aaDgezicht met een scherp werktuig toegebracht is vrij groot. De schout van Passar-Baroe was spoedig bij de hand om den aanrander te ar resteeren. Hoofdonderwijzers die Maleisch kennen en la ter hunne positie wenschen te zien verbeteren door eene jaarlijksche traktementsverhooging van ƒ11.11' 's maands, worden uitgenoodigd zich te wenden tot den Directeur van Onderwijs, enz. die een hunner dan op 300 's maands inkomen tal doen plaatsen als 2d" onderwijzer aan de Kweekschool voor Inlandsche onderwijzers te Bandong. Na iets meer dan 17 jaren dienst zal de benoemde 500 's maands traktement genie ten, als de eerste onderwijzer niet vóór dien tijd plaats voor hem maakt; maar Bandong is nogal gezond en geduld is zulk een schoone zaak, zelfs voor onderwijzers. buitenland. Fraukry k. Woensdag hield het Wetgevend Lichaam eenezit ting, waarin ten eerste rapport werd uitgebracht over het onderzoek in de afdeelingen van den uitslag der volksstemming, waartoe de stembiljetten uit alle departementen opgezonden waren, en ten andere het resultaat dier stemming vastgesteld werd. Negen rapporteurs beklommen achtereen volgens de tribune; zij lazen hun rapport, zonder dat daaraan veel aandacht werd geschonken. De negen rapporten werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurdDe president, de heer Schnei der, verzocht vervolgens deze heeren, om in de Kamer van den voorzitter bijeen te komen ten einde gezamenlijk het stemmem-aantal op te maken, dat op den S,(el1 Mei werd uitgebracht. De zitting werd voor een uur verdaagd. Bij de hervatting der werkzaamheden las de heer Schneider het procesverbaal van stemopneming voor, dat voorafgegaan werd door den inhoud van het plebisciet en het keizerlijk besluit waarbij het Wetgevend Lichaam aangewezen werd om de algemeene stemopneming te verrichtendit proces-verbaal eindigde met de officieele vast stelling van de volgende cijfers Er waren aanwezig7,330,142 stembriefjes met ja-, 1,538,825 met neen, terwijl 112,975 oningevuld waren. „Het Fransche volk," zoo eindigde het proces verbaal, „heeft dus het hem voorgesteld plebisciet aangenomen." Na deze verklaring stond ongeveer het twee derden gedeelte der Kamer op en hief den kreet aan „Leve de KeizerEen gedeelte van het linkercentrum en de linkerzijde blijven onbe weeglijk; alleen de heer Raspail staat op en men meent van hem verstaan te hebben de woor den „Leve de Republiek Intusschen vraagt de heer Jules Simon het woord en bestijgt de tribune. Te midden van geraas, dat ontstaat door het uiten vau bezwaren om spr. het woord te ver- leeueu, drukt de heer Simon zijn verbazing uit, dat de voorzitter zelf het bovenstaand proces-ver baal heeft voorgelezenhij verkeerde iu de mee- ning dat een algemeen rapporteur zou zijn be noemd, opdat uien na diens voorlezing gelegen heid zou hebben, zoo dit noodig ware, bezwaren of opmerkingen daartegen aan te voeren. De meerderheid maakt een oorverdoovend geraas en terwijl over de geheele uiterste rechterzijde schier een woordenwisseling met de linkerzijde plaats grijpt, ontstaat er eene warme gedachtenwisse- liug tusscheu den heer Schneider en Jules Simon. De president houdt vol dat hij noch op- noch aanmerkingen tegen den vastgestelden uitslag der stemming kan toestaan; de heer Jules Simon zich nu eens tot de Kamer, dan weder tot den president richteude, doet nuttelooze pogingen om zijn stem boven het rumoer te verheffen, waut inderdaad belet dit zijn woorden te hooren; de stenographen van het Journal Offi- ciel, iu de onmogelijkheid een letter te verstaan, kruisen de urmen. Alleen uit de heftige gebaren van den redenaar mag men opmaken dat hij zeer warme woorden sprak. Eindelijk vraagt de heer Jules Simon, na zoo een overbodigen strijd, dat de Kamer hem het woord outneuie; er wordt door opstaan en zitten gestemd, met dit gevolg, dat tweederden van de afgevaardigden voor het ontnemen van het woord stemmen; omstreeks 70 of 80 leden de linker zijde en het liukercentruui willen den talent- vollen redenaar het woord doen behouden. Nu hem ulzoo de gelegenheid ontnomen was de aanmerkingen in het midden te brengen, die hij in overleg met zijn vrienden op zich geno men had, bepaalde hij zich tot het vragen van verlof voor eeu interpellatie nopens de wijze waarop de stemming over het plebisciet is voor bereid. De zitting werd hierop onder het uitroepen van „leve de keizer!" en „leve de natie!" ge scheiden. In de zitting van gisteren, Donderdag, was aan de orde van den dag de voortzetting der discus- siëu over het wetsontwerp op de drukpersvergr ij- pen en staatkundige misdrijven, die afgebroken werden tea gevolge van het plebisciet. Men was genaderd tot art. 23, dat loopt over het toelaten van bewijs in de rechtsgedingen no pens laster door ambtenaren omtrent zaken ra kende hunne bediening. De heer Picard diende een amendement in om aau dit artikel toe te voegen de woo rden of feiten betreffende de openbare orde. Het amendement werd in handen gesteld van de commissie van rapporteurs en de discussie over andere amendementen voortgezet. Bij keizerlijk besluit van den 18d" dezer is de graaf d'Albuféra, afgevaardigde in het Wetge vend Lichaam, laatstelijk voorzitter van het alge meen comité ten gunste van het plebisciet, bevor derd tot groot-officier van de orde van het legioen van eer. Oosteuryk-Hong. Monarchie. De graaf Potozki, die onderscheidene bijeen komsten met de Czechen had, is gisteren van Praag naar Weenen teruggekeerd. De Czechische afgevaardigden hebben thans voorgoed besloten in den nieuwen Landdag te ver schijnen. Hun programma zal afhangen van het antwoord der Kroon op het adres van antwoord dat deze vegadering zal vaststellen. Een eerste schrede is gedaan op den weg om tot een vergelijk te geraken, maar de moeilijk heden zijn nog groot. Noord-Duitsche Bond. Uit Eins wordt geschreven De aankomst van den Keizer van Rusland alhier, is voor ons stadje eene groote gebeurtenis. Toen voor eenige weken een telegram het eerst de tijding aanbracht, dat de Keizer hier een badkuur zou komen onder gaan, werd dit in twijfel getrokken, en die week niet voordat men de eerste hofbeambten zag aanko men om voor een geschikt hotel zorg te dragen. Na eenige dagen gezocht te hebben, huurden deze het hotel Darmitadt en de badplaats Panorama, die tegenover elkander liggen. Het eerstgenoemde zal door den Keizer zelf worden bewoond. Iu het gevolg des keizers bevinden zich o. a. twee grootvorsten, waarvan een, Wladimir, reeds voor twee jaren de baden alhier gebruikt heeft. Ook zijn aangekomen de hofpriester, met vier hofzangers, die in de groote zaal van het Hotel godsdienstoefeningen zullen houden. De keizer van Rusland heeft voor zich en zijn gevolg 120 kamers. Voorts heeft de politie zorgvuldige maat regelen genomen om het leven van den hoogen gast op voldoende wijze, in het bijzonder tegen Polen, te beschermen. Uit de hoofdsteden waar de Poolsche emigranten verblijven Genève, Pa rijs, Londen, Dresden en zelfs uit Warschau, zijn geheime politiebeambten aangekomen, en op ver schillende spoorwegstations die naar Ems leiden, zijn de noodige maatregelen bevolen. Spanje. De hertog van Montpeusier is te Madrid terug gekeerd. De hertog heeft, vergezeld van zijn oudsten zoon, een onderhoud met den regent Serrano gehad. telegrammen. Madrid, 18 Mei. Er heeft eene conferentie plaats gehad tusschen Serrano, Montpensier en den oud sten zoon van Montpensier. Het gerucht der te sluiten leeniug, door de Timet medegedeeld, is voorbarig. Genua, 19 Mei. Volgens tijdingen uit de pro vincie Ravenna is de toestand weder verergerd. De posten der gendarmerie zijn met troepen ver sterkt. De formatie van nieuwe benden is waar schijnlijk. Het gouvernement heeft de noodige maatregelen genomen. Men weet niet of de zoon van Garibaldi met de insurgenten is. De rech terlijke macht gaat met ijver tegen de gearres teerde personen te werk. Washington, 19 Mei. In het Huis der afgevaar digden heeft Pouierov opnieuw ingediend de vroe ger verworpen resolutie, om Engeland te polsen omtrent eene toekomstige inlijving van Britsch Amerika bij de Vereenigde Staten. Lissabon, 19 Mei. Maarschalk Saldauha heeft dezen morgen te een uur aan het hoofd van zes bataljons een pronunciarnento gedaan. De wacht vau het paleis bood weerstand. Zeven soldaten werden gedood, 30 gewond. Saldanha maakte zich meester van het fort St.-George te Lissabon. I,lavabon, 20 Mei. Saldanha is het paleis bin nengedrongen en heeft eene lange conferentie met den Koning gehad. Loulé, die ontboden was, heeft zijn ontslag genomen. Saldanha is belast met de samenstelling van een nieuw kabinet. Hij zelf behoudt de portefeuille van oorlog. Oporto en andere steden ondersteunden de be weging, die evenwel geheel van militairen aard is. De bevolking is rustig. De ontbinding der Kamer is afgekondigd. handel. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 20 Mei. Koffie. De ailoop der veiling (reeds door ons vermeld), waarin de lichtbruine en hooggeele 2 a 3 ets. onder taxatie liepen, geel 54 ets., geel achtig 2 a 3 ets. boven taxatie, zoo ook de blanke soorten lal* ets. boven taxatie, W.-I. aard it a ets. onder taxatie, groen ruim taxatie, en onzuivere soorten lü 1 li ets. onder taxatie, heeft de markt in een gezonden toestand gebracht en is het te voorzien dat wij spoedig in dit artikel hooger zullen gaan. Suiker. Ruwe. In afwachting der N. H.-M.- veiling op aanstaanden Dinsdag verkeert de markt in zeer kalme stemming. Geraffineerd. Gereed goed blijft steeds gevraagd doch moeilijk meer te bekomen. Thee. Deze week zonder handel dan voor be hoeften. KUvt. Zeer stilprijzen zonder verandering. Specerijen. Zonder handel. Vruchten. Van de 1853 kistjes en 2674 doo- zen Sultana Rozijn in veiling op 19 dezer wer den verkocht 1000 kistjes tot f 17 er 853 opge houden. De doozen werden allen grif verkocht tot ƒ15. Prima Zantische krenten ƒ14, jarige ƒ11.75 a ƒ13. Katoen. In het begin der week vast, sluit ge drukt tot 1 a 114 ct. verlaging. Wol. Geene omzettingen te vermelden. Gearri veerd circa 500 balen Buenos Ayres. Tin. Iu flauwe stemming. Banca 77 gedaan en te koop. Zeilende Billitou April veiling Ba tavia 74 gedaaD. Indigo. Stil en tot vorige prijzen te koop. Meekrap. Met wat meer handel tot iets betere prijzen voor fijne soorten. Potasch. Petersburger flauw en tot ƒ13.76 te bezorgen. Petroleum. Met de Goethe zijn 3100 vaten en per Gallic M 370 vaten aangekomen. De Goethe is tot 25 geheel opgeruimd en de Hatlie U wordt direct naar Duitschland verzonden. Eene lading van circa 3200 vaten per Columbia van Philadelphia in Juli verwacht werd aan 2 huizen tot geheimen doch zeer vasten prijs ver kocht. Op najaarstermijnen nog altijd zeer weinig ver- koopers. Oliën. Raapolie cont. 49.75, Oct./Dec. 47, ƒ47.25. Lijnolie cont. 37.25, Oct./Dec. 37.75. Pa tentolie cont. ƒ52.25, najaar 51.75. Granen. Ten gevolge van het waruie, vrucht bare weder deze week weinig gevraagd en flauw gestemd. Meel. 1ste qual. ƒ17.75, ƒ18; 2de qual. ƒ15, 16.75; 3de qual. 13.50, ƒ14. Keizersmeel/22.25, 26.25. laatste berichten. Per telegraaf.) Door de commissie uit het Hof van Zuid-Holland zijn heden tot candidaat-nola ris toegelaten de heeren-. Schrauwen te Rotter dam; Van der Speek en Obreen te Ouderkerk a/d. IJsel; Boelen te 's-Hage; Heijermans Jr. te Kralingen en Van der Kun te Rotterdam. Den 27"" dezer a. s. zal het examen worden voort gezet. Iu dej zaak van Dr. Elders te Haarlem, die aanst. Dinsdag in 't openbaar zal behandeld wor den, zijn niet minder dan 30 getuigen gedagvaard, zoodat die niet in éen dag zal afloopen. Onder deze getuigen zijn 19 h charge en 11 a décharge. De offic. van justitie te Haarlem, de snbstit.-offic. aldaar, Prof. Van der Lith te Utrecht, Dr. Evers van Meerenberg, Dr. Ramaer van 's Hage en Jhr. Sal vador behooren onder deze opgeroepenen. Bij het cenlraal-comité van den Nederland- schen Weerbaarheids-bond is ingekomen het aan bod van 't comité van het Roode Kruis te Deven ter om gedurende den 3d" nationaten wedstrijd te voorzien in den geneeskundigen dienst, evenals dit ten vorigen jare plaats had door de zorg van het te Utrecht gevestigde comité. Zooals reeds door ons is medegedeeld, heeft het Haagsche co mité zijn hospitaaltent dit jaar ter beschikking gesteld, en vindt alzoo bij de voornaamste comité's der Nederlandsche VereenigiDg het Roode Kruis het denkbeeld ingang, zoo krachtdadig ten vo rigen jare door het Utrechtsche comité voorop gezet, om in tijd van vrede tot oefening zich voor te bereiden, door het verleenen van die hulp, die iD tijd van oorlog wordt gevorderd. Als prijzen voor den a. s. wedstrijd zijn inge komen van den heer vice-admiraal O. A. Uh- lenbeck twee kristallen bloemdragers, met zilver gemonteerd. 's-Gravenhagk, 20 Mei. Bij koninkl. besluit van 18 dezer n° 16, is den heer W. H. G. Van San ten, thans ontvanger der iu-en uitgaande rechten te Eede (Zeeland) benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen, te Veldhoven c. a.is het outvangkantoor der in- en uitgaande rechten Eede, zooals het thans bestaat, opgeheven en is ingesteld een grenskantoor der in- en uit gaande rechten te Eede, met bepaling dat het in verband met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869 n° 29 door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Heden heeft de Hooge Raad, burgerlijke ka mer, rechtdoende in eersten aanleg, uitspraak ge daan in de zaak van A. Halberstadt, eischer, te gen den staat der Nederlanden, gedaagde, in welke zaak door den eischer tegen den gedaagde eene vordering was ingesteld tut betaling eener som van ƒ6290 ter zake zijner vermeende aan spraak als nog in verband met het hem eischer verleend ontslag als eersten commies bij de admi nistratie van financiën in de kolonie Suriname, en toegekend pensioen, als zijnde volgeus heui eischer te weinig ontvangen aan pensioen sedert 1835, hetjaar van zijn ontslag, tot 1861. De Raad, zich vereenigende met de gronden van tegenspraak van zijde van den staat, en alzoo afwijzende de verschillende stellingen, waarop de vordering be rust, heeft den eischer deze zijne vordering ontzegd, met veroordeeling van den eischer in de kosten. De parade die heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik, door het garnizoen der residentie in de Malie baan werd gehouden, werd door het schoonste weder begunstigd. De troepen werden geïnspec teerd door den kolonel Mac-Leod, bevelhebber 111 de 1ste militaire afdeeling, terwijl het kommaudo gevoerd werd door den kolonel Le Maitre, vau het regiment grenadiers en jagers. Met leedwezen verneemt men, dat heden alhier is overleden de heer J. H. Com 111 ijs, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van St.-Stanislaus 3de klasse, van Rusland, referendaris bij het departement van mariue. Schijnbaar gezond begaf hij zich naar zijn depar tement, waar hij een toeval kreeg en plotseling bezweek. Scheven ing en, 19 Mei. Heden is alhier het be richt uit Vlaardingeu ontvangen, dat het logger schip van den Scheveningschen reeder P. A. De Niet, aldaar is binnengekomen met 70 ton kabel jauw; 9 ton leng en 23 ton schelvisch; deze vangst is de grootste, welke in dit seizoen door logger- of sloepschepen is aangebracht. Amsterdam, 20 Mei. Rogge stemming: onveran derd; Petersburg 195, c. z/k., Galatz 203, 206 op tijd, dito 198, 200 c. z/k., N. Pruis. 203 c. z/k.; Levering, stemming: iets hooger; Mei 193, 192, 191, 192; Juli 193, 194, 195; October 197, 198. Raapolie vliegend 46, najaar 43!*. Lijnolie vlie gend 34*, najaar 34*. staten-giejveraal! EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag, den 20 Mei. Door den Voorzitter is medegedeeld dat door de afdeelingen benoemd zijn tot voorzitters: de heeren Cost Jordens, Van Swmderen, Cremers en Duymaer vau Twisttot onder-voorzittersde heeren Smit, van Beeck Vollenhoven, De Vos van Steenwijk en Van Rheenen. Voorts deelt de voorzitter mede de rapporteurs, die door de afdeelingen over verschillende wetsont werpen benoemd zijn. Naar aanleiding van het besluit in de zitting van den 18den dezer door de Kamer genomen, is thans aan de orde de vraag omtrent het al of niet ia de afdeelingen overwegen van het voorstel van de hee ren Cremers en Viruly, omtrent eene wijziging iu het reglement vau orde der Kamer. De heer Cremers zegt, dat, indien de kamer mocht besluiten tot het in behandeling nemen van het voor stel, de voorstellers natuurlijk zullen antwoorden op de bedenkingen die er tegen mochten aangevoerd worden. De heer Fransen van de Putte, die wel genegen is tot het in overweging nemen van het voorstel, geeft evenwel de weusebelijkheid te kennen, die er volgens hem bestaat, om tot eene meer algemeene wijziging van het reglement van orde over te gaan Hij heelt voornamelijk het oog op het bezwaar, dat zich te dikwijls naar zijn inzien voor deze vergade ring voordoet, om eenig wetsontwerp zells van be langrijken aard behoorlijk te onderzoekenomdat het dikwijls gebeurt dat nog op het laatst der zitting van deze Kamer een of ander wetsontwerp vau de Tweede Kamer inkomt, dat dadelijk naar de atdee- lingen wordt verzonden, zonder dat de leden behoor lijk in de gelegenheid zijn gesteld om er eerst ken nis van te nemen. Niemand meer het woord vragende wordt met al gemeene stemmen besloten het voorstel in de afdee lingen in 0 erweging te nemen. De vergadering wordt hierop gescheiden. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De Tweede Kamer heeft heden de algemeene be raadslagingen over het ontwerp van wet tot afschaf fing der doodstraf gesloten. Daarna werd overgegaan tot de behandeling der artikelen. Het amendement De Brauw op art. 1 (dat wij gis teren opgenomen hebben) werd verworpen met 48 tegen 3t) stemmen. Hierop trok deze afgev. zijn overige amendementen in. Art. 1 van het regeerings-ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. De overige artikelen werden achtereenvolgens goedgekeuid. Ten slotte werd bet ontwerp tot afiscbaffing der doodstraf aangenomen met 48 tegen 3D stem men. Voor de afschaffing stemden De Lange, Cremers, Kalfl', 's Jacob, v. d. Linden, Kops, Idserda, Miran- dolle, Storm, Zijlker, Wijbenga, Stieltjes, Thorbecke, Westerhoft) Fokker, v. d. Maesen, v. Delden, Viruly, v. d. Putte, Rutgers, Gratama, Heemskerk Bzn., v Naamen, v. Kerkwijk, Ssndberg, Knoop, v. Akerlaken, Dam, Cornelia, Moens, Blussé, Jonckbloet, Dumbar, De Roo, Van Blom, Hingst, Guljé, v. Eek, Leuling, Blom, Beyma, Bergmann, Taets, Rombach, v. Voort- huyzan, Sloet, v. Houten en de Voorzitter. Tegen: v. d. Hucht, v. Kuyk, Huffman, v. Catwijck, De Casembroot, v. Sijpesteyn, Verboijen, Insinger, Kien, v. Goltstein, Heydenrijck, v. Reenen, Hassel- man, Vader, v. Nispen, Bicbon, De Brauw, Borret, Bots, v. Loon, v. Lijnden, Smits, Kerstens, Pijls, Haffmans, Begram, Luyben, De Biebersteiu, Heems kerk Azn. en Nierstrasz. TRACTAAT BETREKKELIJK l)E ViW- 9CHEHIJ IV OEN RIJS. Uit het Voorluopig Verslag daaromtrent blijkt, dat in al de afdeelingen bij de plaats gehad hebbende overweging als hoofdvraag op den voorgrond werd gesteld of het onderwerp der zalmvisscherij op den Rijn bij internationaal verdrag behoort te worden geregeld. De groote meerderheid geloofde dit niet, of koesterde daaromtrent althans ernetigen twijfel Dat men in Frankrijk eu in Baden op bepalingeu als die van het tractaat aandringt, in de hoop dat de daar gedreven kunstmatige vischteelt dienten-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3