De luit. ter zee der 2de kl. R. C. A. L. Jansen en de scheepsklerk J. H. C. Vermeer, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiëen van daar den 22sten dezer in Nederland terug gekeerd, worden met dien datum op non-act. gesteld. Z. M. heeft aan J. H. Scheffer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij het korps Koninklijke scherpschutters, gevormd uit de Vereeui- ging tot bevordering vau 's lands weerbaarheid te Rotterdam, en bij dat korps benoemd tot kapitein Mr. J. J. Schneitber, voormalig kapitein bij de schut terij te Samarang. Z. M. heeft aan den heer Barnet Lyon, Nederlandsch consul te Brussel, vergunning verleoud tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Mili taire Christus orde van Portugal. Z, M. beeft aan Mr. P. Van den Brandeler, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Dordrecht, en voorts tot lid van genoemd college benoemd Mr. A. Den Bandt, advocaat en rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bank aldaar. Amsterdam, 28 Mei. Heden, de vierde dag dien het prov. gerechtshof aan de zaak tegen Dr. F. S. Elders wijdde, zijn slechts 5 getuigen gehoord. Een groot gedeelte van den morgen werd intus- schen besteed aan het hooren van mevrouw Wiersma, geb. Vegelin van Claerbergen, de jonge en tevens schoone vrouw, die als een der hoofd personen van dit drama wordt beschouwd. De gerechtzaal was vooral om die reden bijzonder gêvuld. Mevrouw Wiersma werd met voorko mendheid ondervraagd en met kieschheid en tact behandeld. Slechts eene toespeling, meer in ern- sligen dan in schertsenden vorm, werd door den president gemaakt op hare vreemdsoortige rol in deze treurige zaak. Zij betrof een oogenblik, toen zij zelve erkende des winters 's avonds alleen te zijn uitgegaan, waarop de president haar de woorden toevoegde: „Mevrouw Wiersma, geb. Vegelin van Claerbergen, gaat dus 's avonds al leen uit." Op kalme, maar resolute wijze gaf zij een omstandig verhaal van al de gronden welke zij had voor de meening dat haar echtge noot, Mr. S. G. Wiersma, krankzinnig zou zijn. Behalve bij onderscheidene, reeds bij vroeger ge resumeerde getuigenissen vermelde feiten bleef zij vooral stilstaan bij den schaterlach, waarin de heer W. nu en dan uitbarstte, die haar angst veroorzaakte voor Tiet 5jarig kindbij het feit dat hij in geen 8 maanden schoon flanel had aan getrokken, omdat hij vreesde dat het in vergif tige stoffen zou gewassehen worden; bij de haar nu en dan, en speciaal op 14 en 16 Februarijl., aangedane mishandeling en opsluiting. Over hare verhouding tot den beschuldigde werd zij vol strekt niet ondervraagd. De president verdient hulde wegens de wijze, waarop hij de onder vraging dier getuige éi décharge aan den verde diger overliet, en wegens den tact bij dit teeder en delicaat verhoor aan den dag gelegd. Op eene vraag van den beschuldigde, verklaarde mevrouw Wiersma, dat haar man haar eens met een tang had gedreigd. Enkele door haar aan mevrouw Elders geschreven brieven, die door Jhr. Salvador in copie aan den procureur-generaal waren toe gezonden, werden voorgelezen en door haar er kend. Zij ontkende, dat zij den heer Salvador in deze had opgezocht, en verklaarde hem bij me vrouw Elders te hebben ontmoet en zijn hulpen raad toen te hebben aangenomen. Arnhem, 28 Mei. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede heeft tot haren secre taris, ter vervanging van wijlen Mr. J. H. G. Bois- sevain, benoemd Mr. H. H. Van Cappelle, advo caat alhier. Apeldoorn, 27 Mei. Door Z. M. den Koning werd hedenmiddag ten gehoore ontvangen de hoer De Bont, hoofd van de firma De Bont Ley- teD te Amsterdam, die hedennacht op het Loo gearriveerd is, overbrengende eenige duizenden jonge forellen om opnieuw in de beken van het park te worden ingepootdeze bezending is een cadeau aan Z. M. vanwege de Vereeni- ging tot bevordering der piscicultuur te Amsterdam. Zwolle, 28 Mei. Naar men verneemt, heeft de Koninklijke Nederl. Tuinbouw-Maatschappij Lin neaus tot haar eerelid benoemd den heer Mr. R. A. baron Van Hoëvell Nijenhuis te Wijhe. Kampen, 28 Mei. De gemeenteraad heeft aan de Vereeniging tot geregeld schoolgaan alhier een subsidie van ƒ300 toegekend. De afdeeling Kampen van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, het hare willende toebrengen om het den bezoekers der Algemeene Vergadering van het Genootschap, alhier 20, 21 22 te Juli te houdeD, zoo aangenaam mogelijk te maken, zal een uitstapje naar den Trijzenberg bij Llattem organiseeren, waar den bezoekers van wege de afdeeling een collation zal worden aan geboden. Donderdag-avond hadden we hier een heer lijk feest. De Vereeniging tot bevordering van ge regeld schoolgaan hield eene openbare zitting, waarin de bekroning plaats had. Eene schaar van 72 jongens eD 82 meisjes was daar gezeten, leerlingen van de school voor armen en minver mogenden die in 1869 geen enkelen schooltijd verzuimd hadden. Waarlijk de vereeniging heeft voldoening van haren arbeid. In 1865 was er niemand zonder schoolverzuim, in 1866 maar éeu, in 1867 reeds 19, in 1868 al 75 en in 1869 een getal van 154, terwijl de invloed op al de leer lingen merkbaar is. De oprichter der vereeni ging, tevens president van haar bestuur, mocht dan ook met tevredenheid in zijn gepast en har telijk openingswoord op de gezegende uitkomsten wijzen, en het stedelijk bestuur en vele ingeze tenen dank zeggen voor hunne medewerking. De kinderen werden onthaald op broodjes en chocolade, en zongen met lieve stemmen hunne schoolliederen. Harlingen, 28 Mei. Nauwelijks was hier heden per telegram de tijding ontvangen, dat de Eerste Kamer met groote meerderheid het plan ter ver betering onzer havenwerken had aangenomen, of overal zag men vlaggen en wimpels wapperen, ten bewijze van de algemeene vreugde over dit votum. Makktjm, 28 Mei. Sedert eenigen tijd heerscht hier onder de kinderen eene keel-ontsteking, die dikwijls in croup overgaat en daD veelal den dood ten gevolge heeft. Vele ouders dralen ook nu weer te lang met het inroepen van genees kundige hulp. De ziekte schijnt zich te bepalen tot kinderen beneden de 7 jaar en strekt zich tot nog toe niet buiten de plaats uit. Buitenpost, 28 Mei. Naar wij vernemen, heb ben floreenplichtigen te Kollum het voornemen, bij het beroepen eerlang van twee predikanten, uit te gaan van het prineipe voor zich zeiven (Kollum) een orthodoxen en voor Lutjewoude (tevens Kollums hulppreeker) een liberalen her der en leeraar te kiezen. INGEZONDEN. „Arm België!" zoo begint een paragraaf in de Kleine Courant van heden j en wel mag die kreet van deernis geslaakt worden, om het land te be klagen dat zijne aanzienlijkste machten in den staat ziet kruipen aan de voeten van een laag- hartigen schelm, die met eenige millioenen van de bedienaren der godsdienst en gerechtigheid, het recht koopt om hunne wijdluchtige familie namen, hunne hooge ambten en het aanzien dat zij daaraan ontleenen, aan zijne oplichterijen dienstbaar te makeD. Wanneer wij letten op het gedrag van den Belgischen procureur-generaal in de zaak van den zwendelaar Langrand Du- monceau, dan mogen wij ons gelukkig achten dat onze rechtbanken eenvoudig maar domheden doen en niet opzettelijk tot plichtverzaking over hellen. Och, dat onze Oud-Hollandsche naam van eerlijkheid nog geldig was! Heeft diezelfde op lichter, die een tijd lang geholpen door de geeste lijkheid en gedekt door de rechterlijke macht, duizende menschen totaal ruïneerde, heeft die ellendeling zijne zwendelarijen ook niet in ons land geplant? heeft hij ook niet bij ons met suc ces het geld, dat hij van kleine eigenaars, van daglooners in zijn kas wist te krijgen, aan man nen betaald, die hunne grootklinkende namen leenden om schijn en glans te geven aan bedrie gerijen die ook bij ons dupes zouden maken Hunne namen moesten bekend worden om het publiek nader te leeren dat groote namen, fraaie titels, hooge manieren in zich zelf niets beteekenen en geen aanspraak op achting of vertrouwen geven. Maar helaas! zal het publiek er door leeren? hoe dikwijls heeft het reeds dergelijke harde lessen ge had Zien wij niet ieder oogenblik van voren af aan de (menigte als ganzen elkander naloopen om slachtoffers te worden van schavuiten die gouden bergen beloven en het heiligste niet sparen om hunne kwade praktijken een fraaien schijn te geven Openbaarheid is een krachtig wapen tegen schelmerij en bedrog en men behoort zonder schroom dengene te flétrisseereD, die zijn naam, ambt of openbaar karakter tot dekmantel ge bruikt om zich ten koste van de goé gemeente te verheffen en te bevoordeelen. Laten zij die aan hun ambt macht ontleenen, rechters en geestelijken niet het minst, opletten hoe zij hun ambt ver vullen, want zijn zij onbekwaam of verzaken zij hunne algemeen menschelijke of beroepsplichten, dan zijn zij het die de grondvesten van de maat schappij Bloopen, hunne personen komen daar door iD minachting en bij de massa gaat daarmee natuurlijk eerbied en vertrouwen voor het ambt en de gansche staatsinrichting verloren. T. Aan de Redactie van het L. Dagblad. Lbïden, 29 Mei 1870. Mijn Heerenl Sedert eenige dagen is men binnen Leyden druk bezig met bespreken van en voorbereidse len te maken tot de Algemeene Illuminatie. Ieder ingezetene gaat zulks ter harte en daar om kwam ook heden ter sprake dat de aca demie zelfs altijd zoo sober en eenvoudig van Illuminatie voorzien was. Men was van gevoelen dat een en ander zulks dezen keer wel beter kon zijn. Het gebouw zelf zoude volgens verschillende opinie's hiertoe wei aanleiding kunnen geven eD tevens een goed effect maken. Hierop uwe attentie verzocht te hebben, verblijve Uw Dienaar Hoogeschool. WAARDEERING. Voor twee jaar was er een weesjongen in het werk bij eene der dames, die meezong in het koor bij het muziekfeest in 68. Verwachtende een op getogen antwoord van den knaap te zullen krij gen, vroeg zij hem of hij den vorigen avond in de kerk was geweest. „Ikke niet." „Zoo, waarom niet? Alle weezen waren toch uitgenoodigd om op de repetitie te komen, is het niet?" „Ja, maar ik mocht niet, voor men baas niet." „Arme jongen, hoe jammer." „Och, het speet me eerst wel, maar weetje wat het is, jufvrouw? ze hebben der nat noch droog gehad en ze moesten den geheelen avond stil zit ten luisteren." Waarom ik voor deze regelen een plaatsje in uw blad verzoek, geachte heer Redacteur? om dat er misschien onder uwe lezers een bon enten deur" zal zijn. (Weer is de commissie van de Leidsche Zangv. zoo goed geweest de weezen enz. uit te noodigen om de rep. op Woensdagavond bij te wonen). Aan dien bon entendeur wensch ik salutl! Eene der leden van het koor. KOLONIËN. BATAVIA, 19 April. Men leest in het Nieuw Bal. Handelsblad twee geruchten die hierop nederkomen, dat de Raad van Indië in de afgeloopen week eene buiten gewone vergadering heeft gehouden ter bespre king van een aanzoek van de directie der Ne- derlandsch-Indische spoorweg-maatschappij, om een voorschot te hekomen, in afwachting van Dadere voorziening. Het zou toch blijken, nu men het einde der werkzaamheden aan den spoorweg Samarang-Vorstenlanden naderbij komt, dat de kosten eenigszins hooger zullen stijgen dan de heer Groll geraamd had. Men spreekt van min stens éen millioen gulden tekort op al de werken te zamen. Voorts zou het Indisch bestuurden eersten gouver- nements-secretaris belast hebben met het bewerken van de plannen tot herziening van onderscheidene middelen, waarvoor hem eene vrij ruime toelage zou worden toegekend. Dit hangt wellicht samen met de geprojecteerde oprichting van nieuwe departementen en regeling van hun werkkring. Voorts behelst het Bat. Handelsblad: De opperbe velhebber van het leger gaat voort met de op ruiming van hoofdofficieren bij verschillende wa pens, door hem sedert zijn optreden ondernomen. De chef van den geneeskundigen dienst is onder meer afgetreden en door Dr. Reiche vervangen. In Kendal en Dernak (residentie Samarang) hebben groote bandjirs aan dijken en bruggen schade veroorzaakt. Overigens heeft de kenteringiijd zich door on gekende hitte gekenmerkt, die sedert eene week door regens en aangenamer temperatuur is af gewisseld. De gezondheidstoestand is over het algemeen bevredigend, hier en daar nog steeds pokziekte uitgezonderd. Sedert eenige dagen circuleeren te Samarang geruchten aangaande de snelle nadering van on lusten in de Vorstenlanden. Eerst wees men Soe- racarta aan, later achtte men Djocja meer ge schikt. Natuurlijk werd de militaire macht, die de onlusten zou dempen, reeds duidelijk, wat naam en hoeveelheid betreft, opgegeven, en het leed geen twijfel of weldra zou men ook zeer juist het getal dooden en gekwetsten benevens allerlei andere akeligheden van de eerste ont moeting met de opstandelingen kunnen noemen. Als een nieuw product van den in het Oostersch klimaat aan combinatiën zoo rijken geest, mag dat gerucht niet onvermeld voorbijgaan; het tegen te spreken zal overigens wel nagenoeg on- noodig zijn. Locomotief Soerabaya, 5 April. Preventieve gevangenis. Bijna achttien maanden zit alhier de pseudo-graaf Von Attems achter slot en grendel, en nog altijd wacht hij op zijn vonnis. Ontegenzeglijk is het waar dat zijne zaak van dien aard is, dat er maanden met te correspondeeren, ter bekoming van de noodige inlichtingen, moesten voorbijgaan, alvo rens aan eene terechtzitting kon gedacht worden maar komt men daarmede niet gereed binnen den tijd van bijna twee achtereenvolgende.jaren, dan bestaat er o. i. weinig hoop dat men ooit de onderwerpelijke zaak tot klaarheid zal brengen. SoerCl.) Samarang, 13 April. Met zekerheid kunnen wij mededeeleo, dat er nu besloten is oin bet nieuwe haveukanaal van Samarang door schutsluizen in verbinding met de rivier te brengen. Met kracht zal het werk worden aangepakt de materia len zijn voorhanden zoodra door de directie van openbare werken een besluit genomen zal zijn omtrent eenige door den met den bouw be lasten ingenieur gedane voorstellen, welke be slissing men spoedig te geuioet ziet. Van harte hopen wij, dat de geprojecteerde sluizen al hel Dut mogen stichten, dat de voorstanders zich daar van voorstellen. (Sam. Ct.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandse! Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den koofd-iog. lste kl. van den waterstaat en 's lands burg. openb. werken VV. Kraft, aan den secret, der resid. Timor J. J. Overdijk, aan den hooldkoinin. bij het depart, van binnenl. best. J. C. Fleur, en aan den ambt. op wachtgeld A. F. C. Hoff; aan den pred. P. Var der Meulen. Ingetrokken: Op verzoek, de aan den gepens. dir. off. van gez. lste kl. E. A. Lange verleende ver gunning tot de uitoef, van de genees* en heelk. prak tij k te Samarang. Benoemd: Tot koofdkomm. bij het depart, va» binnenl. best. J. \V. F. J, Meinsma; tot notaris to Bodjonegoro (Rembang), decand.-not. te Djokdjukarti P. G. Helman; tot griffier bij het hoog ger. van Ned Indië Mr. P. J. J. C. Van Nieuwenhuven Helbach, tot boofdonderw. aau de openb. lag. school te Poer- wakarta (Krawaug), L. H. Van Dingstee; tot hoofd- onderw. aan de openb. lagere school te Banjoewangi F. J. Van der Linden; tot postm. in het ryk Tontoli (Celebes en onderh.), de ambt. op wachtg. J. B. Fuss; tot seer., tev. boekh. der wees- en boedelk. te Menado H. M. Bendsneydertot kontr. lste kl. bij de land, ink. en cult. E. S. Van Noorden. Bij het depart, der burg. openb. werken tot hoofdkomm. B. Th. De Bruyn, en de lste komm. bij dat depart. J. G. Altheer; tot eersten komm. J. C. De Bruijn. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst onder toek. van pensdo gew. klerk op het resid.- bur. te Tjandjoer S. A. N. Cohende onderpakbuism. bij de admin, van 's lands eerste algem. pakh. te Batavia J. H. Pleemde secr., tevens boekh. der wees- en boedelb. te Menado A. C. Winckler. Bij de kamer van kooph. en mjverk. te Samarang als leden, E. J. Erdmann en J. Mack Lachlan. Benoemd. Tot leden: G. H. P. Stelling en Mr. W. K. baron van Dedem, adv. en prok. Bij de pi. schoolcomm. te Pa- soeroean, als lid, H. J. Kuipers, onder dankb. voor de door hem als zoodanig bew. diensten. Benoemd: tot lid J. 11. Abegg, secr. der resid. Pasoeroean. Departement van Oorlog. VerleendEen tweej, verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den milit. apoth. lste kl A. A. Backer Overbeekaan den kap der inf. Jhr. H. Bowier en aan den lsten luit.-kwar tierm. der milit. administratie F. J. Struijvenberg. Vergunning verleend: Om Daar Nederland terug te keeren, aan den lsten luit. der inf. van het Ned. leger L. E. Gerdessen, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Neder landsch Indië is gedetacheerd, zijn verstreken. Ontslagen: Op verzoek als plaats, adj. te Sama rang D. P. Bouman en als plaats, adjud. te Willem I J. De Bruyn. Benoemd: Tot plaats, adjud. te Samarang, de tweede luit. \V. Stoop; tot plaats, adjud. te Willem I, de eerste luit. H. K. A. Beekhuis. Bevorderd: Bij de Militaire Administratie: Tot kapits.-kwart. H. Filet en M. Van den Bergh; tot eerste luits.-kwart. M. Lalontaine en O. Dekker. ilarine Departement. Benoemd: Tot komm. bij het marine-établiss. op Onrust de vice-komm. J. P. Kreupelingtot komm. bij het marine-établiss. op Soerabaya, de vice-komm. P. J. Feij. Gemengde Berichten. Dinsdag 11. had te Gouda op den Fluweelen Singel een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Er werd dien dag erfhuis gehouden, doch hoewel alle toebereidselen reeds waren gemaakt het was nog niet be gonnen, toen een geacht ingezeten van Moordrecht met echtgenoot en twee jeugdige kinderen in een licht tentwagentje, daar voorbij wilde rijden. Een der achterwielen geraakte echter in de war met een der gewichten, welke het uitgestoken zeil bevestigden, waardoor het rijtuig omsloeg. Zoowel de personen die er in zaten als enkele omstanders werden eenigszins gekwetst, doch geen van allen gevaarlijk. De heer chirurgijn Reutinger, die juist aan kwam rijden, gaf voor zooveel noo- dig zijne heelkundige hulp en weldra kon de rei9 in een ander rijtuig worden vervolgd en de ver- kooping beginnen. Men weet niet waaraan het ongeluk is toe te schrijven, daar de ruimte om te passeeren, volgens ooggetuigen overvloedig was. Men schrijft ons uit Hillegersherg dd.28Meijl. Op de dorpstraat alhier geraakten gisteren twee voor een boerenwagen gespannen paarden aan het hollen. De voerman, A. Gille, landbouwer al hier, viel, nadat een wiel van den wagen was afgeloopen, op de straat, met het ongelukkig ge volg dat de linkerelleboog uit het lid genaakte, terwijl de arm brak en de rechterhand gedeel telijk werd opengescheurd. De zoon van deu voerman, die mede op den wagen gezeten was, sprong er nog in tijds af, doch kon niettegen staande zijne pogingen de paarden niet staande houden. Ten laatste kwam het hollende span, met den vernielden wagen achter zich, de kerk straat in, alwaar het stuitte tegen het ijzeren hek van het kerkhof, en dus staan bleef. De landbouwer Stavast te Bonnerveen, in Drenthe, was dezer dagen verplicht zijn naam eer te doen. Iemaud uit de provincie Groniogen kwam met een paar arbeiders en materiaal op het land van Stavast en sloeg er bedaard een woning op. Deze kon zich Diet met dit communistisch plan ver eenigen en sommeerde den man om te vertrekken, 't welk deze weigerde. Na een vruchteloos beleg der schier uit de lucht gevallen woning, besloot Stavast het gebouwtje in brand te steken, waarop de verde digers genoodzaakt waren te vluchten. Tot zijne ver bazing zag onze grondeigenaar later, dat de wo;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2