Door den gouv.-gen. ran Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot hoofding. lste kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken P. Van Baak, met bep. dat bij zal werkzaam zijn in de res. Batavia als ecrst-aanw. ing.tot secr. der res. Cheribon C. M. De Bochement; tot lsten komm. op het parket van den proc.-gen. Mr. J. C. Mulock Houwer tot stads apoth. te Samarang A. G. Veltman tot notaris te Djocjocarta C. N. H. Van Lawick van Pabsttot comnr-ontv. der in- en uitvoerr. te Muntok J. E. Engelenburg; tot tijd. verv. vau den notaris J. P. Krabbe, te Samarang, de cand.-not. D. P. Erdbrinktot hoofdonderwijzer aan de openb. lag. school te Bandong J. L. H. Goossens; aan de openb. lag. school te Cherihon O. E. Hansenaan de openb. lag. school te Poutianak A. Den Hamer; aan de openb. lag. school te Toebas D. bi. Kruseman aan de openb. lag. school te Bezoeki D. Westhoff; tot hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Tjilatjap H. J. Zuiderhoek tot lsten hulponderw. aan de openb. tweede lag. school te Samarang \V. d'Ancona, tot lsten hulponderw aan de openb. eerste lag. school te Soerakarta J. Valk aan de openb. derde lag. school te Soerabaya \V. F. Den Broeder; aan de openb. lag. school te Amboina L. Hovenkamp; tot 3den onderw. aan de kweeksoh. voor inl. onderw. te Soerakarta G. F. B. Portier. Verleeud: Een tweejarig verlof naar Nederlaud, wegens ziekte, aan don not. te Samarang J. P. Krabbe, aan den ambtenaar op wachtg. A. E. Schreuders en aan den telegraf. der 3de kl. J. O. A. Boulet. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de ambtenaar op wachtg. J. L. Struwer; de stadsapoth. te Samarang J. H. K. Goethard; de klerk bij het dep. van onderw., eered. en nijverli. W. P. C. D. Watson; de waarn. hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Tjilatjap H. Van der Wulpde tweede komm. bij het depart, van financ. H. J. B. Menu; de eerste komm. bij liet depart, van ünanc. F. H. Droop; de comm.-ontv. der in- en uitvoerr. te Mun tok (Banka), C. C. Smith. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapit. der inf. F. B. A. Grooss. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als adj. van den gouv.-gen., de ritm. van het reg. O.-I. cav., A. F. Huygen; bij het korps genie en sapp. als adj. hij den dir. der genie en sapp., de 2de luit. L. V. Dingemans. Benoemd: Tot adjud. bij den directeur der genie en insp. der sapp. de lste luit. J. C. Dozy; tot adj. van den gouv.-gen. de kapit. der art. M. A. Kuvten- brouwer, met bep. dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd la suite." Overgeplaatst: bij het 14de bat. de maj. J. A. Hafeli, van het garn.- bat. van Sumatra's Westk.bij het garn.-bat. van Sumatra's Westk., de mbj. P. J. L. Von Sternbach, van het 14de bat. Departement van Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ing. bij den geogr. dienst J. C. A. Van Asperen. Door den onderstaandeu autoriteit zijn de volgende beschikkingen genomen. Door den dir. van binnenl. bestuur bij het boschwezen zijn benoemdtot opz. 2de kl.K. F. E. Van Damme, A. W. A. Zeydel, G. W. Lapré en J. F. H. Van der Heydetot opz. 3de kl. J. G. C. Kohier, G. H. W. Muller, K. J. Kraijen- hoff van de Leur, J. W. Verwey, C. G. F. Blaauw, A. H. Suiker, C. F. Meijer, C. F. Hagenstein, P. S. A. Lapré, M. W. Boode, Jhr. J. C. Goldman en J. C. Neijendorff; tot opz. 3de kl. C. J. H. Serlé; over geplaatst: van het boschdistrict Ngawi naar dat te Madioen, de opz. 3de kl. M. W. Boode; benoemd: tot opz. 2de kl. G. H. W. Muller, opz. 3de kl., en J. C. Brouwer; tot opz. 3de kl. W. A. Van der Gant, klerk ter alg. secr.; overgeplaatst van de res. Probo- lingo naar Soerabaya de opz. 3de kl. J. G. C. Kohier; van de res. Soerabaya naar Probolingo, de opz. 3de kl. J. W. Verwey; bij de opname der Djattibosschen op Java, benoemd tot teeken. J. C. Bertsch. prins zonder een woord te zeggen een wissel op zijn bankier. Drie jaren later, toen de droom was uitgeko men, zeide de prins tot den milden lord, dat het geleend half millioen ter zijner beschikking lag „Wat de interesten betreft," voegde hij er schert send bij, „die zullen „O," zeide de lord, „dat koint later wel te recht." In I860 werden de interesten op verzoek van lord Clarendon betaald. Zij vertegenwoordigden een handelstractaat tus- schen Frankrijk en Engeland. Een allergrappigst voorval had verleden Zondag in den schouwburg te Toulouse plaats. Een boer was dien avond voor het eerst van zijn leven in den schouwburg. En verbeeldt u, lezers, er werd juist een groot spektakelstuk opgevoerd, dat overvloeide van dramatische tooneelen, o. a. een scène waarin de bliksem en het onweder voorkwam. Laten wij zien hoe ons boertje 2ich houdt: Het tooneel wordt eensklaps donker en stelt een groote zaal van een oud kasteel voor. Eens klaps wordt deze door den bliksem verlicht. Onze goede boer maakt dadelijk en zeer eer biedig het teeken des kruises, zooals dit op het platteland de gewoonte is. Vervolgens hoort men een vervaarlijk onweder; alweder maakt hij een kruis. Opeens komt een acteur op het tooneel, die, terwijl hij zich diep in zijn mantel wikkelt uitroept: „Mijn God, wat een verschrikkelijke hagel 1" Op deze woorden springt de boer hals-over- kop over de banken, verlaat de zaal en slaakt anders niet dan deze kreten: „Mijn God, wat moet er van mijn armen wijngaard worden! o, mijn arme wijngaard!" Maar verbeeldt u het gezicht van ons boertje, toen hij op de straat kwam en het maantje hel der scheen te midden van het heerlijkste weder. Nog iets uit Frankrijk en wel uit Parijs: Een zeker soort dames wendt thans de aard beziën aan, om het vel van het aangezicht zacht te maken. Daartoe bezetten zij dit geheel met die vrucht en blijven een poosje zoo zitten. Tevens behoort men te weten dat de besmettelijke maze len nog altijd te Parijs heerschen. Nu had een van die dames een schuldeischer reeds zoo menigmaal terugbesteld, dat zijn geduld ten einde raakte, en hij dezer dagen korte com plimenten meende te moeten maken. Hij trok de brutale schoenen aan, schelde en liep regelrecht naar de kleedkamer der dame, maar juist trof hij haar aan met een masker van aardbeziën op het aangezicht. Groote God, riep hij hevig verschrikt uit, wat is dat? Hebt. gij de mazelen? En de ezel, die zich reeds besmet waande, ligt de hielen en moet nog terugkomen. GJ- e me ngde Berichten. Hedenmiddag had alhier op den Vliet bijna een treurig ongeluk plaats. Een meisje, bezig met water te scheppen, viel voorover en zou zeker verloren zijn geweest, zoo een knecht van den schipper Egmond haar niet van zijn schuit nagesprongen was en haar gered had. Gisterennacht hebben in sommige straten der residentie verregaande balddadigheden plaats ge had. Aan verscheidene winkels en andere wo ningen zijn spiegel- en andere ruiten uitgesneden, vergezeld van diefstal, en bellen afgerukt. Reeds meermalen hebben zich dergelijke gevallen voor gedaan en werd de politie daarvan onderricht, doch zij schijnt de daders nog niet te hebben kunnen opsporen. Het is te hopen dat zij door hare waakzaamheid hierin nog slagen moge. Laatstelijk zijn te 's-Gravenhage geveild het huis en tuin in het Lange Voorhout, alsmede stalling en koetshuis, in de Kazernestraat, toebe hoord hebbende aan wijlen de freule Tinne. Bij de veiling bracht het huis op 31.800, en de stal ling en koetshuis f 17.800, alzoo te samen f49.600. Maandag 11. heeft de gunning dier perceelen plaats gehad en werden zij voor f 75.500 afgemijnd door den heer M. Vierling qq. Men schrijft uit Zwolle, dd. 27 Juni: „De zucht voor het vreemde, waarmee wij Ne derlanders bijna algemeen behebt zijn, zoodat zij terecht een landaard kan genoemd worden, geldt thans bijzonder voor de Zwolsohe aristocratie bij hare paardenliefhebberij. Immers, in den laatsten tijd werden voor paarden, uit Pruisen afkom stig, die wij Overijselschen bijna bokken zouden noemen, onnoemelijk hooge prijzen besteed. Lee- ken meenen, dat een en ander voortkomt uit den achteruitgang der Overijselsche fokkerij, doch specialiteiten schrijven 't enkel aan eerstgenoemde reden toe." In 1847 ontving de nu overleden graaf Claren don een bezoek van een verbannen prins (tegen- woordig Napoleon III). „Mylord," zeide de bezoeker, „ik ga recht op mijn doel af: ik heb 500,000 franken noodig, die ik u teruggeven zal wanneer de droom van mijn 1 leren uitkomt." Lord Clarendon overhandigde den Een ieder die de opera Petit Faust van Hervé gezien heeft en onder onze Leidenaars zullen er toch wel zijn die nu en dan een kijkje in de Haagsche opera nemen weten dat Gretchen in trouwe navolging van de historie haar kuische uren aan het spinnewiel slijt. Maar in Londen heeft men dit door iets anders vervangen. Ja, raadt eens door wat. Door een naaimachine!!! Die Engelschen zijn toch in alles even prac- tisch De Insulinde van 29 April bevat de volgende advertentie: „Den Ondergeteekenae heeft de Eer „aan alle Mensen wie het ook zijn moge die iets „op hem te vorderen hebben beleeft verzoek om „binnen 10 dagen ten zijne woonplaats te komen „tot dadelijk betaling om Eerlijkman te blijven „mijn streeven in de Maatschappij, mijn adres is „ten Huize in 's lands gevangenis of liever daar „ik tot mij innig leed weezen 6 maand onder de „Vijligskliptrag ten moet." Een daglooner te Zevenaar heeft een koe ge wonnen op een lot in de loterij bij de landbouw tentoonstelling te Venlo, dat hij van zijn boer present gekregen had. BUITENLAND. Frankrijk. In het Wetgevend Lichaam werd Donderdag, gelijk de telegraaf reeds uitvoerig berichtte, een warme strijd gevoerd tusschen de voor- en te genstanders van het beginsel van ontwapening. De aanleiding daartoe lag in het wetsontwerp, waarbij de lichting voor 1871 op 90,000 werd be paald, zijnde 10,000 minder als gewoonlijk. Het geen te verwachten was, is gebeurd. Men ging er toe over om dit voorstel te toetsen aan den stand van zaken in Europa. En zoo geraakte men op het allergewichtigste terrein van beoor deeling der verhouding tusschen de onderschei dene groote mogendheden. Wien zal het verwon deren dat Pruisen het spook was, dat men liet zien aan hen, die de meening voorstonden dat een groot gedeelte van het geld, dat voor het militair ver toon besteed werd, nuttiger kon worden aange wend, en die in de bres springen voor den lan gen duur dat Frankrijks zonen aan hun loopbaan werden onttrokken Naar ons gevoelen aan nie mand die maar eenigszins op de hoogte is van den naijver dien de slag bijSadrnvain Frankrijk heeft verwekt. Het was vooral de talentvolle schrijver van Ie Consulat et /'Empire, de grijze Thiers, die met zijn onverbiddelijke logica de voorstanders van ver mindering der levende strijdkrachten geeselde. Een bewijs van die logica lag vooral in deze zijne stelling, dat men om den vrede te bewaren goed toegerust moet zijn De uitslag van de discussie die heden onder onze telegrammen voorkomt, bewijst dat men in Frankrijk de atmosfeer in Europa nog niet zuiver acht, want de vermindering van het contingent is verworpen. Van welke zijde er nu iets te duch ten is? Toch zeker niet van Frankrijk, want „l'Empire c'est la paix." Engeland. Dat de dezer dagen overleden minister van bui- tenlandsche zaken lord Clarendon door de sou- vereinen van Europa hooggeschat werd, moge blijken uit de volgende regelen, die het officieele dagblad van Frankrijk den overleden staatsman wijdt: „Engeland betreurt het verlies van lord Claren don; met dien rouw vereenigt zich Frankrijk, hetwelk in dien uitstekenden staatsman een waar- achtigen vriend had. Lord Clarendon, dien de kei zer met zijne hoogachting en toegenegenheid ver eerde, stelde zeer hoogen prijs op een bondge nootschap, hetwelk zoo heilrijk voor de beschaving en den vooruitgang is." TELEGRAMMEN. Parijs, I Juli. Het Wetgevend Lichaam heeft de wei, op het contingent met 203 tegen 31 stem men verworpen. Havre, 1 Juli. De heer Prevost Paradol, nieuw benoemd gezant bij de Vereenigde Staten, is he den van hier naar Amerika scheep gegaan. Warschau, 1 Juli. De Czar is hier aangeko men. De stad is versierd, 's Avonds zal er geïl lumineerd worden. Aartshertog Albrecht wordt heden hier verwacht. Weenen, 1 Juli. Bij de heden plaats gehad hebbende Seriën-trekking der Oost. Aand. Lee ning 1854, zijn de volgende 26 seriën uitgeloot: 269, 359, 384, 444, 697, SI7, 842, 1303, 1401, 1807, 2244, 2259, 2277, 2287, 2459, 2465, 2467, 2638, 2761, 2942, 3342, 3864,3510,3826,3828,3829. Weenen, 1 Juli. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende trekking der Oost. credit loten tl. 100, leening 1858, zijn de volgende serien uit getrokken: 963, 3861, 3064, 3759, 713, 327, 461, 995, 1473, 1619, 1825, 2389, 2458, 2508, 3628 en 3741. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiën- trekking zijn de volgende nummers met de daar nevens staande hoogste prijzen uitgeloot Serie 963 N°. 55 fh 200,000, serie 3861 N°. 13 fl 40,000, serie 3064 N». 45 fl. 20,000, serie 375, N". 68 en serie 713 N°. 100 ieder fl 5000. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 1 Juli. Koffie. Dit artikel verkeert na de veiling in eene vaste stemming, vooral daar door het buiten land veel geaccepteerd is. Afgedaan werden 700 balen per Isabella Johanna, 654, 300 en 134 balen Java per Robertus Hendrikut, 585 en 500 balen per Noach, 800 balen per Evanel en 419 per NoachlII; alles tot geheime prijzen. Tegen 5 Juli zijn in veiling aangeslagen 4052 balen Java en 500 balen per Macassar. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt ver keert in eene kalme stemming; afdoeningen van eenig belang zijn niet bekend geworden. Thee. De omgang in dit artikel beperkte zich geheel tot behoeften. Rijst. In gepeld was de omgang zeer gering van ongepeld werden 1000 balen Tafel verkocht tot f 10, aangevoerd per het schip Ellen. Specerijen. Voor Noot N". 1 en N°. 2 blijft de vraag aanhouden; er werd 125 c. en 119 c. voor deze soorten betaald. Trachten. Zonder handel. Katoen. In zeer gedrukte stemming, met ver- koopen tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. [Stil. Banca f 79; f78.50; Billiton f 78, 77.50. Indigo. In den loop dezer week werden 30 kisten Java tot geheel onveranderde prijzen afge daan. Meekrap. In de beste soorten werden eenige partijtjes verkocht. Potasschen. Petersburger loco f 13.50, Juli— Augs. aflading f 12.75. Petroleum. Aanhoudend goed gevraagd met groote omzettingen tot stijgende prijzen. De notee- ringen zijn thans: bij partij desponibel f25.25; dagelijks verwacht Fraednaesof Columba f25.50, Aug. aflading f26.25. Aug. levering f 26; Sept. levering f26.25, f26.50; Oct. levering f26.50, f26.75; Sept.- Dec. levering nominaal f26.75, f 27; met weinig verkoopers. Oliën. Raapolie contant f 40.75 Sept.-Dec. f47.25; Lijnolie contant f 37.25; Sept.-Dec. f37.50; Patentolie contant f54.25; najaar f51.75. Granen. Voortdurend iD flauwe stemming. Meel. lste qualit. f 19.50, f20.25; 2de qualit. f 17, f 183de qualit. f 14.50, f 15.50. Keizersmeel f 24, f 28. Fromotiën. Leiden, 2 Juli. Bevorderd tot doctoren in de Wis- en Natuurkunde de heerenA. Rutgers, geboren te Aarlanderveen, met een acad. proef schrift getiteld Over Differentialen van gebroken orde en haar gebruik bij de afleiding van bepaalde integralen, en B J. C. Hazelhoff Roelfzema, geboren te Ze venaar, met een acad. proefschrift getiteld: De waarschijnlijkheidsrekening toegepast op eenige gevallen van verkiezing. Utrecht, 1 Juli. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. H. Keizer, geb. te Arnhem, na verdediging van een academisch proefschrift getiteldDe getuigenissen der leden van het konink lijk geslacht in strafzaken (art. 311 en volg. Wetb. van Strafv). LAATSTE BERICHTEN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN HET BOSCH TE 's-QRAVENHAGB. Zondag 3 Juli, des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grena diers en jagers, onder directie van den heer F. DuDkler. N°. 1. Lundby-Marsch, walther; N°. 2. Ouver ture: La Fe'te des Chasseurs, reithmayer; N*. 3. Empfehlungs-Briefe, Walzer, kaclich; N°. 4. Fan- taisie sur l'opéra de GounodRoméo et Juliette, kinsbergen; N°. 5. Ouverture: Meeresstille undglfick- liche Farlh, Mendelssohn N°. 6. Souvenir de l'opéra Les Martyrs, de Donizetti, dunkler; N°. 7. Kinder- spiele, Polka (Ire execution), strauss. Het Voorloopig Verslag, door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer opgemaakt over het wetsontwerp nopens de inrichting der bewaarscholen, is heden bekend geworden. De groote meerderheid der leden heeft zich tegen eene wettelijke regeling als de voorgestelde verklaard. Slechts enkele leden verdedigden hare strekking. De officier van justitie te Amsterdam heeft verzocht te worden bekend gemaakt met de na men en woonplaatsen der eigenaars van onder scheidene voorwerpen, die bevonden zijn op M. B. Paris en C. Alders, aangehouden ter zake van zakkenrollerij, ter gelegenheid van de maskerade te Leiden. Bij het centraal comité van den Ned. Weerb.- Bond, is vanwege de officieren der dd. artillerie schutterij, van Deventer, ingekomeneen fraaie prijs voor den 3den nat. schiedwedstrijd, bestaande in een fraai voorwerp en biscuit, rijk met zilver gemonteerd. Door wijlen den heer G. W. Peter, dezer da gen te Hillegersberg overleden, is aan de diaconie aldaar vermaakt f600, om van de rente daarvan eenige buitengewone bedeeling van brandstoffen aan de armen te doen. 's-Hagk, 2 Juli. De gisteren gehouden collecte ten behoeve van den brand te Bodegraven, heeft te ScheveniDgen afzonderlijk opgebracht f151.45. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMEE. Zitting van heden. De heer Dullert bekleedt weder den voorzittersstoel. Achtereenvolgens zijn verschillende kleine wetsont werpen aan de orde. Bij dat tot wijziging en ver hooging van Hoofdst. IV A der Staatsbogrooting 1869, deelt de Min. van Justitie mede, dat een nieuw Beglement op de binnenlandsche visscherijen binnen weinige dagen in gereedheid zal zijn. Vervolgens gaat de Kamer in comité-generaal over tot behandeling en vaststelling van de huishoudelijke begrooting. De openbare zitting wordt hervat, en nu komen achtereenvolgens aan de orde een aantal conclusièn op commissoriale rapporten wegens regeeringsbeschei- den, als o. a. over de koloniale vestingen der jaren 1867 en 1868. De heer Nierstrasz vraagt het woord. Hij heeft heden in per buitengewone gelegenheid ontvangen berichten gelezen, dat de Gouv.-Gen., niettegen staande 't advies van den Baad van Indië, een bui tengewoon krediet heeft verleend aan de Oost-Indi sche Spoorweg-Maatschappij. Hij vraagt, of de Minis ter v. Koloniën daarvan thans Diets naders weet, en of hij ook met dezelfde buitengewone gelegenheid die tijdingen heeft ontvangen, dan wel of er wellicht bij de Indische Spoorweg-Maatschappij eenig bericht is ontvangen, dat de Bijks-Commissaris aan den Minis ter kan hebben medegedeeld De Minister v. Koloniën antwoordt, dat er bij hem niets is ontvangen, zelfs geen bericht per telegraaf. De heer Nierstrasz merkt op, dat dus van de tele graaf al zeer weinig gebruik wordt gemaakt. Na nog eene kleine woordenwisseling wordt de conclusie van het rapport aangenomen, evenals de volgende aan de orde gestelde. lie Voorzitter zegt alsnu, dat de Vergadering tot nadere bijeenroeping wordt gescheiden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3