teur; en tevens van de bemoeiingen, in het belang der gezondheid gedaan. O. a. bleek daaruit, dat het ziekenhuis te Brielle in een toestand verkeert, die zeer veel te wenschen overlaat, en vooral ook zeker riool aldaar tot veel bezwaar in ver band tot de openbare gezondheid aanleiding geeft; dat voorts eene bijzondere school te Ridderkerk in zeer ongunstigen toestand verkeert. Naar aanleiding van de zich in Moskou voor gedaan hebbende cholera, heeft, daartoe door den heer Commissaris des Konings uitgenoodigd, de inspecteur geadviseerd betreffende maatregelen, door gemeentebesturen te nemen. Voorts is door hem mededeeling gedaan van de bemoeiingen om trent begraafplaatsen in verschillende gemeenten. Vele begraafplaatsen schijnen niet te voldoen aan de bepalingen der wet en de eischen der volks gezondheid. Ten aanzien van den staat der scho len uit datzelfde oogpunt bleek o. a. ook, dat' waar voorziening dienaangaande vereischt wordt, de inspecteur zich steeds in zijne pogingen heeft mogen verheugen in de bijzondere medewerking van den heer inspecteur van het lager onderwijs i n deze provincie. O. a. bleek nog, dat de hevige typhus, die in 's-Gravenzandejheeft geheerscht, niet onduidelijk in verband stond met. den onreinen toestand van gemelde gemeente. Er zijn later door het gemeentebestuur maatregelen genomen om hierin te voorzien, waardoor de toestand veel schijnt te zijn verbeterd, zoodat de typhus er nu bijna geheel geweken is. Met het gemeentebestuur van Schoonhoven had een langdurige correspondentie plaats gehad over liet toezenden der vaccine-opgaven het kost steeds veel moeite om van daar die opgaven te ver krijgen. Omtrent zekere vrouw Gertsen te Rotterdam, die reeds meermalen tot klachteu aanleiding gaf wegens uitoefening der geneeskunst zonder be voegdheid, werd medegedeeld dat zij opnieuw moest worden vervolgd. Met handhaving van een in 1868 genomen be sluit, is ook thans besloten Gedep. Staten te ad- viseeren aan een geneesheer de gevraagde ver gunning, tot levering van geneesmiddelen kop een plaats waar een apotheker is, niet te verleenen. In verband tot den toestand der geneeskundige armenverzorging over 1867, waaromtrent een ver volg rapport is ingekomen, wat de grootere ge meenten aangaat, werd mededeeling gedaan van het verlangen der commissie, die dat rapport had opgemaakt, om nog nadere onderzoekingen in te stellen. De heer adjunct-inspecteur heeft de uit komsten van dat rapport nader medegedeeld. Over het verzoek, aan het slot van dat zeer uitvoerig rapport, ontstond een korte woorden wisseling, waarbij o. a. bleek, dat te Rotterdam, 's-Gravenhage en andere plaatsen onder den prijs van 1214 cent per recept, het traktement van den apotheker is begrepen. Er is besloten aan de commissie op te dragen hare onderzoeken voort te zetten. Overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek van drinkwater, is besloten zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden met de volgende verklaring: ,/De geneeskundige raad voor Zuid-Holland overwogen hebbende de belangrijke feiten en be schouwingen, medegedeeld in het rapport aan den Koning, van de commissie tot onderzoek van het drinkwater, acht het wenschelijk: 1°. dat bij de wet aan de overheid worde op gedragen kennis te nemen van het algemeen ge bruikelijke drinkwater, en worde bepaald dat in plaatsen, waar het volgens wettelijke redenen wordt afgekeurd, in die, waar goed drinkwater niet in voldoende mate algemeen te bekomen is, en in die, waar tijdelijk gebrek aan goed drink water kan ontstaan, van regeeriugswege het ne men van maatregelen ter voorziening daarin kan worden gelast 2°. dat de verontreiniging van bronnen of ver zamelplaatsen van drinkwater inzonderheid door faecale stoffen en fabriek-afval door wet telijke strafbepalingen worde tegengegaan." Omtrent het nemen van maatregelen om epide mische ziekten tegen te gaan, ie mede rapport uitgebracht door de daartoe benoemde commissie, bij monde van den heer Mr. Burger, waarvan de conclusie luidde, om zich te vereenigen met hetgeen daaromtrent door inspecteurs is aange geven in de memorie, gevoegd achter het jaar verslag vau het geneeskundig staatstoezicht over 1868. Hierover ontstond eenige woordenwisseling, waarbij de voorzitter en andere leden bestreden het denkbeeld van het in 't leven roepen van eene wet, waarbij aan elke gemeente de instel ling van permanente gezondheidscommissiën werd geboden. In stemming gebracht zijnde het voorstel om de memorie van de vergadering der geneeskun dige inspecteurs krachtig bij de regeering te ondersteunen, is dat voorstel met algemeenestem men aangenomen. Over den lagen waterstand in den Alblasser- waard werden nog door een der leden opmer kingen gemaakt, en aangegeven, om de noodige pogingen aan te wenden; welk punt tot eenige woordenwisseling aanleiding gaf. Daaromtrent werd ten slotte het voorstel gedaan en aangeno men om zich bij Gedep. Staten aan te melden tot het nemen der vereischte maatregelen, tot verbetering, speciaal om te trachten zooveel mo gelijk zuiver rivierwater in te laten. Tegen het ijken van het medicinaal gewicht, als wordende door het herhaald stempelen het gehalte al minder, werd door een der leden be denking gemaakt. Hij gaf een ander middel ter controle aan. De voorzitter deed evenwel opmer ken, dat het nieuw medicinaal gewicht nog niet was ingevoerd en zich dus die bezwaren eerst in de toekomst zouden voordoen, onder bijvoeging dat de wet reeds het bezwaar heeft voorzien, zooals blijkt uit eene van hare bepalingen, dat de kleine gewichten niet zullen geijkt worden. Over die punten ontstond mede eene wisseling van denkbeelden van sommige leden. Daarna werd de vergadering gesloten. Het bestuur der Haagsche afdeeling van het Schoolverbond heeft dezer dagen een aanvang ge maakt met het huisbezoek in éen wijk der stad. Volgens de gegevens der volkstelling van 1 Dec 11. zijn alle kinderen in de huisgezinnen, welke die wijk bewonen, op lijsten gebracht, welke onder de leden van het bestuur verdeeld zijn. Voorzien van die lijsten, gaan de bestuursleden aan de huizen onderzoeken, of die kinderen schoolgaan, of zij niet te vroeg de school verlaten enz. Na afloop van dat onderzoek zullen de resultaten, welke men in het begin der volgende maand na een den SOsten dezer te houden vergadering hoopt te kunnen opmaken, vergeleken worden met de schoollijsten der ouderwijzers, om zoodoende voor- loopig althans ten opzichte van éen wijk der stad te komen tot ongeveer geheel zekere kennis van het daar bestaande schoolverzuim. Gelijk met al wat verandering behoeft, zoo ook met het schoolverzuim, moet volledige kennis van de kwaal aan de pogingen tot verbetering voorafgaan. Hilligersberg, 19 Juni. Algemeen verlangt men in deze streek naar regen; niet slechts voor de landerijen, maar ook voor drinkwater, daar het sloot- en pompwater dat men thans gebruikt slecht is. De vruchtboomen worden hier zeer door de rupsen geplaagd. Niettegenstaande hier de mazelen sterk heer- schen, viel sinds 29 Mei jl. geen sterfgeval voor en dat wel op eene bevolking van p. m. 2600 zielen. Utrecht, 21 Juni. De leden van de scherpschut- tersvereeniging de Zwijger begaven zich gisteren avond ruim te 7 uren naar het station van den Rijnspoorweg tot het afhalen van de van elders komende deelnemers van den door die vereeni- ging uitgeschreven wedstrijd. De verschillende korpsen hebben 180 a 190 scherpschutters aangevoerd de vereenigingen, die vertegenwoordigd zijn, zijn uit Utrecht deschutj- terij, de Zwijger, de Studenten-vereen., de Utr. Weerbaarheid, de vereen. Voorwaarts en de vereen. Oranjeuit Apeldoorn de vereen. Kroonprins en de vereen, der Veluwsche Weerbaarheid; uit Schiedam de scherpschutters en de vereen. Arena, verder de schutterij van Gouda, de vereenigin gen der weerbaarheid uit Haarlem, Rotterdam, het Westland, den Helder, Gorkum, den Bosch, Leiden, Zeist, Wageningen, Vianen, Delft, Am sterdam, Zwolle, Woerden, Maarsen en Gro ningen. Met de muziek van het 7de reg. inf. aan het hoofd, begaf men zich in optocht naar het park Tivoli en ontelbaar was de menigte, die op de been was om den stoet voorbij te zien trekken. In Tivoli, waar alles tot de ontvangst der scherpschutters in gereedheid was, aangekomen, werd aan de genoodigde scherpschutters de eere wijn aangeboden met een krachtige toespraak van den president van de Zwijger, den heer F. W. Klokke. Spoedig daarna verdeelden zich de aanwezigen onder het mede opgekomen publiek en zag men hier en daar groepjes van scherpschutters en burgers ondereen zitten, terwijl het muziekkorps van de infanterie den avond opvroolijkte. Inmid dels had de uitreiking der schutterskaarten en de loting der schietbeurten plaats, na afloop waar van velen nog den heerlijken zomeravond bleven genieten. Hedenmorgen te 7 uren is de schietwedstrijd in 't fort nabij den Bilt begonnen. Het weder is zeer gunstig, ofschoon er nog al wind is. Het terrein is net gedecoreerd. De tent voor Z. K. H. prins Hendrik ie keurig en net ingericht, versierd met de portretten van den grooten Zwijger, van Z. M. den Koning, Z. K. H. Prins Hendrik en verdere leden van de Koninklijke familie; vóór de tent is een tuintje aangebracht met de buste des Konings en de banier van de Zwijger. Daar nevens staan twee tenten voor ververschingen, de kiosk voor de muziek van 't 7de reg. inf., de tent voor bureau en secretarie. Te halfelf is Z. K. H. prins Hendrik op het schietterrein aangekomen, vergezeld van HDs. adjudant Arntzenius; Z. K. H. werd door den voorzitter van de Zwijger, den heer Klokke, en het verder bestuur verwelkomd. Het terrein is goed geordend en doelmatig in gericht; dat voor de schutters is voor de twee schietbanen geheel afgezet, zoodat zij niet kun nen gehinderd worden. In de onlangs gehouden vergadering van bestuurders van het Nederlaudsch Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders werd door prof. Donders het jaarlijksch verslag uitge bracht, waaruit bleek, dat deze belangrijke stich ting voortdurend in bloeienden toestand verkeert. In het jaar 1870 waren er 1451 lijders behan deld en 855 verpleegd, afkomstig uit alle provin ciën des rijks. De kleine operatiën op de traan wegen, de oogleden enz. niet medegerekend, wer den gedurende het afgeloopen jaar in de instel ling 350 kunstbewerkingen verricht, waaronder 65maal de extracta van cataract, 56mnal de punctie van caratact, 98maal de vorming van kunstmatigen oogappel, euz. De finantieele toestand der stichting werd niet ongunstig genoemd. In het te kort komende wordt door jaarlijksche bijdragen nagenoeg voorzien, en het kapitaalfonds van giften in eens, van erf latingen, enz., waardoor men de toekomst der instelling eenmaal hoopt gewaarborgd te zien, neemt allengs toe. De verslaggever deed inzonderheid uitkomen, dat de stichting, uitsluitend bestemd voor behoef- tigen en minvermogenden, in allen deele is een instelling van liefdadigheid en als zoodanig de ondersteuning van alle menschlievende landge- nooten verdient. Amersfoort, 21 Juni. Hedeu heeft de gemeen teraad alhier tot opzichter der gemeentewerken benoemd den heer Van Beek, timmerman alhier. Aan deze betrekking is een salaris van fët)0 ver bonden. Er hadden zich 82 sollicitanten aange meld. Arnhem, 22 Juni. Bij de groote ingenomenheid, ook van het Nederlandsch publiek, met wijlen den beroemden Charles Dickens, is het niet van belang ontbloot te vernemen, dat éen onzer stad- genooten, de heer L. Lammers, commies ter se cretarie, in het bezit is van een eigenhandigen brief van den beroemden man, in den meest vriendelijken toon aan hem geschreven. Onze stadgenoot had hem in 1866 gelukgewenscht met de gelukkige ontkoming aan het ongeluk, destijds voorgevallen op den spoorweg Dover-Londen en, in den zomer van 1867 te Londen zijnde, ge tracht hem persoonlijk te spreken aan het bureau van het tijdschrift All the year round (Wellington- street, Strand), op welk tijdstip Dickens zich echter bevond op Gad'» Hill Place (of, zooals de persoon, dien hij aldaar sprak, het uitdrukte: Mr. Dickens is down into the country), de plaats waar hij nu overleden is. Op den dag van zijn vertrek uit Londen ontving de heer L. een antwoord op zijn schrijven. Bij dat schrijven had hij gevoegd eene door hem gemaakte Engelsche vertaling van het bekende vers van een onzer dichters uit de vorige eeuw (Smits): Een rei van engten zag enz. ArnhCl.) Tiel, 19 Juni. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging Gel derland van het Ned. Onderw.-Genootschap is opzichtens den dit jaar te Zalt-Bommel gehouden wedstrijd in het rekenen tusschen hulponderwij zers, besloten den heer G. Van Wijnen Jz., hulp onderwijzer te Brakel, die bij de loting het on derspit had gedolven, voor ditmaal mede ter be kroning voor te dragen. Zwolle, 21 Juni. De alhier aanwezige hoofdin genieur der staatsspoorwegen, de heer Kalf, zal naar men verneemt over eenigen tijd den dienst verlaten en uit deze gemeente vertrekken, ten einde weder bij het korps genie-officieren te wor den ingedeeld, om aan den vestingbouw behulp zaam te zijn en de hand te leenen in de uitvoe ring der op groote schaal bij het Departement van Oorlog ontworpen plannen. Mbppjl, 20 Juni. In den afgeloopen nacht heeft alhier een treurig ongeval plaats gehad. De schip persknecht W. T., 's avonds met eenige kame raden vroolijk bijeen geweest zijnde, en rijkelijk gebruik van sterken drank gemaakt hebbende, werd uitgeleide gedaan tot aan het vaartuig, op een afgelegen gedeelte der stad, in het Meppeler- diep, gelegen. Zijn schipper, die reeds eenige nachten aan wal sliep, heden in den vroegen morgen aan boord komende, zocht den knecht te vergeefs, doch zag al spoedig zijn jas op 't wa tervat liggen. Hieruit kwam hij op den inval dat aan een ongeluk moest worden gedacht en werkelijk werd bij onderzoek het lijk van den knecht niet verre van 't vaartuig uit het diep opgevischt. Men denkt algemeen, dat hij bij'tont- kleeden het evenwicht verloren heeft en zoo over boord geraakt is. Heerlen, 26 Juni. Door de marechaussees al hier is aangehouden een smokkelaar, die op zijn stootwagen een vaatje, houdende 50 liters bran dewijn, alsmede onderscheidene flesschen met likeuren vervoerde. Aan nog andere smokkelaars is het gelukt te ontkomen. Sittard, 20 Juni. Het hier sedert 8 jaren uit komende weekblad „de Nieuwsbode" heeft zijne standplaats op Belgisch grondgebied (Visé) over gebracht, om, naar des uitgevers verklaring, de vele lastige en kostbare processen, die hem in den jongsten tijd werden aangedaan, te vermijden. Gemengde Berichten. De persoon, die onlangs gearresteerd is wegens diefstal van geld aan het station te Winschoten en aldaar cellulair gevangen zat, is in den nach; van Zondag op Maandag uitgebroken. De rijksveld- wacht heeft hem achtervolgd, doch hij ontkwani over de Pruisische grenzen In de gemeente Jabeek, bij Maastricht, heefi de veldwachter Van Gaogelt een jongen, met wien hij langen tijd in vijandschap leefde, zonder er twist was ontstaan, doodgeschoten. Gedurig hoort men in Drenthe van hondsdol heid. Verscheidene schapen zijn gebeten; diet tengevolge openbaart zich van tijd tot tijd ooi bij deze de vreeselijke ziekte. De afgeloopen week heeft zich in 's-Bosch ge kenmerkt door een aantal ongelukkentwee plol selinge sterfgevallen hadden o. a. plaats en drii personen verdronken, des Zondags een kanonnie en des Dinsdags een schippersgezel, zooals wi bereids mededeelden, terwijl Donderdag-namidda; tusschen 6 en 7 uren het water weder een offei eisclite. Drie huzaren, alhier in garnizoen, haddei zich met een roeiboot naar de rivier de Domme; begeven om zich te baden. Na eenigen tijd ii het water te hebben vertoefd, was een hunnei reeds aan wal om zich te kleeden; hij hoordi zijn kameraad gillen, en zag hem bewegingen ii het water maken, die niet natuurlijk schenen Hij begaf zich onmiddellijk ter redding wederoa in het water, de drenkeling greep hem nog on den hals, liet echter los en zonk in de diepti wegde tweede kameraad was te ver verwijderd om hulp te bieden. Een half uur na het gebeurde werd het lijk vai den huzaar J. G. d. M. opgevischt. Uit Hedel wordt dd. 18 Juni gemeld: Heden morgen zijn op de sluis, gelegen onder Empel eenige zandwagens uit het spoor geraakt; rij zijn in de diepte gestort en eeu is blijven han gen aan de sluis, de wagens zijn ineestendeek verbrijzeld; gelukkig zijn er geene menschenle- vens te betreuren een dekzerk der sluis is medi in de diepte verdwenen; er zijn schaden aa: hoeksteen en metselwerk toegebracht. Jam me niet alleen van de groote schade voor den ijveri gen aannemer den heer F. Linskens, maar oo! voor de vertraging der werkzaamheden, daar he werk met de meeste kracht werd voortgezet, es door den aannemer geene kosten werden gespaard Zaterdag-avond te halfelf werd de stoomhout zagerij en schaverij de Snelheid van de heerei Leembruggen en Van Seldam, te Amsteramp gelegen a/d Kostverloren Wetering bij de Baar! jes, een prooi der vlammen. Ver in het rond tee kende zich de vuurgloed tegen den donkerei hemel af, en duizenden waren er op de beenl angstig vragend waar de brand was uitgebarsten terwijl het spoedig niet - ontbrak aan de mees uiteenloopende berichten omtrent de plaats van het onheil. Het fraaie fabriekgebouw was in wei nige uren een rookende puinhoop; tot redden ol het stuiten vau den gloed was schier geen ge legenheid. Waren de afgezonderde ligging en de windstilte niet ten goede gekomen, dan had hel vuur ongetwijfeld veel verder om zich heen ge grepen. De oorzaak van het onheil is niet bekend Een opmerkelijk geval deed zich dezer da gen voor. Een prachtige hazewindhond van den heer K. te Rijswijk, eene zwangere teef, werd op den Rijswijkschen weg overreden en bezweek ter stond door eene wonde aan den hals. Door eene spoedig bewerkstelligde operatie zagen drie on voldragen jongen het levenslicht, die in een stal aan de zorg werden opgedragen eener kat, die geen oogenblik aarzelde de moederlooze hondjes tot zich te nemen en ze gedurende anderhalven dag verzorgde. Daarna zijn ze in een hondennest gelegd, waarin ze ook liefderijk door den hond gevoed en verzorgd werden, zoodat de fraaie diertjes zich nu in den uitnemendsten welstand bevinden. Ziedaar een treffend voorbeeld van dierenliefde, dat voor vele menschen zelfs eene moraal bevat. (D.) Eergisterenmorgen was een driejarig knaapje, op de glasblazerij te Delft werkzaam, aldaar is een diepe moddersloot geraakt en zou daarin ongetwijfeld den dood hebben gevonden, zoo niel zijn kameraadje met wien hij speelde, van gelij ken leeftijd als hij, het gevaar ziende waarin zijn makker verkeerde, ijlings hulp was gaan inroe pen, met het gevolg, dat C. Barends, mede op de glasblazerij werkzaam, onmiddellijk in de slool stapte, waarin hij tot aan den hals toe wegzakte en aldus, niet zonder gevaar voor zich zeiven, het geluk had, het kind, dat reeds geheel in den modder was verdwenen, nog behouden te voorschijn te brengen. Volgens de Gaiettc Médicale heeft men in de houtskool een voortreffelijk middel tegen brand wonden ontdekt. Een op de wond gelegd stuk houtskool verzacht terstond de pijn, en zoo met) het er een uur op laat liggen geneest de wond volkomen. se h< ta in tij st bt di m gi be ru te er ge m ec ge va vi w de de ge kt ac 5d bi in m ee St vé 01 011 H. vi |li ei m br te he wi wt A pr. in{ ve: tiji ni< O de m w lo Mt Mc dei de hei de: dii in ge del ke: zee Mc in de me ter g" ma sta St en on dii ine Ei lai

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2