i\°. 3152. Maandag A*. 1870. 23 Mei. LGIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIÏÏN Voor iederen regel. .10.15, Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 21 Mei. Met genoegen constateeren wij dat een van onze twee afgevaardigden ter Tweede Kamer, onze stadgenoot de heer Taets Van Amerongen, gestemd heeft vóór de afschaffing der doodstraf. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebe stuur alhier, doet te weten, dat aan den Ontvan ger der directe belastingen is ter hand gesteld een, op den 17del1 dezer maand, invorderbaar ver klaard kohier voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1869 en 1870, houdende vieren- deeljaars-aauslagen, terwijl ieder verplicht is zij nen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. van Kerchem, E. Fuld, J. Cahen, enz. Voor de vacature van commissaris, in plaats van wijlen den heer Mr. J. E. De Kempenaer, is gekozen de heer Mr. W. H. Dullert, president der Tweede Kauier; na hem had graaf Van Limburg Stirum de meeste stemmen gekregen. Herkozen zijn als commissaris de HH. Mrs. C. H. B. Boot en J. E. Bonnike en als directeur J. Fock. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 126 vol wassen personen en van 49 tot 56 kindereu. Aan de zwem- en bad-inrichting Rkynzigl zijn gedurende deze week 411 baden genomen. Hedenmorgen, te halfeen, is de schoonmaakster van den heer P., terwijl zijbezig was met water te scheppen, in de gracht van het Rapenburg ge vallen. Twee personeD, die zich in de nabijheid bevonden, boden dadelijk de noodige hulp. Ook is er een jongen, genaamd Penseel, in een modderschuit, gelegen in de Cellebroers- gracht, geraakt. Door spoedige hulp is hij er met een bemorscht pak afgekomen, anders ware hij gewis in den modder gestikt. Naar men verneemt, heeft Z. Exc. de minister van justitie het plan om de gedane voorstellen tot het vereenvoudigen van de boekhouding van den arbeid in de strafgevangenissen te behandelen in verband met die van het beheer van den huis- houdelijken dienst in die gestichten. Daartoe heeft de minister het noodig geoordeeld, zich te doen voorlichten door twee kundige ambtenaren en wel de heeren J. VV. Matthaeï, adjunct-komman - dant van de strafgevangenis te Leeuwarden, en H. Kolkert, adjunct-directeur van de cellulaire gevangenis te Utrecht. Beide heeren zijn tot dat einde reeds aan het departement van justitie werkzaam. Het Klassikaal Bestuur heeft jl. Woensdag en Donderdag de aanklachten, in zake de lidmaten- quaestie, te Sneek behandeld en beslist. De eerste, van Ds. Niemeijer, is als ongegrond afgewezen. Er werd beslist, dat de ouderlingen als gecom mitteerden met den predikant recht hebben zeiven te vragen naar de verkregen kennis en een on derzoek in te stellen naar de geloofsovertuiging. Zij handelen naar bevoegdheid en plicht, wan neer zij hen afwijzen, wier overtuiging in strijd is met de leer der Kerk, dewijl de leervrijheid rechtens niet bestaat en den ouderlingen de hand having der leer is opgedragen. De tweede aanklacht is eveneens als ongegrond afgewezen, op grond dat de leervrijheid, zoo zij al feitelijk, dan toch geenszins rechtens en wet tig in de Ned. Herv. kerk bestaat. Ten opzichte van de derde aanklacht is beslist, dat de Kerkeraad verplicht is onmiddellijk de 9 personen, die te IJsbrechtum zijn aangenomen en bevestigd, in te schrijven in het lidmatenre- gister der Herv. gem. te Sneek. De beide eerste beslissingen zijn genomen bij staking van stemmen, zoodat ten gevolge van A. A. 19 al. S Kerk. Opz. en Tucht, de beslissing ten gunste van den bezwaarde was. De directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen maakt bekend, dat op Woensdag den Ï9»'«" Juni e. k., des voor middags te 10 tiren, aan het centraal-bureau dei- maatschappij te 's-Gravenhage, een vergelijkend examen zal worden gehouden van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij die maat schappij In de Woensdag gehouden vergadering der Ne- landsche Bank is, gelijk gisteren door ons ver meld werd, gekozen tot commissaris, in plaats van wijlen den heer Mr. F. De Wildt, de heer C. D. Asser, raadsheer in het provinciaal gerechts hof te Amsterdam, na twee vrije stemmingen, in overstemming met den heer Wolterbeek. De andere stemmen waren uitgebracht op de HH. Mrs. Van Vollenhoven, Prof. S. Vissering, C. F. W. Wiggers Men schrijft uit Groningen, dat verscheiden militairen, die ingelijfd waren, spoedig zullen I te huis komen, daar zij leden waren van erkeDde 1 afdeelingen van den Nederlandschen Weerbaar- heidsbond en aizoo slechts de helft van den tijd I van anderen in dienst behoeven te blijven. Daar- j door winnen zij aan tijd, en de schatkist bespaart er heel wat geld mede. ZMde Keizer van Rusland heeft, overeenkomstig het vooritel der commissie tot regeling der zevende bijeenkomst van het Internationale Statistische Con gres, goedgevonden te bepalen, dat de achtste bijeen komst van het Internationale Congres voor Statistiek te St.-Petersburg zal worden gehouden. De minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis, dat ter uitvoering van art. 23 van de wet van 7 April 1869 (Staatsblad n". 57), op 5 Juli van dit jaar, het daarbij voorschreven examen in het ge bouw der Polytechnische school te Delft, zal worden afgenomen van hen, die voor de betrekking van ad- junct-ijker in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van negenhonderd gulden. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten zich voor 4 Juni 1870 schriftelijk bij het Departement van Binnenlandscbe Zaken aanmelden, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Bij beschikking van 19 Mei 1870 is bepaald, dat de stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, waarvoor vroeger vergunning is verleend aan J. A. Van Tienhoven te .Werkendam en H. Van der Bout te Lent, voortaan alleen ten name van eerstgemelde zal worden uitge oefend. Volgens een bij het Departement van Marine ont vangen telegram is Zr. Ms. raderstoomschip de Valk onder bevel van den kapit.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, in den namiddag van den 19d<,D dezer, te Portsmouth aangekomen. Aan boord van dezen bodem was alles wel. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18d"> dezer, n'. 18, wordt Zr. Ms. ijzeren stoomvaartuig Argus, liggende te Hellevoetsluis, bestemd voor den dienst der bebakening en kustverlichting in Neder- Iandsch Indië, roet den 259teD dezer buiten dienst ge steld, en de luit. ter zee der 1ste kl. G. C. C. Thierens van het bevel over dien bodem eervol ontheven en op non-act. gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. C. P. Van der Star, en de adj.-adm. B. Janse, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 12den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-act. gesteld. De offic. van adm. der 3de kl. D. A. Van der Laan, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 13d#n dezer in Ne derland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-act. gesteld. Door den Nederlandschen consul in West-Vlaan- deren is de heer J. Van den Brande-Roels aange steld tot zijn vice-consul te Brugge. Z. M. heeft aan J. G. R. Van Haersolte, majoor- kommandant van het 6de bataljon rustende schut terij in de provincie Noord-Holland tevens en tot daarin nader door Z. M. zal zijn voorzien de waarneming opgedragen van de betrekking van ma joor kommandant der dienstdoende schutterij te Hoorn. Z. M. heeft aan A. H. Jensch, te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei el Virtuti, hem door den Paus ge schonken. Z. M. heeft de benoeming van T. P. Tresling, bur gemeester van Rzinge, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Amsterdam, 20 Mei. De arrondissetneu ts-recht- bank (Kamer van Handelszaken) alhier heeft he den, in het bekende geding tusschen Curators van de naamlooze Vennootschap de Adelaar en een der aandeelhouders, oud-commissaris dier maatschappij, beslist, dat geen aandeelhouder zich op andere wijze kan ontheffen van zijn verplich ting tot storting op oorspronkelijk door hem ge nomen, maar aan een ander op welke wijze dan ook overgedragen aandeelen, dan door de bij art. 43 van het Wetb. van Koophandel bedoelde uit drukkelijke verklaring van bestuurders en com missarissen, waarbij zij zich met den nieuwen verkrijger tevreden stellen. Het tusschen den directeur en den tot storting aangesproken aan deelhouder deswege in anderen zin gesloten con tract is nietig verklaard, als ongeoorloofd en in strijd met de openbare orde, naardien het de wet telijke bepalingen op het stuk der naamlooze vennootschappen illusoir zou maken. De gedaagde is dus lot verdere storting veroordeeld. Nieuwedief, 19 Mei Hedenmiddag kwam hier onder het lossen der gebruikelijke saluutschoten binnen Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, kommandant kapt.-luit. t./z. Van Trojen, komende van de Kust van Guinea. Van het fort Kijkduin en van Zr. Ms. wachtschip werden de saluut schoten met het geschut beantwoord. Evenals bij de komst van Zr. Ms. stoomschip de Amslel, snelde alles naar de haven om de dappere equipage te verwelkomen en geluk te wenschen. 's-Gravenhage, 21 Mei. HH. Klv. HH. Prinsen Prinses Frederik en Prinses Maria zijn gisteren namiddag te ruim zes uren per extra spoortrein aan het station van den Rijnspoorweg hier Ier stede aangekomen De vorstelijke reizigers heb ben zich daarop naar HDr. buitenverblijf het huis de Pauw begeven. II. K. H. werd vergezeld door graal' Van Bylandt en een van HDs. kamerheeren. H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Alexander bevonden zich aan het station om de vorstelijke reizigers te begroeten. H. K. H. was blijkbaar vermoeid toch moet naar wij vernemen de toestand van H. K. H. van geruststellenden aard zijn. H. K. H. heeft, althans tot aan het station van waar de laatste berichten verzonden waren, op de reis niet te lijden gehad van de hevige hoofdpijnen, welke in den laatsten tijd een der symptomen van de ongesteldheid van H. K. H. waren. Had eene treurige reden aanleiding gegeven tot het vertrek van dit vorstelijk gezin naar buitens lands, te meer verheugen wij ons in den terug, keer, die althans het bewijs levert, dat de toestand der algemeen beminde Prinses van dien aard is, dat hij geen bezwaar tegen de reis noch tegen het verblijf hier ter stede of in hare nabijheid meer schijnt op te leveren. Bij de voortzetting der examens ter verkrij ging van akten voor het middelbaar onderwijs, zijn gisteren afgeweten 2 candidaten voor Iloog- duitsche taal en letterkunde, 1 candidaat voor Engelsche taal en letterkunde en 1 candidaat voor geschiedenis, hebbende in die vakken geen toela ting plaats gehad. De heeren VV. Schoo Hzn. en P. Zeeman, uit Delft, en J. Holtzapfel uit Utrecht, verkregen akte voor wiskunde. Apeldoorn, 19 Mei. Het terrein, waarop 714 Aug. e. k. het scherpschutterskamp zal worden gehouden, ligt juist achter het park van Zr. Ms. lustslot „het Loo." Eene schoone vlakte, van waar men fraaie vergezichten op de omliggende landou wen heeft. Het nabijzijnde fraaie 300 hectares (bunders) groote park van Z. M. den Koning, is alleen der moeite waardig om een tochtje naar die streken te maken. De weg van hier naar het kamp is mede zeer aangenaam en een uitmun tende rijweg. Z. M. laat voor HD. particuliere rekening 10 fraaie schietbanen aanleggen.Gedurendeden schiet wedstrijd zal een electro-galvanische toestel, die 1400 kost, in werking zijn tot het overbrengen van signalen om ongelukken te voorkomen. De tenten voor de scherpschutters, eigenlijk bestemd voor 16 man, zullen ieder slechts door 8 personen worden betrokken. De Maskerade te Leiden. IV. philips, graaf van nassau enz. enz. Philips van Nassau was de zoon van Jan den Oude en van Elisabeth van Leuchtenberg. Hij werd in 1560 te Dillenburg geboren, trad reeds op jeugdigen leeftijd in dienst, werd in 1585 Gou verneur van Gorcum, Woudrichem en Loeve- stein en nam in 1586 deel aan den strijd, gevoerd in het aartsbisdom Keulen. Na de inname van Nijmegen in 1591, werd hij tot bevelhebber dier vesting aangesteld. In 1593 deed hij een tocht naar Luxemburg, waar wel is waar zijn aanslag op St.-Vyt mislukte, maar hem toch groote buit ten deel viel. Later nam hij deel aan bijna alle ondernemingen van Haurits en betoonde daarbij eene dapperheid die aan vermetelheid greinde. In October 1594 werd hij met twintig vendelen soldaten naar Frankrijk gezonden, om Hendrik IV bij te staan, en werkte krachtdadig mede tot de zege, waarvan de terugtocht van Parma het gevolg was. Hij nam verscheiden plaatsen in Luxemburg, doch had het ongeluk, toen hij zich niet den hertog van Bouillon wilde vereenigen, aan het hoofd van vier benden ruiters, door den graaf van Mansfeit omsingeld te worden. Het ge lukte hem zich door de vijandelijke legermacht heen te slaan, maar hij werd daarbij zelf gekwetst. Door de Staten teruggeroepen, nam hij deel aan de belegering van Groenlo. Bij die gelegenheid met eenige ruiters door Maurits op verkenning uitgezonden, werd hij daarbij in den buik gewond en gevangen genomen. Naar Rijnberk vervoerd werd hij door den edelmoedigen vijand zeer menschlievend behandeld en verpleegd, doch over leed den 1"» September, een dag na het gevecht. Zijn dood werd algemeen betreurd, inzonderheid door Maurits, met wien hij in Leiden had gestu deerd. Het oordeel van la Pise over hem is zeer vleiend „le Prince Maurice s'en servit de coureur et de picoureur, et il n'y avait jamais expedition dan- gereuse 5 faire ou il ne fut employé et ou il ne prit la meilteure part." v. justinus, graaf van nassau. Justinus van Nassau was de natuurlijke zoon van prins Willem, bij Eva Elina of Eliver en werd geboren even voor het huwelijk van zijn vader met Anna van Saxen. Hij werd door zijn vader erkend, kreeg zijn geslachtsnaam en werd in staat gesteld eene opvoeding te krijgen, zooals aan een Prinsenzoon toekwam. In 1576 vinden wij hem iugeschreveu als student te Leiden en zieu wij dat hij groote vrienden was met Marnix van St. Aldegonde, van Zuylen van Nyevelt, Jacobus Arminius en anderen. Dat hij in hooge achting stond bij zijne medestudenten, blijkt uit een brief, geschreven aan den Senaat, door hem namens de studenten onderteekend en waarin om vrijstelling van belasting werd gevraagd. Omstreeks 1579 verliet hij de hoogeschoolen in 1581 vergezelde hij den hertog van Anjou naar Engeland. Bij zijn terugkeer werd hij aangesteld tot guydon van den graaf van Laval, was derhalve, onder de hoofdbevelen van Anjou, getuige van de ge vechten en verdedigingen, die toen in Vlaanderen voorvielen en woonde de Fransche Furie in Ant werpen bij. Na het vertrek van Anjou begaf hij zich naar Zeeland, kwam in kennis met den zeeheld Jo06t de Moor en vergezelde hem meer malen op gevaarlijke tochten op de Schelde. ToeD, in 1585, Blois van Treslong van zijn ambt als luiteDant-admiraal van Zeeland werd ontzet, droeg men deze betrekking aan Justinus op. Gedurende het bewind van Leicester was hij gedwongen werkeloos te zijn, zich alleenlijk kun nende beijveren om zoowel Zeeland en de plaat sen in Staats-Vlaanderen te versterken, als om de vloot in goeden slaat te brengen. Dit leverde schoone vruchten op bij den heftigen aanval der Spaansche Armada, toeu Justinus, door het blok- keeren der Vlaamsche kusten, Parma belette in te loopen en zich inet zijne 30,000 krijgsknech ten met de Armada te vereenigen. Iets later, maar toch in hetzelfde jaar, verijdelde hij nog maals de plannen van Parma, die wederom een aanslag op Tholen en Bergen-op-Zoom be raamd had. Daarbij bepaalde hij zich echter niet alleen. Ook in Zeeland was het noodig dat er te land gestreden werd. Op zijn verzoek was hem in 1589, bij resolutie der Staten, eene eigene com pagnie toegestaan en aan Het hoofd van deze was het, dat hij in 1590 Maurits ter zijde stond bij de inneming van Breda. In 1594 werd hem, bij eenige rust, die de vijand aan Zeeland liet, te gelijk met Frederik Hendrik, opgedragen de weduwe van den Prins van Oranje naar Frank rijk te begeleiden. Nog gewichtiger last werd hem liet volgend jaar door de Algemeene Stalen op de schouders gelegd, om namelijk, aan het hoofd van twee regimenten, koning Hendrik IV, gedurende een bepaalden tijd, bij te staan in zijne ondernemin gen tegen de Spanjaarden. Dat Justinus dit loffe lijk deed, daarvan getuigt „het verzoek des Ko- uings, in het begin van 1596, aan de Staten door zijn gezant Buzanval gedaan, om de manschap pen ODder den dapperen Justinus van Nassau,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1