RHYNZIGT. RHYMNiT. - ADVERTENTIES. Zwem- en Bad-Inrichting. Aandacht s. v. p. VERPLAATSING VAN EEN WINKEL. me ers te zenden zonder ze aan de beoordeeling ran den Staatsraad te onderwerpen; en dat het ninisterie gezegd wordt op vermindering der jaar wedde der leden van dit college badacht te zijn. De meer gematigde volksafgevaardigden van de inkerzijde, welke zich onder de leiding van den ïeer Picard vereeuigd en eene kleine groep ge- orind hebben, zouden ongaarne breken met de inkerzijde dewijl zij daardoor de gelegenheid louden verliezen om aan die zijde invloed in hun nen geest uit te oefenen. Aan den anderen kant iveigeren of aarzelen vele radicale volksafgevaar digden, hunne vrienden die zich op het constitu- ioneele terrein plaatsen en misschien als ininis- ;ers in den dienst des keizerrijks zouden treden, roor het oog des publieks als partijgenooten te rkennen. In dezen staat der zaak wordt er ge- lachtenvvisseling tusschen het gematigde en iet radicale deel der linkerzijde gehouden; uit sen artikel van het blad van den heer Picard is ip te maken dat die gedachtenwisseling nog niet lui de door hem gewenschte uitkomst heeft ge- kJ 'leid. lij® De volksafgevaardigden van het linker-centrum, idL een dertigtal, hebben verleden Dinsdag eene sa- df. menkomst gehouden. Er is besloten onderling iel aaneengesloten te blijven en de vervvezelijking fee van het in den beginne vastgestelde programma aai -steeds als einddoel voor oogen te houden. In het treven daarnaar werd door de heeren Daru en Buffet overijling en ongeduldigheid afgeraden» huns inziens had het ministerie aanspraak op on dersteuning, ook al schreed het wat langzaam voorwaarts op den weg die door zijn programma afgebakend was. Met dit gevoelen hebben de meeste aanwezigen zich uitdrukkelijk vereenigd. De staatscommissie voor het ontwerpen van een plan tot vrijmaken van het hooger onder wijs in Frankrijk heeft Woensdag haren arbeid volbracht en de vrucht daarvan, vervat in een wetsontwerp, aan het gouvernement toegezonden. De strekking van dit ontwerp is: het monopolie der Universiteit, dat is van 's rijks hoogescholen, te vernietigen zoo veel het geven van onderwijs betreft, en te beperken zoo veel aangaat het ver- leenen der wetenschappelijke graden. Te Parijs wordt verzekerd dat het gouverne ment voornemens is, bij de aanstaande benoeming van nieuwe senaatsleden ook een Israëliet te be noemen en alzoo aan dat kerkgenootschap een vertegenwoordiger in den Senaat te geven. Vele aanzienlijke Israëlieten van de hoofdstad hebben den Keizer bij een adres verzocht dat voornemen uit te voeren en alzoo eene nieuwe hulde aan het beginsel van godsdienstige gelijkheid te bren gen; tevens hebben zij hunnen opperrabbijn, den heer Isidore, voor de verheffing tot het senator schap aanbevolen. Spanje. De Cortes hebben zich, na eene zeer levendige discussie, vereenigd met de voordracht der regee ring, strekkende om de burgerlijke overheden te belasten met het aanleggen en houden van regis ters der geboorten, huwelijken en sterfgevallen, hetgeen tot nu toe, zoover het plaats had, door de geestelijkheid werd gedaan. Het officieele dagblad van het Spaansche bewind bericht dat eene Engelsche maatschappij, de Ocean Telegraph Companyconcessie van den Regent heeft verkregen om eene onderzeesche telegraaflijn van Corunha naar de zuidkust van Engeland aan te leggendit werk moet binnen een jaar voltooid zijn. Een bij de Londensche Times ontvangen schrij ven uit Madrid meldt dat het Spaansche bewind op zich genomen had het losgeld te betalen voor de vier Engelsche onderdanen die nabij Gibraltar op het Spaansch grondgebied door struikroovers gegrepen en weggevoerd waren. Doch er was nog geen eisch van losgeld vanwege de struik roovers ontvangen, zoodat men begon te vermoe den dat de wegvoering dier Engelschen eene andere beweegreden dan roofzucht had. Zwitserland. Uit Bern wordt onder dagteekeniug van 31 Mei geschreven /Volgens de heden bij den bonds raad ontvangen berichten van de regeering van het kanton Tessin hebben de uit Lugano vertrok ken Italiaansche vluchtelingen reeds eene ont moeting met Italiaansche troepen gehad. .Na een ate verwachtingen voor de toekomst opwekt. Het breede /Halleluja" uit Haendel's Messias besloot het feest, dat bij alle aanwezigen een die pen indruk heeft achtergelaten, die het rumoer der feestweek zal overleven en zoo spoedig niet zal uitsterven. Daarvoor worde de dank aan allen toegebracht, die naar hunne gaven en krachten,tot hetgrootsch geheel hebben bijgedragen en niet het allerminst aan den directeur Wetrens, aan wiens krachtig initiatief en volhardenden ijver i wij het ontstaan en den bloei der Leidsche Zang- vereeniging te danken hebben. In zijn persoon siju op een allergelukkigste wijze alle die gaven ea eigenschappen vereeuigd, welke een dergelijke uitvoering in Leiden kunnen doen gelukken. Hij heeft alle vrienden der kunst op nieuw aan zich verplicht en de stad zijner inwoning wederom in de gelegenheid gesteld aan het land te too nen, welke groote resultaten door vereende krach ten kunnen verkregen worden. kort gevecht werden zij naar het gebied van Tessin teruggedreven, waar zij thans door eene daartoe opgeroepen compagnie militie vervolgd worden om ze naar Bellinzona in de gevangenis te brengen. Dit bericht ten minste de regeering van Tessin; inaar de bondsraad schijnt de zaak niet te vertrouwen, en heeft in eene heden ge houden buitengewone zitting besloten onverwijld een eedgenootschappelijken commissaris naar Tessin af te zenden, die zich persoonlijk van den staat van zaken aldaar en aan de grenzen ver gewissen en een rapport dienaangaande naar Bern zenden moet. Naar verzekerd wordt, be schouwt onze regeering de gesteldheid van zaken in Italië als zeer ernstig en zou er sprake ziju van het bezetten der grenzen door Zwitsersche troepen." TELEGRAMMEN. Washington, 2 Juni. Het Huis der Vertegen woordigers heeft met 90 tegen 65 stemmen een voorstel aangenomen tot heffing eener belasting van 5 percent op de binnenlandsche Gouverne- ments-bonds. Eene deputatie van Israëlieten heeft zich bij den President aangemeld om zijn bemiddeling in te roepen in het belang van de vervolgde Israë lieten in Rumenië. De President zal hieraan waar schijnlijk gehoor verleenen. Parijs, 3 Juni. la de zitting van het Wetge vend Lichaam heeft de heer Cochery van het Ministerie eene verklaring geëischt, omtrent de vrijheid van discussie in openbare vereenigingeu bij de verkiezingen van algemeene Raden. De heer Chevandier heeft hierop geantwoord, dat het Gouvernement de wet zal toepassen. De wet heeft de vrijheid van vereeniging willen beperken tot den tijd der verkiezingen voor het Wetgevend Lichaam, maar niet voor de verkiezingen van algemeene Raden. De Regeering heeft den diep- sten eerbied voor de wet en zal haar ook doen eerbiedigen. De heer Bethmont heeft aanvraag gedaan tot eene interpellatie te dezer zake. De heer Ollivier verlangde dat de dag tot be raadslagen over die aanvraag zou worden uitge steld. De heer Gambetta gaf het gevoelen te kennen dat daarover in elk geval heden niet kon gedis cussieerd worden, maar verlangde eene beslissing dat het debat inorgen zou worden geopend. De heer Ollivier beklaagde zich over deze vol harding der oppositie, uiaar was bereid aan het verlangen van den heer Gambetta toe te geven. Het debat is daarop tegen morgen vastgesteld. De heer Johnston wenschte dat de veldwach ters buiten den verkiezingstrijd zouden worden gehouden. De minister Chevandier las daarop de circu laire voor, die te dezer zake aan de prefecten is gericht en waarbij deze worden aangemaand, geene stembiljetten te doen ronddeelen. Florence, 3 Juni. De bevolking is verontwaar digd over de pogingen tot opstand. 90 geweren en 4000 patronen zijn in beslag genomen. Dat er nog meerdere benden gezien zouden zijn, is ten eenenmale onwaar. Stockholm, 3 Juni. De ministers van justitie, van eeredienst en van financiën zijn afgetreden Benoemd zijn: Adlerkreutz tot min. van jus titie; Bergström tot min. van binnenl. zaken en Wennerberg tot min. van eeredienst. Promotiëii. Leiden, 4 Juni. Bevorderd tot doctor in de rech ten de heer D. Van Laer, geb. te Zwolle, met Stellingen. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te 2 uren. Voorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Hartevelt, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buys, Scheltema, Cock, Dercksen, Driessen, Krantz en Wttewaall. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden door den heer secretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving de heeren Verster, Hoog en Tollens. Ingekomen stukken Een dispositie van Ged. Staten, houdende goed keuring van raadsbesluiten bevorens genomen. Eene missieve van Vrouwe S. W. Hubrecht, geb. Verster, waarbij zij de benoeming aanvaardt als re- gentesse over het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Een voordracht van B. en Ws. ter benoeming van een 3den hulponderw. 4de kl. aan de eerste openbare school voor onvermogenden. Eene missieve van het Gemeentebestuur te Haarlem, houdende kennisgeving dat de raad aldaar het voor stel nopens de splitsing van de eigendommen van het gemeenschappelijk trekpad heeft goedgekeurd. Eene missieve van b. en Ws. van Bodegraven, hou dende kennisgeving dat de Commissaris des Konings in deze Provincie verlof heeft gegeven tot het houden van eene algemeene collecte, om te voorzien in de behoeften van de noodlijdenden door den zwaren brand, die aldaar dezer dagen gewoed heeft. Zij ver zoeken B. en Ws. deze collecte binnen deze gemeente op een door hen vast te stellen dag te houden. Dientengevolge hebben B. en Ws. den Raad voor gesteld a.s. Donderdag voor deze algemeene col leete te bepalen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wordt tot de onderwerpen van behan deling overgegaan. De raad benoemt met algemeene (15) stemmen tot gemeente-apotheker den heer R. Jesse Rz. alhier. Op verzoek wordt aan den heer J. G. Van den Bosch, hulponderwijzer 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste kl. voor jon gens, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Met algemeene stemmen is aangenomen de voor dracht van B. en Ws. om de gunstige bepaling van het besluit van den 22sten Maart 1866 mede toe te passen op die ambtenaren, wier bezoldiging uit de kas van aan den gemeenteraad rek enplichtige gemeente instellingen wordt voldaan. Bij de voordracht tot goedkeuring van de rekening der stedelijke gasfabriek over |lS69,j*verlaat de heer Hubrecht, als lid der commissie voor die fabriek, de vergaderzaal, en heeft er eene korte discussie plaats tusschen de heeren Krantz, Cock, De Fremery en den voorzitter, naar aanleiding van een vraag van eerst genoemd lid, of het niet wenschelijk zou zijn, dat voortaan ook op de rekening de waarde waarop de fabriek wordt geschat, worde aangeduid. De slotsom van deze gedachtenwisseling was, dat het aan de com missie overgelaten werd deze discussie naar haar wel- meenen aan te wenden tot het al of niet nemen van een besluit in den geest van het verlangen des heeren Krantz. De rekening erlangde overigens 's Raads goedkeu- rag. Ook over het onderwerp dat nu aan de orde was: de voordracht van de commissie van financiën om trent den verkoop van inschrijvingen ten bedrage van f 18000 op het Grootboek, 2 pCt. werd beraadslaagd Het was de heer Cock, die rekenschap meende te moeten geven van zijn stem, die hij tegen deze voor dracht e n uoor die van B. en Ws. welke strekte om die f 18000 niet uit inschrijving op het Grootboek te verkrijgen, maar uit voorhanden kapitaal, zou uitbrengen. Spreker achtte het voorstel van de com missie van financiën zeer rationeel, omdat dit voort vloeide uit het raadsbesluit, waarbij is bepaald dat voor den bouw van een school op de Boommarkt, inschrijvingen op het Grootboek zouden verkocht worden; maar sprekers standpunt was geheel anders dan dat der commissie, in zoover hij zich altijd, en ook bij de behandeling van het hiervoren bedoeld voorstel, met hand en tand tegen den verkoop van inschrij'vingen had verzet. De heer Buys was van eea tegenovergestelde meening en van oordee dat, na hetgeen de heer Cock had gezegd, dat het voorstel der commissie van financiën zeer rationeel was, omdat het uit een vroeger genomen raadsbesluit voorvloeide, hij weinig meer ter verdediging be hoefde in het midden te brengen. De commissie van financiën voert een besluit van den Raad uit, en het is dus rationeel dat de Raad zich aan een eenmaal genomen besluit houde. Overigens vond hij den verkoop billijk omdat bet hier een uit gave gold waarvan men nog over lange jaren genot zal hebben. Daarom moesten ook de kosten over vele jaren omgeslagen worden en dit verkrijgt men door verkoop van inschrijving. Nadat de heer De Fremery het voorstel van B. en Ws. had verdedigd, daar het op de usance berustte, dat, als er geen kapitaal noodig is, men niet tot den verkoop van kapitaal moet overgaan, en de heer Hartevelt zich aan de zijde van de comm. van fin. had ge schaard, werd door den voorzitter het eerst in om vraag gebracht het voorstel van de commissie van financiën om voor de som van 18000 inschrijvingen te verkoopen op het grootboek, ten behoeve van den in aanbouw zijnde school op de Boommarkt. Dit voorstel werd met 8 tegen 7 stemmen ver worpen. Tegen: de heeren Dercksen, Wttewaall, Eigeman, Stoffels, De Fremery, Hubrecht, Cock en de Voor zitter. Hierdoor vermoeden wij (want voor zoover wij konden waarnemen viel er geen beslissing) is het voorstel van B. en Ws. om dio f 18000 uit voorhanden ka pitaal te bestrijden, stilzwijgend goedgekeurd. Een discussie, die niet van belang ontbloot is, in zoover daarbij een beginsel werd uitgemaakt, werd gevoerd over de voordracht omtrent het voor vijf jaren aan het Rijk verhuren van een locaal voor den ijk. B. en Ws. stelden voor, dit gebouw tevens voor het Rijk te doen inrichten, waarmede fS00 zouden gemoeid gaan, en dan een hoogen huurprijs te vor deren, waardoor dan die f 800 een ruime rente zou den afwerpen. De commissie van financiën daaren tegen wilde wel tegen een zekere som verhuren, wij hebben de juiste som niet verstaan, maar niet de kosten van inrichting dragenniet om de hoegroot heid der som, maar uithoofde van het beginsel dat het niet op den weg der gemeente lag voor een zaak die het Rijk aanging de penningen der gemeente te ge bruiken, al was het ook waar, dat men een goede rente trok. De heer Scheltema lichtte dit gevoelen nader toe, nadat de heer Hubrecht het verschil tusschen het voorstel van B. en Ws. en de commissie van finan ciën had uiteengezet. Ook de heer Buys bestreed het voorstel van B. en Ws. Dit kwam geenszins in de huishouding der gemeente te pas De gemeente heeft niets met den ijk te maken. Dit is een Rijkszaak; bet rijk moet dus zorgen voor de inrichting van ge bouwen, tegen wier verhuur hij geen bezwaar heeft. Het ligt in 't geheel niet op den weg der stad om uit den post onvoorziene uitgaven gelden te be stemmen om gebouwen voor het rijk in te richten. De géiden van een gemeente moeten niet gebruikl worden voor zaken die niet voor de gemeente be stemd zijn. Ten gevolge dezer discussie brengt de voorzitter in omvraag het begiusel, of voor zulk een zaak de gemeentepenningen moeten worden besteed. Die vraag wordt ontkennend beantwoord met 11 tegen 4 stemmen, zijnde de voorzitter en de heeren Stoffels, De Fremery en Hubrecht. Het voorstel van do commissie van financiën wordt hierop aangenomen, maar aan B. en Ws. over gelaten den huurprijs naar hun welmeenen te bepalen. Vervolgens worden goedgekeurd: de voordracht tot onderhandsche verhuring van de arbeiderswoning bij het Blauwe Hek aan de Haarlemmer-Trekvaart; idem om aan Gebr. Van Wijk en Co. vergunning te verleenen tot het leggen van een 2den duiker uit hunne fabriek tot in den Nieuwen Rijn; Idem waarbij het verzoek wordt toegestaan van M. Van den Dop tot onderhandsche huur van een stukje teelgrond buiten de Morschpoort; Idem tot niet-inwilliging van het verzoek van J. H. Willink, tot het voor hem alleen pachten van het jachtrecht op de Vroon wateren der gemeente, daar dit in het openbaar verpacht zal worden; Idem, houdende afwijzende beschikking op het ver zoek van aangelanden, tot demping van een gedeelte Singelsloot tusschen de Zijl- en voormalige Heeren poorten. De heer Krantz die volkomen instemde met Burg en Weth. dat in geen geval die droogmaking ten koste der gemeente moest komen, zooals aangelanden wenschten, vroeg intusschen of er ook bezwaar zou gemaakt worden als er werd aangeboden die droog making voor eigen rekening te doen geschieden, daar dit in ieder geval zeer gewenscht zou zijn voor den gezondheidstoestand. De heer Hubrecht antwoordde hierop, dat dit niet wenschelijk zou zijn, tenzij men aanbond de gehee len sloot te dempen, maar het bedoelde gedeelte te dempen veroorzaakte veel ongerief. Ten slotte werden goedgekeurd de rekeningen over 1869, van den schuttersraad der dienstdoende schut terij (de heer Scheltema verliet als betrokkene de zaal); die van het werkhuis moest aangehouden wor den omdat er drie leden, die de commissie uitmaak ten, zich uit de vergaderzaal moesten verwijderen en dan de Raad niet het vereischte getal leden zou bezitten tot het nemen van een besluit. Maar die van het Evangelisch Luthersche Wees- en Oudenliedeohuis en die van oud-regenten van het Minnehuis worden goedgekeurd. Daarop was niets meer aan de orde en werd de vergadering gescheiden. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. uiorg. raorg. Dam. nam. Dam. avond avooJ 5 n. 8 u. 12 n. 4 u. 5 D. 8 D. 10 u. Vrijdag 64° 57° 55° Zaterd. 53° 57° 61° 60° Wind: Vrijdag midd. 5 uren N. W. Getrouwd Dr. J. E. VAN ITERSON en C. J. E. VIRULY. Leiden, 1 Junij 1870. Den 31sten Mei 1870 overleed, tot uiijue diepe droefheid, mijne hartelijk geliefde Euhtgenoote MATHILDA JOHANNA VAN OOSTERZEE, in den ouderdom vau 31 jaren. VV. L. VAN KAATHOVEN. Leiden, 1 Junij 1870. Algemeene kennisgeving. Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed in den ouderdom van 78jareu de WelEd. Heer E. DAVIDSON. Leiden, 4 Juni 1870. Eenige en algemeene kennisgeving, zoowel bin nen als buiten deze stad. De familiën VOSSEN en KL A VER WIJ DEN betuigen bij deze hunuen dank voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het over lijden van hunne moeder en behuvvdmoeder. Leiden, Juni 1S70. Tot 16 Juni Vrije Toegang met introductie van Heeren Leden en Ondernemer. G. J. C. KRAMER. Woensdag- 8 Juni. Het achtergedeelte van deu tuiu vau af de pistoolschieterij vau 12 tot 4 uur alleen toegang voor Leden en Ond-Ledeu van het Gezelschap tot oefening in het pistoolschieten. Kolonel COLT. De ondergeteekende, handelende in Paraplules, Parasols, Baleinen, Stokken en alles wal tot dat vak behoort, dal zij sedert ruim 2(J jaren heeft uitgeoefend in de Maarsmaussteeg, Wjjk IV, N°. 85, heeft de eer hare siadgeuooieu en begunstigers in keunis te stellen, dat op Dinsdag den 7den Juni a. s. op de Breêsiraat, schuin te genover het Stadhuis, YVijk VI, N°. 3U5, deze win kel op een meer uitgebreiden voet op nieuw zal ge opend worden, belovende zij steeds üuor soiiedo en civiele bediening ui deze zaak het vertrouwen waardig te blijven, hetwelk haar steeds zoo ruim geschonken is. Zij heeft thans op nieuw ontvangen eeue groote collectie vau de fijnste eu uiigezochtsie nieuwe artikelen, in dit vak voorkomende; eu beveelt zich ook ten gunstigste aan tol hel reparceren eu herstellen van Parapluies, Parasols etc. etc. Met ware hoogachting, UwEd. Du. Dienaresse J. FELIX.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3