een door de verg. van commissarissen goedge keurd voorstel om, ten einde in de geldelijke be hoeften der Maatschappij te voorzien, eene 514 pCt. geldleening a pari uit te schrijven. Aan de invoering van het blocksysteem tus- schen Amsterdam en Breukelen, Breukelen en Harmeien, Utrecht en Rotterdam en Gouda en den Haag, werden ten koste gelegd 58,163.50. Werden vroeger bijna alle werkzaamheden aan besteed, in den laalsten tijd heeft men er baat bij gevonden om den bovenbouw der spoorwegen bij voorkeur in eigen beheer te doen plaats hebben. Voor HarmeienBreukelen werd gedurende het afgeloopen boekjaar aan kapitaal besteed ƒ363,800.595, makende tot 80 April 1870 een to taal bedrag van 650,081.09. De lijn Goudaden Haag vorderde in het af geloopen boekjaar eene kapitaal-uitgave van 1,929.U69.96Swaarmede hare kosten tot uit. April 1870 afliepen tot 3,326,180.48s. De opeuing der lijnen HarmeienBreukelen en Goudaden Haag heelt tot belangrijke ver meerdering van het aantal reizigers geleid. De directie, die het vorige jaar de mist- of knal-signalen invoerde, heeft zich door de groote kosten niet laten afschrikken om over te gaan tot de invoering van het zoogenaamde blocksys teem op alle die gedeelten van den weg, waarop bij opeuing der nieuwe lijnen een dubbele drukte was te wachten. Dit seintoeslel heeft ten doel, om te beletten dat kort op elkander volgende treinen zich gelijktijdig op een zelfde gedeelte van den spoorweg kunnen bevinden, waartoe op afstanden van twee- a vierduizend meters langs den spoorweg de mephorische seinpalen met sein huizen werden geplaatst, door middel van elec- tro-magnetische toestellen met elkander in ver binding gesteld. Zoolang daarmede wordt aange toond, dat zich op het volgend gedeelte nog een trein bevindt, mag een achterop komende trein het sein niet voorbij rijden waarin de waarborg ligt, dat twee treinen altijd minstens zooverre van elkander worden gehouden, als de afstand tus- sehen de seinhuizen. Hetzelfde systeem laat zich op verschillende wijzen toepassen. Met tweeërlei werd de proef genomen, en beide werken zoo goed, dat het nog moeilijk zou vallen, om daar- tusschen eene keuze te doen. Niemand over een en ander het woord vragende, wordt dit verslag goedgekeurd. Daarop wordt ook de ter visie gelegen hebbende balans vastgesteld, evenals de door de directie voorgedragen uitdeeling. Thans wordt voorgelezen het ontwerp-besluit voor eene leening van 500,000 pd. st. of f5,925,000, rentende 5ï> pCt., waarvan in het verslag is ge sproken en welk besluit bereids door de commis sarissen is goedgekeurd. De leening wordt ver deeld in aandeelen van 10 pd. St., of ook van 50 pd. st. of 100 pd. St., waarvan de coupons zullen verschijnen 1 April en 1 October van elk jaar, betaalbaar te Londen, Liverpool, Amsterdam, Utrecht en 's-Hage. De leening wordt A pari uit gegeven, in te lossen in 1899. Aandeelhouders der maatsch. hebben de voorkeur tot deelneming. De storting geschiedt in 2 termijnen, de eerste 1 Oct. 1870, de tweede 1 April 1871. De heer Kan uit 's-Hage vraagt, waartoe deze gelden benoodigd zijn. Nadat de heer Ameshoff ophelderingen had verstrekt, wordt de directie met algemeene stemmen op éen na (6 stemmen) gemachtigd om de voorgestelde leening aan te gaan. De pres. stelt nu voor, ook den heer Forbes, die nu aftreedt als lid der directie, op dezelfde wijze te herbenoemen. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. De lieeren Auieshoff en Staats Forbes worden daarna tot pres. en vice-pres. van de directie herkozen. De werkzaamheden hierbij afgeloopen zijnde, wordt gevraagd, of iemand nog iets heeft in het midden te brengen. De heer Gleichman uit 's-Hage zegt, dat de zaken tot hiertoe nog couleur ie rose gaan, en dat hij daarin geen wanklank wil brengen, maar evenwel kan hij zich niet weerhouden, eenige opmerkingen en vragen ter tafel te brengen, in verband met de opening van de lijn Gouda-'s-Hage, aangaande de exploitatie van dien weg. Over het feest, dat te 's-Hage tijdens de opening gevierd is, zal hij niet veel zeggen. Alleen is bij hem de vraag gerezen, of de directie wel door commis sarissen gemachtigd was, tot het geven vau dat feest, wat dat feest eigenlijk wel gekost heeft en voor wiens rekening dat is gegeven. Hij ver moedt, dat de onkosten op de constructie-rekening zullen gevonden zijn. Hij wijst op de eenzijdig heid bij de invitatie, die wel schijnbaar minder te achten is, maar toch in den Haag veel kwaad bloed heeft gezet. Er zijn aandeelhouders, die voor kapitalen deelgenooten in deze maatschappij zijn, en die bij de uitnoodiging over het hoofd zijn gezien, terwijl men ambtenaren van allerlei soort op een onoordeelkundige wijze heeft ge vraagd. In de tweede plaats heeft hij met genoegen, maar ook tevens met verbazing, gehoord, dat het verkeer langs den Haagschen weg aau de beste verwachtingen voldoet. Als hij toch let op het gering aantal reizigers, dat hij in de treinen naar Gouda ziet plaats nemen, dan voorzeker verwekt het bij hem verbazing, dat men in het Verslag kan zeggen, dat het verkeer de beste verwach tingen voorspelt. Hij zou meenen, dat men zich niet op het standpunt geplaatst heeft, waarop men zich ten dezen plaatsen moest. Het is voorzeker van groot belang, dat door dezen weg de aansluiting aan het Europeesch spoorwegnet is verkregen, maar wat heeft men nu met dien weg gedaan? Men heeft zich ten hoofddoel gesteld om eene nie tige concurrentie met den Hollandschen spoorweg in het leven te roepen, en daaraan is hier volstrekt geeiie behoefte. Spr. zou dus wel eens de resulta ten der exploitatie van dezen weg willen kennen. Over de kostbaarheid, waarmede deze weg is geëxploiteerd, wil hij niet veel zeggen; maar al lee heeft hij een cijfer opgevangen; men heeft namelijk ter vestiging van eene factory een cijfer van ruim 21,000 uitgegeven. Eindelijk vraagt spr. inlichtingen aangaande den weg Zoetermeer— Rotterdam, en wat aangaat de geruchten, des wege in omloop. Hij zal er echter in berusten, wanneer de directie meent, hem op die laatste vraag het antwoord te moeten schuldig blijven. Den beer Ameshoff verheugt het, dat deze zaak hier in de verg. besproken wordt; hij 'acht dit beter, dan dat men daarover lange artikelen in de dagbladen geeft. Wat de feestelijke opening aangaat, moet hij beginnen niet te zeggen, dat er geene uitgaven deswege zijn gedaan in strijd met de bepalingen, en dat de commissie welde gelijk daarin gekend is. Het is een verkeerd denk beeld dat een feest, zooals dat gewoonlijk gege ven werd, aan de Maatsch. minder geld zou kosten. De reden, waarom de directie dit feest gege ven heeft, ligt hierin, dat zij van alle zijden de meest mogelijke medewerking heeft ondervon den, en dat zij, wanneer zij naar gewoonte een diner had gegeven, uit de verschillende corpo ration slechts 1 a 2 leden had kunnen vragen. Nu rees bij de directie de vraag op, of het niet wenschelijker ware, dat men geheele corpo- ratiën inviteerde. Om die reden gaf men eene soirée. Daardoor waren er aau de Wijze van in viteeren verschillende moeilijkheden weggeno men. Men was dadelijk wegwijs, en de rechter lijke, militaire en regeerings-autoriteiten werden alle uitgenoodigd, evenals de omgeving van het hof. Om te passeeren bestond niet de minste be doeling. Daarom was een lokale commissie in den Haag, en de directeur heeft geheel in over eenstemming met deze commissie gehandeld. Maar had men nu de aandeelhouders kunneu invitee ren Deze zullen zelve bij rustig nadenken moe ten erkennen, dat zulks tot de vrome wenschen moet behooren. In den Haag zijn 135 aandeel houders, en verder in Nederland nog ruim 600. Volgens de statuten hebben de houders vau blanco aandeelen dezelfde rechten als die van aandee len op naam, dus bij het genoemde getal dienen nog de houders van blanco-aandeelen getrokken te worden. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat men voor de geringe som van 5 cents de aandeelen kan laten overschrijven, dan zal men moeten erkennen, dat het getal te inviteeren aan deelhouders al zeer groot had kunnen worden. In andere landen heeft men die quaestie ook dikuiaals besproken. Nu rijst de vraag: was dan de thans gevolgde wijze van handelen goed? Spr. wil hierop kortelijk slechts dit antwoorden, dat onder de genoodigden zich ook bevond de directeur van de maatschappij Grand Central Beige. Deze was jaloersch over het zoo wel ge lukte feest, en gaf openlijk te kennen, dat hij bij de eerste de beste gelegenheid ook zou trach ten te laten dansen, dat geeft vrienden. Ja, ver volgt de heer Ameshoff, dat geeft vrienden, maar ook veel vijanden, en nu rees bij hem de vraag, of die vijanden eigenlijk nog niet veel meer goed aan de algemeene bekendheid van den nieuwen weg deden, dan wel de vrienden. De vijanden klaagden alom, en maakten door hunne klach ten den weg des te meer bekend, iets wat eigen lijk maar het hoofddoel van het feest was, den nieuwen weg algemeen ter sprake te brengen. De uitkomsten zijn dan ook boven de verwach ting geweest. - Wat nu de wijze van exploita tie betreft, dat is een van de moeilijkste pro- blema's om op te lossen. De lijn naar 's-Hage heeft een boven verwachting gunstig onthaal ge vonden. Nu kan de toeschouwer echter op het denkbeeld komen, dat het verkeer luttel is, om dat hij enkele treinen heeft zien afgaan met niet veel passagiers, maar de directeur weet daaren tegen wat die weg heeft opgebracht. Sedert het begin van Mei wordt er nu reeds ƒ15- A ƒ1600 per week meer ingenomen, en dat cijfer zegt meer dan het resultaat van een enkelen trein of waggon. Wat nu den weg Amsterdam-den Haag betreft, de denkbeelden zijn verschillend, het pu bliek wordt door de concurrentie gebaat en wenscht die. De weg waarvan de directie zich het minst heelt voorgesteld, was die van den Haag-Rotterdam, en het is merkwaardig welk groot aantal passagiers daarvan gebruik maakt, dat is nog grooter als van Amsterdam. Verder geeft de heer Ameshoff nog eenige opmerkingen betreffende eenige vragen des vorigen sprekers. De heer Kan kan zich nog niet tevreden stel len met het antwoord aangaande het feest, en vraagt den directeur: maar de twee dansgezel schappen dan, zijn die ook als autoriteiten ge- noodigd? De heer Ameshoff verklaart niet te vatten hoe men een bal kan geven, zonder een personeel dat danst. De heer Gleichman meent, dat in de woorden van den directeur wel wat overdrevenheid heerscht aangaande dat feest. Zoo schetst deze een splitsing waaraan toch voorzeker niemand denken zal, evenmin als dat de buitenlandsche aandeelhouders jaloersch zouden zijn over een feest hier gegeven. Wat nu de exploitatie betreft, heeft hij wel hooren zeggen, dat de algemeene inkomsten zijn toegenomen, maar hij vraagt of die baten door den weg den Haag-Gouda zijn aangebracht? Als men de treinen te 's-Hage ziet afgaan en aankomen, dan vindt Spr. het onver klaarbaar dat de dir. durft zeggen, dat de ex ploitatie aan de verwachting beantwoordt. De heer lienny wijst er op, dat door den di recteur gezegd is, dat hij gaarne veel aandeel houders ter vergadering zou zien, maar meent dan in overweging te moeten geven of men niet beter zou doen, om de aandeelhouders die te kennen geven de algemeene vergadering te wil len bijwonen, voor dien dag een personeele kaart voor gratis overtocht toe te zenden. De heer Ameshoff zegt, dat dit geen nieuw denkbeeld is, doch dat het ook op de bezwaren is afgestuit. Overigens wil hij er gaarne nog eens zijne gedachten over laten gaan. De heer Blokhuis komt nog in breede beschou wingen over de retourbiljetten en over den voor hem zonderlingen toestand, dat men van Rotter dam naar Voorburg veel meer moet betalen, dan naar 's-Hage. Ook hij gelooft niet, dat de weg 's-Hage goede resultaten oplevert. De heer Ameshoff' zegt, dat wanneer men re tourbiljetten voor 3 dagen neemt, men gemakke lijk met alle treinen kan terugkeeren. De dir. heeft dus het vroegere faveur niet ontnomen, zonder daarvoor een andere gelegenheid in de plaats te stellen. Ten slotte wordt door den heer Boon Hartsing een woord van dank toegebracht aau den voor zitter voor zijne leiding der vergadering, en aau de directie voor haar goed beheer, waarna de vergadering wordt gesloten. Heden beleeft de Provinciale Noord-Brabantsche en 's-Herlogenbossche Courant haar 99ste verjaar feest. Wij laten de geschiedkundige schets van het bestaan dezer courant, zooals de redactie die geeft, hier volgen: Weinige bladen in Nederland mogen zich in dien leeftijd verheugen. Onze cou rant weet te vertellen van den slag bij Doggers- bank als van het belangrijkste feit waardoor zich in de achttiende eeuw de republiek ter zee roem verwierf; zij is getuige geweest vau de verdeeld heid der Prinsgezinden en Patriotten en de daarop gevolgde plundering van beiden door het garni zoen dezer siad in 1787 zij heelt de Pruisen in het land zien rukken en den stadhouder in zijne waardigheid hersteld gezienzij heeft de patriotten zien uitwijken en de Franscben herwaarts lok ken, die een vrijheidsboom plantten, waaraan ovcrheersching groeide; zij heeft de Bataafsche republiek zien werken en vallen; zij zag een koninkrijk Holland opkomen en ondergaan in hel eerste Fransche keizerrijk. Gejubeld heeft zij bij den val der Fransche overheersching, bij het her stel van 's lands onafhankelijkheid, bij de ver heffing van een vorst uit het Huis van Oranje tot souverein, tot Koning van een vereenigd, later helaas in twee deelen gescheiden, Nederland. Zij heeft de regeeriug vau den eersten Willem ge schetst, de heldendaden en het roemvol bestuur van Koning Willem II te boek gesteld; zij heeft den geachlen Vorst, die met zooveel wijsheid de teugels van het bewind voert, in zijn openbaar leven gevolgdZoo bevat zij dus 's lands ge schiedenis van schier eene gausche eeuw en mag zij zich uil dien hoofde boven vele van hare zus ters verheffen. Eveneens vindt men bij uitsluiting in haar de geschiedenis van onze provincie en van de hooldslad. Nog in een ander opzicht heeft zij reden zich te verheugen; namelijk over den bloeieDden welstand waarin zij verkeert. In hare jeugd heeft zij in den treurigen toestand des lands gedeeld maar ondanks de moeilijkheden, waar mede zij had te worstelen, heeft zij het hootd kunnen ophouden, ja is allengs de bezwaren ontgroeid, en met de jaren is zij toegenomen in ontwikkeling, bloei en welvaart. We zeggen dit met dankbaarheid, en schrijven het toe aan de krachtige medewerking, die we voortdurend mochten ondervinden, aan ons streven om steeds onpartijdig te blijven, het nieuws van den dav te geven zóo als wij het vonden, en aan de steeds toenemende sympathie, die ons betoond is. Ma tigen wij ons zelveu de eer niet aan toegebracht te hebben aan het krachtig voortbestaan van dit blad, we mogen toch niet onopgemerkt laten, dat we immer, naarmate het getal advertentiën groo ter Werd, aan de courant meerdere uitbreiding hebben gegeven zoodat maar zelden een bij voegsel ontbreekt om voor de Nieuwstijdingen, Ingezonden Stukken en het Allerlei de bestemde ruimte te laten. Op deze wijze hebben wij ons dankbaar betoond voor het in ons gestelde ver trouwen. We stellen ons voor op dien voet voort te gaan. In alle opzichten zullen wij trachten aan onze abonné's zoo veel mogelijk voldoening te ge ven, in de hoop met hen op den 1'"° Juli 1871 het eeuwfeest van de Provinciale Noord-Brabantsche en 's-Herlogenbossche Courant onder een blij voor uitzicht voor hare latere toekomst te mogen vie ren." Volgens de laatste mailberichten dd. 2 Mei had de Proc.-Gen. bij het Hooggerechtshof van N.-I. zich, vergezeld door den Ass.-Resid. voor de po litie te Batavia, naar het eiland Onrust begeven om er het gevangeniswezen te inspecteerenten gevolge van die inspectie is door de Regeering het plan opgevat om, niet zooals wij gemeld heb ben, op een der eilanden Edam of Amsterdam, doch op het eiland Purmerend eene groote ge vangenis te bouwen. Het 18de nummer van het weekblad de Kor- slenlanden maakt geen gewag van nieuwe dief stallen, noch van éen enkel ketjoe-partijtje. En dAt over een geheele week! Alles is nu perfect in orde in 't Solosche en 't Djocjasche, zelfs is daar een weggeloopeu bediende na elf dagen vrij willig en berouwvol teruggekeerd. Velen zullen dat 18de nummer zekerlijk bewaren om nog na jaren te kunnen aautoonen dat er toch eens een tijd was dat zeven volle achtereenvolgende dagen konden voorbijgaan zonder dat uit de zooge naamde Vorsteulanden bericht moest worden dat er opnieuw was gestolen, geroofd, gemoord en geketjoed. Ingevolge de bepaling, vervat in art. 11 van het telegraafverdrag, den 25,Un October 1868 tus- schen Nederland, de verschillende staten van Duitschland en Oostenrijk met Hongarije geslo ten, wordt, met ingang van 1°. Juli aanstaande, eene nieuwe regeling van het tarief voor het ver keer van Nederland met de overige kantoren der telegraafvereeniging ingevoerd. Dit nieuwe tarief is merkelijk lager dan het bestaande, daar de prijs van ƒ1.50, die op het verkeer met de meest verwijderde kantoren der vereeniging werd toegepast, tot ƒ1 is terugge bracht en het tarief van 1 voor de correspon dentie van onderscheiden Nederlandsche meteen aantal Duitsche kantoren tot op ƒ0.50 werd ver minderd. Zoo kunnen, onder andere, de kantoren te Ber- liju, Koningsbergen, Ofen, Pesth, Triest en Wee- nen voortaan tegen ƒ1 per enkelvoudig telegram worden bereikt, terwijl bijv. het tarief voor het verkeer van Dordrecht en Rotterdam niet Dus- seldorp, Keulen en Aken, dat tot heden ƒ1 be droeg, in het vervolg slechts 0.50 per bericht van 1 tot 20 woorden zal bcloopen. Nadere inlichtingen omtrent deze tariefswijzi ging worden bij elk Nederlandsch telegraafkan toor gegeven. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zijn gisteren, na algelegd examen, als surnumerair aangesteld de volgende candi- daten: J. T. C. Van Hamel, van Franeker, te Schüttorf; G. A. C. Keyzer, van Kampen, te Die ren; G. M. Perk van Lith, van Bunde, te 's Her togenbosch; F. J. J. C. Van Santen, van Leur, te Kuilenburg; O. VV. Swertz, van 'e-Gravenhage, te Eindhoven; J. B. Uges, van Enschedé, te En schedé; W. H. M. De Veer, van Amsterdam, te Helmond. Naar wij vernemen, is de valsche promesse, die onlangs door de Ned. Bank is gedisconteerd, niet eenig in haar soort. Er moeten voor niet minder dan ƒ80,000 van dergelijke gedisconteerde pro messen van andere handelshuizen nog bij de Bank aanwezig zijn. En wie weet hoe velen nog, zoo de aandacht daarop is gevestigd, zullen aan den dag komen. Noorden Bij de op Dinsdag 11. plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Bergen-op-Zoom, waren uitgebracht 940 stemmen. Gekozen is de heer P. A. Van Gilse, wethouder te Rozendaal, met 716 stemmen; de heerL. A. Van Dijk, wethouder te Bergen-op-Zoom, bekwam 198 stemmen. De jaarlijkscbe algemeene vergadering van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant, zal gehouden worden op Donderdag den 7d'a Juli. Te rekenen van den 4den Juli aanst. zal het Rijkstelegraafkantoor te Winschoten open zijn: op werkdagen van 9 uren 's voor-tot 3 uren's na middags en van 6 tot 7 uren's namiddags; op Zon en feestdagen van 8 tot 12 uren 's voóriniddags. Bij Kouinklijk besluit van den 27",D Juni 1870, u°. 35, is de bij Zijner Majesieits besluit van den 9den Februari 1867, n°. 58, ingestelde staatscom missie voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notariaat, bestaande uit de heeren: Mr. C. H. B. Boot, lid van den Raad van State, als lid en voorzitter; Mr. J. A. I Mutsaers, lid van den Raad van State; Mr. C. I H. Gockinga, raadsheer in den Hoogen Raad;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2