Men schrijft ons uit ScheTCningen van gisteren liet bezoek, dat heden ons visschersdorp gelijk op iederen tweeden Pinksterdag weder ten deel viel, was overtalrijk. Die verwachting werd wegen» de Leidsche feesten niet gekoesterd. '/jij werd thans verre overtroffenden ganschen dag, van den vroegen ochtend tot den laten avond was het dorp, het strand, gemeen te-badhuis en andere inrichtingen overstroomd van de vreemdelingen en Hagenaars. Het was dan ook een heerlijke dagen de zeelucht bracht inderdaad verkwikking aan. Ondanks die dichte menigte, waardoor zich on telbare rijtuigen en andere middelen van verroer kronkelden, is alles geregeld afgeloopen en heeft men noch ongeluk noch stoornis der orde te betreu ren gehad. De heer J. Van Konijnenburg, directeur der rijkssgestichten te Veenhuizen en Ommerschans, heeft, naar men zegt, zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen der adspiran- ten voor de betrekking van adelborst der 3de klasse bij het Koninklijk Instituut voor Marine Ie Willemsoord, zal aanvangen op Woensdag den 22sten dezer maand, te 's-Gravenhage. Té rekenen van den 7den dezer zal het Rijks telegraaf kantoor te Geertruidenberg open zijn op werkdagen van 9 uren's voor-tot 3 uren's namid dags en van 5 tot 7 uren 's namiddags op Zon-en feestdagen van 8 tot 9 uren 's voor- en van 12 tot 3 uren 's namiddags. Met ingang van den 12deu dezer zullen de Rijkstelegraafkantoren te Ridderkerk en Wals- oorde op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren 's voormiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. In verband met den diensttijd der omliggende kantoren wordt, mede te rekenen van den 12den dezer, de beperkte Zondagsdienst van het Rijks telegraaf kantoor te Zierikzee gewijzigd. Dit kan toor zal dus, van dat tijdstip af, op Zon- en feest dagen open zijn van 8 tot 9 uren's voor-en van 1 tot 3 en 7 lot 9 uren 's namiddags. De Minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat een nieuwe dienst van pak ketbooten eenmaal 's maands in werking is ge bracht tusschen San-Franeiscoen Auckland (Nieuw Zeeland). De booten vertrekken uit San-Francisco den lOden van elke maand, en de verzending der brievenmalen voor Nieuw-Zeeland geschiedt uit Londen minstens twintig dagen vroeger om bij tijds in San-Francisco aan te komen, en wel telkens in twee gedeelten, door middel van ach tereenvolgens vertrekkende stoombooten op New- York. Gedurende het tegenwoordige jaar zijn de laatste vertrekdagen uit Londen geregeld als volgt: den 21sten Juni en 21sten Juli des morgens; den 20sten Augustus des morgens; den 20sten Sep tember des avonds den 22sten October des avonds; den 19den November des avonds; den 22sten De cember des avonds. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Woudenberg A. D. Ch. Clarion. Voorschoten, 5 Juni. Gisterenavond omstreeks halfelf, bij het passeeren van den laatsten sneltrein, had hier een vreeselijk ongeluk plaats. Zekere Ger- rit Van Iel uit Wassenaar, geraakte onderden trein; het lichaam werd een eindweegs medegesleept, terwijl beide armen van den romp waren ge scheiden, het hoofd was gekneusd en de beenen gedeeltelijk afgereden. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn geweest. De overledene was reeds over de CO jaren en laat eene weduwe achter. 's Geavenhage, 5 Juni. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander hebben hedenmorgen de godsdienstoefening bijgewoond in de Groote kerk, onder het gehoor van Ds. Ruitenschild. Zaterdag heeft II. M. de Koningin een be zoek gebracht in den koninklijken grafkelder te Delft. Alhier is de vennootschap ilusis Sacrum op gericht; het kapitaal is volteekend; het doel is het stichten van een gebouw voor muziekuitvoe ringen, tentoonstellingen, kunstbeschouwingen enz. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich gisteren, vergezeld van den secretaris-gene raal van dat departement, naar Bodegraven be geven en is des avonds van daar in de resi dentie teruggekeerd. Schiedam, G Juni. Op de aanbeveling in de laatste zitting van den Gemeenteraad ingekomen, ter benoeming van een rector der Latijnsche school, zijn geplaatst de heereu Dr. K. W. M. Montijn, te Leiden, en Dr. E. O. Houtsma, te Hoorn. Tot op het overlijden van den vorigen rector was een geheel afzonderlijk gebouw voor deze school en de rectorswoning in gebruik, en genoot de rec tor f 1300 jaarwedde. Thans is de Latijnsche school verplaatst naar een der localen van de hoogere burgerschool en aan den toekomstigen rector ƒ1800 als jaarwedde toegekend, zoodat op dezen post eene aanzit nlijke besparing wordt verkre- gen doordien het locaal der school met woning en grond, benevens het minerval ter beschikking van de gemeente komen. Leerdam, 4 Juni. De algemeene vergadering van de onderwijzers-gezelschappen in het 9de district van Zuid-Holland zal gehouden worden te Meerkerk op Zaterdag den 16den Juli e. k. Utrecht, 5 Juni. De heer 1. Kooy, onlangs te Amsterdam overleden, bezat op 't buitengoed Berkenhoven, aan den straatweg naar Zeist, op de Biltsche en Zeister grens, eene zeer fraaie bloemverzameling, en daaronder 2 oranjeboomen, sinds 22 jaren door den tuinbaas Sikking met bijzondere zorg gekweekt. Op bloemententoonstel lingen te Amsterdam, 's-Hage en Utrecht behaal den die boomen prijzen. In de residentie wenschte de Kon. familie ze aan te koopen de heer Kooy kon er niet van scheidenbij zijn overlijden heeft hij ze echter aan H. M. de Koningin vermaakt. In de afgeloopen week heeft Sikking ze naar 't Huis ten Bosch gebracht, waar H. M. ze dadelijk in oogenschouw nam. Sikking mocht van H. M. een gouden horloge tot aandenken erlangen. Men meldt dat bij de commissie voor de iD 1871 te Utrecht te houden maskerade het plan bestaat, daartoe te kiezen De intocht van Elisabeth van Brunswijk, als bruid van hertog Karei van Gelder, in Zul/en, in de zestiende eeuw. Leeuwarden, 5 Juni. Gisterennacht is alhier, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer Mr. G. M. baron du Tour van Bellinchave, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, ka merheer des Konings in buitengewonen dienst en raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Friesland. KOLONIËN. BATAVIA, 24 April. Aan de O.-I. berichten loopende tot 24 April is het onderstaande-ontleend: De Raad van Justitie alhier heeft geweigerd rechtsingang te verleenen tegen den heer Faes, die als assistent-resident van Meester-Cornelis het voorloopig onderzoek der Bekassische beklaagden geleid heeft. De officier van Justitie is van dat vonnis in appèl gekomen bij het Hooggerechtshof. De gezondheidstoestand op Java is over het algemeen voldoende. Alleen blijven in sommige residentiën koortsen en pokken heerschen. De inenting vindt meer en meer ingang bij de inlandsche bevolking. Alleen te Liaï, op het eiland Savoe, heeft de bevolking zich gewapenderhand tegen hare invoering willen verzetten en is de Radja voor dien tegenstand teruggedeinsd. Volgens berichten van Oost-Java is de hitte te Soerabaya en in de kustlanden van Pasoeroean in den laatsten tijd bijna ondraaglijk geweest. De raad van commissarisseu der Javasche Bank, op 16 April door de aandeelhouders benoemd, heeft den 21sten zijne werkzaamheden aanvaard. Tot voorzitter is gekozen de heer J. L. Van Gen nep, tot secretaris de heer F. J. P. Storm van 's Gravesande. Naar wij vernemen, heeft de spoorwegmaat schappij alweder vrijmoedigheid gevonden, om de hulp der regeering tot leniging van haar geld nood in te roepen, en zijn van gouvernementswege 5 ton tot voortzetting der werkzaamheden aan den spoorweg in leen verstrekt. Locomotief De bijdragen ten behoeve van de noodlijdende kerk der Protestantsche gemeente te Samarang bedragen thans meer dan f 10,000. In straat Sunda, dicht bij Tjerlang, 154 paal benoorden Anjer, is gestrand het Ilaliaansch schip Italia, gezagvoerder Vidan VVarage, met ruim 500 Chineesche koelies aan boord. Het vaar tuig is geheel verbrijzeld. Door den gouv.-gen. van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den tel. 1ste kl. A. J. Poublon. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, onder toek. van wachtgeld, de grift', bij den landr. te Toelong-Agong en Trengalek F. C. D. Du- trieux; de ass.-res. van Karang-Anjer 11. Van Dui- venbode Varkevisser; eervol, de leerl.-tel. J. P. Quartero. Benoemd: Tot tel. 1ste kl. M. C. A. Kobitzsch, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Departement van oorlog: Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. aan den off. van gez. 2de kl. H. J. Flint. Benoemd: Tot 2den luit.-kwart. op de mil. adm., de foerier C. G. P. Van de Pol, van het wapen der inf. Gemengde Berichten. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Arnhem werd ook eene stembus ontvangen uit Huisen, welke gemeente echter wel voor de verkiezing van de Tweede Kamer, niet voor die der Prov. Staten tot Arnhem behoort. Daar is dus het verkiezingswerk geheel vergeefs geschied, de rerkiezingstrijd zonder resul taat gevoerd. Door de rijks en gemeente veldwachters te Buren is aangehouden en in het huis van arrest te Tiel in verzekerde bewaring gebracht eene boerenmeid, Grietje Veldhuyzen, wonende te Overlangbroek, gemeente Utrecht, beschuldigd van oplichterijen. Zij verhuurde zich namelijk als dienstmeid bij landbouwers, ontving den huur penning, gewoonlijk 3 4 gulden, maar kwam niet in haren dienst. TeHardenberg heeft een jongentje, uiteen flesch willende snoepen, vitriool binnen gekregen en is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Klundert werd een. jong paard voor 't eerst beslagen; het weerde zich geweldig, zoover zijn enge banden dat toelieten. Toen drie ijzers aan gehecht waren, werd het plotseling stil, het dier was onder zijn machtelooze zenuwachtigheid ge storven. Donderdag-avond vermaakte zich een kleine jongen met een schuit langs den kant van deD wal, op het Singel bij den Blauwburgwal te Amsterdam, voort te stuwen, toen plotseling een miiï oordeelde, aan dit lustig spelevaren een einde te moeten maken, en onzen schepeling een tuch tiging toediende. De „tuchtmeester der zonde" raakte intusschen in zijne vervoering zelf te wa ter. Daar lag nu het „gezag" te spartelen, en zwaar (zooals trouwens alle gezag is) begon hij reeds onder het aanheffen van luide jammerkre ten te zinken, toen een schipper over de brugleu ning sprong en den drenkeling redde, welke thans spoedig in staat was zijn weg huis-- te nemen. Te 's-Bosch is een Sjarig kindje in een wasch- kuip met kokend water gevallen en zoo gebrand, dat men vreest, dat het er het leven niet zal afbrengen. „Vader, wat is een bank van leening?" „Dat is een plaats, jongen, waar iemand zijn horloge brengt om een jas te koopen, zijn broek om een paar schoenen te hebben, zijn schoenen om brood te krijgen, en als dat op is, om somtijds van honger te sterven!" BUITENLAND. Frankrijk. Het Wetgevend Lichaam heeft Donderdag rap port omtrent onderscheiden wetsvoorstellen van leden ontvangen van de daarvoor gekozen com missie, die vele klachten over hare traagheid had moeten hooren (daaronder een rapport tegen de voorgestelde afschaffing der doodstraf). Vervolgens heeft het een ontwerp van wet betrekkelijk de plattelandswegen, uitgaande van het beginsel van decentralisatie, aangenomen, alsmede een ont werp van wet tot wering van zekere knevelarijen waaraan de remplaf anten thans bloot staan. Hierbij hebben twee leden van de linkerzijde Garnier- Pagès en Magnin, gezegd dat zij de remplaceering strijdig met de democratische beginselen achtten en een voorstel tot afschaffing daarvan zouden doen. Op eene klacht van den heer Raspail, die beweerde dat eeuige militairen te Strasburg straf hadden ondergaan omdat zij tegen het plebisciet hadden gestemd, heeft de minisier van oorlog geantwoord dat de bedoelde militairen zware vergrijpen tegen de krijgstucht begaan en des wege de verdiende straf geleden hadden. Een deel van het linker-centrum, de klein ste helft, heeft besloten het bewind te bestrijden, indien het weigerachtig blijft de benoeming der maires aan den gemeenteraad over te dragen. De helft ongeveer van de linkerzijde, onder de leiding van den heer Picard, heeft de aanwending van revolutionaire middelen verzaakt en wilden strijd tegen het bewind uitsluitend op het con- stitutiODeele terrein voeren. De parlementaire enquête omtrent de han- delsstaatkunde wordt onafgebroken voortgezet. Onder de door de commissiën gehoorde personen bestaat vrij wat eenstemmigheid op éen punt, namelijk dat herstel der differentieele rechten ter bescherming der Fransche handelsvlag wensche- lijk zou zijn. Omtrent de beschermende invoer rechten loopen de bij de commissie aan den dag gelegde gevoelens wijd uiteen. Rusland. Den 28sten Mei is te St.-Petersburg de groote tentoonstelling van voortbrengselen der volksbe drijvigheid van het Russische rijk geopend. Hoe wel het geene internationale tentoonstelling is, bevat zij voortbrengselen van twee werelddeelen vooral in landbouw producten is zij rijk. Den 25sten Mei is de tentoonstelling door de Keizerin en het hof in oogenschouw genomen. Den 26sten is zij door Mgr. Isidorus, den metropolitaan-bis- schop van St.-Petersburg, met godsdienstige plech tigheden ingewijd. Portugal. De jongste berichten uit Lissabon, door de Pa- rijsche Patrie medegedeeld, behelzen den hoofd inhoud van het programma van het ministerie- Saldanha. Het nieuwe bewind belooft (ongeveer gelijk het omvergeworpene) vrijzinnigheid en verdraagzaamheid als oppersten regel te zullen volgen, en bovenal naar herstelling van 's rijks financiën te zullen streven. I-iel» onland. De Atheensche berichtgever van de Londensche Times meldt in een schrijven van 26 Mei, dat de zeven gegrepen struikroovers van de bende, die onlangs den inoord op Engelsche en Italiaansche onderdanen gepleegd had, door de jury schuldig verklaard en door het hof ter dood verooi deeld zijn. Hij beschrijft de terechtzitting, en zegt dat het geding met volkomen orde werd gevoerd. Hij voegt daarbij, dat het in den loop des ge- dings stellig is gebleken, dat de bende in brief wisseling met invloedrijke vrienden te Athene stond, ook nadat zij de Engelschen en Italianen gegrepen en weggevoerd had. Hij meldt ten slotte, dat Takos, het hoofd dier bende, met negen rotgezellen, alsmede de ban diet Spanos en dien3 gevangene, door de hen vervolgende troepen nog niet opgespoord waren, hetgeen onder de plattelandsbevolking achter docht en vrees baarde. TELEGRAMMEN. Madrid, 4 Juni. De Cortes hebben met 106 tegen 9S stemmen een amendement aangenomen, 't welk, in strijd met het voorstel der commissie, bepaalt, dat de koning met volstrekte meerder heid moet gekozen worden. Alle aanhangers van Montpensier hebben met de minderheid gestemd. Espartero heeft heden te kennen gegeven, dat ,u '.,-de kroon van Spanje niet kan en wil aan- Ber.^- 4 Juni. In gewoonlijk goed onderrichte diplomatieke kringen alhier is van een nieuwe Fransche dépêche, die met het terugroepen der troepen uit Rome dreigt, wanneer de onfeilbaar heid wordt afgekondigd, niets bekend. Het be richt wordt sterk betwijfeld. Emt, 4 Juni. De Koning en graaf Von Bismarck zijn hedenmorgen vroeg vau hier vertrokken. Augsburg, 4 Juni. Uit Rome wordt per tele graaf aan de Augsb. Allg. Zeit. het volgende ge meld Nadat gisteren Mgr. Maret door kardinaal Bilio op hoogst kwetsende wijze in de rede was gevallen, heelt men besloten aan de meer dan 40 nog overblijvende sprekers, die ingeschreven waren, ook het vvoord te ontnemen, en de alge meene discussie zoodoende doodeenvoudig af te breken. Parys, 4 Juni. Ollivier heeft naar aanleiding van de interpellatie van den heer Bethmont in de Kamer verklaard, dat, naar zijne meening, de openbare vereenigingen met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de algemeene Ka den behoorden te worden toegelaten, maar dat de tegenwoordige wet dit niet gedoogt. Hij zeide, dat de positie van de regeering in dezen zeer moeilijk was. Ten slotte heeft hij van de inter pellatie een kabinets-quaestie gemaakt. De Kamer is hierna met algemeene stemmen (188) tot de, orde van den dag overgegaan. Aan de Univers wordt per telegraaf uit Rome gemeld, dat op initiatief van 150 concilie-vaders de algemeene beraadslaging over het schema der onfeilbaarheid met groote meerderheid van stem men is gesloten. Maandag komen de verschillende hoofdstukken afzonderlijk in behandeling. Honslantlnopel, 6 Juni. Gisterennamiddag is een verschrikkelijke brand te Konstantinopel uit gebarsten. Te middernacht werd men de vlam men meester. De hotels der Engelsche ambassade der Amerikaansche en Portugeesche consulaten, een der groote schouwburgen, het hotel van den Armenischen Patriarch, verscheidene kerken en moskeeën, en een duizendtal der rijkste huizen in de voorstad Pera zijn vernield. Verscheidene personen zijn bij de ramp gedood en gewond. Gelijk te denken is, is het verlies onberekenbaar. Bucharest, 5 Juni. Men beweert thans dat het voorgevallene te Botschani niets anders geweest is dan eene studentengrap, waarbij eenige glas ruiten gebroken zijn. Het plaatselijk Israëlietisch comité zou het gouvernement dank betuigd heb ben wegens de genomen maatregelen om elke tegen de Israëlieten gerichte beweging dadelijk te keer te gaan. Nadere officieele berichten onl breken evenwel. Madrid, 6 Juni. Er heeft eene manifestatie plaats gehad, waarbij 5000 voorstanders van Espartero zijn portret ronddroegen met het opschrift: „De nationale wil zegeviere! Triomf voor democratisch recht en deugd!" De unionisten zijn van de partij van Alphonsus gescheiden en zullen den naam van Septembristen aannemen. Lissabon, 5 Juni. Saldanha wil de vergadering van de constitueerende Cortes bijeenroepen en de sterkte der armee op 30,000 man brengen. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden vau den 5 Juni. G. L. Kom» jm. 52 j. en R. J. A. Van da Laar jd. 81 j. L. Patist jm. 35 j. en M. L. S. Maaiaar jd. 21 j. - VT. H. Delmeer jm. 81 j. eu J. Noe»t jd. 84 j. P. Klinkenberg jm. 35 j. en C. E Van VVen9 jd. 17 j. A. Kloots jm. 19 j. e» C. J. Brandt jd. 20 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2