ADVERTENTIE III. noe- 'ocb oed, slen De Q re- het and den ven red- uur hip- den iko- ien- oin il te E. den t of zal gen iar- are Co d ers :de, in eer den .ch- ten be ier ran ier be- in- en- of en. ken .el an! .an ier vie en. or- uit en it; )03 in le en ag ite IU- lr Marovische broedergemeente hebben rustig [n 25tal dorpen in die streken kunnen bezoeken Greld- en Efllecteninarkt. Amsterdam, 17 tot 23 Mei 1870. Illoezeer de houding der Beurs in de afgeloo- week over het geheel genomen vrij goed ef, was toeh de handel niet zeer uitgebreid en ,lt er op den vooruitgang der prijzen niet veel roemen, 't Is waar, na de groote gebeurtenis Parijs heeft er in de politiek niet veel bijzon plaats gehad dat ter kennis van het publiek [komen is, eenige oproerige bewegingen in Italië te Lissabon uitgezonderd, en op ünantieel ter- n bleef het evenzeer bij het oude. Ir bestaat dus geen grond om zich te verwon- xen dat de fluctuatiën niet grooter waren. Wat ze Nationale schuld betreft hielden de oude lijzen zich vrij wel staande, uitgezonderd de pCt. welke eene fractie verloren. Verleden oensdag had de jaarlijksche algemeene verga ring van aandeelhouders in de Nederlandsche ink plaats en bracht de president een verslag |t waaruit de bloeiende toestand dier groote telling ten duidelijkste bleek, wat nog beves tigd werd door het voorstel, dat aangenomen werd, iffii als dividend over het boekjaar 1869/70 uit tel keeren 19s/,0 pCt. of 199 per aandeel. Later Berden aandeelen verkocht, a 245 pCt. Aandee- n Handelmaatschappij zijn weder pCt. ach- uitgeloopen en bleven heden 117^4 tegen 118% It. op den 17den. Van onze overige industrieele aarden moeten wij opmerken dat de aand. Rijn- ioorweg van 302.50 tot ƒ305, Exploitatie- laatsch. van 83 tot 85% pCt. avanceerden, ter ijl de oblig. Centraal-Spoorweg circa Sa verloren. Spanjaards konden zich niet op de oude prijzen ndhaven en verloren circa tot pCt., mede- leept door den achteruitgang der Portugeezen. Ij de gewelddadigheden te Lissabon gepleegd, ten gevolge waarvan het ministerie heeft moeten aftre den, hadden de prijzen dezer laatste fondsen wel eens meer geschikt kunnen zijn, dan het geval ia geweest. Sedert den 17del1 verloren 1853er van op 33%, 1856/63 van 321?$, op 32(4, 1867 van SSHs op 32%, 1869 van 82% op 32% pCt., doch zij herstelden zich reeds weder en blijven heden respectievelijk 33%, 33%, 33 en 321 He pCt. Waar lijk I zulke fluctuatiën op het oogenblik dat er Bvolutie in een land bestaat, zij het ook dat die sohier bloedeloos afloopt, kunnen nauwelijks op gemerkt worden. In Russische fondsen ging vrij wat om tot steeds klimmende pi ijzen van de meeste soorten, waar onder b. v. de 1864er leening van 91 tot 92%, fde oude Russen bij Hope C#. van 92% tot 94%, de 6de Serie vau 76% tot 77 pCt. en andere zij het dan ook minder, toch niet onbelangrijk opkwamen. De loten deelden niet in dat avance, de spoorwegfondsen daarentegen alle in mindere of meerdere mate, vooral de Jelez-Griasi die van ƒ203.25 tot 206.37', en de Poti-Tiflis die van 84% tot 85% pCt. klommen. Voor zoover die rijzing niet was toe te schrijven aan buitenlandsche kooporders die ook hier den lust eenigszins op wekten, bestond er echter geen gegronde rede; wat sedert lang niet gebeurd was.deOostenrijksche schuld deelde ditmaal eens in de lustige gezind- id der beurs. Groote voordeelen hebben zij niet haald hoe zou dat ook kunnen! maar ch altijd iets: de 5 pCt. zilver van Januari lommen van 54% tot 55?&, de papieren van Mei |an 47% tot 48 pCt. Van de loten waren alleen 1864er a fl. 100 wat williger: van ^12% tot [114, terwijl Theis-Spoorweg van ƒ220 tot ƒ226 kwamen. Van Turken waren alleen de oude 5 pCt. hoo- ger, van 47% tot 48% pCt. terwijl de 1869er van ƒ152 op ƒ150.25 vielen en heden 151 blijven. Noord-Amerikaansche Staatsfondsen waren in éen doen ;van de spoorwegwaarden bleven enkele op den ouden prijs, Illinois vielen van 119%, op 119, Chicago North-West van 75% op 74%, Denver Pacific van 76 op 75ü enz., terwijl de winst bleef aan de Atlantic Ohio 7 pCt., die van 64 op 6714, Debentures, die van 32% tot 34%, de ver schillende soorten St.-Paul en Pacific, die allen circa pCt. hooger liepen. Na veel dobberens liep de prolongatie van 4ü terug tot 3% pCt. BUITENLAND. Frankrijk. 0 Indieu men geloof mag hechten aan de geruch ten, die te Parijs in omloop zijn, dan zou de gelukster van den heer OUivier reeds aan het tanen zijn. De redder van de Keizerlijke dynastie, de grondlegger van het liberale keizerrijk, zoo als zijn bewonderaars hem noemen, zou reeds het einde van zijn ministerieel leven naderen. De Keizer, vreezende dat de heer OUivier in zijn verder regeeringsbeleid de schitterende uitkom sten van het plebisciet in den wind zal slaan, moet zich voor het aftreden van zijn premier en het optreden van een kabinet Rouher hebben uitgelaten. De Indépendance die zich heden de tolk van deze geruchten maakt, is zoo wijs er bij te voegen dat de teleurgestelde vrienden van den heer Rouher wel in een en ander sterk de hand zullen hebben. Maar het blad is overigens ten sterkste overtuigd dat de lieer OUivier zich onhoudbaar beeft ge maakt; niet alleen bij den Keizer, maar bij alle partijen. De heer OUivier trachtte zich met alle par tijen te goed vriend te houden. Dan was hij au tocraat, dan nam hij de linkerzijde op sleeptouw, maar met al dat modderen kan hij wel niet an ders dan zijn eigen graf delven. Van zijn stand punt moest de heer OUivier ruiterlijk de eene of andere richting hebben gekozenóf hij moest de rechterzijde tot de beginselen gestemd hebben, wier vertegenwoordiger hij zich Doemde, de pers vrijgelaten hebben en zich niet door eenige buitengemeen scherpe uitvallen van zijn stand punt hebben laten afbrengen, kortom de man der vrijheid geweest zijn, óf wel de vertegen woordiger van de autocratische meerderheid van het Wetgevend Ligchaam, en dan moest hij hare beginselen met hart en ziel hebben verdedigd. Maar tot de linkerzijde te glimlachen, terwijl hij de rechterzijde de hand reikte, den heer Hauss- mau te doen vallen om Piétri en zijne komplot- ten ten steun te strekken, de officieele caudida- turen ver van zich af te werpen, om den ambte naren de activité dévorante tijdens den plebiscilairen strijd voor te schrijven, zie, dit zijn tegenstrijdighe den die slechts vau korten duur kannen zijn en de Indépendance is dan ook volstrekt niet verrast dat het oogenblik met rassclie schreden nadert, waarop de heer OUivier, door alle partijen in den steek gelaten, zich zijn vriend en leerling Dari- mon (vroeger een van de voornaamste leden der linkerzijde, maar later ten gevolge van zijn half slachtige politiek en overgaan tot de rechterzijde niet herkozen tot lid van het Wetgevend Ligchaam) zal gaan gezelschap houden om vervolgeus in vergetelheid te geraken. Gelijk altijd in dergelijke gevallen, redeneert de Indépendance verder, zijn het schijnbaar weinig beteekenende incidenten, die de steen des aanstoots worden en aanleiding geven tot de crisis. Daartoe rekent het blad de beslissing waarbij de bestendi ging van het plebiscitaire comité der rechterzijde verboden werd. Deze handelwijze welke ten volle den toets der wettigheid kau doorstaan, heeft die partij zeer mishaagd en hare organen spu wen reeds vuur en vlam, en daar de linkerzijde, door OUivier zoo herhaaldelijk gehavend, volstrekt geen belang heeft om hem te verdedigen, waarloe zijn handeling, in ieder geval een daad van strikte wettigheid en rechtvaardigheid, onder gewone omstandigheden wel aanleiding had kunnen geven, komt zijn val in niet te ver verschiet onvermij delijk voor. Reeds in de zitting van Woensdag moet hij een voorgevoel hebben gehad van het lot dat hem te wachten staat, toen een lid van de gematigde lin kerzijde, de heer Bethmont, de tribune betrad om eene interpellatie tot de Regeering te richten over het besluit tot ontbinding van bet omvangrijke couiité voor het plebisciet. De heer OUivier wilde dadelijk antwoorden, maar de rechterzijde ver langde uitstel van behandeling tot heden (Vrijdag). Het is dus te verwachten dat deze quaestie haarlijn zal worden uitgeplozen, en vooral de verbitterde rechterzijde een werkdadig aandeel aan de dis- cussiën zal nemen. De wet die de rechtspraak over drukpers- vergrijpen bij de jury overbrengt is thans aan genomen met 194 tegen 3 stemmen. JVoord-Duitscke Bond. De Allgem. Zeil. behelst de nota door den gezant van den Noord-Duitschen Bond aan den kardinaal Antonelli overhandigd, waarin de bezwaren door de Fransche regeering ten opzichte van het Con cilie ontwikkeld, worden ondersteund. Merkwaar dig zijn in dit stuk de volgende zinsneden Er is bovendien een punt van veel gewicht waarop in het bijzonder de aandacht van den Hei ligen Stoel gevestigd wordt. Het is in Duitschland hoog noodig dat zoo wel Katholieken als niet-Katholieken vreed zaam met elkander omgaan. Onder den invloed van de dagelijksche samenleving en de vele aan rakingspunten, is een toestand geboren die zonder de punten van verschil uit den weg te ruimen, toch zoodanige toenadering tusschen de verschil lende gezinten teweeg heeft gebracht, dat er alle hoop bestaat voor de verwachting, dat te een of te anderen tijd alle levende strijdkrachten voor het Christendom zich zullen vereenigen om ge meenschappelijk de dwalingen te keer te gaan, die reeds haat-mlvloed op de maatschappij doen gevoelen tot groot nadeel van den godsdienst. Maar de vrees is niet ongegrond dat deze nei ging tot toenadering in haar geboorte zal ge stikt worden, indien de tijd leeren mocht dat de beginselen waartegen onze bisschoppen zich ver zetten, bij de beraadslagingen op het concilie de bovenhand zouden houden, ja aan de maat schappij als geloofsleer en bijgevolg als politieke gedragslijn zouden opgedrongen worden. Onze natie en dit is boven allen twijfel verheven zou daarin het hervatten van den ouden strijd zien, omdat zij zich geenszins gerustgesteld zou achteu door verzekeringen, dat de politiek ge heel afgescheiden moet geacht worden van het geen als godsdienstbetrachting verkondigd wordt. De regeering van den Noord-Duitschen Bond, die meermalen het verwijt moest hooren, dat zij niet vroeger tusschen beiden is gekomen in hetgeen men, te recht of ten onrechte, de plannen van Rome heeft genoemd, zou in het vervolg wel eens niet bij machte kunnen zijn om op gods dienstig terrein die vrijheid van handelen voort te zetten, die zij tot dusver in het belang van den katholieken godsdienst aanwendde Over het votum van den Rijksdag betreffende de doodstraf schrijft men uit Berlijn aan de Köl- nische Zeitung: Van de 7S leden der Nationaal-liberale partij hebben 16 nu voor het behoud van de doodstraf gestemd, die voor eenigen tijd er tegen stemden. Van inconsequentie kan men hen echter niet beschuldigen. Allen zullen ook nog wel heden de afschaffing der doodstraf wenschen, maar nadat de Bondsraad zoo geprononceerd zich tegen de afschaffing had verklaard, is het nu alleen de vraag, wat heeft praktisch meer waarde: de strafwet aan te nemen zoo goed als nu mogelijk is, of alles bij het oude te laten en de doodstraf ia het grootste deel van den Bond voor veel meerdere gevallen te laten voortbestaan? In Saksen, Oldenburg enz. kan ook het recht van gratie nog elke executie verhinderen. Portugal. In de zitting van de Cortes (Pairskamer) van 20 dezer kwam de jongste geweldpleging van maarschalk Saldanha ter sprake. Het was de markies de Sabugosa, die, inziende dat deze zit ting door den drang der gebeurtenissen wel de laatste zou zijn, krachtig protesteerde tegen den aanslag gepleegd op de constitutie van het land. De Kamer van de Pairs behoort te waken voor de verdediging van de grondwet. Zij moet bet hoofd van den slaat en het land tooneu dat zij ten allen tijde gereed is haar verplichtingen na te komen. Andere leden waren van oordeel dat men ten deze met omzichtigheid uioest te werk gaan en niets doen alvorens den gewezen minister-pre sident, den hertog van Loulé, gehoord te hebben. Nadat onderscheidene leden den markies De Sa bugosa ondersteund hadden, zeide de hertog van Loulé dat elke verklaring onmogelijk was, zoo lang de hertog van Saldanha niet tegenwoordig was. In ieder geval, voegde hij er bij, heb ik geweigerd het besluit te coutrasigneeren waarbij Saldanha tot minister-president werd benoemd, daar ik overtuigd was dat de Koning in dezen niet in de vrije uitoefening van zijne prerogatieven gehandeld heeft, maar dat alles willekeurig be werkt is. De Koning is door militair geweld gedwongen het ministerie zijn ontslag te geven. Dezelfden dag vergaderde ook de Cortes (kamer van afgevaardigden). De afgevaardigde Diaz ves tigde daarin de aandacht op den elleudigen toe stand waarin men verkeerde. De grondwet was geweldadig geschonden; bet was de plicht der volksvertegenwoordiging daartegen in verzet te komen. De afgevaardigde Carvallo vond dergelijke dis cussie ontijdig. Men moest daarmede wachten tot bet nieuw ministerie samengesteld zou zijn. Nadat nog verschillende leden liet woord had den gevoerd werd de beraadslaging tot een na deren dag uitgesteld. TELE&RAMMEN. Parijs, 26 Mei. Zeventien afgevaardigden van de gematigde linkerzijde, waaronder de heeren De Kératry en Betlnnont, hebben onder leiding van den heer Picard, die tot dusverre tot de linkerzijde behoorde, eene nieuwe partij gevormd en noemen zich de constitutioneele linkerzijde. Londen, 25 Mei. Verschillende korpsen Fe nians trekken op St.-Albans aan. Men schat het aantal Fenians die er aankomen op 2000. De verschillende afdeelingen hebben zich onder bevel gesteld van den generaal O'Neil; zij staan op het punt naar Milivanké op te rukken, ten einde een inval in het westen van Kanada te doen. De Kanadasche regeering neemt krachtige voor zorgsmaatregelen. Een korps vrijwilligers is onder de wapenen gekomen om de benden te gemoet te trekken. Onder hen bevindt zich prins Arthur, zoon van koningin Victoria. Washington, 25 Mei. De president Grant heeft eene proclamatie uitgevaardigd, ter waarschuwing van de bevolking om zich van alle deelneming aan de Feniansche aanslagen op Canada te ont houden. Verder wordt de openbare macht bevo len alles iu het werk te stellen, om dit oproer te voorkomen en alle personen die daaraan deelne men in hechtenis te nemen. Bayonne, 25 Mei. Naar luid van hier ontvan gen berichten uit Portugal, nam de maarschalk De Saldanha alleen daarom zijne toevlucht tot een pronunciameiito, omdat de hertog De Loulé zijne, naar het scheen, ophanden zijnde weder- optreding in het ministerie willende beletten, maatregelen had getroffen, om hem onverwijld in hechtenis te nemen. Brussel, 25 Mei. Het Hof van Assises heeft heden uitspraak gedaan in de zaak-J/ande/(laster en hoon, door iniddel der drukpers tegen den procureur-generaal De Bavay en [den procureur des Konings De Hody). Het heeft den beschul digde op alle punten vrijgesproken. Deze uit spraak is met groote toejuiching vernomen en heeft tot ovatiën aanleiding gegeven. Toronto, 26 Mei. De Fenians, onder O'Neill hebben de grenzen van Canada overschreden. Hun aantal wordt niet opgegeven. De troepen staan gereed hun den verderen doortocht te be letten. De Fenians hebben alles wat zij aan de grenzen vonden, geplunderd. Uithoofde de generaal O'Neill geen cautie van 20,000 dollars kon stellen, is zijne arrestatie gehandhaafd. Naar men verzekert zullen de Fe nians versterking bekomen en trekken nog tal rijke korpsen naar de grenzen op, werwaarts ook de Amerikaansche en Canadasche troepen worden gedirigeerd. Washington, 26 Mei. De troepen van Canada hebben de Fenians, in de nabijheid van Franklin, teruggeslagen; twee Fenians zijn gedood en twee gewond. Hun aanvoerder O'Neill is op zijne vlucht door de politie der Vereenigde Staten gearres teerd en naar St.-Albans overgebracht, beschul digd van schending der neutraliteit. Onder de Fer.ians heerschl volslagen moedeloosheid. Ameri kaansche troepen zijn aan de grenzen aangekomen. Berlijn, 26 Mei. De koning van Pruisen heeft heden den Rijksdag van den Noord-duilschen Bond gesloten In de troonrede die hij bij deze gelegenheid uitsprak, zag hij met levendige zelf voldoening terug op de reeks organieke weiten en andere maatregelen tot heil van den Bond tot stand gekomen. De bondsmariiie, komt daarin o. a. voor, is dank zij de door u toegestane middelen tot zulk een hoogte gevoerd, dat deze tak van de natio nale weerbaarheid in overeenstemming is niet de waardigheid van de Duitsclie natie. Ouder de gewichtige wetsontwerpen noeint de koning iu de eerste plaats liet dezer dagen aan genomen strafwetboek, waardoor men zoo dicht genaderd is tot het groote doel der üuilscne rechts eenheid, maar dit doel kon niet bereikt worden, indien niet zoowel de Rijksraad als de Uoinlsregec- ringeii voor de vollooiing vau dit groot nationaal werk hun overtuiging ten offer huilden gebracht. (Hiermede doelde Z. M. op liet genomen bed uit lot instandhouding der doodstraf;. Z. il. betuigde voor deze bereid willigheid zij u dank. De koning eindigde met de lioop uit te spre ken, dat liet buitenland in de ontwikkeling van den Nontd-Duitsclien Bond eerder een waarborg dan eene bedreiging voor de vrede zou zijn. LAATaiTln UCKICU JUlL.X. l'er telegraaf.) De commissie uit liet iJof in Zuid-Holland beeft lieden tut eau lulaal-nolaris toegelatende lieereu Senator van 's-lluge, Metz van Rotterdam, Brouwer en Klaverwijden van Leiden, en Sainsuu van Dordrecht. (Per telegraaf.) De Eerste Kamer heeft liet wets ontwerp tot wijziging van de armenwet aange nomen met 32 tegen 4 stemmen. Morgen behandeling van het wetsontwerp be treffende de haven van Harliiigeti. Per Telegraaf.) De Tweede Kamer heefc lieden aangenomen het wetsontwerp tot vestiging eeuer nieuwe gemeente Anna Pauwlonu eu dut lot wijziging vau hoofdstuk V Slualsbegrooling dienst jaar 1869, na uauiieining van een amendement. Van Delden met 39 tegen 23 stemmen om den post onvoorziene uitgaven, bedragende ƒ19,009, te verminderen met ƒ5000. Op de interpellatie van den heer v. Sijpesteyn heeft de Minister van Koloniën geantwoord, dat er uitzicht bestaat op bet spoedig sluiten van een tractaat met Engeland omtrent den aanvoer van immigranten. Er zal een wets-ontwerp worden ingediend tot bekrachtiging van een daartoe strekkend tractaat. De algemeene beraadslagingen over de suiker- wet zijn aangevangen. De conservatieve partij heeft gezwegen. De heeren Mirandulle, De Lange en v. d. Hucht bestreden haar, de minister van koloniën verdedigde de beginselen, maar ver klaarde zich bereid tot een gemeen overleg, waar van de grens echter bepaald wordt door zijne ver antwoordelijkheid. De algemeene discussiën zijn gesloten. Alinea 1, houdende verbod van uitgifte van nieuwe contracten is goedgekeurd. Over alinea 2 waren tal van meeningen. Morgen voortzetting. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. inorg. wurg. uain. uam. nam. avoud avond 5 o. 8 u. 12 a. 4 D. u. 8 u. 10 D. Dond. 56° 54' 52" V rijilag 52» 55' 64° 63° Wind Vrijr ag m dd. 5 uren z o. Getrouwd KAREL L. VAN BERCKEL, van Hottcrdam kv A. W. I. SANDERS. Lejdev, 26 Mei 1870,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3