student eenmaal met pathos voorgedragen, hem, al verstond hij geen Grieksch, tot tranen roerde. Niettegenstaande dit alles maakte hij carrière: hij nam uit wanhoop dienst als scheepsjongen, kwam bij een schipbreuk te Amsterdam, werd daar kantoorbediende, leerde daar in een paar jaren Hollandsch, Engelsch, Fransch, Spaansch, Italiaansch en Portugeesch. Hij bracht het aldus spoedig tot correspondent en boekhouder, werd daarop als agent naar Petersburg gezonden, waar hij een eigen zaak begon, en toen ook tijd vond om het oude Grieksch te bestudeeren. Nadat hij een belangrijk vermogen had bijeen gekregen, wijdde hij zich geheel aan zijne lievelings-studiën, de archaeologie, die hem nu naar Troje hebben gebracht. Door Z. M. is, bij besluit van den li"»" dezer, bepaald, dat het personeel der normaal-schietschool te 's-Hage, de scherpschutters der korpsen infan terie, benevens hunne instructeurs en verder die manschappen van dat wapen, die een bijzonderen aanleg tot het scherpschieten openbaren, gezamen lijk van 15 Juni tol 15 Juli daaraanvolgende, het kamp bij Milligen zullen betrekken en aldaar schietoefeningen houden. Het bevel over dit getal van ongeveer 1200 scherpschutter-s en instructeurs zal worden opgedragen aan den majoor Bunnik, chef van bovengenoemde schietschool. Men wil weten, dat Zr. Ms. vaartuig Argus, kom- mandant de luitenant ter zee 1ste klasse G. C. C. Thierens, met den 25sten dezer tijdelijk zal wor den buiten dienst gesteld, om als stoomschip te worden ingericht. fjjZr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, kommandant v. Trojen, is, blijkens een gisteren ontvangen telegram, van de expeditie ter Kuste van Guinea te Nieuwediep binnengekomen. De minister van oorlog heeft goedgevonden: a. Te benoemen tot kapit. der 1ste kl.: de kapit van de 2de kl. M. J. Nolthenius de Man, van den generaleu staf, chef van den staf in de 4de mil. afd.; L. J. J. A. Joost, van den staf der inf., werk zaam bij de Normaal-Schietschool; C. W. T. Von Jeetze, van het reg. gren. en jag.; K. P. Kempers van liet Isle, W. C. Margadant van het 4de, Y. Riethagen van het 6de en J. B. H. Van Royen, van het 8ste reg. inf.; M. C. Simon, van den staf der art., werkzaam bij de Kon. Mil. Acad.; J. J. Bergansius, van het 1ste, L. E. F. Bolemey, F. J. C. Broers, M. J. Van Nieuwkuyk, adjudant, en J. G. Van Dijk, instr. van het 2de, en H. A. Frantz- mann, instr. van het 8de reg. vesting-artillerie; tot kapit.-kwartierm. der lste kl.: de kapits. kwartierm. der 2de kl. J. A. C. Fleischacker, van het 2de reg. inf., J. J. D. H. Verschoor, van het lste reg. vesting-artillerie; tot kapit. der 2de kl.: de kapit. van de 3de kl. E. J. L. Meuter, van het lste, J. C. Val ter en H. Van den Bosch, van het 3de, J. Huygens, van het 6de, en G. L. Brunings, van het 7de reg. inf.; D. H. Cromhout, Jhr. W. F. G. A. Von Pester en J. A. Van Otterloo, van het reg. veld-art., H. W. Van Marie, van het lste, C. L. Doorman, van het 2de, en W. Beijerinck, van het 3de reg. vest.- art., en R. Verschoor, van bet korps pontonniers, alsmede H. E. Beckmaar en J. H. Bolken, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs; tot kapit.-kwartierin. der 2de kl.: de kapits.- kwartierm. van de 3de kl. M. Kloekhorst, van het 2de en N. J. H. Van den Bos, van het 3de reg. huzaren, en Jhr. F. V. A. De Watteville, van het bat. mineurs en sappeurs; tot ritmeester der lste kl.; de ritm. der 2de kl. L. De Perponcher, van het 2de, en G. Holtius en S. R. A. Van der Meulen, van het 3de reg. hu zaren tot ritmeester der 2de kl.: de ritm. van de ruggeroepen werd, wilde hij Maurits medenemen, daar hij begreep dat bet den Staten om zijne macht te doen was, en dat zij, om daaraan af breuk te doen, Maurits bovenmate verhieven maar daar de Staten hunne toestemming weiger den, en Leicester er niet op schijnt te hebben aangedrongen, bleef Maurits hier. Gedurende des graven afwezigheid, kenden de Staten van Hol land zich hoe langer zoo meer macht toe. Hier' toe behoorde het vaststellen van een nieuwen eed voor de krijgsoversten. Algemeen onderwierp men er zich aan, op Sonoy, den gouverneur van het Noorderkwartier, na. De Staten zonden nu Maurits naar Medemblik om hem, zoo hij nog mocht weigeren den eed af te leggen, uit den dienst te ontzetten. Sonoy echter liet hem ver zoeken buiten de stad te blijven en sloot de poorten. Maurits moest dus onverrichter zake en niet zonder schande terugkeeren. In Juli 1587 vinden wij dat aan hem en Hohenlo de uitvoe ring werd opgedragen van een allertreurigst en barbaarsch besluit der Staten-Generaal, om alle dorpen in Brabant af te branden, bij welken tocht de Leidsche burgemeester, Pieter Adriaansz. van der Werff, als gedeputeerde te velde benoemd werd. Na Leicesters terugkomst, gebruikten de Staten steeds Maurits om hem te dwarsboomen gp tegen te werken. Toch was hij hem niet per- 3de kl. J. E. E. Baron Van Lynden, van het lste, C. A. L. Brender Brandis en M. F. H. S. J. Exalto d'Almaras, van het 2de reg. huzaren. tot adjudant van den inspecteur van het wa pen der art.den lsten luit. F. H. Boogaard, van het reg. veld-art., zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst bij den staf der art.; tot adjudant bij het korps: den ritm. G. J. IJssel de Schepper, van het 4de reg. huzaren, en de lste luit. J. G. Portegies, van het 3de reg. inf. en C. G. Roukens, van het lste reg. huzaren; aatstgenoemde met ingang van den lsten dezer. Leidschbndam, 19 Mei. Gisterenavond is bij eene vergadering, gehouden in het logement „de Zwaan alhier, bepaald, dat er in dezen zomer te Leidschendam weder harddraverij zal plaats hebben. De dag waarop deze zal worden ge houden, is voorloopig vastgesteld op Woensdag 6 Juli aanstaande. Amsterdam, 19 Mei. Gisterenavond had in Van Liers Zomertheater buiten de Wetering-Barrière eene geïmproviseerde ovatie aan den van Com- meudah teruggekeerden heer Zegers Veeckens plaats. Na afloop van de pauze, voordat het derde bedrijf van Die ichöne Helena zou beginnen, bracht de directeur Van Lier een hulde aan den heer Veeckens, die door het orkest met fanfares begroet en door het publiek met hoezees ontvangen werd. Een der aanwezigen, bloedverwant van den heer Veeckens, verzocht daarop het publiek met hem een Leve de Koning te roepen. Daaraan werd voldaan, het orkest speelde Wien Neêrlands bloed, de heer Veeckens zelf bedankte voor de hem gebrachte eerbewijzingen en riep een luide „leve de ingezetenen van Amsterdam," het orkest gaf Dog eene fanfare, het publiek een hoezee en het derde bedrijf van Die ichöne Helena begon zonder verdere onverwachte vaderlandslievende demonstratiën. 's-Gravknhage, 19 Mei. Bij de voortgezette examens voor akten ten behoeve voor het mid delbaar onderwijs zijn toegelaten de heeren D. Horn, van Sittard, en A. Langerhuizen van Uven, van Alkmaar, voor natuurkunde, schei kunde en cosmographieen voor de Ned. taai en letterkunde, de heer: W. J. Veenhuizen. Af gewezen werden éen candidaat voor Fransche taal- en letterkunde; éen voor Hoogduitsche taai en letterkunde; éen voor geschiedenis en éen voor schoonschrijven. 's-Gravenhage, 20 Mei. Heden wordt de 40,u verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik, met de gebruikelijke plechtigheden in deze residentie gevierd. Te dier gelegenheid is eene groote pa- rade van het garnizoen in de Maliebaan gehouden. Gouda, 20 Mei. Op 31 December 1369 bedroeg de bevolking 7661 mannen en 8447 vrouweD; 31 December 1868 waren die cijfers 7530 en 8246, zoodat de vermeerdering in dit jaar 131 manhen en 201 vrouwen bedraagt. Het garnizoen telde 171 manschappen. Het getal geborenen was 318 jongens en 330 meisjes, waarvan 26 en 17 levenloos aangegeve- nen; 14 jongens en 17 meisjes waren buiten echt geboren. Gestorven zijn 275 mannen en 289 vrouwen; van die overledenen waren 230 beneden hetjaar en 330 beneden de vijf jaren18 waren boven de 80 jaren; de oudste der overledenen was een vrouw van 95 jaren. Er werden 151 huwelijken voltrokkenvoor 61 huwelijken werden bewijzen van onvermo gen afgegevenechtscheidingen zijn niet inge schreven. Vleuten, 18 Mei. Heden was het de dag, be paald voor den feestelijken intocht van den nieuw benoemden burgemeester van de gemeenten Vleu ten, Ouden Rijn en Haarzuilens, Jhr. Mr. W. H. De Beaufort. Te halfelf werd hij aan den Hommel ontvangen en verwelkomd door eene soonlijk vijandig, maar eerder was het Oldenbar- neveld die zich van hem bediende, om door zijne verheffing, tegenover Leicester, de provinciale souvereiniteit op te richten, om dan, na Leices ters verwijdering, ook Maurits onder dit gezag te brengen. Na het vertrek van Leicester treedt Maurits geheel op den voorgrond, maar hem op zijn geheelen levenswandel te vergezellen, ver oorloofde het bestek van dit boeksken den schrij ver niet. Hij heeft slechts den Maurits dien wij in 1586 zien, willen doen kennen en eenige, misschien minder bekende gebeurtenissen van zijne jeugd, willen verhalen. III. willem lodewuk graaf van nassau enz. enz. Willem Lodewijk was de zoon van Jan den Oude, bij wien Maurits, gelijk wij gezien hebben, eenige jareD werd opgevoed. Te zamen gingen beide jongelieden naar de hoogeschool te Heidel- berg, waar zij den tusschen hen aangeknoopten vriendschapsband nog versterkten. Na weinige jaren trad hij in dienst der Staten, en in 1579 werd hem het bevel over een regiment toever trouwd, waarmede hij in het volgende jaar aan het beleg van Groningen deelnam. Kort daarna ontving hij, bij het beleg van Koevorden, een wond aan het been, waaraan hij naderhand steeds kreupel ging. (Voor diezelfde vesting werd hij commissie uit den Raad, en door meer dan 100 jongelieden te paard, aldaar bijeengekomen uit de drie gemeenten, en alle, zoowel de rijders als de paarden, netjes en smaakvol versierd met bloemen en de vaderlandsche kleuren. De stoet zette zich in beweging naar het rechthuis van de gemeente Ouden Rijn, alwaar de nieuwe bur gemeester door de leden van den Raad werd ontvangen, hem het welkom toegeroepen en de eerewijn werd aangeboden. Verder werd de burgemeester bij zijn intrede in de gemeente Vleuten, zijnde dit het gedeelte, dat bekend is onder den naam de Meern, aan genaam verrast door een sierlijke eereboog, daar- gesteld door de gemeentenaren, behoorende onder de genoemde buurtschap. Bij die eereboog werd de burgemeester op het hartelijkst toegesproken. Eene tweede verrassing aan de Meern was be reid door een heer, die met een korps muzi kanten post had gevat bij eeuige aan hem behoo rende gebouwen. Nadat de muzikanten zich ferm hadden laten hooren, werd ook aldaar den bur gemeester door gemelden heer met gepaste woor den geluk gewenscht. Verder ging de stoet naar Vleuten en van daar naar Haarzuilens. Ook hier was de vreugde al gemeen en ontbrak het niet aan gepaste toespra ken, gelukwenscheu en welkomstgroeten, welke alle op de minzaamste wijze door den burge meester beantwoord werden. De vaderlandsche kleuren, welke de meeste woningen in alle drie de gemeenten versierden, toonden meer dan ge noegzaam, dat de vreugde zich niet bepaalde tot enkelen, maar zich tot de geheele bevolking uit strekte. Heer-Hugowaard, 17 Mei. Naar aanleiding van klachten over onveiligheid van den middelweg in deze gemeente, gedurende de schietoefeningen van verschillende scherpschutters-korpsen in de schietbaan op het terrein van den kastelein Blee- ker, is die baan, op verzoek van het bestuur der Langendijksche scherpschuttersvereeniging, onder zocht door een officier uit Leider. Ten gevolge van dit onderzoek zullen er doelmatige verbete ringen in deze schietbaan wordeu aangebracht. Hoewel de gegrondheid van de klachten niet vol komen bewezen is, heeft het genoemde bestuur, naar men verneemt, besloten, dat de schietoefe ningen voorloopig zullen worden gestaakt. Kampen, 19 Mei. De stroopapier-fabriek alhier die ruim een jaar heeft stilgestaan, zal onder di rectie van den heer Misé, belangrijk verbeterd, in den loop dezer maand weder in werking komen. Burgemeester en wethouders hebben zich tot den minister van binnenl. zaken gewend, met ver zoek dat de laatste trein van Arnhem naar Deven ter tot Zwolle doorloopen en te 6 urenofhalfze ven nog een trein van Groningen naar Zwolle moge vertrekken. Groningen, 17 Mei. Heden is alhier gearriveerd de stoomboot voor goederen, die direct tusschen hier en Rotterdam in de vaart zal komen. Als bewijs, dat de onlangs geopende spoorweglijn Grouingen-Assen-Meppel voorzien heeft in een lang bestaan hebbende behoefte, berichten wij, dat hedenochtend per eersten trein alhier zijn gearriveerd 280 passagiers. Men verneemt dat bij de directie der staatsspoorwegen het plan bestaat om op een der Pinksterdagen een extra pleiziertrein op een dag heen en terug van hier naar Arnhem te doen loopen en dat wel tegen veel verminderd tarief. Meppel, 19 Mei. Bij het Burgerlijk Armbestuur bestaat het plan, om eene rondte door de ge meente te doen, ten einde de door hen bedeel den en geneeskundig verpleegden van kalk, stroo en teer te voorzien, tot reiniging hunner woningen. Sneek, 18 Mei. De arrondissements-rechtbank alhier heeft, ter vervulling van de vacature van griffier bij die rechtbank, ontstaan door het eer vol ontslag van den heer J. W. Kleinsmidt, de twaalf jaren later (1592) nog eenmaal gewond).Hij woonde ook het gevecht te Nordhorn bij, dat, hoewel de kaus eerst gunstig scheen voor de Nederlanders, echter eindigde met hunne neder laag. Willem Lodewijk had zich echter weder goed gekweten en volgens sommigen was zelfs het tijdelijk voordeel juist aan zijne soldaten, de nederlaag aan die van Norrits toe te schrijven. In 1583 werd hij, na het ontslag van Bernard van Mérode, tot plaalsbekleeder van Willem I, zijnen oom, en na den dood van dezen, tot Stad houder van Friesland benoemd. Tot nog toe had hij niet veel voorspoedige wapenfeiten bijgewoond; maar onder Maurits begon een beter tijdperk voor hem aan te breken en de inname van verschei dene steden bewees den Spanjaarden, dat zij thans een niet te verachten bestrijder hadden gevon den; bijna altijd streed hij aan Maurits zijde en bijna altijd had hij een aanmerkelijk deel in de overwinning. Niettegenstaande al zijne krijgsbe drijven vergat hij echter zijne meer vreedzame plichten niet, maar droeg daarentegen veel bij tot de stichting der hoogeschool te Franeker. In 1608 werd hij aan het hoofd gesteld van de ge machtigden, die over het sluiten van het bestand moesten onderhandelen. In het godsdienstige trok hij wel éene lijn met Maurits, maar betoonde meerdere gematigdheid dan deze, deed een voor- navolgende aanbevelingslijst opgemaaktMr. J. Albarda, subst.-griffier bij het prov. gereclr hof van Friesland, te LeeuwardenJhr. Mr. 0. Van Swinderen, griffier bij het kantongerecht Beesterzwaag, en Mr. S. Van Haersma Bu subst.-griffier bij de Rechtbank te Sneek. Gr e me ngde Berichten. Gisterenochterid te halfvijf is tusschen Delft Overschie de nachtpost, die om kwartier v0 vijven te Rotterdam moest aankomen, met pa> en kar van den dijk in eene sloot gestort. Gel kig hebben daarbij geen persooulijke ongelukt plaats gehad. Men schrijft uit Groningen van 16 Mei: Gis ren heeft te Delfzijl een verschrikkelijk voon plaats gehad. Eenige militairen aldaar in ga zoen, hebben oneenigheid gekregen, waarbij ster drank een hoofdrol speelde. Een hunner is daar doodgeslagen door een zijner kameraden, diet deu hier gevankelijk op transport naar Leeuw den is overgebracht. Drie weken geleden werd in de gemeente W schoten in het scheepvaartkanaal een kinderlijk gevonden. Het onderzoek te dier zake ingeste gaf, naar men verneemt, tot geene onldekki aanleiding. Zondag deed zich weder een d danige betreurenswaardige vondst voor; tw jongens namelijk ontdekten een voorwerp in b ondiepe gedeelte der gracht, ten zuiden van b stations-emplacement van den spoorweg, hetwe bij onderzoek een in doeken enz. gewikkeld ki derlijkje van het mannelijk geslacht bleek te zij waaraan een steen was bevestigd en hetg' reeds eenige dagen daar ter plaatse scheen hebben doorgebracht. Uit de van rechtswege i gestelde lijkschouwing moet zijn gebleken, dat kindermoord heeft plaats gehad. Gemengde Indische Berichten. De redacteur van het Soerabayaasch Hundelsbl zou het nog zoo kwaad niet vinden, dat de ju titie eens een onderzoek instelde naar de he komst van de in het laatst verschenen mail-ove: zicht der Java-bode voorkomende mededeeling, di er door een landheer op Java eene geheime ove; eenkonist is aangegaan met het opperhoofd een in zijne nabuurschap omzwervende rooverbend en zulks ten einde gevrijwaard te zijn tegen ht voortdurend stelen van trekvee en veldgewassei De luit. D. is den lS^n Maart door den krijgs raad te Samarang veroordeeld tot drie maande: detentie, ter zake van de aanranding van eei burger te Solo. Wellicht zal de gecondemneerói van dat vonnis in hooger beroep komen. Saa- jab ging met een prauw uit Anjer naar Telok. Betong; vijf andere menschen, 4 paarden en eet waarde van ƒ284 aan handelsartikelen gingei mee. Het vaartuig echter sloeg om - 't was trou wens bij Dwars in den Weg - en wie alleen zij: leveD redde, was Radjab. Den 2d,n Maart vie dat voor. De ingezetenen van Solo hebben in het jas- 1869 ƒ2903.63 bijeengebracht voor straatverlicll ting, nachtwachten en toezicht op de goten, üi gegeven werd er echter 2972.10s, zoodat ereeal tekort zou zijn, als men van 1868 niet wat ove» gehouden had. Dank zij die spaarzaamheid, slu;. de rekening met een batig saldo, eeu kleintj I trouwens, want het bedraagt slechts 4 cent. Den 21»ten Maart is de bazar ten behoeve ie j Christelijke Ambachtschool te Batavia geopea op Goenoeng-Sarie; de verkoop heeft plaats demi dames en tegen contante betaling. De ingezoj-! den voorwerpen zagen er goed uit en waren icil grooten overvloed. Een hem onbekende per soon (een inlandsch kind) verwondde den H: v. K. te Batavia op Passar-Baroe on middellij™ na het uitgaan van de opera. De wond in he: slag om de geschillen door minnelijke onderhan delingen bij te leggen en ried Maurits tot zacbi-J heid en gematigdheid tegen de drie gevangeil heeren, Oldenbarneveld, De Grooten Hogerbeet: Dit was zijne laatste staatkundige verrichting! want kort hierna, in 1620, overleed hij aan eeni beroerte. Te Wolfenbuttel is de 7ds Mei op plecli-1 tige wijze herdacht. Het was dien dag dat Lei sing voor honderd jaren benoemd werd tot bi-I bliothecaris der beroemde bibliotheek van decI hertog August. Op welke hoogte de Oxfordsche studente»! staan, blijkt uit het volgende: Eenige stand beeldetl waaronder een van Venus, die groote waarde bezat, hebben zij uit de bibliotheek van Chrisll Church weten weg te halen, en dit alles op ee» grooten brandstapel gelegd, waardoor deze kunst stukken geheel vernield zijn! De overbrugging van het Hollandsche Diep. op 8 millioen gulden begroot, zal slechts 5 mil- lioen kosten. Voorzeker een groote zeldzaamheid, dat dergelijk werk soo ver beneden het geraamde cijfer blijft.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2