N°. 3176. Dinsdag A°. 1870. 121 Juni. 5r i) )t a de Ee, rda t acot t ge EtK[ gen mt r1.8 LEIUSCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel.J 0.15. Grootere letter* naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 20 Juni. De houding van den minister van financiën bij I; behandeling van de Postwet heeft hem het irwijt berokkend, dat hij wat al te toegeeflijk geweest, daar hij niettegenstaande de arnen- .00 .Éementen toch de wet heeft gehandhaafd. Een ien ^Aandachtige lezing van het Bijblad doet evenwel :ien, wat er van die klachten waar is: de wet, ;elijk zij thans luidt, vergeleken met het ontwerp van wet vertoont wel eenig verschil, vooral wat het port der dagbladen betreft, maar de minister is be gonnen met de reden op te geven, waarom hij in éen jpzicht van zijn oorspronkelijk voorstel afweek, wat namelijk betreft het gewicht der bladen, liteij sinds het arrest van den Hoogeu Raad betref fende de bijvoegsels van het Volksblad was het uitgemaakt dat niet alles als bijvoegsel kan ge- s"l rekend worden, en daarom verviel de hoofdreden voor de bepaling, dat de bladen, die met hunne bijvoegsels zeker gewicht overtroffen, meer port zouden moeten betalen. De Kamer is toen nog verder gegaan en heeft en de onderscheiding die de minister maakte tus- scben nieuws- en andere bladen laten vervallen, en voorts voor de bladen, die minder dan 25 grammen wegen het port op de helft gebracht. Zij heeft ook in eenige andere artikelen de wet wat zachter gemaakt. Doch én het uniformport, én de gedwongen frankeering zijn behouden, zoowel wat de postwissels als wat de invordering van geld door het rijk betreft, zijn de bepalingen van de wet dezelfde gebleven in de hoofd zaak is de wet niet veranderd, want ook de nieuwe elementen, die de heer Fokker er in wilde brengen, subsidie aan een stoomvaart op Amerika en postspaarbanken zijn verworpen. De wet, gelijk zij thans luidt, is stellig eene groote verbetering. Had de minister hier en daar wat al teveel aan de belangen van de schatkist gedacht hij heeft wijselij k toegegeven, toen de Kamer terecht begreep, dat allereerst aan de belangen van het algemeen moest gedacht worden, en dat bij de post het belang van de schatkist eerst de tweede plaats inneemt. Mogen de belangen van de schatkist wel in aanmerking komen, of liever mag de post wel eenig voordeel afwerpen was een vraag, die bij de discussiën gedaan werd. Wanneer de Staat slechts zorgt, dat het publiek zulke voordeelen geniet, als het zonder staatsmonopolie zou kun nen verkrijgen, dan zeker ligt er niets onrecht vaardigs in, dat het rijk er voordeel bij heeft. Door het staatsmonopolie genieten alle plaat sen gelijke voordeelen; ware deze zaak aan de publieke concurrentie overgelaten, dan zou menige plaats van geregeld verkeer verstoken zijn. Wij hebben nu op onze beurt onzen afgevaar digde Taets van Amerongen onrecht gedaan: hij stemde wei vóór de afschaffing van de doodstraf en vóór de suikerwet, maar tegen de agrarische wet. Wij begrijpen zelve niet, hoe wij de fout konden maken, maar staan feiten zoo geisoleerd, als de stem die onze afgevaardigde uitbrengt, dan geraakt men zoo licht in de war. Onze bladen wijzen met reden op de gebeur tenissen in België als waarschuwend voorbeeld voor ons. De liberalen hebben aldaar door de samenwerking van clericaleu en geavanceerd- liberalen de nederlaag geleden, terwijl de cleri- calen met de buit gaan strijken. Wat de eendracht vermag, roept de Tijd zege vierend ziet men hier. Welke gevolgen tweespalt onder onze partij kan hebben, zegt de Arnh. Cl., zien wij in België. Het is stellig een zeer ernstige les, die van des te meer gewicht is, omdat het een land betreft, waar mede men zoovele punten van overeenkomst heb ben. Want de geavanceerd-liberalen mogen een oogenblik gejuicht hebben over den slag die zij aan het ministerie hebben toegebracht nu het blijkt dat het de clericalen zijn, die met de samen stelling van een ministerie zijn belast wordt hun vreugde vergald, maar wat konden zij anders verwachten? Zij hadden zelve op eenige plaatsen den clericalen candidaat ondersteund. Reeds heeft eene der afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar onderzoek van de ontwerpen van wet, nopens de bewaarscholen en het hooger onderwijs, ten einde gebracht. De overige afdeelingen zullen heden Maandag dat onderzoek voortzetten; zoodat nu de open bare beraadslagingen over andere ontwerpen, bij de Tweede Kamer aan de orde gesteld, nog niet zullen aanvangen, lntusschen morgen, Dins dag, openbare zitting. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs voor het wetsontwerp: 1°. over het defensiewezen, de heeren Thorbecke, De Roo, Van Houten, Storm van 's Gravesande en Knoop; 2°. over de bewaarscholen, de heeren Van Kuijk, Van Goltstein, Wijbenga, Rombach en Lenting; en 3®. tot regeling van het hooger onderwijs, de heerenThorbecke, De Brauvv, Jonckbloet, Van Reenen en 's Jacob. Het gerucht, dat verscheiden Nederlandsche oorlogschepen bestemd zoudeu worden om binnen kort naar West-Indië te vertrekken, liep alhier dezer dagen. De laatste berichten omtrent de politieke ver andering in Venezuela en het overhaast vertrek van onzen consul-generaal aldaarhet vertrek van De W'assenaer dezer dagen naar West-Indiëen het aanstaand vertrek van De Amstel naar Curajao; dit waren waarschijnlijk de losse gronden, op welke dat praatje gebouwd waswelks ongeloof waardigheid dadelijk in het oog springt, als men bedenkt, dat De Watsenaer lang te voren bestemd was voor een reis in de West-Indische wateren; dat De Amstel bestemd is om de Kijkkuin te ver vangen, die thans te Curafoa is gestationneerd; en eindelijk, dat onze consul-generaal in Vene zuela wel weggeloopen is voor den nieuwen pre sident, maar dat het lang niet zeker is, dat hij door dezen feitelijk is weggejaagd. Van een ander gerucht, dat hier loopt, maakt heden de Middelb. Cl. melding; dat namel. parti culiere berichten zouden ontvangen zijn van het aanhouden van een Hollandsch schip in Vene zuela. Men zal zich waarschijnlijk het bericht van voor eenigen tijd herinneren, omtrent het in beslag nemen van een schip op Haïti, ter vol doening aan niet betaalde rechten en accijnzen. Het aanhouden van een schip bewijst op zich zelf nog geen onrechtgesteld, dat er een schip aangehouden is; 't geen op zijn beurt nog niet bewezen is omdat alleen een particulier alhier daarvan bericht ontvangen heeftgesteld, dat dit bericht werkelijk ontvangen is; want ook dit wordt nog slechts bij geruchte verzekerd. Vad In de Delftsche Courant leest men Mochten wij, eenige dagen geleden, melding maken van eene orgelbespeling door den heer Klerk in de Luthersche kerk te Leiden gegeven, in vereeniging met den heer Wetrens, die daarbij in sommige nummers de viool bespeelde, Vrijdag waren wij in de gelegenheid een dergelijk kunst genot alhier te smaken, in de oude kerk der Ned. Herv. gemeente. Ook hier was de verwachting hoog gespannen. Men kende beide heeren als uit muntende kunstenaren, van fijnen smaak, edele voordracht en technische vaardigheid, maar was nieuwsgierig om het effect te hooren, dat eene combinatie van twee zoo ongelijksoortige instru menten, als een kolossaal kerkorgel en een viool zoude voortbrengen. Die verwachting werd niet teleurgesteld: treffend schoon was het wanneer de diepe, volle orgeltonen daar statig henenrol- den, begeleid door de krachtige, maar toch liefe lijke accoorden die de'heer Wetrens aan zijne viool wist te ontlokken, en wel getuigde de plech tige stilte die ouder het publiek heerschte, dat allen werden medegesleept door de heerlijke harmonie die hen met volle stroomen tegen- ruischte. Heeft de heer Klerk zijn zoo goed ge- vestigden roem als uitstekend organist op schit terende wijze gehandhaafd, ook de heer Wetrens heeft opnieuw getoond, dat hem onder de eerste i meesters op de viool eene eervolle plaats terecht toekomt. Met genoegen sagen wij,dat het publiek i in groot aantal was opgekomen, omdat daarin 1 het bewijs ligt, dat men de talenten der beide heeren op prijs weet te stellen, en omdat het j weldadig doel dat met deze orgelbespeling wordt beoogd, daardoor te beter wordt bereikt. Aan den heer J. C. A. Pabst, 2den luitenant bij het 4de reg. inf., thans in garnizoen te dezer stede, is door het kader der dienstdoende schut terij te Gouda, waarbij die officier geruimen tijd instructeur .was, een smaakvol cadeau aangebo- den, bestaande in een marmeren met zilver ge- monteerden sigarenstandaard en twee eveneens met zilver gemonteerde kristallen wijnkaraffen, I als bewijs van hoogachting en opprijsstelling van het degelijk onderwijs van dien officier genoten. Men verzekert dat op de concerten, die in het gebouw op de Ruïne zullen worden gegeven, zich ook het gunstig bekende muziekkorps der guides ouder directievan den kapit. Bender zal doen hooren. Men wil voorts weten dat het gebouw tot na de kermis zal blijven staan en gedurende de kermis door den heer Burgemeister alhier zal worden geëxploiteerd. Een kindje van 5 jaar, dat achtervolgd werd door andere dreumesjes die het kwaad wilden doen, liep gisteren in de Volmolengracht. Het verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen de bierbrouwersknecht J. W., die niet kon zwemmen, zich te water begaf en het kind behouden op het droge bracht. Door het bestuur van de Koninkl. Academie van Wetenschappen is tot klerk aangesteld de heer C. Schouten, onderwijzer eener bijzondere school te Middelharnis. Thans is uitgegeven de derde aflevering van het rapport der commissie belast met het onder zoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende. Hierin worden uitvoerige tabellen en toelichtingen medegedeeld wegens de militie- staten. De commissie bevond, dat, over het alge meen, de lange personen tevens de krachtigste waren, doch zij trol' evenwel een tamelijk groot aantal uitzonderingen op dien regel aan. De lengte op zich zelve gaf dus, met betrekking tot de spierkracht der individuen, geen voldoend zekeren maatstaf voor hunne mindere ontwik keling. Hiermede zou het militie-onderzoek min der rijk zijn geweest aan resultaten dan men zich had voorgesteld, ware het niet gebleken, dat zij, die zich bevonden onder de normale, voor de militiepliclitigen gestelde maat van 1.57 meter, voor het meerendeei stonden beneden liet gemiddelde van de spierkracht hunner langere tijdgeuooten. Hieruit bleek, dat de meening door de Maatsch. v. Geneeskunde in haar adres in 1S62 aan de Staten-Generaal uitgedrukt, dat een langere maat staf dan die van 1.57, personen in den dienst zou doen opnemen, wier krachten te gering waren voor den vereischten arbeid, waarheid bevatte, en dat zulk eene kleine gestalte in den regel pleit tegen de ontwikkeling van hen die haar bezitten. Bovendien bleek dat als regel kou wor den gesteld, dat er eeiie verhouding bestaat tus- schen de sterfte in districten waar veel en die waar weinig dienstplichtigen te klein voor den militairen dienst worden gevonden, en dat die sterfte in eene zekere verhouding staat tot het aantal der om die reden afgekeurden. De commissie mocht als regel aannemen, dat zij die te klein zijn om tot den militairen dienst te worden opgeroepen, tevens achterlijk zijn in spierkracht en minder weerstand kunnen bieden aan de nadeelige invloeden waaraan het leven is blootgesteld, dan zij die daartoe wegens hunne lengte geschikt worden geacht. „Het geldt hier natuurlijk een regel, en geene wet," zegt de commissie, „want het zoude dwaas zijn te be weren, dat van alle kleinere menschen de spier kracht en het weerstandbiedeud vermogen nood wendig geringer moeten zijn dan van hen die in lengte meer ontwikkeld zijn." De Industrieel bevat het volgende: Brug-Moer- dijk. Verplaatsing stroombed. Reeds in ons voor gaand n°. gaven wij te dezen aanzien geruststel lende verzekeringen. Wij meenen nog daarbij te moeten voegen dat het verschijnsel geenszins onverwacht is, en dat het niet alleen was vooruit gezien, maar dat er ook vooruit .op gerekend is, zijnde in de begrooting van dit werk eene aan zienlijke som geraamd ter bestrijding der maat regelen, die de ondervinding zou leeren noodig te zijn om het werk in al de daar gevorderde hechtheid te kunnen opleveren. De Maatschappij voor Gemeente-Krediet heeft dezer dagen eene tweede circulaire aan de pro vinciale-, gemeente- en waterschapsbesturen rond gezonden, waarin zij, naar aanleiding van de veie aanvragen bij haar ingekomen, zeer uitvoerig en op heldere wijze de conditiën vermeldt, waarop genoemde staatsrechtelijke lichamen gelden van haar kunnen bekomen of ter leen krijgen en ver schillende voorbeelden aanhaalt van gevallen, waarin zij meent, die lichamen van grooten dienst te kunnen zijn in het tot stand brengen van ve lerlei groote en nuttige werken, die thans wel haast overal in ons land aan de orde van den dag zijn. De nieuwe hoofddirecteur der posterijen te Leipzig, Stephan, heeft onlangs bekend gemaakt, dat hem door den bonds kanselier machtiging is verleend om het correspondeerend publiek in zooverre de verzending van drukwerken gemak kelijk te maken, dat deze niet meer, zooals lot nu toe, uitsluitend onder kruisband behoeven ge- expedieerd te worden, maar de bijeenliouding der gedrukte stukken door een gewoon touwtje voldoende is, evenals dit reeds sedert lang evenwel met behoud van den kruisband door Amerika en Engeland in praktijk gebracht wordt. Het adres moet dan natuurlijk op het drukwerk zelf gesteld worden. Door deze vereenvoudiging wordt de verzending bovendien meer verzekerd, omdat de tot nu toe gebruikte strooken of kruis banden bij een lang transport maar al te dik werf van het drukwerk afschoven of scheurden en af vielen, waardoor dan, aangezien het adres en den naam van den afzender slechts op de verlo ren gegane strooken voorkwamen, de bezorging bepaald onmogelijk werd gemaakt. Op den 16,l9n dezer is door Zijne Majesteit den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen de heer Bertinatti, ter overhandiging zijner geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Italië. Met ingang van den 26sten dezer zal het Rijks- telegraafkantoor te Medemblik op Zon- eu feest dagen open zijn van 8 tot 9 uren 's voor-en van 12 tot 3 uren 's namiddigs. Met ingang van den lsten Juli aanstaande wordt het telegraafkantoor op bet station der Holland- sche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij te Koog- Zaandijk voor het algemeen verkeer geopend, met een dagelijkschen dienst van 8 uren 's voor tot 1 uur 's namiddags en van 8 tot 10 uren 's namiddags. Op het verkeer van Koog-Zaandijk met alle overige telegraafkantoren in Nederland wordt het uniforme tarief van 0.3U per enkelvoudig tele gram toegepast. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente VVieringen, A. J. Van Doorn, candidaat- notaris, burgemeester der gemeenten Zijpe en Callantsoog, alsmede plaatsvervangend kanton rechter in het kanton Schagen, uit welke laatst genoemde betrekking hem eervol ontslag is ver leend. Z. M. heeft goedgevonden den eersten officier van gezondheid der 1ste kl. G. F. Van Domme len, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, dienstdoende bij het gar- nizoens-hospitaal te 's-Hage, vergunning te ver- leenen tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door Zijne Majesteit den Koning van Pruisen geschonken. Katwijk aan Zee, 17 Juni. In de vorige week hebben de schuiten meer nabij op de kust ge- vischt en besomden van ƒ80 tot ƒ150. Nog 2 schuiten zijn er aan geweest uit de Noord met slechts 20 a 30 manden schol in 3a4 weken reis. De Noordvaart zal afgeioopen ziju, terwijl de vangst in deze week ten gevolge van stil en mooi weer niet veel zal beduiden. Nookdwijk aan Zee, 16 Juni. Wat de visscherij betreft in de gepasseerde week, kan men toen als zeer bevredigend noemen, daar de schuiten gemiddeld ruim ƒ90 hebben besomdveel is het omdat de soort van visch over het algemeen ver bazend klein is; de dagelijksclie aankomst doet de prijzen hoog zijn, waardoor de visch dan ook gretig versch van de hand gaat, teu minste ver het grootste gedeelte. Egmond aan Zee, 16 Juni. Wegens de viering van de nakermis gingen de schuiten deze week Dinsdag eerst naar zee, maar hebben door stilte tot heden zeer weinig kunnen visschen. Verleden week beliep de besomming der schuiten van Woensdag tot Zaterdag van ƒ110 tot ƒ200; er was tamelijke vangst van alle soorten. Amsterdam, 18 Juni. Het bestuur der industrie school voor vrouwelijke jeugd, opgericht door de beide Amsterdamsche departementen der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, heeft zich de-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1