A Juli. JV°. 3487. Maandag A®. 1870. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.86. Afionderlijke Nommers0.05. Deia Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEM. Voor iederen regel.0.1S. Grootere ietten naar de plaatsruimte die rij beslaan. Lelden, 2 Juli. Wat productieveen improductieve uitgaven zijn leert de staathuishoudkunde. De zittingder Tweede Kamer van gisteren levert van beiden een voor beeld. In de eerste plaatseen voorbeeld eener pro ductieve uitgave. Dat is zeker wel het wetsvoor stel, waarbij aan den heer TediDg van Berkhout subsidie werd toegestaan, tot landaanwinning en bedijking van een gedeelte van het Friesche Wad, door aanhechting van Ameland aan den vasten wal. Een vreedzame annexatie, die zeker minder geld kost dan eene met de wapenen in de hand, maar, wat nog meer zegt geen bloed vraagteene annexatie, waarbij niet aan anderen, dan alleen den visschen, grond wordt ontnomen zulk eene waarmee onze landgenooten den vaderlandschen bodem reeds met zoovele vruchtbare terreinen heb ben vermeerderd, eene annexatie door het maken van water tot land; het geld daarvoor uitge geven mag zeer zeker bij uitstek productief genoemd worden. Er wordt land geproduceerd, een artikel waarvan de waarde telkens stijgt. Vooral deze landaanwinning mag daarbij pro ductief genoemd worden, om de betrekkelijk ge ringe kostenhet is een landaanwinning die zal verkregen worden door aanslibbinger zullen dammen gelegd worden, maar de zee zal den verderen arbeid verrichten. En Ameland zal op houden een eiland te zijn. Een geheel ander soort uitgave was de andere. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heefteen inspectiereis gedaan, 100,000 waren hem daar voor toegestaan, maar de reiskosten zijn wat hoo- ger geloopen, slechts even f 98,770.58'. De ver evening dier kosten moest de Tweede Kamer goedkeuren. Daartegen verhieven zich verschil lende stemmen. De heer Knoop nam het eerste het woord op, en na hem de HH. Van Nispeo en De Casembroot om hunne verontwaardiging tegen dergelijk geldverspillen lucht te geven. En slechts met moeite mocht het den minister van koloniën gelukken, om, al was 't dan ook slechts met éen stem meerderheid, zijn wetsvoor stel aangenomen te zien. Het was de schuld der residenten, zeide de minister, zij waren aangeschreven om spaarzamer te zijn, maar zij hadden het nog op de gebruikelijke wijze gedaan. Zooveel geld uit te geven bij eene inspectiereis schijnt werkelijk de gebruikelijke wijze te zijn. Het Vaderland deelde daarvan on langs een niet onaardig staaltje mede. Voor een dag en twee nachten, die de gouverneur-generaal ergens verblijven zou, werden bijv. niet minder dan 180 fiesschen wijn en 62 flesschen likeur be steld. Maar dan wordt het hoog tijd, dat zulke dingen ophouden, zeide de heer Knoop te recht. Vroeger gingen zij onopgemerkt voorbij: de begrooting van Ned.-Indië werd niet bij de wet vastgesteld. Men hoorde er niet van. Thans eerst blijkt het. Een voortreffelijk bewijs voor de vast stelling der Indische Begrooting bij de wetOf zullen de residenten nog langer op dien weg voortgaan. Zij weten wat hun te wachten staat: dat zij het te kort uit eigen zak moeten bij passen. De publiciteit blijkt alweder een eerste ver- eischte voor een goed staatsbestuur te zijn. Wij moeten eene onjuistheid herstellen die wij begaan hebbeD betreffende de zaak eener nieuwe organisatie omtrent de van gemeentewege te ma ken werken. Het blijkt ons nu dat daartoe reeds een voorstel is gedaan, dat den 23sten April bij den gemeenteraad is ingekomen onder den naam van: voorstellen der Commissie van Fabricage, betreffende de aanbesteding van gemeente-fabri- cagewerken, met rapport van Burgemeester en Wethouders. Die voorstellen zijn in handen gesteld der Com missie van Financiën. Bij de rectificatie voegen wij eene vraagis het niet hoogst wenschelijk, dat voordat deze voorstellen in den raad behandeld worden, zij aan het oordeel van het publiek worden onder worpen, en dus algemeen verkrijgbaar worden gesteld? Zullen daardoor niet vele deskundigen in de gelegenheid gesteld worden den raad voor te lichten? Wij vermeenen dat dit bij deze zaak zeer noodig is. De burgemeester, hoofd van het gemeentebe stuur alhier, doet te weten, dat aan den ontvan ger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den 29,ten der vorige maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1870 en 1871, houdende aanslagen voor kramers, schippers, tappers enz., terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de door den heer Burgemeister aangekondigde con certen, in het feestgebouw op de Ruïne, alhier zullen doorgaan, en a. s. Zondag op het eerste er van het muziekkorps van de ruiterij der ko- ninkl. Saksische Garde zich zal doen hooren. Af gaande op de berichten hieromtrent van elders, waar dit korps zich reeds hooren deed, belooft reeds dit eerste concert een waar kunstgenot te zullen aanbieden. Volgens die berichten toch, is het en semble van dit muziekkorps prachtig, en klinkt het accoord van de gezamenlijke instrumenten schitte rend terwijl aan den directeur, den heer Fr. Wag ner, wegens de virtuositeit van zijn spel, de meeste lof wordt toegezwaaid. Naar wij vernemen, is het concert, dat Zondag 11. in het gebouw op de Ruïne werd gegeven, zeer goed bezocht geweest en zeer ten genoege der aanwezigen afgeloopen. De heer Burgemeister verdient lof voor zijn streven om, nu na afloop der feesten Leiden meer dan ooit stil en verlaten is, die stilte door het geven van degelijke concer ten aangenaam af te wisselen. Hij heeft daarbij voorzeker gerekend op den steun zijner stadgenooten. Wij hopen dat hem die steun niet alleen Diet zal ontbreken, maar het concert van morgen in dit opzicht zijne verwach tingen verre moge overtreffen. De classicale vergadering alhier heeft met 56 tegen 19 stemmen besloten, te adviseeren, dat het gebruik van de doopsformule in art. 14 van het synodaal reglement voor de kerkeraden worde opgenomen of ingelascht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 107 tot 125 vol wassen personen en van 40 tot 54 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhymigt zijn gedurende deze week 237 baden genomen; gedu rende de maand Juni 2714. De collecte ten behoeve der slachtoffers van den brand van Bodegraven heeft, dank ook de medewerking vau HH. buurtcoramissarissen en wijkmeesters, gisteren te 's-Gravenhage de aan zienlijke som opgebracht van f 5743, uitgenomen nog de 8ste afdeeling, waarvan de opbrengst later zal worden medegedeeld. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan den bur gemeester der residentie te doen toekomen eene som van ƒ2500, als bijdrage in de gehouden col lecte ten behoeve der slachtoffers van den brand te Bodegraven en Zwammerdam. De Staats-Courant bevat het rapport aan den Ko ning van de Min. van Justitie en Financiën, betreffende den arbeid der bij besluit van den gden Febr. 1867, n®. 58, nader aangevuld door dat van den 24®"° Maart 1869, d®. 3, ingestelde Staats commissie voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goede ren, het hypotheekstelsel en het notariaat, met opdracht om aan Zijne Majesteit de noodige voor stellen te doen tot dat einde, in den vorm van ontwerpen van wetten en besluiten met de daarbij behoorende memoriën van toelichting. Hierbij is gevoegd het Kon. besluit, inhoudende ,1°. de Ministers van Justitie en van Finan ciën te machtigen om bij den Raad van State de overweging aanhangig te maken van de door de voormelde staatscommissie ter voldoening aan onzen last bij haar verslag overgelegde ontwer pen van wet: op de overdracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en de hypothecaire boekhouding; en tot regeling van het notaris-ambt; zulks onder mededeeling van het genoemd ver slag en alle verdere bijlagen daarvan en van een afschrift van ons tegenwoordig besluit met de daartoe betrekkelijke voordracht, ter inlichting van den Raad. i/2'. de voormelde staatscommissie te ontbin den" enz. Het voormelde verslag, met al de bijlagen, zal worden gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. Aan de Polytechnische school te Delft is vol doend examen afgelegd ter verkrijging van het diploma als civiel-ingenieur (art. 61 der wet) door de heeren: J. I. E. Van Bergen, J. C. De Bruyn, A. Déking Dura, M. H. Hartogh, C. J. De Jong van Beek en Donk, J. W. Le Comte, J.E. De Meijier, W. C. Metzelaar, L. H. Slinkers en W. Van der Worff; als bouwkundig ingenieur (art. 62 der wet) door den heer W. C. Metzelaar; als mijn-inge nieur (art. 65 der wet) door den heer C. J. Van Schelle; als technoloog (art. 60 der wet) door de heerenJ. H. B. Cox, R. E. Kerkhoven en J. J. Verwey. Door het Provinciaal Gerechtshof van Gelder land is de navolgende voordracht opgemaakt voor de vaceerende betrekking van procureur bij het Hof en de Arrondissements-rechtbank te Arnhem Mr. H. G. P. Kolfschoten, advocaat te Arnhem; J. J. D. G. Van Hasselt, secretaris der gemeente Epe, en Mr. H. E. Kann, advocaat te 's-Hage. Z. M. heeft een nieuw bewijs gegeven van warme belangstelling voor de zaak der vader- landsche weerbaarheid door te bepalen dat onverminderd 's Konings jaarlijks uit te loven vaandelprijs van 20 Remmingtongeweren op HD. kosten, jaarlijks tweemaal, te beginnen met Oc tober a. s. aan het centraal comité zullen ver strekt worden: twintig Remmingtongeweren, voorzien van bajonet, kordonriem en schroef- draaier, benevens twee kogeltangen ieder voor 6 kogels, 1200 patroonhulzen en 1200 kogels, en wel met bedoeling, dat de aldus geschonken ge weren zullen worden uitgereikt aan weerbaar- heidsvereenigingen, leden van den bond, ter keuze van het comité, welke 'sKoDings vaandelprijs nog niet gewonnen hebben. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de loterij commissie te Velzen voor de daar op te richten schietbaan een schilderstuk ten geschenke gezon den, om als prijs te dienen in die verloting. De heer Dr. A. De Jager, te Rotterdam, is benoemd tot eerelid van de Koninklijke Maat schappij van Tooneel- en Letterkunde Roos en Eikel, te Leuven. De classicale vergadering te Haarlem heeft zich verklaart tegen het verplicht gebruik der doopsformule. De classicale vergadering van Amersfoort heeft met algemeene (45) stemmen besloten, zich met het voorstel der Synode te vereenigen, om de doopsformule (Matth. 28 19) verplichtend te maken. Te Kolhorn, waar gedurig gebrek aan drink water heerscht, heeft men door rentelooze voor- scholten de middelen bijeengebracht tot het aan leggen van een kolossalen regenbak bij de kerk. Maandag werd daarvoor op feestelijke wijze de eerste 6teen gelegd. De gezamenlijke opbrengst der teekeningen uit de collectie van wijlen den heer L. Dupper ffj., te Dordrecht, dezer dagen verkocht, was ruim f 22,000, en den veiling der etsen enz. ruim 5700. Het rijks-museum te Amsterdam werd in 1869 bezocht door 33,327 personen, waaronder 6573 vreemdelingen. Sedert de koekuitdeeling wekelijks op de armen school te Heerenveen plaats heeft, is het school gaan met 30 pCt. toegenomen. Men kan niet zeg gen, dat er nog schoolverzuim bestaat. In den avond van Dinsdag 12 Juli zal eene totale, hier te lande zichtbare maansverduistering plaats hebben. Het begin der verduistering is 9 uren 8 min., het midden 10 uren 57 min., het einde 12 uren 47 min. Te rekenen van den 15d» Juli aanstaande is het rijkstelegraaf kantoor te Doesburg des Zondags voor het publiek open, des voormiddags van 8—11 en des namiddags van halfdrie—4 uren' De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Het postkantoor en het kantoor vau de rijks telegraaf te Doesburg, worden met ingang van den 15J'n dezer vereenigd. Tot directeur van het vereenigd kantoor is benoemd de heer Th. Hoijer, thans directeur van het postkantoor aldaar. Z. M. heeft aan den heer Dr. H. Polman Kru- seman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het eerste schooldistrict der provincie Zeeland. Z. M. heeft met ingang van den 1'"° Juli 1870, bij de rijkstelegraaf benoemd: tot onderdirecteur der 1ste kl. G. J. Fruythoff en D. A. Kets, thans onderdirecteuren der 2de kl.; tot telegrafist der lste kl., G. P. Zahn, thans telegrafist der 2de kl.; tot telegrafist der 3de kl. A. C.| Hissink, C. W. Van Bijlevelt, J. A. Schwannhuyser, F. H. Dangremond, H. W. Van Pesch, C. A. Spruyt, G. L. Crietee, A. C. Van Heelsbergen, H. D. Monk- horst, F. K. C. Kahle, F. A. Van Suchtelen Jr., L. De Veer, F. Allen en J. C. Van der Wijk, allen thans leerling-telegrafist. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstdoende schutterijen, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend, als: bij die te Rotterdam, aan A. C. Dalen Jr. en H. H. M. Looyaard, bei den als lsten luit.; bij die te Vlaardingen, aan J. Hoffman, als 2den luit.; en zijn bij de dienst doende schutterijen benoemdbij die te Rotter dam, tot lsten luit. T. G. Gleichmann en E. E. Van Raalte, beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. W. Maingay en H. Montauban van Swijndregt, beiden thans serg.; bij die te Vlaardingen, tot 2den luit. A. Knottenbelt, thans serg. Z. M. heeft aan A. J. Van Doorn, burgemeester der gemeenten Callantsoog en de Zijpe, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekkingen ver leend. Z. M. heeft tot leden der internationale com missie voor de vervaardiging van een nieuwen standaardmeter, welke in den loop dezes jaara te Parijs zal bijeenkomen, voor Nederland be noemd: Dr. F. Kaiser, hoogleeraar aan de hoo- geschool te Leiden, en Dr. F. J. Stamkart, hoog leeraar aan de Polytechnische school te Delft, leden der Koninklijke Academie van Weten schappen, en tot hunne plaatsvervangers Dr. L. Cohen Stuart, directeur der Polytechnische school te Delft, en Dr. J. Bosscha Jr., inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, leden der Koninklijke Academie van Wetenschappen. Amsterdam, 1 Juli. Men bericht dat eenige invloedrijke mannen, warme voorstanders van het Nederlandsch tooneel, 't eeuwig wachten op een nieuwen schouwburg moede, 't voornemen hebben opgevat, den bestaanden houten schouwburg op het Leidsche plein in den nieuwsten en sierlijksten trant te restaureeren. Een onzer meest-talent- volle architecten zou reeds een uitgewerkt plau hebben ontworpen. 's-Gravenhage, 1 Juli. De gemeenteraad alhier heeft eene missive gericht aan de minister van binnenlandsche zaken, om ten behoeve harer hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, een Rijkssubsidie van f 17000 te ontvaogen. De mi nister heeft daarop het volgende geantwoord „Ik ben in het algemeen niet ongenegen op de begrooting van mijn Departement voor 1871 die voor het loopende jaar heeft, zooals reeds door u ondersteld is, geen beschikbare fondsen de vereischte som te brengen en wanneer die mocht zijn toegestaan, den Koning voor te stel len aan het verzoek van den Raad te voldoen. Van den anderen kant meen ik drie voorwaar den te moeten stellen, van wier inwilliging mijne verdere handeling afhankelijk zal wezen. In de eerste plaats verzoek ik overlegging der bij art. 24 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, bedoelde besluiten van den gemeenteraad, be treffende het getal der leeraren aan de hoogere burgerschool en het bedrag hunner jaarwedden, welke besluiten zoodanig behooren te worden ingericht, dat zij niet alleen aan de tegenwoor dige behoeften voldoen, maar ook gelegenheid geven tot uitbreiding van het onderwijzend per soneel bij te verwachten toename van het getal der leerlingen. In de tweede plaats acht ik het noodig, dat een beter, voor het onderwijs behoor lijk ingericht gebouw beschikbaar worde gesteld, omdat het tegenwoordige, volgens mededeeling

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1