noorder Breedte schip Emma 3 Mei 1870. Alles wel aan boord. Amsterdam, 4 Juli. De commissie tot het afne men der admissie-examens van studenten voor den militairen geneesk. pharmaceutischen dienst die Maandag aanstaande den lld"n dezer al hier zullen aanvangen, is samengesteld als volgt de eerste officier van gezondheid van de eerste klasse Dr. A. W. M. Van Hasselt, voorzitter, en ledende eerste officier van gezondheid van de 1ste klasse Dr. F". J. Van Leent van de zeemacht, de officieren van ge zondheid 1ste kl. H. A. Kooyker en P. J. A. Sluys van de landmacht, de luit. ter zee 1ste kl. W. E) H. Cramer, de kapitein C. F. E. De Jacquier de Lompret, van het reg. grenadiers en jagers, voorts de leeraren aan de hoogere burgerschool alhier: J. L. Boon. en C. E. Poder, en de heer H. E. Karsten, conrector aan het gymnasium alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11., zijn. twee broeders oud 28 en 19 jaren, van beroep kantoorbedienden, die met andere uit visschen waren gegaan, in de Veenen, onder de gemeente Nieuwer-Amstel, verdronken. Amsterdam, 4 Juli. Tarwe, stemming O. B. Pools, N. B. Pools, zonder handel. Rogge, Galatz206 c. z./k dito 211 op tijd, Pruische 203 c. z./k., stemming iets lager. Levering, stemming iets lager; Octo ber 205, 204, 203. Raapolie, vliegend 46; najaar 43, a 4254. Lijnolie, vliegend 34, najaar 34« a 34. Koolzaad, November 78. Boekweit traag. Rotterdam, 4 Juli. Granen met kleine aanvoer, aan consumptie slepend opgeruimd; Tarwe en Boekweit 10 ets, per mud lager, overige artikelen als voren. Harderwijk, 3 Juli. De overgang van onder officieren en korporaals van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië .is tot nader order gesloten. Breda, 3 Juli. De gewone jaarlijksche vacantie van de cadetten der Kon. Militaire Academie zal aauvangen den 15den dezer en eindigen den laatsten Augustus aanstaande. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 3den Juli. J. Pallme jm. 30 j. eu L. M. Van Hees jd. 30 j. J. Boon wedr. 46 j. cn C. A. Fortric jd. 36 j. P. Verstraaten jm. 23 j. en C. Van der Klein jd. 21 j. J. Berg jm. 24 j. cn J. Van Oosten jd. 21 j. J, Van der Laan jm. 21 j. cd C. J. Bodiju jd. 26 j. J. P. W. Van Deventer jm. 22 j. en J. C. Van der Kolk jd. 21 j. E. W. A. Rissmuller jm. 25 j. en A. M, Van den Ende jd. 31 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3