N°. 3147. Dinsdag A°. 1870 17 Mei. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post...3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel. 0.1». Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 16 Mei. Het Vaderland zegt, dat het de quaestie van de el en de 69 centimeters al heel weinig belangrijk vindt; het kan zich niet begrijpen dat het L. D. zich daarover zoo warm maakt. Leest men het blad van heden, waarin de re dactie dit vrij uitvoerig uiteenzet, dan is 't niet te verwonderen, dat zij vraagtwat doet het er toe? Het geheele maten- en gewichten-systeem is haar blijkbaar volmaakt onverschillig. Zij laat zich namelijk uit Nieuvvediep schrij ven, dat er zeker Engelsch schip is binnengeko men zoo groot, als niemand zich herinnert ooit in die haven gezien te hebben. Hoe groot is dit wel? vraagt natuurlijk de lezer. Wel, ant woordt de corresp indent: „Het schip is 2G0 Ned. voel lang, 60 voet breed, het meet 1981 Eng. tonnen en gaat 68 decimeter diep." Alle lezers maken zieh natuurlijk dadelijk de meest juiste voorstelling van de afmetingen van zoo'n schip. Mag zulk een blad wel beoordeelen of de quaestie door ons besproken, belangrijk is?? Men verneemt met zekerheid, dat het den Koning heeft behaagd aan Maria Bek en Geertje Bek gratie te verleenen van het nog onvervuld gedeelte van de haar bij vonnis der Arr.-Rechtb. te Goes van 3 October 1868 opgelegde gevange nisstraf. Z. M. heeft kwijtgescholden de cellulaire ge vangenisstraf van drie weken, waartoe J. B.Suwijn, te Leeuwarden, bij vonnis der arrondissements rechtbank dd. 18 December 1869 wegens over treding der bepalingen op de spoorwegen o. a. is veroordeeld. De Minister van Koloniën, daartoe gemachtigd door den Koning, blijkens Kabinetsrescript dd. 1 Februari 1870, n°. 7, heeft op den 3den Mei jl. aan de Britsch-Australische telegraafmaatschappij (the British Australian Telegraph Company, limi ted) vertegenwoordigd door hare wettige agenten, de heeren B. H. Schroder en Compagnie, koop lieden te Amsterdam, zonder eenig uitsluitend of over een bepaald getal jaren uitgestrekt recht, vergunning verleend tot het in werking brengen van eene telegraphische verbinding tusschen het eiland Java en Singapore en tusschen het eiland Java en Australië. Aan de heeren B. H. Schroder en C*. voornoemd is wijders de verzekering gegeven, dat, indien la ter aan anderen eene dergelijke vergunning voor eene telegraphische verbinding van Java met Britsch-Indië of een der eilanden van den Indi- schen archipel of Australië (direct of indirect) mocht worden verleend op gunstiger voorwaar den tegenover gelijke of mindere verplichtingen, die voorwaarden ook van toepassing zullen zijn op de thans verleende vergunning, onverschillig in wiens handen zij zich op dat oogenblik mocht bevinden; zullende de houder der tegenwoordige vergunning met elke latere van dien aard worden bekend gemaakt; doch met uitdrukkelijk voorbe houd dat ook door deze verzekering geen inbreuk wordt gemaakt op het recht van den vergunner om, in het algemeen, wanneer de gestelde voor waarden niet worden nageleefd, eene vergunning als vervallen te beschouwen. The British Australian Telegraph Company vormt wel is waar eene afzonderlijke maatschappij, doch staat in verbinding met de vier volgende maatschappijen, namelijk the Falmouth-Gibraltar en Malta Telegraph Company the Anglo-Mediteranean Telegraph Company (van Malta naar Alexandrië) the British-Indian Submarine Telegraph Com pany (van Suez over Aden naar Bombay); the British-Indian Extension Telegraph Company (van Ceylon naar Singapore). Er bestaat eene overeenkomst tusschen deze maatschappijen om de geheele lijn tusschen Enge land en Australië gezamenlijk te èxploiteeren onder eene hoofddirectie. De ondernemers stellen zich voor om reeds in de maand Augustus van dit jaar den kabel, die tusschen Ceilon en Singapore over PenaDg en waarschijnlijk ook over Malakka moet gelegd worden, uit te zenden gelijktijdig met den kabel die Singapore met Batavia moet verbinden. De Nederlandsche regeering is intusschen met de Engelsche in onderhandeling tot het sluiten eener overeenkomst om, zoolang nog geene tele graphische gemeenschap bestaat tusschen Point de Galle en Batavia, de verzending van telegram men tusschen die beide eindtelegraaf-kantoren geregeld en direct te doen plaats vinden. Als een bewijs dat de snelheid van overbren ging tusschen Europa en Indië in den laatsten tijd veel verbeterd schijnt te zijn, kan worden medegedeeld dat een aan het Departement van Koloniën gericht telegram den 5d«° Mei te 11 uren 38 minuten des namiddags te Point de Galle aangeboden, te 's-Gravenhage werd ontvangen den 6d" Mei te 7 uren 32 minuten des voormiddags. Burgemeester en Wethouders alhier doen te we ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de tijdelijke benoeming van een derden hulponder wijzer van de -1de klasse, aan de openbare la gere school N". 1 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van f 300. Zij, die verlangen voor deze betrekking in aan merking te komen, worden uitgenoodigd hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zede lijk gedrag, voor of op 22 Mei e. k., aan burge meester en wethouders portvrij in te zenden. Door de heeren P. C. Knijff en A. Kaptijn, te Woerden, is concessie aangevraagd voor den aan leg van een spoorweg, uitgaande van het station van den Staatsspoorweg te Utrecht, langs Har- melen, bij Woerden den Rijnspoorweg snijdende, Bodegraven, Zwammerdam, Aarlanderveen, Al phen, Oudshoorn, Koudekerk, tot het station Leiden van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg. De heer W. H. van Meukeren te Rotterdam heeft, in verband met eene in 1868 gedane aan vraag om concessie voor een spoorweg van Horst- Sevenum, over Boxmeer naar Gennep, gelijke aanvraag gedaan voor een spoorweg van Stevens- weert of Thorn, over Roermond, naar de Prui sische grenzen. Onmisbaar voor alle administratiën en die in gezetenen, welke drukke correspondentie voeren met het binnenland, buitenland en O.-I. bezit tingen, is de voor den zomerdienst van 1870 aan het postkantoor alhier, verkrijgbaar gestelde postlijst. Alle mogelijke inlichtingen nopens het uitwendig postverkeer van onze stad, zijn daarop tot in de minste bijzonderheden aangewezen. De inrichting van deze lijst is zoo, dat een ieder met een oogopslag kan vinden, hetgeen men omtrent briefwisseling, verzending of tarief zoekt. Men verneemt dat een gewijzigd wetsontwerp betreffende de calamiteuze polders in Zeeland ge lijktijdig met de memorie van beantwoording bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. In de memorie van beantwoording op het wets ontwerp omtrent den accijns op den wijn wordt ge zegd, dat bij nader onderzoek gebleken is, dat wijn vervaardigd uit bessen, pruimen, kersen, enz. scheikundig zeer goed van druivenwijn is te onderscheiden, en wordt dus thans voorgesteld bessenwijn onbelast te laten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot „onteigening ten behoeve van deD aanleg door de Duinwatermaatsckappij te Amsterdam van een nieuw aanvoerkanaal onder de gemeente Zandvoort," lang 1850 meter, met bodemsbreedte van 3 meter en glooiingen van 1 h op 1, loopende van het Sprenkelkanaal in N.-W. richting, langs het einde van het Rozenwaterkanaal naar het Nieuwe Kanaal nabij de Renbaan. In de toelichting leest men het volgende: Tot voltooiing harer werken in de duinen on der de gemeente Zandvoort en tot meer recht- streekschen aanvoer van water naar hare reser voirs onder de gemeente Bloemendaal, wenscht de Duinwatermaatschappij, gevestigd te Amster dam, eenige uitbreiding aan hare kanalen te ge ven. Ook is het bij het toenemend gebruik van duinwater te Amsterdam en te Haarlem noodig geworden, om het water in de meer verwijderde kanalen der Maatschappij, langs den kortsten weg, zoo spoedig mogelijk naar de verzamelplaats van het water nabij de stoompompen te kunnen af voeren. De Minister vindt geen bezwaar een onteige ningswet voor te dragen, daar het hier geldt het voorzien van Amsterdam en Haarlem van eene meer voldoende hoeveelheid goed duinwater, eene zaak van onbetwistbaar algemeen nut. In de concessie aan Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout verleend tot landaanwinning en bedijking van een deel van het Friesche Wad, door verbinding van Ameland met den vasten wal, waarover een wetsontwerp ter bekrachti ging vau eenige artikelen aan de Tweede Kamer is ingediend, worden aan den concessionaris af gestaan de rijksgronden voor die onderneming benoodigd, en hem een subsidie van 200,000 verleend, te betalen in -1 termijnen. De concessie is verleend voor 99 jaren. Van goederhand verneemt het Handelsblad, dat te Amsterdam een adres circuleert aan den Mi nister van Financiën, waarin de onderteekenaars, allen belang hebbende bij den handel met het Oosten, te kennen geven, dat zij met genoegen hebben kennis genomen vah eene door invloed rijke bankiers en kooplieden, handelende op In dië en China, aan den Postmaster General te Londen gerichte petitie, waarbij wordt verzocht, dat voortaan de brievenmail, naar Engeland be stemd over Brindisi in plaats van over Marseille zal worden verzonden, nu gedurende ettelijke maanden de brieven over eerstgemelden weg steeds 2 dageD vroeger dan over laatstgenoemden zijn aangekomen. Van eene wel onderrichte zijde wordt mede gedeeld, dat het Zaterdag ook door ons uit het Handelsblad overgenomen bericht, aangaande de door den Minister van oorlog bevolene op non-acti viteit-stelling van den eersten officier van gezond heid der l,ts klasse Dr. Van Dommelen geheel onwaar is, en zijne vervanging bij het garnizoen der residentie door een officier van gezondheid van een ander garnizoen, als geheel verzonnen en uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd, zoodat daD ook de door dat dagblad daaruit op gemaakte beschouwingen geheel komen te ver vallen. Men leest in de Arnh. Cl.: Het gerucht wil te 's-Gravenhage, dat de minister van buitenland- sche zaken, na het votum der Tweede Kamer over de missie in China, zal aftreden, en dat hij als gezant naar Florence zal worden gezonden. Als opvolger wordt de heer Cremers genoemd, die zich gisteren van stemming over het bedoelde wetsontwerp heeft onthouden. Wij deelen dit gerucht slechts onder reserve mede. Zoo de afstemming inderdaad het gevolg heeft, dat het gerucht wil, dan zou men de oor zaak niet zoozeer moeten zoeken in de afstem ming der Chineesche missie; in dat geval toch had de minister reeds in December zijn ontslag genomen, maar in het verwijt van verscheidene leden der Kamer, dat hij een aanslag had gedaan op de waardigheid van de vertegenwoordiging, en de zoo spoedige wederindiening van een ver worpen voorstel niet constitutioneel was. De Midielb. Ct. deelt daaromtrent mede: De verwerping van het wetsontwerp betrekke lijk de missie in China heeft opnieuw geruchten omtrent de aftreding van den minister van bui- teniandsche zaken in omloop gebracht. Volgens sommigen zou hij eerlang tot gezant te Florence worden benoemd. In hoeverre deze geruchten gegrond zijn valt moeilijk te beoordeelen. Onder de Zaterdag bij de Kamer ingekomen adressen behoorde ook een van de heeren A. Huet, ingenieur, en G. J. Morre, architect te Delft, daarbij aan de aandacht der Kamer onderwer pende een door hen gemaakt ontwerp van een Paleis voor de Staten-Generaal. Door wijlen Ds. G. Vissering zijn aan de Doops gezinde gemeente te Wormer en Jisp gelegateerd twee certificaten 2)4 pCt. N. W. schuld, elk groot f 1000. Uit Zoelmond schrijft men van 13 Mei: „Bloesem, bloemen en jeugdig groen versieren thans hof en veld, en aangenaam is 't, nu eene wandeling door akkers en dreven te doen en de frissche voorjaarslucht te genieten. Het vee is van de stallen verlost en dartelt in de groenende weiden rond. De vruchtboomen beloven ruimen voorraad. Toch zullen voornamelijk de zoo hoog geschatte Meikersen dit jaar laat zijn. Ook de nieuwe aardappelen zullen niet vroeg komen. Dit alles moet toegeschreven worden aan de koude dagen, waarmede de anders zoo lieve Meimaand ons verwelkomd heeft, dagen, zoo koud somwij len, dat men vurig de kachel terugwenschte, die reeds door de schoonmakeude huisvrouwen op non-activiteit was gesteld. Hoe het zij, het mil der weder schijnt nu gekomen, en wij zullen op een goeden oogst hopen." De heer Maurice Block, die op het laatst te 's-Gravenhage gehouden statistisch congres presi dent van een der aldeeliugen was, deelt iu zijn te Parijs verschenen nieuw werk: l'Europe poli tique et sociale over het vleeschverbruik in onder scheidene landen, het volgende medeGemid deld verbruikt per jaar en per hoofd, de bevol king van Groot-Brittanuië 56 pond, Frankrijk 50, Zwitserland 47, Denemarken 46, Rusland 40, Pruisen 37, Belgie en Holland 36, Oostenrijk 22 pond. Eene belangrijke en gewichtige vondst werd laatstleden Zaterdag te Liegnitz gedaan. In de „Petro-Paulinischen" kerkbibliotheek van Dr. Kruffert, hoogleeraar aan het gymnasium, werd onder medewerking van deu bibliothecaris Peu- zig, een handschrift gevonden, dat de vierde dekade van Titus-Livius behelst. Men weet dat van deze boeken-tientallen tot dusver slechts drie terugge vonden waren. Blijkens bericht iu de Nederlandsche Staals-Courant van 16 April 1869 was door de Spaansche regee ring de gelijkstelling bepaald der Nederlandsche met de Spaansche schepen, ten opzichte van hef fing van haven- en scheepvaartrechten in de Spaansche koloniën. Desniettegenstaande werden na het in werking treden dier verordening nog van Nederlandsche schepen hoogere rechten door de douane op Cuba gevorderd. De Spaansche regeering heeft thans bepaald, dat de van Nederlandsche schepen te veel gevor derde scheepvaartrechten door de douane te Ha vanna zullen worden terugbetaald, zoodra zich iemand zal aanmelden bevoegd en behoorlijk ge machtigd om die gelden iu ontvangst te nemen. Aan elke der Rijkskweekscholen te's-Hertogen- bosch, Haarlem eD Groningen zal inet het begin van den cursus 1870)71, aanvang nemende 1 Sept 1870, gelegenheid zijn tot plaatsiug van tien kwee- keliugen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het Rijk opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kwee- kelingen verstrekt. Aan ieder hnnuer, met uit zondering van hen wier ouders iu de gemeente wonen, waar de kweekschool gevestigd is, wordt te Haarlem eeue rijkstoelage van /280 eu te 's-Hertogenbosch en Groningen eene rijkstoelage van f 250 'sjaars toegekend, ten einde zich on der goedkeuring vau den directeur der Kweek school, voeding, inwoning en bewassching bin nen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorte-akte, tusschen 1". Januari 1854 en 15 Maart 1856 geboren zijn. Voorts moet worden overgelegd eene verkla ring van een geneesheer, waaruit blijkt dat de adspiraut een goed gehoor en gezicht, eene goede gezondheid en geen lichaamsgebreken heelt, die hem voor het onderwijzersvak of het deelnemen aan gymnastische oeleningen minder geschikt maken, eu een getuigschrift van goed gedrag, af gegeven door het dagelijksch bestuur der ge meente zijner inwoning, en indien hij reeds aan een school is werkzaam geweest, een getuigschrift van den districts-schoolopziener of hoofdonder wijzer dier school. De stukken moeten vóór 10 Juni 1870 vracht vrij worden toegezonden aan den directeur dei- kweekschool bij welke men geplaatst wenscht te worden. Door de heeren J. B. baron Van Hugenpoth, P. H. Testas, Dr. S. Coronel, Mr. D. J. baron Mackay, Mr. J. T. Buijs, Dr. J. F. van Hengel, J. Van de Wall Bake eu Jhr. Mr. J. De Jong van Beek en Donk is de volgende circulaire verzonden „Onmiskenbaar is er tegenwoordig bij de klasse der maatschappij, die tusschen de gezeten bur gerij en het proletariaat in ligt, en doorgaans (hoewel verkeerdelijk) de arbeidende klasse ge noemd wordt, een streven niet alleen om zicli te verheffen, maar ook om zich te laten gelden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1