iV°. 3146. Maandag A®. 1870. 16 Mei. LBlDSri DAGBLAD. PRIJS DÏÏZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. P11IJ8 DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, ld Met. Een kort bericht, opgenomen in de Arnhemsche Courant en gisterenavond door ons medegedeeld, heeft waarschijnlijk bij verschillende lezers uit- eenloopende gewaarwordingen doen ontstaan, maar zeker bij allen groote nieuwsgierigheid naar uitvoeriger mededeelingen opgewekt. Wij bedoelen de mededeeling uit den Haag omtrent het wetsontwerp, houdende invoering eener inkomsten-belasting. Wij kunnen tot ons leedwezen de hierdoor opgewekte nieuwsgierigheid niet bevredigen; wellicht zal nog heden in de Kamer bij de in terpellatie over de wijziging der kieswet reeds iets meer hekend worden. Wij nemen althans aan en de Arnh. Ct. is gewoonlijk goed onder richt dat het bericht juist is. Wij willen ons heden bepalen tot de ver- klarin g, dat wij met genoegen bespeurd heb ben, dat de Minister van Financiën zijn eerste plannen heeft opgegeven, dat hij den moed heeft gehad om eene radicale hervorming in ons be lastingstelsel voor te stellen, en ingezien heeft dat de redenen, die hem in het najaar nog daarvan te rug hielden, niet gewichtig genoeg waren. Hij heeft op de wenken, door verschillende leden der Tweede Kamer bij de algemeene beraadslagingen over de Begrooting gegeven,acht geslagen, en zal de patent belasting, die eene zeer gebrekkige, en ongelijk werkende belasting is benevens andere belastin gen opheffen, 0111 daarvoor in de plaats testellen een belasting waarin ieder naar zijn inkomsten betaalt, de meest rationeele belasting, die er be staat. Dat het quantum der belasting op 4 pCt. zou gesteld zijn, gelijk het bericht luidt, moet ons niet verschrikken. Het is noodig dat in de wet een maximum wordt gesteld, en vandaar waarschijn lijk dit hooge cijfer. Werd er 4 pCt. van alle in komsten geheven, het zou voldoende zijn, om alle thans geheven wordende directe belastingen te vervangen. Het te heffen bedrag zal dus waar schijnlijk veel lager zijn. Andere landen hebben ons het voorbeeld ge geven, en de bezwaren, die hier te lande tegen een inkomstenbelasting worden aangevoerd, belet ten niet dat zij daar voortdurend aan haar doel beantwoordt. Vooral vergete men hierbij niet, dat elke be lasting haar bezwaar heeft, maar dat deze be lasting alteen dan slecht werkt, wanneer de be lastingschuldigen valsche aangiften doen. De in voering eener inkomstenbelasting zal bij ons de proef zijn, welken trap van ontwikkeling ons volk bereikt heeft. Wij vertrouwen dat het noch bij het Duitsche, noch bij het Engelsche volk behoeft achter te staan. Men vergete ook niet, dat de patentbelasting zal worden afgeschaft. En hoe onbillijk drukt deze belasting nietIn een adres van de Leid- sche kamer van koophandel en fabrieken, werd zij in 1867 genoemd «eene zeer onvolledige, zeer eenzijdige, ongelijk verdeelde en ongelijk druk kende incometax, geheven van enkele klassen der maatschappij ten behoeve van allen." Al hangt het ook veel af van de wijze waar op het wetsontwerp is ingericht, en al behou den wij ons dus daarvoor ons oordeel voor het beginsel zelf begroeten wij met ingenomen heid. Zooals uit ons beknopt verslag van de zitting der Tweede Kamer van gisteren bleek, is het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1870, en wel tot het weder brengen van een post op die begrooting ten bedrage van f 18,000, door de regeering noo- dij gekeurd voor de vestiging van een Neder- landschen minister-resident te Peking, verwor pen mjet 35 tegen 34 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerenDe Brauw, Van Houten, De Ruiter Zylker, Van Kerkwijk, Van Loon, Van Naamen van Eemnes, Fokker, Blom, Knoop, Hasselman, Smitz, Hoffman, Van Akerlaken, Van Wassenaer van Catwijck, Idzerda, Sandberg, Haffmans, Van Goltstein, Dumbar, Guljé, Taets van Amerongen, Westerhoff, Van Beyma tlioe Kingma, De Roo van Alderwerelt, Fransen van de Putte, Heemskerk Az., Nier- strasz, Dn Marchie van Voorthuyzen, Van Del den, Mirandolle, Van Kuyk, Hingst, Bots,' Wy- benga en Insinger. Voor hebben gestemd de heeren: Van der Lin den, Van Reenen, Heemskerk Bz., Dam, Bichon van IJsselmonde, Jonckbloet, Heydenryok, Van Eek, Saaymans Vader, Van Lynden van Sanden- burg, Van Zinnicq Bergmann, Sloet van de Beele, Kalft', Pyls, De Bieberstein, Blussé van Oud-Al- blas, Van Sypesteyn, Borret, De Bruyn Kops, De Casembroot, Verheijen, Van Nispen van Sevenaer, De Lange, Van der Maesen de Sombreff,'s Jacob, Luyben, Stieltjes, Viruly Verbrugge, Cornelis, Rombacil, Kien, Thorbecke, Rutgers van Rozen burg en de Voorzitter. Bij deze stemming was de heer Cremers, die op de presentielijst had geteekend, niet tegen woordig. Prof. Quack opende gisteren weder de kolommen der N. R. Ct. met een van die critische artikelen over buitenlandsche toestanden, die ofschoon be trekkelijk beknopt, de zaken even helder als zaakrijk uiteenzetten. Wat prof. Quack in den laatsten tijd voor de N. R. Ct. doet, verricht de bekwame redacteur John Lenioine, sedert jaren voor het Journal des Débats. Toevallig ontmoeten beide schrijvers elkander gisteren in die bladen. Beiden beschouwen Spanjes toestand. Eens als zij het zijn; over den abnormalen toe stand waarin deze staat voortleeft, komen zij tot conelusiën, die geheel van elkander verschil len. Door de aanduiding hiervan wenschen wij volstrekt niet uit te maken aan wiens oordeel meer waarde zou kunnen worden gehecht, aan dat van den ervaren journalist, wien het Journal des Débats zulk een gewichtige taak toevertrouwt, of aan dat van den belezenen en talentvollen schrij ver der overzichten van het buitenland in de Gids en Nieuwe Rolterdamsche Courant. Ziehier het verschilJohn Lemoine geeft als de eenige slotsom aan van den door hem toegelichten toestand van Spanje, andermaal de bestendiging van het voorloopig bewind. De zes weken of twee maanden die de generaal Prim vraagt voor de «bekroning van het gebouw" zijn weldra verstreken en zoo de regeering haar candidaat niet tegen het lijf loopt, of niet reeds in den zak draagt, is het zeker dat de zaken zul len voortgezet worden op den bestaanden voet. De zomer komt vervolgens de afgevaardigden uit de hoofdstad verjagen, en de Cortes zal dan feite lijk geschorst zijn. Prof. Quack trekt uit zijn betoog het besluit, dat men zich voor eene verrassing moet gereed houden: /Spanje is tegenwoordig het land der verrassingen. Scherpe, fijne hoofden, die den toe stand nauwlettend daar gadeslaan, verzekeren on3 dat de maaDd Mei niet zonder zulk een surprise zal voorbijgaan. Een nieuw wonder zou zelfs niet onwelkom zijn voor onzen eenigszins geblaseer- den tijd." Hopen wij dat wat ook geschiede, dit vreed zaam moge tot stand komen Men schrijft aan het Handelsblad uit 's-Hage het volgende ,/De officier van gezondheid Dr. G. F. Van Dom- meien is door den minister van oorlog op non-ac tiviteit gesteld, in afwachting dat nader over hem zal worden beschikt; en zulks naar aanleiding van het schrijven eener brochure in het Fransch, waarin onze verplegings- en vervoermiddelen be nevens onze hospitalen in een verkeerd daglicht zouden zijn gesteld en ten onrechte afgekeurd. Hij wordt bij het garnizoen vervangen door den officier van gezondheid Dr. Von Breda Kolff uit Arnhem." Wij kunnen nauwelijks gelooven, dat het bo venstaande, althans wat betreft de oorzaak van het ontslag des heeren Van Dommelen, waarheid be vat en dat de minister van oorlog het voorbeeld van den vroegeren minister Blanken heeft gevolgd, die de vrije gedachtenuiting bij het leger aan ban den wilde leggen. Wij hopen dan ook spoedig in de gelegenheid te worden gesteld, het aangehaalde feit bepaald tegen te spreken. In het Weekblad van het Recht komt een opstel voor van Mr. J. A, Jolles, raadsheer in den Hoo- gen Raad, ten betooge, dat bij opheffing der dood straf over welker afschaffing de heer J. zich zeer zal verblijden de levenslange opsluiting niet kan worden gemist. Deportatie ware den schrijver liever, indien zij uitvoerbaar ware. Hij z/acht het echter van het hoogste belang, dat de rechter de bevoegdheid verkrijge te bevelen, dat bij veroordeeling tot langdurige tuchthuisstraf een zeker niet onbelangrijk aantal jaren in een zame opsluiting worde ondergaan." De studenten der medische en philosophische fa culteit te Utrecht, hebben het voornemen, weldra den Minister van Binnenl. Zaken een adres aan te bieden, ten einde langs dezen weg zoo spoedig mogelijk aanvulling der bestaande leemten in 't onderwijs te verkrijgen. Tevens zullen van dit adres afschriften worden uitgereikt aaD de leden der Staten-Generaal, waardoor de werkelijke toestand van het onderwijs meer algemeen be kend zal worden. In een eergisteren te. Utrecht gehouden bijeen komst der voorloopige hoofdcommissie van het Schoolverbond is besloten, dat de eerstvolgende alge- meeDe vergadering zal plaats hebben op Woens dag 8 Juni, des voormiddags te 12 uren. Heden wordt te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de tweede vergade ring in dit jaar gehouden van de burgemeesters- vereeniging in deze provincie, onder voorzitter schap van Jhr. A. v. Lawick v. Pabst, burg. van Maarssen en Maarsseveen. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in deze courant voorkomende, volgens welke de zwem en hadinrichting Rhijnzicht op Maandag 16 Mei weder geopend zal worden. Deze voortreffelijke inrichting, opgericht door den voormaligen eige naar den heer Rutgers, thans gedurende 3 of 4ja ren overgegaan aan den heer G. J. C. Kramer, heeft steeds voortreffelijk gewerkt. De abonnementsprijs is gelij k algemeen bekend is betrekkelijk gering, ter wijl afzonderlijke baden kunDen genomen worden tegen betaling vaD /0.50. De heer Kramer maakt het zijn abonnenten zoo aangenaam mogelijk, getuige de gymnastische toestellen die hij we der in den fraaien tuin op Rhijnzicht heeft doen stellen, en de goede sociëteits- of gezelschaps zaal aan de inrichting verbonden. Moge de inrich ting van den heer Kramer dit jaar weder een druk bezoek ten deel vallen, waaraaD wij trou wens niet twijfelen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 111 tot 128 vol wassen personen en van 46 tot 57 kinderen. Ziehier het materieel der Nederlandsche spoor wegen, zooals het verslag van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten over 1869 die op geeft Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen. Locomotieven 96; rijtuigen le kl. 1, le en 2e kl. 84, 2e kl. 6, le, 2e en 3e kl. 7, 3e kl. 116; postrijtuigen 2; bagagewagens 71; gesloten goederenwagens 2C6; gesloten beestenwagens 67; open beestenwagens 41paardeDwagens 82ko lenwagens 1263; platte wagens 100 stoomboo- ten 1. Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij. Locom. 62; salons 1, rijt. le kl. 23, le en 2e kl. 49, 2e kl. 33, 3e kl. 88; postrijt. 7bagagew. 64; gesloten goederenw. 458; gesloten beestenw. 146 (tevens gesloten goederenw.); open beestenw. 54; paar- denv^. 40; kolenw. 550; houtw. 12, zandw. 100. Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappij. Locom. 12; rijt. le kl. 12, le en 2e kl. 10, 2e kl. 10, 3e kl. 40; bagagew. 14; gesl. goederenw. 41; open beestenw. 20; paardenw. 1; kolenw. 15; platte wagens 29. De luit. ter zee der 1ste kl. J. M. Broers, gede tacheerd bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis en belast met de waarneming der betrekking van equipagem. en havenm. der marine bij die werf, wordt met den laatsten Juni a. s. eervol van die betrekkingen ont heven, op non act. gesteld en met den lsten Juli daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee der 1ste kl. \V. H. F. Van Oordt. De luit. ter zee der 1ste kl. H. W. Walt hor, die nende als 1ste officier op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten Juni a. 5. op non-act. gesteld, en met den lsten Juli daaraanvol gende varvangen door den luit. ter zee der 1ste kl. L. C. Holtzapifel. Z. M. heeft aan de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid, te Winschoten, toestem ming tot oprichting verleend. Z. M. heeft den heer A. C. Marani erkend en toe gelaten als consul van Italië te Amsterdam voor de provinciën Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Over- ijsel, Drenthe, Friesland en Groningen, en zulks op deu voet van vreemd onderdaan. Z. M. heoft goedgevonden, op daartoe strekkend verzoek, aan den kapit. F. H. Usener, van den staf der art, do vergunniDg te verleenen tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden aan den gepensioneerden luitenant-kolonel Jhr. A. C. J. ridder Van Rappard, bij gunstige uitzondering en zonder gevolgtrekking voor anderen, den rang te verleenen van kolonel. Door de Kon. Acad, van Wetenschappen te Am sterdam zijn de navolgende benoemingen geschied, welke het den Koning heeft behaagd te bekrachtigen Letterkundige afdeeling: tot gewoon lid: de heer H. Van Herwerden, te Utrecht; tot voorzitter: de heer C. W. Opzoomer; tot ondervoorzitter: de heer W Moll. Natuurkundige afdeeling: tot gewone leden: de heeren Th. W. Engelmann, te Utrecht, en Jhr. J. R. T. Ortt, te Haarlem; en tot voorzitter: de heer F. C. Donders; tot ondervoorzitter: de heer C. A. J. A. Oudemans. Amsterdam, 13 Mei. De Commissie tot voorbe reiding vsd de stads publieke werken alhier, heeft een rapport aan den Gemeenteraad inge diend, waarbij wordt voorgesteld het rioolstelsel van den heer Liernur in toepassing te brengen op de Looiersloot alhier. Niecwediep, 12 Mei. Hedennamiddag kwam hier binnen Zr. Ms. atoomschip de Amstel, komende van de Kust van Guinea. De officieren daar aan boord, zijn de kommandant-luit. t/z. 1ste kl. K. C. Bunnik, de luits. t/z. 2de kl. F. Zeegers Veeekens, F. W. Hudig en P. F. baron Van Heerdt, de off. van gezondh. 2de kl. D. Matak Fontein, en de off. vaD adm. 3de kl. W. E. Muller. Zwolle, 13 Mei. Te Meppel heeft men zich andermaal tot den directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen ge wend, om eene wijziging in de dienstregeling te bewerken. De heer Jacob Gelder aldaar heeft in een nader adres de wenschelijkheid dier wijziging Dogmaals breedvoerig en met nadruk betoogd, en op eene spoedige en gunstige beschikking aangedrongen. Colmscate, 11 Mei. Langs den straatweg alhier heeft men op verschillende plaatsen een 20tal noteboomen geplaatst met het doel om te beproe ven of die boomen in dezen grond willen groeien. Zoo de proef gunstig uitvalt, zal, naar wij verne men", de geheele straatweg met verschillende soor ten van vruchtboomen beplant worden. Dedemsvaart, 10 Mei. Heden mocht een onzer Israëlietische ingezetenen, de beer Jacob van de Rhoer, het zeldzame voorrecht genieten, in het volle bezit van alle zintuigen, zijn lOOsten verjaar dag te vieren. Ds. Kooi hield, daartoe uitge- noodigd, bij deze gelegenheid in de Synagoge eene treffende aanspraak tot den krassen grijs aard, welke door eene talrijke schare belangstel lenden met genoegen werd aangehoord. Kampen, 12 Mei. De spekslager P. Salhier, sedert een geruimen tijd met zijne vrouw in oneenigheid levende, gaf haar gisterenmorgen te kennen, dat hij elders varkens wilde gaan koo- pen, er bijvoegende dat het wel laat kon wor den eer hij terugkwam. Zijne vrouw gaf hem ten antwoord: «ik wenschte dat je nooit terug kwam" enz. AaD dien wensch voldoende, is de man, in plaats van varkens te gaan koopen, naar Amerika vertrokken, zijne vrouw, die zich bij herhaling schuldig maakt aan misbruik van sterken drank, en vier nog jeugdige kinderen achterlatende. Kampen, 13 Mei. In den loop van dit voorjaar, en wel vermoedelijk nog in deze maand, zal, op last van het departement van oorlog, door eenige officieren eene verkenning worden gedaan, in het belang van het defensiewezenzoowel van het terrein op den rechteroever van den lJsel als van dat tusschen die rivier en de nieuwe Hollandsclie waterlinie. Die verkenning zal op den rechteroever van genoemde rivier worden gedaan door een drietal kapiteins, onder de leiding van den kolonel Booms, chef van den generalen staf, terwijl ze op het ove rige terrein zal plaats hebben onder toezicht van dien kolonel, doch onder de onmiddellijke leiding van den majoor Van der Star, directeur van de stafschool, door twee kapiteins van genoemde staf. Hoogeveen, 12 Mei. Nauwelijks is bet spoor geopend, of reeds begint de verzending van pro ducten en goederen. Met genoegen conslateeren wij dan ook het feit, dat de eerste boter por spoor naar Holland gisteren van hier is geëxpedieerd; welke verzending men hoopt, de voorbode te zul len zijn van een handelsgemeenschap tusschen deze en meer andere aan de lijn gelegen wel varende plaatsen in 't oude landschap Drente,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1