N°. 3158. Dinsdag A°. 1870. 31 Mei. MShSdJ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIBN. Voor iederen regel0.16. Grootere lettert naar de plaats ruimte die zij beslaan. belden, 30 Mei. Uittreksel uit liet verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1869, gedaan door Burg. en Weth. aan den gemeenteraad. Hoofdstuk I, bevol king. De werkelijke bevolking bestond op 81 De cember 1868 uit 18702 m., 20590 v.; totaal 39294. Vermeerdering door geboorte 704 m., 769 v.; totaal 1473. Vermeerdering door vestiging in de gemeente 1123 m., 1011 v.; totaal 2134. Totaal 1827 m., 1780 v. totaal 3607. Vermindering door sterfte 478 m., 509 v.; totaal 987. Vermindering door vertrek uit de gemeente 945 m., 942 v.; totaal 1887. Totaal 1423 m., 1451 v.; totaal 2874. Bevolking op 31 December 1869:19108 m., 20919 v.; totaal 40027. Hieronder zijn begrepen: 721 be- hoorende tot de landmacht, 11 gevangenen, 49 krankzinnigen en 149 bedelaars in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid. Het getal levend geborenen was 1473, dat der levenloos aangegeveneu 79. Het getal huwelijken bedroeg 309, waarbij werden gewettigd 53 kinderen. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg20. Onder de geborenen waren 1361 wettig en 149 onecht. Wij missen in dit verslag de staten der sterfte naar den ouderdom en den burgelijken staat, waarom Naar de godsdienstige gezindten was de bevol king aldus verdeeld Nederduitsche Hervormden 26016, Fransche of Waalsch Hervormden 793, Anglikaansche Epis- copalen 4, Evangelisch-Lutherschen 984, Hersteld Evangelisch-Lutherschen 16, Doopsgezinden of Mennonieten 205, Remonstranten 202, Christel ij k- Afgescheidenen 1144, Roomsch-Katholieken 10112, Oud-Roomscben of van de Bisschoppelijke clerezy 56, Nederduitsche Israëlieten 479, tot geene der ge noemde gezindheden behoorende 16; totaal 40027. Terwijl het vrouwelijk gedeelte der bevolking in je/a/ sterkte het mannelijk overtreft, zoo volgt uit den aard der zaak dat ook bij de verschillende gezindten deze meerderheid der vrouwen zich doet gevoelen. Alleen bij de Waalsch Hervorm den, bij de Evang.-Lutherschen, bij de Afgeschei denen, en bij de|laatste cathegorie overtreft het aan tal mannen dat der vrouwen. Hoofdstuk II. Verkiezingen. Bezwaren of recla mes tegen de kiezerslijsten werden niet ingebracht. Het getal kiezers bedroegvoor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1029; voor de Provinciale Staten 1026 en voor den Gemeenteraad 1479. De gewone verkiezingen hebben dit jaar plaats gehad voor de Tweede Kamer van de Staten-Ge neraal en voor den Gemeenteraad. De buitenge wone verkiezingen hadden plaats ten gevolge van het door de heeren Dr. C. W. H. Van Kaathoven en S. A. Meerburg genomen ontslag als leden van den Gemeenteraad. Hoofdstuk III. Gemeentebestuur. De Gemeen teraad verloor .vijf leden, de HH. Dr. C. W. H. Van Kaathoven en S. A. Meerburg, die hun ont slag namen, en Mr. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenburg, P. L. Tichler en Prof. A. Rutgers, die verlangden bij de periodieke aftreding niet meer in aanmerking te komen. Zij werden ver vangen door de H11. J. M. E. Dercksen, F. A. Verster, A. H. Eigeman, Mr. R. Th. Bijleveld en Mr. P. C. Lezwijn. Een tabel vermeldt de namen van het tegen woordig personeel, inet aanwijzing der jaartallen van geboorte en van aftreding. Archieven. De archivaris der gemeente, Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, is bij raadsbesluit van 22 April weder voor den tijd van twee jaren in die betrekking gecontinueerd. Het archief is verrijkt door den aankoop, ge daan bij raadsbesluit van 22 Juli, eener verzame ling van geschreven stukken enz., uit den boedel van wijlen den gepensionneerdeD gemeente archi tect den heer Salomon Van der Paauw. Hoofdstuk IV. Geldmiddelen. De verschillende heffingen hebben opgebracht in 1868 en 1869 als volgt 1868. 1869. Groentenmarktf 79.30 f 84.10 Wekelijksche markt 384.17 373.65 Bloem- en boommarkt. 64.95 60.30 Varkenmarkt175.36 191.00 Korenmarkt240.48 223.32 Voddenmarkt138.90 120.95 Kermia702.70 854.40 Ooftmarkt Zeevischmarkt Riviervischinarkt Beestenmarkt Liggeld van vaartuigen Weegloonen Leges ter plaats, secretarie Belasting op de honden >.40 56.70 170.42 176.66 46.80 47.70 8557.00 3752.90 747.00 696 50 1454.80 1406.25 809.20 998.35 2041.06 1583.75 Hoofdstuk V. Gemeente-eigendommen, werken en inrichtingen. a. Eigendommen niet bestemd voor den publieken dienst. Het onderhoud dezer gebouwen is voor den tijd van drie jaren aanbesteed. Bij het Logement aan den Burg werd eene stalling gebouwd voor ruim 40 paarden, waar door aan eene werkelijke behoefte bij deze in richting voorzien is. Uit het verslag van de Commissie voor de be waring van voorwerpen van waarde of belang rijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst, over 1869, blijkt dat zij met de her stelling en inordebreDging der verdere op het raadhuis aanwezige schilderijen is voortgegaan en zij hiermede weldra hoopt gereed te zijn, wan neer deze alle bij eene geschikte plaatsing ter algemeene bezichtiging zullen kunnen gesteld worden. Hoezeer de Commissie er wars van is, dat het Gemeentebestuur schilderijen of andere oudheden zoude aankoopen en alzoo in het algemeen een kabinet van schilderijen of oudheden zoude aan leggen, zoo gelooft zij toch dat ten aanzien van stukken, op de geschiedenis dezer stad betrekking hebbende, van dezen regel kan en moet afgewe ken worden; als zoodanig raadde zij Burgemees ter en Wethouders aan, den aankoop van 1°. een portret van den Spaanschen veldoverste Franciscus Valdez, op koper geschilderd door Basilio de Saiassar 2'. een koperen knop, waarop het wapen dezer stad met dat van anderen voorkomt, waarover zij voor alsnog in het onzekere is. Om de bovengenoemde reden sloeg zij den aan koop af van eene schilderij, voorstellende Johan nes den Dooper in de woestijD, waarvan men den aankoop meende te moeten aanbieden, omdat deze het werk was van Octavius van Veen, schil der, alhier geboortig. b. Eigendommen bestemd voor deD publieken dienst, en openbare gemeentewerken. Eene po ging werd gedaan, om het gewoon onderhoud van het Raadhuis met de aanhoorige localen, benevens eenige buitengewone vernieuwingen, openbaar aan te besteden; maar, doordien de laagste in schrijver te hoog was, mislukte de poging. Beter slaagde men in de aanbesteding van de buitengewone werken, bestaande voornamelijk in het verbeteren der zoogenaamde bruidskamer, door eene nieuwe deur, nieuwe ramen, verven en behangen; voorts, in het maken van eene nieuwe voordeur aan het huis door den stadhuis bewaarder bewoond, het verven van den gevel met het gedeeltelijk vernieuwen der lijstgoot, het verven en behangen der zoogenaamde kleine bruidskamer en het nieuw overvloeren van de secretarie. Gedurende het jaar 1869 werd besteed aan het Raadhuis f 1347.94 de overige gebouwen3620.3-3' Onderhoud van straten en pleinen. Bij open bare aanbesteding had er levering plaats van 150,000 stuks keien en 250,000 stuks klinker steen, aan welk laatst getal uitbreiding noodig bleek. Voorts werd aanbesteed het maken van wagens en het leveren van bezems, terwijl het leveren van duinzand, rivierzand enz. volgens vroegere aanbesteding plaats had. Met het geheel vernieuwen of verleggen van straten werd onverpoosd voortgegaan. Tot de grootste vernieuwingen behoorden: de Vischmarkt, de Hooigracht, een groot gedeelte der Langegracht, de Binnenvestgracht tegenover het plantsoen, de Kruisstraat, de Marendorpsachtergracht, de Oost- dwarsgracht, de Kalvermarkt, de St.-Joris- en Koddestegen. Ook werd verstraat het grootste ge deelte van den weg buiten de Zijlpoort. Twee opengevallen straatmakersplaatsen niet aangevuld zijnde, had zulks eenigen invloed op het aantal vierkante meters welke in het geheel verstraat werden. Het besproeien der straten had volgens behoefte plaats; een groot gedeelte der kosten daarvan ging aan het Ruïne-plein verloren, zonder veel effect te doen. Op onderscheidene punten werden nieuwe aan plakborden geplaatst. Onderhoud van waudelplaatsen en plant soenen. Bij den nieuwen aanleg van het voor gaande jaar werden, ter beveiliging van de gras kanten, omstreeks 150 meters gegoten ijzeren padhekjes geplaatst. Eene nieuwe boogvormige zitbank werd gemaakt en veel vervallen hees tergewas door nieuw vervangen en tevens als vroeger van bloemen voorzien, terwijl evenzeer voor nieuwe begrintingen werd zorg gedragen. Eene doode fazant-hen werd door eene levende vervangen; wijders had men het geluk niet, om twee uitgebroeide zwanen in het leven te be houden. Onderhoud van bruggen enz. Tot de voornaam ste werken onder dit artikel begrepen, behoorde het vervangen van de Touwersbrug aan de Wa- tersteeg door eene eukele ijzeren ophaalbrug, het vernieuwen van de brug over de Heerengracht bij den Rijn en van de brug over de Volmolen gracht bij de LaDgegracht, beide in ijzercon structie. Onderhoud van pompen en riolen. Naar aan leiding der hiertoe beschikbaar gestelde som, werden vele proeven genomen om, door toepas sing van het Nortonsche pijpwel-systeem, het verkrijgen van goed drinkwater te beproeven, hetwelk tot weinig gunstig resultaat leidde. Onderhoud van havens, kaaimuren, sluizen enz.- Het herstellen, vernieuwen enz. van de gemet selde wallen had plaats bij aanbesteding. Overige eigendommen. De schietbaan op het raamland onder de gemeente Leiderdorp aange legd, werd weder op bekomen klachten over de onveiligheid buiten gebruik gesteld en inmiddels met de daarbij betrokken autoriteiten overlegd ten aanzien der te neinen voorzorgen. Gedurende 1869 is besteed aan Straten en pleinen13745.43' Wegen en voetpaden1732.33 Wandelplaatsen en plantsoenen 1459.78 Bruggen12206,87' Pompen en riolen3909.91' Havens en kaaimuren3507.17 Spuit- en bonhuizen884.93 Scholen3787.18' Daggeiden der werklieden 15110.08' ons, algemeen als fraai erkend plantsoen te be vorderen. Dezer dagen is de redactie van het Handelsblad in de gelegenheid geweest het groote model te zien voor het standbeeld van Boerhaave, dat hier ter stede zal worden opgericht. Ofschoon daaraan door den heer Stracké nog de laatste hand moet worden gelegd, is zijn arbeid reeds ver genoeg gevorderd, om eene beoordeeling toe te laten. Wij kunnen ons met voorstellen, zegt het blad, dat die anders dan gunstig kan zijn. In rustig voortschrijdende houding, gedrapeerd in de pro fessorale toga, iu de rechterhand een boek hou dend, een peinzende uitdrukking op het gelaat, staat daar de groote man, als bevond hij zich op weg naar de gehoorzaal. Alles is even kloek en breed opgevat en ofschoon het costuum zich niet in alle opzichten even gewillig leende tot hot voortbrengen van llinke, aangename lijnen, ge- looven wij, dat daarvan door den kunstenaar de meest mogelijke partij is getrokken. Vooral van voren en van ter zijde maakt het model een zeer goeden iudruk. De achterzijde kon natuurlijk, wegens de recht neerhangende toga, niet even gelukkig zijn. Aan de N. Rolt. Cl. wordt uit Gent geschreven „Een mijner vrienden toonde mij verleden week zijn diploma, hem toegezonden door het bestuur der Tentoonstelling van Volksvlijt te Amsterdam Dit diploma was in het Fransch opgesteld. Het doet op ons Zuid-Nederlanders al een wonderlijk uitwerksel te zien, hoe weinig men in Noord- Nederland fier is op een taal, voor welker gebruik wij hier ten onzent dag aan dag moeten strijden. Ik heb diploma's gezien van alle landen, nergens heb ik gezien dat men eene vreemde taal ook voor vreemde exposanten gebruikte. Uit Rusland zelfs zendt men brieven, waarvan men zelfs de letters niet spellen kan. In Nederland zendt men aan Nederlanders officieele stukken in eene vreemde taal. Terwijl elk ander volk uitkomt voor en met zijne taal, niet duldt dat iemand ze krenkt, stoppen wij de onze weg en krenken ze zelve. Terwijl elders het Fransch gedurig in aanzien afneemt, houden wij er op aan, dat do eerbied voor die taal ten minste bij ons voortleve. Echt passend voor een volk van edel bloed en van gezond oordeel 1" Het ware te wenschen dat alle Nederlandscho maatschappijen en tentoonstellings-commissiën het voorbeeld volgden van de Maatsoh. der Nederl. Letterkunde. Deze staat in betrekking met een tal van buitenlandsche geleerden en wetenschap pelijke genootschappen. Zij gebruikt echter in hare brieven, diploma's en andere stukken nooit anders dan onze moedertaai. Men zal zicb herinneren, dat eenige weken ge leden, in de nabijheid van de gemeente Delft, op een erf aan den Rotterdamschen weg, ter diepte van p. iu. 1.30 mèter beneden den beganen grond, het geraamte van een mensch werd ge vonden. Het onderzoek op beenderen, daarvan afkomstig, door professor Zaaijer alhier in gesteld, heeft er niet toe kunnen leiden omtrent den tijd dien het geraamte in den grond zou hebben doorgebracht iets met zekerheid te bepa len. Het voorkomen er van maakt het evenwel waarschijnlijk (maar vooral niet meer), dat de beenderen op verre na niet zoo oud zijn als men aanvankelijk meende. Uit de aanwezigheid van wortels van planten in sommige deeieu van den schedel valt op te maken, dat het geraamte niet altijd op een aanzienlijke diepte onder den be ganen grond heeft gelegen. Van de beenderen kan men met zekerheid zeggen, dat zij van een krachtig man afkomstig zijn, van eene lengte van 1.7 a 1.8 meter en van p. m. veertigjarigen leeftijd. De schedel is bij het opgraven door de spade zeer beschadigd, zoodat het onmogelijk is om te bepalen van welk volk of ras hij afkom stig is, iets dat bij geheel onbeschadigde schedels, wanneer men slechts over éen exemplaar te be schikken heeft, reeds hoogst bezwaarlijk is. Er heeft zich alhier eene voorloopige commissie gevormd om in het plantsoen nabij de tegen woordige muziektent een gebouw voor de op te richten vereeniging Musis-Sacrum te stichten, tot het houden van concerten en muziekuitvoeringen. De voorloopige commissie is samengesteld uit de heeren: Bakker, Bertrand, Van Binkhorst tot den Binckhorst, praeses van het Leidsch Studenten korps, Blanken, Cockuyt, Coebergh, Van Does- burgh, Fischer, Hartevelt, Hoog, Klaverwijden, Reimeringer, Brutel de la Rivière, Rutgers, Sala, Sanders, Seelig, Sijthoff en Veefkind. Het schets-ontwerp voor het gebouw is gereed en op steen gebracht ter steendrukkerij van den heer P. W. M. Trap. Wij zijn in de gelegenheid geweest dit heden iu oogenschouw te nemen. Daaruit bleek ons, dat, mocht dit gebouw tot stand komen, het onze stad tot sieraad zou zijn en zekerlijk zal bijdragen om het bezoek van De markies De Sayve, 1ste secretaris van le gatie bij het gezantschap van Frankrijk bij ods hof, is benoemd tot ridder van den Nederlaudschen Leeuw. Het gemeentebestuur te Staphorst heeft bij de opheffing zijner school, aan den onderwijzer Lute Courtz een wachtgeld toegekend van tien gul den jaarlijks. Hij was meer dan 30 jaren voor de gemeente werkzaam geweest. Aanstaanden Dinsdag wordt Z. K. H. de prins van Oranje te Breda gewacht om het garnizoen aldaar te inspecteeren. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet van ƒ25, door een onbekende, onder het postmerk Leiden van 27 dezer ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden, met de bijgevoegde woorden„Bi; twijfel liever le veel dan te weinig." De luit. ter zee der 1ste kl. A. G. M. Van Einde en de luit. ter zee der 2de kl.. H. J. Van der Mandele, thans nog behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, worden, onder afvoering uit de rol van dien bodem en onder intrekking van hunne op non-activiteitstelling, met den 6den Juni aanstaande gedetacheerd te Am sterdam, om vooreerst nog werkzaam te blijven bij den dienst der torpedo's.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1