n werd onder bestuur van den beruchten generaal Baynau, die op 6 October 1849 negentien der meest vrijheidlievende Hongaren, waaronder ook latthyani, ter doodliet brengen. Deze terechtstelling deed den generaal Haynau :en zoo groote beruchtheid erlangen door geheel Suropa dat hij, eenigen tijd later Londen bezoe- ende en in eeue bierbrouwerij herkend wor- lende door de aldaar aanwezige werklieden, een luchtig pak slaag kreeg en zich gelukkig mocht ichten aan ernstige mishandelingen te ontkomen. Duitschland. Nadat in het Fransche Wetgevend Lichaam ene interpellatie is aangekondigd over den lOthard-spoorweg, hebben, gelijk wij bereids nedegedeeld hebben eenige Fransche bladen le noodzakelijkheid betoogd van eene interventie le Noord-Duitsche Bond, die voor zulk een groot Jeel aandeelhouder is in deze lijn, welke Italië met Duitschland verbindt, zou door dezen spoor weg de macht krijgen om zich met Italië te vereenigen, en zoowel den vrede in Europa als frankrijk bedreigen. Deze bladen verlangen, dat, venals de overdracht der Belgische spoorwegen lan Frankrijk belet is geworden, zooookFrank- ijk eens tusschen beiden kome, opdat Zwitserlands ieutraliteit bewaard blijve. De Duitsche bladen beweren dat eene verge- ijking tusschen deze twee dingen niet kan op- ;aanZwitserlands neutraliteit is uitdrukkelijk oorbehouden, en zou de Noord-Duitsche Bond, iet belang van eene verbinding met Italië erken- jende, niet een subsidie aan dezen Gothard- poorweg mogen toekennen? De Kölnische Zeitung verklaart heden, dat de ;eheele oppositie in Frankrijk van financiers uit laat. De heer Lavalette, die een spoorweg over de Simplon wil aanleggen, ziet zijn verwachtin gen door de Gothardlijn teleurgesteld. Rothschild, die als concessionaris van de Lombardische spo on voor eiken spoorweg over de Alpen 10 mil- ioen franken moest betalen, zou ook gaarne dezen spoorweg zien mislukken, te meer, daar tij als belanghebbende in de spoorwegen van oostelijk Zwitserland, waaraan hij reeds 15 mil- ioen franken zou verloren hebben, alleen door :en spoorweg over de Splüger, dit verlies zou kunnen goedmaken. Den 20sten van deze maand komt de inter pellatie in het Fransche Wetgevend Lichaam aan le orde. België. De warme verkiezingsstrijd is geëindigd en be- list. De kiezers van de vier provinciën die dit laar bijeengeroepen werden om in de verkiezing an het aftredend gedeelte der leden van de Ka mer van Afgevaardigden te voorzien, hebben hun taak vervuld. De invloed van de gedane keuzen op de Kamer van Afgevaardigden is deze: Voor de verkiezingen van Juni 1868 was de Kamer lamengesteld uit 72 liberalen en 52 clericalen et liberale ministerie kon dus op een meerder- eid van 20 leden rekenen. Na de verkiezingen van 1868 klom dit aan- al door partieele verkiezingen tot 73 liberalen tegen 51 clericalen. Sedert eene partieele verkiezing ter vervulling Ivan de vacature, ontstaan door het aftreden van den iheer De Coninck, clericaal afgevaardigde van Dixmuiden, een nieuw liberaal vertegenwoordiger, ide heer Breijne Dubois, in de kamer bracht, be stond de liberale meerderheid aan den vooravond van de verkiezingen van 14 Juni 11. uit 24 stem men: 74 liberalen, 60 clericalen. Maar, nu heeft die meerderheid, waarop het ministerie steunde, zes plaatsen te Gent verloren, een te Soignies en drie te Verviers; hieruit ont staat eene verplaatsing van 24 stemmen ten na deele van het ministerie, en daar de meerderheid waarop zij rekenen kon juist 24 stemmen beliep, bestaat deze de sterkste die ooit in de kamer vereenigd was dus niet meer. De oorzaken van deze nederlaag moeten groo- tendeels toegeschreven worden aan de tweespalt van de groote liberale partij, die verdeeld is in progressisten en liberalen, of liever doctri- nairen, naar den naam dien men aan het tegen woordig liberaal ministerie geelt. De progressisten of radicalen stelden overal eigen candidaten en verzwakten dus in de steden zooals Gent, waar de liberale partij steeds den boventoon voerde, hare candidaturen aanmerkelijk. De gunstige ge volgen daarvan voor de clericalen bleven, zooals gebleken is, niet uit, en deze spanden bovendien Olie krachten in, en men weet dat de geestelijken zoo iets op de domme menigte|kunnen uitrichten, om de clericale candidaten de zegepraal te doen beha len, waartoe de slag in het aangezicht die de ultramontanen hadden ontvangen door de zaak Langrand-Dumonceau en het ontslag tan den procureur-generaal De Bavay een prikkel te meer was. Om zich des te meer zekerheid voor de overwinning te verschaffen, waren de clericalen zoo slim, om overal waar een clericale candidaat geen kans had om gekozen te worden, die der progressisten te ondersteunen; vandaar dat die partij eenige harer candidaten zegevierend uit de stembus te voorschijn zag treden. Een tweele dig doel schijnt men daarbij op het oog te heb ben. In de eerste plaats moest èi tout prix een bres geschoten worden in de aaneengesloten meerderheid in de Kamer, maar ten andere moest de tweespalt, die daarbuiten in de liberale partij woedde, ook sterker in de Kamer waar de progressisten nog weinig vertegenwoordigd wa ren overgebracht worden. Dat doel is bereikt. De progressisten zijn nu zoo versterkt, dat het bij gewichtige stemmingen op hun stemmen kan op aan komen. Het is nu maar alleen de vraag, of de clericalen niet buiten den waard rekenen en of niet de pro gressisten waar het misschien de ondergang van de geheele liberale partij van ettelijke jaren geldt, liever de hand zullen reiken aan hen die wel niet met de locomotief, maar b. v. met een koets met paarden vooruit willen, dan aan die mannen die slechts blinde opvolgers zijn van de bevelen uit Rome. Intusschen is voor het ministerie een hachelijke positie geboren. Er blijft bij den stand van zaken niets anders over dan den weg der ont binding in te slaan, of af te treden. En dit zou inderdaad te betreuren zijn, want het ministerie moge den tijd nog niet gekomen achten om de sociale vraagstukken aan te vatten, niemand zal het liberaliteit en uitstekende behartiging van 's lands zaken, die in een menigte wetten nog in den laatsten tijd door de wetgevende macht goed gekeurd, uitkomt, ontzeggen. Dubbel jammer is het voor de talentvolle mannen als de minister Frère Orban, Bara en Pirmez. Voor het land is die toestand hoogst betreu renswaardig, want de slotsom zal er van zijn, dat als het ministerie aanblijft of een katholiek mi nisterie aan het roer komt, een ongekende par tijstrijd zal gevoerd worden tusschen de tegen elkander opwegende fractiën, waaronder 's lands belangen zullen lijden. Kerkelijke Staal:. De Allgem. Zeitung behelst in haar heden aange komen nummer den tekst van het protest der bis schoppen van de oppositie, tegen de willekeurige sluiting van de algemeene beraadslagingen over het oufeilbaarheidsdogma. Het is gesteld door den kardinaal Rauscher, van 93 onderteekeningen voorzien en den 5d°" dezer vóór de opening van de artikelsgewijze behandeling den president over handigd. De vertaling luidt aldus: „Hoogeerwaarde heeren I Uit den aard van Conciliën volgt van zelf, dat het opgeven van de beweegredenen waarop een votum berust, niet bet uitsluitend privilegie van enkele vaders, maar een gemeenschappelijk recht is, en dit moet met te meer nauwgezetheid nagekomen worden, naarmate het gewicht, dat aan de in behandeling zijnde aangelegenheid moet gehecht worden. Die hoogstgewichtige aan gelegenheid nu is een bepaling, die aan het chris tendom eene of andere leer als de eenige van God geopenbaarde voorschrijft. Een ieder onzer wordt volgens het door de orde van den dag ons toegeschreven recht in de algemeene congregatie gehoord, zoodat zij die in stemmen-aantal de bovenhand hebben, de dis cussie niet kunnen schorsen, zonder het recht van de vaders die zich daartegen kanten, te krenken. Dit is echter geschied en wij stellen U, Eerwaarde voorzitter, daarvan in kennis, op dat ons protest, ten aanzien van het recht der vaderen om hun stem te motiveeren, openlijk be kend worde en blijve. Rome, 4 Juni 1870. (Volgen de handteekeningen.) TJELEGH.AMMEN. Brussel, 15 Juni. Daar de liberale en niet-li- berale krachten in de Kamer van afgevaardigden op dit oogenblik genoegzaam tegen elkander op wegen en de oppositie uit heterogene bestand- deelen is samengesteld, wordt eene ontbinding der Kamer te gemoet gezien. Par(js, 15 Juni. Het Journal Officiel maakt be kend, dat de keizer hedenmorgen den minister raad heeft gepresideerd. Er loopt een gerucht dat prins Bonaparte ziek is. Na een langdurige discussie heeft de Ka mer het wetsontwerp tot afschaffing van het dag bladzegel met vermindering van slechts éen cen time voor het jaar 1871, met 165 tegen 9 stem men aangenomen. Potsdam, 14 Juni. De Kroonprinces is heden avond voorspoedig van eene dochter bevallen. Bucharest, 16 Juni. De verkiezingen in het vierde kiesdistrict (de Steden) voor het Wetge vend Lichaam, hebben de volgende resultaten opgeleverd 47 afgevaardigden van de radicalen; 15 gema tigd liberalen, 15 leden van de partij die Cogal- nitcheano als leider erkend en 26 wier richting onbekend is. In het geheel 103 afgevaardigden, waaronder 42 regeeringsgezinden. STATEN-tiENEBAAL. KOLONIALE VERSLAGEN. NED. OOSÏ-INDIE. Bij besluiten der Kamer van 7 October 1868 en 23 September 1869 zijn de koloniale verslagen, welke onder dezelfde dagteekening door den minister van koloniën aan de Kamer waren toegezonden, voor zoo verre zij Nederlandscb Indië betroffen, in banden eener commissie gesteld (bestaande uit de heeren Sloet, Van Nispen, Blussé, Van der Hucht en Van der Linden), om ze te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen. Uit haar verslag, den llden dezer uitge bracht, blijkt dat zij hulde meent te moeten brengen aan den Bpoed, waarmede deze beide verslagen door de regeering aan de Staten-Qeneraal zijn medegedeeld. Was men vroeger daarmede geruimen tijd ten achte ren, thans werd den 7den October 1868 en den 23sten September 1869 aan de Kamer een volledig over zicht van den toestand der koloniën, volgens de laatste ontvangen tijdingen, gegeven. De commissie wenscht bij hare hulde voor den spoed, ook die voor de wijze van bewerking dezer verslagen te voegen. Zij ken merken zich boven de vroeger van regeeringswege medegedeelde bescheiden, door grootere volledigheid, waaromtrent inzonderheid mag worden verwezen naar de in het verslag van 1869 voor de eerste maal op genomen aantooningen betreffende den handel en de scheepvaart in de Nederlandsche bezittingen in Oost- Indiè buiten Java en Madura, waarvan do commissie met groote belangstelling heeft kennis genomen, en vooral door betere indeeling en volgorde der daarin behandelde onderwerpen. De raadpleging der versla gen is daardoor gemakkelijker gemaakt en belooft tevens vruchtbaarder te zijn. Het verslag omtrent den toestand van Nederlandscb Indië over 1868 geeft aan de commissie geenestof tot bijzondere opmerkingen. Wat nadere toelichting scheen te vereischen, wordt door het verslag over 1869 aangevuld; en dit laatste levert uit den aard der zaak thans alleen de punten, waaromtrent alsnog van de regeering nadere aanvulling harer mededee- lingen omtrent den tegenwoordigen toestand van den Indischen Archipel kan worden gevraagd. De commissie bepaalt zich daarbij tot enkele punten. De toestand der bevolking in de Vorstenlanden en van Madura, laat, blijkens hetgeen daaromtrent wordt medegedeeld, nog zeer veel te wenschen over. De ver schillende bijzonderheden, welke het verslag daarom, trent inhoudt, deden de vraag rijzenof er thaus geene afdoende maatregelen genomen zijn of althans genomen zullen wordeD, om aan dien treurigen toe stand, welke nu reeds zoo langen tijd voortduurt een einde te maken. Met groot genoegen nam de commissie kennis van de in het verslag geschonken mededeelingen, dat de afschaffing der rottingslagen blijkens het algemeen gegeven antwoord der hooiden van gewestelijk bestuur op Java en Madura, geen den minsten waarneembaren invloed heeft gehad op orde en veiligheid. Zij meent dat de Kamer zich met haar zal verheugen over deze overwinning, welke de beschaving door welgelukte afschaffing van deze li chaamsstraf, ook iu het verre Oosten heelt behaald. De vermelding, dat de hoofden in enkele gewesten den wensch hebben te kennen gegeven naar vervan ging der diensten, welke zij alsnog gerechtigd zijn van de bevolking te eischen, door geld, geeft van zelf aanleiding tot de vraag, of de regeering er reeds op bedacht is geweest oin aan dezen wensch te ge- moet te komen. Dit schijnt in allen deele met de staatkunde op Java ten aanzien der heerendiensten overeen te komen. //Het denkbeeld om de bedrijfs belasting m de residentie Batavia in te voerec te gen intrekking van de alleen in het district der stad en voorsteden werkende pacht der belasting op de neringen enz. Indisch Staatsblad 1849, n" 52 bijl. T), werd zegt het verslag uit finantieele en andere oogpunten niet aanbevelenswaardig bevonden." Het zou intusschen van belang zijn, om hieromtrent wat meer te vernemen. Vooral zou de commissie eene nadere ontvouwing dier //finantieele en andere oog punten" wenschelijk achten. De hervorming der be lastingen op Java is eene zaak van overwegend be lang zij wordt langzamerhand dringend noodzakelijk, en het is niet wenschelijk dat een overigens naar het schijnt aanbevelenswaardige maatregel, met een enkel woord wordt ter zijde gezet. De commissie meent dus op meer omstandige mededeelingen ten aanzien van dit punt te mogen aandringeu. De opgaven, welke in het verslag ten aanzien der uitkomsten van de koffieveilingen in Nederland en op Java worden ge daan, kunnen naar het oordeel der commissie, onmo gelijk juist zijn. Immers men zoude daardoor tot de Blotsom komen, dat bij de veilingen in Nederland gemiddeld hoogere prijzen dan op Java worden be dongen. De mededeelingen, welke men van elders omtrent den handel van bijzondere personen heeft vernomen, leverden juist andere uitkomsten op. De reden van dit verschil schijnt echter wel te kunnen opgespoord worden. Waarschijnlijk heeft men bij de berekening der gemiddelde opbrengst van den pikol koffie alle ter markt gebrachte soorten door elkander gerekend. En daar het nu bekend is, dat de puikste partijen alle naar Nederland verzonden en op Java alleen gewone soorten van koffie verkocht worden, is het geen wonder dat de prijzen op Java minder voordeelig schijnen. In den handel moet echter even zeer op de soort als op den prijs der waren worden gelet. Het verslag zoude in dit opzicht alleszins aan vulling verdienen. De commissie stelt voor, om van dit verslag een exemplaar aan den minister van koloniën te doen toekomen, met verzoek om bij het eerstvolgend re- geeringsverslag omtrent den toestand vau Ned. Indië, op de medegedeelde beschouwingen te willen letten en de gevraagde ophelderingen te willen geven. Px-omotiën. Utkecht, 14 Juni. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. De Vrij, geb. te Dordrecht, met een academisch proefschrift, getiteld Over de uitdrijving der vrucht door uitwendige handgrepen. LAATSTE BEBICHTEIV. 's-Hage, 16 Juni. Gisteren heeft het College voor de Zeevisscherijen, in het lokaal van het departement van binnenlandsche zaken, zijne ge wone jaarlijksche vergadering gehouden. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed de levering van 800 hectoliter gort, 500 hectoliter groene erwten, 500 hectoliter grauwe erwten of capucijners, 7000 kilogram rijst, 5000 kilogram zout, 6000 kilogram suiker en 6000 liter jenever (met fust). Minste inschrijvers waren: de heer Kleindert te Nieuwendam, de gort a 12.19; de heer Vor stelman te Amsterdam, de groene erwten a f 12 93 de grauwe erwten a ƒ12.87; de rijst a ƒ18.12; de heer Van den Berg te Amsterdam, de suiker a 57.25; de heer Schaap te Amsterdam, gewoon zout a ƒ12.88; en de heer J. Melchers te Schie dam, de jenever a ƒ71.89. Zaterdag 9 Juli a. s., zal in het Groot Kei zershof alhier eene buitengewone algemeene ver gadering worden gehouden van de algemeene Nederlandsche Railroute-maatschappij. Daarin zul len worden behandeld de volgende puuten 1'. ver vulling der vacaturen in den Raad van adminis tratie; 2°. wijziging der statuten; 3". voorstellen tot wijziging der concessie; 4°. wijziging van het bestaande contract van aanneming; en 5°. wijzi ging en verandering iu den aanleg en de exploi tatie van sommige lijnen, en overneming van ver leende concessiën. In de bank voor beschuldigden voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, waren heden gezeten drie personen, genaamd: E. Van Benne- kom, W. Van Leeuwen en J. Stoopendaal, oud 38, 46 en 22 jaren, allen wonende te Gouda, die reeds, de twee eersten meermalen en de derde eens in handen der justitie zijn geweestde tweede besch. werd reeds vroeger tot zes jaren tucht huisstraf veroordeeld. Zij worden thans beschul digd van: a. diefstal bij nacht door meer dan een persoon op de aanhoorigheid van een bewoond huis met behulp van buitenbraak; b. diefstal bij nacht door meer dan een persoon op eene plaats die niet als bewoond huis kan worden aange merkt of daarmede gelijkgesteld, en zulks na vroegere veroordeeling van de twee eersten tot gevangenisstraf van uieer dan een jaar. Het geldt ten deze een diefstal van 46 eenden, gepleegd in den nacht van 19 op 20 Februari jl. ten nadeele van den heer v. H., landbouwer, wonende op den weg van Zuid-Waddinxveen naar Zevenhoven. Er werden in deze zaak 24 getuigen gehoord, die door de beschuldigden, die alles ontkenden, werden tegengesproken, terwijl zij zelfs bij sommige ge tuigen het deden voorkomen dat dezen valsche verklaringen aflegden. Te drie uren was liet getui genverhoor afgeloopen daarna kwam het Openb. Min., waargenomen door den adv.-gen. Mr. Van Maanen, en de verdediger Mr. Asser aan het woord, waarvan wij nader mededeeling zullen doen. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben heden voortgezet het onderzoek van de wets ontwerpen: 1'. tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel; 2°. inrichting van bewaarscholen, en 3". regeling van het hooger onderwijs. Na af loop van dat onderzoek zal de Kamer hare open bare beraadslagingen hervatten. Reed? is bepaald, dat het eerst in discussie zullen komen de wets ontwerpen: lv tot wijziging van eenige artikelen van het Wetb. vuu Burgerl. Rechtsvordering, waar bij behandeld en beslist zal worden de vraag, of aan de wet van 1861, nopens de rechterlijke organisatie, al dan niet uitvoering zal worden gegeven; en 2°. tot regeling van het veeartseuij- kundig Staatstoezicht enz. Maar men verzekert, dat nog onderscheidene andere wets-ontwerpen in beraadslaging zullen komen en dat van de zijde der Regeering o. a. wordt aangedrongen op de afdoening nog in dit zittingjaar van het wets-ontwerp tot regeling der schutterijen. Gisteren werd alhier eene bruiloft gevierd, waarvan de feestelijkheden tot in den vroegen mor gen voortduurden. Een der jongelieden was ech ter door deze huwelijksviering minder vr*olijk gestemd, daar hij vroeger ook wel een goed oog op de bruid geslagen scheen te hebben, die nu voor hem verloren was. Van de partij naar huis terugkeerende, wierp hij zich in de gracht, aan de Heemstede. Gelukkig echter dat het een hel dere Juni-ochtend was en in de nabijheid aard- appelenmarkt gehoudeu werd, zoodat het aan hulpvaardige menschen in den omtrek niet ont brak, en de jonkmau bijkans even spoedig als hij zijne wanhopige daad bedreven had, werd gered. Het is nu te hopen,, dat hij die redding op prijs stellen en van zulke dwaze voornemens verder zal afzien. 2 7 2 8 t e STAATS-LOIEKU. vijfde klasse. elfde lijst. Trekking van Donderdag 16 Juni. N°. 16545 ƒ100,000. N°. 3710 ƒ10,000. NM5696 ƒ1500. N". 1631, 2460, 2467, 5209, 13705, 14410, 18361 ƒ1000. N°. 8437, 12127, 12301, 12937 ƒ400. N'. 481, 708, 1695, 2133, 4920, 9912, 10216,12268, 16962, 18238 ƒ200. N». 6689, 7099, 7322, 7753, 10810, 15685, 18142, 18888 ƒ100. 17617 17764 17863 17871 17892 18041 18060 18201 18347 18372 18484 18572 18576 18581 18839 18843 18848 18880 19002 19012 19044 19052 19138 19186 19333 19582 19674 19753 19774 19834 19855 19890 10de lijst staat 7639, moet zijn 7669; Nos 3618 en 13626 nieten, moeten lijn70, Pryzen van 70. 100 2864 5102 7916 10496 13552 15657 295 2940 5132 8064 10590 13567 15693 312 2963 5311 8153 10596 13663 15794 360 3167 5456 8430 10882 13693 15797 397 3185 5531 8494 10987 13808 15811 440 3219 5597 8508 11033 13837 15866 470 3260 5639 8538 11113 14011 15928 490 3365 5725 8588 11169 14023 15936 502 3393 5869 8594 11277 14075 15973 773 3402 5936 8849 11304 14194 '16029 904 3453 5949 8860 11315 14293 16081 1023 3566 5958 8861 11372 14368 16099 1063 3641 6053 8891 11381 14462 16255 1203 3675 6157 8909 11420 14573 16294 1457 3762 6295 8978 11551 14580 16299 1520 3779 6459 8979 11577 14617 16604 1698 3799 6551 9042 11782 14625 16642 1807 3811 6646 9062 11840 14737 10712 2005 3846 6661 9125 11870 14923 16716 2034 3939 6866 9228 11987 15098 16834 2301 4105 7089 9411 12020 15113 16891 2307 4108 7123 9424 12310 15155 17181 2316 4110 7211 9449 12364 15174 17257 2483 4586 7220 9520 12369 15183 17300 2495 4588 7347 9559 12372 15198 17302 2506 4697 7355 9599 12753 15286 17310 2546 4729 7526 9720 12763 15291 17354 2610 4854 7560 9782 12863 15320 17355 2643 4875 7727 9795 12866 15370 17356 2694 4916 7832 10100 12993 15432 17358 2726 4996 7836 10473 13303 15606 17485 2749 5032 7890 10490 13461 15635 17603 2837

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3