It€ g< acht zich betrekkelijk gelukkig dat haar rapport omtrent de openbare schoollocalen minder gun stig moet zijn. De onvoldoendheid van enkele dier localen toch is aan niets anders toe te schrijven dan aan het op bijna alle scholen toenemend aantal leerlingen. De Commissie meent dus hier te moeten her halen, wat zij in haar verslag over 1868 op merkte: namelijk dat het tijdstip wellicht spoe dig daar zal zijn, waarop aan uitbreiding dier scholen zal moeten gedacht worden. De atmosfeer op de school voor meer uitge breid lager onderwijs voor jongens, 2de klasse, ouder den hoofdonderwijzer J. D. Van Wijk, welke door meer dan 250 leerlingen wordt be zocht, is zoo benauwd dat de commissie aan Burgemeester en Wethouders reeds dringend heeft aanbevolen, in het belang der gezondheid van de leerlingen en hel onderwijzend personeel, maat regelen te nemen tot het bekomen van betere luchtverversching in de localen dier school. Van het gebrekkige locaal der school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, 1ste klasse, zul de Commissie niets meer zeggen, dan dat zij zich gelukkig rekent dat die school dit jaar in het door Uwe zorg daarvoor nieuw opgerichte gebouw zal worden overgebracht. Bijzondere scholen. Het onderwijs op de bij zondere scholen is zeer verschillend. In het alge meen voldoen zij niet aan alle eischenhet aan tal klassen is veelal te gering en het hulpperso neel veelal te klein. 'Overigens heeft de Commissie op geene der bijzondere scholen iets bevonden in strijd met de Wet. III. Inrichtingen tot opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen. Voortdurend gunstig en alleszins bevredigend is de toestand der open bare vormschool, die thans telt negen onderwij zers en éen onderwijzeres, en als leerlingen 45 hulponderwijzers, 17 hulponderwijzeressen, 28 jon gens- en 18 meisjes-kweekeliugen. Daarvan be- 'hooren 77 tot de openbare scholen. Sommige rechtsgeleerden schijnen van meening te zijn, dat het voorloopig comité der Juristen- Vereeniging, behalve de uitnoodiging, welke in hel Weekblad van hel Rcgl geplaatst en door andere bladen overgenomen is, nog circulaires aan het persoonlijk adres van alle juristen zal zenden. Wij vernemen bepaald uit goede bron, hetgeen o. i. trouwens ook uit het openbaar gemaakte stuk duidelijk was op te maken, dat geen nadere uitnoodigingen verwacht kunnen worden; ter vermijding van aanzienlijke kosten heeft men al leen den thans gevolgden weg gekozen. Nog is het ons ter oore gekomen, dat sommi gen zich laten afschrikken door de contributie van fb. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook die bepaling slechts voorloopig geldt en dat wan neer, gelijk zich reeds laat verwachten, de deel neming aanzienlijk wordt, het bedrag zeker zal kunnen worden verminderd. de heeren v. E. en G. verzocht het onderstaande op te nemen "Daar meer bepaald op den avond van den 7den Juni a. s. in eenige buurten waar de optocht passeert, over de breedte der straal niet onwaarschijnlijk met guirlan des zal worden gedrapeerd of geïllumineerd, zij men indachtig dat de beide wagens, bij den optocht behoorende, van uit den grond gemeten eene hoogte hebben van 3 meiers en 60 centimeters, zoodal elke guirlande hoo- ger moet zijn dan de hierbij opgegeven maal, om on gehinderd er onder door te kunnen gaan." De commissie tot regeling der maskerade drukt ten slotte den wenscli uit, dat deze maskerade moge afloopen op eene wijze die het Leidsche studentenkorps tot eer verstrekt en dat zij allen, die de feestviering bijwonen, een aangenamen dag moge verschaffen. Wie zou daarmede niet instemmen! Welaan dan burgers, alles zij in het werk gesteld om aan de feestviering ook van uwe zijde luister bij te zetten. Het studenten korps heeft 't zijne gedaan, toont gij den aangenamen dag op rechten prijs te stellen. Dan viert Leiden een heerlijk feest! Er moet alhier eene treurige familie-geschie denis hebben plaats gehad. Wij bepalen ons tot het mededeelen van de jammerlijke ontknooping, dat eene voor ettelijke dagen gehuwde dochter van een inwoner dezer stad, zich door verdrin king van het leven beroofd heeft. Gisteren werd zij vermist, hedenmorgen te halfvier is haar lijk iu nachtgewaad uit het Rapenburg voor of om streeks hare woning opgehaald. Burgemeester en wethouders alhier, gezien de adressen vana. F. Beens, schippersknecht., wo nende alhier, waarbij hij toestemming vraagt om zijn pakhuis in eene poort aan de Haarlemmer straat, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrich ten en gebruiken; b. L. B. Zeilstra, koopman alhier, houdende verzoek om het pakhuis aan de Nieuwstraat, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrichten en bezigen; en c. A. Van der Poel Gz., melkverkooper, mede alhier woonachtig, oin ver gunning tot het houden en mesten van varkens in zijn pakhuis in de Duizenddraadsteeg, doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belen dende panden, ten opzichte der informatiën de commodo el incommodo, zal worden gevaceerd op het Raadhuis alhier, op Donderdag den 2den Juni aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te heb ben verzet. Het officieel programma, uitgegeven door de commissie tot regeling van de maskerade, heeft heden bij den uitgever Jacs. Hazenberg Cz. het licht gezien. De optocht vangt des namiddags ie 4 uren aan. Het programma behelst de volgorde van den trein tot in de minste bijzonderheden. Alle deel nemers zijn zoo nauwkeurig mogelijk omschre ven en men vindt daarnevens een lijst van de hee ren studenten die de geschiedkundige personen voorstellen. De trein zal worden geopend door de muziek van het eerste regiment en gesloten door die van het derde regiment huzaren. Daar het programma onder bescherming van de wet is gesteld, mogen wij den weg dien de optocht door Leiden zal volgen niet overnemen. In den optocht komen voor twee Rederijkers- wagens met zes paarden bespannen, voorstellende: Samenkomst tusschen Richard Leeuwenhart en SalahEd- Din en Ontmoeting tusschen Romeinen en Batavieren. In verband met dit laatste zijn wij vanwege De plaatselijke commissie te Aarlanderveen en omstreken van de Vereeniging ter bevordering .van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Neder land, bestaande uit de heeren: A. P. Zaalberg, voorzitter, J. Herrewijn Jz. en J. C. Van Kerk wijk, vestigt voor zooveel haren werkkring aan gaat de algemeene aandacht op het programma voor een nationalen wedstrijd tusschen werk lieden in de verschillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstelling der ingezonden voorwerpen, te houden te 's-Gravenhage in het jaar 1871, van welk programma bij de genoemde commissie op franco aanvragen exemplaren kos teloos te bekomen zijn. De in te zenden voorwerpen moeten door den inzender zooveel mogelijk alléén zijn vervaardigd en zich voorts onderscheiden door een of meer der volgende hoedanigheden a. eigen vinding; b. bijzondere nuttigheid of doelmatigheid; c. soliditeit; d. keurigheid van be werking. Tot bekroning worden prijzen uitgeloofd, be staande in: a. verguld zilveren medailles met premiën in geld van /TOO en van f 50; b. zilveren medailles met pre miën vau fbO en van fib; c. bronzen medailles met premiën van fib en van flb; d. bronzen medailles zonder premién; e. vereerende getuig schriften. De jongste tentoonstelling op dit gebied, te Am sterdam gehouden, heeft in Nederland een te die pen indruk achtergelaten, dan dat het noodig zijn zou om het nut, dat een zoodanige wedstrijd voor den handwerksman heeft, nader in het licht te stellen. Het te Amsterdam tentoongestelde was even wel voor het grootste deel van vreemden oor sprong, terwijl te 's-Hage voor ieder werkman de gelegenheid zal geopend worden om door de vruchten van eigen arbeid te toonen welk stand punt de Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland bereikt heeft. Moeite noch kosten zul len door de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeni ging gespaard worden, oui de inzending aanlok kelijk en gemakkelijk te maken, terwijl veel van het tentoongestelde 't zij al of niet bekroond, voor de later te houden verloting zal worden aange kocht. Mocht deze aansporing voldoende zijn om elk fabriekarbeider of handwerksman in Nederland op te wekken tot mededinging, elk naar de mate zijner krachten. Een land waar de kunst bloeit en in eere wordt gehouden, is ook een land dat in beschaving vooruitstreeft. Wie zou dan niet gaarne zijne krachten willen inspannen om zijn vaderland op het gebied van kunst een roemrijke plaats te verzekeren? Niemand denke daarbij te gering over eigen krachteu, maar ieder beijvere zich om voort te brengen wat hij kan, tot berei king van het beoogde doel. De Commissie stelt zich volvaardig ter ieders beschikking, zoowel tot het geven van inlichtin gen, als tot bevordering van alles wat met de belangen der inzenders in betrekking staat. Naar wij uit goede bron vernemen, is de vraag, of de heer Mijer zal worden teruggeroepen als gou verneur-generaal van Nederlandsch Indië, in den laatsten tijd levendiger dan ooit er den minis terraad ter sprake geweest. Vermits echter de laatste gebeurtenissen op wetgevend gebied mis schien spoedig ook tot andere mutatiën zullen aan leiding geven, is de beslissing dezer zaak uitge steld tot na de behandeling der suikerwei. Daarna zou de minister van koloniën verklaren, welk eene oplossing hem wenschelijk voorkomt. (A. D. v. N.) Men verneemt dat de miliciens van de lichting 1869 in zooverre met 1 Juni a. s. met onbepaald verlof zullen worden gezonden als er plaatsvervan gers en miliciens van de lichting 1870 vóór dien tijd zullen afgeëxerceerd zijn. Er heeft dezer dagen te Utrecht eene bijeen komst plaats gehad van hoofd-officieren van den geneeskundigen dienst, om te beraadslagen over de herziening van 't reglement voor de keuring van manschappen. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg, Mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg, thans officier van justitie bij de arrondissements-rechtb. te Gorcuin tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Gorcum, Mr. B. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, thans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Sneek. Amsterdam, 30 Mei. Het verhoor der zes ge neeskundigen nam, in zake Dr. Elders, voor het Prov. Gerechtshot alhier, heden den gauschen dag dermate in dat van circa 11 uren 's morgens tot 3 uren 's middags daarmede onafgebroken werd voortgegaan, toen een kwartier gepauzeerd en daarna weder zitting gehouden werd tot circa 5 uren. Ofschoon nu reeds vijf zittingen aan deze zaak gewijd zijn, is men nog niet aan het einde. Mor gen namelijk worden op last van het Hof nog 4 nieuwe getuigen gehoord, waaronder Jhr. M. Salvador. De heden gehoorde getuigen zijnDr. B. H. Evertz, geneesheer-directeur van het krank zinnigengesticht te Aleerenberg; de doctoren A. Van der Willigen en P. Van Reijsen te Haarlem, professor J. P. Th. Van Der Lith uit Utrecht, Dr. G. D. L. Huet van hier en Dr. Ramaer van 's-Gravenhage. De drie eerstgenoemden waren door het O. AL, de drie laatstgemelden door de verdediging gedagvaard. Het was nu en dan een medisch debat, waarin over het algemeen de drie laatsten tamelijk eensgezind stonden tegenover de HH. Van der Willigen en Van Reijsen, de beide door den officier van justitie benoemde deskun digen, die het visum repertum betreffende den ziels toestand van den heer Wiersma op 19 Februari jl. hadden opgemaakt. De groote grief tegen dat visum repertum was, dat niet was gedacht aan de mogelijkheid eener dissimulatie van den patiënt gedurende het onderhoud van circa IK. uur, het welk zij met hem hadden, dat niet bleek van een door hem bij de omgeving ingesteld onder zoek en van hun confrontatie met Dr. Elders, die de verklaring had afgegeven, weshalve de verschijnselen die deze had waargenomen niet waren onderzocht. Ook meenden laatstgemelden dat een geneeskundige, die ervaring had van zielsziekten, niet na éen onderzoek van 1% uur kon verklaren, dat een persoon niet in een toe stand was om in een krankzinnigen-gesticht te worden opgenomen; maar hem, bij de vermelde verschijnselen en vooral zijn vroeger verpleegd zijn in een gesticht, nog nader zoude hebben geobserveerd, alvorens te beslissen. De heer Dr. Evertz verklaarde dat de heer Wiersmain Augus tus 1867 definitief uit Aleerenberg was ontslagen, waar hij wegens waanzin met hallucinatie was verpleegd geweest. De jaarlijksche algemeene vergadering der Am- slerdamsclie Kanaalmaatschappij, lieden in Frascati gehouden, werd, bij verhindering van den eere voorzitter, den prins van Orknje, gepresideerd door den heer S. W. J. Jitta, voorzitter der maat schappij. De verschenen 41 aandeelhouders brach ten uit 182 stemmen, vertegenwoordigende een kapitaal van f 435,000. In het door den voorzitter uitgebracht verslag werd hulde gebracht aan de verdiensten van den overleden commissaris W. Hepner, en over liet algemeen de zeer gunstige toestand der wer ken en de aangebrachte verbeteringen tot uitvoe ring, geroemd. De Zuiderzeesluizeu zouden na hunne voltooiing met toestemming van den Ko ning, Oranjesluizeu genoemd worden. In het rechtsgeding met de gemeente Beverwijk werd ook in hooger beroep het vonnis ten gunste der kanaalmaatschappij bekrachtigd. Van den stand der hangende modderquaestie met de gemeente Amsterdam, wordt in het verslag een uitvoerig relaas gegeven. Het bedrag der onvoldane stor tingen is verminderd op /"3420. Op een inschrij ving van 5000 zijn nog geene stortingen gedaan. Alet eene dankbetuiging aan de commissarissen voor hunne medewerking wordt het verslag ge sloten. De rekening 1S69 van ontvangst (f3,188,878.60') en uitgaaf 2,774,465.22) toont aan, dat op 1 Jan. 1870 beschikbaar was de som van 414,413.3S5. Tot commissarissen zijn gekozen de heeren C. P. Van Eeghen en C. A. E. Van den Honert, beiden aftredende, de heer Air. J. R. Corver Hooft, ter vervanging van den heer A. F. Insinger, die verzocht had niet weder in aanmerking te ko men, en de heer G. A. Crockewit, in plaats van den heer W. Hepner, overleden. LI. Zaterdag avond zijn eenige jongelieden in de zwemschool aan den Weslerdoksdijk bij. Ct. i jurg Pi erl. ste [en [er Lstei idju 3at£ O net B :ol., ?tttl de i eengekomen, ten einde met elkander te bespre, ken of het ook mogelijk zou zijn een Amster. damschen Zwemclub op te richten. In hoofdtrek ken is 't plan daartoe ontworpen en aan een voorloopig bestuur de uitvoering opgedragen. Op 7 Juni e. k. zal voor het prov. gerechtshof van Noord-Holland terecht staan de persoon van Charles Christiaan Bergman of wel Stanislaus Augustowski Kamanski, beschuldigd van valsch- heid in geschriften en diefstal. Besch. is een Poolsch uitgewekene en is na een zeer avon tuurlijk leven in de maand Sept. 1869 in Am sterdam gekomen, ,alwaar hij zich bij verschei dene hoogleeraren, predikanten en rabbijnen, den bisschop van Haarlem en andere personen met verdichte brieven vau buitenlandsche geestelijken en hooggeplaatste personen heeft vervoegd, voor gevende dat deze hunne kinderen alhier op in richtingen van onderwijs wilden plaatsen. Utrecht, 30 Alei. De scherpschuttersvereeniging de Zwijger alhier, ontving voor haren wedstrijd op 21 Juni van Z. Al. den Koning, haar eersten eerelid, een fraaie veldmand met toebehooren. Zaterdag en Zondag werd alhier aan hei Nederlandsch gasthuis voor ooglijders het jaar- zljn lijksch oogheelkundig congres gehouden. Gisteren had de jaarlijksche algemeene ver gadering van bestuurders en stichters van het gasthuis voor ooglijders plaats. In zake den Oosterspoorweg is door de Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid eene missieve bij het gemeentebestuur ingezonden. Op grond van de daarin ontwikkelde bezwaren, gevoelt de Vereeniging zich geroepen te verzoe ken, geen middelen onbeproefd te laten om zij het, zoo noodig, ook met geldelijke opoffe ring te bewerken, dat de geprojecteerde spoor weg voor zooverre mogelijk, in oostelijke richting verlegd worde. - Door het departement Utrecht van de Ned. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid is een adres aan den gemeenteraad gezonden betref fende den Oosterspoorweg, waarin voornamelijk gewezen wordt op het leggen van de spoorbaan over een viaduct, zooals men er vele in het bui tenland aantreft. De paardenmarkt die gisteren alhier gehou den werd was levendig in paarden voor Franschen handel; matige handel in werkpaarden. Het aan tal aangevoerde paarden bedroeg 579. Sneek, 29 Alei. De heeren Dr. Niemeijer, pred. en Van der Feer c. s., lidmaten der Herv. ge meente te Sneek, hebben, naar men verneemt, hun voornemen te kennen gegeven, om tegen de beslissing van 't Klassikaal Bestuur van Sneek. bij 't Provinciaal Kerkbestuur van Friesland in hooger beroep te komen. Zij achten eene beslis sing, bij eene staking van stemmen verkregen, niet voldoende om eene zaak, voor de Protes- tantsche Kerk in 't algemeen van groot belang, tot een gewenscht einde te brengen, 't Geldt hier toch de vraag: of ouderlingen in de Protestant- sche kerk het recht hebben om lidmaten af te wijzen, die ten aanzien van sommige orthodoxe leerstellingen in gemoedsovertuiging vau hen ver schillen. Algemeen heerscht hier thans het grootste gebrek aan drinkwater, zoodat particuliere per sonen begonnen zijn uit naburige meren water aan te voeren, dat zeer bruikbaar is. Toen iD 1868 de langdurige droogte heerschte, geschiedde zulks voor gemeenterekening, en werd de em mer water voor een halven cent verkrijgbaar gesteld. f inzi kin koo koe 'aan 'eld en >g De ;oe nei pos kin aai I ec lit rel lat ;rc eg tu ;ri sta teg lie wt de lij on ba ca ge de te| be in< e tei va in zi< ire jzi< KOLONIËN. BATAVIA, 19 April. In den ochtend van Vrijdag den 8,t#n April, is mevrouw J. A. Mijer, geb. Pietermaat, echtge noot van Z. Exc. den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, na een lang en zeer smarte lijk lijden, te Buitenzorg overleden. In den morgen van den volgenden dag werd bet stoffelijk overschot ter aarde besteld. Eene talrijke schare was bijeengekomen ter bijwoning van deze treurige plechtigheid. Bij het graf werd door het lid in den Raad van Nederlandsch Indië, den heer O. Van Rees, j en door den predikant bij de Evangelische ge meente te Batavia, Ds. J. A. Schuurman, in tref fende bewoordingen hulde gebracht aan de na gedachtenis van de wegens hare godsvrucht en milddadigheid zoo algemeen geachte overledene. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië zijn nog de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Ben tweej. verlof' naar Nederland, aan den ambtenaar op wachtg. A. Legel, laatst beheerder van den tijdbal en. de telegraaf bij het haven-depart. te Batavia. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de 3de komm. bij het postkantoor te Samarang O. P. Smith. Benoemd: Tot res. der Lampongsche districten A. Pruijs van der Hoeven; tot 3den commies bij het postkantoor te Samarang P. Wetters; tot 3den deurw. bij den raad van just, te Batavia P. J. M- Benenati. Door den Directeur van het Dep. van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid zijn de volgende beschikkin gen genomen: Belast: met de redactie der Javaschi Im lor vi m d i v( h d h g t< h h z h b h I 0 s v a It

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2