FUST OP Dl MIDI, HUWELIJK SN, GEBOORTE» EN STERFGEVALLEN. ADVERTENTIES CONTRAPARTIJ. V er wersknechts Gevraagd: Gevonden: lil heei a ti| een! Ne avei rini vei rns Jek; va va hte va n gf zijd E )gte lieli rijg iviii slu; Ah WO voei w e vrees voor het instorten der muren op de voor bijgangers, iets wat reeds aan verscheidene per- onen den dood berokkend heeft. De regeering heeft tenten doen opslaan en le vensmiddelen laten ronddeelen aan de talrijke gezinnen die thans zonder huisvesting zijn. Ook in het heete Indië schijnt de emancipa- ie der vrouw een brandend vraagstuk geworden e zijn; reeds kunnen de schoonen van Calcutta op een zegepraal roemen; zij hebben reeds een orgaan opgericht dat „Bungo Mohila" ofdeBen- gaalsche vrouw heet en in de Bengaalsche taal eschreven wordt. Een inlandsche dame is hoofd redactrice. BUITENLAND. uw de dee. ifgt OD( gUD ee tge ich OD tijd ver eni tvet irei zijt iget tinj ing der ud wij ter: it me mii iao- ede lezt on; bel etl iitzl bef )pz kol da» vanj iter sndl een ige i ond cei. van au- lef en-I las .est >as- ad; tel de efsjjj en od- ffe- .m- IDS lei lan icli ns. dt ld, •ed en; uit Frankrjj k. De president van den Senaat heeft Zaterdag den keizer het eerste wetsontwerp aangeboden, dat dit lichaam na de nieuwe constitutie aange nomen heeft. - Het Journal Officiel behelsde Zaterdag den tekst van het op 11 Mei tusschen Frankrijk en België gesloten tractaat nopens den spoorweg die Arinentières (een station ten westen van Rijssel) over Yperen naar Ostende aangelegd zal worden. Nog in den loop van deze week zal waar schijnlijk de openbare behandeling aanvangen vaD het rechtsgeding tegen de leden van de Inter nationale Arbeidersvereeniging. Er moeten bij de instructie dezer zaak merkwaardige papieren zijn ontdekt, die een helder licht spreiden over de vertakkingen van deze vereeniging. De afgevaardigde Clément Duvernois heeft de betrekking van hoofdredacteur van de Peuple Francais nedergelegd. De bladen schrijven dit toe aan den onaangeuamen indruk, dien de artikelen in den laatsten tijd door dezen imperialist tegen Ollivier gericht, op den Keizer gemaakt hebben. De Parijsche bladen schrijven veel over de houding die de regeering zal aannemen tegenover de jongste interpellatie van den afgevaardigde Mony, over den Sint-Gothard-spoorweg. Men houdt het er voor, dat Frankrijk het tot stand komen van deze nuttige lijn geen moeilijkheden in den weg zal leggen. In dien zin moet Zaterdag in den ministerraad een besluit zijn genomen. De Siècle van heden behelst een telegram, uit Parijs aan een Oostenrijksch blad gezonden, dat aldus luidt: De gezant van Pruisen heeft aan onzen minister van buitenlandsche zaken ophel deringen verstrekt over de samenkomst van ko ning Wilhelm en keizer Alexander te Ems. Deze ophelderingen moeten den hertog De Gram- mont volkomen hebben voldaan. Engeland. Het Lagerhuis heeft de zitting van Donderdag, de eerste na de Pinkstervacantie, vooral aan de voortzetting van de behandeling der begrootingen der staatsuitgaven en inkomsten over het aange vangen dienstjaar gewijd. Een lid vroeg mededeeling van dépêches, sedert het jaar 1S61 bij het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken van den gezant te Athene, als mede van het Fransche en het Russische hof ont vangen, en aanwijzende hoe slecht de bestaande constitutie van het koninkrijk Griekenland voor het Grieksche volk paste. Vanwege de regeering werd door den heer Otway geantwoord, dat er aan het ministerie van buitenlandsche zaden werkelijk eenige mededee- lingen van de aangeduide strekking waren, maar van vertrouwelijken aard, en dat het gouverne ment ze niet meende aan het Parlement te moe ten voorleggen. Den 9den zijn te Trim, in het Iersche graaf schap Meath, twee personen door de jury schul dig verklaard en door het hof tot dwangarbeid, de een levenslang, de ander voor tien jaren, ver oordeeld, wegens eene poging om een rechter te vermoorden en alzoo wraak over eene door hem uitgesproken veroordeeling te nemen. Het behoort tot de zeldzame gevallen dat zulke mis dadigers in Ierland voor de verdiende straf wor den getroffen. Portugal. Het officieele dagblad van het Portugeesche gou vernement bericht, dat er eene amnestie voor alle misdrijven van politieken aard, begaan sedert 1 Maart j 1., afgekondigd zal worden. De maarschalk Saldanha was, volgens de berich ten van 9 Juni, nog bezig pogingen te doen om zijn kabinet voltallig te maken. Intusschen was bet vertrek van het hof naar de zomerresidentie door den Koning uitgesteld. Saldanha bleef bij het besluit om geenerlei ver keer met den Italiaanschen gezant, den verte genwoordiger van den schoonvader zijns konings, te houden. Er zou een Italiaansch diplomaat van minderen rang te Lissabon komen om er de za ken van het gezantschap waar te nemen. De heer Corvo was in den post van gezant te Madrid door een anderen persoon vervangen en tot lid der Portugeesche Kamer van Pairs be noemd. Rumenië. Dr. Ludwig Philipson, te Bonn, heeft in de Sblnische Zeilung van gisteren een stuk onder het opschrift: „Over de Jodenvervolging in Rumenië," ingezonden. De inzender zegt daarin, dat de bladen thans uit Bucharest met verzekeringen worden beladen, dat de berichten over de jongste mishan delingen der Joden te Bottuschan overdreven en slechts een grap zijn, waaraan geen politieke be weegredenen ten grondslag liggen. Ditisonvvaar. Ik heb authentieke berichten uit Bottuschan voor mij liggen. Daaruit blijkt dat twee achtereenvolgende dagen vele door Joden bewoonde huizen zijn beschadigd, dat de meubelen stuk geslagen, have en goed geroofd zijn en vele personen, zoowel grijsaards, mannen, vrouwen en kinderen, licha melijk leed ondervonden, zoodat nog heden velen de gevolgen der bekomen verwondingen onder vinden. TELEGRAMMEN. Madrid, 12 Juni. Generaal Prim heeft in de Cortes verklaard, dat hij achtereenvolgens vier candidaten voor den troon heeft gezocht, doch telkens vergeefs. Misschien zal hij er binnen drie maanden een vinden. Doch prins Alphonsus (zoon van de ex-koningin Isabella) is daar buiten. Hij (Prim) zal nimmer medewerken tot eene restau ratie van het verdreven vorstenhuis. Het doel der regeering was om eene monarchale federatie met Portugal te vestigen, waarbij de twee natiën hare autonomie zouden behouden. Hij verzekerde den afgevaardigden verder, dat men gedurende de tusschen-regeering geen wanorde te vreezen had. De heer Rios Rosas wilde aan den voorloopi- gen toestand een einde gemaakt zien, en ver. langde dat de regeering in dien zin werkzaam zou zijn. De zitting is opgeheven zonder dat een besluit genomen werd. Konstantlnopcl, 11 Juni. Het getal der bij den brand verongelukten kan nog niet opgegeven worden. De autoriteiten en de bevolking wedij veren in het verleenen van hulp en ondersteu ning. De Turken nemen de christenen in hunne huizen op. Eene collecte onder de Turken heeft eene aanzienlijke som opgebracht. Weenen, 11 Juni. Aan de N. Fr. Presse is uit Pola getelegrapheerd, dat men daar eene landing van Italiaansche vluchtelingen verwacht. Oorlog schepen kruisen langs de kust en strenge voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Florence, 11 Juni. In de Kamer werd bij de discussie over de fiuantieele maatregelen door Castellani een operatie voorgesteld met de aan den staat verschuldigde achterstanden. Deze zou 150,000,000 opbrengen. De rapporteur der com missie en de ministers van financiën en van bin nenl. zaken bestrijden dit voorstel als ontijdig. De zitting is onder agitatie uiteengegaan. Liverpool, 12 Juni. De stoomboot Congo is uit Africa aangekomen, medebrengende het bericht, dat de Nederlandsche consul te Sierra Leona, de heer Rosenbach, den 20sten April overleden was. Muncben, 11 Juni. De finantieele commissie van het Huis der afgevaardigden besloot, dat de infanterie acht maanden onder de wapenen ge houden zal worden; de 2 regimenten kurassiers benevens nog 2 regimenten cavalerie af te schaf fen, de indeeliug in regimenten op te heffen en zoodoende de rangen van kolonel en luitenant kolonel te doen vervallen. Londen, 11 Juni. Dickens zal in de Westmin ster abdij begraven worden. Parijs, 11 Juni. De afgevaardigden der vrijmet selaars van het Groot Oosten hebben met 193 tegen 25 stemmen tot de afschaffing van het grootmeesterschap besloten en daarna met 130 tegen 110 stemmen bepaald, dat dit besluit aan de goedkeuring der loges onderworpen zou wor den. Tot provisorisch grootmeester is benoemd Ra- baud Laribière, een der volksvertegenwoordigers' die na den coup d'état gedeporteerd zijn. Carnot bekwam 104, Massol 10 stemmen. Brussel, 11 Juni. Men meldt uit goede bron, dat het ministerie onmiddellijk na afloop van de verkiezingen de gronden zal openbaar maken, waarop het ontslag van den procureur generaal De Bavay berust. Athene, 11 Juni. De heereu Goronea, afgevaar digde, en de onlangs afgetreden minister van oor log Soutzos hebben een tweegevecht gehad, naar aanleiding dat de eerste den laatste ten laste ge legd heeft, dat hij met de roovers gemeene zaken had gemaakt. STATEN-GENERAAL. De Mioister van Marine heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tol regeling van de bevordering, hel ontslag en hel op pensioen stellen der militaire officieren bij de Zeemacht. Hoewel de voornaamste wijzigingen die dit wets ontwerp in de wet van 1851 brengt, door de meer derheid onaannemelijk werden geacht, acht de Minis ter zich niet ontslagen van de verplichting om nader rekenschap te geven van de overwegingen, die de samenstelling van dit wetsontwerp beheerscht hebben. Schering en inslag van die overwegingen is, dat in den tegenwoordigen tijd van onderwijs, vorming, ontwik keling en beschaving, bij benoeming van landsdiena ren bekwaamheid op den voorgrond moet staan. Bij het leger werd dit beginsel reeds in 1851 ge huldigd en versterkt in de wet vqn 17 Juli 1869, regelende het onderwijs aan de Kon. Mil. Academie niet alzoo bij de vloot, waar de jongeling, die na volbrachte opleiding als adelborst der 1ste klasse in dienst treedt, gedurende zijn gansche loopbaan in rangschikking het standpunt behoudt dat hij bij rijn benoeming als zoodanig innam, een standpunt af hankelijk van studiën op zeer jeugdigen leeftijd en steunende op theoretische grondslagen. In weerwil van den algemeenen tegenstand, dien 's ministers poging om de bepalingen omtrent den verplichten activiteits- diensttijd te doen vervallen, ondervonden heeft, moet hij blijven volharden bij zijn meening, dat die verplichting als waarborg voor ge schiktheid onaannemelijk is. Bij deze Memorie van Antwoord is een gewijzigd ontwerp van wet gevoegd, dat echter geenszins in de hoofdbeginselen van het ontwerp verandering brengt. te Bodegraven heeft doen ter hand stellen de som van 1000. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der Postwet. Op voorstel van den heer Fokker worden de artt. 28 en 29 te gelijk in beraadslaging gebracht, daar zijn amendementen tot die artt. betrekking hebben. Het voornaamste amendement van dezen bestaat daarin om achter art. 29 een nieuw art. te doen vol- ged, luidende//Art. 30. Het vervoer van brieven malen uit eene Nederlandsche naar eene vreemde haven, of naar eene haven in de Nederlandsche kolo niën en omgekeerd, maakt het onderwerp uit van bijzondere overeenkomsten tusschen den Staat en den ondernemer, die bereid is zich tot zoodanig vervoer op vaste tijdstippen en voor een te bepalen aantal jaren te verbinden." De heer Fokker beroept zich op hetgeen hij reeds bij de algemeene beraadslagingen gezegd heeft. Hij heeft ten doel de gelegenheid te verschaffen de recht- streeksche stoombootvaart van Nederland te onder steunen. Door zijn amendementen zal de Regeering niet in staat zijn om builen de wet om ondersteuning te verleenen. Noch de Regeering, noch de Kamer, kan er iets tegen hebben het beginsel van ondersteuning in de wet op te nemen. Het bindt de Regeering tot niets, maar opent alleen de gelegenheid voor de Regee ring, om met een voorstel bij de Wetgevende Macht te komen. Hij kan niet begrijpen dat de Regeoring daartegen eenig bezwaar kan hebben. Terwijl enkele leden en ook de minister dit amen dement bestrijden als onnoodig, verklaren eenige er zich tegen omdat zij zieh niet voor de toekomst willen verbinden. Het eerste amendement van den heer Fokker (op art. 28) wordt in stemming gebracht: 51 leden ver klaren zich tegen, 13 voor, zoodat het amend, verwor pen is. Voor, de heerenIdserJa, Hingst, Stieltjes, v. Kerk wijk, De Casembroot, Fokker, Knoop, v. Wassenaar Catwyck, v. Eek, v. Blom, Kalii, De Bruyn Kops eu Lenting. Daardoor vervallen de verdere amendementen des heeren Fokker. De kamer is gevorderd tot art. 30. De amende menten op art. 30 zijn verworpen. Morgen voort zetting. LAATSTE BER1CHTE1V. 's-Hage, 13 Juni. Bij Koninkl. besluit van 10 dezer n°. 25, zijn, na afgelegd examen, benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen, de heeren: E. A. Rovers, te Eindhoven, F. Gordon, te 's-Gravenhage, F. R. J. Dubois, te Hoorn, E, Nierstrasz, te Maastricht, G. E. Breunissen Troost, te Wamel, A. Koolhoven Jun., te 's-Gravenhage, B. Haga, te Sneek eu J. A. Euuma, te Dockum. De groote parade, die heden ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik werd gehouden, werd geïnspecteerd door den chef der 1ste militaire afdeeling Mac-Leod, terwijl het kommando werd gevoerd door den kolonel vau het 1ste regiment huzaren, desTombes De procureur-generaal bij het Hof in Over ijssel is requirant van cassatie tegen twee arres ten van dat Hof, waarbij 1°. Mr. D. J. C. Van Lennep, directeur-generaal der Ned. Centraal- Spoorweg-Maatschappij, en 2". F. 's Jacob, direc teur-generaal der maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde overtredingen der wet van deu 26sten Augustus 1859 Staatsblad n°. 98), betreffende het te laat doen vertrekken der treinen, de eerste op de lijn KampenUtrecht en de tweede op de lijn ZwolleArnhem. Beide zaken werden inde zitting van den Hoogen Raad van heden behan deld. Advocaat-generaal Mr. Smits, die in deze zaken dadelijk conclusie nam, concludeerde tot vernietiging der arresten en bevestiging der von nissen, in eersten aanleg gewezen, waarbij een ontslag van rechtsvervolging was uitgesproken. De uitspraak is bepaald op den 29sten dezer. 's-Heetooenbosch, 12 Juni. De kapitein J. C. Santhagens is in rang van het 5de bij het 7de regement infanterie overgeplaatst. Aan den Mr. geweermaker J. P. A. Happé van het 1ste bat. 3de regement infanterie, alhier in garnizoen, is wegens 36 trouwe militaire dienst jaren de gouden medailje met 50 gulden grati ficatie toegekend. Amsterdam, 13 Juni. Tarwe: stemming hooger, N. B. Pools 310 op tijd. Rogge Loco: stemming hooger, Petersburg 200, Galatz 201, 205, puike dito 208 c. z/k.; Levering: stemming hooger; Juli 202, 203; October 210, 211, 212, 213, 212. Raapolie vliegend 16% najaar 13,13it .Lijnolie vliegend 311d, najaar 31K. Rotterdam, 13 Juni. Granen. Met ruimen aan voer, vlug opgeruimd. Tarwe 60 ets., Rogge 10 ets., Winter- en Zomergerst 30 a 10 ets., Haver 20 ets., en Paardenboonen 30 ets. hooger. Overige arti kelen als voren. (Per Telegraaf.) Amsterdam, 13 Juni Het hof in Noord-Holland heeft bij arrest van heden Dr. Elders vrijgesproken. De advocaat-generaal Mr. Backer behield zich de invrijheidstelling van den beschuldigde voor. Eerste Huwelijks-Af kondiging van Leiden van den 12den Juni. P. Van Oerle jm. 31 j. en C. C. Epskamp jd. 28 j. A. De Bolster jm. 24 j. en J. De Haas jd. 19 j. J. Donkers jm. 26 j. en C. Hanselaar jd. 26 j. G. Sirag jm. 23 j. en J. C. Marjee jd. 24 j. M. Van der Staat jm. 23 j. en G. J. Ste- phanus jd. 29 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. Dam. nam. avoud avond 6 n. 8 n. 12 Q. 4 o. 5 u. 8 Q. 10 n. Zondag 55° 54° 54° Maand. 57° 60° 69° 69° WindZondag midd. 5 uren Z. W. Voor de vele en hartelijke blijken van deelne. ming, bij het overlijden van onzen geliefden Va der NICOLAAS GERARD SERVATIUS ontvan gen, betuigen wij langs dezen weg onzen oprech ten dank. J. DE WAL. J. P. DE WAL, Leiden, 13 Junij 1870. geb. Servatiüs. Ieder die iets van bet Muziekgezelschap §em- pre Crescendo te vorderen heeft, wordt verzocht dit ten spoedigste op te geven aan den onder- geteekende. W. A. DE JONGE, Comm.-Thef. Vischmarkt, BERNARD. Het kan zijn dat enkele ingezetenen, die ver langen te teekenen op de Contraparlij welke Donderdag den 16d<l° dezer het Studentencorps zal worden aangeboden, aan dit voornemen nog geen gevolg hebben kunnen geven, omdat hun de inteekenlijsten niet zijn gepresenteerd. De Commissie vraagt verschooning voor onwil lekeurige verzuimen die hierin kunnen zijn be gaan en richt tot hen die in zoodanig geval mochten verkeeren, het beleefd verzoek, zich te wenden tot eeu van de leden der Commissie, die tot den lldon dezer de lijsten bij zich aan huis behouden. De Commissie voor de Contrapartij: W. C. VAN DEN BRAN DELER, Voorzitter, H. N. VEEFK1ND, Leiden, 11 Juni 1870. Secretaris. Mevrouw HENGEVELD te Hazerswoude verlangt tegen Augustus eene KEUKEN- eu eene WERK MEID, beiden circa 30 jaar oud, vau eeu goed gedrag. Zindelijkheid eu eenvoudige kleeding strekkeD tot aaubeveling. die lust hebben op een dorp hier in den omtrek te werken voor bet heele jaar, vervoegen zich bij A. KOORENHOFF, iluscadelsleeg. DEPOTHOUDERS of VERKOOPERS vau Gro ninger Kandij, Sucadc, Tafel- en Ontbijtkoek, op voordeelige voorwaarden. Gading makeudc gelieve zich franco ouder Lett. K. aau te meldeu bij den Boekverkooper R. S. SCHAANK, te Groningen. 9 en 11 Juni. Een Schotse Shawl, twee gouden Medaillons, een Broche, een Waaier, eenige Jassen en Para- plnies. Rechthebbenden vervoegen zich tusschen 4 en 6 uren bij P. SOMERWIL, Pedel van het Studentencorps. Oude Rijn N°. 1103. Men verneemt dat H. M. de Koningin aan een der leden van de hoofdcommissie voor den brand VERMIST: nog eenige Goede ren, waaronder een blauw Hu- wcelen Mantel afgezet met bont. Die dus eenige zaken gevonden of bij vergissing heeft medegenomen, wordt beleefd verzocht die aan bovenstaand adres te doeq terugbezorgen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3