N°. 3149. Donderdag A°. 1870. 19 Mei. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIKN. Voor iederen regel.J 0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 19 Met. EEN BROCHURE OVER GEVANGENISSEN EN BEDELAARSGESTICHTEN. I. Terwijl onze wetgevende macht zich bezig houdt met een wetsontwerp betrekkelijk de zwaarste straf, die er in ons wetboek bestaat, en zij, naar wij mogen verwachten, deze straf als niet volstrekt noodzakelijk en derhalve thans onrechtvaardig zal opheffen, geeft de Hoofdin specteur van 's Rijks gevangenissen mr. P. W. Alstorphius Grevelink, een werkje uit over de verbetering onzer gevangenissen en onzer bede laarsgestichten. Beide onderwerpen hebben actueel belang. Na de afschaffing der doodstraf moet nood wendig het gansche stelsel onzer straffen een punt van onderzoek uitmaken, daar het in vele op zichten nog zeer gebrekkig is worden de wijzi gingen in de armenwet aangenomen, dan zal ook de wetgeving op de bedelarij en vandaar ook de bedelaarsgestichten wijzigingen behooren te on dergaan. Welke meeniug de beer Alstorphius Grevelink verdedigt, kan hem, die eenigzins op de hoogte is, geen geheim zijn, en hij weet dat deze schrij ver den titel van zijn werkje: Het Iersch Geuan- genstclsel in verband met het beheer onzer ge vangenissen en bedelaarsgestichten" niet geschre ven heeft, om dat gevangenisstelsel te bestrijden. Om den oningewijde daarmede bekend te maken geeft deze brochure eene geschikte aanleiding wellicht om de tegensianders voor de goede zij den van het stelsel te winnen. De vorming zoo 't kan eener publieke opinie op dit punt achten wij hoog, hoog noodig. Te weinig stelt men hier in den regel belang iD. En toch, welke belangrijke vraagstukken doen zich hierbij niet voor De misdadigers worden uit de maatschappij weggenomen, en opgesloten, doch wat moet er met hen gebeuren Hen als beesten opsluiten, ze allen te zamen den duur van hun straftijd in een goed bewaakt gebouw achter slot zetten daartegen komt het men- schelijk gevoelen, ook het Staatsbelang op. Het Staatsbelang, omdat de gevangenen, aldus voor een tijd schadeloos gemaakt, door den omgang met elkander allen tot het laagste peil afdalen, en na hun ontslag de onveiligheid van personen en goederen eerder toe- dan af- doen nemen het menschelijk gevoel, omdat wij, den staat het recht en de plicht toekennende om ten behoeve der algemeene veiligheid de misdadigers te straf fen, niet aannemen dat dit recht hem gegeven is, om de misdadigers slechter, maar om ze beter te maken. Sluit de Staat ze op, onttrekt hij ze aan die invloeden, die in de maatschappij zoowel ten goede als ten kwade op hen werken, hij heeft de plicht om hun in de gevangenis althans al die middelen te verschaffen die, niet in strijd met de straf, bij den ongelukkigen misdadiger wel licht diens goede eigenschappen kunnen opwek ken, en het kwade doen verstikken. Wat moei er met den misdadiger in de gevan genis gebeuren? Hoe kan daar de misdadiger het best worden gebracht tot het inzien van zijn mis slag, hoe kan hij in de gevangenis worden voor bereid tot een terugkeer in de maatschappij, die voor hem heilzaam zal zijn, voor een leven, waarin hij de verzoekingen zal leeren weerstaan, die hem vroeger te zwak hebben gevonden? Vorderen die vragen niet veel kennis van het menschenhart? Zijn die vragen dan voor ieder mensch niet bij uitstek belangrijk? Behoort dan dit onderwerp niet tot degenen, waaromtrent zich eene degelijke publieke opinie met veel vrucht kan vormen Maar nog om een andere reden is het, geloo- veu wij, wenschelijk, dat het niet alleen de en kele „mannen van het vak" zijn, die hierover het woord voeren. Er heerscht verdeeldheid op dit gebied. En ter wijl verdeeldheid en verschil van opinie in alle menschelijke zaken het groote middel zijn om tot de waarheid te komen eene ongerijmdheid is het dan ook, om zich voor te stellen dat men ooit tot eenstemmigheid omtrent de groote be ginselen zal geraken terwijl dit middel van vooruitgang ook hiei dus vereischt wordt, mengt zich toch in den strijd van meeningen op dit ge bied iets wat zeer weinig bevorderlijk is, om den goeden weg te vinden. Het is datzelfde, wat de heer Van. der Linde hij den strijd over de uit vinding der boekdrukkunst zoo geestig heeft doen uitkomen. Zij die meenden dat Coster de boek drukkunst had uitgevonden maakten daarvan een geloofsartikelzij beschouwden hen, die de eer der uitvinding hem betwistten als hunne vijan den, maar als vijanden waarmee niet te strijden viel, als menschen die de waarheid niet wilden zoeken. Zij geloofden in Coster, en hun geloof maakte hen fanatiek. Iets dergelijk nu heeft ook op dit gebied plaats. Hei aantal in Nederland gevestigde hoofdeD of op zich zelf 6taande personen, die in 1869 als landverhuizers over zee zijn vertrokken, bedraagt 1210, die 518 vrouwen, 1705 kinderen en 9 dienst boden hebben medegenomen. Van deze 1210 wa ren er 91 als welgesteld, 817 mingegoed en 257 behoeftigen, 376 arbeiders (arbeidsters) of dagloo- ners, 17 broodbakkers, 10 smeden, 22 kleerma kers, 272 landbouwers, 16 schippers, 52 timmer lieden, 9 metselaars, 9 molenaars, 9 schoenma kers, 7 ververs, 9 wevers, 1 slagers, 7 tuiniers, terwijl vele andere beroepen of bedrijven door een of twee der vertrokken personen werden ver tegenwoordigd; zoo komt er onder voor 1 apothe kers-bediende, 1 officier in Beierschen dienst, 1 priester, 1 tolgaarder enz. Hun leeftijd was van 3—80 jaren. De meeste (54) waren 25; en daarop volgden (53 en 52) die van 29 en van 28 jaren. De redeneoj van vertrek waren: 1030 door ver- belering der middelen van bestaan, 73 het vol gen van familiebetrekkingen, 32 gingen op avon tuur en 6 uit zucht naar verandering; 17 gingen ter aanvaarding eener betrekkiDg, 2 om een hu welijk aan te gaan eu 5 om godsdienstvrijheid. Voor zoover wij kunnen nagaan, is men reeds druk bezig aan het maken van toebereid selen voor de illuminatie op den 7d811 Juni a. s. Vanwege het stedelijk bestuur zal de geheele breedte der IJzerengracht prachtig verlicht wor den, terwijl er reeds bij verschillende particu lieren op het Rapenburg pijpen voor gasillumi- natie gelegd worden. Bij den heer Jongmans zal eene gasilluminatie ter breedte van 454 me ter ontstoken worden. Ook hebben, naar men ons mededeelt, de bewoners der Galgstraat het voornemen die straat met groen te versieren, en voor dit doel reeds fS0 verzameld. Wij vernemen dat eenige bewoners van het gedeelte der Hoogevvoerd, loopende van de Kraaierstraat tot de Hoogewoerdspoort, aan de regelingscommissie voor den gecostumeerden op tocht het verzoek hebben gericht om den optocht ook dit gedeelte van de Hoogewoerd te laten passeeren Men schrijft ons uit het Westland: „De eerste nieuwe aardappelen zijn heden van hier naar Amsterdam verzonden." Inderdaad voer ook hedenmiddag een schuit met nieuwe aardappelen door deze gemeente met bestemming naar Amsterdam. Hedenavond te halfacht komt de Eerste Ka mer der Staten-Generaal bijeen tot hervatting van hare werkzaamheden. De Kamer van koophandel en fabrieken te Gro. ningen, heeft besloten om voortaan hare verga deringen in het openbaar te houden. Eerstdaags zal algemeen verspreid worden het programma van het XXIV"8 Nederlandsch Land- huisboudkundig CoDgres, te houden te Arnhem op 2730 Juni en 1 Juli a. s., waaraan wij thans het volgende outleenen Op Maandag 27 Juni heeft de ontvangst plaats der gewone leden van het Congres te 6 uren 's na middags iD den Schouwburg, op het Koningsplein, alwaar door het kunstlievend genootschap Elo quentie ten tooueele wordt gevoerdEen modern landbouw-faillisscment, om advies en raad gesteld in handeu van het XXIVs" Ned. Landh. Congres, 1870, Arnhem. Oorspronkelijk gelegenheids-blij spel in 5 bedrijven, door Dr. L. M. Na afloop daarvan in den foyer van den Schouw burg vormen der afdeelingen en kiezen van hare besturen. Op Dinsdag 28 Juni zullen te 9 uren 's mor gens afzonderlijke vergaderingen der Is" en der 2ds afdeeling worden gehouden in de localen boven de Groote Sociëteit, Koningsstraat. Om halftwaalf opening van het Congres en eerste zitting der algemeene vergadering in de Groote Zaal van Musis Sacrum, 's Namiddags te halfzes afzonderlijke vergaderingen der l8" en 2de afdeeling (als boven). Op Woensdag 29 Juni, 's morgens te balfnegen vergadert de 3d8 afd. (of afd. 1 en 2 vereeüigd) in de Kleine Zaal van Musis Sacrum. Om halftwaalf tweede zitting der algemeene vergadering (als boveD). 's Namiddags te halfzes feest-diner der be kroonden en inzenders op de intern, tentoonstel ling voor landbouw-werktuigen, in het tentoon stellingsgebouw. Op Donderdag 30 Juni zal des 's morgens te halfnegen eene vergadering der 3d8 afdeeling in de Kleine Zaal van Musis Sacrum worden gehou den. Om halfiwaalf derde zitting der algemeeue vergadering (als boven). Des namiddags te 5 uren algemeen diner in de Casino-zaal boven de Groote Sociëteit, Koningsstraat. Op Vrijdag 1 Juli vinden des morgens 9 uren de laatste afzonderlijke vergaderingen der Is" en 2de afdeeliDg (als boven) plaats. Om halfelf vierde en laatste zitting der algemeene vergadering; sluiting van het Congres. Op Zaterdag 2 Juli wordt een rijtoer gehouden. De feesten die bij deze gelegenheid voor ge wone en buitengewone leden worden gegeven, komen in onderstaand programma voor Maandag 27 Juni, 's avonds halfnegen, samen komst der leden, concert door de kapel van het reg. veld-art., kapelmeester Rudersdorff, in Muiii Sacrum. Dinsdag 28 Juni, 's middags te 2 en 's avonds te 7 uren, matinée en militair concert door de kapel van het 77s" Kon. Pruisische garde-reg., kapelmeester Reichert, in Musis Sacrum. Woensdag 29 Juni, 's middags te 2 uren, ma- I tinée door de kapel van het 8s" reg. inf., kapel meester Krönig, in Musis Sacrum. (Voor de gewone Congres-leden huiten Arnhem wonende, 's avonds te 7 uren concert in de Baiten-Sociëteit.) Donderdag 30 Juni, 's middags te 2 uren, ma tinée door de kapel van liet 8'" reg. inf., kapel meester Krönig in Musis Sacrum; 's avonds van halfacht tot 9 uren muziekuitvoering op de Groote Markt door de beide korpsen der veld-artillerie en infanterie, kapelmeesters Rudersdorff en Krö nig, en daarna in Musis Sacrum. Vrijdag 1 Juli, 's middags te 2 en 'savonds te 7 uren, matinée en groot concert door de kapel van het reg. grenadiers en jagers ODder directie van den luitenant Dunkier. Daarna groot vuur werk en vauxhal door de kapel der veld-art., kapelmeester Rudersdorff. De werkzaam hedeu van de algemeeoe verga dering van het Congres zijn aldus geregeld Eerste zitting, DinsdagOpening van de ver gadering door den voorzitter. Mededeeling van ingekomen stukken. Rapporten, mededeelin- gen enz. naar aanleiding van besluiten van vroe gere Congressen: Verslag der commissie,door het XIXde CoDgres benoemd en op het XXs", XXIs" en XXIIs'8 Congres diligent verklaard, samenge steld uit de lieeren Dr. VerloreD, Bruinsma, Kre- lage, Mr. Scliober, Ter Meer en De Roo van Westmaas, ter bevordering van de oprichting eener afzonderlijke vereeniging voor de zijdeteelt; Mededeeling eener lijst van geschriften over den Nederlandschen landbouw, opgemaakt door de heeren Mr. B. W. A. E. baron Sloet totOldhuis, te Zwolle, en W. J. D. Van Iterson, te Gronin gen Mededeeling door de heeren Dr. L. Mulder, C. J. Geertsema en J. B. Snellen, omtrent den De IMa-slieracle te Leiden. De beschrijving van de maskerade voor 1870 is van de pers gekomen. De heer M. E. Ch. Bosch van Drakestein, lid der commissie tot regeling van den optocht, verdient allen lof voor de ge schiedkundige aauteekeningen, die hij uit zware en lijvige folianten of moeilijk te ontcijferen manuscripten verzamelde, tot nadere uiteenzetting van het onderwerp van den optocht, die voorstel len zalBezoek gebracht aan Leiden door Robert lord Dudley, baron van Denbigh, graaf van Lei- cester, groot schildknaap van Engeland, lid van den geheimen Raad, kanselier der Universiteit van Oxford, ridder van de orden van den Kou seband en van St.-Michael, kapitein-generaal der hulptroepen van Hare Majesteit de Koningin van Engeland. Dit plan werd gekozen uit negen andere, die wegens uiteenloopende bezwaren moesten ter zijde gelegd worden. Deze keuze der commissie verdedigt de schrij ver aldus: „Al valt het niet te ontkennen, dat het bezoek door Leicester aan Leiden gebracht, van alle his torisch belang is ontbloot, voor de sleutelstad en de Academie daarentegen was het gewichtig. Hij had namelijk het plau opgevat, om van de Aca demiestad zijne residentie te maken; aan welk plan dan ook gedeeltelijk zijne herhaalde bezoe ken te danken zijn. Gedeeltelijk, zeg ik, want was het ook niet natuurlijk, dat de kanselier der Universiteit van Oxford er naar verlangde, ook de Leidsche Hoogeschool eens in oogenschouw te komen nemen, die toen reeds een grooten naam begon te krijgeD, waaraan de beroemste geleer den hunnen arbeid besteedden en de schatten van hun weten openspreiddenwaarheen vbd heinde en ver jongelieden stroomden, om hunne opvoeding te voltooien en iets van de geleerdheid hunner leermeesters mede te nemen? Daarenbo ven was er iets eigenaardigs in gelegen, door de tegenwoordige Studenten een optocht te doen voor- stellen, gehouden door hunne collega's uit de 16ds eeuw. Beschouwen wij nu het personeel van den op tocht, zoo zal het geloof ik een ieder dui delijk zijn, dat er in dit opzicht bijna geen betere keuze kon gedaan worden. Wij ontmoeten hier bijna alleD, die gedurende het laatste gedeelte der 16d8 eeuw eene voorname rol hebben gespeeld in de geschiedenis van ons Vaderland. De Prin sen Maurits, Willem Lodewijk en Justinus van Nassau; de graven van Brederode, van Cuilem- burch, van Hohenlo; Sir Philip Sidney, Lord Wil- loughby, Lord North, J. De Menyn, Elhertus Leoni- nus en nog een tal anderen, zoo Hollanders als Engelschen, vergezellen den Graaf. En hoe was de ontvangst te Leiden Daar stonden de Curatoren, de Professoren, de Stedelijke Regeering, de Stu denten en de Beursalen Leicester af te wachten, ODder geleide der Stedelijke Schutterij, der sierlijk gekleede Gilden en der Rederijkerskamers. Maar op nog een ander punt moest de Com missie hij de beoordeeling letten, op het effect namelijk dat de gebeurtenis zou maken. Wat dit aangaat waren de resultaten van hare. onderzoe kingen ten volle bevredigend. Spoedig bleek het haar, dat men, zonder aan de geschiedkundige gegevens te kort te doen, een trein kon samen stellen, zoo rijk en schilderachtig, dat hij gerust de vergelijking met vroegere Maskerades zou kun nen doorstaan." In het eerste Hoofdstuk staat de schrijver stil bij den toestand van ons vaderland in die bange dagen en bij de redenen die de Staten van ons vaderland er toe noopten Engelsclie hulp in te roepen. In liet tweede Hoofdstuk beschrijft de heer Bosch van Drakestein de gesteldheid van Engeland en de verhouding van Koningin Elisa beth tot Philips II van Spanje, om daaruit de beweegredenen te leeren kennen, die er haar toe brachten, om haren gunsteling Leicester met hulptroepen over te zenden. Vervolgens behelst dat boekje eene korte beschrijving van Leicesters onthaal hier te lande, voornamelijk te Leiden, van de sleutelstad en de academie en de hoofd personen van den optocht. Deze zijn Robert lord Dudley, baron van Denbigh, graaf van Leicester, kapiLein-generaal der troepen van de Koningin van Engeland; Maurits, prins van OraDje enz. enz.; Willem Lodewijk, graaf van Nassau enz. enz.; Philips, graaf van Nassau; Justinus, graaf van Nassau; Philips, graaf van Hohenlo, heer van Langenburg; Don Emanuel, prins van Portugal; Gebliard Truchses, keurvorst van Keulen; Sir Philip SidneyRobert Devereux, viscount Hereford, Earl of Essex; Peregrine Ber tie, lord Willoughhy of Eresby; Mr. William j Davison, gezant der Koningin van Engeland Floris graaf van Culemborg, vrijheer van Pallant enz.; Willem van Zuylen van Nyevelt, enz.; El hertus Leoninus; Mr. Paulus Buys, lieer van Seven- hoven; Adolf van Meetkerkeu; Jacob Valcke, heer van Cats en Wolfaardsdijk, thesaurier van Zeeland; Fraiifois Maelson, pensionaris van Enk- liuizen; Joost de Menyn, pensionaris van Dor drecht; Floris Thin, secretaris der Staten van Utrecht; Hessel van Aysma, president in het hof

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1