bij acclamatie de heer Pontier benoemd. Als plaats van bijeenkomst voor de volgende gewes telijke vergadering, werd uit het tweetal Gouda en Leiden, door het bestuur voorgesteld, met algemeene stemmen de afdeeling Gouda aange wezen om de gewestelijke vergadering te ont vangen. De afgevaardigden van de afd. Gouda deden zich die benoeming welgevallen. Alsnu bracht de voorzitter in discussie de pun ten van beschrijving voor de aanstaande alge meene vergadering. Na eenige bespreking omtrent het al of niet geven van een mandaat aan den afgevaardigde, ook in verband met de vertegen woordiging der afdeelingen, werd besloten de verschillende voorstellen niet te behandelen. Na afloop dezer werkzaamheden leidde de heer Hennis de discussiën over de opleiding van meis jes tot onderwijzeressen in vrouwelijke handwer ken. Naar zijn oordeel liet dit onderwijs veel, zeer veel te wenschen over, daar alle methode bij dit onderwijs ontbreekt, en het meest noodige bij de opleiding gemist wordt. Ook de wijze van examen werd door hem afgekeurd. Verschillende sprekers repliceerden. Mej. Boogaard uit Hardinxveld nam tot genoe gen der vergadering deel aan de interessante discussie, die daardoor van zelf op een meer practisch terrein gebracht werd. Zij wees er op, dat dit onderwijs een groot gebrek had, het was machinaal, het voerde niet tot denken; dit was een groot, een zeer groot gebrek, dat door kleine wijzigingen niet is weg te nemen. De geheele geest van dit onderwijs moet veranderen. Toe juichingen volgden op dit gesprokene en de heer Lalleman sprak zeker in den geest der geheele vergadering, toen hij mej. Boogaard uitnoodigde, het gesprokene op schrift aan het gewestelijk bestuur ter hand te stellen, om daarvan gebruik te maken, ten einde het gesprokene ook in rui mer kring te verspreiden. Na een korte pauze stelde de voorzitter aan de orde punt b van den beschrijvingsbrief: over de vereischten van een goede schoolbank, in te leiden door den heer Van der Bruyn van's-Hage. In het algemeen was men tegen de uniformiteit der schoolbanken van een geheele school. Met het oog op de uitmuntende behandeling van dit onderwerp door prof. Salverda, onlangs in de Schoolbode, werd de discussie door den voorzitter gesloten. De heer Lalleman sprak over het ontwerp van wet op de bewaarscholen. Naar het oordeel van spreker was het inge diende ontwerp niet doortastend genoeg; de ver plichting tot oprichting door de gemeentebesturen ontbreekt, het programma voor de examens der onderwijzeressen vordert te weinig, het toezicht op de bewaarscholen zal niet voldoende zijn, daar de heeren schoolopzieners reeds met werk zaamheden zijn overladen, en de bepalingen om trent dit onderwerp ook in de wet op het lager onderwijs veel te wenschen overlaten. De heer Heringa motiveerde mede zijn be zwaren tegen het ontwerp omtrent de commissie van toezicht en de niet verplichte oprichting dier scholen door de gemeenten. Ook de heer Straub bestreed de bepalingen omtrent het toezicht, en wenschte daarvoor speciale commissiën, ook voor de examens, opdat deze geen bijzaak zullen wor den. Nadat nog eenige andere sprekers over dit onderwerp het woord hadden gevoerd, drong de voorzitter aan de discussie te sluiten. Nadat de afgevaardigde der voorstemmende afdeeling den voorzitter bedankt had voor de leiding der ver gadering, werd deze door den voorzitter met een gepast woord gesloten. Tlel, II Juni. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden de navolgende benoe mingen gedaan voor de alhier op te richten hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus. Tot directeur werd benoemd de heer Dr. N. v. d. Wall, directeur van de burger-avondschool te Harlingen; tot leeraar in de wis-en natuurkunde de heer H. J. Rink, civielingenieur en candidaat in de philosophie te Utrecht; tot leeraar in de Fransche en Engelsche talen de heer B. Wijuhoff, instituteur te Ti eltot leeraar in de aardrijks kunde en geschiedenis de heer W. L. Van Heiten, doctorandus in de letteren te Rotterdam. De overige benoemingen zullen later geschieden. Met 1 Sep tember zullen waarschijnlijk de lessen aan de hoogere burgerschool een aanvang nemen. Zwolle, 11 Juni. Dezer dagen is door onder scheidene belanghebbende besturen eene circu laire ontvangen van het comité voor den aanleg van een spoorweg van Zwolle naar Almelo- Daarin leest men dat het comité voor den aan leg van een spoorweg van Zwolle naar Almelo in het bezit is van de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Zwolle langs Dall'sen en Hellendoorn naar Almelo met een zijtak (voor paardenspoor ingericht) van Katenhorst aan de Regge naar Nijverdal. Die concessie wordt definitief, wanneer het comité vóór den lsten October 1870 het ge vorderde waarborgkapitaal stort, en tevens doet blijken, dat het kapitaal voor den aanleg en het in exploitatie brengen van den weg benoodigd, genoegzaam verzekerd is. Pe verzekering yan dat kapitaal heeft tot hier toe het onderwerp uitgemaakt van de bemoein- gen van het comité. Het is er in geslaagd, ten vrij gunstig voorstel te ontvangen betreffende de exploitatie van den weg, waarvan het tweeledig voordeel het gevolg is, dat de onderneming Zwolle- Almelo van de zorg en bekostiging der exploita tie ontheven is, en dat de onderneming aan de deelhebbers eene zekere, zij het dan ook eene matige rente waarborgt. Het comité heeft op dit oogenblik het gegrond uitzicht, dat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zich met de exploitatie zal belasten tegen eene jaarlijksche uitkeering uit de bruto opbrengst van f 1500 per kilometer, zoolang die opbrengst niet meer dan f5000 bedraagt, en van 80 pCt., zoodra zij dat cijfer te boven gaat. Evenzeer heeft het comité genoegzame zeker heid, dat voor den aanleg van weg en werken geen grooter kapitaal dan van 2 millioen gulden wordt vereischt. Wanneer men de te exploiteeren lengte aanneemt op 45 kilometers, zou dus bij eene bruto opbrengst van f5000 of minder eene jaarlijksche rente van tusschen 3 en 3% pCt. kun nen worden gegeven. Om op de voorgestelde wijze het doel te berei ken, is medewerking van alle belanghebbenden noodig. Daartoe roept het de medewerking der besturen in. Warffum, 11 Juni. In de jongste zitting van den gemeenteraad alhier is medegedeeld, dat de min. van binnenl. zaken bezwaar maakt om een raadsbesluit tot afschaffing van schoolgeld aan den koning ter goedkeuring voor te dragen. De raad houdt vol, dat het besluit in 't belang van 't volksonderwijs is genomen. Dokkum, 10 Juni. Niet alleen hier ter stede is het drinkwater krap, maar ook de buitenlieden beginnen over gebrek aan regenwater te klagen. Gelukkig dat in onze nabijheid de Bonifacius- fontein in veler behoefte voorziet en zij het ook een surrogaat toch goed thee- en wasch- water verschaft. Er zijn hier burgers, welke per week een gulden en meer aan het vervoeren van het //gewijde'' water spendeeren. KOLONIËN. BATAVIA, 29 April. Het algemeen overzicht van het iV. B. H. luidt aldus In ons laatste overzicht bespraken wij meestal geruchten. Thans kunnen wij een paar feiten behandelen. Het is een treurige waarheid, dat de spoorweg Samarang-Vorstenlanden niet voltooid kan wor den, uit gemis aan voldoend kapitaal. Wanneer de Staat geene hulp verleent, moeten de werken in Djocjocarta zeer spoedig gestaakt worden. Nog eergisteren had weder eene bijeenkomst van den Raad van Indië over deze belangrijke zaak plaats. Meer nauwkeurige ramingen stellen het tekort op 18 tonnen gouds. Wordt die hulp ge weigerd, dan zal de concessie moeten vervallen, zal oneindige vertraging ook voor de lijn Batavia- Buitenzorg ontstaan, en zullen de finantieele gevolgen voor den staat aan de andere zijde gewis zeer schadelijk zijn. Gelukkig staat tegenover dit feit een ander, dat van ondernemingsgeest van de particuliere industrie op het gebied van het stoomwezen ge tuigt. Op haar verzoek heeft het Indisch bestuur aan de Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaat schappij, bij wijze van proef voor zes maanden en onder nadere goedkeuring van zeer luttele finantieele schikkingen, concessie verleend tot het oprichten van een dienst van Batavia en Soera- baya naar alle havens aan de Zuidkust van Java, die daardoor met de hoofdplaatsen en onderling verbonden worden. Reeds in de volgende maand vaart de eerste boot van Batavia af, om den dienst te openen, en verkrijgen de havens aan de Zuid en ,0111 de Oostkust van Java een versneld gere geld middel van communicatie, dat meer leven en welvaart moet wekken. Het Indisch bestuur behandelde deze zaak met loffelijken spoed. Daar entegen zal eene boot per maand naar Palembang ingetrokken worden, hetgeen geschieden kan, omdat de halfmaandelijksche dienst van hier op Singapore Muntok aandoet en van daar de dienst op Palembang onderhouden wordt. Wij behoeven hierbij niet te voegen, dat met vreugde het gerucht vernomen werd, dat per telegram aankwam en ons ook door vrienden uit Marseille werd gemeld, dat de 314 millioen voor den Ned. maildienst volteekend zouden zijn. Met ongeduld ziet men nadere berichten te gemoet. Onzekerheid heerscht omtrent de reeds officieel toegezegde telegraphisehe verbinding met Europa. Uit de laatste discussiën in de Tweede Kamer is men niet wijzer geworden. Het Hooggerechtshof heeft dezer dagen in revisie uitspraak gedaan in de zaak der inlanders, die in de Bekassische zaak betrokken waren. Voor zoover zij niet in de gevangenis gestorven zijn, werd éen vrijgesproken en zijn 49 personen ter dood veroordeeld. Bij de veiling, die den 25sten dezer alhier in de Handelsvereeniging plaats had, zijn 25,000 picols koffie voor f33.86 gemiddeld verkocht. Hedenmorgen is de generaal-majoor N. H. W. S, Whitton met de Fransche mail naar Neder land vertrokken. Hem werd door een groot aan tal officieren, ook der Bataviasche schutterij, uit geleide gedaan. Batavia verliest met hem een der meest ach tenswaardige ingezetenen het leger waardeerde hem als een zijner bekwaamste, ijverigste en meest rechtschapene officieren. (Bat. Hand.) De berichten uit de Vorstenlanden blijven wat de openbare veiligheid aangaat, ongunstig. Roof partijen, door georganiseerde benden ondernomen, meestal vergezeld van moorden of bijna altijd ge paard met de bedoeling om moord te plegen, blijven, om zoo te zeggen, aan de orde van den dag. De Vorstenlanden van den 16den April is ge vuld met verhalen, die alle denkbeeld van eene geordende maatschappij uitsluiten en ons integen deel een voortdurend verergerenden toestand schetsen, welke door toenemende onveiligheid van personen eu goederen niet alleen de ontwik keling en den vooruitgang der landbouw-indus- trie verhindert en in de hoogste mate de geheele bevolking moet demoraliseeren, maar gaandeweg rustverstoringen van meer omvangrijken aard ten gevolge kan hebben. Ook particuliere berichten van daar ontvangen, schetsen den toestand als zorgwekkend en zoodanig dat men zich er over verwondert, dat de Hooge Regeering dien toe stand zóo laat voortduren, zonder dat men van eenige maatregelen of plannen tot maatregelen iets .hoort, om aan dien bandeloozen, eener re geering onwaardigen en gevaarlijken toestand een einde te maken. Wij wenschen geen onrust te verwekken noch vrees aan te jagen, maargeloo- ven dat het plicht is om ernstig te waarschuwen tegen de vooral in de Vorstenlanden blijkende ongenoegzaamheid en onmacht der politie. Het schijnt meer dan tijd, dat aan de aldaar zich tel kens herhalende rustverstoringen een einde worde gemaakt. (Bat. Hand.) Samarang, 21 April. De beruchte reede van Sa- marang heeft, hoewel de officieele Westmousson reeds lang ten einde is, weder eenige offers ge- eischt. Zoo is gisteren een prauw met houtwer ken op de bank verbrijzeld, terwijl hedennacht vier schepen, waaronder Zr. Ms. wachtschip, drif tig geraakt zijn en het laatste, naar men zegt, aan den grond is geloopen, en twee prauwen, een handelsprauw van Pekalongan, geladen met klap pers, en een vaartuig van het Nieuw Samarangs- Prauwenveer, geladen met suiker, op de bank zijn vastgeraakt. (Sam. Ct.) Door den gouv.-gen. van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot secr. der res. Timor, kash. en vendum. aldaar, J. S. G. Gramberg; tot haven-, pakhuis- en zoutverkooppakhuiam. to Sam bas K. H. Boers. Gesteld: Ter beschikking van den alg. secretaris, den hoofdcomin. ter alg. secr. C. Becker. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambten, op wachtgeld Mr. C. P. K. Winckel. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de debit, van het kleinzegel, tevens ontv. van het recht van succ. en overgang onder christ. en onchrist. te Soerabaya, A. O. Burgemeestrewegens ziekte, de comm. op het res.-kant. te Cheribon, G. F. L. Van Beusekoui; de opz. bij de koffie-cult. in de afd. Bandjarnegara B. B. Benediktus en de haven-, pakhuis- en zoutver- kooppakbuism. te Sambas D. Schrijn. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot dirig. off. van gez. Iste kl. in de Iste mil. afd. op Java J. J. Lindgreentot dirig. off. van gez. bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westkust F. W. Reif;tot2den luit. bij het 9de bataljon, de serg. J. E. J. Den Ber ger, bij het garn.-bat. der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo; bij het reg. Oost-Ind. caval. tot 2den luit., de wachtrn. A. M. Margadant. Bevorderd: Bij den mü. geneesk. dienst, tot dirig. offic. van gez. 1ste kl. in de 2de mil. afd. G. T. James; tot dirig. offic. van gez. 2de kl. bij den geneesk. dienst van Palembang A. H. Kunze; tot offic. van gez. 2de kl. bij het groot mil. hosp. te Samarang C. H. Veehtmann; bij de inf.tot kapits. bij het 15de bat. J. M.. De Kok; bij het garn.-bat. der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de 1ste luit. S. D. Kramers tot 1ste luits.bij het 2de bat. E. R. T. J. Von Ende; bij het 16de bat. P. J. Vos, van het korps. Marine Departement. Benoemd: Tot 2den mach. bij den dienst der gouv.-marine, de gew. machinist 3de kl. W. E. Van Steel. WEST-INDIË. Curasao, 21 Mei. Nadat de Koloniale Raad den 4den dezer gesloten was, is de nieuwe zitting den 10a°n met de gebruikelijke plechtigheden door den Hoog ed. gestr. heer gouverneur Mr. De Rou- ville geopend. De Raad ging daarna tot de voor bereidende werkzaamheden/als de samenstelling der afdeelingen enz., over. Aan de afdeelingen is verzonden het ontwerp der koloniale begroo ting van 1871. Eene commissie, in de jongste zitting benoemd tot het ontwerpen eener veror dening nopens de aangelegenheid van den aan slag voor de schutterij, werd permanent verklaard. Door het bestuur is, na verkregen goed keuring van den Kolon. Raad, eene keur uitge vaardigd nopens de hypotheek-bank op het eiland Curafao. De administratie van het kapitaal van particulieren en van het daarmede in dadelijk verband staande garantie-kapitaal, onder gouver- nements-toezicht laatstelijk beheerd door het Col lege der Wees-, Onbeheerde en Desolate Boedel kamer op dit eiland, wordt daarbij tot een zedelijk lichaam ingesteld onder den naam van Hypo theek-bank van Curajao." Den 17den is hier van La Guaira aangekomen Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, komin. kapit.-luit. 15 H. A. Bunnink, aan boord hebbende den heei T. D. G. Roland us, Nederl. zaakgelastigde Caracas, echtgenoot en kinderen. Namens het bestuur dezer kolonie is beken! gemaakt, dat, blijkens mededeeling van den Ne- derlandschen vice-consul te La Guaira, die have: gesloten is voor alle schepen met uitzonderins van de stoompakketten. Den 18den is van hier naar La Guaira vet trokken de Nederl. schoener Galgo, kapit. Ernsi en medevoerende den luit. t/z. 2de kl. J. H. Snoekt die schoener had in bestemming het afhalen va de brievenmalen van Europa en St.-Thomas. De berichten uit Venezuela luiden, dat va den 25sten tot den 26sten April hevige gevechtei te Caracas hebben plaats gehad; er waren va de federalen ruim 800 dooden en gekwetsten gt vallen, waaronder vele officieren, en van de zijd der regeering 600 officieren en manschappen. E werden 35 barricades en meer dan 15 hoogte 'en andere versterkte punten veroverd en vernielt Generaal Blanco, opperbevelhebber der krijg macht van de federatie, heeft thans het bewiu in handen. Den 7den Mei heeft hij een beslui genomen, waarbij voorloopig, tot nadere regelii, van de douanen, de in- en uitvoerrechten woi den verminderd. Bij art. 1 worden de uitvoei rechten op alle voortbrengselen van landbouw et nijverheid des lands afgeschaft. PARAMARIBO. Suriname, 19 Mei. Den lOden dezer is de nieuw zitting der Koloniale Staten door Z. Exc. de: gouverneur geopend. In zijne aanspraak dee Z. Exc. uitkomen, dat rust en orde in het afge loopen jaar ongestoord bleven; dat de gezond heidstoestand, behalve in de eerste maanden, gun stig was; dat ten aanzien van het onderwijs eei niet geringe vooruitgang plaats vond; dat het ge drag en de arbeid der nog onder staatstoezicli geplaatsten, over 't algemeen geen reden tot od tevredenheid gaven; dat, bij het naderend tijd stip van de opheffing van dat toezicht, eene vet ordening bij den Raad van bestuur in overwegiuj is, waarbij, ter wering van lediggang, algemeen- bepalingen worden voorgedragen. De nieuwe wel geving werkt, hoewel zich meermalen bezwarei voordoen, aanvankelijk goed. Drie ontwerpen ziji voorgesteld tot wijziging van eenige bepalingei van het reglement nopens de rechterlijke inrichtin: van het strafwetboek en van de strafvordering Eenige andere maatregelen van bestuur wordet aangekondigd en, na vermelding van het ongun 6tige seizoen in 't begin des vorigen jaars, gezegd. //Reeds doen de gunstiger jaargetijden waarin wij ons sedert vele maanden verheugen, eene beten en ruimere productie verwachten; en overtuig.' van des opperbestuurs groote belangstelling it deze kolonie, mogen wij er op rekenen, dat me zoo veel spoed als mogelijk is, de zaak der immi gratie, waarvan de toekomst der kolonie afhan kelijk is, op eene voor Suriname gewenschti wijze zal worden geregeld." Voorspoed en goeds regeling ten deze, verwacht Z. Exc. voor dezs kolonie onder Gods zegen weder een schoom toekomst. Tot voorzitter der koloniale Staten is be noemd de heer Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, e tot onder-voorzitter de heer M. G. J. A. Bosch Reitz Tot chef van het bouwdepartement is b noemd de heer J. A. Jurriaanse, laatstelijk opz. Iste kl. bij de Staatsspoorwegen te Rotterdam. Gemengde Berichten. Er zijn thans nadere bijzonderheden ingeko men omtrent den brand te Konstantinopel. Zonda 6 Juni is deze uitgebarsten. De vernielde wijk vau Pera heeft ongeveer een vierkanten kilometer oppervlakte en bevat nagenoeg twintig duizend huizen, waarvan een tiende gedeelte van steen en de overige van hout en pleister zijn, Eenige der verbrande straten waren bijna geheel bewoond door rijke Armeniërs, die, bij gelegenheid van een feest naar buiten getrokken zijnde, alzoo niets van hun inboedel konden redden. Bijna alle Italiaan sche werklieden in Konstantinopel bewoonde een der verbrande wijken, zoodat de vreemden kolonie veel geleden heeft. Onder de hoogere klas sen zijn de Engelschen en Armeniërs het meest getroffen. Voor het gebouw der Engelsche ambas sade waren de meestmogelijke zorgen aangewend Engelsche matrozen waren gereed om ter hulp te snellen; mannen waren op de daken geklommen,de ijzeren luiken waren gesloten, doch alles tevergeefs een zee van vlammen tastte het gebouw aan ei) verscheidene menschen bekwamen ernstige brand wonden. De Engelsche gezant heeft, met opoffe ring zijner eigene goederen, de papieren derani bassade kunnen redden. Het gebouw was, volgens een Engelsch blad, prachtig en had niet minder dan 100,000 pond sterling gekost; het was dan ook een van de middelen waardoor Engeland ziel) invloed hoopt te verschaffen in de stad der sultans Het is niet waarschijnlijk dat het weer met zulk eene weelde herbouwd zal worden. Een Duitsch hospitaal o. a. is ook vernield doch de zich daarin bevindende zieken zijn gered kunnen worden. Thans is het tooneel van den brand door een kordon soldaten omtrokken, uit

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2