lit ha noopt. Over dit onderwerp werd een belangrijk rapport uitgebracht door den heer Stuuien, fabri kant te Saarbruck en lid van het Pruisische parle ment. De rapporteur gaf een overzicht van de meeste instellingen, in de laatste tijden in Duitsch- land en andere landen van Europa gesticht, om de werklieden in bescherming te nemen tegen omstandigheden, wier gevolgen dikwijls de meeste ellende na zich slepen. Bij de daaruit gevolgde discussie was de vergadering het algemeen eens, dat de locale en particuliere instellingen van dien aard, beter aan de verschillende behoeften vol deden dan het stelsel van centralisatie, dat te veel van den inensch een werktuig maakt. Zoowel bij dit debat, als dat van den vorige n dag iver de arbeiderswoningen en de arbeidende eei| ilasse werden de meeste sprekers beheerscht door iet beginsel van toekenning van persoonlijke vrijheid. De heer Pascal Duprat, aan wiens verslagen 11 de Siècle wij bovenstaand beknopt overzicht mtleeneu, is noch uit een wetenschappelijk noch lit een practisch oogpunt voldaan over hetgeen ie twee dagen te Bonn verricht is. Het resultaat ad z. i. niet moeten zijn het oprichten van een ilad, dat toch weinig kan medewerken tot de so- iale hervormingen,die uitgevoerd moeten worden, naar de vereeniging moest zich op groote schaal nitwikkelen, en de fabrikanten waaruit zij is amengesteld, moesten zich vooropstellen om op le hervormingen aan te dringen, die de sociale oestand vereischt. Turkije. De sultan heeft bepaald, dat de som van 5000 urksche ponden, die op het budget uitgetrokken ,ijn voor de feestelijkheden op den verjaardag an zijn troonsbeklimming, ten behoeve van de oodlijdenden door den brand te Pera, zullen langewend en die dag niet gevierd zal wor- en. De sultan moet het voornemen hebben en keizer van Rusland te Livadia (in de Krim) en bezoek te brengen. De Egyptische troonop- olger zal een reis naar Weeneu, Berlijn en lOnden doen. België. De Belgische correspondent van Het Noorden ihrijft aan dit blad onder den titel: Een barbaarsch leum/efsi Ier eere Gods, uit Brussel het volgende: „De verkondigers van een Woord, dat zij het woord van den God der liefde noemen, wenschen in de volgende maand door eene processie een wonder te herdenken, dat hier in 1370 zou heb ben plaats gehad, en waaraan de meest barbaar- tehe herinneringen zijn verbonden. Ik zal uwen Bezers de aanleiding tot dit feest doen kennen, maar moet u vooraf verwittigen, dat ik in niets zoo zwak ben als in de geschiedenis van wonde ren en van heiligen Nu, in uw land zijn er ha- giologen te over om u terecht te wijzen. Hoe knap de Roomsche priesters ook zijn mo gen, blijven zij nog zeer onhandig in het ineen- lytlen van romans. En 't ligt toch niet aan ge- is van oefening. Luister slechts. In de veertiende uw leefde er te Enghien, in Frankrijk, een Jood, een ware zoon Abrahams, Jonathas genaamd, e zich ergerde, dat te Brussel zoovelen zijner loofsgenooten tot het katholicisme overgingen, ij besloot zich hierover op de kerk te wreken uit de kapel van St.-Katrijn alhier de hei ige hostie te doen stelen. Gij zoudt in uwe een voudigheid denken, dat hij deze taak opdroeg aan jftfen Jood? Wis! Aan een Roomsche, aan een be erden Jood, die antwoord gaf op het geroep Jan van Leuven. Jan slaagde naar wensch in ne taak, bracht den ouwel ongehinderd te |nghien en ontving tot prijs, van zijne schande me som, precies gelijk aan het dubbel van die, aarvoor Judas Iskarioth zijnen meester Jezus ia de Joden had overgeleverd. Jonathas betaalde ïm uit verkiezing in moetoenen, geldstukken, al- is genaamd naar het „Lam Gods," dat er op as afgebeeld. Wat is dat alles waarschijnlijk! Hoe echt lodsch 1 De aanstoker werd ontdekt en door omgekochte aatroovers omgebracht. Gij zoudt meenen, dat ne vrouw, verlegen met den ouwel, dezen in n put smeet? Ik zie wel, dat gij in uw leven [Weinig wonderen verzonnen hebt. Neen, zij deed bem brengen aan de Joden te Brussel, die uit l^raakzieke blijdschap, het heilig voorwerp door aten met het ongelukkig gevolg, dat zij bijna |*8rdronken in de stroomen bloeds, die er uitspo- De heiligschenners werden verbrand, hunne |cderen verbeurd verklaard, en al hunne ge- Isgenooten verbannen. Ziedaar de gebeurtenis, die men vieren wil ter e Gods. Het fraaiste is de ontdekking, dezer Poen in het archief gedaan, dat de ouwel wel waar gestolen is geworden, maar er overigens jelhuids afkwam. De grondslag voor het won- vervalt dus. De kerk echter heeft in 1770 vierde eeuwfeest gevierd, en behoort dus wel 1870 het vijfde te vieren, want zij is onfeil- Jar en van eeuwigheid tot eeuwigheid dezelfde. Om de kroon op de dwaasheid te zetten, hebben P® heilige ceremoniemeesters van de verfoeilijke ot kerade zich voor het verkrijgen van costumen gewend tot den schouwburg-directeur Raphael Felix (broeder van Rachel) die Patrie van Sardou opvoerde, eneen Jood is. 1 Dewijl er te Brussel geen dwepers genoeg zijn om aan de processie een indrukwekkend aanzien te geven, worden er van heinde en verre boeren opgeschommeld. Algemeen is de verontwaardiging onder de weidenkenden over deze schandelijke uittarting. Het gemeentebestuur heeft de vergunning gewei gerd tot het oprichten op het stadhuisplein, waar het standbeeld van Egmond en Hoorne verrijst, van een reposoir of rustaltaar. Ook de burgerwacht zal geene militaire eer bewijzen, een misbruik, dat anders hier nog heerscht, krachtens eene wet van Messidor of Germinal, uit het jaar nul of elf, maar in strijd met de grondwet. Zestig of zeventig aanzienlijke mannen, volks vertegenwoordigers, publiscisten, geschiedschrij vers en anderen, hebben hunnen medeburgers in een manifest aanbevolen, zich van deelneming te outhouden, en zich te bepalen tot zwijgende verachting van de gewijde beulen. Liefst hebben zij daarvan exemplaren geplakt tegen of nabij de kerken, zelfs drie tegen de kathedraal van St.-Michel en St.-Gudule. Wel verdwijnen deze toevallig eiken nacht, maar even toevallig ver schijnen zij weder den volgenden morgen. En die strijd tusschen den nacht en den dag, tusschen de duisternis en het licht kan nog lang worden volgehouden, want de voorraad exemplaren be draagt niet minder dan zestigduizend. Gij ziet, er is nog publieke geest in de hoofdstad van het Roomsche België. De studenten van de universiteit (waaronder geene jongelingen gevonden worden, die geluk- wenschen richtten aan den sluipmoordenaar Piet Bonaparte) hebben besloten hunne afkeuring te doen blijken, door zich met huurrijtuigen te mid den van de processie te bewegen en zevenklap pers af te steken. Sommigen, die voor bloedige botsingen vreezen, raden hen aan liever zich te bepalen tot het beperken van de vrijheid des eenen door de vrijheid des anderen, en achter de hei lige processie een onheilige te vormen, onder het zingen van ontuchtige deuntjes uit La Belle Hélène en Le vin, I'amour, les belles! Der Papst lebt hen lich in der Welt, als anderszins. Nu, als er gewelddadige tooneelen plaats grij pen, zal men het moeten wijten aan de afschu welijke, of liever verdoolde volgelingen \an den grooten menschenvriend, die gezegd heeft: „Er zal veel ergernis in de wereld komen, maar wee hem, door wien de ergernis komt!" Eene fijn Roomsche dame zeide mij: „Wat doen zulke barbaarschheden kwaad aan den godsdienst!" De Moniteur (staatscourant) bevestigde gis teren het bericht van het verzoek om ontslag door het kabinet, in de volgende bewoordingen: Wij vernemen dat de Ministers hunne portefeuil les ter beschikking van den Koning hebben ge steld. De Echo du Parlement meldt dat de Koning Zaterdag den heer Frère-Orban in een bijzonder gehoor heeft ontvangen. Volgens berichten door de Indépendance ingewon nen, kan men de optreding van een clericaal ka binet te gemoet zien, en worden de volgende namen genoemd: De Naeyer, financiën; Jacobs, openbare werken; Thonissen, binnenlandscheza ken Royer de Behr en Kervyn de Lettenhove, buitenlandsche zakenDelcour, justitie, en gene raal Guillaume, oorlog. Dit ministerie zou onmiddellijk optreden en den geregelden gang van zaken voortzetten tot het gewone tijdstip waarop de wetgevende macht bijeenkomt, om dan tot een ontbinding over te gaan. Griekenland. De moord op de Engelsche en Italiaansche toe risten door Grieksche roovers gepleegd, is nog altijd een hoofdpunt van diplomatieke onderhan delingen tusschen Engeland, Griekenlanden andere mogendheden. De Engelsche regeering schijnt on wrikbaar van oordeel te zijn, dat in dezen iets behoort te worden gedaan, dat voorgoed derge lijke vermetelheden keert. Zij is nog steeds van meening dat de Grieksche regeering de volle ver antwoordelijkheid van het gebeurde moet dragen, maar daar zij deze voor onmachtig houdt het kwaad uit te roeien, is Engeland er steeds op uit door bemiddeling van de mogendheden een resultaat te verkrijgen, dat aan dien toestand een einde maakt. Thans zou de Engelsche regeering aan het ka binet te Florence het ontwerp medegedeeld heb ben van een nota, die gezamenlijk aan de Atheen- sche regeering zou worden gericht. Na een kort overzicht van het gebeurde te Marathon en de ophelderingen waartoe dit aan leiding gaf, moet dit ontwerp inhouden dat noch de tot hiertoe verstrekte voldoening, noch de maat regelen door de Grieksche regeering genomen ten einde de herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen, voldoende worden geacht. De nota zou ten slotte den wensch uitdrukken, dat de regeering van koning George er toe moge komen om een meer bevredigende genoegdoening te geven, ten eiude zich daardoor betreurenswaardigegebeur- 1 tenissen te besparen, die een noodzakelijk gevolg zouden zijn van den plicht, aan de mogendheden opgelegd om het leven en den eigendom van hunne nationaliteiten te beschermen. De Grieksche regeering heeft op het hoofd van den rooverhoofdman Takos een som van 100,000 piasters gesteld. In de afgeloopen week werd andermaal een roover terechtgesteld. De uit het Grieksch-Turksche conflict in het jaar 1868 bekende kolonel Petropukalis is overleden. TELEGRAMMEN. Londen, 19 Juni. Men ziet een conflict tusschen Venezuela en Nederland tegemoet wegens het nemen van een Hollandsch schip, dat contrabande aan boord moet gehad hebben, aan de kust van Venezuela. Parijs, 19 Juni. De Conslilutionnel logenstraft het gerucht, dat ten gevolge van 's Keizers slech ten gezondheidstoestand, tegenbevel is gegeven ten aanzien van Zr. Ms. vertrek naar St.-Cloud. Het blad voegt er bij, dat de Keizer slechts ge troffen is door een lichten aanval van jicht aan den voet, die hem niet heeft belet den Kabinets raad bij te wonen. Florence, 18 Juni. De heer Chiaves, rappor teur van de finantieele voorstellen der regeering, heeft in de Kamer van afgevaardigden de tegen voorstellen bestreden. Er is een motie gedaan tot j verdaging der beraadslagingen. Maar de Kamer heeft de eenvoudige orde van den dag aangeno men. Bucharest, 19 Juni. Tot senatoren zijn bijna uitsluitend onafhankelijke Bojaren benoemd. Ook Cousa behoort tot de gekozenen. Kerkelijk Nieuws. Hervormde Kikk. Beroepen: te Wichmond: F. L. Rutgers te Brummen te Opheusden: A. Dekkers te Wage- ningen; te Hoornaar en ook te ZevenhovenA. T. Simons te Giesen en Rijswijk; te Hilversum: C. H. Koopman te Staphorst; te Kolhorn: J. H. L Bouman te Eenigenburg; te KoudekerkeW. Cal- lenbach C.Cz. te Èergschenhoekte Zoutelande: P. A. J. Noordink te Zelhem; te Waverveen: N. Caro, laatst pred. te Maria Hoorbeeke in België; te IJselstein: N. Osti te Hattem te Nijkerk aan de VeluweH. E. Gravemeijer te Onstwedde. Aangenomen: naar Brielsch-Nieuwland: door den cand. D. S. Niermeijer; naar Nieuw- leusendoor den cand. C. J. Boers. Bedankt: naar Zaamslag: door P. Doedes te Hemmen (thans beroepen te Waddinxveen)naar Dedemsvaart: door H. E. Faure te Doesburg; naar Harderwijk: door N. Osti te Hattem; naar Elburg: door W. Vliegenthart te Vreeland; naar Katwijk: door H. J. Geselschap te Rhenen;naar Oisterwijk: door R. De Jongh van Arkel te Hel- voirt; naar Oosterwoldedoor W. J. Geselschap te Delfshaven. LAATSTE BERICHTEN. De scherpschuttersvereeniging de Zwijger te Utrecht, heeft van haren beschermheer een prijs voor den wedstrijd op morgen ontvangen, bestaande in twee prachtige bronzen beelden. Door een onbekende is aan de Ned. Hervormde diaconie en aan het nieuwe stadsweeshuis te Leeuwarden ieder eene som van 1500 toege zonden. 's-Gravenuags, 20 Juni. Z. Exc. de graaf Van Zuylen van Nijevelt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij het Russische Hof, heeft eenige dagen alhier doorge bracht, is bij Z. M. den Koning ten gehoore ont vangen en is reeds uit de hofstad vertrokken, om naar Petersburg terug te keeren. In de maand November a. s. zal er te's-Gra- venhage weder een vergelijkend examen plaats hebben van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit.-kwartiermeester en 2den luit.- administrateur van kleeding en wapening bij het leger. Aan de bureaux van den rijks telegraaf is heden aanbesteed: de aanleg eener telegraaflijn in asphalt-buizen onder den grond te Maastricht. Daar. voor waren vijf biljetten ingekomen. Minste in schrijver was de heer J. G. A. Houben, te Maas tricht voor f 2000. De uitspraak van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland (Burgerlijke Kamer) in de zaak van H. Heykamp, geïntimeerde, tegen het vicariaat of aartsbisschoppelijk kapittel van het aartsbis dom Utrecht bij de oude klerezij der Roomsch- Katholieken te Utrecht, appellant en incid. verw, die heden zou gedaan worden, is uitgesteld tot aanstaanden Maandag 27 Juni. Er is uitspraak gedaan in de zaak van de ven nootschap tot de vervaardiging van gasmeters en toestellen voor gasfabrieken onder de firma J. Brunt en Co., appellant, tegen de Holl. Maatsch. tot exploitatie van gasfabrieken in Spanje, ge ïntimeerde, waarbij het de vraag gold, of de eischeresse, nu appellant, kan worden ontvanke lijk verklaard in hare vordering tot ontboDden- verklaring der tusschen partijen bestaande over eenkomst, houdende dat de geïnt. gedurende 21 jaren uitsluitend van de app. zou koopen de gas meters enz. beuoodigd ten behoeve van de gas fabrieken, waarvan de geïntimeerde zich de ex ploitatie ten doel stelde. Het Hof heeft deze vraag nog niet beslist, maar bevolen dat een ge tuigenverhoor zal plaats hebben op den 5den September aanstaande. Het Hof heeft vervolgens uitspraak gedaan in de zaak van A. Boender appellant tegen J. D. Meijer J.W.zn. geintimeerde, en daarbij niet toe laatbaar verklaard het getuigenverhoor, hetwelk opnieuw in hooger beroep wordt gevraagd, na dat reeds in eersten aanleg getuigen zijn gehoord. De appellant is dan ook niet-ontvankelijk verklaard in zijne incidentele vordering tot het houden van een nieuw getuigenverhoor en voorts in de kos ten veroordeeld. Nog heeft het Hof (correctioneele kamer) heden iD hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van P. V. G., P. G. B. en F. H. B., die bij von nis van de rechtbank te Rotterdam van den 17den Mei, de twee eersten werden veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf wegens diefstal van een baal manufacturen, terwijl de derde, als zou hij die hebben geheeld, werd vrijgesproken. Het Hof heeft o. a. overwogen, dat het wettig en overtui gend is bewezen, dat de twee eerstgenoemde en geene andere personen den baal manufacturen arg listig hebben weggenomen en dat het dus niet be wezen is dat zij medeplichtig zijn aan dien diefstal en zij dus van dat laatste behooren te worden vrijge sproken. De schuld van den derden beklaagde aan het hem ten laste gelegde feit van het heelen van het gestolene is aan het hof niet wettig en overtuigend bewezen voorgekomen, hoezeer door het Openbaar Ministerie ook tegen hem eene gevangenisstraf van 5 jaren was geëischt, en is dus het vonnis der Rechtbank ten zijnen aanzien bevestigd. Wijders heeft het hof het vonnis der rechtbank vernietigd, op grond van het on derscheid vaD het getuigenbewijs door aanwij zingen, en opnieuw recht doende, de twee eerste beklaagden schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal na vroegere veroordeeling tot langer dan éen jaar, en beiden veroordeeld tot 5 jaren ge vangenisstraf. Aan het provinciaal bestuur in Zuid-Hol land werd heden aanbesteed: de uitvoering van eenige werken tot voortzetting der verbetering van het vaarwater in den mond van de rivier de Noord, tegenover Dordrecht, behoorende lot de werken der Dordsche waterwegen in de pro vincie Zuid-Holland. Daarvoor waren negen in schrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. De Jong Cz. Sur. te Ameide voor f 13346. Gisteren heeft de WelEerw. heer Ds. J. C. Manssen van Amersfoort, herwaarts beroepen, bij de Evang.-Luthersche gemeente alhier zijne in trede gedaan. Na in de morgen-godsdienstoefe ning door zijn vader J. D. Manssen, Luth. pre dikant te Groningen, met eene leerrede aan de gemeente voorgesteld te zijn, heeft hij gisteren avond ten aanhoore van eene talrijke gemeente en eenige predikanten van andere gezindheden, zijne intrede gedaan met eene predikatie over 1 Korinthe II: vs. 25. Rotterdam, 20 Juni. Granen. Met redelijke aan voer, voor verzending vrij wel opgeruimd. Tarwe 50 ets., Rogge 25 ets., Wintergerst 50 ets., Zo- mergerst 80 ets., Haver 10 ets., bl. Erwten 50 ets., Paardenboonen 25 ets. per hectoliter en Boekweit (2 per 30 hectoliters hooger; Kanariezaad 50 ets. per hectoliter lager. Amsterdam, 20 Juni. Rogge, stemming onver anderd. Petersburg 208; Galatz 212, 213. Levering, stemming iets hooger. Juli 207; October 212,213, 214, 215, 214. Raapolie, vliegend 4714; najaar 435*. Lijnolie, vliegend 34#najaar 3414. Kool zaad, Sept., Oct., Nov. 78 's Hïrtogenbosch, 19 Juni. De 1ste luitenants L. F. Leyds en O. G. H. Heldering, van het 5de reg. infanterie, zijn tot adjudanten, eerstgemelde* bij het 1ste en laatstgemelde bij het 4de bataljon van dat regiment beDoemd. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks Afkondiging van Leiden van den 19den Juni. N. A. Van Wijk wedr 29 j. en A. H. Parmentier jd. 31 j. D. Scalongne jtn. 31 j. en H. A. De Bruijn jd, 26 j. J. S. Vavier jm. 24 j. en a, Van der Kaay jd. 22 j. a. Reasenaar jm. 27 j. en J. Marstelder jd. 31 j. C. Van der Kaay jm. 27 j. en B. 't Hooft jd. 22 j. M. Queatroo jm. 62 j. en J. E. Lardé wed. 41 j. C. Springer wedr. 30 j. en C. De Wolf jd. 20 j. J. G. Van der Mark jm. 24 j. en H. Hamerslag jd. 26 j. J. Ladage jm. 36 j. en B. Jandgei jd. 22 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3