li' E Aarlanderveen, 8 Juni. De heden alhier door burgemeester en raadsleden gehouden collecte aan de huizen der meer- en mingegoeden voor de noodlijdenden door den brand te Bodegraven, heeft opgebracht de som van f 426.64. Met genoegen merkte men op dat ook de ver armde klasse gaarne hiervoor een penningske afzonderde. 's-Gravenhage, 9 Juni. Door de Haagsche af- deeliug van het Schoolverbond is naar de alge- meene vergadering te Utrecht afgevaardigd het bestuurslid Mr. A. W. Jacobson. Tot nieuwe leden van het bestuur der afdee- ling zijn gekozen de heeren Mr. E. H. Karsten, Mr. J. Heemskerk Az. en G. J. Pontier; laatst genoemde, ter vergadering tegenwoordig, heeft de benoeming aangenomen. De afdeeling telt thans 250 leden. Bij het be stuur bestaat het voornemen om eerlang in eene der wijken van de residentie persoonlijk een on derzoek aan te vangen naar den omvang en de redenen van het schoolverzuim te dezer stede. Gisteren is alhier overleden een geacht in gezeten, de heer Cornelis Hendrik Theodorus baron Nahuys, lid van de Algemeene Rekenkamer. Te Vreeswijk aan de Vaart geboren op den 15den April 1792 hij bereikte alzoo den geze- genden leeftijd van 78 jaren werd hij in zijne geboorteplaats op 22jarigen ouderdom, in 1814, tot ontvanger der watertollen en verdiepgelden benoemd. Riet lang bleef hij in dien werkkring, want toen zijn vaderiandsch gevoel door de gebeurte nissen in 1815 zich niet bedwingen liet, trad hij bij het korps vrijwillige cavalerie (te Utrecht opgericht) in dienst, om vervolgens bij de 5de komp. van 't regiment huzaren N'. 6 te worden ingedeeld. Als zoodanig werd hij den 26sten October 1815 weder ontslagen, nadat hij met zoovele dapperen den slag van Waterloo en den veldtocht in Frank rijk had medegemaakt, waarvoor hem eerst de medaille van Utrecht voor het vrijwilligers korps geslagen en later het „Zilveren Kruis" ten deel viel. Den 23sten Juni 1816 werd hij in de aanvan kelijk gekozen loopbaan hersteld, door de benoe ming tot commies-ontvanger der Convoijen en Licenlen te Nijkerk; den 17den November 1816 werd hij reeds bevorderd tot ontvanger der 2de klasse en te Babberik geplaatst, om den 20sten Januari 1819 tot ordinaris-ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnzen te worden benoemd en den 15de° December 1S22 tot ontvanger. Nahuys bleef zich bij voortduring als een uit stekend ambtenaar onderscheidenden 31sten Au gustus 1823 werd hij te Arnhem als controleur, den 26sten Maart 1839 tot inspecteur der belas tingen te Alkmaar benoemd, en ofschoon de amb tenaren die met den humanen, edelen Nahuys in aanraking kwamen, zijn vertrek uit hun kring betreurden, verheugden zich de toenmalige Regee ring en de Rekenkamer in zijne benoeming als lid van dat college op 19 November 1841. In die betrekking bleef hij onvermoeid voor het land, dat hem zoo lief was, werkzaam, om tot zijn dood dit hooge ambt te blijven vervullen. Verliest het land alzoo in den ontslapene een ijverig en kundig ambtenaar, de maatschappij betreurt den dood van een edel en menschlievend burger. Hij toonde immers in 1S20 bij den waters nood hoe hulpvaardig en weldoend hij van ka rakter was en de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen schonk hem dan ook, voor zijn moedig en braaf gedrag, den ]4den Augustus 1821 een gou den medaille. Dit was niet het eenig eermetaal, dat Nahuys' borst versierde; Koning Willem II, van de groote verdiensten des overledenen zoozeer overtuigd, schonk hem, den 7den October 1831, het ridder kruis van den Nederlandschen Leeuw. De over ledene was ook lid der Ridderschap van Gel derland. Gisteren heeft het Openb. Min. bij den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van den Proc.- Generaal bij het Hof in Overijsel tegen een arrest van dat Hof, waarbij de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is vrijgesproken van de aanklacht van het te laat doen aankomen van twee treinen op de lijn Almelo—Salzbergen. Adv.- geu. meende dat de Hooge Raad ten deze geene beslissing ten principale kon geven, doch dat eer lang daarvoor wellicht de gelegenheid bij eene dergelijke zaak zou bestaan. Hij concludeerde mitsdien tot niet-outvankelijk verklaring van den procureur-generaal bij gemeld Hof in zijne voor ziening. De uitspraak is bepaald op 29 dezer. 's-Hage, 9 Juni. Naar wij met genoegen ver nemen, is de procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, Mr. A. Van Galen, die ten gevolge van eene ernstige ongesteldheid aan zijne oogen, gedurende geruimen tijd zijne werkzaamheden niet heeft kunnen waarnemen, thans aan de beterhaud, zoodat men zich vleien mag, dat hij eerlang zijne functiën zal kunnen hervatten. Gisterenavond mocht de weleerwaarde heer Ds. J. Moll iu de Groote Kerk zijne 40jarige Evangelie-bediening bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage herdenken. Door den geheelen kerkeraad ontvangen en begeleid, en onder het treffend gezang van de weezen, begaf hij zich naar den kansel, alwaar hij de gemeente, die uit be langstelling voor den grijsaard in grooten getale was opgekomen, op hartelijke wijze toesprak. ZWEW. koos in zijne rede tot tekst het 2de hoofdstuk uit de Handelingen der Apostelen, het 21ste vers, welk onderwerp hij ook 40 jaren ge leden bij zijne optreding had behandeld. Toen de eerwaarde grijsaard ontroerd den kansel verliet, werd door de gemeente staande hem toegezongen het laatste vers van den 134steu psalm. Men verneemt dat uit de voordracht opge maakt door de algemeene vergadering der orde van advocaten door den Hoogen Raad der Neder landen tot leden van den raad van toezicht en discipline zijn benoemd de heeren Mrs. A. De Pinto en W. Wintgens. Gisterenavond heeft het Indisch genootschap eene algemeene vergadering gehouden onder het voorzitterschap van generaal Van Swieten. Door den secretaris den heer J. Boudewijnse werd ver slag uitgebracht van den staat en de werkzaam heden van het genootschap in 1869/70, waaruit bleek dat het getal leden 218 bedraagt. Na goed keuring der rekening en verantwoording over hetzelfde tijdvak werden de aftredende leden Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, Haitink en de aftre dende onder-voorzitter Dr. Bleeker met bijna eenparige stemmen herkozen. Utrecht, 9 Juni. Bij het Centraal Comité enz. zijn wederom als prijzen ingekomen voor den 3den nationalen schietwedstrijd: Van de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Deventer, een rijk met zilver gemonteerde inktkoker, op albasten voetstuk. Van den heer Tutein Nolthenius, burgemeester van Apeldoorn, een kostbare pendule. Zwolle, 8 Juni. De firma S. J. Spanjaard te Borne is eigenares geworden der te Enschedé gelegen stoom-katoenspinnerij van den heer Barge. Men verzekert dat ze reeds aanstaanden Dinsdag voor rekening dezer firma en uitsluitend voor eigen fabrikaat in werking zal treden. Leeuwarden, 7 Juni. Hedenmiddag werd bij den heer v. d. Wielen eene bijeenkomst gehouden van een 50tal ontwikkelde Hervormde gemeenteleden, met het doel een maatregel, dien de Synode heeft voorgesteld betrekkelijk het verbindend gebruik der Doopsformule, te bespreken. Schier algemeen werd dit voorstel, als inbreuk makende op de vrijheid, afgekeurd. Na belangrijke discussiën, die door den heer Weerman geleid werden, kwamen de aanwezigen tot het besluit een adres bij de Synode in te dienen en daarin de aanneming van bedoeld voorstel krachtig te ontraden. Als commissie van redactie werden aangewe zen: de heeren Mr. A. Bloembergen Ez., Mr. I. Telting, Mr. J. L. v. Sloterdijck en A. G. Van Hamel, Waalsch predikant. Ook uit Harlingen zal soortgelijk adres aan de Synode worden gericht. Gemengde Berichten. In de nabijheid van Well heeft verleden week een droevig ongeluk plaats gehad. De zoon van den burgemeester dier plaats, Louis Elders, een algemeen geacht jongeliDg, keerde met nog twee vrienden, op een karretje gezeten, van de Goch- sche markt huiswaarts, toen het paard, voor eenige koeien schrikkende, op hol ging. De heer Louis Elders sprong of viel uit het rijtuig en kwam met het hoofd op den grintweg neder, zoodat hem de hersenpan gedeeltelijk verbrijzeld werd en hij na twee dagen, gedurende welke hij schier aanhoudend buiten kennis was geweest, overleed. Maandag-nacht is, even Da éen uur, brand uit gebarsten in het logement Hotel de l'Europe van den heer Buwalda op het Vreeburg te Utrecht. Nog laat in den avond was er een Duitsch heer uit Zeist om logies gekomendeze, de heer Frans Padteratz, oud 34 jaren, was naar zijne kamer gegaan. Terwijl de logementhouder nog met een paar gasten bij het heerlijk weder voor het ho tel zat te praten, zag hij plotseling de vlammen uit die kamer op de bovenste verdieping komen; alle drie stormden naar boven, maar intusschen was de heer Padteratz uit zijn bed gevlogen en uit het raam gesprongen; hij stortte op de stee- nen neder, in bloed badende; behalve brandwon den had hij nog andere kwetsuren, o. a. breuk van zijn kaakbeenderen bekomen; later naar het gasthuis vervoerd, was zijn toestand Dinsdag morgen niet zonder zorg. De andere logeergasten en de bedienden werden middelerwijl opgeroe pen; toen de heer Buwalda de kamer, waaruit hij de vlammen had zien komen, instoof, was die reeds geheel in vuur, en moest hij haastig terugkeeren. Half of bijna niet gekleed redden echter zich allen, waarbij de kellner W. v. Hoben, 26 jaar oud, nog brandwonden bekwam, zoodat ook deze naar het gasthuis is overgebracht. Spoedig kwam nu van alle zijden hulp opzet» ten; de brandweer was evenals de schutterij weldra op de been, de autoriteiten waren aan wezig. De vlammen hadden echter in korten tijd zeer veel uitbreiding verkregen, en water, be halve uit de pompen, was er weinig aanwezig, zoodat de gewone spuiten geene. voldoende wa termassa in het vuur konden brengen. Daar kwam de stoomspuit, die met een enorme slang het water in stroomen uit de Oude Gracht aanvoerde. Toen kon men vóór de vlammen meester worden, terwijl ter zijde en achter de gewone spuiten goede diensten deden. Om 3 uren was men het gevaar geheel te boven. De brand is ontstaan op de kamer van den genoemden reizigerhoe is niet juist te bepalen. Het huis is verzekerd te Amsterdam, de inboedel bij de Maagdenbur ger maatschappij. Het logement is aan de eene zijde, wat de bo venverdieping aangaat, uitgebrandbeneden heeft het slechts door het water geleden, terwijl eenige logeerkamers nog gereed, andere spoedig weder in orde kunnen zijn. Voorts meldt men dat de kellner zijn leven aan den heer Buwalda, broeder van den eigenaar, te danken heeft; de kellner toch sliep zoo vast, dat hij bijna niet te wekken was. De heer Buwalda liep door de vlammen heen, en droeg, weder door de vlammen terug, den nog slapenden kellner, in een laken gewikkeld naar buiten, terwijl hij daarbij belangrijke brandwonden bekwam. Eergisteren is in het ziekenhuis de heer Frans Padteratz overleden, die bij den brand uit het raam op straat gesprongen is. Men hoopt den kell ner W. K. T. Van Hoben, die met zijne brand wonden in de lijnolie ligt, in het leven te be houden. Een der conducteurs van den trein, die Zondag avond van Zwolle naar Leeuwarden vertrok, Van Leeuwen genaamd, is door een onverklaarbaar toeval, op de nabij Zwolle gelegen Berkutnmerbrug, van den loopplank gevallen en op eene akelige wijze tusschen den trein en de brug verminkt ge raakt, waardoor hij dadelijk den geest gegeven heeft. Eenige oogenblikken voor het vertrek van den trein heeft de ongelukkige nog zijne vreugde te kennen gegeveD, dat hij naar Leeuwarden ging, en aldaar gedurende het Pinksterfeest konde over blijven bij zijne vrouw en drie kinderen. Men stelle zich de smart voor der echtgenoote, toen zij Maandag bij het afzichtelijk verminkt lijk werd ge bracht. Dinsdag-namiddag circa 3 uren heeft)[voor reke ning van de maatschappij tot exploitatie der Staats spoorwegen de plechtige teraardebestelling van den conducteur Van Leeuwen plaats gehad. Op last der directie van de maatschappij waren van elders, bij'.de conducteurs die zich aldaar bevonden, tot 14 overgekomen, die hunnen ontslapen collega grafwaarts brachten. Behalve den stationschef, volgde een aantal ambtenaren van Zwolle en elders het lijk, dat onder de gebruikelijke plechtigheden op de begraafplaats der R.-K. werd ter aarde besteld; ook de weduwe was tegenwoordig. Naar men verneemt, zal er voor haar en hare kinderen gezorgd worden. Greld- en Efïectemnarkt. Amsterdam, 31 Mei tot 7 Juni 1870. Wij kunnen ditmaal zeer kort zijn met ons overzicht, omdat er eigenlijk zeer weinig belang rijks op, onze Beurs is voorgevallen, hoezeer de handel levendiger was dan in de Pinksterweek wel eens plaats pleegt te hebben. De eenigste nieuwe leening waarvan in deze week het pros pectus verschenen en waarop de inschrijving is opengesteld, is die door Peru bij Schroder C°. te Londen gesloten, groot 11,920,000, rentende 6 pCt. en waarvoor inschrijvingen hier ter stede bij de HH. Lippmann, Rosenthale en C°.|en Wert- heim Gompertz worden aangenomen tot den koers van 82% pCt. De prijzen der meeste fondsen toonen eenigen vooruitgang bij verleden week, waarin echter onze Nationale Schuld niet mocht deelende 4 pCt. zijn zelfs ruim K pCt. teruggeloopen. Beter bracht Spanje het er af. De nieuwe lee ning schijnt gretige inschrijvers gevonden te heb ben en de beurs oordeelt dat, nu voor de eerste rentebetalingen althans, weder geen vrees be hoeft te bestaan, de oudere soorten een goed pCt. meer waard zijn! Niettemin is het een feit dat Spanje door het verpanden zijner kwikzilvermij nen van Almaden, de inkomsten verliest welke het der schatkist opleverde en dus de innerlijke finantieele toestand des lands er niet op verbe terd is. Met een over het algemeen gunstiger stand van prijzen was er in Russische fondsen meer handel dan sinds geruimen tijd het geval was; zoo ook in Oostenrijkers die op hooger merken van Frank fort en Weenen ook aan onze beurs willig ge stemd waren. De oude Turken hadden het werkelijk totover de 50 pCt. gehaald, toen er heden op de berich ten van den geweldigen brand, welke te Kon- stautinopel woedde, eenige teruggang plaats had, zoodat zij thans op 49% pCt. 6luiteD. Noord-Amerikaansche Staten-fondsen vinden niet zooveel liefhebbers meer als vroeger, toen de prijzen zoo ver onder pari stonden, terwijl in de Spoorweg-fondsen der Vereenigde Staten de voor- en achterwaartsche beweging meer en meer geregeld wordt naar den werkelijken toestand geld waardigheid der lijnen. De meeste soorten Lie- ven ongeveer op de oude prijzen hangen, enkeiet avanceerden, zooals Chicago-North-West van 74S tot 7756, Debentures van 34& tot 35%; Kansa: van 7151 tot 72% pCt. enz., doch anderen daal den min of' meer gevoelig: de Denver van 75K op 74%, anderen wat minder. Bij veel vraag naar prolongatie steeg de rents van 4 op 5 pCt. BUITENLAND. trij eei kerl vref lièn ceh XOi-nnlii-jjU. De Senaat heeft Dinsdag een commissie vat rapporteurs benoemd tot onderzoek van het wets ontwerp op de drukpersvergrijpen, dat door he Wetgevend Lichaam is aangenomen. Het beginse om de behandeling van drukpersvergrijpen aan di jury op te dragen, is aangenomen door vier van de vijf afdeelingen. Het ondervond evenwel tegen stand, maar men nam het aan bij gebrek aao beter. Ook andere bepalingen gaven in dt meeste afdeelingen aanleiding tot een vrij nadrul- kelijk verzet, zoodat men bij de openbare beraad-! slaging menig amendement voorziet. De eigenaar van het geestig imperalistiscl blad, Figaro, de heer Villemessant, kondigde it het nummer van Dinsdag aan, dat hij zijn blad aan de Rochefortisten verkocht heeft. Men had hem zulke voordeelige aanbiedingen gedaan, dal hij vermeende in het belang zijner familie niel anders te mogen handelen. Villemessant onder- teekende het nummer als directeur, want hij wilde de koopers niet verhinderen onmiddellijk naden gesloten koop het blad te doen verschijnen. Daarop volgde het programma van de Figan Republicain, een artikel van Rochefort, voorzien van het pseudoniem n°. 445, (men weet dat Ro chefort zoo de artikelen onderteekent die hij uil de gevangenis aan de Marseillaise zendt). Daaron der volgen de handteekeningen onder het op schrift: „Gezien," van Garibaldi, Jules Simon, George Sand, Ledru Rollin, Felix Pyat en Edgard Quinet; voorts een gedicht van Victor Hugo enl"; een tal van artikelen, allen geschreven in den stijlw jn°u van de Marseillaise. 1 Natuurlijk is dit gansche nummer slechts een grap, die echter door half Parijs ernstig opgeno men is, daar weinigen de vierde bladzijde lazen/ waar Villemessant in een verscholen hoekje ver klaart, dat hij het bewijs heeft willen leveren, dat hij en zijn redacteuren even zoo meesterlijk, [gn, in radicalen geest kunnen schrijven als de Ro- iam chefortisten. Nooiwl-Duitwclie Boud. De Koning van Pruisen is Dinsdag naar Pots dam vertrokken om met de overige leden van het vorstelijk Huis een lijkmis in het mausoleum te Charlottenburg bij te wonen, 's Namiddags keerde Z. M. naar Berlijn terug en ontving den graaf Von Bismarck in een afscheids-audientie. De graaf vertrekt met zijn familie naar Varzin, terwijl het niet onwaarschijnlijk is dat hij in den nazomer een reis naar eene of andere badplaats onderneemt, Ook de minister van Staat, v. d. Heijdt, is eergis teren naar de badplaats Vichy vertrokken. De Koning vertrekt den 20""' Juni naar Ems en zal vijf weken aldaar verblijven. Spanj e. De tijdingen uit Spanje leveren nog geen andere slotsom op dan dat men er nog steeds de komst van den Messias, in den vorm van een Koning wacht, maar hoewel men nog altijd in afwach ting van die komst is, volgen de zaken ook zon der hem haar geregelden loop. Zoo heeft de Cortes deze week het huwelijk, de geboorte en het overlijden onder de burgerlijke wetge ving gebracht. Dit is een groote schrede op den weg van den vooruitgang, die volstrekt niet tegen de godsdienstige begrippen indruist en die zeer in het belang der vrijheid van het geweten is, door het wegnemen van een onrechtvaardige ongelijkheid, in zoover zij, die tot hiertoe niet tot de staatskerk behoorden, van alle burgerlijke rech ten uitgesloten waren. Een ander onderwerp, dat, buiten de monarchale quaestie, de Cortes en de pu blieke opinie bezig hield, is de toestand van 's land.' geldmiddelen. De minister van financiën heeft een sinds geruimen tijd verwacht wordend rapport ingediend nopens den finantieelen toestand over de laatste achttien jaren. Uit dit verslag blijkt, dat gedurende dit tijdsbestek Spanje zeer vooruit is gegaan op administratief en economisch gebied. De minister Figuerola ontveinst geenszins den slechten finantieelen toestand, die een aanzienlijk tekort aanduidt, maar hij stelt vertrouwen in de hulpbronnen van het land en de herstelling van orde en regelmaat en bijgevolg van het even wicht tusschen uitgaven en inkomsten in de Staatsbegrooting. Portugal. Het Portugeesche ministerie heeft de Kamers tot den 30"'®" October geschorst. Een ministerieele circulaire aan de prefecten belooft een lange rij ingrijpende hervormingen: reorganisatie van de Pairskamer, vrijheid van onderwijs en van het recht van vereenining, bezuinigingen en een wetge ving in overeenstemming met den eerbied voor een ieders rechten. Naar het ons voorkomt, hadden al

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2