van f 15,25b; totaal 76,827. Voeg nu bij deze 75,827 de huurwaarde der gebouwen of de rente der kapitalen, die daardoor worden vertegenwoor digd, en voorts de aanzienlijke sotn der school gelden, eu gij hebt het bedrag der kosten voor 99 scholen over 1869." Uit die cijfers wordt in het verslag het gevolg getrokken, dat het bijzonder onderwijs wel bloeit, maar dat het toch over onderdrukking te klagen heeft, omdat de kosten hoog zijn, eu de Staat die niet betaalt. Keu der hoofdonderwijzeressen te Utrecht, mej. G. Dirkniaat, zal aap hare inrichting voor opvoe ding en onderwijs op de Nieuwe Gracht, bij den aanvang van den nieuwen cursus in het najaar een aanmerkelijke uitbreiding geven. Zij wenscht hare school in overeenstemming te brengen met de eischeu van het middelbaar onderwijs voor meisjes, door die vakken in het onderwijs op te nemen, die daaraan ontbreken naar de eischen van den tegeu woordigen tijd. De lessen zullen ge deeltelijk door onderwijzeressen, gedeeltelijk door ouderwijzers gegeven worden. Z. M. heeft benoemd tot ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen J. J. Boeije, eervol ontslagen arrondissemeuts-ijker te Amersfoort. Amsterdam, 11 Mei. In de Gemeenteraadszitting van heden heeft de heer Mr. J. C. De Koning zich op krachtige wijze verklaard voor de nood zakelijkheid, oin eindelijk in Amsterdam een einde te maken aan een toestand, waarbij noch aan de gemeente-verordening op het lager ouder wijs, noch aan de rijkswet op dat onderwerp volledige uitvoering wordt gegeven. Daarom stelde hij voor, burgemeester en wethouders op te dragen, om in overleg met de plaatselijke schoolcommissie in het algemeen de plaatsen vast te stellen, waar de nog ontbrekende 17 scholen moeten worden opgericht, en daarna het publiek bij advertentie in de dagbladen uit te noodigen, terreinen te koop aan te bieden. Daarna antwoordde de heer Berg, wethouder voor het onderwijs, dat hij tegen het nemen van de proef geen bezwaar had, ofschoon hij moest opmerken dat er thans 5 scholen iu aanbouw waren en tot den ouderhandschen aankoop voor den aanbouw van 2 scholen eerlang voorstellen zouden w orden gedaan. De heer De Koning per sisteerde bij zijn voorstel en wees op de behoefte aan 17 scholen, volgens de verordening. Ook de burgemeester verklaarde dat tegen het nemen van deze proef geen bezwaar was, waarop de vergadering acte nam van de bereidverklaring van het dagelijksch bestuur in deze. Verder werd, na vrij geanimeerde discussie, met 17 tegen 13 stemmen besloten den heer Oscar Carré te vergunnen de tent voor zijn circus te laten staan, tot na afloop van de Amsterdamsche kermis, en wel, gelijk een met 17 tegen 13 stem men bevorens aangenomen amendement van den heer 11. M. De Vries dat formuleerde, tot 1 Oc tober e. k. Over de voorgestelde straatnamen ontstond, gelijk te verwachten was, mede eene levendige discussie. Bij die gelegenheid verklaarden de wethouders Van Lennep en Veiling Meinesz zich tegen het toekennen van den naam van Sarphati aan de straat tusschen de Weesperpoort en het Oosteiude. Op verschillende gronden werd die naam intusscheu o. a. door de heeren Jager, Kuiper, Mr. A. De Vries, P. N. Muller en Van Bosse verdedigd. De heer Kuiper vond het nog eigenaardiger nevens den naam Frederiksplein dien van Sarphatipark te voegen, omdat dit park het middelpunt was voor het Paleis voor Volksvlijt. Terwijl de tegenstanders wezen op het ontijdige van het toekennen van dien naam, nu het algemeen gevoelen daarover nog niet een stemmig was, meende o. a. de heer A. De Vries, dat, nu het voorstel gedaan was, men het niet inochl verwerpen, omdat Sarphati inderdaad een genie was geweest, en Amsterdam de vruchten zijner geuialiteit iu liet Paleis eu de uitbreiding der stad had genoten. Elk genie had zijn tekort komingen, en sommige gebreken mochten voor het krédiet in een hoofdstad niet gering worden geschat. Toch moest hier bovenal gelet worden op de grootsche ontwerpen en de goede bedoe lingen van den stichter (die hij, spreker, een maal liet voorrecht had als vriend te mogen be schouwen). De heer P. N. Muller verklaarde, of schoon hij behoorde tot hen, die door sommige middelen van den heer Sarphati schade hadden ge leden, zich krachtig voor het voorstel, waartoe hij het denkbeeld in dezen raad had aangegeven, iets hetgeen hij andermaal zou doen, als het nog moest gedaan worden, al had ook Mr. De Vries dit afgekeurd als ontijdig. De heer Van Bosse gaf te kennen, dat de geest in Amsterdam op wekking noodig had en die aan Sarphati te dan ken had. Om dat te erkennen was hij vóór het voorstel, hetwelk dan ook ten slotte met 22 tegen 8 stemmen werd aangenomen. De naam Frede riksplein werd met algemeene stemmen aan het plein vóór het Paleis voor Volksvlijt toegekend. De namen Huddestraat en Falckstraat werden met groote meerderheid van stemmeu aangeno men, de namen Tulpstraat en Huidecoperstraat met algemeene stemmen, die van Maximiliaan- straat met 18 tegen 12 stemmen verworpen, en dit punt nader aan Burg. en Weth. gerenvoyeerd. De meerderheid oordeelde namelijk, dat naar kei zer Maximiliaan de Keizersgracht was genoemd en dat de kroon in het Amsterdamsche wapen duur genoeg betaald was, zoodat een tweede vernoe ming waarlijk niet behoefde. De heer Van Bosse meende, dat het publiek aan keizer Maximiliaan van Mexico zou denken; de heer Mr. A. De Vries dat men vreemd zou opzien, keizer Maximiliaan in dit nieuwe kwartier te ontmoetenvan de zijde der voorstanders werd beweerd, dat de Amsterdamsche handel aan de kroon en dat wapen zijn eersten bloei te danken had. Gelijk gezegd is, werd de naam verworpen. 's-Gravenhage, 11 Mei. Gisterenavond heeft de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, afdeeling 's-Gravenhage, eene openbare vergade ring gehouden in de zaal van den Fluweelen Burgwal. Het was de zoogenaamde kermisver- gaderiug. Daar waren alle jeugdige bondgenoo- teu in den strijd voor de afschaffing vereenigd. De onvermoeide Voorzitter, de heer Mr. K. F. baron Van Lijnden, had ook nu de leiding van deze vergadering. Door de afschaffings-jeugd wer den eenige toepasselijke versjes gezongen, onder directie van den heer Schaberg. Door den voor zitter werd gewezen op al het schadelijke en aide nadeelen der kermissen, vooral met het oog op liet gebruik van den sterken drank en de onheilen, die daarvan het gevolg zijn. Hij hoopte dat het nageslacht nog eenmaal zou mogen beleven, dat de Vereeniging, als niet meer noodzakelijk, kon worden ontbonden. Behalve de voorzitter traden dezen avond als sprekers op de heeren Hille, d'Engelbronner en Ds. Brycel. Ten slotte werd den kinderen dank gezegd voor hunne trouwe op komst en aan den dag gelegden ijver. Dat boe zemde hoop en vertrouwen in voor de toekomst. Niettegenstaande het druk gewoel in de kermis- buurten, was de zaal goed bezet. 's-Gravenhage, 12 Mei. Het verslag van het Kon. Zoölog. Botanisch Genootschap van Accli- uiatatie, uitgebracht in de algemeene vergadering van 5 April j. 1., doet zien dat ten opzichte van nagenoeg alle takken van beheer vermeerdering van inkomsten heeft plaats gehad. Het geheel der exploitatie-inkomsten, in 1863 f 10,000, bedroeg in 1869 30,052 of bijna 3000 meer dan in 1868, ruim 5700 meer dan in 1867, ruim f 8000 meer dan iu 1866, ruim ƒ8500 meer dan in 1S65 en ruim 11,000 meer dan in 1864 De zuivere winst heeft beloopen 7076.08s, een bedrag ruim voldoende voor de uitkeering van een dividend van 5 pGt., het maximum van het bij de statuten bepaalde, zoolang nog niet tot de uitloting van aandeelen zal kunnen worden over gegaan. Het krediet van het Genootschap is dan ook gevestigd; de door den aankoop van het ter rein en het besluit tot uitbreiding der Diergaarde en tot stichting van nieuwe gebouwen noodza kelijk geworden leening van een ton gouds is zonder eenige moeilijkheid bij een der aanzien lijkste bankiers alhier geplaatst tegen 5 pCt. en jaarlijksche aflossingen, te beginnen iu 1873, met 10 pCt. premie. Het aantal aandeelhouders is in 1869 met 170 ver meerderd en tot 1422 geklommen. In dat jaar werd voor 314 actiën, vertegenwoordigende een bedrag van 15,700, deelgenomen in het maatsch. kapitaal; aan dit kapitaal (groot 150,000) ontbrak op het eind van 1869 nog een bedrag van ƒ18,750, zoodat nog slechts beschikbaar bleven 375 aan deelen, waarvan sedert reeds 45 zijn genomen. Van de 2625 geplaatste aandeelen waren 1147 in handen van houders van éeu aandeel. De leden niet-aandeelhouders zijn slechts weinig toegeno men; het is dan ook veel voordeeliger als aan deelhouder tot het Genootschap toe te treden, dan als gewoon lid. Het totaal cijfer van contribuee- rende leden is van 1435 tot 1651 geklommen. De aanleg van den tuin is reeds aanmerkelijk verbeterd. Het voornemeu is, de wijziging van den terreiuaanleg den geheelen tuin te doen om vatten, doch men wenscht uithoofde der kosten dezen arbeid over een drietal jaren te verdeelen. Op ruimer schaal dan vroeger zal in de uitbrei ding van het plantsoen worden voorzien. Het be staande plantsoen is goed opgegroeid en de plau- tenverzameling is aanmerkelijk verrijkt. Maatre gelen zijn genomen om reeds in den aanvang van het zomerseizoen door een fraaie gasverlichting de muziekavonden te kunnen opluisteren. In de behoefte aan zitplaatsen is ruimer dan vroeger voorzien. Minder lichtpunten bood de Diergaarde aan. Men had het verlies te betreuren van verschei den merkwaardige dieren. De uitkomsten der voortbrenging van de vogels waren weinig be vredigend. Toch is de menagerie in het algemeen niet achteruitgegaan. Üp het eind van 1869 be stond zij uit 929 dieren, en wel uit 15Ü zoogdie ren, 744 vogels en 35 reptilen; in het geheel 116 dieren meer dan op het eind van 1868. Nu rui mere middelen beschikbaar zijn, wenscht men op breeder schaal tot de bevolking der diergaarde over te gaanmen zal trachten den tuin te ver rijken met keur van viervoetige dieren en vo gels, die door grootte en vormen het meest ge schikt zijn de belangstelling van het publiek te wekken. Met den verkregen eigendom van terrein en de beschikbaarheid van ruimer fondsen voor de nieuwe stichtingen, kan het Genootschap gezegd worden een nieuw tijdperk te zijn ingetreden. Gaat het echter een gewenschte toekomst te ge- moet, er zal nog veel kapitaal benoodigd zijn, eer het is opgevoerd tot het standpunt van de groo- tere zuster-instellingen. Een niet bekrompen, maar spaarzaam beheer blijft dus noodig. Aan het voort durend toenemen der inkomsten valt echter niet te twijfelen; ook de opening der spoorweglijn Den HaagGouda zal daartoe bijdragen. Zwolle, 11 Mei. De gelukkige uitkomsten, die volgens het jongste verslag der Overijselsche Vereeniging, nog gesterkt door latere berichten in de dagbladen, de zalmpoterij, door haar in de Overijselsche wateren bewerkstelligd, begint op te leveren, doen de wenschelijkheid uitkomen, dat in de dagbladen voortdurend melding ge maakt wordt van den gevangen zalm in IJsel, Vecht en Zwarte Water, of dat door de betrok kene gemeentebesturen opgaven daarvan aan de directie der Vereeniging verstrekt worden, ten einde deze zich op de hoogte eener zaak kunne houden, die bij deu hoogen' prijs van den zalm groote voordeelen aan onzen visschersstand belooft. De jaarlijksche algemeene vergadering van de „Maatschappij tot bevordering der genees kunde" zal dit jaar te Almelo worden gehouden op 28, 29 en 30 Juni e. k. Blokzijl, 10 Mei. Heden ontving de commissie voor het Maurits-weeshuis alhier een schrijven van het diaconiebestuur van het naburig Blan kenham, waarbij haar eene gift van ƒ50 van genoemd bestuur werd toegezegd. Losser, 11 Mei. De wethouder dezer gemeente, G. K., is onlangs door Gedeputeerde Staten van Overijsel vervallen verklaard van het lidmaat schap van den gemeenteraad, wegens handelin gen iu strijd met art. 24 der gemeentewet, dat aan de raadsleden deelneming in levering of aan neming ten behoeve der gemeente verbiedt. Groningen, 10 Mei. De vorige maand werd de eindproef genomen met een pompwerktuig voor het doorspoelen der riolen, ter beslissing, of het geleverde werktuig aan de eischen voldeed. Da was niet het geval, weshalve het werd afgekeurd. B. eu W. hebben nu den Raad voorgesteld, eene nieuwe overeenkomst aan te gaan, ten einde het beoogde doel moge bereikt worden. Ofschoon de riolen alhier geene fecale en dergelijke stollen afvoeren, wordt toch het krachtig doorspoelen hier nuttig en wenschelijk geacht. Breda, 9 Mei. De grint der timmermansknechts alhier spoedt ten einde. Sommigen hunner hebben zich naar elders begeven om werk te zoekenmet uitzondering van enkelen hebben de anderen hun werk hervat, na bekomen toezegging hunner bazen dat de bekwaamste onder hen 12 cents per uur en de anderen 11 ceDts, dus 1 cent meer dan vroe ger per uur, arbeidsloon zouden ontvangen. INGEZONDEN. ACTEN-EXAMENS. De examinator, die zal onderzoeken of de ad- spirant voldoende op de hoogte zijner moedertaal is, gebruikt hiervoor uur en zal naar de uit komsten beoordeelen of de geëxamineerde kan toegelaten worden ja dan neen. Nu zijn er drie mogelijkheden: de adspirant kan doen blijken, dat hij de zaken (link en goed heeft bestudeerd; hij kan bewijzen, dat hij laDg niet op de hoogte is, eu het kan ook gebeuren, dat hij zooals men zegt op de schrap staat. Wat waarborgt nu echter den examinator, dat hij den adspirant niet op zijn zwakste plaats heeft aan getast. Wij meenen, dat de billijkheid vordert den adspirant in zoodanig geval nog eens gele genheid te geven van zijne bekwaamheden te doen blijken. Dit gebeurt echter niet en hij, die in dit geval verkeert, wordt gewoonlijk afgewe zen en moet na verloop van een half jaar op nieuw zijn geluk beproeven. Evenals bij de taal kunde is dit het geval bij alle hoofdvakken. Het onderzoek in de literatuur verraste ons. Aan elk der adspiranten werd gevraagd met welke schrijvers zij bekend waren en hierbij koudeu ze dus hun beste been voorzetten. Van natuurkunde eischt de wet, zoo we ons niet ver gissen, bekendheid met de eigenschappen der lichamen. Het kwain ons wat veel gevergd voor, toen het onderzoek daarin begon met magnetisme en electriciteit. Ziedaar Mijnheer de Redacteur, eenige opmer kingen, waarvan we meenden, dat het niet on gepast was, ze ouder de oogen van het publiek te brengen. Met de plaatsing hiervan zult Gij verplichten UEd. dienstw. 11 Mei 70. H. Gemengde Berichten. streeks 38 jaar hier de straatweg Meppel-Gronim gen geopend werd, was hij het, die de eerste ritalB postiljon met de diligence deed. Sedert dien tijl bleef hij altijd als postiljon werkzaam, en n.l 30 April, was hij hel weer, die de laatste dilH gence van Van Gend Loos bestuurde. Zonder Ten Wolde ook werd hier nooit ee:H Koning uit het Huis van Oranje binnengehaald! In 1837 „reed hij" Willem I, in 1842 Willem LI en in 1854 Willem III. Uit Deventer wordt van 10 Mei gemeld Wij schijnen tot die jaren terug te keereil waarin de dienstboden zich bij de ingezetenel verhuurden onder beding van slechts tweemaleil per week zalm bij het middagmaal te zulleil ontvangen. Immers werden er gedurende de laail ste dagen aanhoudend zalmen in den IJsel gtl vangen. Heden was dit weder het geval met dei'- visscher Gerritsen, die er een ving welke he' gewicht had van ruim 16(4 kologrammen. Dei- werd hier aan de vischmarkt tegen 0.90 a l.ll per half kilo verkocht. De brievenbesteller Bloemen te Remersdaal voncl in den laatsten tijd bij het lichten van de brieveij bus daarin grashalmen, draden enz. Hij kon maa» niet begrijpen, waar dat vandaan kwam, wanl de bus stoud buiten het bereik der kinderen. EBdI delijk zag hij, dat een vogel uit de opening vail den mantel der bus kwam vliegen, en bij onder zoek vond hij daarin het nestje met vier eiereii van een basterd-nachtegaal. Men heeft't nest nief verstoord, in verwachting dat het broedsel mell goed succes mag uitkomen. In een academiestad, wij zullen haar L. noe men, heeft zich onlangs het volgende voorgedaan In die stad zijn 8 predikanten, waarvan er vij:[ tot de moderne en drie tot de orthodoxe richting behooren. Een der laatste in de P.K.Ch.steeg woonachtig', werd door een R.-C. melkboer be diend. Op zekeren morgen komt de melkboer als naar gewoonte, en daar komt juist de predikani| in den gang. Wel Van T. van welke religie zijl gep vroeg de predikant. Dood leuk antwoordde de aldus toegesprokene Ik ben Roomsch, dominé, maar mijne koeien zijn gereformeerd. De predikant door dit antwoord geheel uit het veld geslagen, gaf te kennen dat hij dan maar de melk van gereformeerde koeien zou blijven gebruiken. Het Noorden.) Men schrijft uit Beekbergen van 9 Mei: De klachten over de menigte hazen en konijnen zijn hier vrij algemeen en zullen wellicht niet ver minderen; althans er worden pogingen aange wend om de vervolgers van wild in handen te krijgen en onschadelijk te maken, ten einde een overvloedig jachtveld te behouden. Aanvankelijk zijn deze pogingen met gunstig resultaat bekroond, want hedenmorgen zijn alhier door den jachtop ziener van Z. M. gevankelijk getransporteerd ruim 30 levende jonge vossen, alle in deze omstreken gevangen. De jeugdige gevangenen zullen naar Engeland geëxpedieerd worden. Onlangs is een rijke Fries zoo schrijft men uit Sneek aan de Veendammer Courant op zijn last hegraven zooals hij te bed lag, en daardoor een schat van effecten mee in de kist gelegd. Later werd dit ontdekt, en daardoor de naam der huishoudster, die men van diefstal verdacht, gered. Uit de nadere berichten omtrent het ongeluk op den Luxemburgschen spoorweg blijkt, dat werkelijk de zwaargeladen goederentrein bij het station Domeldange in volle vaart tegen een tot vertrek gereed staanden personentrein is aange- stoomd. Onderscheidene passagiers hadden bij het instappen der rijtuigen het gevaar gezien en waren natuurlijk in allerijl teruggegaan. Aan vele anderen, die reeds plaats hadden genomen, gelukte het nog intijds er uit te springen doch 13 personen bleven op de plaats dood, terwijl er 19 zwaar gewond zijn. De schok moet allerhe vigst zijn geweest; niet alleen toch zijn de beide treinen nagenoeg geheel vernield, maar alles lag zoodanig op en door elkander, dat men slechts met veel moeite er in kon slagen, om de lijken uit dien hoop verbrijzelde voorwerpen voor den dag te brengen. Hier en daar vond men een arm, een been, een verpletterd hoofd. De machinist en de stoker van den goederentrein zijn vóór den schok van de locomotief gesprongen en onge hinderd in het zand nedergekomen. Zij zijn thans, evenals de chef van het station en de inspecteur, in arrest genomen. Vrijdag-avond is te Gouda door de politie aan gehouden de sjouwerman Bart Stevens, die reeds herhaaldelijk terecht stond wegens diefstal, mis handeling enz. en die denzelfden dag uit het huis van arrest te Rotterdam was ontslagen. De onge lukkige had zich onmiddellijk weder schuldig gemaakt aan het wegnemen van een stuk kaas uit den winkel van P. Van Oosten. De Proo. Dr. en Asser Cour. deelt de volgende bijzonderheid mede: Voor een onzer stadgenooteD, P. Ten Wolde, was de dag van de spoorweginwij ding hier een eigenaardige dag. Toen voor om Te Berlijn heeft een verschrikkelijk familie drama plaats gehad. De koopman in galanterieën, Kutt, woont met zijn familie: vrouw, twee zoons van 18 en 15 jaren, en twee dochters

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2