van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, zooveel te wenschen overlaat, dat nij, korten tijd geleden, ter kennis van het gemeentebestuur heeft gebracht, dat, zoo in dien toestand geen verbetering kwam, hij genoodzaakt zou zijn, krachtens art. 2 der wet, het schoollocaal schadelijk te verklaren voor de gezondheid. Wenschelijk zou het wezen dat dan aan het nieuwe gebouw een lokaal voor gym nastiek verbonden werd, uitsluitend ten gebruike voor de leerlingen der hoogere burgerschool en met een afzonderlijken onderwijzer. In de derde plaats verlang ik, dat de gemeenteraad zich ver- binde. het tegenwoordige schoolgeld niet te ver- hoogeu. Ik heb de eer U uit te noodigen mij te doen weten of de gemeenteraad gezind is aan de drie evengemelde voorwaarden te voldoen." Deze missive is in handen gesteld van B. en W. ten fine van praeadvies. Eergisteren zijn te Maassluis van de werf „de Toekomst", eigenaresse de maatschappij de Toe komst, directeur de heer A. E. Maas, met het beste gevolg van stapel geloopen twee visehkottersde Lowestoft en de Musselburgh, zijnde de eersten van de vaartuigen, welke aldaar voor rekening van Engelsche reeders gebouwd worden.' De Engel- sche kapiteins, die bij het van stapel loopen te genwoordig waren, betoonden zich uitermate te vreden over den bouw van die schepen, waarvan, wat de constructie betreft, de eer toekomt aan den scheepsbouwmeester C. Van Dorp, onder wiens leiding immers al de werkzaamheden zijn uitgevoerd. Arnhem, 1 Juli. In de 2de zitting van het 24ste Ned. Landhuish. Congres te Arnhem was inge komen vanwege 't bestuur der 2de at'd. een con cept-adres aan den Min. v. Just, ter betuiging der ingenomenheid van 't congres met het wetsont werp op de tienden. De heer B. v. Spreekeus, van Velp, hield daarna eene voordracht over de wijze, waarop 't Beekbergerwoud reeds gedeel telijk in bouw- en weiland is veranderd geworden. Daaruit bleek, dat de werkzaamheden uitmun tend waren geslaagd, en dat de grond uitstekend voor wei- en hooiland geschikt blijkt, terwijl ook SO hectaren tot bouwland zullen kunnen gebe zigd worden. De geest der werklieden was uit muntend, vooral ten gevolge van het streng ver bod om sterken drank te gebruiken, het uitbeta len van 't loon op Maandag, en het toezeggen aan de 50 eerste arbeiders eener premie van f 10, zoo zij gedurende een geheel jaar geen rede tot klachten gaven. Vervolgens deed de heer Cohen Stuart eenige mededeelingen naar aanleiding van twee kaarten: de eene voorstellende 't Noorder kwartier in 1288, de tweede zijnde een schets van 't zelfde gedeelte des lands in de toekomst, wanneer het Wieringermeer zal drooggemaakt zijn. Spr. wees daarbij vooral op 't nut der ge schiedenis, wanneer men haar bij plannen van droogmaking raadpleegde. Vele van dergelijke plannen waren mislukt, terwijl men langs dezen weg de bezwaren, daaraan verbonden, voorafhad kunnen leereu kennen. De commissie voor de droogmaking van den Wieringerwaard had naar sprekers meening, den waren weg ingeslagen. Eindelijk werden door den comm. des Konings in Gelderland, den heer Van Limburg Stirum, de diploma's uitgereikt, nadat hem vooraf door den voorz. eenige vleiende woorden waren toegevoegd naar aanleiding van zijn krachtige uitvoering der reglementen ter beteugeling der veepest. In de 3de zitting was het eerst aan de orde gesteld eene missive van den minister van jus titie, waarbij een 60tal exemplaren waren ge voegd van het aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal ter overweging aangeboden wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden, ter versprei ding onder de leden van het Congres, en waarbij Z. E. de verzekering gaf, dat hij er hoogen prijs op stelde omtrent deze wetsvoordracht, die met de belangen van den landbouw in zoo nauw verband staat, het gevoelen van bevoegde land huishoudkundigen te vernemen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten den minister dank te betuigen voor die toezending. Daarop is besloten een concept-adres aan den minister van binnenlandsche zaken, waarbij de aandacht der Regeering wordt gevestigd op de wenschelijkheid tot invoering van inzonder heid practisch onderricht in akker-, tuin- en ooftbouw aan onze lagere scholen ten plattelande, ter inzage van de leden ter griffie te deponeeren, ten einde in de volgende zitting te worden af gedaan. Op voorstel van den voorzitter werd besloten om het concept-adres aan den minister van jus titie. in zake het wetsontwerp tot afkoopbaarstel ling der tienden thans als vervallen te beschou wen, nu door de Regeering aan het daarin uit gedrukt verlangen is voldaan. Door den heer Sloet tot Oldhuis werd daarop verslag uitgebracht nopens de aan hem en aan den heer Van Iterson vroeger opgedragen com- missie tot opmaking eener lijst van geschriften over den Nederlandschen landbouw. Nadat de voorzitter den heer Sloet had dank gezegd voor zijne belangrijke rede, werd besloten de commissie in de gelegenheid te stellen de bedoelde lijst op het volgend Congres voor te brengen. De vergadering werd hierop gescheiden. Eergisteren was er in de zaal boven de Groote Sociëteit een groot diner. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer baron Van Voorst, voorzitter van het Congresbestuur, aan wiens rechterzijde de luitenant-generaal Jackson was gezeten, terwijl de kolonel-kommandant van het regiment veld-artillerie aan zijne linkerhand had plaats genomen. De kolonel-kommandant van het Invaliedenhuis Bronbeek en de majoor der dienst doende schutterij hadden mede aan het hoofd van den disch plaats bekomen. Gisteren was er matinée en soirée van de gre nadiers en jagers, veetentoonstelling, vuurwerk, vauxhal en bal. En heden zal tot slot de rijtoer door de Betuwe naar Berg-en-Dal worden ge houden. Apeldoorn, 30 Juni. De regelingscommissie voor het aanst. concours, door den Weerbaarheidsbond uitgeschreven, die 24 leden telt, hield alhier dezer dagen eene algemeene vergadering. Zij is gesplitst in 8 subcoinmissiën, die ieder een onderdeel der taak hebben op zich genomen. Deze laten niets onbeproefd wat strekken kan om zoowel voor de deelnemers aan den strijd, als voor de bezoe kers van het kamp een aangenaam verblijf voor te bereiden, en daardoor de bedoelingen van Z. M. den Koning, die reeds zoovele blijken gaf van persoonlijke belangstelling, krachtdadiglijk in de hand te werken. Men mag verwachten, dat de uitslag in alle opzichten gunstig zal zijn. Het aantal dergenen, die zich tot deelneming aan den strijd hebben aangegeven, moet ongeveer 2400 bedragen. Wagkningen, 1 Juli. Hedenmorgen zag men op aanplakbiljetten medegedeeld, dat de heer Van der Veen Oomkens, boekdrukker alhier, wegens de hooge eischen van zijne arbeiders, gedwongen was zijne drukkerij tijdelijk te sluiten. Hij roept jongelieden uit Wageningen op om bij hem in 't werk te komen. Het twintigtal gezellen, dat den arbeid gestaakt heeft, heeft de stad niet verlaten. Leeuwarden, 30 Juni. Ter vervulling van een der drie vacatures als raadsheer in het prov. gerechtshof vao Friesland heeft dit college de vol gende lijst van aanbeveling opgemaakt: l\ Mr. M. Van Heioma, president van de arrond.-rechtb. te Sneek; 2°. Mr. J. Telling, advocaat bij het prov. gerechtshof en de arrond.-rechtbank te Leeuwar den ,- 8°. Mr. W. B. S. Boeles, rechter in de arrond.- rechtbank te Assen; 4°. Jhr. Mr. C. J. Speelman, griffier bij de arrond. rechtbank te Leeuwarden; 5°. Mr. R. Binkes, griffier bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen6°. Mr. J. C. Bergsma, rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden. Blokzijl, 1 Juli. De diaconie der Herv. gem. alhier, heelt van een onbekende ontvangen de som van f 2000, met bepaling dat voor de inte resten daarvan jaarlijks, omstreeks het Kerstfeest, eetwaren aan de armen zullen worden uitgedeeld. JAARLIJHSCH VERSLAG van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelalen betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ODtvangen: aan contributiën van de reeders, die zulks ge deeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden v. 44 bomsch. te Katwijk a/Z.f 132.— 9 dito „Noordw.a/Z. 27.— f 159.— aan jaarlijksche bijdragen van 50 cents of hoogeru 1085.40 opbrengst collecte te Katwijk 601.51 idem Noordwijk 251.69' een legaat4000. giften in eens, waaronder bijdragen van concerten, tooneelvoorstellingen enz.: door de comm. te Leiden f 3715.03' Katwijk 737.52' Noordwijk 329.50 u u Amsterdam 1140.71' Rotterdam 420.34 u Utrecht 751.50 's-llage 727.57' Gouda a 210.63 8032.82 renten787.37 1/ ii u u u u II f 14917.79'. Na het sluiten der Rekening is nog ontvangen f 150.van den Boekhandelaar J. Van der Schouw als overschot van de zuivere opbrengst van het uitgegeven werkje. De plaat, uitgegeven door den Boekhandelaar D. J. Couvée, ten voordeele van het fonds, heeft niets opgebracht. De opbrengst der verloting van gravuren en photographieën zal eerlang in de kas der Vereeniging gestort worden. De Vereeniging heeft dit jaar ondersteund 153 weduwen, weezen en bejaarde personen, zijnde de nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der Bomschuiten de Industrie, de Drie Gebroeders, Zorg en Vlijt, Vrouw Neeltje, Katwijks Welsijn, de Adriana, Katwijks Welvaren, de Jonge Dirk, de Vier Gezusters, de Drie Gebroeders, Victor Jacob, de Hopende Visscher en Vrouw Jacoba. Door de Vereeniging is uitgekeerd in dit boek jaar 7-3124.55; gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe f 1.25, voor elk bejaarde 70.87' en voor elk kind 70.25 per week uitge keerd gedurende de wintermaanden voor elke weduwe 71-50, voor elke bejaarde f 1.10 en voor elk kind 70.35 per week. De Vereeniging erkent gaarne, dat, toen ten haren laste kwamen de weduwen en weezen van de verongelukte bemanning der 4 Bomschui ten van Katwijk en Noordwijk, zij bekommerd de toekomst te gemoet zag, doch heeft met me dewerking der respectieve sub-commissiën ruim schoots ondervonden de liefdadigheid van hare landgenooten, waardoor zij in staat gesteld is aan haar doel te blijven beantwoorden. Het kapitaal bestaat nu uit 731,000 nominaal Nationale Werkelijke Schuld 2% pCt., 72900.— belegd in de Leidsche Spaarbank, 7 7287.12s be legd a déposito en 71022.89 in contanten. De Vereeniging eindigt haar verslag met op rechte dankbetuiging aan de leden der sub-com missiën eü aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, alsmede aan de Redactie der Leid sche Courant en het Leidsch Dagblad voor het kos teloos plaatsen der advertentiën. De Vereeniging voornoemd: SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. Katwijk aan Zee, 30 Juni 1870. INGEZONDEN, X! Ieder weldenkende begrijpt zeer goed dat Uw schrijven van gisteren in de Leidsche Courant, grove onwaarheden bevat. Indien de armenbakkerij, die tegenwoordig moet concureren met de Leid sche Broodfabriek, zulk slecht brood bakte, dat het bijna oneetbaar is, waarom zou dan deR. C. Diaconie en het Werkhuis nog brood nemen van deze bakkerij? Geef mij daarop antwoord, maar bedaard, niet harlstogtelijk, want met Uw geschrijf komt gij zoo doende in groote onaangenaamhe den. Men kan het publiek geen knollen voor citroenen meer verkoopen. Verander Uw gedrag in Uw schrijven en spreken, dan zal ik het tot een eer rekenen te zijn uw moderne bondgenoot. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Mei. In het algemeen overzicht van het Nieuw Bat. Handelsblad leest men De groote grief tegen het bestuur van den te genwoordige!) gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië is, dat hij zich veelal tot overwe gen en overpeinzen bepaalde. Met voldoening dee- len wij mede, dat Z. Exc. in de Indische spoorweg zaak zal handelen. De Raad van Indië had geadviseerd, de werk zaamheden aan den spoorweg Samarang-Vorsten- landen niet door eenig voorschot of andere hulp van staatswege te doen hervatten. De gouver neur generaal was van eene andere meening en achtte spoedige voltooiing van de in aanbouw zijnde wegen in 's rijks belang en in dat van het eiland Java. Bij dit verschil van meening heeft de gouverneur-generaal gisteren (20 dezer) op het paleis te Rijswijk eene buitengewone vergadering van den Raad van Indië gepresideerd en zal, ver zekert men, de ordonnantie onderteekenen, waarbij een krediet boven de begrooting van N.-I. voor 1870 van 7175,000, ten behoeve van de voltooi ing der 1ste en 2de sectiën van den spoorweg, wordt geopend. Onverwijld zal de beslissing van den Koning en van de wetgevende macht worden ingeroepen omtrent hetgeen verder moet ge schieden. Met groot genoegen werd alhier het bericht ontvangen, dat tien hoofd- en andere officieren van het Indisch leger door Z. M. den Koning tot ridders van de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd zijn. Daardoor is een verzuim hersteld, dat hier algemeen opgemerkt was. De jongere officieren van het leger hebben het denk beeld geopperd Z. Exc. den leger-kommandant eene ovatie te brengen, ten einde hem voor zijne medewerking te danken en te verzoeken den dank van het Indisch leger aan Z. M. den Koning en Z. Exc. den Gouverneur-Generaal over te brengen. Den 16d,° bracht de stafmuziek Z. Exc. eene se renade, waarbij 150 officieren van het garnizoen van Batavia tegenwoordig waren. Zaterdag, 21 dezer, zal in de militaire sociëteit Concordia alhier een groot bal en vauxhall ter eere van de gedecoreerden plaats hebben. De burgerlijke dienst gevoelt zich thans echter dubbel achtergesteld. Is er geen enkel ambtenaar behalve de heer Anthing, onder zoovelen, die door kunde, trouwen en veeljarigen dienst een blijk van goedkeuring en welwillendheid van Z. M. verdiend heeft. De indruk van de achterstelling is des te onaan genamer, nu de besluiten door de Java-Bode be kend zijn gemaakt, die de controleurs hebben getroffen, in antwoord op hunne, in zeer eerbie dige bewoordingen gestelde adressen, waarin zij zich beklaagden over langzame bevordering en het inschuiven in het kader bij het binne.nlandsch bestuur van ambtenaren, die bij de secretarie werkzaam geweest waren en die weinig of niet met binnenlandsch bestuur bekend zijn. Thans blijkt, dat eerst besloten was de adressanten, als straf, zes maanden in de bevordering achteruit te stellen, en dit nu met drie plaatsen achteruit- zetten op de ranglijst is geschied. Eenparig komt de pers tegen deze besluiten op, die in strijd zijn met het grondwettig recht van petitie, de billijk heid en een goed staatsbeleid. De requestranten en gestraften zijn de heeren D. Meijer, Mr. W. B. Bergsma, W. A. De Koek van Leeuwen, J. A. Focquin, T. Heijting, F. G Van Delden, F. A. A. Ruitenbach, P. J. A. Spaan, J. Muilemeister, J. C. Th. Kroesen, J. F. VV. Wes- sels, E. Von Faber en G. H. C. Van Zijl de Jong, controleurs der eerste klasse; F. A. 11. Ondaatje, Mr. J. H. Van Lennep, E. A. Engelbrecht, H. J. Tydeman, N. F. H. Van Slijpe, P. J. Van Berckel, F. J. G. Rutten, J. VV. Opdam, Jhr. R. Wichers, A. Thesingh, K. W. H. Ligtvoet, A. Van der Gon Netscher, C. M. Ket ting Olivier, O. A. Burnaby Lautier, J. W. A. Van Soest, H. F. Ledeboer, W. Voute, H. H. Donker Curtius, C. L. G. Bresier, H. L. C. Te Mechelen, F. L. Wittenrood, F. Mayor, S. Van Dissel Jr., J. A. Ament, W. Linn, P. H. J. Var- kevisser, E. Pino, Th. W. Buijs, J. W. Middel burg, B. A. H. Wolterbeek Muller, C. G. Van Baerle, Z. W. Mullemeister, J. A. VaD den Broek, J. M. Van Blommenstein en W. C. M. B. Ingen- luijff, controleurs der tweede klasse, de 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e en 9e sedert benoemd tot controleurs der eerste klasse; Mr. J. F. Kramer, H. Van Steeden, R. W. H. Pitlo, G. A. C. O. Kraft, T. Mounier, Mr. C. C. A. Van Burg, J. J. Bischoff, W. F. Van Rijcke- vorsel en P. H. J. van Lawick, ambtenaren ter beschikking, de vier eersten sedert benoemd tot controleurs der tweede klasse; allen bij landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura. Zooals bekend is, zijn in de Europeesche wijk ter hoofdplaats Djocjocarta, als een gevolg van de geringe uitgestrektheid van het beschikbaar terrein en het gaandeweg toenemen der Europee sche bevolking, de woningen zeer dicht op elk ander gebouwd, wat bij brand en andere onhei len vaak tot ernstige gevolgen aanleiding kan ge ven, gelijk onder anderen gebleken is bij gele genheid der aardbeving in Juni van het jaar 1867. Tot wegneming dezer bezwaren is de regeering te rade gekomen, met Z. H. den Sultan van Djoc jocarta in overleg te treden omtrent den afstand van een terrein, behoorende tot de kampongs Bin- taran, Kesoemojoedan en Pamotan, aan den weg van Sentoio naar Pioengan, ter genoemde hoofd plaats, om te dienen als emplacement voor eene nieuwe Europeesche wijk. Die onderhandelingen zijn met een gunstigen uitslag bekroond gewor den, en is dientengevolge de resident van Djoc jocarta dezer dagen van regeeringswege gemach tigd, om bedoeld terrein vaD Z. H. den Sultan over te namen, tegen betaling van schadeloosstel ling aan de rechthebbenden. (Jar. Ct.) Het personeel aan het gymnasium Willem III is uitgebreid met een leeraar in de beginselen der Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen, en een leeraar voor de wiskunde en het recht lijnig teekenen, ieder op eene bezoldiging van 7 375 's maands, benevens drie vierjaarlijksche verhoogingen van flb 's maands, en vrije genees kundige behandeling. Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. Omtrent het afbranden van het artillerie-magazijn binnen het fort Tatas te Bandjermasin in den nacht van 29 op 30 April jl., kan het volgende worden me degedeeld Men werd den brand eerst 's avonds te half- elf gewaar, toen de vlammen reeds zulk een omvang hadden erlangd, dat zij zich bijna boven het dak verhieveneene omstandigheid die aannemen doet dat de brand binnen het ge bouw is ontstaan. Daar het magazijn geheel uit hout was samengesteld en vele brandbare stof fen, als teer, lijnolie, terpentijn, enz. bevatte, mocht men er, ondanks de grootste krachtsinspanning, niet voor halftwee in slagen het vuur meester te worden. Aan de ijverige pogingen, zoowel van het bestuur, bet ter plaatse aanwezige garnizoen, de bemanning der ter reede Bandjermasin lig gende oorlogschepen en het personeel der brand spuiten, als van de Europeesche en de Chinee- sche en inlandsche bevolking, is het te danken, dat de brand zich niet verder heeft uitgestrekt, en dat o. a. het buskruit-magazijn is gespaard gebleven. In dit slechts 24 ellen van het artille rie-magazijn verwijderd gebouw werden behalve een aantal gevulde granaten en vuurwerken nog c. c. 12000 Ned. ffi buskruit bewaard. Naar de oor zaak van het onheil, waarbij eene schade van c. c. 780,000 is geleden, wordt een onderzoekin- gesteld.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2