„Dat zal 'k je zeggen, vrind. Ik ben nou al acht dagen aan de rol, dronken van den ochtend tot den avond en van den avond tot den och tenden ben in geen drie dagen thuis geweest; nou ben ik ongeurst geworden waar ik gebleven was; ik begon bang te worden of mij ook een ongeluk was overkomenje begrijpt in geen drie dagen thuis geweest en nou kwam ik eens in de Morgue kijken of ik soms ook ver dronken ben." BUITENLAND. Franltrijk. Zondag-ochtend is te Parijs de stemming over het plebisciet aangevangen. De toevloed naar de stembureaux was zeer talrijk, zoodat er zich wel weinigen van de stem ming zullen onthouden hebben. Er heerschte een voorbeeldige orde. Gelijk de telegraaf ons Zaterdag reeds meldde, is het ministerie-Ollivier op den dag vóór de stemming zóo angstig geworden, dat het zijne beloften en verzekeringen verloochenende, op eenige bladen heeft beslag gelegd. Deze hadden in hunne kolommen opgenomen eene proclamatie door den tegenwoordigen keizer in 1848 uitge vaardigd, die, gelijk het oiïicieele orgaan der re geering beweert, valsch is. Deze proclamatie zou door Napoleon zijn op gesteld toen hij in 1S4S tot vertegenwoordiger in de constituante was gekozen. Er komen o. a. de volgende zinsneden in voor: „Broeders en burgers, niet een pretendent is het, dien gij in uw midden ontvangt; niet zonder vrucht heb ik in de ballingschap nagedacht: een pretendent is een landplaag. Ik zal nooit ondank baar of eerloos zijn. Het is als een republikein, een oprechte en vurige democraat, dat ik mij aan u voorstel. „De democratische republiek is mijn eeredienst. Ik zal er de priester van zijn. „Nooit zal ik beproeven om mij in het keizer lijke gewaad te wikkelen. „Mijn hart moge in mijn borst uitdrogen op den dag, dat ik zou vergeten wat ik aan u allen, wat ik aan Frankrijk schuldig ben. „Mijn mond moge zich voor altijd sluiten in dien ze ooit een woord uitsprak ter verguizing van de republikeinsche souvereiniteit van het Fransche volk. „Ik moga vervloekt zijn den dag, dat ik door zwakheid zou toelaten, dat men op mijn naam leerstellingen verbreidde, strijdig met het democra tische beginsel, dat, 't welk de regeering eener republiek moet beheerschen. „Ik moge veroordeeld worden ter pijnbank, den dag, dat ik als een schuldige en verrader, beproe ven zou om eene heiligschennende hand te slaan aan de rechten van het volk, hetzij met zijn goed vinden door het te bedriegen, hetzij tegen zijn wil door geweld en overmacht. „En nu, gelooft in mij evenals ik geloof in u, en dat éen kreet zich doe hooren, als een gebed ten hemel gezonden „Leve voor altijd de Republiek!" Het officieele regeeringsblad vermeldt in zijn nummer van Zaterdag weder eene reeks van adressen, door colleges, overheidspersonen en particulieren aan den Keizer gericht; het zijn een veertigtal, waaronder drie van pastoors, en een van het gerechtshof van Metzdit laatste wordt in zijn geheel medegedeeld; het luidt aldus: „Sire, doordrongen van het gevoel van droef heid en verontwaardiging, hetwelk in het hart van alle brave menschen is opgewekt door de tijding der tegen Uwer Majesteits leven gesmede samenzwering, dankt het hof van Metz de Voor zienigheid, die wederom de verfoeilijke voorne mens van de vijanden der maatschappelijke orde heeft verijdeld. „Sire, het hof slaakt vurige wenschen voor het welslagen der groote taak, aan wier volvoering Uwe Majesteit voortgaat te arbeiden met de vol harding van het genie hetwelk door de vader landsliefde wordt bezield en zijn richtsnoer in den vrijelijk uitgedrukten wil des lands zoekt." Te Parijs wordt gezegd dat er vanwege Frankrijk openingen zijn gedaan om de uitleve ring te verkrijgen van Flourens, een van de hoofdpersonen der ontdekte samenzwering, en die reeds sedert eenige weken wegens eene open lijke poging tot het bewerken eener revolutio naire volksbeweging in Parijs, naar Engeland is geweken. Indien dit gerucht zich bevestigt, ver wacht men weder diplomatieke moeilijkheden wegens het vraagstuk der uitlevering, eene zaak van neteligen aard niet zoozeer óp zich zelve als wegens het zwak hetwelk het Engelsche volk heeft voor de politieke misdadigers van andere landen. Den 3den dezer was Flourens te Londen tegen woordig bij een gastmaal, hetwelk door de „Inter nationale" aan de Fransche uitgewekenen, inzon derheid aan Flourens en Tibaldi, werd gegeven. Gedrongen door eene bepaalde vraag van een der dischgenooten, of de burger Flourens eenig deel had aan de te Parijs ontdekte samenzwe ring, heeft deze, gelijk Le Gaulois en Le Figaro berichten, het volgende geantwoord „Waarde burgers! De staat der zaken is op dit oogenblik al te ernstig: ik mag niets zeggen van hetgeen er te Parijs omgaat. Ik heb geen recht daartoegij bevroedt allen voorzeker, hoe voor zichtig in het spreken ik behoor te zijn. Den vinger op den mond! Ik moet zwijgen. Maar moed en geduld! De zege is aan onsl" De vergadering juichte; en de burger welke die vraag gedaan had, werd voor een verklik ker, een handlanger van de politie uitgekreten, en achtte raadzaam zich te verwijderen. Noord-Duitsche Bond. De zitting van het Tolparlement is Zaterdag door den Koning met een aanspraak gesloten, waarin hulde wordt gebracht aan den nationalen geest van het parlement, waardoor het mogelijk is geweest, om de Duitsche belangen hand aan hand te doen gaan met de particuliere. De her vorming der tarieven aldus wordt in de troon rede gezegd zal nieuwe wegen voor de pro ductie openen, de toeneming van het verkeer verzekeren en bijdragen tot ontwikkeling der welvaart. Voorts wordt melding gemaakt van de handelsverdragen met Mexico en de Hawaï-eilan- den, welke strékken tot beveiliging van den Duit- schen handel en een bewijs zijn van de zorg van het moederland voor de in het buitenland wonende Duitschers. Z. M. heeft vervolgens de in deze ziting aange nomen wetsontwerpen in herinnering gebracht en voorts met het oog ook op die, welke in de afgeloopen periode van wetgeving zijn tot stand gekomen, gezegd, dat de dank van het Duitsche volk voor de zegenrijke vruchten, die daaruit zijn voortgesproten, zeker niet zal uitblijven. Z. M. heeft ten slotte den wensch geuit, dat ook in het vervolg de vergaderingen van het Parlement aan het gemeenschappelijk vaderland tot zegen zullen verstrekken. Het Tolparlement heeft Zaterdag de tweede en definitieve beraadslaging over het voorgestelde Toltarief gehouden. Bij de eerste beraadslaging had die voordracht belangrijke veranderingen ondergaan; onder anderen was tegen den zin der regeeringen het inkomend recht op de rijst verlaagd en de voorgedragen verhooging van het invoer recht op de koffie verworpen. Gisteren werden een aantal amendementen ingediend, strekkende om ten deele op de eerstgeuomen besluiten terug te komen. Daartoe behoorde een voorstel van den heer Von Patow, om het invoerrecht op het ruwe ijzer en de rijst te verlagen, maar daarentegen de door de regeeringen verlangde verhooging van het recht op de koffie te bewilligen. Nadat de minister Delbrück verklaard had dat de regee ringen, om de zaak der tariefsherziening eindelijk door een vergelijk haar beslag te doen krijgen, zich met het voorstel van den heer Von Patow, als geheel, vereenigden, werd het met 183 tegen 91 stemmen aangenomen. De voordracht tot het heffen eener belasting op de suiker en siroop uit zetmeel is ingetrokken, nadat het eerste artikel verworpen was. De nieuw benoemde Wurtembergsche minis ter van eeredienst, de heer Gessier, tot dusver voorzitter der Tweede Kamer, heeft aan de per manente commissie uit de Stenden een schrijven gezonden, waarin hij van zijne aftreding als pre sident bericht geeft. Hij zegt daarin hoofdzakelijk: „Ik achtte mij in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden verplicht aan 's Konings roep stem gehoor te geven. De handhaving van Wur- tembergs onafhankelijkheid gepaard aan eene vriendschappelijke betrekking met de overige Duitsche staten zal ook verder het doel van mijn streven zijn. Ik zal naar vermogen medewerken om de offers te verlichten, welke Wurtemberg, gelijk andere staten, te dragen heeft ten gevolge van de op vele punten nog niet tot stand ge brachte vaste regeling der politieke aangelegen heden. Eensgezindheid tusschen de regeering en de Stenden bij het vervullen vau zoo menige moeilijke taak is de krachtigste bescherming te gen gevaren van huiten; gebrek aan overeen stemming zou die gevaren verergeren. Alle vrien den van koning en vaderland moeten dus die eensgezindheid zoeken te bevorderen." Spanje. In de zitting van de Cortes van Vrijdag 11. heeft de afgevaardigde Ardanaz aangedrongen dat de Cortes spoedig tot de keuze van een ko ning zou overgaan en dan niet uit het oog te verliezen dat er twee candidaten voor den troon als met den vinger zijn aangewezen: de hertog van Montpensier en Espartero. De minister-president, maarschalk Prim, ant woordde dat een ieder het eens was over de wenschelijkheid om aan den tegenwoordigen voorloopigen toestand een einde te maken, maar dat zijn pogingen om Spanje een koning te geven tot op dit oogenblik ijdel zijn geweest. Hij zou tegen het stellen van geen enkele andere quaestie van vertrouwen zich verzetten, maar herhaalde dat hij niet gaarne zou zien dat het monarchaal vraagstuk met dit doei werd aangegrepen. Italië. Blijkens officieele berichten van het Vatikaan- sche concilie is in het comité-generaal van 30 April door den voorzitter aan de Vaders mede gedeeld, dat de voordracht tot vaststelling der Pauselijke onfeilbaarheid in discussie zou komen terstond na de afdoening der voordracht tot al- gemeene invoering van éen en denzelfden cate chismus (welke voordracht den 4den Mei aange nomen is). Hierbij doet het katholieke Journal de Bruxelles opmerken, dat de reeds door het concilie vast gestelde en door den Paus afgekondigde regelen betrekkelijk geloofspunten stellingen bevatten, waarin de Pauselijke onfeilbaarheid in de daad uitgesproken is. Eene van die stellingen luidt aldus: „Als goddelijke en katholieke waarheid moeten al die zaken worden geloofd, welke het geschreven of overgeleverd woord Gods bevat en de Kerk hetzij door eene plechtige uitspraak of door de gewone uitoefening van het algemeene leeraars ambt als goddelijke openbaring voorschrijft te ge- looven." Bij de eindstemming over de even gemelde voordracht betrekkelijk den catechismus hebben omstreeks zeventig leden tegengestemd, en vijf tig, terwijl zij hunne stem aan de voordracht gaven, daaraan een of ander voorbehoud ver bonden. Beieren. De zitting der Kamer van afgevaardigden zal in deze week, na de terugkomst van de leden van het Tolparlement, bijeenkomen en het eerst in behandeling nemen de wetsvoordracht tot af schaffing der doodstraf. Grrieliealanct. Drie Engelsche oorlogschepen, komende van Malta, zijn de Piraeus binnengeloopen. Twee Itali- aansche oorlogschepen worden verwacht. Van de ontvluchte roovers zijn reeds 6 gevankelijk te Athene binnengebracht. TELEGRAMMEN. Madrid, 7 Mei. De minister Figuérola heeft, in antwoord op eene interpellatie in de Cortes, verklaard dat de bisschoppen, die weigeren den eed op de constitutie af te leggen, ophouden zul len bezoldiging van den Staat te genieten. St.-Petersburg, 8 Mei. Van den moord, ge pleegd op prins Arenberg, wordt zekere Chisch- kow, een gewezen arbeider, verdacht. Hij is ge vangen genomen; maar in weerwil van vele omstandigheden, die tegen hem getuigen, ontkent hij de misdaad bedreven te hebben. Florence, 8 Mei. Gisteren zijn eenige benden, ongeveer 300 man sterk, alleen gekleed met een rooden uniform in de provincie Catanzaro ver schenen. Men gelooft dat dit eene republikeinsche beweging is. Zij worden vervolgd door de bevol king dier provincie. De autoriteit spant alle krach ten in om de orde te handhaven. Parijs, 9 Mei. De gedeeltelijke, uitslag van de stemming over het plesbisciet is, dat te Parijs 111,363 biljetten waren ingevuld met Ja en 157,377 met neen. Te Marseille, Bordeaux en Toulouse heeft de meerderheid der bevolking met neen gestemd. Voor zoover over geheel Frankrijk bekend is, hebben 5.180000 stemmen zich voor en 1.130000 stemmen zich tegen het plebisciet verklaard. Het resultaat van 106 arrondissementen is nog onbekend. Parijs is rustig. De politie had uitgebreide maatregelen van voorzorg genomen. De Fransche rente is 74.75. (Later telegram.) De uitslag der volksstem ming in de nagenoemde arrondissementen is als volgt: Marseille: ingeschreven 76,627ja 18,412; neen 34,S29. Toulouse: neen 12,534; ja 9112. Bordeaux: neen 18,469; ja 10,127. De uitslag van 115 arrondissementen is bekend; ja 1,811,400; neen 483,278. De France meldt het volgende ten opzichte van den uitslag der stemming, tot kwartier,voor zevenen hedenochtend: Ja 5,180,000; neen 1,130,000. Van 106 arrondissementen is de uitslag nog onbekend. De prefect van politie van het departement der Seine heeft eene kennisgeving doen aanplakken, naar aanleiding van verontrustende geruchten, welke in omloop zijn gebracht nopens wanorde lijkheden, welke na het bekend worden van den uitslag der volksstemming zouden uitbarsten. De prefect geeft aan de bevolking te kennen, dat krachtige maatregelen zijn genomen, om elke poging tot oproer te bedwingenhij noodigt de burgers uit, om zich niet naar die plaatsen te begeVen, waar dergelijke misdadige pogingen mochten worden ondernomen. (Laatste telegram.) Te halftwee. Tot dusver bleken omstreeks 6,100,000 biljetten met ja inge vuld te zijn en 2,000,000 met neen Promotiën. Leiben, 7 Mei. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. E. Enklaar, geb. te Doesburg, met een academisch proefschrift, geti teld Over de Melk en haar onderzoek. LAATSTI'I BERICHTEN. 's-Grayeniiage, 9 Mei. De luitenant-generaal Engelbregt, inspecteur van het wapen der infan terie, is dezer dagen van zijn inspectie-reis in de residentie teruggekeerd. H. K. H. prinses Hendrik is hedenmiddag te 2 uren uit deze residentie met den Rijnspoor naar Luxemburg vertrokken. Ter gelegenheid van den zestigsten verjaar dag van H. K. H. prinses Marianne, werd heden door het garnizoen der residentie eene groote parade in de Maliebaan gehouden. De troepen werden geinspecteerd, door den kolonel Mac-Leod, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, ter wijl het kommando werd gevoerd door den ko lonel Des Tombes, van het reg. huzaren. H. M. de Koningin gaat in beterschap voor uit, maar moet nog hare kamers houden. De nieuw benoemde minister van Portugal bij het Ned. Hof, chevalier d'Antas, heeft giste renmiddag een bezoek gebracht bij Z, K. H. de prins van Oranje en zal hedenmiddag bij H. M. de Koningin ten gehoore worden toege laten. Onder de gesignaleerde personen die in het Politieblad voorkomen, leest o. a. Carl Wil helm Morsch, oud 41 of 42 jaren, uit Birkenfeld, laatst stationschef te Wilhelmshafen (Pruisen), beklaagd van diefstal van aanzienlijke sommen gelds, welke hem in zijn hoedanigheid van open baar ambtenaar waren toevertrouwd. Volgens in lichtingen zou de beklaagde zich met den spoor trein Salzbergen-Zutphen herwaarts 'hebben be geven. Zijn opsporing, aanhouding en bericht aan het Departement van Justitie, wordt ver zocht. In de zitting van den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) werd heden o. a. behandeld het beroep in cassatie, ingesteld door J. Kerkoirlé, tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis van den eersten rechter, is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en twee geldboeten elk van f 40, wegens hoon en laster in een gedrukt en verspreid geschrift. De requirant had namelijk aan gedep. Staten van Gelderland, een adres ge richt en aan verschillende autoriteiten een afschrift daarvan toegezonden, waarin aan den burgemeester der gemeente Renkum daden werden ten laste gelegd, die, zoo zij waarheid bevatteden, hem aan den haat en de verachting zijner medebur gers zouden blootstellen. Tot toelichting dezer voorziening, was door den requirant eene memorie aan den Raad ingediend, waarbij twee midde len van cassatie werden voorgesteld. Advocaat- generaal Romer, achtte die middelen ongegrond en concludeerde tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op den 24"°" dezer. Verloren te Gouda, vermoedelijk nabij hat station van den Rijnspoorweg een zwarte lede ren portefeuille met elastieken band, waarin 1 bankbiljet groot f 3001 dito van f 2002 dito, ieder van f 100; 4 dito ieder van 50; 12 dito ieder van fZ5, allen nieuw model, lOofll munt biljetten, ieder van 10, alsmede eenige quitantiën. Politieblad Onder de miliciens uit Utrecht die thans zul len worden ingelijfd, zijn 20 man, die tot de Weerbaarheidsvereeniging behooren. Het bestuur dier Vereeniging heeft hen in de gelegenheid ge steld, zich afzonderlijk te oefenen, opdat zij in de gelegenheid zouden zijn, zooveel mogelijk tepro- fiteeren van de gunstige bepalingen, op dat punt bestaande. Men verneemt dat 82 aspiranten zich aan gemeld hebben voor eene plaatsing op de Kou. Militaire Academie te Breda. Tot leeraar in de wiskunde, tevens belast met het onderwijs in de geschiedenis bij de gemeen telijke burgerscholen te Groningen, werd eer gisteren benoemd Dr. W. Gleuns, met het lot tegen den heer J. H. Jennes, daar beide heeren bij de eerste stemming ieder evenveel stemmen bekwamen; en tot leeraar in het rechtlijnig en bouwkundig teekenen aan dezelfde scholen de heer J. B. Jager. Amsterdam, 9 Mei. Stemming: 5 a 6 gulden hooger, N. B. Pools. 315, 820 op tijd. Rogge, stemming: iets hooger; Petersburg 198; Galatz 198, 200. Levering: Mei 198, 199, 198; Juli 202 203; October 203, 204, 203, 202; Stemming: hoo ger verkocht. Raapolie, vliegend 46S; najaar 44 a 14. Lijnolie, vliegend 34üi; najaar 35it; Kool zaad, October 80. Boekweit, prijshoudend. HU WLLLJKLM. bEüüUKTEiV £fl SlMfGhYALLtifl. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leideu vau den 8sten Mei. W. P. Mastenbroek jm. 28 j. en M. G. Estor jd. 26 j. G. Karstens jm. 28 j. en C. Provoo jd. 28 j. G. D. Van der Heust jin. 26. j. en L). Klein jd. 31 j. H. P. Lambó wedr. 50 j. en L. T. Noordeloos wede. 38 j. C. Ouwersloot wedr. 31j.eu C. Stekweg jd. 23 j. W. F. Sinjou jro. 24 j. en J. Goedeljee jd. 29 j. H. Van Leeuwen jm. 28 j. en M. VV. Van derRey- den jd. 31 j. J. G. H. Groote jm. 33 j. en E. Vermeulen jd. 23 j. C. Van der Lof jqi. 30 j. cn C. Verhoeven jd. 36 j. D. J. Siljee jm. 24 j. en M. C. Gans jd. 24 j. J. J. F. B!y- leven jm. 24 j. en M. Labordtis jd. 35 j. C. L. A. Van Berckel jm. 24 j. en A. W. J. Sanders jd. 22 j. P. Van der Eist jm. 30 j. en A. Dobbe jd. 31 j. H. Voogd jm. 30 j. en I). Veld- huysen jd. 27 j. J. Schneider jm. 34 en E. Zandvliet jd. 20 j. Uit de verschilleude Dagbladen. Mei. GEHUWD. b. H. FenDeman Jr. en G. Meinesz. Balk. 6. VV. F. Van üeinse en S. C. Van Dcinsc. Dordrecht. 6. W. J. D. Dapper cn M. J. Theilc. Amsterdam. 5. A. G. Van Bremen cn H. H. Boeg. Haarlem. 6. C. H. Q. Van Strijen en M. J. Van Akerlaken. Hoorn. 6. L. J. H. Scbadec en E. M. Swemmelaar. Woudrichem 6. A. H. Pas^ué en M. J Tr<?mcr. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3