ie" lats- vas, inen ijke 'liet Uig. ;eeo be- oste ;en, tige ijke der ran te vol- van fge- oor md ran ge- an. or- bij "g rd- ng ;e- ir on ok in- re iet an n- id it- n es e, le t- i- i- r- n e e ote meerderheid aangenomen eene niotie, waarbij de kiesvereeniging verklaart eene aan zienlijke verlaging van den census wenschelijk tefi achten, inzonderheid voor Amsterdam, en te vertrouwen, dat de raad dezer gemeente, bekend met de plaatselijke gesteldheid, dien wensch bij de Hooge Regeering zal willen ondersteunen, 'ot lid van het bestuur is gekozen Mr. J. A. |vy- i-Gravenhagk, 12 Mei. Op den Bezuidenhout- en weg stond gisteren op eenmaal het rijtuig van H. M. de Koningin stil. H. M. was gisteren middag, toen de temperatuur zoo merkbaar zachter werd, voor het eerst na Hare ongesteld heid eens uitgereden, toen H. M. op den Bezui- denhoutschen weg de familie der Italiaansche muzikanten ontmoette, die daar op het gras ge legen in een schilderachtige groep genoot van het eerste lenteluchtje. Aan den weg stond het kleine zwartoogige meisje, blijkbaar opgetogen over de schitterende equipage. Daar liet H. M. het rijtuig stilhouden. Met Haar bekende wel willendheid sprak Zij de kleine toe, en toen ook de overigen naderden, gaf H. M. vriendelijk te kennen, dat zij over een uur eens aan het paleis oioesten komen. Wat H. M. echter wel nooit ge beurd zal zijn, gebeurde nu; de zorgelooze kin deren van het Zuiden, die misschien de vriende lijke Signora in de schooue Currozza slechts half begrepen hadden, of wellicht het paleis niet wis ten te vinden, lieten H. M., op het paleis terug gekeerd, doen, wat het gevolg van Louis XIV I dezen vorst eens bijna had laten doen wach ten namelijk; tot op eens tegenover het paleis de schalmei weerklonk en H. M., in plaats van een geheele familie, den kleinen Italiaanschen jqugen ontwaarde, dien zeker alle Hagenaars f leeds opgemerkt hebben, en die beter en vroo- lijker dan zijn overige laudgenooten op de kermis, hfet primitieve instrument der Calabrische ber gen bespeelt. Weinig droomde de jongen van de eer, die hem zou te beurt vallen. Daar treedt een lakei uit het paleis op hem toe en beduidt hem, dat hij daar, over een half uurtje in dat paleis eens moet binuenkomen. ■f Als een echte telg van het geslacht der lazza- roni denkt de knaap er geen oogenblik aan om in dat half uur nog centen op te halen. Hij strekt zich uit tegen het voetstuk van het ruiterstand beeld van den Zwijger met de oogen op het pa leis, waar hij zoo aanstonds zal binnengelaten worden, droouiende van de pracht, die achter die muren mag verborgen zijn. Eindelijk wenkt een lakei hem weder. Schoor voetend treedt hij onder de kolommen den in gang door en blijft eerbiedig in het voorportaal staan. Doch weldra beduidt men hem, dat hij de breede trappen op zal gaanmen brengt hem in een zaal. En daar staat de Koningin tegenover den armen fluitspeler uit verre gewesten, uit het laud wo die Cilronen blühen. Daar hoorde hij uit den mond van Nederlands Vorstin zijn moeder taal vriendelijk heui toeklinken. Aan een in spraak des harten had H. M. gehoor gegeven; de vreugde op het sprekende Zuidelijke jongens- ;ezichtje was het welsprekende antwoord van (en ander menschenhart. Een geschenk aan Z. M. den Koning had e photograaf Oberty te Constantine in Algerië dien maken van zijne photographieën, die op e Groningsche tentoonstelling met een bronzen edaille bekroond waren. Z. M. heeft echter la in antwoorden, dat Z. M., hoezeer ook de goede edoelingen van den heer Oberty op prijs stel ende, niet van zijn gewoonte, om geen geschen en van vreemdelingen aan te nemen, kon af wijken. Arnhem, 18 Mei. Gisteren overleed alhier op ierentachtigjarigen ouderdom de heer Hendrik üchweijs, oud-kapitein der infanterie, een der rie hier nog ter stede wonende veteranen van et groote leger van Napoleon I. Zwolle, 12 Mei. De Kamer van Koophandel lliier heeft zich tot den minister van binnen- andsche zaken en de maatschappij tot exploi- atie der staatsspoorwegen gewend met het ver- nek 1. dat de laatste trein uit Arnhem thans te 'eventer ophoudende moge doorloopen tot Zwolle; dat de 1ste trein uit Meppol naar Drenthe en Groningen circa een uur later vertrekke en alzoo na aankonist van den lsten trein uit Zwolle naar Leeuwarden; 3. dat 's avonds een trein loope vertrekkende uit Groningen tusschen 68 uren tot Zwolle; 4,. dat in het vervolg de afkondiging der nieuwe dienstregelingen op de exploitatie-maatschappij niet langer op den dag van den aanvang maar eenige dagen vroeger geschiede. Intusschen moet op een verzoek van een aan tal handelaren te Meppel, om verandering in de dienstregeling langs den Drentschen spoorweg, door den directeur-generaal der exploitatie-maat schappij afwijzend beschikt zijn op grond, dat, wanneer de eerste trein later van Meppel zou vertrekken, de passagiers van Assen te laat le Groningen zouden aankomen voor den trein van 8.30 naar Leeuwarden. Wat betreft het gedaan vei zoek om èu van Groningen èu van Leeuwarden avondtreinen naar Zwolle te laten loopen, wordt verklaard dat de ondervinding geleerd heeft, dat de opbrengst van vroege en late treinen in geene verhouding staat tot de daaraan verbondeu kosten. Wanneer de lijn GroningenMeppel later gunstige resultaten gaf, zou een avondtrein van Groningen tot Assen loopen. Wij vernemen dat de schilderij, door onzen stadgenoot den heer H. Valkenburg, leeraar aan de burgeravond- en teekenschool, op de tentoon stelling van kunstwerken te Rotterdam ingezon den, onmiddellijk na de opening dier tentoon stelling voor eene aanzienlijke som is aangekocht. Kampen, 12 Mei. Tegen den 18den en 19J#n Mei s. vertrekken er van het instructie-bataljon m. 60 korporaals titulair naar de verschillende regimenten infanterie om aldaar in den effectie ven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zal er tegen het laatst dezer maand weder eene oproeping van jongelingen voor ge noemd bataljon plaats hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Het Wetgevend Lichaam, is Woensdag middag te 3 uren bijeengekomen. Eene groote levendigheid heerschte overal in de zaal des pat perdut, van het Wetgevend Lichaam, alvorens de openbare zitting een aanvang nam. De afgevaardigden van de linkerzijde en het lin kercentrum verhaalden elkander de middelen door de Regeering op het platte land bij de volkstem ming in het werk gesteld. Er waren vele afgevaardigden tegenwoordig. Met praatte met opgewektheid. Na de lezing van de notulen bekwam eerst het woord de heer Josseauhij diende een wetsont werp in, regelende het recht van petitie, dat door de constitutie van 1870 aan de Tweede Kamer is toegestaan. De heer Einile Ollivier, Minister van justitie, antwoordde dat zij nog niet was afgekondigd. De heer Josseau verlaat de tribune en de Ka mer ging over tot het trekken der afdeelingen. De Kamer is ten slotte uiteengegaan tot na de officieele afkondiging van den uitslag van het ple bisciet. Het Journal of/iciele geeft het volgende verhaal van de ongeregeldheden in de Faubourg du Temple den 10don Mei voorgevallen „Tegen halfnegen s' avonds vormden zich ander maal dreigende troepen op het plein van het Cha teau d'eau. Een persoon die zich van die bende verwij derde, sprak een officier aan van het 29ste linie- regiment, die voor de kazerne Prince Eugene op en neer wandelde, en schoot, eensklaps een revol ver op hem af; de kogel drong door de rechter arm van den officier. De dader is onmiddelijk gevat en aan het gerecht overgeleverd. Het 7de bataillon jagers te voet dat in de ka zerne dienst deed, verliet haar met de stormpas en dreef de groepen spoedig uiteen. Intusschen waren barrikades opgericht in de straten Sainl-Maur, Fontaineau-Hoi en in de nabij heid van de H. Josephkerk. Sterke afdeelingen van het 7de en 29ste linieregement, zoomede het 7de bataillon jagers te voet en van het 12 reg. jagers te paard ondersteunden de politie bij de onderdrukking van deze onlusten. De barrikades, die zwak verdedigd werden, zijn spoedig ver- meesterd. Tegen 1 uur 's nachts was de rust volkomen hersteld. Door de oproermakers zijn onderscheidene ge weerschoten gelost. De onder-brigadier van politie Cotel is zwaar aan het hoofd gewond en verkeert in levens gevaar. Nog 7 soldaten en een brigadier werden ge wond. Driehonderd arrestatiën werden bewerkstelligd. Alle maatregelen zijn genomen om deze bal dadige aanslagen, bij herhaling, met geweld te keer te gaan. De Regeering hoopt dat de rustige burgerij het werk van de gewapende macht zal steunen door zich verwijderd te houden van de wijken, waar een en ander voorvalt. Het officieele dagblad van het Fransche Kei zerrijk begint zijn vvekelijksch overzicht van het politieke nieuws, onder de dagteekening van 11 Mei, met deze woorden„De gespannen belang stelling waarmede de uitkomst der algemeene stemming over het plebisciet in gansch Europa werd te gemoet gezien, getuigt opnieuw, hoe groot eene rol Frankrijk op het wereldtooneel speelt. Alom is de stemming van 8 Mei met blijdschap vernomen, en aangemerkt als de glansrijke zege van de zaak der orde, des vooruitgaugs en der waarachtige vrijheid. „De gouvernementen en de volken erkennen dat de stemming van 8 Mei behoort tot die vruchtbare gebeurtenissen, welke de algemeene belangen der wereld bevorderen, de grondslagen van het gebouw der burgerlijke samenleving be vestigen en zeer degelijke waarborgen voor de zaak der beschaving opleveren. „Die plechtige uiting van den geest onzer natie, waardoor 's Keizers hart zoo diep is getroffen, haalt den band tusschen de dynastie en het Fransche volk nog nauwer toe. Het is de schoon ste beloouing die Zijne Majesteit kon ontvangen voor zijne onvermoeide toewijding aan de belan gen der natie, wier geluk en roem het voorwerp van al zijne gedachten, en het doel van al zijn streven zijn." De heer De Girardin zegt in zijn dagblad La Liberté: „Na de algemeene stemuitbrenging van 8 Mei, welke heeft plaats gehad onder vol ledige vrijheid der stemgerechtigden, der druk pers en der vergaderingen, onder onbeperkte uitoefening vau het algemeen stemrecht, mag men vragen welke partij er is die nu nog in staat zou zijn, om aan de dynastie der Napoleons den naam van de nationale dynastie te betwis ten. Geene voorzeker is er meer; zelfs de legiti misten-partij kan het niet. „Onder de natuurlijke gevolgen dier stemuit brenging behoort dan ook onzes oordeels de in trekking der nog steeds geldige wetten waardoor de Bourbons-familie, de oudere en de jongere tak, indertijd uit Frankrijk gebannen zijn. „De intrekking dier wetten, een stap waaraan Keizer Napoleon III met ongeduldig verlangen wenscht zijn naam te verbinden, zal van zijne zijde een bewijs van kracht zijn, nog meer dan een bewijs van edelmoedigheid. „Het zal een onvoorzichtige, gevaarlijke stap worden genoemd door de vreesachtige lieden, die door eiken grooten maatregel onthutst en verschrikt worden; maar hij zal bij alle men- schen van geeskracht bijval vinden. „Al wat groot is en gewaagd schijnt gelukt den erfgenaam van Napoleon I. Is dit niet door de uitkomst der volksstemming van verleden Zondag opnieuw gebleken?" TJELEGi-JRAlVllVlEIV. Bombay, 12 Mei. Men zegt dat de Russen op Khiva trekken en den koning van Bokhara ge last hebben, het leger van levensmiddelen te voor zien en een contingent van 5000 man te leveren. Parijs, 12 Mei. Heden hebben de keizer en de keizerin in een open rijtuig de Boulevards rond gereden en de kazernes bezocht, waar zij werden toegejuicht. Men gelooft dat de ongeregeldheden geëindigd zijn. Bij het leger in Algerië hebben er 30165 met „ja" en 6029 „neen" gestemd. Het in Algerië verkregen totaal is 41213 „ja" en 19484 „neen." De zitting van het Wetgevend Lichaam blijft geschorst totdat de uitslag der stemming over het plebisciet officieel wordt medegedeeld. Brussel, 12 Mei. De Senaat heeft de begroo ting voor Justitie aangenomen met 32 tegen 16 stemmen. Stokholm, 12 Mei. De rijksdag heeft een lee ning van 40 millioen Zweedsche thalers, voor den aanleg van staatsspoorwegen, goedgekeurd. Madrid, 12 Mei. In de zitting van de Cortes van gisteren heeft de afgev. Einile Caitelar eene redevoering gehouden over de wetten op het ge meentewezen. Het wordt tegengesproken dat de meerderheid van de progessistische club, eene vereeniging van 700 leden onder voorzittersschap van maarschalk Prim, zich verklaard zoude hebben ten gunste van de candidatuur van den maarschalk Espar- tero voor den troon van Spanje. Slechts een vijf tigtal leden hebben deze denkbeelden gekoesterd en de vrienden van Esparlero verklaren zelf, dat de maarschalk volstrekt niet geneigd is zich aan het stil leven te onttrekken. ParUs, 12 Mei. In de werkplaatsen van de gevangenis La Roquette is een oproer uitgebro ken; een der oprichters werd gewond, twee andere werden zwaar gekwetst. Teu gevolge van de gisteren plaats gehad heb bende ongeregeldheden zijn nog verscheidene personen in hechtenis genomen. De minister van oorlog en de minister van binnenlandsche zaken waren tegenwoordig, om hunrie bevelen te geven tot onderdrukking van het oproer. Parys, 13. Mei. Gisterenavond hebben geen on geregeldheden plaats gehad. Sedert verleden Maan dag zijn 558 personen gearresteerd. Florence, 13 Mei. De Opinione meldt, dat te Becina zich eene nieuwe beude heeft gevormd, welke een staatkundig karakter schijnt te heb ben. Evenals ten opzichte van de oproerige bende, welke zich te Catanzaro heeft vertoond, was de regeering redert eenige dagen verwittigd van de plannen die gevormd werden, en had zij mitsdien hare voorzorgsmaatregelen kunnen nemen. Men ge looft, dat de bende op de nadering der troepen uiteen zal gaan. R echt zaken. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 13 Mei 1870, zijn veroordeeld L. j. O. en J. R. te Leiden, wegens mishandeling, ieder tot eene cell. gev. van 1 m,. boete f 8 of subs, van 1 d.; J. V., C. K. en C. H., allen te Oude Wetering, wegens beleediging, bedreiging en mishandeling van bed. beambten en moed willige mishandeling, de 1ste tot eene cell. gev. van 1 m., 2 geldb. van f 8 of subs, van 2 d.; de 2de tot eene cell. gev. van 1 m., 1 geldb. van f 8 of subs, van 1 d.; de 3de tot eene gelb van f 25 of subsid. gev. van 5 d. STATEN-GENERAxVL. TWEEDE KAMEll. Zitting van heden. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1870 (Missie naar China). De Min. v. Buitenl. Zaken (de heer Roest v. Limburg) beantwoordt het Eindverslag. De Min. heeft dit voor stel weder gedaan, omdat de omstandigheden veran derd zijn na het votum van 2 December. Sedert hebben de Kamers van Koophandel zich over de zaak uit gelaten. Vooral beroept de Minister zich op't gevoe len der Kamer van Amsterdam, welke zegt, dat de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en China op nieuw levendiger zijn geworden dan in vele jaren het geval is geweest. Onze manufacturen vindon daar geregelden aftrek in die mate dat verschillende fabrie ken zich hebben ingericht en schier uitsluitend werken om aan de eischen van de Chineesche koopers te vol doen, en deze uitvoer, die öf uit Nederlandsche öf uit naburige havens plaats vindt, werkt mede om als tegenwaarde den uitvoer naar Nederland te bevorde ren van Chineesche producten, waaronder thee, waar van in Amsterdam reeds dit jaar directe invoer te wachten is. De Min. acht 't zeer juist wat sommige leden in 't Eindverslag zeiden, dat ook voor andere belangen dan die van den handel het toenemend wenschelijk kan maken, dat wij in China behoorlijk worden ver tegenwoordigd. De Memorie van Toelichting herinnert onder anderen, dat door een gezant in China de immi gratie van Chineesche arbeiders in onze West-Indische bezittingen zou kunnen worden bevorderd. Volgens het verslag meende men, dat het niet ge makkelijk zou zijn, een persoon te vinden die de ver- eischten bezat om in de betrekking van gezant te Peking waarlijk nut te stichten Dit heeft den Min. zeer verbaasd: zou er dan onder de Nederlandsche diplomaten niet éen zijn, die voor die missie geschikt is? Of 't verblijf al of niet aanlokkelijk is, komt niet te pas. De diplomaat die aangewezeu wordt, moet deze zijne bestemming aanvaarden. De heer Blom herinnert dat hij in December tegen de missie gestemd heeft, en dat hij nog niet overtuigd is van de noodzakelijkheid eener missie te Peking. Hij behoudt zich echter zijne stem voor. De heer Durabar kan begrijpen, dat de Minister, gaarne den eenmaal voorgestelden post behoudt; hij kan ook begrijpen dat de Minister eene nieuwe uit voerige Memorie van Toelichting heeft ingediend, zóo uitgebreid, dat men haast zou zeggen, dat er bij Buitenl. Zaken niet zeer veel te doen was; maar nog be ter is 't, dat de Minister lange stukken schrijft, dan zich te bemoeien met den vrede van Europa. Deze voordracht toont gebrek aan constitutionelen zin. Hij hoopt dat eene groote meerderheid de wet verwerpen zal, en de Kamer daardoor zal toonen meer eerbied voor haar eigen beslissing te hebben dan de Minister. De heer Van Sypesteyn zegt dat het hoofdargu ment, waarom hij voor de wet stemmen zal, gelegen is in de noodzakelijkheid der bevordering van immi gratie van Chinezen naar Suriname. De heer De Casembroot zegt dat de heer Dumbar heeft gesproken van constitutionelen zin. Volgens Spr. moet de constitutionele zin achterstaan bij het geen het dringend belang des vaderlands vordert. De heer Eokker heeft zich in December tegen 't amendement Dumbar verklaard, omdat hij meende, dat voor de vestiging eener diplomatieke missie in China veel te zeggen valt. Maar men kan voorstan der eener diplomatieke missie zijn, zonder te zijn voor deze wet of voor de wijze waarop zij wordt voorgedragen. Hij gelooft ook dat het in strijd is met de waardigheid der Kamer, om zich te laten dwingen een besluit, weinige maanden geleden geno men, als 't ware op te eten; of dat de Tweede Ka mer zich door de Eerste moet laten //schoolmeeste ren." Er was overigens niet zulk een groote haast bij dit ontwerp. Men had de zaak veilig kunnen laten rusten tot bij de volgende begrooting. De heer W. v. Goltstein betwijfelt met den heer Dumbar of het thans wel 't geschikte tijdstip is om nu reeds, na de nog zoo jonge beslissing der Kamer, over de vestiging eener missie in China te beslissen. De heer Van Voorthuysen weerspreekt de illusie van den minister, dat dit wetsontwerp met groote meerderheid zal worden aangenomen. Onderscheidene leden, die gewoon zijn den minister te steunen, heb ben verklaard tegen de wet te zullen stemmen als strijdig met den constitutioneelen zin. Spr. acht het niet onmogelijk, dat andere leden dat voorbeeld, zul len volgen. Het is alzoo te verwachten, dat, indien het ontwerp zal worden aangenomen dit met zeer geringe meerderheid zal geschieden als een protest tegen den inconstitutioneelen zin van dit gouver nement. De heer Kalft' herinnert vroeger gestemd te heb ben voor het amendement Dumbar, tengevolge waar van de missie in China is komen te vervallen, maar aarzelt niet te verklaren, dat zijne overtuiging op verschillende gronden is gewijzigd. De heer Hoffman heeft vroeger gestemd voor het amendement-Dumbar, op grond zijner ervaring om trent den Chineeschen handel. Er bestaat voor hem geen reden om van opinie te veranderen. De benoe ming van een Chineeschen gezant zal z. i. niet strek ken tot vermeerdering van handels-betrekkingen. De heer Van der Linden heeft vroeger gestemd in den zin van de noodzakelijkheid der Chineesche missie en vindt geen reden om van gevoelen te veranderen. Hij ziet in het terugkomen op het besluit daarom trent door de Kamer genomen, niets inconstitutioneels. (Per Telegraaf*) Het wetsontwerp tot herstel van den post voor de missie in China is verworpen met 35 tegen 31 stemmen. Morgen zijn de reeds bepaalde interpellation aan de orde; Maandag het w -o. tot afschaffing der doodstraf en na afloop daarvan de suikerwet. M ar l£tt>erich.t e n- Amsterdam, 13 Mei. Rogge, stemming: onver anderd met weinig affaire; Galatz 200 c z|k. Le vering, stemming: prijshoudend; Mei 191, 190,189, 188, 189; Juli 195, 194, 195, 196, 197,196October 193, 194, 196, 197, 198. Raapolie, vliegend 4534; naj. 4354, 43%. Lijnolie, vliegend 3434; naj. 35. Koolzaad October 78. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 13 Mei Koffie. Vast. Met verlangen wordt de afloop der veiling op 18 dezer te gemoet gezien. Bij particulieren werden deze week verkocht: 1000 balen Bali per Enthoven1026 balen Bali per County of Lanark, en 263 balen Java (Nangoon) per Nieuw-Hollandalles tot vaste doch geheime prijzen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3