I, ver |1 dagei r d ner ti naak van oordeel, dat, als de verdedigers van de der onfeilbaarheid aan hun eigen lot worden rgelaten, zij hun eigen zaak oneindig meer ikkej'de berokkenen en aan de zaak der waar- 1 een grooten dienst zullen bewijzen. Ik ben rtuigd dat de Engelsche natie van onze zijde gt dln andere opheldering of handelwijze verwacht praal l die, welke van zelf voortspruit uit getrouwheid k zoi t dei e ant vai noe i deu onze oude instellingen evenmin neem ik aan, de groote menigte der christenen in andere (den van ons een anderen stap verwacht zou voor iben. Deze brief is geteekend door den aarts- Ie be ichop A. E. Cantuar. ;n ge Oosteni-yk-Hong-. Monarchie. ustitn jTer de een aanvang genomen hebbende verkie zen voor de gewestelijke landdagen bericht een :ener correspondent der Norddeutsche Allgem. Zeil. volgende„In Gallicië, de Bukowina, Silezië, ravië, Opper-Oostenrijk en Stiermarken zullen Inter grschijnlijk de vroegere vertegenwoordigers erendeels herkozen worden; en waar eene naak hindering in de personen mocht plaats hebben, r zullen toch verreweg de meesten der nieuw- kozenen de beginselen hunner voorgangers lldigen. Vermeerdering van den clericalen in- ied op de verkiezingen zal zich op zijn hoogst de plattelandsgemeenten van Opper-Oostenrijk Stiermarken doen gevoelen, en zelfs daar is e volledige zege der clericale partij slechts op P ^elkela punten waarschijnlijk te achten. ter- snak snige zijl wel ant [lijk :iaak, luidt iagd[ „Daarentegen zal een veel grooter verande- g plaats hebben in de landdagen van Neder- utenrijk, Tyrol, Karinthië, Krain en Dalmatië. Neder-Oostenrijk heeft ten plattelande overal clericale richting de bovenhand en zelfs in eenen is de uitslag van den verkiezingsstrijd sommige districten zeer twijfelachtig. Eene nmerkelijke vermeerdering van afgevaardigden n clericale kleur zullen ook de landdagen van rol, Karinthië en Dalmatië erlangen; met me in laatstgenoemd kroonland is de invloed r hoogere geeztelijkheid op de verkiezingen ermachtig, en in Krain, gelijk in de kleinere ovenische provinciën Görz en Istrië, zullen de r_,tionale leiders vervangen worden door de k oord voerders der Jong Slovenische propaganda, e wel is waar tegen allen samenhang met de lltramontanen protesteeren, maar ten aanzien van le quaestiën, evenals de Jong Czechen, om hun el te bereiken, verplicht zijn zich aan de cleri- len aan te sluiten. „In de landdagen zal dus eene grootere split- Dg van partijen plaats hebben dan in de ont- ondene, waar de constitutioneele partij schier m" iveral de meerderheid haden zoo de regeering irt- het -weder noodig achtte het oordeel der landda- over eenig onderwerp te vragen, dan heeft en nog meer uiteenloopende besluiten te ver achten, dan waartoe de bekende vraag van g minister Giskra omtrent de hervorming van |et kiesstelsel aanleiding heeft gegeven. „Op de samenstelling van het Huis van Afge vaardigden van den rijksraad zal de gedeeltelijke Ivijziging in de stemming van de massa der be volking waarschijnlijk vooreerst geen zeer merk baren invloed uitoefenen, daar de leden van den ijksraad slechts ten deele uit de landdagen ge- ozen worden. Daarentegen is het niet onwaar- ihijnlijk dat in het Huis van afgevaardigden, al het grootendeels op dezelfde wijze als het vo- 'ige samengesteld, de partijen zich plotseling an- Iers groepeeren en zich eene nieuwe meerderheid orme. Tegenover de constitutioneelgezinde afge- sardigden toch der steden en Kamers van koop- andel aan den eenen, en de deels democratische eels clericale vertegenwoordigers der landge- eenten aan den anderen kant, hangt de beslis ing zoowel in den rijksraad als in de meeste nddagen af van de vertegenwoordigers van den rooten eigendom, en deze zullen op een gege- 'en tijdstip ongetwijfeld naar dien kant overgaan, Tan welken zij bij de onvermijdelijke grondwets herziening het meeste voordeel voor hunne eigen lijzondere belangen kunnen verwachten." rVoor<l-13nit «olie Bond. Eergisteren schreven wij het een en ander over Is toebereidselen, die tot de verkiezingen voor den 'ijksdag en het Huis van afgevaardigden o. a. door e nationaal-liberale partij gemaakt worden. Deze 'oorbereiding wordt al meer en meer algemeen sarmate het tijdstip der verkiezingen nadert. <00 heeft de democratische partij in haar blad, Toekomst, het volgende programma uitgevaar- igd: „De democratische partij, die wegens den on- hüudbaren toestand, waarin Pruisen en Duitsch- and verkeeren, de leiding van de binnen- en bui- tenlandsche zaken van het land als een onbe twistbaar recht van het volk beschouwt, beveelt lechts zulka mannen tot afgevaardigden aan, die zich verbinden: 1'. zoolang de Volksvertegenwoor diging waarvan zij deel uitmaken, niet feitelijk o staat gesteld wordt dit recht uit te oefenen, zoowel op het beheer van den staat als op de overige aangelegenheden van de staats-wetgeving, de betrokken regeering volstrekt niet te onder steunen, hetzij door het weigeren van alle aan gevraagde gelden, hetzij door verwerping van ►lie wets-voordrachten2'. het hun opgedragen ook be- ;enis ideu| r. te ven, iord| eeni taal <eeu te ge ens- rer- pen test Ion het ien ior- liet ;est 'an bij ten srd die dit wie ïrk eze rde mandaat neder te leggen indien de meerderheid der kiezers dit verlangt." Te Neumunster had dezer dagen een bijeen komst plaats van kiezers uit alle deelen van Sleeswijk-Holstein, die eenparig het volgende kies- programma vaststelden: Duitsch Sleeswijksch-Holsteinsch-kiesprogramma. I. Wij streven, onder afkeuring der onderdruk king van het eene deel der Duitsche natie door het andere, naar vrijwillige en vreedzame ver- eeniging van alle Duitsche staten door middel van een bondsconstitutie, die zoowel de gemeenschap pelijke aangelegenheden van het vereenigd Duitsch- land als de bijzondere belangen der op zich zelf staande staten met gelijke rechten beschermt en daarenboven aan Sleeswijk-Holstein de uit kracht van zijn landrecht toekomende zelfstan digheid in den Duitschen bondstaat hergeeft en alzoo opheffing der anueiatie en erkenning van het recht van zelfregeering. II. Wij streven naar ontwikkeling niet tot een militairstaat, maar tot een beschaafden staat, en willen uit dien hoofde aan den eenen kant voortdurende vermindering van het staand leger, invoering van een mili tiestelsel en vermindering van den diensttijd tot op het geringst mogelijk tijdsbestek, b. v. eenal- gemeenen eenjarigen diensttijd, - en aan den ande ren kant bevordering van de middelen tot gees telijke en stoffelijke ontwikkeling van het volk, in het bijzonder de instellingen voor ouderwijs van af de openbare school tot de universiteit. III. Wij streven naar vermindering van de voor deu tegen woordigen militairstaat in het leven geroe pen belastingen, hoofdzakelijk de voor de mindere klasse zoo drukkende zoutbelasting, de accijnzen op de eerste levensbehoeften, zoomede de intrek king van de drie laagste klassen van de inkom stenbelasting. IV. Wij streven zoowel op politiek als op kerkelijk gebied naar algeheele zelfstan digheid. Kerkelijke Staat. Onderstaand uittreksel ontleanen wij aan een brief uit Rome over de onfeilbaarheidsquaestie, in het Journal des Débats. Er is volgens eene gemeen zame uitdrukking een kink in de kabel gekomen. Men verwachtte geenszins een zoo geduchteu en doortastenden tegenstand. Nu geloof ik wel dat per slot van rekening de minderheid verpletterd zal worden onder het overwicht van de meer derheid en het alles versmorend klokkengelui, maar zij verdedigt hare zaak met eene standvas tigheid een beter lot waardig, en wint tijd door in iedere loopgraaf versterkingen op te werpen, gelijk de Russen bij Sebastepol. Doch, wacht maar, de eindaanval komt ook eens aan de beurt, de laatste batterij zal genomen worden, en te midden van het uitbarsten der mijnen, te mid den van de puinhoopen der kerk, zal op den hoog- sten toren het alleenstaande en allesbeheerschende vaandel geplant worden van het godsdienstig cesarisme. Inderdaad moet men den hoopvolleu moed be wonderen, waarmede de minderheid een hope- loozen strijd volhoudt. In ieder geval heeft zij tijd gewonnen en daarvoor heeft zij niets ontzien noch de heete luchtstreek, noch de koortsen die hier heerschen, want er zijn te Rome evenals te Madrid oogenblikken dat een ieder om deze re denen de stad verlaat. De vaststelling van het dogma der onfeilbaar heid, het raison d'être van het concilie, is tot dus verre telkens en telkens verdaagd. Aanvankelijk was het voornemen om dit te doen op Witte- Donderdag: onmogelijktoen op den verjaardag van de terugkomst van den paus te Rome en zijn wonderlijke redding te St.-Agnès: on mogelijk; toen verdaagde men haar tot het Pinksterfeest: weder onmogelijk. Thans wil men die vaststelling doen geschieden op hetSt.-Pietersfeest,denheriune- ringsdag aan de twee groote apostelen, maar ik heb er een hard hoofd in. Althans de discussie kan, indien men niet een domper gebruikt, nog wel tien dagen duren. Het juiste oogenblik is dus nog moeilijk te bepalen, waarop de priester-vorsten den paus op een zilveren schotel de sleutels zul len brengen, die bestemd zijn om te opanen en te sluiten, echter niet de deuren van den he mel, maar die van het geweten. Si-azilië. De thans geëindigde oorlog in Paraguay heeft Brazilië zware offers aan menschenlevens gekost. VolgeDS een opgave van den Braziliaanschen mi nister van oorlog was in het begin een leger van 83,000 man op de been. Daarvan stierven er wegens ziekte of sneuvelden 37,000 en werden er 23,200 ongeschikt voor den dienst, zoodat het leger in Februari van dit jaar nog 23,436 man telde. TELEGRAMMEN. Washington, 23 Juni. In eene scherpe rede voering stelde Summer gisteren in den senaat voor, dat er een einde moest komen aan de sla vernij en het barbaarsch oorlogvoeren op Cuba. Het eiland St.-Thomas is verklaard weder tot Denemarken te behooren. Londan, 24 Juni. Het Hoogerhuis heeft ver scheidene amendementen op de Iersche landbill aangenomen, in weerwil van het verzet der re geering. ParUs, 23 Juni. In de Kamer heeft de heer De Choiseul den Minister van Oorlog gevraagd, of Inj er bezwaar in zag om, in 't belang van den landbouw, de soldaten, wier diensttijd met het laatst van dit jaar ten einde is, dadelijk naar huis te zenden. De Minister heeft hierop geantwoord, dat de soldaten der lichting van 1864 reeds den 31sten Maart jl. naar huis zijn gezonden. Hij kan, zonder de kaders aanzienlijk te desorganiseeren, vóór het einde van September geen verdere manschappen uit den dienst ont slaan, en deze toezegging geeft hij slechts onder de reserve, dat het zoowel in 't binnen- als bui tenland rustig blijft. P I- O 111 O t. 11. Leiden, 24 Juni. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren J. W. A. Von Schmidt auf Altenstadt, geb. te Poerworedjo, met Stellingen; C. P. D. Pape, geb. te 's-Hertogenbosch, met een academisch proefschrift getiteldDe leer van het werkdadig berouw in het hedendaagsche strafrechttot doctor in de geneeskunde, de heer J. Van der Mandele, geb. te Egmond aan Zee, met een acade misch proefschrift getiteld: Bijdrage tot de kennis van de liekten der Bronchiaal klieren,- tot doctor in de Wis- en Natuurkunde de heer G. Schouten, geb. te Oudshoorn, met een academisch proefschrift getiteldOver de bewegingen van een omwentelings lichaam. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 24 Juni. Koffle. De algemeene opinie was, dat de prijzen in veiling beneden taxatie zouden gaan, hetgeen de afloop evenwel niet bevestigd heeft, daar alles ver boven taxatie grif koopers gevonden heeft en wel: goed ordinair 114 ets. en blanke en gele soorten benevens Menado 2 a 3 ets. er boven. Men zegt dat èn de behoeften èn dat de rechten in Pruisen met October verhoogd zullen worden de oorzaken zijn dat deze veiling zoo hoog is afgeloopen. Suiker. Ruw en geraffineerd. De markt ver keert in eene kalme stemmingover het algemeen is de kooplust beperkt. Thee. De lading Diamond van China hier gearri veerd, bestaat uit 3516/4 en 3835/12 kisten Congo, alsmede 182/4 kisten Souchon die meu spoedig met de lading Bristow in veiling verwacht. Voor goede soorten bestaat eenige vraag, daar de vorige vei lingen die niet verschaft hebben. Ryat. Hoewel de houders de prijzen van het gepeld iets hooger houden, is de omgang zeer gering. Men noteert thans gepeld Rangoon 6.75 a /8.50 per 50 kilo, gewone conditie. Speceryen. Voor Noot N*. 1 en N'. 2 bleef de vraag voor export aanhouden en werd 122 en 116 c. vergeefs geboden. Voor peper wa3 veel vraag. Men houdt thans Zwarte op 2514 en Witte op 35 c. in Entrepot. Trachten. Zonder handel. Meekrap. Stil; voor beste soorten is eenige vraag. Indigo. Met wat meer vraag; circa 40 kisten bedongen vorige prijzen. Potaaachen. Geheel als voren. Katoen. In gedrukte stemming met eenige omzettingen tot verlaagden prijs. Wol. Van 1521 balen Buenos Ayres en 115 balen Kaap, in veiling op 21 dezer, is een gedeelte verkocht tot diverse prijzen; het restant opge houden. Tin. Onveranderd stil, Bauca f 79, ƒ78.50, Bil- liton f 78, /77.50. Petroleum. Goed prijshoudend. Aangekomen zijn 4600 vaten per Guyana, waarvan ruim 3000 vaten reeds vroeger zeilend waren verkocht en waaruit thans tot uiterlijk 25 te koop is. Juni-aflading 25; Juli /25.50, ƒ25.75; Augus tus f 26. Oliën. Raapolie, contant f 51.75; Sept.-Dec. ƒ37.25. Lijnolie, contant 37.25; Sept.-Dec. 37.50. Patentolie, contant ƒ56.25; najaar ƒ52.25. Ctranen. Zeer vast met goeden handel, vooral in Tarwe. Meel. 1ste qual. ƒ19.50, 20.25; 2de qual. ƒ17» ƒ18; 3de qual. 14.50, ƒ15.50. Keizersmeel ƒ24, ƒ28. STATEN-GE1NERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van de bevorderinghet ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht. In het eindverslag over dat ontwerp wordt gezegd, dat de commissie van rapporteurs, na kennis te hebben genomen van de Memorie van Be antwoording en van het daarbij gewijzigd ontwerp, betrekkelijk dit onderwerp door de regeeriug inge zonden, geen nadere overweging daaromtrent in de afdeelingen noodig heeft geoordeeld. Zij heeft daarbij doen gelden, dat, ofschoon bij de veranderingen, die het wetsontwerp heeft ondergaan, Diet aan alle wen- schen, in het voorloopig verslag uitgedrukt, is vol daan, dan toch de artt. 4, 15 en 18 van het ontwerp in den geest van de meerderheid der leden, die aan het afdeelingsonderzoek hebben deel genomen, ge wijzigd zijn. De minderheid der commissie heeft zich met dit besluit niet vereenigd. Van hare zijde werd herinnerd, dat punten van minder gewicht ter zijde gesteld tegen de oorspronkelijk ingediende wet twee voorname bezwaren werden ingebracht. Zij betrof fen de groote uitbreiding van het beginsel der be vordering bij keuze en de voorwaarde van het ver richten van actieven zeedienst om tot bevordering in nanmerking te komen. Ten aanzien van die twee hoofdpunten nu bevat het gewijzigd wetsontwerp wel andere beginselen dan in het oorspronkelijk ontwerp waren uitgedrukt, maarer wordt toch, naar dit gevoelen, aan de wenschen bij het onderzoek in de afdeelingen geuit, geenszins voldaan. Men had dan ook, naar het oordeel der minderheid, bier eigenlijk te doen met eene nieuwe wet. Niet slechts scheen nadere overwe ging dier nieuwe wet in de afdeelingen wenschelijk, maar ook eenig uitstel van de openbare behandeling der zaak, opdat er gelegenheid ware met de open bare meening van het korps onzer marine omtrent een onderwerp dat haar rechtstreeks betreft, nader bekend te worden gemaakt. Overigens heeft zoowel de meerderheid als de minderheid der commissie ge meend zich van het uitbrengen van een eigen oordeel omtrent de aangevoerde en andere punten te kunnen onthouden. Zitting van heden. Aan de orde is de beraadslaging over de wetsont werpen nopens het veeartsenij kundig staatstoezicht en politie en tot regeling der uitoefening van de veeartsc- nijkunst. De heer Westerhoff verzoekt en bekomt verlof om wegens ongesteldheid, zijne beschouwingen over d<-ze wetten zittende te mogen voordragen. Hij vangt daarmede aan, doch gevoelt zich niet bij machte daar mede voort te gaan. De minister van binnenlandsche zaken verzocht hem zijne ouuitgesproken rede ter inzage, die spr. den minister afgeeft. Later is, op voorstel des Voorzitters, besloten deze redevoering, ofschoon niet uitgesproken, bij uitzondering in 't Bijblad op te nemen. De heer Begram meent dat de regeling van het Staatstoezicht te ver gaat, dat de wet allerlei belemmerende bepaliogen voor de veehouders inhoudt, die niet alleen niet nuttig, maar veeleer onnoodigen nadeelig zijn. De heer Rombach wederlegt dezen spr., en meent dat het ontwerp aan de vereischten voldoet. Alleen door goed toezicht kunnen de bestaande wetten en reglementen vrucht dragen en zullen zij worden na geleefd. De heer Idserda behandelt twee punten, welke het gansche ontwerp beheerschen. 1*. Bestaat er behoefte aan regeling der uitoefening van het veeartsenijkundig staatstoezicht en maatre gelen van politie? 2°. Zoo ja, voldoen de organisatie van het staats, toezicht en de voorschriften van politie aan die be. oefte 3Vat het lste punt betreft, wijst spr. op de belang rijkheid en waarde van onzen veestapel; volgens het regeeringsverslag over den landbouw over 1869 wa ren er driemillioen stuks, vertegenwoordigende eene waarde van bijna 200 millioen. Alleen de runderen worden op eene waarde van ƒ136 millioen berekend, ad 100 per stuk. De uitvoer overtrof in 1869 den invoer met 3614 millioen, volgens de altoos lagere tariefswaarde. En welken invloed de veetyphus in 1865/66 heeft gehad, blijkt daaruit, dat toen de uit voer 13 millioen gulden minder was dan in 1864. Met zulke cijfers voor oogen, blijkt dat de welstand van den veestapel een nationaal belang is, e t d.it t meer dan tijd is, dat een goed toezicht wake voer dat nationaal belang. Wat de tweede vraag aangaat, zegt Bpr. dat deze hare oplossing vindt in de Wet zelve. Het toezicht is aan 5 of 6 speciale ambtenaren opgedragen, onder toezicht van den Minister. Het karakter van het toe zicht is preventief en iepressief, om veetyphus te voorkomen, zoowel bij 't on/staan, als bij het óestaan van besmettelijke ziekten. Het ontwerp bevat de al gemeene maatregelen uit de wetten van 1865 en 1867 aangevuld met wat de ondervinding elders heeft ge leerd. De HH. Van Kuyk en Van Naamen bestreden het wetsontwerp, als te belemmerend voor de veehou ders, waarna de Minister de Wet verdedigde. Hij maakt duidelijk, wat de bedoeling der regeering ie betref fende de districts-veeartsen. Hij wil huD aantal vol strekt niet belangrijk uitbreiden: op dit oogenblik is aan drie ambtenaren het toezicht opgedragendit getal moet eenigszins worden uitgebreid en 't plan is om het op 4 of 5 te brengen. Wat betreft het toezicht op de markten, zegt de Mindat de ondervinding geleerd heeft dat, als er een veearts op de markt aanwezig is, dit reeds van invloed is, en dat ook het toezicht behoorlijk pLats heeft, zoodat dit toezicht niet zoo onbeduidend is als de heer Van Kuyk had voorgesteld. Na nog eenige discussièn is art. 1, omschrijvende wat het staatstoezicht omvat, in stemming gebracht en aangenomen met 38 tegen 19 stemmen. Tegen: de heeren v. Voorthuysen, Nierstrasz, Insin- ger, De Casembroot, Heydenrijck, Hasselman, Begram, Fokker, Borret, v. Lijnden, v. Naamen, v. Nispen, v. Kuyk, Dumbar, v. Delden, Hoffman, Kalff, De Brauw en de Voorzitter. (Per telegraaf.) Met 39 tegen 24 stemmen is na langdurige discussie, verworpen het voorstel van den voorzitter, om nog vóór het reces de Schutterijwet te behandelen; en daarop is met 34 tegen 27 stem men aangenomen een voorstel door den voorzitter gedaan, om zich dan te bepalen tot de behandeling van vier ontwerpen, die voor den geregelden loop van den dienst noodzakelijk zijn en de overige te laten liggen. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden, zoo mede twee stuk ken nopens Venezuela ter vertrouwelijke kennisne ming der leden. LAATSTE BERICHTEN. Utrecht, 24 Juni. Eergisteren zijn in eene ver gadering, die door de Utrechtsche studenten-ver- eeniging tot vrijwillige oefening in den wapen handel gehouden werd, tot afgevaardigde bij de algemeene vergadering van den weerbaarheids- bond gekozen de heeren J. C. Costerus, J. Van Doorn en P. J. Straatman, kapit. instructeur. Den 4 en 5 Juli e. k. zal aan 's Rijks Vee artsenijschool het vergelijkend examen plaats heb ben der adspiranten, die voor rekening van het departement vaD oorlog tot paardenarts bij het le ger wenschen opgeleid te worden. Dit examen zal onder leiding van den directeur der school afgenomen worden door eene, door den minister van oorlog benoemde commissie, bestaande uit de heeren kapitein J. B. M. Van Roijen en kapi tein P. .1. Straatman en lsten luitenant L Wichers. Er hebben zich 15 adspiranten aangemeld;daarvan kan slechts een tweetal benoemd worden. (U. D.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3