O 30 Mei. Maandag A°. 1870. N\ 3157. LKIISCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIIN. Voor iederen regel.J 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. I Lelden, 38 Jlel. Gisteren heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling der veel besproken Suikerwet. Het is onzen lezers well icht niet onaan genaam, dat wij hun den tekst van dit wetsont werp nog eens onder de oogen brengen Het wetsontwerp tot nadere regeling van de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur en wijziging van art. 60 van het reglement op het beleid der regeering in Nederlaudsch Indië luidt als volgt: Artikel 1. Ten aanzien van de op hoog gezag in gevoerde suikercultuur wordt artikel 56 van het reglement op het beleid der regeering van Neder laudsch Indië, met uitzondering van de laatste alinea, vervangen door de volgende bepalingen 1°. Nieuwe invoering van deze verplichte cultuur heeft niet plaats. 2°. Waar zij bestaat, eindigt de verplichting der inlandsche bevolking tot afgifte van den voor eigen gebruik ontgonnen grond met den aanplant van het jaar 1890. Na den aanplant van het jaar 1878 wordt, be houdens reeds verkregen rechten, de krachtens deze verplichting af te geven oppervlakte voor elke ouderneming jaarlijks trapsgewijze vermin derd. 8°. Bij de regeling van den verplichten aan plant en bij de overeenkomsten voor de verwer king van het riet, neemt de gouverneur-generaal in acht: a. dat geene onderneming met verplichte cultuur worde voortgezet, waar de druk voor de bevolking in verband met de voorschriften van deze wet beschouwd, overschrijdt hetgeen het fi- nantieel belang van den Staat in billijkheid vor deren mag; b. dat gelijktijdig over niet meer dan éen vijfde der velden van elke betrokken dessa worde beschikt tenzij de bevolking zelve afwij king van dit voorschrift verlange; c. dat de bevol king voor de afgifte van den grond behoorlijk worde schadeloos gesteld en voor haren arbeid behoorlijk betaald; d. dat de middelen tot ver werking van het liet geëvenredigd zijn aan de uitgestrektheid van den aanplant; e. dat voor het drijven der molens of andere toestellen niet be schikt worde over water, benoodigd voorden eigen landbouw der bevolking; dat tot het verkrijgen van arbeiders en verdere hulpmiddelen zoo voor het snijden en vervoeren van het riet, voor werk zaamheden in en bij de fabriek, voor deD af voer van de suiker, als anderszins, de tusschen- komst des bestuurs aan de ondernemers niet ver leend worde, buiten volstrekte, telkens te bewij zen onmisbaarheid; g. dat aau den lande een bil lijke cijns verzekerd worde, zoowel over het product van deu vrijen, als over dat van ver plichten aauplant; h. dat elke overeenkomst en elke wijziging, beide terstond na de sluiting, worde openbaar gemaakt in het officieele nieuws blad. - Art. 2. Art. 60 van het voormelde reglement wordt voortaan gelezen als volgt„de Gouver neur-Generaal zorgt dat aan sommige bedrijven geene noodelooze belemmeringen in den weg gelegd worden of blijven. Behoudens verkregen rechten worden op de markten (passens) geene belastingen geheven." Door den heer Van Houten is als amende ment voorgesteld uit art, 1 weg te laten hetgeen bepaald is onder 3°. last opdroeg om, in de voorjaarsvergadering van dit jaar, rapport uit te breDgen over een voorstel om aan dien wensch te voldoen. Die commissie kweet zich op 18 Maart 11. van hare taak, adviseerde eenparig tot oprichting eener Protestantsche Vereeniging voor gewetensvrijheid, en diende een ontwerp van algemeene bepalin gen in. Met groote meerderheid besloot de verga dering tot de oprichting, werden de hoofdbepa lingen goedgekeurd, en werd aan de commissie opgedragen om, na zich versterkt te hebben door de opneming van eenige gemeenteleden, de op richting der Vereeniging voor te bereiden. Deze vermeerderde commissie heeft zich op 1 April 11. geconstitueerd tot een voorloopig Comité en na ernstige beraadslagingen aangenomen het navolgend „ontwerp van algemeene bepalingen voor de vereeniging Gewetensvrijheid." I. De Vereeniging stelt zich ten doel, de bevor dering en handhaving van de volstrekte gewetens vrijheid in de Protestantsche kerkgenootschappen. II. Ieder kan lid van de Vereeniging worden die, zonder eenig voorbehoud, verklaart tot haar doel te willen medewerken. III. De Vereeniging tracht haar doel te berei ken vooral door: a. naar de verbetering der ker kelijke wetgeving en de geleidelijke hervorming der Protestantsche kerkgenootschappen te streven; b. aanmoediging en ondersteuning van alles wat het godsdienst-onderwijs meer aaD zijn doel kan doen beantwoorden; c. de verspreiding van geschrif ten, die haar beginsel voorstaan, te ondersteunen d. op te wekken tot de vrije .uitoefening van het kerkelijk kiesrecht; e. het houden van meetings. IV. Aan het lidmaatschap is verbonden eene jaarlijksche contributie van ƒ1. Het voorloopig Comité stelt zich voor, op een nader te bepalen dag, in een of ander centraal punt des lands eene bijeenkomst te houden met allen die belangstellen in deze zaak, ten einde daar gezamenlijk de algemeene bepalingen vast te stellen, eene commissie te benoemen, belast met de taak, om op den grondslag dier vastge stelde bepalingen, een reglement te ontwerpen en dat later te doen behandelen en vaststellen in een constitueerende vergadering, samengesteld uit de afgevaardigden der afdeelingen, die zich inmid dels hebben gevormd. Het voorloopig Comité bestaat uit de HH.: A. S. Carpeutier Alting, pred. te Dokkum, voorzit ter; N. C. Balsem, pred. te Langezwaag; Mr. J. C. Bergsma, rechter in de arrond.-rechtbank te LeeuwardenMr. W. A. Bergsma, burgern. van Menaldumadeel; B. W. CoteDbrander, pred. te Drachten, vice-voorzitter; J. F. Corstius, pred. te Heerenveen; Mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, kantonr. te Beetsterzwaag; W. B. v. d. Veen, secr. van Haskerland; Doederus de Vries, burgern. van Dokkum; W. Zaalberg, pred. te Ber- gum, secretaris. Reeds hebben velen ondersteuning en medewer king toegezegd. De volgende circulaire is dezer dagen verspreid Van verschillende zijden en met klimmenden aandrang, werd in de laatste jaren de wensch geuit Daar nauwer aaneensluiting der individueel strijdenden voor vrijheid en ontwikkeling op gods dienstig gebied. Een drietal overwegingen leidde tot het tel kens meer beslist openbaren van dat verlangen: 1°. dat een auti-Protestansche geest het Protes tantisme bedreigt en daardoor de gewetensvrij heid belaagt; 2°. dat er in den tegen woordigen toestand der protestantsche kerkgenootschappen nog zooveel is wat het vrije godsdienstige leven belemmerend in deu weg staat en alleen, door nauwere aaneen sluiting van gelijkgezinden, kan worden gewij zigd of weggenomen; 3°. dat de leden der gemeenten, over 't alge meen, te weinig zelfstandig deelnemen aan den strijd voor de vrijheid op godsdienstig gebied en aau 't geen daarvoor door hun voorgangers ge daan wordt. Onder den invloed van die overwegingen han delde de vergadering van moderne predikanten, in het najaar van 1869 te Leeuwarden gehouden, toen zij aan eene commissie uit haar midden den Saliegeest heerscht, en of de betrekkelijk geringe toetreding eenigermate zou toe te schrijven zijn aan vrees voor afkeuring door commissarissen des Konings of ministers vau binnenl. zakeD. Het verslag van den toestand der gemeente Leiden, gedaan door Burg. en Weth. aan den ge meenteraad ziet heden het licht. Dit verslag waarvan wij wegens plaatsgebrek heden geen uittreksel kunnen geven, is in vorm gelijk aan de vorige. Alleen zijn de tabellen in het verslag zelf opgenomen Het bevat de volgende opgaven omtrent de bevolking. De werkelijke bevolking die op 31 Dec. 1868 bestond uit 39294 zielen, bedraagt thans 40027. Daar de bevolking alzoo de 40,000 te boven gaat, zal het personeel van den gemeenteraad met twee leden moeten vermeerderd worden. Het aantal geborenen en overledenen bedroeg in 1869 1473, en 987 tegen 1458 en 974 in 1868. Er vestigde zich daarbij 2134 personen in de ge meente, terwijl slechts 1887 haar met der woon verlieten. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 October 1869 4742; op denzelfden datum in 1868 4629. Mr. A. Greebe, gemeente-secretaris te Zaandam, die in October van het vorige jaar eene oproe ping deed tot vestiging van een Administratieven Bond, deelt thans in het VV. v. B. A. mede, dat de toetreding te gering is geweest, om het plan ten uitvoer te brengen. „Waarom mijne pogingen niet meer zijn onder steund, schrijft Mr. Greebe, kan ik zelfs bij bena dering niet gissen. Dat velen vreesden dat de te- Mevrouw Bellingrath-Wagner is plotseling ern stig ziek geworden, zoodat aan de commissie tot regeling van het Muziekfeest alhier op den 22"811 Mei per telegraaf is gemeld, dat HEd. op 2 en 3 Juni niet kan optreden. Groot was de verslagenheid door dit bericht bij de leden dier commissie te weeggebracht. Intusschen, na onvermoeid heen en weder telegrapheeren, schrijven en informeeren, is het der commissie gelukt, eene uitstekende plaatsvervangster te engageeren. De begaafde jeug dige zangeres Mathilde Weckerlin uit Dessau, „deren sympathische Stimme und würdiger Vor- trag auch auf dem Gebiete des Oratoriums ihr eine bedeutende Zukunft sichereu dürfte" (Sig- nale), die ook ten zeerste door den solieden be- oordeelaar Carl Hill voor dit muziekfeest is aan bevolen, en te Bremen, Berlijn en vele andere plaatsen in Duitschland telkens met succes is op getreden, heeft zich bereid verklaard, de solo partijen op zich te nemen. Heelt de commissie misschien eenige aansptaak op dank bij het pu bliek, voor hare inderdaad belangrijke bemoeiin gen in deze, verworven, nog veel meer verdient mej. Weckerlin reeds bij voorbaat dien dank, dat zij aan eene uitnoodiging, acht dagen voor de uitvoering tot haar gericht, heeft willen ge hoor geven. Men schrijft ons heden van den Leidschendam Gisterenavond ongeveer te halfnegen is er brand uitgebarsten in het logement en uitspan ning Hel Eiland alhier. Door stilte en gunstige gelegenheid van wind en bovendien nog door de ijverige bemoeiingen van de brandweer, is men er in geslaagd, den brand, die zich vrij hevig liet aanzien, tot dit eene perceel te bepalen, het welk ook maar voor een gedeelte is verbrand geworden. Op de plaats des onheils waren spoedig vier spuiten aanwezig, waarvan er drie diensten hebben bewezen. Volgens ge ruchten zou de brand ontstaan zijn op een kamertje, waar kaarsen stonden te branden. Men zegt dat alles tegen brandschade was verzekerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 111 tot 130 vol- genwoordige of een toekomstige minister van wassen personen en van 51 tot 58 kinderen. Aan de Zwem- en Badinrichting liijniicht zijn gedurende deze week 586 baden genomen. binnenl. zaken of eenige commissarissen des Ko nings eene vestiging van dien Bond niet gaarne zouden zien dit heeft mij de overtuiging ge geven dat de alles verstikkende Jan Saliegeest ook onder een korps ambtenaren heerscht, dat ik hiermede niet in die mate besmet achtte, dat velen van hen zich zouden storeD aan een al of niet ontvangen van een goedkeurend knikje van Excellenties of Hoogedelgestrengen. En ware het ook iets wal ik niet geloof dat eenige hooggeplaatste personen een Administratieven Boni in dien zin als ik verlang, niet gaarne zagen ge vestigd, dan zou dit voor een flink korps ambte naren juist een reden moeten geweest zijn om toe te treden, tenzij men kan aantoonen, dat 't doel hetwelk ik beoogde, geen ondersteuning ver diende." Het W. e. B. A. teekent hierbij aan De geëerde inzender houde liet ods ten goede dat wij het betwijfelen of onder het bedoelde korps ambtenaren wel zoo'n alles verstikkende Jan De Burgemeester alhier, gezien art. 109 der Al gemeene Politieverordening, bepaalt, ter gelegen heid der uitvoeringen door de Leidschc Zangver- eeniging, op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Juni aan staande in de Hooglandsche Kerk te geven, voor de rijtuigen bestemd om personen aan die kerk af te zetten, de na te melden richting die, bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, mogen alleen van de zijde van liet Kerkplein komen en moeten langs den Middelweg wegrijden; die, bestemd voor den ingang over de Beschuitsteeg mogen alleen van de zijde van de Burgsleeg komen en moeten langs de Nieuwstraat naar de zijde van de Hooigracht wegrijden die, bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerkgracht, mogen alleen koinen van de zijde der Burgsleeg en Nieuwstraat langs de Wintersteeg en moe ten langs de Hooglandsche Kerkgracht wegrijden. Voorts, dat na het eindigen der uitvoeringen tel kens in tegenovergestelde richting zal moeten wor den weggereden. Wordende een iegelijk dringend uitgenoodigd om zich naar de aanwijzingen, door de ambtenaren der politie in dien zin te geven, stiptelijk te gedragen. Wij vernemen dat het met roem bekende mu ziekkorps der Guides uit Brussel, onder directie van den kapitein V. Bender, over eenige weken eene knnctrpic Hnnr NpHprlanfl ?fi I dnpn HptknrjjS is geëngageerd den 10den Juni te Rotterdam, den Ijd.n te Amsterdam, (door de Kon. Ned. Tuin- bouwmaatschappij „Linnaeus"), den 12d" te Arn hem, den 13deu te Leeuwarden, den 14d"> te Gro ningen, den 15dm te Zutfen en den 16d«° wederom te Amsterdam (matinée „LinDaeus"). [HbQ Wij vernemen dat de Minister van Oorlog, op het daartoe gedane voorstel van den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, goedgevon den heeft, dat de cadetten der genie van het 8de studiejaar, dit jaar, ua afloop der examens, eene wetenschappelijke reis zullen doen, ouder geleide van den kapitein-ingenieur Schalken, ter bezich tiging van de voornaamste versterkingen in de nieuwe Hollandsche waterlinie, en tevens enkele van de nieuw gebouwde spoorwegbruggen. Deze reis zal in de volgende weekplaatshebben. Bred.Ct Men schrijft aan het Alg. Dgb. v. Ned.: „Zooals de ouden zongen, piepen de jongen 1" Wanneer wij bij deze „ouderen" denken aan arbeiders in groote fabrieksteden, dan mag dit spreekwoord toegepast worden op werklieden in minder aanzienlijke plaatsen, die't eens gaan pro- beeren met eene werkstaking. Een voorbeeld daar van leverden onlangs eenige arbeiders van eene steen- en glasfabriek aan den Hotlandschen IJsel, die 't werk staakten, in de hoop vau aan de spoorwegwerken te Rotterdam en aan de droog te maken plassen onder Nieuwerkerk nteer loon te zullen verdienen, 't Was echter maar „piepen," want weldra keerden zij terug tot hun werk kring, die waarlijk nog zoo kwaad niet is. Alge meen is tnen van oordeel, dat deze werkstaking vooral wat de glasfabriek betreft ten eenen- male ongemotiveerd was, en dat ook de arbeiders der steenfabriek, die den geheelen winter op voorschotten van den fabrikant geleefd hebben, veeleer reden tot dankbaarheid hadden, 't Schijnt dat de eisch om hooger loon meer een voor wendsel geweest is, om ook eens een „werksta king" te kunnen spelen en den haas een leelijkeu poets te bakken." Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is, naar men verneemt, aan de Provinciale Staten een voorstel aangeboden tot- het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen ten be drage van ƒ1200 ten behoeve van een te's Hage te openen wedstrijd voor werklieden in dit jaar. 74 cornmissiëu zijn reeds hier te lande voor deze zaak werkzaam. De miliciens der lichting van 1869 die bij de verschillende regimenten inf. nog in activiteit zijn, zullen den 15dcn Juli a. s. in het genot van onbe paald verlof worden gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Woensdag den l'*"» Juni, niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned. Indië tot offtc. van gez. 3de kl. J. H. W. Fischer, doctor in de genees- en verloskunde. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen F. Boo gaard, als kantonrechter te Weesp, met ingang van 1 Juli a. s. Amsterdam, 27 Mei. De bijeenkomst waartoe belangstellenden in de sociale quaestie door de heeren Van Hugenpoth, Testas, Curonel, Mackay, Buys, Van Hengel, Van de Wall Bake en De Jong van Beek en Donk waren uitgenoodigd, werd heden alhier in het lokaal Eensgezindheid gehou den. Daar de vergadering het minder wensche- lijk vond aan de voorloopige beraadslagingen publiciteit te geven, deelen wij (slechts mede, dat Da uitvoerige discussiën door de vergadering be sloten werd nogmaals eene^bijeen komst te orga- niseeren, tot welke een grooter aantal belang stellenden zou worden uitgenoodigd clan tot deze voorloopige bespteking. Op die tweede vergade-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1