ij beid iees- >hen 1 te van isct >zig. C. •an!, te )rde leid veel posi ge- luur l uil ruis zijn cou- wijs ling ran ven at- sn eu en in to, hij se-l an 1U1 :a. lel ;e, sel ar in id e- '6 >t n si te n e :r sr 13 g a, it n e Is e hij zich toegeëigend, zonder aan den bakker re kening en verantwoording te doen. De ƒ400, die de eerste beschuldigde van den commissionair voor de koffie ontving, waren niet voldoende voor zijn overtocht naar Amerika. Daarom verkocht hij al zijn roerende goederen. Met dat geld ging hij naar Harlingen, maar werd bij tijds door de justitie opgespoord en gevanke lijk eerst naar Zutfen, vervolgens naar Arnhem gevoerd „Wanneer men een keus moest doen, wie van deze twee beschuldigden de gevaarlijkste was, dan valt zonder twijfel de keus op den tweede, den commissionair. Op schandelijke wijze heeft hij de firma's, waarvan hij agent was, bedrogen. "Steeds trachtte hij, zoowel bij het verhoor den vechter-commissaris, als op de terechtzitting het hof voor te liegen. Slechts 21 jaar oud, toonde hij eene sluwheid, die men niet licht bij zulk een jeugdig persoon zou zoeken. Voornamelijk op zijn aanraden heeft de eerste beschuldigde oote oneerlijkheid gepleegd. „Het O. M. eischte dan ook tegen hem een tucht huisstraf voor den tijd van zeven jaar, tegen den akker van vijfjaar. De verdediger concludeerde tot vrijspraak, in allen gevalle lot ontslag van rechtsvervolging, meenende dat bij zijn cliënt noch dolus bewezen was, noch het feit misdaad, wan- debrijf of overtreding daarstelt. I „De verdediger van den tweeden beschuldigde zeide, dat, hoewel diens handelingen niet stipt eerlijk waren, zulke zaken in den handel dik wijls voorvallen. Wij zijn het met het O. M. ge heel eens, dat geen koopman of agent op zulk eene schandelijke wijze opzettelijk de firma's, waarbij hij aangesteld is, zal bedriegen. 3 „Het Hof zal Woensdag 25 Mei uitspraak doen." (A. D. v. N.) IVeerï, 20 Mei. Maandag aanstaande worden hier eenige ingenieurs vaD den waterstaat ver wacht, die een grondig onderzoek zullen hebben in te stellen naar den toestand der sluiswerken, die in de laatste dagen zoozeer de aandacht ge trokken heeft. Zij zullen worden vergezeld door den ingenieur Simon Van Vlissingen. Er zal wor den geconfereerd omtrent middelen ter verbete ring der fundeering, stopping der wallen en be vestiging van den grondslag van bedoelde groote sluiswerken. Kampin, 21 Mei. Van de 42 jongelingen die tot dienstname bij het instructie-bataljon waren op geroepen, zijn er 39 opgekomenvan deze zijn er 3 om verschillende redenen afgekeurd, zoodat er 36 bij genoemd bataljon zijn ingelijfd geworden. Tegen het laatst der maand Juni of het begin van Juli a. s. verwacht men weder eene oproe ping van jongelingen van meergemeld bataljon. Willemsoord, 19 Mei. De Commissaris des Ko- nings in Overijsel vereerde ons gedeelte van de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid he den met een bezoek. Door den Directeur, den heer Jongkindt Coninck, voorgelicht, nam de Com missaris met zeer veel belangstelling kennis van de verschillende takken van huishouding der Maat schappij, en werden de kerk, school, fabriek, de hoeven „Generaal Van den Bosch" en „Utrecht" en verschillende huisgezinnen door hem bezocht. H Groningen, 21 Mei. Gisteren heeft de politie den persoon, die den diefstal in het stations-ge bouw te Winschoten heeft gepleegd, in hechtenis genomen. Hij is een Pruis van geboorte en werd ontdekt in eene herberg in de nabijheid dezer stad. Hij heeft zijne misdaad bekend en tevens, dat hij een gedeelte van het ontvreemde geld heeft begraven. In zijne in beslag genomen kist heeft men eene belangrijke som gevonden en hij had aan de logementhoudster een zak, inhoudende 500 aan zilver en bankpapier, in bewaring ge geven. De bedoelde persoon heeft vroeger in Pruisen wegens diefstal 5 jaren gevangen gezeten. Gemengde Berichten. Zaterdag-avond steeg eene dikke rookwolk op achter den Carolinenberg te Dieren, en weldra outdekte men dat een afgelegen dennebosch, toe- behoorende aan den heer W. L. Havelaar, in brand stond. Gelukkig waren er spoedig een aan tal arbeiders aanwezig, die door het opwerpen van zand en het omspitten van den brandenden heidegrond de verdere verspreiding van het vuur tegengingen. Intusschen is ongeveer 1bunder jong dennenhout een prooi der vlammen geworden. Wanneer de brand, die door sommigen aan opzet van kwaadwilligen wordt toegeschreven, eenige uren later ontstaan of ontdekt ware, dan zouden de gevolgen ook voor de omliggende bos- schen verderfelijk hebben kunnen zijn. In den stooinmeelmolen van de heeren Dalraen en Vbd de Winkel te Roermond, heeft 11. Vrijdag een betreurenswaardig ongeluk paats gehad. Men was bezig zakken te vullen met zemelen, die door eene buis naar beneden gelaten worden. Daar het scheen dat deze buis verstopt was, ging een der tienjarige knaap, in den molen werkzaam, naar boven om zulks te verhelpen, doch schoot door een noodlottig toeval in de buis en verstikte in de zemelen, zoodat hij binneD een paar minuten tijds een lijk was. Alle mogelijke geneeskundige hulp werd dadelijk aangewend, doch men mocht er niet in slagen om de levensgeesten van den on- gelukkigen knaap wederom op te wekken. Eergisterenavond had buiten de Katharijne- bar rière, nabij de spoorbrug te Utrecht, het volgende ongeluk plaats. Terwijl vier personen wilden gaan roeien, raakte er een, aan 't roer staaDde, over boord; bij de pogingen om hem te redden sloeg de boot orn en vielen allen in 't water; drie van hen werden gered, doch een, de persoon van T., schippersgezel aan de Zoutkeet, verloor daarbij het leven. Eergisteren viel een kind van De J. en 2% jaar oud in den Vaartschen Rijn aan de helling buiten de Tolsteeg te Utrecht en verloor daardoor het leven. Zaterdag avond vond men den heer R. te Utrecht levenloos op het geheim gemak. BUITENLAND. Kerkelijke Staat. Gisteren, zoo schrijft de bekende Romeinsche Correspondent van de Augsb. Alig. Ztg. dd. 15 Mei, gisteren zijn de beraadslagingen aangevangen over het Schema betreffende het Primaat; dat wil zeggen, er werden redevoeringen vóór en tegen de onfeilbaarheid gehouden, van eene orde lijke discussie toch is geen sprake. Men zegt hier dingen, die men niet zou schrijven, en zeker niet zou laten drukken. 69 bisschoppen hebben zich als redenaars lateu inschrijven. De bisschop Pie van Poitiers heeft als rapporteur de ver wachtingen overtroffen, en voor de onfeilbaar heid een fonkelnieuw argument gevonden, dat hij met een bijzonder welbehagen ontwikkelde. De paus, zeide hij, moet onfeilbaar zijn, want Petrus is met het hoofd naar benedeu gekrui sigd geworden. Daar droeg dus het hoofd de ge heels last van het lichaam. Zoo draagt ook de paus, als het hoofd, de geheele kerk. Maar nu moet hij die draagt oufeiibaar zijn, en niet hij die gedragen wordt enz. De Italianen en Span jaarden vonden het prachtig. Maar een Siciliaan- sche bisschop overtrof hem nog. Wij Sicilianen, zeide hij, hebben een bijzondere reden, waar om wij aan de onfeilbaarheid van alle pausen gelooven. Petrus zelf bezocht, gelijk men weet, ons eiland, en vond er reeds een aantal Christenen. Toen hij nu verklaarde dat hij onfeilbaar was, von den de Christenen, aan wie dit artikel nog niet was medegedeeld, dit wel wat vreemd. Om der halve zekerheid te krijgen, zonden zij eene depu tatie aan de maagd Maria met de vraag, of zij iets van de onfeilbaarheid van den Paus gehoord had. Zij antwoordde daarop, dat zij zich zelfs herinnerde er bij tegenwoordig geweest te zijn, toen Haar Zoon aan Petrus dit bijzonder voor recht toekende. Door die getuigenis volkomen bevredigd hebben de Sicilianen sinds dien tijd het geloof aan de onfeilbaarheid in hun hart bewaard. Dit is den 14ll,n Mei werkelijk iu de Aula gezegd, voegt de schrijver er bij, die trou wens altijd bewezen heeft, dat hij volkomen van alles op de hoogte was. Ook heeft Antonelli, in zijn antwoord aan Daru, op een belangrijk punt erkend, dat deze correspondent goed ingelicht was. Griekenland. Het bericht uit Athene, gisteren reeds kortelijk per telegraaf vermeld, ligt thans in zijn geheel voor ons. De vroegere schuilplaats der roovers, bet gebergte van Akarnanië, zal niet lang meer de misdadigers beschutten, daar het nationale geweten der Akarnaniërs, gewekt door de hooge sommen die voor elk roovershoofd zijn beloofd, ontwaakt is, en deze dus zelve een aanvang maken met het vernietigen van dezeD landplaag. In Aracliova (Naupaktos), noodigde de burgemeester vier van de meest beruchte roovershoofdlieden aan zijn tafel, en schoot hen met zijne bedienden neder, toen de wijn bij hen begon te werken. Hij moet 4 premieu ter waarde van 45000 drachmen krijgen. Buitendien hoort men van alle zijden berichten van doodslag, verwonding en gevan genneming van gevreesde roovers. Gansche dor pen slaan op om roovers te vernietigen en premien te verdienen. Het onderzoek over den moord van Marathon gaat goed vooruit, hoewel er telkens meerdere personen in betrokken worden. Dezer dagen wordt het eerste proces behandeld, en daarop volgt dat tegen de heelers en de me deplichtigen. Den I2d"n Mei gelukte het aan twee militaire patrouilles om de bende van den gevreesden Albaneeschen roover Dely, die in 1867 twee Engelsche reizigers gevangen nam, te vernietigen. Aan het Journal des Débats hebben 5 advocaten te Athene namens hunne collega's een missive gericht, om een bericht te wederspteken dat door den Engelschen gezant te Athene aan zijne re geering zou medegedeeld zijn, van dezen in houd „dat uit overgroote voorzichtigheid de moor denaars het voor goed hebben geoordeeld, om drie bekende advocaten te Athene te consulteeren, en dat zij geen besluit wilden nemen voordat zij van hen antwoord ontvangen hadden." De ad vocaten verklaren dat, ware dit bericht juist, een eeuwige schandvlek op het voorhoofd der advocaten door een dergelijke handelwijze zou gedrukt zijn. „Getrouw aan onzen eed, verleenen wij met ijver bijstand aan allen, die lijden, en aan de beklaagden welken dien inroepen, omdat in iedere maatschappij de wet, die den beklaagde de vrije verdediging als een heilig recht vergunt ze den advocaat als een eervolle plicht oplegt Maar wij wijzen met al onze energie deze be schuldiging van ons af, en wij bekrachtigen het met ons aller eerewoord, dat nooit een van ons zijne wetenschap heeft gebruikt, om bij de uit voering van een slechte handeling behulpzaam te zijn of om op listige wijze den dader aan eene wettige vervolging te onttrekken TELEGRAMMEN. Berlijn, 23 Mei. Bij de behandeling van het strafwetboek in den Rijksdag heeft de heer Von Bismarck doen uitkomen, dat de Bondsregeerin- gen aanzienlijke concessiën hebben gedaan voor het tot stand komeu van een nieuw strafwetboek. Het voorstel des heeren Planck (alleen behoud van de doodstraf in die staten waar zij uog niet is afgeschaft) is onaanneembaar, omdat het de rechtseenheid verbreekt eu twee klassen van Noord-Duitsche burgers in 't leven roept. De heer Planck heeft hierop zijn voorstel inge trokken, en de Rijksdag heeft vervolgens met 127 tegen 119 stemmen in het behandelde arti kel aaDgenoineu de reeds eeuniaal geschrapte woordenmet den dood, en daardoor de doodstraf iu het wetboek weder opgenomen. Lissabon, 23 Mei. Er ziju tijdingen ontvangen uit Rio-Janeiro, loopende tot 3 dezer. De inkom sten van Brazilië over 1868/69 hebben ruiui 18 millioen gulden meer bedragen dan het vorige dienstjaar, eu gedurende het eerste semester vau 1869/70 bedroegen de inkomsten vijfmillioen meer dan over hetzelfde tijdvak van 1868/69. Al- zoo zijn, in weerwil van de kosten des oorlogs tegen Paraguay, de uitgaven door de hulpbron nen der schatkist gedekt geworden. Volgens tijdingen met de Rio-uiail ontvan gen, is Garaccas, de hoofdstad van Venezuela, door de revolutionairen genomen. Er had eerst een hevig gevecht plaats, waarbij 500 personen gedood ziju. De president Monagas heeft de stad overgegeven en is op zijn woord van eer op vrije voeten gesteld. De generaal Blanco is benoemd tot voorloopig president. Deze heeft de uitvoer rechten afgeschaft en de invoerrechten op 70 pCt. verminderd. Parijs, 23 Mei. In het Wetgevend Lichaam heeft de president medegedeeld dat de regeering een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij bepaald wordt, dat de voortaan te benoemen senatoren jaar lijks niet meer dan 15000 frauken vergoeding zullen bekomen. Londen, 24 Mei. Het Huis der Gemeenten heeft al de artikelen der lersche landbill aan genomen. Promotiëu, Groningen, 23 Mei. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer M. A. Schepers, geb. te Woudsend, na het verdedigen van een academisch proefschrift over: uitzakking van de baarmoeder. STATEN-GJbUVEKAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De voorzitter deelt mede dat van de heeren Storm v. 's Gravensande en Stieltjes bericht is ontvangen, dat zij verhinderd ziju de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is de beraadslaging over het wets ontwerp tot goedkeuring van eenige artikelen der over eenkomst op de visscherij in den Hijn. De heer v. Lijnden wil niet in wijdloopige be schouwingen treden en geen ichthyologischen cursus leveren, maar slechts enkele punten behandelen lü. de noodzakelijkheid der regeling van deze zaak; 2°. de middelen waardoor men meent aan de bestaande be zwaren te gemoet te komen3®. in hoever deze zaak bij traktaat moet worden geregeld. Ad 1™. Men zegt dat die noodzakelijkheid wordt gemotiveerd door de vermindering van zalmproductie. Maar dit feit is niet juist: dat blijkt uit het getal zalmen die gevangen worden, en dat niet minder is dan 't getal dat vroeger gewoonlijk gevangen werd. Uit een staat van de visscherij op de Lek blijkt van voortdurende zalmvermeerdering van 1854 tot H69 op die rivier. Ad 2anJ. Welke middelen wenscht de regeering te zien aangewend om te gemoet te komen aan het verlangen tot vermeerdering der zalmproductie Twee middelen1°. het sluiten der zalmvisscberij gedurende zeker aantal maanden; 2°. gedureude s uren per etmaal Spr. maakt de opmerking, dat de bepaling van het gesloten houden der visscherij niet afhangt van de wet, maar van de natuur, van den water stand der rivieren. Een sluittijd zal noodlottig zijn voor deze mjierheid, die in drie maanden tijds, (te Ammerstol b. v.) soms 16 a 24000 gemiddeld op brengt. En waartoe 8 uren per etmaal den vischtijd slui ten? Is dat om de teelt te bevorderen? Neen, juist in die 8 uren zal de visch naar boven drijven en ze door naburen worden opgevangen. Daartegen staat geen enkel voordeel voor ons over. Ad. S010. Reeds langen tijd worden de vourdeelen der natuurlijke ligging ons door 't buitenland benijd meermalen heeft het buitenland gepoogd die voor- deelen te verkrijgen, totdat m't vorige jaar de Regee ring van Baden met aandrang daarop heeft willen terug komen. Die Regeering heeft van de vorderingen der natuurkundige wetenschap gebruik gemaakt, die ge leerd zou hebben, dat de zalm niet meer denzelfden weg gaat als twintig eeuwen geleden. Het buitenland zal zich nu met onzen zalm verrijken. Ziedaar de nadeelen van dit traktaat voor Nederland. En welke voordeelen spruiten er uit voort Volgens spr. geene enkele. Wij behoeven niet de medewerking der Rijuoeverstatenf het verstoren vaü de zalm heeft op de bovenrivieren in twintig eeuweu geen schadelijken invloed op de productie uitgeoefeu i. Vroeger heeft Duitschland gepoogd de helft van onze stroomen te verkrijgen voor ae zalmvisckvangst. Hei is van onze zijde niet toegestaan. Nu verlangt Duitsch land zich op andere wijs het ons natuurlijk bezit toi te eigenen. Zullen wij nu eene regeling toestaan, waarbij wij alles kunnen verliezen en niets kunnen winnen De kunstmatige vischteelt zoo eindigt spr. kan oc! in Nederland bevorderd worden. Maar laten \vi niet, na 20 eeuwen vrijheid te hebben gehad, hf protectionneele stelsel aaunemen, ten gevolge waa •- van wij gevangen worden in dat net, waarin de vis- schen moeten gevangen worden in ons land en niet in het buitenland. De heer Rombach zegt, dat bij deze zaak èn na tuurkundige èn staathuishoudkundige beschouwiugeu in aanmerking komen. Wat de natuurkundige be schouwingen betreft, is 't een feit, door alle natiën erkend, dat de zalm, die iu de zijrivieren van den Rijn geboren wordt, naar zee gaat en terugkeert naar de rivier om aan zijn geslachtsdrift te voldoen. Dat is eene natuurwet, door alle natuurkundigen vastge steld. Wat de staathuishoudkundige beschouwingen betreft, zegt spr. dat 't hier geldt het gezamenlijk belang van alle Rijnoeverstaten. Moet dan een gezamenlijk be lang niet gelijk worden geregeld Welke is nu z. i. de plicht der Kamer? De Kamer moet beoordeelen of die overeenkomst is doelmatig en billijk. Zij is doelmatig, zegt spr.ook de heer v. Lijnden heeft niet ontkend, dat er maatregelen moeten worden genomen, om onze visscherij te be schermen. De zalmvangst moge niet onveranderd zijn maar de zalmteelt is wel verminderd. De overeenkomst is ook billijk. Is 't niet billijk, dat dezelfde bepalingen zulleu gelden vau ons land tot Basel toe? en behouden wij niet in ieder geval onze gunstige ligging? Daarna is het wetsontwerp nog bestreden door de heeren Begram, Van Naamen, Insinger eu Idserda en verdedigd door de heeren Creiners en Van Golt- stein. Morgen voortzetting. De Regeering betoogt in hare Memorie van Beant woording op het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot goedkeuring van enkele artikelen der overeenkomst, den 27sten November 1869 te Mann heim gesloten (gemeenschappelijke bepalingen op de visscherij in den Rijn), dat de vraag, of het wets-ontwerp der zalmvisscherij op den Rijn bij internationaal ver drag behoort te worden geregeld, hier ten onrechte tot hoofdvraag is verheven. Wanneer de noodzakelijk heid of wenschelijkheid van maatregelen ter bevorde ring van de zalmvisscberij is aangenomen, wanneer het vervolgens is gebleken dat die maatregelen hier, gelijk overal waar men de kennis van het teven van den visch ten nutte der visscherij heeft aangewend, moeten bestaan in het bevorderen der voortteelïng op de boven-rivier en het sparen der jongen op hun tocht naar zee, dan behoeft het geen betoog, dat die middelen op eene rivier, die het grondgebied van ver schillende staten doorloopt, niet zijn aan te wenden dan in overleg mot die andere staten. De Regeering noemt het beweren, dat de zalmvis scherij zich in betrekkelijken bloei verheugt, eenigszins nieuw. Jaren lang vernam de Regeering het tegen overgestelde; aanhoudend waren de klachten over het tegendeel. Die klachten, zoo eenstemmig, verschilden echter in de aanwijzing der oorzaken van de kwijning Do zegenvisscliers zochten ze in de steken, de steek- visschers in de zegens, de drijvers in de zegens en de steken en allo zalmvisschers in de ankerkuilen Kon dus de Regeering vrij zeker zijn dat de toestand niet voldoende was, zoo scheen het haar plicht, zich nader van dien toestand en zijne oorzaken te vergewissen. Het te dien einde aan den heer Pollen opgedragen onderzoek heeft reeds belangrijke gegevens verschaft. Maar ook afgescheiden van alle vergelijking met het verledeue, drong zich de vraag op, of het tegenwoor dige niet voor groote verbetering vatbaar is, ot niet de aanzienlijke vertakkingen van den Rijn die ons land doorloopen, van nature geschikt zijn, om eene veel grootere hoeveelheid zalm op te leveren dan er nu gevangen wordt. De geheele zalravangst bedraagt niet meer dan 40,000, eene raming die zeker niet te gering is gesteld. De Regeering blijft van oordeel, dat maatregelen moeten worden genomen tot bevor dering der zalmvisscherij. Waarin nu die maatregelen moeten bestaan? Het autwoord op deze vraag hangt uit den aard der zaak geheel af van de levenswijze van den zalm. De Regeering herinnert aan haar be toog in hare Memorie van Toelichting, waariu de hoofdpunten voorkomen, gelijk zij Bedert jaren, ten gevolge van eene reeks van waarnemingen en onder zoekingen, bekend zijn geworden Beperkingen, alleen in ons land aan de zalmvisscherij opgelegd, zouden niets meor kunnen zijn dan een poging om de vangst te verplaatsen of anders te verdeelen, en dat waar borg voor algemeene toeneming alleen te vinden is in eene wetgeving, die op den geheelen Rijn en zijne bijrivieren bescherming van teelt en brood en gemeen schap van belang verzekert. LAATSTE BERICHTEX. 's-Gravenhagr, 24 Mei. Z. M. heeft den heer R. W. Van Raab van Constein, ontv. der dir. bel. en acc. te Elburg c. a., benoemd tot ontv. derzelfder middelen te Heerenveen c. a.; den heer J. De Rapper, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Baard, benoemd tot ontv. derzelfde mid delen te Dronrijp c. a.; den heer J. P. Reeda, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Heumen c. a., benoemd tot ontv. derdtr bel. en acc. Domburg c. a. Aan het departement van Marine is heden aanbesteed de levering van 22000 kilogram roode tarwe, bij voorkeur Rijntarwe, 22000 kilogram witte tarwe, bij voorkeur Zeeuwsche tarwe, en 12000 kilogram rogge, bij voorkeur Pruisische of inlandsche rogge. Minste inschrijvers waren: de heer H. De Gier te Gorcum, de roode tarwe a 11.98; de heer M. de Gier te Gorcum, de witte tarwe a 11.92 en de heer P. Van der Tuk te 's-Hage, de rogge a ƒ9.99. Alles per 100 kilo grammen. Aan het Ministerie van Oorlog is heden aanbesteed de leverantie van ongeveer 3000 dub. bele hectoliters turf en 40,000 kilogram steenko-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3