kan gezegd worden. Bovengenoemde omstandig heden hebben opnieuw het treffend bewijs gele verd dat ons vaderland in het bezit van uitmun tende waterbouwkundigeu is, die wel en met groote energie weteu te handelen, zoodanig dat dit zelfs de bewondering van EDgelsche technici wegdroeg. Aan dusdanige handen is de uitvoering van werken als de brug bij den Moerdijk volkomen toevertrouwd, al is ook aan dien reuzenarbeid uit den aard der zaak veel bezwaar verbonden. De aandacht van belanghebbenden wordt door het Ministerie van Koloniën gevestigd op de vol gende aankondiging, voorkomende in de Javatche Courant van den 8sten April 1870, N°. 28, waarin de resident van Krawang, in opvolging van al. c van art. 4 van het Kon. besluit van 3 Juli 1856 Staatsblad n°. 64), bekend maakt dat de regeering naar aanleiding van een gedaan verzoek, het voor nemen heeft om eene uitgestrektheid van 131 bouws en 225 vierk. Rijnlandsche roeden woeste gronden, de bouw gerekend tegen 500 vierk. Rijnlandsche roeden, gelegen in het district Adiarsa, regentschap en residentie Krawang, bij contract voor een tijdvak, eindigende met den oogst van het jaar 1886, in huur af te staan. Voor de uitgifte in huur dezer gronden, welke niet door middel van uitbesteding geschieden zal, komt in de eerste plaats in aanmerking hij, die daarvoor deu lioogsten huurprijs zal bieden, be houdende de regeeriug zich'evenwel uitdrukke lijk het recht voor, den persoon aan te wijzen, met wien voor deze verhuring zal worden over eengekomen. Aan belanghebbenden zal tot 29 September 1870, dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, de gelegenheid worden gegeven tot kennisneming van de ingekomen verzoeken, van de voorwaarden waarop de verhuring zal ge schieden, en van den meetbrief en de kaart der gronden. Gegadigden worden uitgenoodigd hunne biljet ten van inschrijving in te zenden aan den resi dent van Krawang, L. W. C. Bosch, uiterlijk vóór of op den 13den October 1870. De Minister van Financiën heeft dén 2den de zer vastgesteld de 273ste Staatsloterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend Maandag 4 Juli, en ge sloten Zaterdag 16 Juli a.s. De trekking van de eerste klasse vangt aan den eersten Augustus en de laatste 100 nummers worden getrokken op Zaterdag 22 October 1870. In het belang van den handel wordt, voor het tijdvak van 15 dezer tot en met 31 Juli aanstaande, de diensttijd van het rijkstelegraafkantoor te's-Gra- venzande geregeld als volgt: op werkdagen, van 7 tot 11 uren 's voor- en van 2 tot 3, 5 tot 7 en 10 tot 11 uren 's namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uren 's voormiddags. Met ingang van den lsten Augustus aanstaande zal het genoemde kantoor open zijn op werk dagen, van 9 uren 's voor- tot 3 uren 's namiddags en van 5 tot 7 uren 's namiddags; op Zon- en feest dagen van 8 tot 12 uren 's voormiddags. De Staats-Courant behelst de oprichting eener naamlooze vennootschap, goedgekeurd bij besluit van Zijne Majesteit den Koning van den 29sten April 1870. Het is eene naamlooze vennootschap van koop handel onder de benaming van de Levanltche \er- eeniging, en wordt opgericht onder beschermheer schap van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hen drik der Nederlanden. Het doel der maatschappij is het bevorderen van den handel met de Levant in het algemeen en van den mauufacturen-handel in het bijzonder. De zetel der maatschappij wordt te Rotterdam gevestigd. De maatschappij wordt aangegaan voor den tijd van vijfentwintig jaren. Het maatschappelijk kapitaal bestaat uit vijfmaal honderdduizend gulden, verdeeld in 100 aandee- len elk van f 5000, waarvan aanvankelijk slechts eene serie van vijftig aandeelen zal worden uit gegeven. Door den Nederlandschen consul te Montevideo worden de keeren Ratniro de las Carreras en J. H. Scott Good aangesteld tot zijne vice-consuls, respec tievelijk te Maldouado en Paysandu. Z. M. heeft W. H. C. Jansen benoemd tot 2den luitenant bij het korps, gevormd uit de scherpschut- tersvereenigmg te Schiedam. Z. M. heeft aan den heer E. Saportas, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul op Cuba, onder dankbetuiging voor de in die betrek- kiug bewezen diensten. Z. M. heeft aan de gewezen binnenloodsen bij bet loodswezen van Texel voor den dienst op het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, standplaats Amsterdam, H. Haakschop of H. R. Haakschop en J. A. Mun- terdam, ter zake van ongeschiktheid voor hun ambt ten gevolge van lichaamsgebreken, met ingang van den lsten April dezes jaar3, ten laste van den Staat, respectievelijk een pensioen toegekend van ƒ446 en ƒ518 'sjaars. Haarlem, 11 Juni. De kapitein J. Van der Lugt, plaatselijk adjudant alhier, is in dezen zijnen rang naar Nijmegen overgeplaatst. Alkmaar, 9 Juni. De 26ste jaarlijksche verga dering der gewestelijke vereeniging Noord-Holland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap is dezer dagen alhier onder de leiding van den heer D. Hekker gehouden, en werd ingeleid door eene korte rede van den schoolopziener in dit district, den heer Luymes. Blijkens het door den secretaris uitgebrachte verslag, bestaat de ver eeniging uit 32 afdeelingen en 610 leden. Nadat vanwege de Alkmaarsche afdeeling Alkmaria Victrix aan de leden ververschingen aangeboden waren, werd rapport uitgebracht aangaande de beoor deeling van zes ingekomen antwoorden op de prijsvraag: „Welke waren de oorzaken van de Fransche omwenteling in 1789 en de gevolgen daarvan voor ons land?" Den heer J. T. Hanau, te Blaricum, werd de prijs toegekend. Met accla matie is een voorstel aangenomen om in de vol gende jaarlijksche vergadering een wedstrijd in het schoonschrijven te houden. Als plaats, waar die vergadering gehouden zou worden, werd Pur- merend aangewezen. Amsterdam werd herkozen als afdeeling ter benoeming van het gewestelijke bestuur voor de drie eerstvolgende jaren. Als afgevaardigde en diens plaatsvervanger op de algemeene vergade ring te Kampen werden benoemd de heeren D. Hekker Jr. en H. S. Cretier. De commissie van beoordeeling in den gedurende de vergade ring gehouden wedstrijd het teekenen van eene schetskaart van N.-Holland, waaraan door vijf hulponderwijzers werd deelgenomen bracht haar verslag uit, en oordeelde, dat de heer M. D. Karsten den prijs en de heer W. Van Twisk de premie verdienden. Alzoo werd besloten. Ten slotte heeft de heer Degenhardt de samenstelling en het gebruik van het thans compleete stel instru menten bij het ouderwijs in de keunis der natuur toegelicht. Zaandam, 9 Juni. Eenige eigenaars van fabrie ken alhier, hebben het voornemen om, met mede werking van andere eigenaars en werkbazen, in de Zaanlandsche gemeenten eene vereeniging te vormen tot onderhoud der weduwen van arbeiders in dienst der leden. De vereeniging zal onmid dellijk na aanneming der statuten in werking treden, kosteloos beheerd worden, en haren werk kring uitstrekken over de gemeenten Zaandam, Koog a./d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, West en Oostzaan. De patroons zullen door eene billijke jaarlijksche contributie aan hunne gehuwde ar beiders de zekerheid kunnen verschaffen, dat bij hun overlijden hunne weduwen niet direct van alle inkomsten verstoken een beroep op de armbesturen behoeven te doen. Mogen de oprich ters hunne pogingen door algemeene deelneming beloond zien, en daardoor de zorgen der arm be" sturen verlichten. Helder, 10 Juni. De officier van gezondheid 3de klasse H. H. Van der Vegt, van het 3de bat. 7de reg. iuf. alhier, is op verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. Harderwijk, 10 Juni. De apotheker 3de kl. van het O.-I. leger J. W. Slangen, zal deze maand met het schip Mina, gezagvoerder B. A. T. Van BruggeD, van Rotterdam, naar Java vertrekken. 's-Gravenhage, 10 Juni. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is rondge deeld een adres van den heer J. A. Op de Macks, grondeigenaar te Amsterdam, waarbij hij te ken nen geeft, dat hij aan de regeering het voorstel heeft gedaan tot het van Staatswege oprichten eener voldoende vischfokkerij voor zalm, forellen, enz., naar Schotsch model, op zoodanige plaats, waarvan de gunstige ligging het aankweeken van goeden en krachtigeu pootvisch verzekert. Bij de betoonde belangstelling door de leden voor die zaak aan deu dag gelegd, heeft de adressant gemeend de Kamer van dat voorstel niet onkun dig te mogen laten en daarop de aandacht te moe ten vestigen, ten einde desgevorderd de regeering in het verwacht wordend voorstel te steunen en haar de concessie voor deze cultuur aan te raden. De heer Mr. J. Schim mei, nieuw benoemd raads heer in het provinciaal gerechtshof in Drenthe, laatstelijk kantonrechter te Naarden, heeft in de zitting van den Hoogen Raad (burgerlijke kamer) van heden, den bij de wet gevorderden eed af gelegd. Gisterenavond heeft onder voorzitterschap van Mr. J. Kappeyue van de Coppello, de's-Gra- venhaagsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijver- heid eene openbare vergadering gehouden. De commissie aan welke was opgedragen verslag uit te brengen over de quaestie van de aanstaande wijziging der Indische tariefwetgeving verklaarde, bij monde van den heer Godon, dat zij met hare taak nog niet gereed was, maar in de volgende vergadering verslag hoopte uit te brengen. De vergadering heeft voorts eene belangrijke gedach- tenwisseliug gevoerd over twee punten: 1°. over de middelen welke kunnen worden aangewend om het toenemen van het aantal faillissementen te voorkomen; en 2°. over de vraag in het alge meen, of gasexploitatie door eene gemeente de voorkeur verdiende boven gasexploitatie door particulieren? Wat het eerste punt betreft, wer den door Mr. Kappeyne van de Coppello mede- deelingen gedaan omtrent het mislukken van pogingen, in Frankrijk aangewend om eene ver zekering-maatschappij tegen faillissementen op te richten, waarom het niet raadzaam scheen (gelijk door het hoofdbestuur aan de afdeelingen in over weging was gegeven) dit voorbeeld na te volgen. Door een der leden werd ernstig aanbevolen mindere inschikkelijkheid le verleenen bij het toestemmen in onderhandsche accoorden; andere leden drongen aan op wijziging der wetgeving op de faillissementen, vooral met het doel om rehabilitatie te bemoeilijken en dat voorrecht niet te vergunnen aan faillieten, die minder dan vijftig percent aan hunne crediteuren hadden vol daan; weer andere leden waren van gevoelen dat de schuldeischers het meest doeltreffende mid del tot voorkoming van faillissementen zelve in handen hadden, door meerdere spaarzaamheid, en voorzichtigheid te betoonen bij het verleenen van krediet. De uitslag dezer overwegingen was, dat aan het hoofdbestuur zou worden medege deeld, dat de afdeeling van oordeel was dat het hoogst moeilijk was middelen voor te stellen, welke zich in ieder geval van faillissementen uit een oogpunt van rechtvaardigheid lieten aan bevelen dat men hier moet onderscheideu tus- schen den failliet ter goeder of ter kwader trouw; dat het in het algemeen aanprijzing verdieDthet krediet te beperken en ook in het verleenen van ODderhandsehe accoorden niet toe te stemmen daD na behoorlijk en zelfstandig onderzoek; dat eindelijk, wat de herziening der wetgeving op de faillissementen betreft, partij moet worden ge trokken van de buitenlandsche wetgevingen, en speciaal van de recente Engelsche wetgeving. Wat het tweede punt betreft, deden zich zeer uit- eenloopende gevoelens kennen. Terwijl vele leden, medegesleept door de groote en klimmende voor- deelen welke gemeente-exploitatie van het gas in vele gemeenten des lands aan de ingezetenen op levert, met warmte het stelsel van gemeente-gas- exploitatie aanprezen, werd het beginsel van par- ticuliere-gasexploitatie uit een oogpunt van alge meen belang even krachtig voorgestaan. Andere leden waren van oordeel, dat alleen de exploi tatie aan particulieren moest worden overgelaten, maar de aanleg van gemeentewege behoorde te geschieden. De vergadering besloot geeue be paalde oplossing dezer vraag aan het Hoofdbe stuur te doen kennen, maar te antwoorden, dat het mogelijk was deze vraag in het algemeen met volkomeue juistheid op te lossen, en dat, aange nomen al het beginsel van wettigheid der gas exploitatie vanwege de gemeente, hier de toestand en de uitgestrektheid van iedere bijzondere ge meente moet beslissen. Nadat de heer Mr. A. baron Mackay tot vertegenwoordiger der afdeeling in het Hoofdbestuur was herkozen en de quaestie van de uitbesteding van militaire kleedingstukken tot de volgende vergadering werd verschoven, werd deze vergadering gesloten. Woerden, 10 Juni. Door bemiddeling der HH. officieren van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, is gisterenavond door een gedeelte van het muziekkorps van het 8ste regiment een militair concert gegeven, geheel ten voordeele der onge- lukkigen bij den brand te Bodegraven. Dit goede doel mocht gewenschte vruchten dragen, daar de opbrengst p. m. 100 beliep. Arnhem, 10 Juni. Gisteren heeft alhier, in een plechtige openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank, de installatie plaats gehad van den nieuwbenoemden officier van justitie bij dat college, M. B. Brouwer. Zalt-Bommel, 8 Juni. Hedenochtend zijn, tot veler bevreemding, de lessen aan de hoogere bur gerschool alhier tijdelijk gestaakt. Deze uiterst strenge maatregel moet genomen zijn, om een on derzoek in te stellen naar de verregaande balda digheden, die door enkele jongelui Dinsdag 11. in een der zalen van dat gebouw gepleegd zijn. In deze gemeente wordt door een evange list, sedert eenige weken alhier gestationneerd, druk rondgeloopen om haodteekeningen te ver krijgen op een adres aan de Eerste Kamer tot behoud der doodstraf. Geheele huisgezinnen, na tuurlijk kinderen ook, leenen daartoe hunne hand. Zwolle, 9 Juni. In de heden gehouden verga dering van den gemeenteraad heeft een der leden voorgesteld om dit jaar de kermis alhier niet te doen houden, en die vervolgens later voorgoed af te schaffen. Na eenige bedenkingen tegen het dit jaar niet houden der kermis, heeft de voor steller het eerste gedeelte van zijn voorstel inge trokken, terwijl door den raad besloten is, om het tweede gedeelte betreffende de algeheele af schaffing der kermis in overweging te nemen. Zevenbergen, 8 Juni. Dinsdag 11. vervoegden zich bij eenige ingezetenen twee Israëlieten met het doel oud porselein te koopen. Voorwerpen van dien aard hebben somtijds eene ongekende waarde. Zoo werd den heer H. voor twaalf ta felborden van verschillende grootte en kleur en waarvan er vijf beschadigd waren, door hen te vergeefs ƒ830 geboden. De heer G. verkocht drie porseleinen voorwer pen voor 90. INGEZONDEN. Een Lid der Ned. Hervormde Gemeente, de leer-vrijheid in die kerk lief hebbende, geeft langs dezen weg zijne medeleden te kennen of het niet wensclielijk was, om in dezen het voetspoor te volgen der Gemeente van Amsterdam, door, even als dair plaats vindt, elk lid, dit gevoelen toegedaan zijnde, gelegenheid te geven tot teeke- ning van een adres, dit gevoelen uitdrukkende, hare Synode aantebieden. M. Gemengde Berichten. Den eersten Pinksterdag was na het eindigen der hoogmis in de kerk van St.-Jacob te's-Bosch de geheele stad in beweging: twee jongens kre gen in die kerk twist; de eene schold den ande ren uit voor varkensoor; bij het uitgaan der kerk raakten zij daarover aan het vechten, toen een derde jongere broeder van den een er bij kwam en zijn broeders tegenpartij een slag met een stokje tegen de kuit van het been gaf; de gesla gene viel daarop achterover, werd in een huis gebracht, doch was reeds dood. Vele tegenstrijdige en zeer overdreven geruch ten liepen dadelijk rondde een vertelde dat de overledene een slag op het hoofd gekregen had, de ander dat hij op den grond gevallen, hem de waterblaas stuk gestampt was, enz.; de waar heid is dat na onderzoek der justitie en politie, en na lijkschouwing de beide reeds aangehouden jongens dadelijk zijn ontslagen en naar huis ge zonden. Uit de lijkschouwing moet gebleken zijn dat de plotseling overledene aan longtering was lijdende, dat hem de long was uitgezet en dat dit den dood veroorzaakt heeft. Ook is dienzelfden dag, ten gevolge van het roekeloos sturen, bij den kastelein A. De Leeuw, te Klein-Deuteren, zekere Fr. V. tegen den muur van het huis geslingerd, waardoor hij zulke be langrijke wonden bekwam dat zijn leven niet buiten gevaar was. Een korporaal van het 3de bataljon 5de reg. inf., te Geertruideuberg in garnizoen, omstreeks 28 jaar oud, heeft Woensdag-morgen tegen 10 uren getracht zich den hals af te snijden. Wel is er een groot bloedverlies ontstaan, doch door een der manschappen ontdekt, werd er spoedig door den officier van gezondheid geneeskundige hulp ver leend en de man tot zijn bewustzijn teruggebracht. Tegenzin in den dienst schijnt oorzaak van deze noodlottige daad te zijn. Het verdient erkentelijke vermelding zoo schrijft het Nederl. Tijdschr. v. Geneesk. dat de groote feesten te Mekka, waartoe ruim 200,000 bedevaartgangers uit alle oorden der wereld waren samengevloeid, en die in het midden der maand Maart jl. zijn geëindigd, volgens de bij het Fran sche gouvernement ODtvaDgen berichten zijn mgo- loopen, zonder gevaren voor de algemeene gezond heid te hebben doen ontstaan. Op den tweeden Pinksterdag heeft te Bremen een brand gewoed, waarbij twaalf pakhuizen en twintig woonhuizen een prooi der vlammen ge worden en vele andere gebouwen beschadigd zijn. Men meent de schade op een millioen thaler te kunnen begrooten. Volgens de Weser Zeitung is het onheil ontstaan doordien een paar kleine jon gens, een sigaar willende rooken, een paar luci fers deden ontvlammen, die zij brandende weg wierpen. Ongelukkig vielen deze in een hoop krullen en spaanders, die dadelijk in vlam ston den, waarop onmiddellijk een houten loods in brand geraakte en het vuur zich verder ver spreidde. Een 3ü>jarig kindje van K., te 's-Bosch, dat verleden week in eene tobbe met kokend water viel, is Woensdag-morgen aan de bekomen brand wonden overleden. Woensdag had te IJselmonde een vreeselijk ongeluk plaats kunnen hebben. Een jonkman en drie vrouwen waren uitgereden. Op hunne terug reis geraakten de paarden aan het hollen en de jongelieden sprongen er uit, zonder evenwel eenig F letsel bekomen te hebben, dan dat een der wie len over den voet van eene vrouw heenging, welke kneuzing evenwel niet belangrijk schijot te zijn. De paarden holden verder voort en het rijtuig sloeg midden in de kom der gemeente om, terwijl de paarden door vermoeienis afgemat stil bleven liggen. Donderdag-middag te een uur had zich een jon gen aan een de Biltstraat te Utrecht passeerend rijtuig van achter vastgeklemdzijn voet geraakte echter tusschen het achterwiel, zoodat hij er af viel en een eindweegs werd medegesleept. Het vreeselijk geschreeuw trok de aandacht van den koetsier, die dadelijk stil hield en hem met be hulp van anderen, die waren toegeschoten, uit zijne positie verloste. De jongen had onderschei dene wonden aan bet hoofd, en zou zijne balda digheid zeker met den dood bekocht hebben, als het gevaar niet spoedig ontdekt was. Naar men verneemt, heeft in het dorpje Maas- bracht bij Roermond een hevige brand gewoed, waardoor 17 huizen in de asch zijn gelegd. Na dere bijzonderheden ontbreken. Men meldt uit Gorcum, dd. 9 Juni het vol gende: De leerling-machinist d. G., aan boord van de stoomboot Woudrichem, had heden bij het aan

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2