IV0. 3175 Maandag A°. 1870. 20 Juni. rol- op Kc- de ees- lts. ICO. TE, reg; i'H, >ole Te hem aat. •end daal i,È r 'rijs LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voorlederen regel..;ƒ0.15. Grootere letters naar de plaateruimte die zij beslaan. Lelden, IS Juni. Wij zouden de redeneering van het Noorden niet iegrepen hebben, lezen wij heden. Het kan zijn, aar dan was het toch ten gevolge van eene ;eer onduidelijke uitdrukking door dat blad ge- ruikt: voor 't overige blijft onze redeneering n haar geheel. Wij hadden gedacht dat het Noorden de bedenkin- en van hen, die eene belangrijke uitbreiding van et stemrecht wegens het gemis aan belangstelling erkeerd achten, wilde oplossenwij dachten dat zij ildeargumenteeren,nu blijktonsdatzij eenvoudig ieeft willen zeggen, wat naar haar oordeel zou eschieden. „Het zal hier ook wel zoo gaan als in Engeland," bedoelde het blad. Maar dan is iet slot van de tirade„en na den afloop al ieder onpartijdige erkennen, dat eene groote erbetering heeft plaats gehad," niets anders dan len machtspreuk. Dit moest juist bewezen wor- en, en wij veroorloven ons de vrijheid daaraan ,e twijfelen. Nog spreekt het Noorden hier van het zwakke, hulpbehoevende ministeriede steun die het in de Kamer vindt bewijst dat het kiesstelsel heeft uitgediend. Verkiest het Noorden dan een ministerie, dat met argumenten a la le Boeuf gelijk men thans in Frankrijk zegt, of met de karawats in de hand, gelijk de heer Fransen van de Putte eenmaal zeide, zijn kracht openbaart f Ook het Dagblad van Z.-H. en 's-Gr. maakt een opmerking over hetgeen wij ten slotte schreven: omdat wij waarschuwden tegen uitstel, daar anders de eischen hoe langer hoe grooter zouden ivorden en de oplossing ten slotte zeer weinig ratio neel zou zijn, komt het tot het besluit, dat wij dus erkennen dat het volk toch zoo geheel on verschillig niet is, want dat zijn eischen ten slotte too dringend zullen worden, dat zij moeten gehoord worden. In 't minst nietde eischen van hen, die nu om uitbreiding roepen, de eischen van Het Noorden wellicht, maar zeker die van Mr. Heems kerk c. s. zullen hoe langer hoe grooter worden deze laatste, vreezen wij, zullen er een partijquaes- tie van maken en daarmede hun voordeel beoogen. Juist zoo als in Engeland, waar Disraëli c. s. een rationeele uitbreiding zoo lang tegenwerkte, tot dat hij aan de regeering gekomen, zoo ver ging als vroeger nooit was bedoeld. Zij hebben zich misrekend, en de daarop gevolgde verkiezin gen zijn totaal anders uitgevallen dan zij ver wacht hadden. Wij nu zijn bang, dat Mr. Heems kerk nog wel eens zou willen beproeven of hij niet gelukkiger was dan Disraëli. Daarom zou wanneer dit geschiedde de wensch ten slotte nog geen nationale wensch zijn. Even min als de beweerde grieven tegen de onderwijs wet nationaal waren, gelijk overtuigend geble ken is. Waarheid boven alleslWij hebben bij de laatste verkiezing den heer Taets van Amerongen bestre den toch nemen wij den handschoen voor hem op tegen de Arnhemsche Courantdie in haar nummer van heden zegt, dat de heer Taets met de heeren Hoffman, Nierstrasz en Kien uit conse quentie, omdat hij alles verwerpt, zou hebben gestemd tegen de Postwet. Dit is bepaald onjuist: de heer Taets heeft in den laatsten tijd menigmaal vóór een wetsont werp gestemd: hij stemde vóór de agrarische wet, vóór de afschaffing van de doodstraf, vóór de suikerwet. Eere wien eere toekomt I Op verzoek van het voorloopig comité der Nederlandsche Juristenvereeniging richten wij tot de HH. rechtsgeleerden die nog voornemens zijn zich voor het lidmaatschap der vereeniging op te geven, het beleefd verzoek, dit spoedig te doen. Wij herinneren er hen aan, dat zij daartoe slechts hun naamkaartje met bijvoeging op het adres der letters J. V. franco hebben te zenden aan Mr. 0. A. Van Hamel te Leiden. Binnenkort zal een tweede lijst in het Weekblad worden gepubliceerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 105 tot 117 vol wassen personen en van 39 tot 55 kinderen. Aau de zwem- en badinrichting Rhynügt zijn gedurende deze week 770 baden genomen. Men schrijft ons heden uit de residentie Het voorrecht onze edele Vorstin te beurt geval len, van gisteren haar 52sten geboortedag te mogen beleven, deed de residentie, en zeker ook in alle deelen van ons land, een dag van ware vreugde vieren. En kan het anders, waar H. M. de Ko ningin bij ons volk zoo innig geliefd is, om de belangstelling waarin het zich van die voorbeel dige vrouw mag verheugen. Kan het anders bij de uitmundende hoedanig heden en eigenschappen, waarvan deze liberale Koningsdochter een zoo uitstekend gebruik maakt; bij de schitterende geestes gaven, die haar een plaats onder de meest beschaafde en verlichtste Vorstin nen van Europa doen innemen 1 Het Nederland- sche volk is fier op het bezit van zulk een moe der des vaderlands, en het is zijn vurige wensch dat HD. zich bij het klimmen harer levensjaren aan de zijde van een dierbaren echtgenoot en te midden van twee beminde telgen, steeds in ge luk en voorspoed zal mogen verheugen 1 Hoewel uw nummer van gisteren reeds het een en ander behelst van de onbekrompen wijze waarop onze Hagenaars dien dag gevierd heb ben, immers van de meeste woningen wapperde het dundoek, zij het mij vergund, even den heer lijken indruk weer tegeven,dien de prachtige avond van gisteren op ons maakte. Het was een avond van effect, van natuur-, illuminatie- en knal-effect. Trouwens aan dit laatste ontbreekt het ons Ha genaars nooit, misschien wel aan hetgeen men door bijvoeging van twee letters aan een van de bovengenoemde of onderstaande woorden ver krijgt. Apropos, de Parijzenaars hebben er iets nieuws op gevonden, het klinkt ook veel senti- menteeler dan het woord knal-effect: zij noemen het Frou-Frou. Maar stil, daar hoor ik den rechter uit maitre Pathelin mijn ooren verdooven en daarom niet verder van mijn onderwerp afgedwaald. Het was dan gisterenavond op een uur dat het lommerrijke Bosch anders in schilderachtige duis ternis gehuld is, dat wij ouze schreden in de Ja- coba-laan zetten, en al dadelijk werd ons oog getroffen door de illuminatie. De geheele rij boo- men prijkte in den waren zin des woords met astres de nuit. Men kan zich dus voorstellen, en vooral de bewoners uwer stad, die in de laatste dagen nog al van fraaie verlichtingen getuigen waren, welk een helder schijnsel op die laan werd neergeworpen. Onze oogen waren zelfs zoo verblind, dat wij niet hebben kunnen onderschei den of dit effect werd teweeggebracht door de ontelbare glaasjes ofde volle maan. En zoo naderden wij de Sociëteits-tent, welker ijverig aan deel aan alle Bosch-recreatiën genoeg bekend is, dan dat wij vele woorden behoeven te bezigen over het gewicht, dat zij tot de opluistering van het heerlijk plekje gronds, waarop zij staat en dat haar omgeeft, in de schaal lag. En daar vleiden wij ons neder op een dubbeltjes-stoel, haalden adem en onwillekeurig schoten ons de woorden uit „Fidelio" te binnen O welche Liiat, in freier Luft, Den Atbem leicht zu hebenl Nor hier, nur hier ist Leben." Juist liet het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers de roerendeen wegslepende tonen hooren van een souvenir uit de opera le petit Faust Van Hervé, dat gevolgd werd door Rossini's „Guillaume Teil." Het slotnummer, de marsch, „zehn Miidcheu und kein Mann," was het sein dat alle heeren de dames hun arm aanbo den om de schreden naar de Maliebaan te rich ten, waar het feest van den dag grandios zou besloten worden met een vuurwerk, dat inder daad eene schitterende vergoeding was voor het rookwerk dat bij gelegenheid van het letterkundig congres werd afgestoken. De Maliebaan leverde een uurtje op, waarin met recht vreugde in het leven werd geschept. Het ging er zeer jolig toe onder die ontelbare groepjes en gezelschappen, onder die over het gras rollende en stoeiende gamins, waarbij vooral niet onvermeld mag blijven het voortdurend zingen van het en vogue zijnde liedje: „geld, geld, geld," enz., dat zijn ontstaan te danken heeft aan een huwelijksgift van een ton, die onlangs door eene voorname familie alhier, aan een jong paar van een andere aristocratische familie niet zoo met aardsche goederen gezegend, geschonken werd. De muziek van het regiment huzaren verle vendigde het geheel nog meer. Daar doet zich eensklaps een vervaarlijk geraas hoorenhet is de eerste vuurpijl, het teeken dat de proef waarop men het geduld gesteld had, was doorstaanhet afsteken van het vuurwerk nam een aanvang. Dit was ongemeen prachtig, zoodat men dan ook spoedig daarin de hand er kende van den kunstvuurwerker, den heer v. d. Brugh. Vooral aan de slotdecoratie, gewijd aan H. M. de Koningin, was niets gespaard. Zij ver- eenigde alles wat het gezicht bekoort. Eene smaakvolle bouquet besloot de stukken en ter wijl zij hare geuren tot Mars opzond, ging een ieder opgeruimd huiswaarts of nam eerst nog een kijkje aan de departementen van de Minis ters, die gisterenavond zeer verlicht waren. De heeren Dr. L. Mulder te Arnhem, C. J. Geertsema te Zuidbroek en J. B. Snellen te Moor drecht hebben een circulaire verspreid, waarin zij het plan ontwikkelen van een op te richten landbouw-club. Zij noodigen belangstellenden uit tot eene voorloopige vergadering op Maandag 27 Juni, in het stationsgebouw te Arnhem. Als zetel der club stellen zij voor, Utrecht te kiezen, omdat dit het middelpunt is van het rijk, en omdat aldaar de veeartsenijschool en het rijks kabinet van landbouw-werktuigen gevestigd zijn. (Dïr. D.) De trein, die gisterenmiddag te tien minuten voor halfdrie van Rotterdam is vertrokken, is tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht op de baan blijven staan, waarschijnlijk doordien aan de machine iets gebroken is. Er zijn geene ongeluk ken gebeurd. De Provinciale Staten van dit gewest zullen tot het houden hunner gewone zomervergade ring op Dinsdag den 5den Juli bijeenkomen, en waarschijnlijk hunne zittingen houden in het ge bouw Diligenlia, daar hunne gewone vergaderzaal ditmaal niet beschikbaar is. Donderdag is, naar vernomen wordt, de tweede spanning van de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk met het beste gevolg op de peilers geplaatst. Men schrijft ons uit Leeuwarden: „Naar men verneemt, is Jhr. T. M. Lycklama 5, Nijeholt, wiens overgang tot de R.-K. Kerk meermalen is gemeld en tegensproken, en die belangrijke rei zen in het Oosten heeft gemaakt, sedert eenigen tijd te Beetsterzwaag teruggekeerd en heeft daar een museum opgericht van Oostersche antiquitei ten en rariteiten, zoomede eenige gebouwen in Oosterschen trant. Ook moet door hem daar eene R.-K. kapel worden opgericht." (d. D.) Z. M. heeft aan J. O. Van Bemmelen te Haar lem vergunning verleend tot oprichting eener tweede Hollaudsche Maatschappij van Levens verzekering. Z. M. heeft aan M. Van Vliet, commies met den personeelen titel van hoofd-commies bij de Algemeene Rekenkamer, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioenen voorts bij de Algemeene Rekenk. bevorderd tot commies, J. H. Van Randwijk en J. A. Appel, thans adj.-commieBen. Z. M. heeft bevorderd met ingang van 1 Juli a. s. bij het Departement van Marine: tot referendaris, den hoofdcommies L. J. T. Broekhoff; tot hoofd commies, den commies S. Straatman; tot commies, de adj.-commiesen J. W. Van den Berg en S. Wolf- son; tot adj.-commies, den lsten klerk A. Van Loe- nenen tot lsten klerk, den 2den klerk JA. Sillevis. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen bij de dd. Schutterij te Rotterdam, H. R. Croockewit, als ka pitein; te 's-Gravenhage, M. L. Schroot en Mr. E. H. Karsten, beiden als kapit.en bij de dd. Schut terij benoemdte Rotterdam, tot kapit. W. Bouwman, thans lsten luit.tot lsten luit M. Zeewoldt, thans 2den luit.tot 2den luit. T. E. J. Oppenheim, thans serg.; te 's Gravenhage, tot kapit. Jhr. Mr. H. M. A. Van der Goes en J. E. G. Noordendorp, beiden thans lsten luit., onder bepaling dat zij achtereenvolgend in rang orde zullen plaats nemen tusschen de kapit. W. T. Van Essen en Mr. A. E. Elias; tot lsten luit. JH. Lintz Jr. en Jhr. Mr. H. Van der Wijck, beiden thans 2den luit., onder bepaling dat zij achtereenvolgend in rangorde zullen plaats nemen tusschen de 1ste luit. Jhr. Mr. W. V. R. C. Baud en A. D. Slotboom; tot 2den luit. J. A. Mutsaers, thans schutter, en Mr. P. W. A. C. Van der Linden; te Delft, tot 2den luit. A. Brester, C. Muysken, beiden thans schutter, S. B. H. Heys en A. Van der Leeuw. Z. M. heelt vergund aan Dr. M. P. Lindo, in spect. van het lager onderwijs in de prov. Zuid-Hol land, te 's-Gravenhage, het aannemen en dragen der versierselen van offic. der orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonkenen aan H. Halswijk te Nieuwer-Amstel en J. Van Hau- ten te Vaals, het aannemen en dragen van het kruis Fidei te Virtuli, aan ieder hunner door den Paus ge schonken. Amsterdam, 17 Juni. Gisterenavond werd alhier op eene door de timmermans-vereeDiging Con cordia Inter Nos gehouden meeting van timmer- gezellen, door ruim 500 personen bijgewoond, beraadslaagd over de door het bestuur van ge noemde vereeniging genomen maatregelen tot verbetering van den algemeenen toestand en tot verkrijging van loonsverhooging. Het bestuur gaf den aanwezigen kennis van een adres aan Z. Exc. den minister van justitie, ten einde aan te dringen op betere regeling van de prijzen, welke voor den arbeid in de gevange nissen worden besteed. Vervolgens deelde 't be stuur den aanwezigen een voorstel mede, tot loonsverhooging en tot betere regeling van werk en werktijd, waardoor uur-en dagwerk de grond slag der loonsverhooging zou worden, en 't aan nemen van werk zou vervallen, op grond der algemeen erkende waarheid, dat de werkman, indien hij flink arbeidt en zijn best doet, Diet bezwaard moet worden met de eigenaardige moeilijkheden, aan 't aannemen van werk ver bonden. Daardoor toch verlaat hij min of meer de gelederen zijner metgezellen, om in die der ondernemers op te treden. Voor de ondernemers of patroons acht men dit ook beter, omdat zij toch altoos 't best in staat zijn, de bekwaamhe den der werklieden te waardeeren, Daar de ge aardheid van 't werk, dat door hen geleverd wordt, zoodat zij ook daarin 't middel hebben, de loonen voor uur- en dagwerk tot aller ge noegen te regelen. Ook 't Zondagswerk werd afgekeurd, op grond dat op de zes werkdagen éen rustdag noodig was, om de krachten te be houden. Nadat de ter tafel gebrachte voorstellen, be houdens kleine wijzigingen van ondergeschikt belang, waren goedgekeurd, traden ruim 100 nieuwe leden tot de vereeniging toe. Uit het verslag van de verrichtingen der Bischoffsheims-Verceniging over 1S69, ter vergade ring van 28 April jl. door den secretaris uitge bracht en thans in druk verschenen, blijkt dat deze jeugdige inrichting in het afgeloopen jaar veel nut heeft gesticht. Gelijk bekend is, heeft zij ten doel voorschotten te verleenen, en wel uit een kapitaal van /^S.OOO, door onzen vroegeren stadgenoot den lieer L. R. Bischoffsheim geschon ken, nadat de Tweede Kamer het handelstrac- taat met Zwitserland verworpen had, omdat de gelijkheid van alle gezindheden daarbij niet on voorwaardelijk was erkend. In 1869 zijn van rqjm 100 aanvragen 67 inge willigd en dat tot een bedrag van 10,075 en wel aan 30 Hervormden, 7 Katholieken en 30 Israë lieten. Het is te voorzien, dat de aanvragen, vooral sedert de vereeniging meer bekend is ge worden, spoedig een hooger vlucht zullen nemeD en dat een groot aantal personen van de gele genheid zal gebruik maken, die zij aanbiedt, om tegen matigen interest de voorschotten te ont vangen, die zij anders slechts tegen woekerrente konden verkrijgen. Hoe nuttig de vereeniging in dit opzicht reeds gewerkt heeft, blijkt uit de mededeeling, dat menigeen reeds de getuigenis kwam afleggen, „dat het hem gelukt wa3 met het hem verstrekte voorschot door eigen arbeid in de behoeften van zijn gezin te voorzien en dat hij daardoor tevens uit de handen van gewetenlooze geldschieters was vrijgekomen. Een zelfs ver klaarde bij de betaling van het nog onverschul digde saldo der hem ter leen verstrekte sommen, dat hij thans, dank zij de hulp van de vereeni ging, zijn broodwinning gevestigd zag en verdere ondersteuning kon ontberen." Reeds het toenemen der aanvragen iD 1869 heeft eene uitbreiding der administratie noodigge- maakt, welker kosten tot dusver uit de interesten konden worden bestreden. Opdat echter die od- kosten het bedrag der renten niet overschrijden en noodzaken het kapitaal aan te spreken, is het zeer wenschelijk, dat een groot aantal personen hunne belangstelling in deze nuttige vereeniging aan den dag leggen door als leden toe te treden en aldus het geringe bedrag van 50, dat in 1869 aan contribution is ontvangen, aanmerkelijk te doen stijgen. Wij sporen onze stadgenooten daar toe ten zeerste aan. Het bestuur bestaat thans uit de HH. J. N. W. C. Sieburgh, voorzitter; Mr. M. C. Van Hall, pen ningmeester; Mr. D. L. De Leao Laguna, secre taris; Mr. E. J. Everwijn Lange en Mr. C. A. Cosman. Het kantoor is gevestigd in de Dam straat, passage Wyuand Fockink, kamer N'. 19/20 en geopend 's nam. van 4 tot 7 uren. Niedwediep, 16 Juni. Het gerucht loopt, dat alhier eerstdaags verwacht wordt een Noord- Duitsch eskader.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1