ii N°. 3183. Woensdag A«. 1870. 29 Juni. ornni ndeo ïaaki naau rmii. len q in. men :ocht t do( va Mee: de g va LEIDSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Aftonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. JPRUS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel. .70.4S. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 28 Jnnl. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een vraagstuk dat een oogenblik een zwarte stip aan den politieken horizont deed te voorschijn komen, was dat betrekkelijk den spoorweg over den St.-Gothard. In Frankrijk, dat steeds naijveri ger wordt op de overwinnaars van Sadowa, zag men in het subsidie, hetwelk de Noord-Duitsche bond aan die baan toelegt, een gevaar voor den vrede van Europa, een middel door Von Bismarck gretig aangegrepen om des te beter tegen Frankrijk opgewassen te zijn, en zeer beslist waren de bezwa ren, welke men tegen den aanleg van dit reuzen werk uit een commercieel oogpunt aanvoerde. Die quaestie werd zoo opgewarmd, dat den 20sten Juni. in het Wetgevend Lichaam aan de regeering werd gevraagd of de vrees voor een en ander, die door den interpellant, den heer Mony, in niet geringe mate werd gedeeld, ook bij haar bestond. De minister van buitenlandsche zaken, de hertog De Grammont, beantwoordde deze interpellatie zoo kalm en welberaden mogelijk: Er waren alle waarborgen voorhanden dat de lijn uitsluitend met het oog op de belangen van den handel werd aangelegd. In stede van nadee- lig, was zij, volgens de Regeering, voordeelig voor den handel in het bijzonder voor eenige Fransche provinciën, b. v. de Elzas. Tegenover zulke be vindingen had de Fransche Regeering noch het recht den aanleg van den spoorweg in den weg te staan, noch bezwaren in te brengen tegen de subsidiën van Duitscbland en Italië. De neutra liteit van Zwitserland is goed verzekerd, en wan neer eene vreemde mogendheid het in den zin zou krijgen daaraan te tornen door hare troepen door Zwitserland over de St.-Gothard-baan te vawoeren, zoo kan Zwitserland dit krachtens de bepalingen van het tractaat beletten, door het opbreken van den weg. Om kort te gaan, de inter pellatie viel in het water en de gemoederen werden gerustgesteld. Met 1 Januari 1872 zal volgens herhaalde ver klaring van den minister van financiën, het zegel op de dagbladen in Frankrijk worden afgeschaft. Tot dien tijd is een dezer dagen door het Wetg. Lichaam aangenomen wetsontwerp van kracht, volgens hetwelk het zegel op de dagbladen in het departement der Seine van 1 Januari 1871 met 4 centimes, en in de overige departementen met 1 centime verminderd wordt, terwijl ook het port voor overige drukwerken eene verlaging zal ondergaan. Eene poging van eenige afgevaardigden om afschaffing te verkrijgen van de voltrekking der doodstraf in het openbaar, is verijdeld. Zij stuitte af op eene quaestie van vorm, die evenwel zoo diep ingrijpend werd geoordeeld, dat men daaraan het uitstekend beginsel van de wetsvoordracht opofferde. De gezondheidstoestand van keizer Napoleon was laatstelijk eenigszins geschokt. Dit bracht aanvankelijk eenige vertraging teweeg in het vertrek der keizerlijke familie naar St.-Cloud. Spoedig echter was de keizer weder hersteld, zoodat de keizerlijke familie naar St.-Cloud kon vertrekken. Er zou weder een nieuw kom plot tegen 's keizers leven ontdekt zijn, dit waren onlangs de geruchten. Er is tot dusver niets naders van gebleken. Het moet echter een feit zijn, dat omstreeks den tijd van het vertrek naar St.-Cloud, verschillende inhechtenisnemingen hebben plaats gevonden. De beide Huizen van het parlement in Enge land verdiepen zich in de beide gewichtigste maatregelen van dit zittingjaar. Het Hoogerhuis heeft de Iersche landbill reeds in de tweede lezing aangenomen en behandelt nu in comité dit met Ierlands toekomst zoo nauw verwant wetsont- i werp. Het Lagerhuis wijdt vele en langdurige zittingen aan het wetsontwerp op het lager on derwijs, waariD sedert de eerste lezing zoodanige wijzigingen door de Regeering gebracht zijn, dat het niet meer herkenbaar is. Aan de radicale eischeu om het verplicht schoolbezoek en de gods- dienstlooze scholen daarin op te nemen, is echter niet voldaan. Vandaar een warme strijd tusschen de geavanceerde leden der liberale partij en de Regeering, die in dezen ook door hare tegenstan ders, de conservatieven, ter zijde wordt gestaan. Hieruit sproot dan ook de verpletterende meer derheid voort, die zich 11. Zaterdag tegen het amendement van den geavanceerd-liberaal]Richard verklaarde, hetwelk strekte om bovenbedoelde leemten aan te vullen. De aartsbisschop van Canterbury heeft in een schrijven aan den bisschop van Glocester te ken nen gegeven, dat er voor de Anglicaansche kerk geen grond bestaat om tegen het te Rome verga derde concilie protest aan te teekenen. De minister van koophandel, de heer John Bright, die langen tijd door ziekte in de vervul ling zijner gewichtige betrekking verhinderd werd, is thans herstellend en zal, naar men ver zekert, spoedig de leiding van zaken op zich nemen. De onderteekening van het tractaat, houdende toetreding van den Woord-Dnltschen Bond tot het tusschen Zwitserland en Italië bestaande ver drag nopens den St.-Gothard-spoorweg, heeft Maandag den 20"""1 Juni te Berlijn plaats gevon den de termijn voor de storting van het subsidie is tot 31 Januari 1871 uitgesteld. Koning Wilhelm vertrok dien dag naar Ems om aldaar de baden te gebruiken, doch bracht van te voren een bezoek aan de nijverh.-tentoonst. te Kas sei. Bismarck vertoeft nog altijd te Varzin. De kies beweging, die al levendiger en levendiger begint te worden, heeft eene splitsing doen ontstaan inde Fortschrittspartij, in zoover een gedeelte zeer overhelt naar de democratische partij. Te Frank fort, Koningsberg en Berlijn is dit zeer blijkbaar. In Beleren is de commissie van rapporteurs over de staatsbegrooting nog altijd met haar on derzoek bezig. Zij schrapt veel, vooral op de be grooting van oorlog. Doch de minister van oor log is tegen iedere bezuiniging zoo hardnekkig gekant als de afgevaardigden Kolb en consorten voor hunne bezuinigingsplannen zijn. In Oostenrijk zijn de verkiezingen voor de land dagen geëindigd. In Neder-Oostenrijk werden op drie clericalen na, over het algemeen de liberale candidaten gekozen. Daarentegen is de clericale partij iD andere provinciën en in de kroonlanden vrij goed geslaagd. Onder de liberalen heerschte verdeeldheid. De twee partijen bestonden uit voor standers van het gevallen ministerie Hasner- Giskra, de zoogenaamde //Ouden," die zoo krachtig mogelijk vasthouden aan de constitutie van 1857, en uit de zoogenoemde „jongen", die de nood zakelijkheid beseffen van een vergelijk en bereid zijn aan de nationaliteiten (vooral de Polen en Czechen) te gemoet te komen, waardoor uit den aard der zaak de grondwet van 1857 zou moe ten worden herzien. De minister voor de landsverdediging, Von Widdmann, die na de ont dekking dat hij onder een vroeger vonnis gebukt ging, doorgaans minister voor landsbeleediging genoemd (werd, is op zijn verzoek afgetreden. Graaf Potozki houdt zich onledig met de aanvul ling van zijn ministerie. De keizer en langza merhand ook zijn ministers begeven zich naar badplaatsen of betrekken hunne landgoederen. De Weener wereldtentoonstelling voor het jaar 1873 is verzekerd, daar de vereischte som tot dekking der kosten, wier bijeenbrenging niet zeer vlot ging, volteekend is. De keizer van Rusland heeft op zijne terugreis van Eins eenigen tijd bij zijn zwager, den koning van Wurtemberg doorgebracht. De minister van koophandel heeft eene deputatie ontvangen van de vereeniging tot bevordering van een vrijer han delsstelsel voor Rusland, en haar bij het aandrin gen op hervormingen in dien zin, te kennen ge geven dat de regeering zelf weet wat haar te doen staat. Nu, dat is nog eens eene regeering die met de publieke opinie te rade gaat, maar, wij vergaten ook met de Russische regeering te doen te hebben. Onlangs overleed te Dorpat, de Russische ad miraal Von Wrangeil, bekend wegens zijn reis om de wereld, van 1825 tot 1827. De zittingen der Cortes in Spanje zijn verdaagd tot November. Prim heeft dus nu vier maanden gelegenheid om in vereeniging met Olozaga de middelen op te sporen tot „bekroning van het monarchaal gebouw." Vóór hare verdaging heeft de Cortes het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij in Spanjes West-Indische bezittingen aangenomen. Dit wetsontwerp schaft evenwel de slavernij niet radicaal af, het mag eerder ge noemd worden een wetsontwerp tot verminde ring van de slavernij. Een voordracht van den talentvolle.n republikeinschen afgevaardigde Emile Costelair om de slavernij voorgoed op te heffen, riel met 78 tegen 48 stemmen. Don Carlos zit nog maar altijd niet stil. Voort durend richt hij open brieven en proclamatiën in zeer opgeschroefde bewoordingen tot het Spaan- sche volk, welks meerderheid voor die weeklach ten doof is. Intusschen laten de weinige aanhan gers die hij in Spanje heeft niets onbeproefd ter bevordering van zijn zaak. Zoo gelukte het hen bij eene verkiezing voor de Cortes, in een der steden van de provincie Catalonië een beslist vol geling van Don Carlos te doen verkiezen. Priester invloed heeft ook daartoe medegewerkt. De nieuwe regeering in Portugal heeft een aantal nieuwe rechten en vrijheden aan het volk toegezegd het recht van petitie, van vereeniging en vergadering, vrijheid van onderwijs en afschaf fing van de doodstraf in Portugals koloniën (in Portugal was dit reeds vroeger het geval). Hier mede vergoed Saldanha ten minsle eenigszins de tegen alle rechten en wetten indruisende wijze, waarop hij zich van het gezag heeft weten mees ter te maken. Moge hij door op dien weg voort te gaan deze handeling geheel doen vergeten. De grootvorstin Dagmar, gemalin van den Rus- sischen troonopvolger, vertoeft thans te Denemar ken om een bezoek aan hare ouders, den koning en de koningin te brengen. De kroonprinses van Denemarken bevindt zich in gezegende omstandigheden. In Jnthland zijn twee standbeelden opgericht voor koning Fredetik VII. Den 30sten Junia. s. wordt een aanvang gemaakt met de slooping der vestingwerken van Kopen hagen. De eerste vrucht van het beslnit van den Rijks dag in Zweden betrekkelijk de uitbreiding der rechten van belijders van andere godsdiensten dan die van de staatskerk, is zeker de benoeming van een Israëliet, den heer R. Rubenson, phil. nat. Dr., tot buitengewoon leeraar in de meteorologie aan de hoogeschool te Upsala. Ten gevolge van den ongunstigen uitslag van de verkiezingen in België voor de liberale partij, heeft het ministerie zijn ontslag den koning aan geboden. Z. M. heeft dit nog niet verleend, maar overweegt welke beslissing voor het land heil zaam is. Men wil weten, dat de koning, die niet vrij is van clericale neigingen, wei gezind zou zijn het bewind in handen van de clericalen over te dragen, indien niet vrees voor eene hevige op positie Z. M. daarvan weerhield. Immers de cle ricale partij moge aanmerkelijk versterkt zijn, zij heeft geen meerderheid bekomendeze is nog aan de zijde der liberalen, al bestaat zij slechts uit twee stemmen. Waarschijnlijk sluit Leopold II ook niet de oogen voor de pogingen, die in het werk gesteld worden om de verdeeldheid tusschen doctrinai- ren en progressisten bij te leggen, want in dit geval zou een clericaal ministerie het misschien juist zoolang uithouden dat de Kamers niet ver gaderen. Het Concilie te Rome heeft in zijn 72ste zitting, die op 15 Juni 11. werd gehouden, de beraadsla ging begonnen over de onfeilbaarheid. Honderd vijftig redenaars moeten over de onderdeelen van dit hoofdstuk het woord voeren, zoodat, indien de discussiën niet willekeurig worden gesmoord, ge lijk bij de algemeene beraadslaging over deze aangelegenheid, de beslissing nog in een ver verschiet ligt. Den 17d6n Juni vierde de paus den 24s,eo ver jaardag van zijne benoeming tot deze waardig heid; hij is dus thans het 25"* jaar van zyn pon tificaat ingetreden. De wetgevende macht in Italië houdt zich steeds bezig met de behandeling van de finantieele voor drachten der regeering. De algemeene beraad slagingen daarover zijn gesloten. Naar deze voor- loopige discussiën te oordeelen, zal de voordracht, hoewel gewijzigd, worden aangenomen, zoodat herstel in den berooiden finantieelen toestand van dit land kan te gemoet worden gezien. In Griekenland zijn den 20",n Juni vijf van de roovers, die aan den moord te Marathon me deplichtig waren, openlijk ter dood gebracht. Op het hoofd van den rooverkapitein Takos is een som van 100.000 piasters gesteld. De Kamers in Bumenlë zijn tegen den 27"ten Juni bijeengeroepen. De regeering heeft in het Regeeringiblad bekend gemaakt dat de uitslag van de verkiezingen voor haar zeer bevredigend is. Of zij lang tevreden zal blijven, is met geen mo gelijkheid te zeggen, daar de partijen heden op haar hand zijn en morgen weder eene geheel andere houding aannemen. Een bericht dat op het leven van Vorst Karei een aanslag zou zijn gepleegd, wordt gelogenstraft. De oudste zoon van den onderkoning van Egypte, Mahomed Tewsek Pacha, heeft den 17d,n Juni Konstantinopel verlaten, om zich naar Wee- nen te begeven. Mahomed zal ook andere mo gendheden met een bezoek vereeren. Naar aanleiding van een artikel getiteld „Een politiek banket," na aanneming van de Agrarische wet, in het Dagblad van 't-Gravenhage verschenen, schrijft de heer Keuchenius in het Bal. Handelsblad een stukje, waarin hij ten slotte zegt: „In een vorig opstel vestigden wij de aandacht op een in Nederland uitgesproken oordeel over de onzedelijkheid der dagbladpers in Nederland. „Wat moet men echter denken van den toestand zeiven van ons vaderland, wanneer men het Dag blad, 't welk tot zulke laagte is afgedaald, met den steun vereerd ziet van de aaniienlijksten en edelsten van Nederland en dat blad bovendien gekozen wordt tot het orgaan der partij, die blijkens het programma der Algemeene Conser vatieve Kiesvereeniging de Nederlandsche Maatschappij „op den eeuwig waren Christelijken bodem" wenscht te grondvesten? „Het strekt intusschen de heeren J. Heemskerk Az. en R. J. Graaf Schimmelpenninck even wei nig tot eer Commissaritien van het Dagblad van 's-Gravenhage te zijn, als het onder deze omstan digheid voor het Ministerie-Mijer-Van Zuyleu eene eer kan genoemd worden beiden tot zijne meest invloedrijke leden gehad te hebben. „De anti-revolutionaire richting, waarvan de heer Groen van Prinsterer vele jaren het hoofd en het sieraad geweest is, zoude een zelfmoord plegen en de door haar beledene beginselen aan bespotting en smaad overleveren, indien zij zich met de partij van het Dagblad verbroederde.Moch ten hare leden, die in de Kamer zitting hebben, die nog tijdig beseffen, opdat er van hunne zelf standigheid weder eenige kracht uitga tot red ding van het vaderland." Het Noorden verneemt dat met 1 Juli het tariel voor telegrammen naar Duitschland weder wordt verlaagd. De hoogste prijs van een bericht van 20 woor den naar de staten van den Noord-Duitschen Bond, Beieren, Wurtemberg, BadeD, Oostenrijk en Hon garije zal in het vervolg f 1 bedragen, terwijl die prijs voor de naburige Duitsche kantoren slechts 7 0.50 zal zijn; zoodat deze prijs van uit Amster dam zal berekend worden voor Emden, Keulen, Munster, Dusseldorp, Ruhrorth en anderen. In de zomer vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland, op Dinsdag 5 Juli a. s., zullen de vol gende onderwerpen worden behandeld1°. voor stellen om aan de gemeenten Krimpen aan den IJsel, Oud-Beierland, Heineuoord, Asperen, Ke- thel en Spaland en Sluipwijk, tegemoetkoming te verleenen in de kosten van stichting van schoolgebouwen en onderwijzerswouingen of in de gewone kosten van het onderwijs; 2°. reke ning der provincie over 1868 en vaststelling daar van; 3°. begrooting der kosten van het Prov. be stuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, en vaststelling der provinciale en huishoudelijke begrooting over 1871; 4°. rapport over de droog making der plassen van Schietand5°. idem over het nieuw reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie; 6*. gemeenschappelijk rapport van de commissiën uit de staten van Noord- en Zuid-Holland, omtrent het ontwerp-reglement voor het Hoogheemraadschap van Amstellaud. Uit de rekening over 1868 blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f 568,438.26 en de uit gaven f 491,642.15, zoodat deze sluit met een voordeelig saldo van 776,796.11. De raming van kosten van het prov. bestuur voor zooveel het Rijksbestuur is, wijst eeo cijfer van 774,980 aan. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven van de prov. Zuid-Holland, voor 1871, bedraagt 7551.273.84'. Behoudens enkele wijzigingen stelt de com missie van onderzoek van het sub 5 genoemde reglement voor, het ontwerp van Gedeputeerde Staten aan te nemen. Dit is minder het geval met het laatstvermelde reglement; daarin toch stelt de commissie eenige wijzigingen voor, niet van belang ontbloot. Bij het afgraven van een terp of wierde te Me- rum (Groningen), vond men dezer dagen tec

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1