n& zittel', en deze nu wil aan dat besluit geen uit voering geven. De gemeente is thans in twee bijna even sterke partijen verdeeld. Wanneer de eene helft met haar nieuwen voorzanger godsdienstoefening hou den wil, dan mag de sleutelbewaarder den sleutel van de kerk niet afgeven. Wanneer de voorzitter met zijn partij de kerk wil openen, dan is soms het slot veranderd, want het opensteken en ver nieuwen van het slot is aan de orde van den dag. Ook gisterenavond had dit weder plaats; en toen de kerk bestormd was, deed zich het vreemde geval voor, dat de twee partijen ieder met een eigen voorzanger ter zelfder tijd in het gebouw kerk hielden. De drie kerkeraadsleden hebben thans den voorzitter zijn ontslag thuis gezonden, op grond dat li ij volgens een zeker reglements-artikel zijne plichten heeft verzuimd. De voorzitter neemt dat ontslag evenwel niet aan, omdat, naar zijn zeg gen, een ander reglement verbindende is, want aan reglementen schijnt men hier geen gebrek Ie hebben. NR. Ct.) Utrecht, 22 Juni. Gisteren is de scherpschut- lerswedstrijd alhier, door de Vereeniging de Zwijger, bij gelegenheid van haar vijfjarig beslaan uitgeschreven, geëindigd. De strijd is met warmte gevoerd, bij eene toe nemende warmte op den dag, waarbij tevens de wind niet minder werd. Tijdens bet vertoef van Z. IC. H. prins Hendrik op bet schietterrein nam hij belangstellend deel aan den wedstrijd later ontving hij in de voor hem opgerichte tent onderscheiden autoriteiten, den commissaris des IConings, den griffier der Stalen, den oudsten wethouder met den secretaris der gemeente, den president der weerbaarheid, den plaatselijkeii kommandant en een aantal mili taire autoriteiten, waaronder den vice-adiniraal Mathijsen. Z. K. H. gebruikte in zijn tent op het terrein het hem door de vereeniging de Zwijger aangeboden collation. De uitslag van den strijd tusscben de 180 a 190 sehutters was als volgt: lste prijs, uitgeloofd door den beschermheer, prins Hendrik, door W. F. Amiabel van de Kon. scherpschutters te 's-Gravenhage met 50 punten. 2de prijs, uitgeloofd door Z. M. den Koning, eerste eerelid, door J. J. Becht, van de Kon. scherpschutters te 's-Gravenhage, met 48 punten. 3de prijs, van de Vereeniging, door J. B. v. d. Kuylen, van de Zwijger te Utrecht, met 48 punten. 4de prijs, van Mr. R. baron Van der Borch, door G. A. Du Quesne, van de Utr. Stud.-Ver., met 48 punten. 5de piijs, van liet lid A. M. Van Gumster, door N. L. Van Woerden, van de Zwijger te Utrecht, met 47 punten. 6de prijs, van het eerelid Mr. L. W. A. Besier, door K. Busbroek, van de weerbaarheid te Zeist, met 47 punten. 7de prijs, van den president van den Ned. Weer- baarlieidsboud, door J. C. Van Houten, van de Kon. scherpsch. te Rotlerdam, met 47 punten. 8sle prijs, van liet lid N. N., door K. Van Dijken, van de weerbaarheid te Scbiedan, met 47 punten. 9de prijs, van liet eerelid Mr. L. C. Hora Sic- cama, door W. A. R. Engelen, van de Utr. Stud.- Ver., met 47 punten. 10de prijs, van de leden J. Van Boekhoven en P. Van Loon, door J. F. Dijckmeester, van de weerbaarheid te Wageningen, met 47 punten. (Deze was bij liet kampen afwezig). 11de prijs, van het lid J. H. Smit Kruisinga, door H. Vreede, van de Utr. Stud.-Ver., met 46 p. 12de prijs, van het lid R. C. Van Haagen, door J. S. Schippers, van de Kon. scherpschutters te 's-Gravenhage, met 46 punten. 13de prijs, van den vice president van de Ver eeniging, door H. J. J. Bos, van de Kon. scherp schutters te Rotterdam, niet 46 punten. 14de prijs, van het lid Mr. W. G. F. A. v. Sor- gen, door Waldek, van de Westlandsche scherp schutters te Loosduinen, met 46 punten. 15de prijs, van het eerelid Dr. G. A. J. Bec kers, door De Haan, van de Kon. scherpschutters van de Veluwe te Apeldoorn, met 46 punten. 10de prijs, van het lid C. A. A. Christofiël, door H. Post, van de Zwijger te Utrecht, met 46 punten. 17de prijs, van het lid J. B. Van der Kuylen, door J. Van Mens, van de Kon. scherpschutters te Rotterdam, met 46 punten. 18de prijs, van de leden L. F. H. Andrau en en Mr. S. H. Vernede, door A. F. C-. Kruyder, van de Zwijger te Utrecht, met 45 punten. 19de prijs, van liet lid F. W. Uytenbogaart door Kamper, lid van de weerbaarheid te Gorcum, met 45 punten. 20ste prijs, van den heer N. De Haan, door D. L. De Leur, van Voor Oranje te Utrecht, met 45 punten. 21ste prijs, van het lid A. F. C. Kruyder, door J. J. Ett, van de Zwijger te Utrecht, met 45 punten. 22ste prijs, door liet eerelid Mr. R. graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, door J. F. Van Ap pel, van Voor Oranje te Utrecht, met 45 punten. Tegen vijf uren verliet Z. K. H. het fort aan den Biltschen straatweg, om bij Z. Ex. den com missaris des Konings, alwaar H. K. H. mevr. de prinses Hendrik met haar gevolg reeds was aan gekomen, te dineeren. Na het diner ontving de prinses aan paushnize eene deputatie van het be stuur van het Roode Kruis, die haar het be- scheruivrouvvschap van die vereeniging kwam aanbieden. Omstreeks acht uren bezocht Z. K. H. prins Hendrik het feest in Tivoli met H. K. 11. de prin ses. Aan den ingang door 't bestuur ontvangen, kwamen HH. KK. HH. met hun gevolg onder 't zingen van het „Wien Neerlands bloed" en 't (/Wilhelmus" den tuin binnen, en namen plaats aan een tafel onder 't publiek. Later besteeg liet liooge gezelschap de tribune, door den heer Ab- spoel met bloemen, lustres, kronen, enz. ingericht. Daar werden door Z. K. H. de prijzen aan de overwinuaars uitgedeeld, terwijl een lid aan ieder buitendien een ruiker aanbood. Terwijl de beide muziekkorpsen, van de schut terij en 't 7de reg. inf., een goed gekozen pro gramma uitvoerden, werden een paar luchtbal lons opgelatenop de eerste stond Leve Oranje, op de tweede de Zwijger. Te tien uren precies werd liet vuurwerk afgestoken. Na atloop bier- van vertrokken de hooge gasten en nam het aan gekondigde bal een aanvang. Dit duurde tot vroeg in den ochtend, en liep geheel naar wensch af. De toestand van de weilanden in en om deze gemeente is door de langdurige droogte niet zeer gunstig; de landen, die laag liggen, als aan de Vechtzijde en sommige in de Blauvvka- pelsche en Biltstreek, zijn het gunstigst, zoodat het vee daar nog al voedsel vindt; aan de andere zijden der gemeenten echter, waar het land veel hooger ligt, is het minder goed gesteld; men vindt er weilanden waarop bijna geen grashalmpje te vinden is en die zoo afgegraasd en dor zijn, dat er bij inenschengeheugen geen tweede voorbeeld van bestaat. Vele veehouders zijn dan ook ge noodzaakt, het laud, dat voor den hooibouw be stemd was, voor de oogenblikkelijke voeding van hun vee te gebruiken, zoodat liet booigras aan merkelijk in prijs is gestegen. Dat deze toestand der weilanden op het melkgeven een nadeeligen invloed uitoefent, laat zich lichtelijk begrijpen. Arnhem, 22 Juni. Naar wij met zekerheid ver nemen, zal Z. M. de Koning de volgende week, Dinsdag waarschijnlijk, een bezoek aan onze stad brengen, bij gelegenheid der Landbouvv-Tentoon- stelling. ArnhCt.) Zwolle, 22 Juni. De heer J. Oude Nijhuis is benoemd tot lid van den gemeenteraad van Weerselo. H. M. de Koningin beeft aan de dames direc trices der Maatschappij van Moederlijke Welda digheid weder de gewone jaarlijksche gift van 150 doen toekomen. Kampen, 21 Juni. Twee broeders alhier kregen Maandag in een herberg verschil over een stui ver. De twist liep zoo hoog, dut de een den ud- der met een mes een diepe wonde in het gezicht toebracht, zoodat men heelkundige hulp moest inroepen. Door den politie-agent Bost is jl. Maandag eene partij bedorven kalfsvleesch benaderd, dat zekere S. Goudsmid alhier wilde invoereu. Op last van den rijksveearls is het vleesch naar den vilkuil gebracht, en van een en ander proces-ver- baal opgemaakt. Gisterenavond, omstreeks 7 uren, werd het bijna driejarig zoontje van den heer S. alhier in den familiekring gemist. Na eenig zoeken ont dekte men, dat het kind in de sloot, die langs het gebouw der hoogere burgerschool loopt, een jammerlijken dood had gevonden. In de gisteren te Almelo gehouden gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Spoorwegmaatschappij Almelo-Salzbergen is de balans over het jaar 1869/70 goedgekeurd, en zijn herkozen: als commissaris der maatschappij de heer H. L. Zehender Traus en als lid van den raad van administratie de heer M. Wertheim Salomonson. Hkerenveen, 20 Juni. Ofschoon de voortdurende droogte in vele opzichten nadeelig werkt, toch mag zij voor den veenarbeid gunstig genoemd worden. Het werk wordt er door bespoedigd, zoodat de nieuwe turf in korteren tijd gereed kan zijn. Wel hebben de turfmakers bet soms wat heel druk, om de trekkers geregeld bij te houden, maar, niet zelden bijgestaan door vrouw kinderen, weet bij door aanhoudend werken van den vroegen morgen tot den laten avond zijn taak te verrichten. Enkele spannen zijn reeds vertrok ken om den veehouder in den zoogenaaniden ,/Ongettd" behulpzaam te zijn. Dantuuadeel, 20 Juni. Blijft ook de aloude troost voor onze bouwlieden bestaan: „mei droechie forliesl me mei wille, mei wielte mei fórtliriet" zulks neemt niet weg, dat de schade hier bij den dag toeneemt, welke zich wel nog niet nauwkeu rig laat berekenen, maar genoegzaam is te gissen, door de aanhoudende droogte veroorzaakt. Vooral de hooge zandgronden en de zoogenaamde knip- pige landen lijden ontzettend. Ziet men dit aan het eene gewas meer dan aan liet andere, alle producten kwijnen. Bijzonder de beide hoofdpro ducten in liet hartje van Dantumadeel, e. i. de omstreken van Dam-, Murmer- en Akkerwoude vlas en cichorei voorspellen, bij name het eerste, uit armoede reeds bloeiende, een geheel en evenzeer het laatste (tenzij er nog spoedig veel regen kome) een volslagen misgewas. Hier en daar ziet men aireede sclioone stukken vlas ster ven. Ook op de voorgespiegelde appel- en perenoogst zal een groot rabat komeu. Meer dan gewoon vallen althans van de gezette vruchten af, 't welk men toeschrijft aan de nawerking der gedurige en vrij strenge nachtvorsten in Mei en Juni nog. Voorts is het een opmerking door velen gemaakt en door de ervaring beves tigd dat de rupsen juist de schraalste bessen- heesters aanvallen en vernielen; //ziju het dan ook al de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen," op de vernielzucht der rupsen kan men deze waarheid niel toepassen. Maastricht, 20 Juni Het provinciaal gerechts hof in Limburg beeft, bij vonnis van heden, vol komen bevestigd het arrest door de arrondisse- ments-reclitbank alhier, tegen den heerJos. Rus- sel, drukker en uitgever van het dagblad L'ami du Limbourg, gewezen, waarbij hij veroordeeld was, ter zake van laster, in gemeld blad gepleegd, om aan den heer H. Pijls, lid van de Tweede Kamer, te betalen eene schadevergoeding van /■f500. De lieer J. Russel is mede veroordeeld in de kosten van het geding. Gr e me ngde Berichten. Er is te Brussel een prent verschenen, verbeel dende een Jezuïet, die een huis van kaarten op eene tafel met zorg ineenzet. Het huis heet: „On feilbaarheid van den Paus." Van onder staat ge schreven //Wie hoest of aan de tafel stoot hij zij vervloekt!..." In de inf.-kazerne te Grave is aan den ser geant Pothast een horloge ontvreemd, dat hem door den luit.-adj. en onder-officieren van het depot van het 2de reg. inf. als aandenken was geschonken. Uit Opsterland wordt gemeld, dat het aantal hazen er legio is, en veel kwaad uitricht, zelfs zoo, dat er geen stamboonen meer geteeld worden, omdat de hazen ze toch opvreten. Een boer zag dezer dagen op een stuk land, ter grootte van 6 hectaren, een dertigtal hazen bij elkander. Terwijl de Dommer-wipbrug, op de Brouwers gracht te Amsterdam, in de hoogte gaat, is't nog al dikwijls de gewoonte van verscheiden jongens, tusscben de klap van de brug te gaan staan. Zoo gebeurde 'I met een jongentje van een bakker uit de Vinkestraat, boek Dommerstraat. Hij geraakte met zijn hoofd pal tusscben de klap van de brug, zoodat dit ten eenenmale werd verbrijzeld. Men vreest dat, hoewel 't leven nog niet geheel ont snapt is, de onvoorzichtige jongen wel sterven zal. Gisterenmorgen werd ten kantore, van den heer Viervant C°. te Amsterdam een promesse aan geboden ten bedrage van ruim f8000, die bij onder zoek bleek geheel valscli le zijn. De heeren J. E. Brugman C"., die daarop als endossanlen voor kwamen, verklaarden mede van die promesse geen kennis te dragen, terwijl de liandteekenin- geu van de aanvraag en kwitantie, bij de dis conteering aan de Bank aangeboden, bleken ten eenenmale valsch le zijn. Dit voorval, dat veel sensatie verwekt, zal natuurlijk een grondig onderzoek uitlokken. Mocht het der Nederland- sclie Bank gelukken, door gepaste maatregelen eene herhaling van dergelijke oplichterijen ie voorkomen. (Noorden.) De stoombarge tusscben IJselstein en Vrees wijk moest eergisterenmorgen stoppen voor een paard, dat door den IJsel zwom. Te Slied recht heeft eene dienstmeid, die, door brand verschrikt, het spraakvermogen had verlo ren, dit plotseling terugbekomen, doordien zij driftig werd over liet uiten in haar bijzijn van haar goeden naam te na komende woorden. Met betrekking tot de ontvluchting uit het huis van arrest te Winschoten in den nacht van Zon dag op Maandag jlwordt aan de Gron. Cl. van daar geschreven, dat de diensdoende bewaarder 's nacht ongeveer te 2 uren de schel van de cellen hooiende, zich derwaarts begaf en aan liet ver blijf van Windeler gekomen op de tot den gevan gene gerichte vragen, waarom hij schelde, geen ander antwoord ontving dan een aanhoudend ge kerm. De bewaarder, veronderstellende, dat de man plotseling ongesteld was geworden, opende zonder eenige adsislentie de deuren der cel en ont waarde toen weldra aan de krachtige vuisten van Windeler, dat hij met geen zieke, inaar met een vrijheidlievende te doen had, wien liet na eenige worsteling gelukte uit zijn verblijf te ont snappen, het gebouw door te komen en vervol gens de trap naar den turfzolder te vinden, van waar hij, door een paar ruiten van een der ra men in den voorgevel van het gebouw te verbrij zelen naar buiten moet zijn gekomen. Later in den morgen, naar men verneemt, ongeveer om 5 a 6 uren, heeft hij zich op de Draaierij aan de Aa vertoond en aldaar geïnformeerd naar den koristen weg om naar Kloosterland (Pruisen) te komen, hetwelk over Oude Schans en de Leete binnen een uur was te bereiken en in welke richting de ontvluchte dan ook is verdwenen. trots alle middelen, die onmiddellijk van verschil lende zijden tot zijne opsporing zijn aangewend Volgens eene statistieke opgave in liet Journal Officiel zijn de echtscheidingen in Frankrijk, oi liever de scheidingen van tafel en bed, in de laatste tien jaren verdriedubbeld en in de laatste dertig vertienvoudigd. In 1857 vroegen 1197 echt- genooten in Frankrijk de scheiding; in 1868 niel minder dan 3000, en van die 3000 echtscheidin gen waren 2683 aangevraagd door vrouwen er slechts 316 door mannen. De Fransche wet geefi trouwens aan de vrouw, die van haar man al is, veel te veel voorrechten, en de formule, waar op de aanvraag gebaseerd is, luidt meestalexcès, sévices, injures graves en is zeer onbepaald. De uitdrukking „injures graves" is zóo rekbaar, dal er maar zeer weinig vrouwen zijn, die daarin geen middel tot echtscheiding zouden kunnen vinden. Van de 3000 echtscheidingen in Frankrijk (1868) |n zijn er 24 aangevraagd in het eerste jaar van het huwelijk; 519 tusschen het eerste en het vijfde; 809 tusschen het vijfde en het tiende; 107 tus schen het tiende en het twintigste; 150 tusschen het twintigste en het dertigste; 401 tusschen het dertigste en het veertigste jaar; 29 tusschen het veertigste en het vijftigste en 2 na de viering van de gouden bruiloft. Tweederden van de ge scheiden eclitgenooten hebben kinderen. Hoe groo- ter stad, hoe meer echtscheidingen, alle proportie in aanmerking genomen. Uit Engeland wordt een spoorwegongeluk ge meld, dat 15 menschenlevens heeft gekost, en eer nog onbekend aantal gewonden veroorzaakte. Het gebeurde bij Newark op de Great-Northern-baan door het tegen elkander rijden van een goederen en personentrein. vat gro I vo I ll< (Vat he ift cliaf zij ie s In i laa idet we h idsc bev In n n d Elke irdt In id Ihou k 8 tw Ier in v jijde ilitii is g in ti te BUITENLAND. Frankrijk. St.-Cloud, het geliefkoosd zomerverblijf van de keizerlijke familie, het lustoord waaraan zoo vele historische herinneringen verbonden zijn, heeft Dinsdag zijn hooge bewoners ontvan gen. De keizer, de keizerin en de toekomstige Napoleon IV (de geestige Louis Ulbacli beweert in zijn werk „iVos Contemporains" dat Napoleon III de laatste keizer van het Bonapartisme zal zijn geweest) zijn daarheen vertrokken. Is nu de jicht van den keizer geweken? De berichten bewaren daarover het stilzwijgen, maar stellen daarvoor iets in de plaats dat veel erger is. Zon der te lezen kan men het haast raden„alwedei een komplot 1" Er moeten te St.-Cloud bommen ontdekt en inhechtenisnemingen zijn gedaan. Er ontbreekt nog slechts aan de berichten de mededeeling dat van alle zijden adressen van ge- lukvvensching zijn ingekomen. Hoe wreed is toch die roode bende en dat nog wel na het dankadres van hun souverein aan den maire van Southampton, terwijl hun geest verwanten in den kerker zuchten en met span ning naar den dag uitzien, waarop zij te Blois zullen veroordeeld worden om het lot van Traup- mann te ondergaan. Ziedaar dus reeds het vierde of vijfde komplot sedert Ollivier minister van justitie is. Waarlijk de rechters van instructie slij ten tegenwoordig geen beklagenswaardige dagen. De openbare terechtstelling van Traupmanu heeft, gelijk men weet, de vraag op het tapijt ge bracht, om, zoo de doodstraf dan niet wordt af geschaft, de voltrekking van doodvonnissen in het vervolg binnen de gevangenis te doen plaats heb ben. Terecht voerde men aan, dat het afschrik- kings-systeem met de openbare terechtstelling vol strekt niet gebaat werd, want dat de groote me nigte het brengen van dergelijke offers aan de maatschappelijke orde, deels om zich te vermaken, deels uit nieuwsgierigheid bijwoont, en niet het minst om liet zakkenrollen in practijk te brengen. De publieke opinie vond weldra gehoor bij eenige afgevaardigden, de heeren Steenackers, Nogent-Saint-Laurens en anderen, die deze wen- schen in een wetsontwerp verwezenlijkten, en dit bij het Wetgevend Lichaam indienden. Deze voordracht was in de zitting van het Wetgevend Lichaam van Dinsdag 11. aan de orde. De heer Steenackers, die zijn wetsontwerp geheel be schouwde als een palliatief tot den dag waarop hij hoopte dat de doodstraf zal afgeschaft ziju, verde digde de voordracht zeer degelijk. Hij toonde dooi' geschriften van criminalisten en door feiten aan, dat de openbare terechtstelling eerder de toeschou wers tot moord opwekt, dan daarvan afkeerig maakt. De heer Nogent-Saint-Laurens verdedigde in welsprekende taal de voordracht, op gelijke gronden als zijn medevoorsteller, maar niet met het doel om daardoor een stap nader tot de af schaffing van de doodstraf te geraken, daar hij van die straf een voorstander is. Na enkele discussies neemt de Kamer art. 1 aan, waarin het begin sel vervat is dat de terechtstellingen voortaan in de gevangenissen zullen plaats vinden. Eveneens keurt zij art. 2 goed, dat bepalingen inhoudt omtrent de wijze waarop dit zal geschie den. Art. 3, dat het aantal en de hoedanigheid van de personen omschrijft, die bij de voltrekking tegenwoordig zullen zijn, werd naar de commis- in c dan e ii ilicl Igeri lesti |rigf rail mi lalig P 1 lor In i 'ell ige Hi 'OOI llic ids fd in ijs ten ijs ion rei schol I g' Raat por jkh ran i De lit ude ijs, en let lH' Carl natit eer Iele: erlt e j In •lik oor |e |e f'eti m iiac et D( uil |lv« lei Ied< an ab [es van gevi

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2