worden door een eind-examen, dat den toegang tot de ambachtsscholen zal verschaffenalsdan hoopt men dat de leerling zelf zal inzien, dat hij al de vakken die onderwezen worden, ten zeerste voor zijne ontwikkeling behoeft, en zich voor die lessen vrijwillig zal doen inschrijven. Alle afdeelingen van onderwijs worden bezocht door 56 leerlingen, de lessen in het handteeke- nen door 156, die in de bouwkunde door 160, in wiskunde door 80 leerlingen. Handteekenen al leen wonen 28, bouwkunde alleen 35, en wis kunde alleen 1 leerlingen bij." De directeur J. A. Van Dijk werd op zijn ver zoek eervoel ontslagen en door den heer W. P. Wolters vervangen, en in de plaats van den heer H. Cretier werden de heeren Veth en Franchi- mont als onderwijzers aangesteld, terwijl als leer- aar in de bouwkunde de heer Blansjaar wederom aan de inrichting werd verbonden, daar de heer Schaap zijn eervol ontslag had aangevraagd en verkregen. c. De Kweekschool voor Zeevaart blijft voortdu rend in een zeer gunstigen toestand. Het aantal leden welke een jaarlijksche bijdrage geven, is met 8 toegenomen en bedraagt thans 147. In het afgeloopen jaar hebben zich 106 knapen ter op name aangemeldhiervan hebben 76 hun ver bintenis bij 's Rijks Zeemacht aangegaan, ter wijl 5 ter koopvaardijvaart gingen. Üp 1" Januari 1870 bedroeg het aantal jongelingen, die op de kweekschool eene bepaalde bestemming hebben verkregen, 847. De Commissie van toezicht onderging op het einde van het jaar eene wijziging, ten gevolge van het vertrek van den luitenant ter zee dei- Ede klasse J. Fichet. Op uitnoodiging van de Com missie verklaarde de luitenant ter zee der 2de klasse C. H. De Goeje zich bereid, om de plaats in te nemen van den heer Fichet. Door wijlen den heer R. Van Bol-Es te's-Gra- venhage is aan de inrichting vermaakt de aan zienlijke som van f 500. Onder de scholen van bijzonderen aard en strek king kunnen geteld worden: 1°. de Volkszangscholen van het Leidsche depar tement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen a. de Volkszangschool met 2S9 leerlingen. b. de Burgerzangschool met 186 leerlingen. c. het Mannenkoor, dat nog bestaat maar geen oefeningen houdt. 2°. de Gymnastiekschool, waar onderwijs ge geven wordt aan 607 leerlingen, hulponderwij zers en kweekelingen van de openbare scholen, en aan particulieren. Latijnsche scholen, Gymnasia en Athenaea. Het Gymnasium heeft 12 onderwijzers en 36 leer lingen, terwijl 2 tot de academische lessen wer den bevorderd en éen is toegelaten tot de mili taire geneeskundige school te Amsterdam. Kunsten en wetenschappen. De Leidsche Maatschappij van Toonkunst telde 148 leden en 160 leerlingen j de laatsten maakten van het onderwijs in de volgende vakken gebruik: Piano 98, viool 22, violoncel 3, clarinet 1, fluit 2, elementairklasse. 54, 2de koorklasse 24 en lste koorklasse 14. De Leidsche Onderwijzers-zangvereeniging Eu terpe zag het getal werkende leden klimmen tot 38. De bijeenkomsten werden goed bezocht. De Leidsche Zangvereeniging telt 199 ledenen bestudeert steeds muziek van beroemde meesters, voornamelijk oratoria en andere muziekstukken in kerkstijl. De Nationale Zangvereeniging heeft29 manne lijke en 20 vrouwelijke leden, benevens 40 do nateurs. Het muziekgezelschap Sempre Crescendo telt ongeveer 200 leden. De Vereeniging Harmonie heeft ten doel de bevordering van uiterlijke welsprekendheid en geeft jaarlijksch drie tooneelvoorstellingen. Zij telt 107 coutribueerende en 12 werkende leden. De Ouderwijzers-Vereeniging Litteris Sacrum bedoelt het oefenen in het spreken voor de vuist en verder op het gebied van taal en letterkunde. Zij telt 15 werkende leden. De Ambachtsschool van het genootschap Mathe sis Scientiarum Genitrix werd dit jaar met de gouden medaille bekroond op de Internationale tentoonstelling voor den handwerksman te Am sterdam. te brengen, raadde hij hem aan, eenige lessen te geven, die van zijne kunde zouden getuigen; maar Heurnius, die bemerkt had dat eenige Ita lianen, naijverig op zijn roem, zijn val gezworen hadden, schrikte zoodanig van hunne bedreigingen, dat hij heimelijk Italië verliet en zich slechts in zekerheid waande, toen hij in zijn vaderland te rug was. Hij vestigde zich als geneesheer in zijne geboortestad Utrecht en werd er tot Schepen ge kozen. Deze waardigheid nam hij, wegens de toen heerschende onlusten, met leedwezen aan en onttrok er zich zoo spoedig mogelijk aan. In 1581 werd hij naar de Leidsche Hoogeschool ge roepen, waar hij gedurende twintig jaren, tot aan zijn dood de Medicijnen bleef onderwijzen en zesmaal rector magnificus was. Men merkt op dat hij de eerste was, die op verzoek zijner leerlingen lijken ontleedde, De Leidsche schilder- en teeken-academie Ars Aemula Naturae behield haar 16tal leden. De werkmans-vereeniging Nut en Genoegen werd op de genoemde Internationale tentoonstel ling bekroond met een bronzen medaille. Zij telt 125 leden benevens 4 eereleden. Een ondersteu ningsfonds voor zieke leden kwam tot stand. De Zaterdagavonden worden besteed tot gezellig ver keer en tot het houden van voordrachten. Het Onderwijzersgezelschap Leiden telt 19 leden en houdt viermaal 's jaars een algemeene verga dering, waarop alle openbare en bijzondere hoofd en hulponderwijzers en onderwijzeressen worden genoodigd. De Leidsche Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde telt 5 eereleden behalve de vorste lijke, 444 gewone binnenlandsche en 200 buiten- landsche leden. Zij verkeert in een bloeienden toestand. Het Leesmuseum blijft iu een gunstigen toe stand en telt 102 gewone, 5 tijdelijke en 7 bui tengewone leden. De Nederlandsche Entomologische Vereeniging is in een toestand van zeer verblijdenden bloei. Zij bestaat uit 8 begunstigers, 10 eereleden, 10 correspondeerende, 2 buitenlandsche en 02 ge wone leden. Het Leidsch departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft 325 leden en mag zich in den bloei van hare talrijke instellingen over het algemeen verheugen. De Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst heeft binnen Leiden 20 leden en een af- deeling. De Vereeniging tot bevordering der beeldende kunsten te Amsterdam telt binnen Leiden 26 leden. De Typographische Vereeniging Laurens Janszn. Coster werkt voortdurend gunstig en telt 3 eere leden, 75 contribueerende leden, 77 donateurs en 2 donatrices. Het Pharmaceutisch gezelschap Concordia moest ten gevolge van de invoering der wet op de uit oefening der geneeskunde hare bemoeiingen sta ken tot aankweeking van artsen ij bereiders. Zij be paalt zich nu tot het bevorderen van weten schappelijke kennis ouder apothekers. De vereeniging Het Zilveren Kruis telt 22 leden en houdt feestelijke bijeenkomsten op nationale gedenkdagen. De beide sectiën der Leidsche at'deeling van de vereeniging Het Metalen Kruis behield haar aantal leden; de lste telt 2 eere- en 29 gewone, de 2de 5 eere- en 50 gewone leden. Zij houden ook jaarlijks feestvergaderingen. Het Soer. H. B. geeft in zijn „Haagsche Brie ven" deze anekdote: „Op een soirée door den baron Van Kdezer dagen aaugeboden, hield men zich bezig met het opgeven van raadsels." „Welk onderscheid is er," vroeg een der gasten, „tusschen een rechter en een trap?" „Dat is heel eenvoudig," antwoordde onmiddellijk de geestige freule Van B.„voor een rechter ligt men de hand op en voor een trap den voet." „Voor een trap in elke beteekenis," mompelde een ander. Er is hartelijk om gelachen, en men zegt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, Hoogstdeszelfs mond tot een glimlach over dat woord te plooien. Voor een lid der provinciale staten van Zuid- Holland, hoofdkiesdistrict Ridderkerk, zijn tot candidaten gesteld de HH.: Mr. De Ronden en C. A. Molenaar, te IJselmonde. Door vele kiezers wordt ook aanbevolen de heer A. J. Van der Poest Clement, notaris te Poortugaal. Een voorbeeld ter navolging van Goesche rechters. Voor de arr.-rechtbank te Rotterdam stond te recht een dertienjarig meisje, beklaagd van in den avond van 23 Maart 11. na zonsondergang in een winkel en bewoonde huizing op de Kipstraat aldaar een rol katoen te hebben weggenomen tegen welke beklaagde de heer officier van jus titie een gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 2 jaren requireerde. Bij vonnis van Zaterdag achtte de rechtbank den gepleegden diefstal wettig en overtuigend bewezen, doch overwoog daarbij, dat de be klaagde niet blijkt met oordeel des onderscheids gehandeld te hebben, maar veeleer het feit be dreven schijnt te hebben op een daartoe gegeven wenk harer moeder, waaraan zij meende te moe ten gehoorzamen. Op grond van art. 65 Code Pénal heeft de recht bank verklaard, dat de beklaagde ten deze zon der oordeel des onderscheids gehandeld heeft, en haar vrijgesproken, met last dat zij aan haar nabestaanden zal worden teruggegeven. Den 4de» Mei is te Paramaribo overleden de heer S. Abendanon, die vroeger den lande eene reeks van jaren heeft gediend, en laatstelijk, evenzeer met lof, de betrekking van directeur- secretaris dor Surinaamsche bank heeft vervuld. Aan zijn onvermoeiden ijver heeft de kolonie de oprichting dier instelling en de daarop gevolgde Immigratie-Maatschappij te danken. Zijn overlij den wordt algemeen betreurd. De Minister van Financiën heeft bij beschikking van den 31sten dezer benoemd tot klerken bij de rijkstelegraaf: J. J. Van Ree te Delft; W. R. J. Hackfoort te Utrecht; A. J. Visser te Hiliegersberg; E. J. Veldhuyzen te Leiden; Jbr. J. M. H. Van Beyrna thoe Kingma te Franeker; P. A. Verboom te Leerdam; en G. De Kroes te Gorcum. De offie. van gez. der lste kl. C. F. T. Hommel, die nende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admi raal van Wassenaar, en de offic. van gez. der 2de kl. D. Matak Fontein, dienende op Zr. Ms. schroefstoom- schip de Amstel, worden respectievelijk met den 5den eu lüden Juni aanstaande op non-act. gestelden met den 6den en Uden Juni daaraanvolgende vervangen door do officieren van gez. der 2de kl. M. J. Cijfveer en B. H. Thomson. Voorts worden geplaatst: met den Uden Juni a.a. op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, de offic. van gez. der 2de kl. C. J. A. De Groot; met 1 Juli a.s. op Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar, de offic. van gez. 2de kl. E. M. Van Lier; met den lGden Juni op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, de offic. van gez. der 3de kl. S. F'. Kruyt, om voorts met den lsten Augustus aan staande gelijktijdig met den offic. van gez. 3de kl. K. G. F. Ploos gedetacheerd te worden bij het hos pitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft goedgevonden en verstaan alsnog tot leden van de commissie voor de internationale mari tieme tentoonstelling, welke vau 1 September tot 30 November dezes jaars te Napels zal worden gehou den, te benoemen de heerenA. Meuricotfre, consul- generaal der Nederlanden, en Sieglried Leupold, koop man, beiden te Napels. Bij Zr. Ms. besluit is met ingang van 1 Sept. 1870, de rijks- hoogere burgerschool met driejarige cursusn te Alkmaar uitgebreid tot eene van vijfjarigen cursus, en zijn bij die school benoemd tot leeraren Dr. J. D. Boeke te Kampen, H. De Vries Wz. te Alkmaar, en J. G. Sennett te 'a-Gravenliage. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kanton rechter te Leeuwarden Jhr. Mr. A. A. F. Van Panhuys, advocaat aldaar. Z. M. heeft den kapit. der inf. van de landmacht in West-Indië J. C. Statius van Eps, thans dienst doende als kommandant der troepen en van het gar nizoen op Cnra9ao, met ingaDg van 1°. October 1870 benoemd tot tnajoor-koinmandant der troepen en van het garnizoen in Suriname. Amsterdam, 31 Mei. Heden werd de zaak te gen Dr. Elders, die het Prov. Gerechtshof reeds zes dagen behandelt, voortgezet. Een vijftal nieuwe getuigen werd gehoord. De eerste getuige, de chef der juwelier- en goudsmidsaffaire Van Ben ten verklaarde omtrent de door Mr. Wiersmaaan hem gedane bestellingen van zilver, dat deze door mevrouw waren afbesteld, omdat het bestelde tafelservies niet noodig zou zijn, terwijl het zil veren tafelblad werd aangenomen als blijkende dat tot een aandenken voor Dr. Everts bestemd te zijn. Twee door mevr. Wiersma aan getuige des wege geschreven briefjes werden door den grif fier voorgelezen. De president gaf zijne verwon dering te kennen, dat die briefjes door mevrouw met den naam Van Velzen Wiersma waren on derteekend, terwijl het voeren van den naam Van Velzen door mevrouw als een der kenteekenen van de krankzinnigheid van mijnheer was opge geven. De verdediger deed echter den getuige on middellijk de vraag: of hij, die van den zich noe menden heer Van Velzen Wiersma de bestelling had gekregen, wel aan de afbestelling zou hebben gevolg gegeven als hij een brief had ontvangen ge- teekend: Wiersma. Getuige antwoordde„misschien niet." Mevrouw Wiersma bleek echter later niet zoo gevat te zijn als de verdediger van den be schuldigde. Terwijl toch deze alzoo had geconsta teerd dat mevrouw met den naam Van Velzen had geteekend omdat mijnheer W. dien zou heb ben opgegeven, werd mevrouw W. over dit feit ondervraagd, en verklaarde deze niet te begrij pen dat zij op die wijze geteekend had; en gaf zij, toen haar vervolgens de brieven waren voor gelegd, te kennen, de reden daarvan niet te we ten, daar zij geen recht had dien naam te voeren. De volgende getuige, de huisvrouw van den kas telein Zonneveld, gaf een verklaring omtrent het tusschen Mr. Wiersma en de dienstbode Cornelia Nieuwenhuis bij het vertrek van laatstgenoemde plaats gehad hebbende „standje", waarbij zij haar tegen mijnheer de woorden had hooren bezigen leelijke gek, je hebt me al te lang gekoejeneerd. Toen volgde de wijd en zijd bekende Jhr. M. Salvador, die in dit geheele drama een onbegrij pelijke en zonderlinge rol heeft gespeeld. Van een reistasch voorzien, verscheen hij voor deu president, waarop deze hem verzocht het zich gemakkelijk te maken door zich van zijne bagage te ontdoen. Aan den getuige werd de gelegenheid gegeven om zijne verhouding tot deze rechtzaak in het breede te ontwikkelen; zoodra er echter een af dwaling was te vreezeD, wees de president hem met kalmte den rechten weg. Als slotsom zijner verklaringen kan worden vermeld, dat hij onge roepen en geheel uit eigen beweging mevr. El ders zijne diensten had aangeboden, en eerst op 8 Maart jl. met mevr. Wiersma in betrekking was gekomen, nadat zij hem op 6 Maart door de nicht van mevr. Elders tot hare hulp had uitgenoodigd, op grond dat zij door haar man werd opgesloten. Hij ontkende mevr. Wiersma op het parquet op familiaren toon met deu naam Louize te hebben aangesproken, alsmede den heer Mr. Haakman te hebben beleedigd, of in iets aan den eerbied voor de justitie en de veldwachters te hebben te kort gedaan. Toen hij nog in verdere uitwij. dingen wilde treden, werd hij door den president op de vriendelijkste wijze voor zijn getuigenis bedankt en verzocht op de voor de getuigen be stemde bank plaats te nemen. De volgende scène had op het slot der terechtzitting plaats, toen de getuige Mr. Haakman de verklaring aflegde, dat de beschuldigde wel van de pogingen van Jhr. Salvador had afgeweten en o. a. wist dat een kennisgeving in een aan hem geadresseerden brief op een schrijven van Jhr. Salvador betrek king had. Vermits nu de toenmalige raadsman van den beschuldigde, Mr. J. W. Tydeman, hem, substituut-officier, schriftelijk had verzocht dien brief aan de vrouw van den beschuldigde te doen volgen, zonder daarvan kennis te nemen wilde Mr. Haakman door het overleggen van dien brief de verstandhouding tusschen Jhr. Salvador en den beschuldigde bewijzen en meende de verdediger hierin een insinuatie tegen zijn hooggeachten col lega te zien, alsof deze zou hebben geweten dat die brief van Jhr. Salvador was. Dit gaf aanlei ding tot een heftig incident tusschen Mr. Haakman, den getuige Salvador en den verdediger. De tal rijk opgekomen leden der balie waren vooral bij het sluiten der zitting zeer verontwaardigd over den schijn van insinuatie tegen een geach- ten collega, welke Mr. Haakman nader verklaarde niet aldus te hebben bedoeld. De verdediger liet Jhr. Mr. Salvador nog constateeren, dat zoowel hij als M. Tydeman de door hem aan deze zaak gegeven groote publiciteit zoo mondeling als schrif telijk hadden afgekeurd, iets wat Mr. Haakman erkennen moest dat de verdediger hem ook had gezegd. Dr. Kok Ankersmit gaf het Hof eenige inlich tingen over de soort van krankzinnigheid, waar aan Mr. Wiersma onder zijne bijzondere behan deling van April 1866 tot Juli 1867 had geleden, Een ampele memorie van den beschuldigde werd nog voorgelezen, terwijl de heer Wiersma en zijne dienstboden de verklaring aflegden dat hij niet van de avondwandeling van den beschul digde met mevr. W. had geweten vóór den avond van 16 Februari jl., den avond waarop hij dat ontdekte en hij haar had opgesloten. De zitting is hierop geschorst tot den volgenden ochtend te 10 uren, wanneer de adv.-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer zijn requisitoir zal nemen. De kiezersvereoniging Burgerplicht hield he den eene vergadering. Na langdurige debatten, waarbij het voorstel om de wenschelijkheid uit te spreken van de oprichting van een bond voor de belasting-hervorming op Java, door den heer Joosten werd verdedigd, is op voorstel van de heeren Westerman en Hubrecht, met 28 tegen 12 stemmen besloten, dat onderzoek te renvoyeeren aan de Maatschappij tot Nut van den Javaan. Niedwediep, 30 Mei. Hedenmorgen is hier per spoortrein uit den Haag aangekomen Z. K. H. Prins Alexander met twee adjudanten, teneinde een bezoek te brengen aan den État Major van Zr. Ms. stoomschip Valk, waarmede de Prins een tocht in de Middellandsche Zee heeft gemaakt. De Prins heeft bij zijne komst aan boord van het stoomschip, namens Z. M. den Koning, de navolgende officieren van dien bodem met rid derorden vereerd, als den kommandant-kapt. luit. t./z. Kroef met het kommandeurskruis, den lsten officier Dinaux met het officierskruis, de luit. t./z. Willekens en Vegelin van Claerbergen en den officier van gez. Reeder met de ridderorde van de Eikenkroon. De lste machinist Prins ont ving uit handen van Prins Alexander een zilveren inktstander en de schipper een zilveren fluit met dito ketting met toepasselijke gravure. Denzelfden avond vertrok de Prins weder per spoor naar de residentie. 's Giiavenhage, 1 Juni. Voor den Iloogen Raad werd gisteren o. a. behandeld de bekende zaak van den herbergier P. Mertz, te Haarlem, die door de rechtbank aldaar wegens het toelaten in zijn huis van hazardspel tot gevangenisstraf en geldboete is veroordeeld, doch welk vonnis bij arrest van het Hof in Noord-Holland werd ver nietigd en dien persoon alleen tot geldboete ver oordeelde, daar het niet was gebleken, dat hij een bepaald huis tot het houden van hazardspe len hield, maar zulks alleen op eene openbare plaats toeliet. Het Openbaar Ministerie bij het Hof in Noord-Holland kwam van deze beslissing in cassatie. Er was bij memorie éen middel van cassatie voorgesteld, bestaande iD schending door niet-toepassing van art. 410 van het Wetboek van Strafrecht, krachtens welk artikel de rechtbank hare veroordeeling had uitgesproken, terwijl het Hof zijne veroordeeling grondde op art. 475 Straf recht. Door den advocaat van den requirant, Mr. Teixeira de Mattos, werd deze voorziening bij pleidooi bestreden. Advocaat-generaal Römer zal den 74ea Juni in deze zaak conclusie nemen. De zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland (Kamer van correclioneele appel- len), van gisteren, gold wederom hoofdzakelijk J. SpaDjersberg Jz., drukker en uitgever van het Volksblad te Rotterdam. Zoowel de beklaagde als het Openbaar Ministerie bq de rechtbank tq

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2