uitslag hunner overwegingen en bemoeiingen ter zake van een Centraal Comité van Landbouw of eene Algemeene tied. Landbouw-Véreeniging. Voordracht door Prof. J. W. Gunning, te Amsterdam, over een nieuw plan tot oplossing der faecaliën- quaestie. Berichten omtrent den stand der ge wassen en den vermoedelijken oogst. Mede- deeling door de voorzitters der afdeelingen van de daar genomen besluiten. Bepaling van plaats en tijd van het XXVste Congres. Tweede zitting, Woensdag: Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van het be stuur van het XXV>ts Congres. Voordracht door den heer B. Van Spreekens, te Velp, over het Beekberger woud, zijne ontbossching en be- bouwbaarmaking, met een kaart toegelicht. Alededeeiing van het rapport van de jury der Internationale Tentoonstelling van Landbouw werktuigen; Uitreiking der door het Congres- bestuur uitgeloofde diploma's van eer aan die onderscheiding door de jury waardig gekeurde inzenders op genoemde tentoonstelling. Mede deeling door de voorzitters der afdeelingen van de daar genomen besluiten. Derde zitting, Donderdag: Mededeeling van in gekomen stukken. Besluiten omtrent de inde eerste en tweede zitting aangehouden voorstel len. Voordracht door den heer Mr. J. P. Amers- locrdt, te Haarlemmermeer, over hoogten en laag ten in Nederland en haar belang voor den land bouw, toegelicht met een dieptekaart derZuiderzee en een reliëfkaart van Nederland, beiden door den spreker vervaardigd. Mededeeling door de voorzitters der afdeelingen van de daar genomen besluiten. Vierde zitting, Vrijdag: Mededeeling van in gekomen stukken. Voordracht door den heer T. J. Stieltjes, te Delft, over den stand der plan nen tot indijking enz. der Zuiderzee, toegelicht met kaarten. Mededeeling door de voorzitters der afdeelingen van de daar genomen besluiten. Sluiting van het XXIV»t« Congres. Aan een brief uit Batavia dd. 12 Maart is ontleend In deze week kwam hier ter reede een scheepje „llie last Chance," een kotter nog geen vijf last metende, en waarvan de bemanning uit slechts drie personen bestaat, die op eene even bui tengewone als bewonderenswaardige wijze ge tuigenis hunner energie afleggen. Hunne namen zijn Hay Probyn, Campbell Maefarlan en George Freeman, die allen eenuiaal als gezaghebber een schip onder hunne bevelen hadden, doch dit door de grillen van het trouwelooze element hebben verloren. Te Singapore geen middel vindende, om op behoorlijke wijze in hun onderhoud te voorzien, besloten zij der wereld gezamenlijk door een koene daad bewondering, zoo mogelijk medelijden en daardoor hulp af te dwingen. Tot dat einde werd het onaanzienlijk scheepje aan gekocht, en met niets dan het allernoodigste pro viand bevracht zonder eenige lading, zooals abusievelijk werd medegedeeld stevenden zij vooreerst naar bier en hadden het geluk na eene reis van slechts vier dagen te Batavia te arrivee- ren. Na een verblijf vau nog een paar dagen verlieten zij onze haven om naar Sydney te ver trekken. Van Australië stellen zij zich voornaar Amerika te gaan, en mocht ook daar niet hun pogen met den gewenschten uitslag worden be kroond, dan hopen zij op dezelfde wijze Engeland te bereiken, en daar den bewonderaar van hun onverschrokken en beleidvolle daad te vinden, die mannen van zoo veel energie in staat wil stellen om op de een of andere wijze aan den kost te komen. Van Reuters Agentschap is onderstaand telegram ontvangen Batavia, 29 April. (Point-de-Galle 10 Mei). Ver kocht 25000 picols Koffie a ƒ3314. Rijst lste qual. ƒ150 a ƒ160; 2de qual. ƒ135 a ƒ155. Gomdainar ƒ33 a ƒ40. Arak ƒ30. Billiton-tin 7154. Vracht naar Nederland ƒ30 a ƒ35. Wissel op Neder land 101. Aangekomen schepenilaric, kapit. Biesthorst, (niet duidelijk geseind). van Friesland; Andreas Saravia, hoogleeraar in de godgeleerdheid; Justus Lipsius, hoogleeraar in de geschiedenis; Hugo Donellus, hoogleeraar in de rechten; Johannes Heurnius, hoogleeraar in de medicijnen; Bonaveutura Vulcanius, hoog leeraar in het Grieksch; Gerard Bontius, hoog leeraar in ue medicijnen; Pieter Adriaensz. van der Werft'; Jan Vau Hout; Jonkheer Johan Van der Does, heer van Noord wijk; Willem Jan Reyerszoon van Heemskerk, burgemeester van Leidenhet Staten-Collegie. Nader zullen wij deze hoofdpérsonen schetsen. De brochure is opgeluisterd door een poitreten een wapenkaart, alles keurig bewerkt. De firma Jac. Hazenberg Cz. heeft aan deze uitgave de meest uitstekende zorgen gewijd. Met de meeste keurigheid is alles aangewend om wat fraais te leveren. Wij verwachten dan ook een ruim debiet; de tinna heeft er aanspraak op tot vergoeding der aanzienlijke kosten aau de prachtuitgave Yerbonden. Vertrokken schepen: Baron Van Heemstra, kapit. Nepperus. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, had Zr. Ms. raderstoomschip de Vulk, onder hevel van den kapit. luit. ter zee N. M. J. Kroef, den 16de° dezer de haven van Corunna verlaten, koers stellende naar eene der havens van het Engelsche Kanaal. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee der 2de klasse H. Schot- borgh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar deu 13del> dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft Mr. J. Beckeringh van Loeneu be noemd tot burgemeester der gemeente Beilen, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester van Westerbork. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Gramsbergen O. Van Riemsdijk, secretaris dier gemeente. Z. M. heeft aan J. S. P. W. Eerens, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Oirschot. Aarlanderveen, IS Mei. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer II. Kop, is als zoodanig benoemd de heer A. P. Zaalberg, met 53 van de 82 geldende stemmeD. Stojipwijk, 17 Mei. Hedenmorgen is alhier door de politie een persoon gearresteerd, als verdacht van in de omstreken van Leiden een schaap ge stolen te hebben, dat door hem is verkocht aan een boer in deze gemeente, voor de som van 16. Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaakt, terwijl genoemde persoon naar 's-Hage is overgebracht. Nikuwediep, 16 Mei. Hedenmorgen zijn aan boord van Zr. Ms. Stoomschip de Amstel, onlangs van de Kust van Guinea gerepatrieerd, op plechtige wijze de eereteekens uitgereikt, waarmede ver schillende officieren en mindere schepelingen door Z. M. zijn vereerd, voor hun manmoedig en dap per gedrag, als: De ridderorde van den Ned. Leeuw aan den luit. t/z. lste kl. Bunnik, korn- mandant van bedoelden bodemde militaire Wil lemsorde 4de kl. aan de luit. t/z. 2de kl. F. Zee- gers Veeckeus en F. W. Hudig, den off. van ge zondheid 2de kl. D. Matak Fontein, verder die zelfde orde aan den 2den schieman Dg Groot, de matrozen lste kl. De Bazel, Dubbeld en Petter, den matroos 2de kl. Van Eguiond, den stoker 2de kl. De Raaf. De directeur en koinmandant der Marine richtte een kernachtige toespraak tot de ridders, en de muziek van het Koninklijk Instituut der Marine liet zich gedurende de plech tigheid hooren. 's-Gravenhage, 17 Mei. Uit het door het ge meentebestuur alhier aangeboden algemeen ver slag over den toestand der gemeente 's-Graven- hage over 1869 blijkt hoofdzakelijk het volgende: Werkelijke bevolking op 31 December van het vorige jaar 40664 m., 49394 v., te zamen 90053 zielen. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte of vestiging 3445 m., 3731 v., te zamen 7176. Vermindering gedurende het jaar door sterfte of vertrek 2531 m., 2682 v., te zamen 5213. Be volking op 31 December 1869: 41578 m., 50443 v., te zamen 92021. De bevolking van Scheveningen alleen bedroeg op dat tijdstip 8653. Het getal ge borenen bedroeg 3168, levenloos aangegevenen 162, te zauien 3330. Sterfte in de gemeeute zon der levenloos aangegevenen '2012. Getal huwelij ken 665. Wat de geldmiddelen aangaat, bedrageu naar de laatste door Gedep. Staten afgesloten re kening, zijnde die over het dienstjaar 1368, de ontv. ƒ1.290.912.831 en de uitg. 1.172.812.49, zoo dat die rekening dus sluit met een saldo van ƒ118.100.341. Volgens de door Gedep. Staten goed gekeurde begrooting voor het dienstjaar 1370 is het geraamd bedrag der ontvangsten 1.194.250.391 en der uitgaven ƒ1.194.196.321, batig saldo 54.57. De hoofdelijke omslag in 1869 weder gehe ven tot een bedrag van 173 pCt. van het vermoe delijk inkomen, leverde volgens de kohieren in totaal eene som op van 201.756.75. Hiervan moest openbaar worden verklaard ƒ13.806.321, zoodat de opbrengst zuiver was ƒ187.890.421. De belas ting op de honden bracht in 1869 op 3939, te za men ƒ191.829.421. Vele bijzonderheden worden voorts in het verslag medegedeeld, in verband tot de uitbreiding der stad, den aanleg van nieuwe straten of verbreeding van bestaande en eindelijk het meer en meer uitgebreide werk van het leggen van trottoirs, beslaande dit laatste alleen eene uitgestrektheid van 2491.42 meters. Geene nieuwe waterleidingen werden in het afgeloopen jaar ge legd. De bestaande waterleidingen hebbeu, voor zooveel noodig, zeer goed aan de verwachting beantwoord. De kosten van aanleg, verbetering en onderhoud van strateu en pleinen bedroegen ƒ92.845.031 en van riolen en waterleidingen ƒ32.819.741, totaal ƒ125.664.78. Met betrekking tot de medische politie wordt verder medegedeeld, dat de algemeene gezondheidstoestand in het afgeloopen jaar niet veel te wenscben overliet. Naar de daarvan gehouden aanteekeningen wordt eene geringe sterfte aangegeven en geene ziekte als heerschende vermeld. Bij de dankbare ver melding hiervan wordt de opmerking gevoegd, dat die gunstige toestand geenszins uit het oog heeft doen verliezen de behoefte aan goed drink water. Het voorloopig middel tot voorziening in die behoefte bestond in weiboringen op Ameri- kaansche wijze, waardoor in 1869 reeds 10 alge meene pompen konden geplaatst worden, die alle overvloedig water geven. Dat water is vol gens scheikundig onderzoek onschadelijk en zeer goed drinkbaar, ook al mist het op sommige plaatsen nog de gewenschte helderheid. Al ver der wordt geconstateerd met betrekking tot de gemeente-politie, dat het toezicht op den alge- meenen dienst met zorg uitgeoefend en die dienst voldoende was, daar de veiligheid vau personen en goederen naar behooren kon worden beschermd, de orde gehandhaafd en de naleving der wetten en \erordeningen zooveel mogelijk bevorderd werd. Wat het schoolwezen aangaat, wordt vermeld dat het aantal openbare scholen bestaat uit 8 armenscholen, 3 scholen voor minvermo genden en 2 burgerscholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Het getal leerlingen bedroeg op 15 Januari 1869: 5.891, terwijl kosteloos onder wezen werden, gemiddeld 4153. Ten behoeve dier scholen werden geene subsidiën verleend de gemeente voorzag in al de kosten. De kosten van het onderwijs bedroegen over het geheel ƒ79,925.75, terwijl de schoolgelden hebben bedragen ƒ11,281.771. Het getal bijzondere scho len bestaat uit 20 scholen van verschillende in stellingen, 8 particuliere scholen voor jongens alleen of voor jongens en meisjes, 15 particuliere scholen voor meisjes en 2 scholen voor volwas senen. Het getal leerlingen bedroeg gemiddeld 5200, terwijl kosteloos onderwezen werden ge middeld 2282. Het aantal bewaarscholen bedraagt 17, als 5 gemeente-bewaarscholen en 12 bijzon dere. De openbare burger- dag- en avondschool mag zich nog niet in een gewenschten bloei ver heugen. Het getal leerlingen, onderwijs genie tende, bedraagt 42. De gemeente bekostigde deze instelling geheel, zonder daarvoor van het rijk of de provincie subsidie te bekomen. De hoogere burgerschool had in 1869, verdeeld over de ver schillende klassen, een getal van 159 leerlingen. Zij wordt door de gemeente geheel bekostigd' noch van het rijk, noch van de provincie werd tot heden eeuig subsidie daarvoor genoten. (Men zal zich herinneren, dat in de afgeloopen week evenwel de raad besloten heeft een rijkssubsidie van ƒ7000 aau te vrageu.) De staat van het on derwijs aan die inrichting is zeer voldoende, het geen ook blijkt door het steeds toenemend aan tal leerlingen. Ook omtrent het gymnasium wor den gunstige mededeelingen gedaan. Onder de rubriek kunsten en wetenschappen wordt wijders op gegeven, dat het getal leerlingen aau de Muziek- school bedraagt 266. Met betrekking tot het arm wezen wordt omtrent den toestand der behoeftige klasse gunstig bericht; die toestand is geenszins achteruitgaande En wanneer men reeds tot die slotsom komt bij de beoordeeling der cijfers van onderstand en verpleging op zich zeive, komt die nog krachtiger uit bij de overweging, dat de be volking steeds toeneemt en die toeneming ook haar invloed op die cjfers kon doen gevoelen. Eindelijk wordt een over het algemeen gunstig overzicht gegeven van de beweging op het ge- bied van nijverheid en fabriekswezen en mede deeling gedaan van een groot aantal alhier ge vestigde inrichtingen van dien aard. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zijn, na afgelegd examen, tot surnu merair benoemd de heeren: J. Van Braam, van Groningen, te Groningen E. J. C. Dammers, van Amsterdam, te Zwolle; D. C. Van Diedeuhoven, van Utrecht, te Utrecht; G. H. J. Van der Halen, van Zierikzee, te Winschoteu; J. Haspels, van Hill en Babyloniënbroek, te,'s-Giavenhage; J. J. Pick, van Fort-Bath, te Deventer; S. Ris Jzn., van VVortnerveer, te Hengelo; H. A. P. Soetbrood Piccardt, van Goes, te Goes; P. W. Steenkamp, van Neuzen, te 's-Gravenhage, en P. VV. J. Wei- jers, van Zalt Bommel, te Akkrum. 's-Hage, 18 Mei. Aanstaanden Vrijdag des nam. te 5 uren zullen HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria met den Rijnspoor aankomen en hun intrek nemen op het Huis de Pauw. Door de commissie van examen voor akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs werden gisteren akten voor wiskunde (programma K. 1) uitgereikt aan de heeren H. H. Bingen uit Roermond en C. J. N. Blok te 's-Gra venhage. Voor de geschiedenis is toegelaten de heer L. B. Van der Kolk en voor Fransche .aal- en letter kunde de heer J. E. Bliu; terwijl éen candidaat voor Nederlandsche taal- en letterkunde en éen voor Hoogduitsche taal- en letterkunde werden afgewezen. Delft, 17 Mei. Hedenmorgen te 11 uren is op de begraafplaats Ja/fa alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Abraham De Tombe. Negenendertig jaren lang was hij tamboer bij de dienstdoende schutterij en vervulde de plich ten aan die betrekking verbonden, met lust J I ijver. De onderofficieren en korporaals der kojlB pagnie, waartoe De Tombe behoorde, zooms;! I de tomboer-maitre en de overige tamboers hit! I pen den overledene de laatste eer bewijzen. I Dirksland, 17 Mei. Gisterenavond werd alhl,B de eerste vergadering gehouden van de vrijzinnJ constitutioneele kiesvereeniging Burgerrecht en lij gerplicht, onlangs alhier opgericht. Het bestujl bestaat uit de heeren F. A. Deijerman, prejl M. v. d. Vliet, vice-pres.F. O. Vervoorn, secrtl en penningm. De vergadering werd door bijnaj de leden bijgewoond. Oosterbeek, 17 Mei. Het onderzoek naar ijl begin van brand door de justitie Zaterdag 1:1 heeft ten gevolge gehad, dat J. Kerkoirlé gevat kelijk naar het huis van arrest is overgebrach. Deze persoon heeft reeds eenmaal gevangen:. 1 straf ondergaan, terwijl een procedure bij de: Hoogen Raad tegen hem aanhangig is, weger een lasterlijk geschrift omtrent gemeentezak® Men zegt dat het huis bezemschoon gemaakt wat door zijne vrouw; dat hij die had weggezonde! zullende hij het huis verder sluiten. Kort daarc; zag men rook en viam, die bij onderzoek voort kwamen uit een kast, waarin een hoeveelheid! zeegras lag. Tot bevordering van luchttrek wai boven in de kast een gat gemaakt. Gemengde Indische Berichten. (Ontleend aan de laatste mailberichten). Een der onafhankelijke hoofden der Battalan den ter Sumatra's westkust heeft ons den oorlo» verklaard. Er zijn eenige troepen gezonden om hem tot rede te brengen. Op Nias zijn ze ooi al niet bijzonder Nederlandsgezind: eenige hooi den aldaar maken krijgstoerustingen om ons te beoorlogen. Op Madura merkt men sedert eeni gen tijd vermeerderden invoer van kruit op. -| Te Rau, Sumatra's westkust, werd onlangs eene inlandsche vrouw door een Javaansch soldaai uit jaloerschheid vermoord, terwijl verscheidene Maleiers op vijftig passen afstand het hulpge schreeuw hoorden. Die dapperen durfden nie: ter hulpe te snellen vóór dat zij met hun zessen bij elkander waren, als wanneer zij zich bega ven naar de plaats van waar zij de kreten om hulp hadden gehoord, om er niets meer aan ts treffen dan een vreeselijk verminkt lijk van de vrouw, alle kenteekenen dragende dat zij niei dan na eene hevige worsteling was bezweken In den nacht van den 16den op den 17den Februari had te Mandhéling, terzelfder kust, een bedroeveud ongeluk plaats in de kampong Goe- noen Bringin, na een bruiloft ten huize van het ouder districtshoofd aldaar. Vele gasten hadden zich door het vergevorderd nachtuur niet huis waarts begeven, en lagen te slapen zooals zij maar het best konden. Terwijl zij sliepen begaf zich een der gasten, een man die vroeger krank zinnig was geweest, doch sedert geruimen tijd geene blijken van zinsverduistering weer had gegeven, naar buiten, waar hij evenwel niet laog vertoefde. Hij sloop zonder gedruis te maken het huis weder binnen en Dam van een der sla- pendeD een sewah (waarschijnlijk een soort van klewang),waarmede hij drie personen vermoordde Door het rumoer werd de menigte wakker en wilde den dollen moordenaar onschadelijk ina ken, wat hun echter niet mocht gelukken, vóór dat negen hunner min of meer ernstig gewond waren. Een pentoengslag op het hoofd van den amokmaker deed hem dood ter aarde storten. t iel tl- en Effectenmarkt. Amsterdam, 9 tot 16 Mei 1870. De afloop van de stemming over het plebisciet hoezeer blijkens de houding der verschillende beurzen niet onverwacht, heeft niettemin een zoo gunstigen indruk gemaakt, dat, niettegenstaande de oproerige bewegingen te Parijs, de prijzen der fondsen over het algemeen nog zijn vooruitgegaan. Van onze Natiouale fondsen in de eerste plaats, kwamen de 2)4 pCt. van 55>» tot 55h. deSpCt. wonnen slechts pCt. en blijven heden 67V», doch daarentegen avanceerden de 4 pCt. van 86 tot 8654 pCt. De rescontre van aandeelen Han delmaatschappij liep, bij overvloed van beschik baar fonds, niet zeer gunstig af, n.l. 1 pCt. lager met een blijvenden prijs van 11754, terwijl voor passagekoers 11714 pCt. was vastgesteld. Voor pro longatie op de rescontre van 13 Juli e. k. werd H tot 1)4 pCt. betaald. Bijzonder levendig was de handel in aand. Exploitatie-maatsch. welke van 80 pCt. tot 85 pCt. klommen en heden 84)8 pCt. blijven, terwijl ook gestempelde obligaliën Cen- traal-Spoorweg van ƒ81.75 tot ƒ83.50 rezen. Ook iu Spanje was tot veel verbeterde prijzen vrij levendige handel ten gevolge van kooporders uit het buitenland. De rijzing bedroeg van de 3 pCt. 1851 van 2844 tot 29IM«, Buitenlandsclie 1867 van 29 tot 30V». Binuenlandsche, groote stuk ken, van 2454 tot 26 pCt. De Portugeezen volgden schoon in geriDger mate dezelfde vooruitgaande beweging, doch zijn heden wat flauwer gebleven. Dat de Oostenrijksche fondsen als vastgewor- teld op 55 wat de zilveren en op 47)4 a 48 pCt. wat de papieren betreft, staan blijven en dat er evenmin lust is om tot die prijzen te koopeu als de houders trek gevoelen ze daarvoor te ver-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2